Sinas Grote veranderingen in Sint-Annaland Teelt winterbloemkool in alle opzichten geslaagd Jhr. De Casembroot opende voorbeeldbedrijf Braakman Zeeuws elftal tegen Rotterdam Zeeuwscli Dagblad EERSTE JAAR AL ENIGE WINST HAVEN KRABBENDIJKE GAAT DICHT TENZIJ BEDRIJFSLEVEN REAGEERT jzigmg m classesgrenzen van Geref. kerken Donderdag 4 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zorglijk Beperkt Concert Middelburgs Muziekkorps Eerste nieuwe aardappelen Veiling Stavenisse had goed jaar Stavernisse akkoord njet verhoging wethoudersbezoldiging Beneluxronde op 20 en 21 juni Commissaris en mevr. De Casembroot bezochten Hedenesse HERVERKAVELING NADERT GEMEENTE Boerderijen verdwijnen uit dorp Twee nieuwe scholen SANERING Overheidsambtenaren doken in Middelburg in de administratie Bazar voor geref. jeugdgebouw Lastige ratten worden bestreden DE HEER HERMSEN HIELD CAUSERIE Wielrijrlster aangereden Pech van „Febe" werd pech voor Souburg Boerenleenbank Nisse wordt ontbonden Beduidend minder werklozen in Zeeland HERVERKAVELING Bestaansrecht voor bibliotheek de Ruim 31.000 kisten in Middelburg aangevoerd Ruit was te dik V rederust-patiënt ging aan de haal Paardenkracht en p.k. in conflict G.S. besluiten tot afdamming haven Nog behoefte aan borgstellingsfonds Protestants-Christelijk U)E ONTWIKKELING van de toe stand in Indonesië vervult ons met aorg. We bedoelen hier niet mee, dat we bezorgd zijn over het feit, dat de na tionalisatie van Nederlandse onderne mingen meer en meer wordt voltrok ken. Dat is voor ons een verlies. Dat berooft Indonesië van hulpkrachten voor zijn verdere opbouw. Dat neemt het vertrouwen in Indonesië ook in andere delen van de wereld weg en wat al niet meer. Maar juist omdat dat ons schade berokkent, zij het niet persoonlijk, maar als volk wil len we daar het zwijgen toe doen. Veel meer denken we aan de politieke ont wikkeling. Terwijl president Soekarno op reis is over de wereld, wordt hem in het eigen land het gezicht ontno men, doordat zijn voorstel om terug te keren tot de grondwet van 1945 tot drie maal toe werd verworpen en dreigt het restje van beginnende demo cratie, dat er was. nu omgezet te wor den in een dictatuur, waarvan men de aard maar moet afwachten. Alle politieke actie wordt nu ver boden. Die actie was in een jong volk ook nog niet rijp. Maar wij vrezen, dat hier op de duur ook achter schuilt, dat alle geestelijke actie wordt lamge legd. Zending en missie, eigen kerke lijk leven hadden het in de laatste jaren al niet gemakkelijk. En wat zal er nu volgen? Wij vinden dit een zorg lijke ontwikkeling. chanisatie is verdrongen. Hij adviseer de eensgezindheid te betrachten en ook in de landbouw alle krachten te bunde len teneinde sterk te kunnen staan. In Philippine werd een diner ge bruikt bij welke gelegenheid het spraak water in ruime mate vloeide. Het woord werd nog gevoerd door: ir. J. Butler uit Den Haag. hoofd van de afd. ak ker- en weidebouw van het ministerie, J. Kluitema uit Breda, die pachter is van het bedrijf, de heer J. Kakebee- ke uit Wolphaartsdijk namens de prov. landbouwvoorlichtingsraad en de ZLM, ir. J. Wellen uit Tilburg (NCB), ir. Hae- nen uit Axel (rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst), burgemeester A. P. Kos- tense van Biervliet, en J. W. Scheele uit Boschkapelle als bestuurslid van de stichting. Burgemeester P. Vercauteren beant woordde de sprekers, waarna jhr. De Casembroot dankte voor de gastvrijheid in de Braakman. TVE KRANT VAN GISTEREN heeft ons kunnen leren, hoe beperkt de mens is, ondanks zijn technische over winningen en ondanks zijn heerschap pij over de techniek. Wij vonden niet minder dan zeven berichten, waaruit blijkt, hoe beperkt de heerschappij van de mens is en hoe de techniek hem uit de hand kan lopen. Het meest tragisch was wel de ge schiedenis van het aapje, dat men de ruimte heeft ingeslingerd, dat behou den terugkwam, maar dat onder men senhanden bezweek, toen een een voudige medische ingreep moest wor den toegepast. We zullen de andere berichten nu maar niet repeteren. Wat ons echter trof was, dat er uit kan blijken, dat de mens bij al zijn overwinningen wel moet oppassen voor grootspraak en zelfoverschatting. Er is iets in die tech niek, waarvan de bronnen liggen in Gods natuur, dat menigmaal sterker blijkt dan de zich machtig-wanende mens. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Vrijdagavond om 8 uur zal het Middelburgs Muziekkorps op het Molenwater onder leiding van de heer Piet de Rooy een concert geven. Het programma luidt als volgt: 1. ,,Te- lefunken", mars van J. Evert; 2. ,,Na- kiris Hochzeit", ouverture van P. Lin- cke; 3. a. Die Ehre Gottes aus der Na- tur van L. van Beethoven, b. Ich bete an O Macht der Liebe van Bortnian- sky, c. Es ist bestimmt in Gottes Rath van F. Mendelssohn; 4. ..Suite Orienta- les": 1. Les Bayadères, 2. Au bords du Gange; 3. Les Almes, 4. Patrouille. F. Popy; 5. ,,Met Wapperende Vanen", mars van A. Kappert; 6. ,,Show Boat" uit de operette van Jerom Kern, arr. Mellema; 7. ..Tatjana", Russisch Inter mezzo van L. Jessel; 8. „Artistenle- ben", walsen van Joh. Strauss; 9. „Im perial Echoes" van A. Safroni, arr. Ord. Hume. KAPELLE. Reeds enkele telers hadden woensdag op de veiling in Ka- pelle aardappelen van de nieuwe oogst i aangevoerd. Over het algemeen waren1 ze nog klein van stuk. De prijs van de grootste maat liep van 32—47 cent per kg terwijl voor de drielingen 1720 cent per kg werd betaald. STAVENISSE. De veilingvereniging Stavenisse en omstreken kwam in alge mene ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer M. de Rooy. Uit het jaarverslag van de administra teur bleek dat het veilingjaar 1958—1959 van grote betekenis was geweest. In totaal zijn 1.768.000 kg aardappelen geveild voor f 164.718,63. De uienveiling bedroeg 2.682.340 kg en de prijs f 282.253, 48. Ongeveer voor f 7500 augurken en f 439 peen werd geveild. De totale omzet bedroeg f 455.003. Het aantal leden be draagt momenteel' 120. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. van Putten, en L. Potappel Cz. tot commissielid. De veilingprovisie werd gebracht op 5 procent tegen 6 procent vorig jaar. De Commissaris der koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot tijdens zijn toespraak. Van onze correspondent BIERVLIET. „Nog nooit heb ik in Zeeland de officiële opening van iets verricht wat zonder over heidssteun tot stand is gekomen", sprak de Commissaris der Konin gin. Maar gistermiddag, in de Braakmanpolder, was het dan zo ver, toen jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot door het wegnemen van een grasgroene doek een groot naambord zichtbaar maakte. En daarmede was het nieuwe voor beeldbedrijf van de stichting De- monstratiebedrijf Zeeuwsch Vlaan deren in de Braakmanpolder offi cieel in gebruik genomen. Officieel, want dit bedrijf van 23 ha. (waarvan 15 pet. grasland) heeft al een jaartje gedraaid en naar voorzitter J. J. van Dijke uit Groede in zijn wel- STAVENISSE. De gemeenteraad te Stavenisse heeft zich akkoord verklaard met de verhoging van de wethoudersbe zoldiging. die door G. S. werd voorge steld. Wel vond de heer J. Nortier c.h.u. een verhoging met 65 procent wa t veel, maar hij wilde zijn fiat aan de zaak niet onthouden. Het salaris wordt nu f 840,- per jaar. De heer M. Mol wil wegens uitbreiding van zijn zaak het gemeentelijk opslag plaatsje aan de Kerkstraat kopen. B. en w. stelden een prijs van f 2,50 per vierk. meter voor. De waarde van het gebouw raamden zij op f 600. De heer Nortier vond zowel grondprijs als waarde van het gebouw te laag, doch vond bij de rest van de raad geen weerklank. komstwoord meedeelde het is het eerste jaar zeer goed doorgekomen. Het bedrijf had zelfs al een winst, hetgeen een goed begin is, want ook in de toe komst zal dit bedrijf zich zelf uit de oogstopbrengst moeten bedruipen. Na de officiële opening werden de ge nodigden, o.w. ook Gedeputeerde C. Phi- lipse, de consulenten ir. W. L. Harm- sen, ir. C. W. C. van Beekom en ir. Haene, en ook vertegenwoordigers van de Belgische landbouw, ontvangen in de grote landbouwschuur. Jhr. De Casembroot zwaaide veel lof toe aan de initiatiefnemers en aan de instanties die deze eerste stap heb ben gesteund. Hij betreurde het persoon lijk dat ook hier het paard door de me Het bedrijf werd symbolisch in gebruik gesteld door het verwijderen van een doekdal het aanduidingsbord aan de wegzijde nog bedekte. Van onze sportredactie MIDDELBURG. Op zaterdag 6 ju ni a.s. zal het vertegenwoordigend Zeeuws Zaterdagelftal in een tussen- ronde voor de wedstrijden om de ,,Weekenstroo-beker" op het veld van de V.N.V. ,,Klundert" te Klundert een wedstrijd spelen tegen het zaterdagelftal van de afdeling Rotterdam. Deze wed strijd zal om vijf uur beginnen. De .technische Commissie van de af deling Zeeland heeft hiervoor de vol gende spelers uitgenodigd: A. J. van de Vrede (Krabbendijke)J. C. Schaap (Rillandia), P. Harms (Hoek), J. C. Meesters (Rillandia), M. Lobbezoo (Krabbendijke). M. J. de Visser (Spui), P. Hamelink (Hoek), L. Vader (RCS), J. C. Lindenberg (Wolfaartsdijk), H. Houtekamer (Wemeldinge), F. J. Kou semaker (Kapelle), W. Knol (Hoek), J. Cornelissen (Tern. Boys) en M. F. v. d. Avert (Rillandia). De samenstelling van het elftal zal op de wedstrijddag gebeuren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De 9e Beneluxron de zal dit jaar worden verreden op 20 en 21 juni en uitsluitend worden georga niseerd door de M.A.C. „Scheldegou- wen". Om voldoende belangstelling voor deze traditionele ronde te wekken zijn reeds vijfduizend folders verzonden en 700 reglementen uitgegeven. Reeds kwa men 130 aanvragen binnen, waarvan zelfs uit Wenen. De organisatoren heb ben goede hoop, dat dit jaar het aantal deelnemers dat van 1958 toen met 40 ingeschrevenen een dieptepunt werd be reikt belangrijk zal overschrijden. Ook dit jaar moet de route door de mooiste plekjes van België en Luxem burg, zoals Turnhout, Eupen, Clairveaux Luxemburg, Dinant en Gent. Het par cours is ongeveer 825 km lang en de gem. rijsnelheid is 36 km per uur. De start is op 20 juni om vijf uur in Ber gen op Zoom en de finish op 21 uni tussen 5 en 7 uur te Middelburg. Eigen nieuwsdienst CADZAND. De Commissaris der- Koningin en mevrouw De Casembroot hebben gisteravond een bezoek aan het hervormd vormingscentrum Hedenesse gebracht. Nadat Ena Watervarbloemen had aangeboden en ds. Tijmstra als voorzitter van het bestuur een wel komstwoord had gesproken, lichtte wika R. Waterval, directeur van het centrum aan de hand van grafieken dit werk toe. Hij vertelde daarbij dat gehoopt wordt dat voor dit jaar subsidie voor 360 vormingsdagen zal worden verstrekt. Van de bezoekers bèhoort gemiddeld tweederde tot de jeugd. Nadat het gezelschap, o.w. ook ds. H. M. Strating, een rondgang over Hede nesse had gemaakt, ging men op be zoek bij een groep meisjes van de huis houdscholen uit Tholen en Kortgene, bij wie de commissaris spontaan meedeed aan de spelletjes. Intussen had mevrouw De Casembroot zich naar de groep ver moeide huisvrouwen begeven, uitgaande van de V.V.H, waarvan zij in Zeeland de presidente is. ,,Dit werk is iets geheel nieuws voor mij", aldus de commissaris in zijn dankwoord", maar ik heb een reuze prettige avond gehad." De collecte voor de samenwerken de kinderbeschermingsorgangsaties heeft in Stavenisse 35.55 opgebracht. De elfjarige C. Lemson te Stave nisse viel bij het spelen en liep een gecompliceerde polsbreuk op. Hij is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. Van on.ze correspondent Het dorpsbeeld van Sint-Annaland zal in de komende tien jaren belangrijke wijzigingen ondergaan. Deze Thoolse gemeente staat namelijk in het teken van uitbreiding, sanering en herverkaveling. Twee uitbreidingsplannen, t.w. „Cureelanden" en „Achter de Bo- gerds" zijn indertijd geprojecteerd. Het eerste plan kreeg prioriteit en is geheel uitgevoerd. St. Annaland heeft een nieuwe wijk gekre gen met riante woningen en een prachtig wijkgebouw, annex bad huis. In het plan „Achter de Bogerds" zijn inmiddels ook reeds tal van woningen gebouwd en een nieuwe straat de Kloosterstraat werd aangelegd. Op de hoek van deze straat en de Schoolstraat wordt een tweeklassig'e kleuterschool gebouwd en aan de zuidzijde van de Kloosterstraat is reeds een begin gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuw dorpshuis. landbouwbedrijven uit de kom van de gemeente te doen verdwijnen. Enkele bedrijven zijn reeds verdwenen. De be woners van die boerderijen hebben een neieuw bedrijf daarvoor in ruil gekre gen in de Weihoek en in het algemeen zijn deze boeren van mening geen slech- te ruil te hebben gedaan. Bij enkelen keurd. Zij voldoen niet meer aan de J geiten de saneringsplannen echter op eisen, die op het ogenblik aan deze on-| |ievj.ge tegenstand. derwijsinstellingen worden gesteld. Aan-j Het ligt in de bedoeling o.a. een ge- Het ligt in de bedoeling in het uit breidingsplan „Achter de Bogerds" twee nieuwe lagere scholen te bouweji. Ongeveer een jaar geleden zijn de bei de lagere scholen in St.-Annaland afge- vankelijk dacht men, dat het nog' wel een tiental jaren zou duren voor de bouw van twee nieuwe scholen op de urgentielijst zou komen, doch de laat ste tijd is men minder pessimistisch dienaangaande en men meent dat de verwachting gewettigd is dat in 1965 beide scholen er zullen staan. Gebleken is namelijk, dat de scholen vele gebre ken vertonen. Het ligt in de bedoeling t.z.t. de thans in gebruik zijnde schoolgebouwen op het kerkplein te slopen, waardoor de Ned. Herv. kerk die is uitgebreid met twee nieuwe zijbeuken beter tot zijn recht zal komen en het dorpsbeeld hier aanmerkelijk wordt verfraaid. Het ..Weeshuisdreefje", dat na de verharding de naam Van den Bos straat kreeg en waaraan reeds diverse woningen zijn gebouwd, zal t.z.t. aan sluiten aan de aan te leggen weg van uit de Tienhoven in westelijke richting. Verwacht wordt dat aan deze straat een aantal boerderijtjes zal worden ge bouwd. Niet alleen aan uitbreiding denkt men in St.-Annaland, het gemeentebestuur houdt zich ook bezig met sanering. Het ligt in de bedoeling van lieverlede alle SOUBURG. De Geref. Jeugdcentrale start donderdagavond met een bazar, die gehouden wordt voor de inrichting van het nieuwe jeugdgebouw. De bazar duurt tot zaterdagavond. Er zijn vele attracties. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De Vereniging van Comptabele Ambtenaren bij Overheids- I bedrijven houdt op het ogenblik de zgn. bedrijvendagen in Middelburg en Vlïs- singen. Onder voorzitterschap van de heer F. W. J. Straakenbroek uit Bloe- mendaal kwamen de ambtenaren gis termorgen bijeen in de koffiekamer van het PZEM-kantoor in Middelburg, in welke bijeenkomst de heer Ch. A. Th. Hermsen, hoofd van de financiële en bedrijfsadministratie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, j een voordracht hield over „Organisa- I tie van de administratieve afdelingen". De heer Hermsen behandelde in zijn causerie de taken, zoals deze op de verschillende onderafdelingen worden verricht, en waarbij hij uitging van het organisatieschema van „De Schelde". Uiteraard bepaalde spreker zich ia hoofdzaak tot de - bedrijfseconomische organisatie in de onderneming. De fi nanciële administratie houdt zich voor- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Dinsdagmiddag werd op de Londense Kaai ter hoogte van de Nieuwstraat, de wielrijdster E. J. uit Nieuwland aangereden. Zij reed met enkele andere meisjes over de kaai, toen uit tegenovergestelde richting een auto naderde. Deze week uit om een stilstaande auto voorbij te kunnen rijden. De meisjes nu, reden tussen de rijdende en de stilstaande auto door, zodat J. kwam te vallen. Voor onderzoek is zij naar het zieken huis overgebracht. Van onze correspondent KRABBENDIJKE. Er liggen plan- Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van de gymnastiekvereniging Spar ta om een geldelijke tegemoetkoming voor een brug. Nadat de raad anderhalf uur in be sloten zitting het pdbliek had laten wachten, kwam de rondvraag. Hierin werd meegedeeld, dat dinsdag a.s, het eerste gedeelte van het rioleringsplan zal worden aanbesteed. De heer Van Harn (A.R.) informeerde hoet het staat nen gereed om de haven van Krabben dijke geheel te sluiten, aldus heeft bur- i i, i gèmeester Cnossen gisteravond in de ge- °,ntsl"\tl5g het b°uwPla?" meenteraad meegedeeld. Indien het be- vanult de Wühehnmastraat. De Advertentie de énige échte Zaaiwedstrijd L.J.G. MIDDELBURG. De uitslag van de zaaiwedstrijd. georganiseerd door de L.J.G.afdeling Walcheren, luidt als volgt: 1. P Maljaars, Oostkapelle; 2. D. Vos, Koudekerke; 3. A Ovaa Koude- kerke; 4. G. Sinke, Midelburg; 5. P. Pouwer, Koudekerke; 6. I. Wisse, St. Laurens; 7. D. C. Wielemaker, Koude kerke; 8. J. Hollebrandse, Koudekerke; 9. C. Dieleman, Gapinge; 10. J. Koole, St. Laurens. SOUBURG. De tentbijeenkomsten die in Souburg zouden worden gehouden, konden in verband met de moeilijkheden waarmee het evangelisatieschip „Febe" kampt, niet doorgaan. De voor dinsdag avond georganiseerde bijeenkomst had in Rehoboth plaats. Er was een flinke be langstelling. Verschillende koren ver leenden hun medewerking. De bijeen komst voor woensdagavond werd geheel afgelast. NISSE. Tijdens de tweede algemene vergadering van de coöp. boerenleenbank ..Ovezande" werd besloten de bank per 1 juli a.s. te ontbinden en een fusie aan te gaan met de boerenleenbank te Nisse. De bank zal dan worden voortgezet onder de naam cöop. boerenleenbank „Nisse Ovezande e.o." Tot lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer W. N. van Liere te Ovezande. De vergadering stond onder leiding van de heer Joss. Hoogstrate. zijn stem laten horen" Benoemd werden: Tot gemeente-ont vanger de heer J. A. Boogaard te Krab bendijke, tot tweede plaatsvervangende ambtenaar van de burgelijke stand de heer O. S. van Dijk en tot administra teur van maatschappelijke zorg de heer G. v. Velzen, secretaris der gemeente. Besloten werd een nieuwe gemeen schappelijke regeling inzkae het ver per ziekenauto in Bevelanden Besloten werd de gemeenschappelijke weegbrug aan de haven per 15 juni a.s. op te heffen. Besloten werd een gedeelte van het straatverlichtingsplan in bouwplan „cen trum uit te voeren, evenals het bou wen van een garage bij de burgemees terswoning. De heer Weststrate (vrije lijstl informeerde waarom onlangs aan een ingezetene 'geweigerd werd een ga rage te bouwen naast zijn woningwetwo ning. terwijl nu de burgemeester wel toestemming zou krijgen. ..Dat voorstel is niet van mij afkomstig", voer de voorzitter nogal heftig uit. „ik hoop hier persoonlijk buiten te blijven. Schriftelij ke vragen dienaangaande kunnen aan B. en W. worden voorgelegd". op een vraag van de heer Westrate deelde de voorzitter mede. dat er reeds enkele aanvragen voor particuliere bouw in bouwplan „cnetrum" zijn binnengekomen. Aangezien in de gemeente momenteel veel hinder wordt ondervonden van rat ten. zal de bestrijding van dit gedierte spoedig ter hand worden genomen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In de maand mei is de werkloosheid ijl Zeeland aanzienlijk ge daald. Hadden in april 2.508 mensen geen werk, in mei waren er dit nog slechts 1.531. Ook het aantal werknemers in de aanvullende werken daalde belangrijk, nl. van 1007 tot 599. Het sterkst was de daling in de rayons Terneuzen en Zie- rikzee. In het eerste gebied kwam het aantal van 1052 op 502, in het tweede van 352 op 124. Rayon Middelburg daalde het minst. nl. van 750 op 694. In het rayon Goes daalde het aantal werklozen van ,354 op 193. namelijk bezig met de inkoop- en ver- koopfakturen. alsook met de controle hierop en de boekhouding ervan. Daar entegen is de bedrijfsadministratie, die natuurlijk met de financiële nauw ver band houdt, zuiver intern. Onder deze afdeling ressorteren de boekhouding, de administratie van het „onderhanden- werk", de orderafdeling, de afdeling omzetbelasting en verrekenposten en de afdeling tijdverantwoording. Verder zijn er in de onderneming dan nog de voorraadadministratie en -controöle en de mechanische administratie, welke laatste afdeling de loonberekeningen voor haar rekening neem. De heer Hermsen deelde in dit ver band mee, dat „De Schelde" overweegt de mechanische afdeling nog moderner uit te rusten door de vermoedelijke aanschaffing van een zgn. IPC-machi- ne, in het bijzonder bestemd voor de af deling ponszaal. Een speciaal stafbureau houdt zich voor een belangrijk deel bezig met de bestudering en vaststelling van de li quiditeitspositie. Des middags brachten de congressis ten een bezoek aan de werven en machi nefabrieken van de Kon. Mij. „De Schel de". Des avonds maakten zij een ex cursie naar Cadzand. deelte van de Ring te saneren, waar door het gemeentehuis aan de Bieren straat meer zal domineren. De sane ring brengt zowel voor het gemeente bestuur als voor de betrokkenen niet on aanzienlijke kosten mede, doch in het algemeen is men van mening, dat het dorpsschoon en de hygiëne het waard zijn, dat hiervoor deze uitgaven worden gedaan. De herverkaveling, die op het eiland Tholen reeds belangrijke verbeteringen heeft gebracht, o.a. een veel rationeler bedrijfsvoering, nader thans ook St.- Annaland. Men is reeds bezig met de aanleg van een aantal nieuwe wegen en het verharden van de Langeweg, waardoor een betere verbinding zal ont staan tussen de nieuwe haven en de veiling. De herverkavelingswerkzaamhe den zullen zoveel mogelijk in de komen de winter worden uitgevoerd, teneinde de landbouwers in de gelegenheid te stellen dit jaar normaal de oogst binnen te halen. De herverkaveling heeft aan vankelijk veel bezwaren ontmoet van de zijde der betrokken landbouwers. Men vreesde namelijk grond van min dere kwaliteit terug- te ontvangen, dan men moet afstaan. Van de zijde der met de herverkaveling belaste instanties is men echter niet pessimistisch ge stemd. Ieder zal namelijk nagenoeg evenveel land terugkrijgen als hij moet afstaan, terwijl het feit, dat de bedrij ven in de toekomst uit één, of nage noeg één kavel zullen bestaan, onge twijfeld een gunstige invloed zal heb ben op de resultaten van de bedrijfs voering'. De riolering zal voorts aan de nieuwe kavels een betere' waterlozing garanderen, waardoor de bodemstruc tuur zal worden verbeterd. In andere plaatsen op het eiland Tholen is de her verkaveling reeds een feit geworden en spreken de betrokkenen in het algemeen van een belangrijke verbetering. Velen, die aanvankelijk bezwaren hadden, zien nu met verlangen uit naar het einde van de herverkaveling, die volgend jaar voor St.-Annaland een feit is. De dames Irene van Mosselvelde en Jeanine Kappendijk te Terneuzen slaagden te Etten voor het xeamen kleuterleidster. RETRANCHEMENT. De biblio theek, die eigendom is van de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente, heeft het afgelopen leesseizoen weer eens zijn bestaansrecht bewezen. Er werd ongeveer 1000 maal een boek uitgeleend terwijl het aantal lezers 38 bedroeg. De bibliotheek heeft zelf een aantal boeken terwijl van de Centrale voor Reizende Bibliotheken uit Amster dam 75 boeken werden geleend. Ook werd er een tijdelijke ruiling van 25 boeken aangegaan met de biblio theek te Cadzand. Zowel van kerkelijke als burgerlijke gemeente werd een subsidie ontvangen van 0,05 voor elk boek in eigendom van de bibliotheek, ook zal in de toe komst van Provinciale zijde in de kos ten worden tegemoet gekomen. De afdeling Brouwershaven van de Bond van Plattelandsvrouwen heei't een uitstapje gemaakt naar Arnhem, waar het openluchtmuseum werd be zocht en een boottocht over de Rijn werd gemaakt Van onze verslaggevers MIDDELBURG De aanvoer van de grote massa winterbloemkool op de Middelburgse veiling viel van halt april tot begin mei. In totaal werden ruim 31000 kisten aangevoerd. Ook op de dagen van de grootste aan voer liep de verkoop zeer goed. Hier voor waren nogal wat klanten uit de grote steden aangetrokken, wat tot gevolg had dat de partijen over het algemeen in één koop weggingen. Voor de veiling was dit een groot ge mak. Het beladen van de diverse auto's kon daardoor eveneens veel sneller gebeuren. Uit mededelingen van de Zeeuwsche Groentetelers Vereniging blijkt dat de verpakking en ook de sortering voor een belangrijk deel onvoldoende waren. Het was dan ook niet mogelijk de winter bloemkool voor de export aan te bie den, wat te betreuren was omdat de veiling verschillende keren hierover is benaderd. Het zal nodig zijn hieraan vol gend jaar de vereiste aandacht te be steden. Een onvoldoende sortering werkt immers prijsbedervend. De meest voorkomende fouten wa ren bijvoorbeeld niet goed op maat Van onze correspondent TERNEUZEN. De kapitein van een te Terneuzen liggende sleepboot ontdek te bij het betreden van zijn schip, dat ongewenste gasten pogingen hadden ge daan tijdens zijn afwezigheid binnen te dringen. De voorruit van de stuurhut, die met schroeven gesloten was, had echter teveel van hun krachten gevergd. Inslaan was niet gelukt. Het was bij een grote 'barst gebleven. sorteren en het onvoldoende hoog uit snijden van de kool. Daarnaast was in vele gevallen het blad te kort af gesneden. Verkeerd was ook het te laat oogsten en het onvoldoende dek ken. Van de zijde van het rijkstuin- bouwconsulentschap wijst men erop, dat het niet altijd een voordeel is om grote omvangrijke exemplaren te te len. De zes en acht stuks per kist zijn nog steeds de meest gangbare en gevraagde maten. Ook werden er vaak bloemkolen aangevoerd als vier stuks per kist, waar gemakkelijk nog twee kolen bijgevoegd hadden kunnen wor den. Dit geeft een veel beter zicht in de kist én voorts een besparing op kist- huur en transportkosten. Uit de aanvoer- en prijzencijfers valt af te leiden, dat de teelt van winter bloemkool in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Men kan even wel niet kritisch genoeg zijn indien men voor de winterbloemkool een afzetge bied wil opbouwen op de binnen- en bui tenlandse markten. Vooral dit jaar heeft het produkt in geheel Nederland grote belangstelling gehad, zowel bij de telers als in de sektoren van de handel, wat wel bleek uit het veelvuldig bezoek tij dens de oogst uit alle delen van het land. Het feit dat zelfs vanuit Zeeland win terbloemkool naar Twente werd ver kocht. bewijst wel de juistheid van de stelling dat geheel Nederland als afzet gebied voor de winterbloemkool be schikbaar is. De grootste zorg is: hoe telen wij in massa een kwaliteitsbloem kool, die dezelfde bekendheid verkrijgt als het Zeeuwsche fruit, de Zeeuwse oester, enz. MIDDELBURG. De afgevaardig den van de particuliere synode der Ge reformeerde Kerken, gisteren in de Hofpleinkerk in vergadering bijeen, hebben besloten een commissie te be noemen, die de vraag onder het oog zal zien of in verband met het Drie- eilandenplan een grenswijziging van de betrokken classes noodzakelijk is. In deze commissie werden benoemd de predikanten Y. J. Tiemersma te Zie- rikzee en J. E. Booy te Yerseke en de heren mr. J. J. Versluys te Oud-Vos- semeer, A. Pouwer te Middelburg en J. Loof te Terneuzen. Voorts werden de afgevaardigden be noemd naar de generale synode. Geko zen zijn dr. C. Stam te Goes en ds. A. G. van der Stoel te Bergen op Zoom als primi en ds. S. van Wouwe te Se rooskerke en ds.s Y. J. Tiemersma. als secundi, Primi-ouderlingen W. van den Berg te Bruinisse en J. de Wolf te Serooskerke en tot primus-diaken B. Schreuder te Goes. Ook werd een commissie benoemd, die de gehele situatie rond de Zeeuwse Kerkbode in studie zal nemen. En voorts kwamen tal van rapporten ter tafel. Een schrijven van d« classis Axel in zake de bidstonden werd voor kennis geving aangenomen. Namens de Roepende Kerk van Mid delburg heeft ds. P. van Til de synode geopend, waarna het moderamen werd gekozen. Tot praeses werd benoemd ds. C. Stam te Goes, die dus deze synode heeft geleid, tot assessor ds. S. van Wouwe te Serooskerke. tot eerste scri ba ds. Y. J. Tiemersma te Zierikzee en tot tweede scriba ds. A. G. van der Stoel te Bergen op Zoom. Van onze correspondent RILLAND. Maandagavond werd een zich verdacht ophoudende, bejaarde man in de buurt van het station te Ril land, met een pakje kleren onder de arm en wat kranten tussen zijn jas ge signaleerd. Omwonenden zagen hem bij de eerste weg achter de schuur van de wed. Wisse kruipen. De politie werd gewaarschuwd. Na met behulp van omwonenden, een poos te hebben gezocht, vond men de man slapende in de w.c. van de wed. Wisse. De politie bracht hem weer terug naar de stichting Vrederust, van waaruit hij was weggelopen. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Woensdag morgen had een aanrijding' plaats op de Wouwsestraatweg te Bergen op Zoom tussen een autobus bestuurd door A. v. d. D. te St.-Annaland en een met paard bespannen wagen, geleid door P. N. uit Bergen op Zoom. De aanrijding ontstond doordat N„ die evenals v. D. in de richting naar de Vijverberg reed, bij het passeren van de autobus vermoedelijk even naar links uitgeweken is, met gevolg dat de autobus een kras van ruim vier meter, aan de rechterzijde opliep. Daar de autobus-bestuurder het span was gepasseerd bij een splitsing kregen beide bestuurders een proces-verbaal. STAVENISSE. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, alle bezwaarschrif ten van de inwoners van tavenisse ten spijt, besloten te adviseren tot afsluiting van de haven, met het oog op de veilig heid. Voor Stavenisse zal dit een verlies zijn, maar de streek zal zich kunnen troosten met de haven van Sint Anna land, zo men G.S. Gedeputeerde Staten van onze provin cie achten de argumenten van de bewo ners niet voldoende sterk, om over te gaan tot de aanleg van een zeer dure keersluis. Men acht het niet waarschijnlijk, dat vanuit Stavenisse opnieuw pogingen zul len worden gedaan, het eenmaal genomen besluit te keren. MIDDELBURG. Het borstellings- fonds voor de Zeeuwse eilanden, dat zich o.a. ten doel stelt medewerking te verle nen bij het verstrekken van kredieten aan ondernemers op het gebied van de kleine nijverheid, ambacht en detailhandel, maakt in het jaarverslag over 1958 mel ding van het feit, dat in dat jaar bij het fonds 85 aanvragen zijn binnengekomen. Bovendien zijn 23 aanvragen behandeld in verband met de sociaal-economische hulpverlening. Het gehalte van de mid- denstandsbedrijven, die zich tot het fonds om hulp wenden, blijft redelijk, aldus het jaarverslag. Liquiditeitsmoeilijkheden worden nog steeds aangetroffen en hulp van het fonds blijft dan ook nodig. Achttien aanvragen werden in 1958 af gewezen. 22 ingetrokken en 44 toegestaan Het totaal verleende bedrag was f93838,28 t.w. f 19210 borgstellingsfondskredieten. f 51128.28 bedrijfsuitrustingskredieten en f 23500 bijzondere kredieten. Het totaal der uitstaande kredieten bedroeg op 1 jan. 1958 f 139137,98. Aan krediet werd verleend in 1958 een bedrag van f 93838,28 en in dat jaar werd afgelost f 68867.29, zodat op 1 jan. 1959 het uitstaande be drag der kredieten bedroeg 1 164108,97.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3