VITELLA Zeeuws Consultatiebureau wil sociologisch onderzoek RMS36™. Elsa VII kampioene op Fokveedag Kloosterzande door Zeeland Provinciale wedstrijden van de B.B. in Vlissingen Chefarine .4 Zeeuwsch Dagblad Oppositie Vruchtbare besttijding van het alcoholisme Bevolking moet tijdig worden beschermd tegen ongewenste gevolgen Deltaplan Gewaardeerd Kontakt© De A.A. Dijken verboden voor publiek Valse schaamte F ototentoonstelling in Terneuzen Kloetinge heeft nieuw postkantoor Scheepvaart gestremd Op zaterdag IS juni a.s. Schadevergoeding i.v.m. verbreding van kanaal Duitse mijnwerkers naar Valkenisse Minister Marijnen niet naar Zeeland Uwca! instant pudding J. MELSE VEERTIG JAAR VERPLEGER OP „VREDERUST" Middelburg-MOC Axelse neemt deel aan dames-vvielereourse RetTanchement vist weer A. Meert kampioen van De Zeeuwsche schutters Jaarverg. „Achilles" Uitslagen Goese Zomeravondvoetbal Wedvlucht „Bruse trekker" 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Woensdag 3 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk IjE VRAAG is wel gesteld: wat zal het NVV doen nu, de PvdA, waaraan het zo nauw is verbonden, in oppositie is gegaan. Er zijn er die vreesden, dat het nu zijn revolutio naire stakingsgymnastiek van het ver leden weer zou gaan beoefenen. Het lijkt ons daarom goed, te wijzen op een paar uitspraken van de rcdakteur van „De Vakbeweging", het kaderblad van het NVV, de heer A. Kloos, ge schreven toen de samenstelling van het ministerie wel, maar de regerings verklaring nog niet bekend was. Hij geeft nadrukkelijk de verzekering, „dat het NVV heus niet van plan is, de regering De Quay of welke an dere regering ook met een politie ke staking ten val te brengen". En hij licht nader toe: „Wat houdt verzet, tegenstand of strijd met democratische middelen van Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Wordt er in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen meer gedronken dan elders in onze provincie? Als bijvoorbeeld Zeeuwsch-Vlaanderen erger is dan Tholen, komt dat dan door dat het zo nauw aan België grenst waar men andere drinkzeden heeft dan hier? Of komt het door de haven van Terneuzen, waar een vakcentrale in? Niet in de eerste ook weer een bepaalde cat plaats dat tot werkstakingen wordt - opgeroepen en stellig niet tot stakin gen tegen de wettig gevormde rege ring. Echter wél dat de volle druk op de publieke opinie en de politieke be- leidvoerende instanties zal worden uitgeoefend. In het bijzonder wanneer de vakcentrales één lijn trekken, is dit een machtsmiddel dat geen regering of parlement straffeloos kan negeren." Wij kunnen in dit citaat het woord „straffeloos" niet helemaal waarderen, maar wij vermoeden, dat de bedoeling niet zo kwaad is, als men daaruit zou kunnen lezen. Afgezien daarvan echter lijkt het ons nuttig, deze citaten te onthouden. Als het NVV zich aan de inhoud daar van houdt, zullen wij dat, ook al zijn we helemaal geen voorstanders van dit verbond, waarderen. Zou het dat niet doen, dan is herinnering aan deze woorden waarschijnlijk voldoende. Want inderdaad: het NVV bedoelt te zijn een bona-fide vakcentrale. Daar bij past geen politieke staking, zoals reeds in 1891 door het befaamde Chris- telijk-sociaal congres werd vastge steld. Dat het NW deze richting niet op wil, blijkt ten overvloede uit een afwijzing in hetzelfde nummer van „De Vakbeweging" van een poging tot infiltratie uit EVC-kringen. vmj HEBBEN in ons blad van 14 mei de vinger gelegd bij het ver zoek vkn de Alg. Ned. Hengelaars- bond, om, nu het begin van het vis- seizoen op maandag 1 juni viel, deze openstelling een dag te vervroegen, zodat de hengelaars er zondag 31 mei op uit zouden kunnen gaan. Minister Marijnen bij zijn optreden dit ver zoek gevonden. En hij heeft er niet aan voldaan. Het kan zijn, dat zijn voor ganger, minister Staf, die ad interim oook dit departement heeft beheerd, dit besluit al heeft voorbereid en dat hem de lof of althans een deel ervan toekomt. Maar hoe dan ook: de afwij zing is uitgelopen op een Salomo's oordeel. Want de minister heeft ge zegd: neen, voor de zondag neem ik geen speciale maatregelen. Maar als jullie het hengelseizoen eerder geopend wilt hebben, da'i mogen jullie reeds op zaterdag 30 mei beginnen. Voor zulk een oplossing hebben wij waar dering. Ere, wien ere toekomt. Als het minister Staf was, dan gaarne aante kening, dat hij met één zijner laatste besluiten van grote wijsheid blijk gaf. Als het minister Marijnen was, haast te beter, want dan is het een heel doe- goede inzet van zijn regeerperiode ge weest, die hoop geeft, dat de landbouw er niet zo karig afkomt, als men mis schien uit de regeringsverklaring moet lezen. 0 De raad van Oostkapellc gaat weer over het klokluiden praten, dat met de regelmaat van de klok onder werp van discussie in de vroedschap schijnt uit te maken. De raad vergadert woensdag 10 juni om 7.30 u. Dan zullen tevens het verzoek van de muziekver eniging Crescendo aan de gemeente om de muziektent te willen overnemen, en een aantal bezwaarschriften tegen het uitbreidingsplan in behandeling worden genomen. De heer J. Gakeer te Sint Maar tensdijk slaagde in Den Haag voor de opleiding derde stuurman Grote Vaart. 0 De bejaarden van Schuddebeurs en Noordgouwe maakten een trip per auto's over het eiland. De bejaarden za gen Schouwen en Duiveland, hersteld en vernieuwd na de ramp. 0 De afdeling Nieuw- en Sint Joosland van de N.C.V.B. vergaderde onder lei ding van mevrouw v. HaarlemStorrn. Ds. v. Haarlem sprak over: Hoe leest gij uw bijbel. 0 Tot badmeester in het nieuwe badhuis te Coliinsplaat dat binnenkort geopend zal worden is benoemd de heer G. Geelhoed. 9 De in de zomeravondcompetitie te Terneuzen gespeelde wedstrijd H.K.C. Spadella eindigde met 32. 0 Na een verblijf van 2 maanden keerde mevr. Bolle—IJselenburg, terug uit Ca nada. alwaar zij een bezoek heeft ge bracht aan haar zoons die in 1952 van Sirjansland vertrokken zijn. 0 De afdeling Oostkapelle van de N C V B vergaderde onder leiding van bevr. M. de Hollander-Wondergem. D. v. de Molen sprak over De enige vrouw op Davids troon. In bespreking kwam de komende landdag die op 17 juni te Vlis- singen zal worden gehouden. Voor deel name hieraan gaven zich 44 leden op. Een nieuw lid werd ingeschreven waar door de afdeling thans 77 leden telt. - 0 Op het vogeleiland in de kreek te Westkapelle zitten de zwanen die door oud-burgemeester aan de gemeente West kapelle zijn geschonken met jongen, ter wijl in de kreek achter de Joosjenweg het ouderpaar zit te broeden op vijf eieren. 0 De heer L. Ytsma, hoofd van de chr. uloschool te Yerseke is per 1 sept. be- oemd als hoofd van de chr. uloschool te Rijnacker. 0 De N.C.V.B. te Nieuwdorp kwam in vergadering bijeen onder leiding van mej. J. M. Dikkenberg. Met intense be langstelling werd geluisterd naar de spreekster, mevr. De Jong-Bikker uit Middelburg, over „De angst in het leven van de mens". ne mensen in- en uitvaart? Ijs er verder in Zeeland een verschui ving in het gebruik van zekere alcoholica? Ziet een gedeelte van de jeugd het café niet als een stuk vrije-tijdsbesteding? Ziedaar een aantal vragen, waarvoor het Zeeuws consultatie-bureau voor alcoholisme zich geplaatst ziet Deze vragen op te lossen, zelf standig of in samenwerking met andere instanties of organisaties, is een schier onmogelijke taak. Het bestuur van het bureau heeft dan ook besloten binnen afzienba re tijd een sociologisch onderzoek te doen verrichten, waarvoor nu reeds enige bedragen zijn ge reserveerd. Dit werd ons meegedeeld tijdens een persconferentie met betrekking tot het jaarverslag van de Vereniging tot Op richting en Instandhouding van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoho lisme te Middelburg. Ook in het afge lopen jaar is door het bureau in de uit oefening van de werkzaamheden weer bewust gestreefd naar samenwerking zowel op provinciaal als op plaatselijk niveau. Dankbaar is het bestuur voor de financiële en morele steun, die van overheidsorganen werd ontvangen. Het is vooral erkentelijk voor een schenking van 4000 uit het Koningin Juliana Fonds, waardoor het mogelijk werd een auto aan te kopen. Helaas is de belang stelling van particuliere zijde voor de arbeid van het consultatiebureau nog te gering. Het Zeeuws Consultatiebureau met aan het hoofd de directeur, de heer R. Vis ser, heeft in de ruim anderhalf jaar van zijn bestaan, contact gehad mot talrijke tot de drank gekomen personen uit de provincie; zware gewoontedrinkers en verslaafde drinkers. Beide soorten drin kers kunnen worden beschouwd als al coholisten. Het is de taak van het bu reau hulp te bieden bij het overwinnen van de voor deze drinkers speciale moeilijkheden, de goedwillenden zowel als degenen, die het niet direct nodig vinden hun drinkgewoonten te wijzigen. Tijdens dat contact pogen de werkers van het bureau nu vast te stellen welke de oorzaken zijn waarom men drinkt. Deze oorzaken kunnen velerlei zijn. De medische en maatschappelijke proble men zijn echter meestal zo met elkaar doorvlochten, dat de aanpak van de pa tiënt slechts kan gebeuren in nauw over- Van een onzer verslaggevers SOUBURG Gisteren was het voor het echtpaar M. HoutekamerSoetewey een gedenkwaardige dag. Het was namelijk zestig jaar geleden dat het werd gevormd. De heer Houtekamer, die nog bijzonder vitaal is dat is echter de buitenkant maarzegt hij) begon zijn loopbaan als stoker in Vlissingen op de gasfabriek. Na drie jaar verhuisde hij met zijn gezin tiaar Souburg, waar hij nu al meer dan vijf-en- vijftig jaar woonten begon er een winkel; een filiaal van de gasfabriek. Tegen heP heen en weer geloop in de winkel bleek echter zijn vrouwdie geen sterk gestel had, niet bestand, zodat haar man de win kel na negen jaar vaarwel zei en zich op het beroep van lantaarnfitter ging toeleg gen. „Dat was ook niet altijd mooi," ver telde hij, ,ik moest onder andere naar Kou- dekerke en Ritthens en dan ook natuurlijk Souburg en dit alles op de fiets, door weer en wind". In 1954 werd hij voor verdere arbeid afgekeurd en kreeg aldus vervroegd pensioen. De heer Houtekamer bleek een gezelli ge oude baas, wiens zintuigen nog bijzon der goed zijn. Hij houdt echter niet van publiciteit, zo zei hij, „Ze wilden me een aubade brengen, maar ik heb gezegd: Daar komt niks van in; ik moet dat gehos niet voor mijn deur hebben. Ook met mijn vijftigjarige bruiloft wilde ik het niet." Aan bezoek ontbrak het gistermiddag bij het diamanten paar overigens niet. Naast zijn vijf kinderen, die allen zijn getrouwd, zaten beide kamers vol familieleden en kennissen. Van zijn zeven kleinkinderen konden er maar vijf komen; twee waren door dienstplicht verhinderd. „Als het mooi weer is, mag ik \s mor gens nog graag een eindje wandelen, dan ben ik het fitst." zo deelde hij nog mede, mijn vrouw is echter niet sterk meer, ik krijg haar met het mooiste weer van de wereld de deur niet meer uit". leg met de medische medewerker en de sociale werkers van het bureau. Boven dien kan liet zinvol zijn de geestelijke leidsman van de patiënt in te schake len. Het behoeft geen betoog, dat het bu reau probeert de patiënt tegemoet te komen met de bedoeling de „ziekte" te begrijpen. Daarbij wordt hulp verleend bij de pogingen de gedaalde sociale po sitie te verbeteren of de economische positie te saneren. Voor het bureau ligt tevens een taak in het bewerken van de onmiddellijke omgeving van de patiënt. Die omgeving meent vaak, dat er veel zo niet alles is gewonnen, wanneer de patient maar een „pillen- kuur" in het ziekenhuis „doet". Fr zijn „zieken", die alleen tot een opname in een ziekenhuis besloten om maar var. het „gezeur" van de familie af te zijn. Een dergelijke behandeling heeft natuur lijk weinig zin. De patiënt moet zelf willen meewerken om zijn kuur te doen slagen. Zo'n kuur is niet altijd nodig. Er zijn ook patiënten, die reeds steun on dervinden in het gewone contact van mens tot mens op het bureau of bij huisbezoek. Behalve het spreekuur te Middelburg werden ook maandelijks spreekuren gehouden In Terneuzen, Oostburg en Goes. Van 1 juli a.s. af zal dit ook kunnen gebeuren in Zie- rikzee en Tholen. Uit het jaarverslag blijkt, dat deze spreekuren over het algemeen goed bezocht worden. Belangrijke medewerking geniet het bureau van de groep van zgn. Alcoho lics Anonymous (A.A.), bestaande uit alcoholisten, die door een bepaalde le venswijze en door onderlinge hulp hun ziekte bestrijden. In Middelburg werd eind 1958 de werkgroep „Walcheren" der A.A. gevormd, die regelmatig elke week bijeenkomt in de Bogardzaal. Wat betreft de voorlichtende arbeid voor de justitie, in 1958 kreeg het Zeeuws consultatiebureau 48 opdrachten tot het uitbrengen van rapport met be trekking tot de delinquenten via de Re- classeringsraad Middelburg. Eind 1958 stonden 35 personen onder (reclasse rings-) toezicht van het bureau. Verder waren er nog de zuiver sociale geval len in 1958 24 die uit „eigen" beweging kwamen, maar die meestal waren verwezen door de huisarts of ge stuurd door de familie. Hoewel hun aan tal nog vrij gering is, stijgt het als ge volg van de grotere bekendheid, die het bureau in Zeeland krijgt. Op 1 januari 1959 waren 133 patiën ten in behandeling. Onderverdeeld zijn deze cijfers die overigens geen enkel verband houden met de mate van drankzucht in een bepaalde streek: West Zeeuwsch-Vlaanderen 14, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 19, Noord en Zuid-Beveland 29, Walcheren 58, Schouwen-Duiveland 7, Tholen 6. RILLAND. je heer J. Walraven (p.v.d.a.) sprak tijdens de raadsverga dering van Rilland Bath zijn ongerust heid uit over de geruchten als zouden de dijken van Riuand-Bath niet meer door net publiek betreden mogen wor den, in verband met de beschadiging die dit zou aanbrengen aan de zeewering. Hij vreesde een beperkte vrijheid voor de inwoners van zijn gemeente. Burgemeester J. C. W. Jobse zeide hierover met het polderbestuur reeds contact te hebben opgenomen. Inder daad zullen beperkende bepalingen wor den ingevoerd, maar men zal met de grootst mogelijke souplesse deze han teren. Andere raadsleden waren van mening, dat de schade aan de dijken veel meer door dieren dan door men sen wordt aangericht. De heer Walra ven zeide het meer van nut te vinden als de polder aandacht zou besteden aan de rattenbestrijding, omdat de rat ten aan de dijk veel schade aanrichten. De raad .nam het besluit naar het voor stel van G.S. de wethouderssalarissen te verhogen. De heer W. P. van Vooren kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als onder wijzer aan de openbare lagere school op een door B, en W. nader te bepa len datum. Een verzoek van de r.k.-la- gere landbouwschool te Woensdrecht om de subsidie van 25 50 per jaar te verhogen, werd ingewilligd. Het voor stel van B. en W. om aan de instelling ter behartiging van het buitengewoon lager onderwijs te Bergen op Zoom een jaarlijkse bijdrage te verlenen werd eveneens goedgekeurd. Voorts bepaalde de raad dat de herziening van het uit breidingsplan in onderdelen wordt voor bereid. De raad ging tevens akkoord met het voorstel tot het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor het ziekenvervoer op de Bevelanden. Dit echter met de aantekening, dat een be paling dient te worden opgenomen, dat de chauffeurs van de ziekenauto een cursus E.H.B.O. dienen te volgen. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Walraven (arb.) de aandacht op naar zijn mening bijzonder slechte be strating van de Rietlandstraat en Rei gersbergstraat. Spr. wees erop dat de aannemers de straat hebben gebruikt om beton te maken, waardoor het pla veisel met cement is bedekt. Bij een bespreking hadden de aannemers zich bereid verklaard de straat van beton en cement te ontdoen. De meerderheid van de raad was van oordeel dat dit slechts een halve oplossing vormt, daar het zeer moeilijk zal zijn de cement van de stenen te verwijderen. De raad was una niem van mening dat de aannemer ver plicht moet worden de stenen die door cement onbruikbaar werden, door nieu we te vervangen. Voorts werd op verzoek van de plaat selijke winkeliers een vakantieregeling voor deze winkeliers vastgesteld. Deze zal echter niet van toepassing zijn voor de slagers. Naar de godsdienst zijn deze cijfers (nogmaals onder hetzelfde voorbe houd): N.H. 30, R.K. 16, Geref. 12, Ger. Gem. 4, buitenkerkelijk of niet meelevend 71: .naar inkomen: tot f3000 31, f3000 tot .f5000 78. f5000 tot f 7000 16, f 7000 tot f 10.000 7. f 10.000 en hoger 1: naar leeftijd: tot 25 jaar 7, 25 tot 30 19, 30 tot 40 29, 40 tot 50 35, 50 tot 60 31, ouder dan 60 12 en naar beroepsindeling: han delaren en vertegenwoordigers 18, chauffeurs 9, metselaars, schilders enz. (geschoold) 21, landarbeiders, grondwerkers enz. 28, fabrieksarbei ders 6, los arbeiders (ongeschoold) 19, zeevarenden 9, personen werkzaam in cafébedrijf 5, middenstanders, winke liers, enz. 7, intellectuelen, kantoor bedienden, enz. 9, zonder beroep, incl. gepensioneerden 2. Deze cijfers zijn zeer betrekkelijk, om dat zij geen maatstaf kunnen geven van het aantal alcoholisten in de verschillen de beroepen en maatschappelijke posi ties. Veelal is valse schaamte er de oorzaak van dat men zioh niet tot het bureau durf te wenden, een verschijn sel dat zich vooral in de zgn. beter ge situeerde kringen voordoet. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de jeugd in haar algemeenheid mmder drinkt dan vroeger. In dit opzicht, zo vertelde ons de voorzitter van het be stuur van het bureau, mr. P. v. Em- pel, kunnen we de moderne arbeiders beweging niet anders dan zeer dank baar zijn. De aan het bureau verbonden zenuw arts, de heer A. J. Boom, acht ten slotte een groot opgezet sociologisch on derzoek in onze provincie zeer belang rijk en actueel. Dit is niet alleen van wetenschappelijk en historisch belang, het maakt ook tijdige maatregelen mo gelijk om de bevolking te beschermen tegen ongewenste gevolgen van het Del taplan. Van onze correspondent TERNEUZEN. De fotoclub P.Z.E.M. te Terneuzen zal de fotocollectie, waar van in mei te Middelburg een expositie werd gehouden, ook in Terneuzen ten toonstellen. Op vrijdag 5 en zaterdag 6 juni zal de verzameling, waarin werk is van personeelsleden van alle provinciale elektriciteitsmaatschappijen van ons land, in Terneuzen in Tiet nieuwe P.Z.E.M.- gebouw aan de Axelsestraat worden ten toongesteld. Vrijdag is de expositie open van zeven tot tien uur, zaterdag van zes tot tien uur. Van een onzer verslaggevers KLOETINGE. De burgemeester van Kloetinge, was dinsdagmorgen de eerste, die in het nieuwe postkantoor van Kloetinge bediend werd door mevrouw E. C. Schaap-Kole. de kantoorhoudster. De burgemeester kocht tien postzegels van twaalf, daarbij de zucht van me nig huisvader slakend, dat vrouw en kinderen er wel voor zorgen, dat de postzegels oo zijn. Daarvoor had de waarnemend direc teur van het Postdistrict Zeeland-West Brabent. de heer P. Koelewijn, dank aan de gemeente Kloetinge gebracht, voor de welwillende medewerking bij het tot stand komen van dit nieuwe kantoor. Hij sprak de hoop uit, dat ook in dit nieuwe postkantoor het devies van de P.T.T. „altiid bereid" verwerke lijkt zou worden. Daarmee verklaarde hii het oostkantoor voor geopend. De burgemeester zeide in zijn toe spraak onder meer, dat de gemeente het reuze prettig zou vinden, als de brievenbus, die tot voor kort aan het oude kantoor had gehangen, een Dlaats- je ergens in het oosten van het dorp zou kunnen krijgen. De directeur van het kantoor Goes, de heer J. H. Ver- bake, beloofde zijn medewerking. VEER F Gedurende de oerioden 1 tot «n r^et 15 iuni en van 29 juni tot en met juli 1959 mo^t de scheeovaart on hot Kanaal door Walcheren tussen Middel burg on Veere. in verband met de te waterlating en het transnort van caissons rekening houden met ''wellicht la ,#du- rig) oponthoud als gevolg van dezo werh- -7r.qvnhoaen. Eventueel kan het tijdens de uitvoering van voornoemde werkzaam heden noodzakelijk binken om de hier- voren genoemde nerioden te bekorten of te verlengen, aldus deelt Rijkswaterstaat mede. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Op zaterdag 13 juni a.s. zal de Scheldestad in het teken staan van de B.B. Op deze dag worden weer de jaarlijkse provinciale B.B.-wedstrijden ge houden. Ongeveer 450 B.B.-ers, aangevuld met circa 150 helpers, zullen de strijd aanbinden. De Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal de prijzen uitreiken en tot slot zal dan aan alle deelnemers, naar schatting 650, een warme maaltijd worden aangeboden in het Scheldekwartier. De organisatoren van dit grootscheep se B.B.-festijn zijn de Kon. Mij „De Schelde" veel dank verschuldigd, om dat de directie van deze maatschappij onderhouden om de deelnemers, die ieder een herinneringsmedaille ont vangen, te vervoeren. Spontaan gaven zich honderd bewoners van de Schel destad zich op om hand- en spandien sten te verrichten. De gewonden zullen zo geschminkt worden, dat de werkelijkheid zeer kort benaderd wordt. Alle objecten zullen radiofonisch door middel van een porto foon met elkaar in verbinding staan, zodat een goede coördinatie mogelijk zal zijn. Voor de blokploegen ligt het object in Tuindorp, voor de reddingsploegen in de kleuterschool Paul Krugerstraat- Hobeinstraat, voor de mobilofoonploe- gen in de commandopost Hogeweg, voor de brandweer bij de Rozen-gracht (Tuin dorp) en voor de mobiele geneeskundi ge teams in de school, Bonedijkestraat. Voor deze B.B.-wedstrijden, die voor de vijfde maal worden gehouden (het eerste lustrum dus) blijkt grote belang stelling te bestaan. De Commissaris der dat de directie van deze maatschappij j Koningin zal met zijn echtgenote een het Scheldekwartier de gehele dag ter t „edeelte der wedstrijden bijwo- beschikkmg heeft gesteld van de B.B. - - - - Daarom is het ook mogelijk, dat de maaltijd voor zo'n groot gezelschap sa men genuttigd kan worden. Voor de goe de orde zal men gebruik maken van het cafetaria-systeem, waarbij nven te vens de grote medewerking heeft gekre gen van de Kon. Marine, die voor een keukenwagen zal z'orgen. Om tien uur worden de .genodigden, juryleden en medewerkenden ontvan gen in het Scheldekwartier, waarna om elf uur de wedstrijden een aan vang nemen. Tussen dit ontvangstcen trum en de objecten zal een pendel dienst met volkswagenbusjes worden Van onze correspondent TERNEUZEN. Op uitnodiging van de centrale commissie voor onteige ningsgoederen waren diegenen die daar voor in aanmerking kwamen in „Des pays bas" samengekomen om gehoord te worden in verband met de schade vergoeding voor het verbreden van het kanaal. Hierbij waren aanwezig de burge meester van Terneuzen mr. P. W. W. F. Teilegen en ir. B. Hijlkema en de heer J. L. J. d-e Jonge, van rijkswa terstaat. Deze bespreking was zuiver informatief. Er werden vragen gesteld betreffende eigendommen, eventuele hypotheken en huurkwesties. Ook of de betreffende mensen plannen hebben een wening te bouwen, te kopen of te hu ren. Op elf juni a.s. zullen door de com missie schattingen worden gedaan. Als hiervan de resultaten békend? zijn, zullen er door de dienst van rijkswater-staat, aan de bewoners van de betreffende wo ningen voorstellen worden gedaan. Eigen nieuwsdienst BIGGEKERKE. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar weer een aantal jonge Duitse mijnwerkers zijn vakantie door brengen in Valkenisse. Deze jongens zijn werkzaam bij de Eschweiler Bergwerk- verein te Aken. Zij komen in groepen van 60 a 70 man voor veertien dagen naar de Zeeuwse rivièra. Vrijda-g a.s. zal ö'e eerste groep arriveren. Gemeente gaf het mazaiek KORTGENE. Men maakte ons at tent op een kleine onjuistheid, die in het artikeltje van dinsdag over het mozaiek in de kerk van Kortgene was geslopen. Het mozaiek is niet een geschenk van de burgerij, doch van het gemeentebe stuur, die de giften die na de ramp wa ren binnengekomen, buiten het rampen fonds om, verdeelde onder een aantal culturele instellingen in de gemeente. Advertentie GOES. Naar wij van de Z.L.M. ,r8rïieniSn' 's n'euw,e minister mr. V. G. M. Marijnen, die zich in principe bereid had verklaard om het woord te voeren op de algemene vergadering der Z.L.M., die op 18 juni a.s. in de 1.000 jaar oude St. Baafskerke te Aardenburg wordt gehouden, wegens zeer drukke werkzaamheden verhinderd op genoem de datum aanwezig te zijn. Het bestuur van de Z.L.M. heeft de heer M. C. Verburg, directeur van bet E.T.I. in Zeeland, bereid gevonden op deze vergadering een inleiding te hou den over het onderwerp: „Boven en be neden de Schelde". 38 ct per pakje Zonder invoerrechten te betalen schiet een der spelers van het douane-elftal de bal onhoudbaar langs de keeper van de mare- chausseeploeg. De ontmoeting tussen douane en marechaussee vormde een onderdeel van het voetbaltornooi voor ambtenaren, dat gisteren in Vlissingen werd gespeeld. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Dinsdag herdacht de heer J. Melse, verple ger op paviljoen 3 van de inrich ting Vrederust bij Bergen op Zoom, zijn veertigjarig dienst jubileum bij deze inrichting. In de middaguren kwam namens het bestuur dokter Van Rossum de gelukwensen aanbieden met het overhandigen van het gebruikelijke geschenk onder couvert. Namens de personeelsvereniging kwam een deputatie, bestaande uit de heren Vos en Heuseveld, die als blijk van waardering een horloge aanboden. Van vele zijden mocht de jubilaris felicitaties ontvangen en tal van bloemstukken werden bij hem bezorgd. Van onze correspondent RILLAND. Dokter G. J. Kamp-s, huisarts te Rilland is tijdens een va- kantietocht door Oostenrijk met zijn per sonenwagen, waarin ook zijn vrouw en zijn twee kinderen waren gezeten, in botsing gekomen met een Duitse auto. Hcewel de auto van dokter Kamps to taal v-ernield werd kwam hij er even als zijn -gezin met de schrik af. Eigen nieuwsdienst KLOOSTERZANDE. Elsa VII van A. Verschuren uit Kuitaart is gisteren op de jaarlijkse fokveedag te Klooster zande gaan strijken met de beker van het kampioenschap. Een opmerkelijk resultaat, daar een eerste klas koe niet dikwijls het kampioenschap weet te be halen. De beker voor de reserve-kam pioen ging naar „Grietje" van A. Man- naart te Hengstdijk en de derde prijs (plaquette) was voor „Sikkema" van J. Dees uit Kloosterzande. Ondanks de drukke werkzaamheden in de landbouw genoot de fokveedag grote belangstelling, ook van publieke zijde. Het aangevoerde vee bleek van een buitengewoon goede kwaliteit te zijn, vooral de eerstkalfskoeien, waar van er zeker drie of vier naar de na tionale rundveetentoonstelling in Den Bosch zullen gaan. De fokgroep die als eerste werd ge klasseerd stamt in haar geheel af vgn de stier „Adema 142" van Wouctioeve, evenals kampioene Elsa VII. De res. kampioene Grietje stamt af van de Zeeuwsvlaamse k.i.-stier Rotter- da-Sikkema 89, die echter het afgelo pen voorjaar wegens zijn ouderdom is opgeruimd. Dank zij deze beide stie ren is het peil van het Zeeuwsvlaamse fokvee aanmerkelijk gestegen. De jury, bestaande uit de heren Klei- nepier uit Middelburg, G. Tas uit Water landkerkje en rijksveeteeltconsulent ir. W. Harmsen uit Goes kende drie stie ren een eerste prijs toe. t.w. Donald van D. v. d. Berge uit Lamswaarde, Klaasje's Witstaart van T. de Koek uit Kloosterzande en Marie Sikkema van D. v. d. Berge uit Lamswaarde. Aan de keuring namen voorts deel de volgende categorieën: eerste kalfskoei- en, tweede kalfskoeien, derde kalfskoei- en, oudere kalfskoeien, drachtige vaar zen en fokgroepen. Van onze sportredactie MIDDELBURG. Het comité „Sport steunt Zonneveld" heeft de Brabantse amateur eerste klasser M.O.C. en de Zeeuwse tweede klasser „Middelburg" bereid gevonden op zaterdag 6 juni a.s. 's avonds om zeven uur een liefdadig heidsvoetbalwedstrijd te spelen ten bate van de comité-kas. De wedstrijd zal worden -gespeeld op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst te Middelburg. Van onze wielrenmedewerker GOES. Zoals reeds eerder gemeld, wordt op 18 juli a.s. in afwachting van de aankomst der renners in -de ronde van midden Zeeland in Goes een wieler wedstrijd voor dames verreden. Dit wordt dan een interland ploegenachter- volging. Bekend' i% reeds dat deelname van de Kon. Lier.se Bicycle Club uit België ^verzekerd is. In de Nederlandse equipe worden op gesteld de Nederlandse kampioene Wil- ma van der Wal, Jenny Jelles, Joke van der Steen on Janny V-erhelst uit Axel. RETRANCHEMENT. Het rustige dorpje Retranchement in West Zeeuwsch Vlaanderen is buiten zijn andere vereni gingen ook een visclub rijk welke onge veer zeventig leden telt. Deze club heeft zijn viswater liggen rond de eeuwenoude vestingwallen, waar binnen het dorp ligt opgesloten, terwijl ook een deel van het uitwateringskanaal in haar visgebied ligt. De leden van deze club zijn niet alleen in Retranchement woonachtig, djeh zij komen ook uit Brugge, Knokke, Oscende en Gent. De reden dat er niet alleen 't Ruzjementenaars, zoals men daar zegt, lid van de club zijn ligt in het feit dat er zoveel heerlijke plekjes zijn waar men in zijn vrije tijd van alle beslommeringtn al vissende tot rust kan komen. Zelfs al loopt de paling niet, toch is het daar goed je vrije tijd door te brengen. Het goede weer met het op dit jaar reeds op 30 mei geopende hengelseizoen heeft dan ook weer heel wat vissers naar de waterkant gelokt. De Retranchemer.tse visclub genaamd „De Rustige kan.vissers" heeft twee soorten leden, de ene soort zijn hengelaars en de anderen houden zich bezig met het kruisnet. Een jaarlijks terugkerend evenement is de onderlinge viswedstrijd welke door hen in het uitwateringskanaal bij „Het Zwin" wordt gehouden. Schieting „De Herleving" SLUISKIL. De handboog mij. „De Herleving" te Sluiskil hield een schieting waaraan door zeven en dertig schutters werd deel genomen. Uitslag: Hoofdvogel: Jos. van Esbroek, Sluiskil. Zij vogels: Jos. van Esbroek Sluiskil en L, Kalfsvel te Sluiskil. Kallen; R. Begheyn, Terneuzen en O. Roegiest, Philippine. Bij deze wed strijd werden alle vogels afgeschoten. nen. Voorts hebben alle Zeeuwse bur gemeesters een uitn'odiging ontvangen, alsmede verscheidene militaire autori teiten, vertegenwoordigers van het mi nisterie en de Belgische B.B. Het centrum van de stad zal rijk voorzien worden van B.B.-vlaggen; zo zal van elke lichtmast in de Paul Krugerstraal, vanaf de keersluis, een B.B.-vlag wapperen. Dit alles vergt een enorme voorbe reiding en organisatie. De Vlissingse B.B.-ers vinden het een grote eer om deze lustrum wedstrijden te mogen or ganiseren; daarom doen zij al het mo gelijke om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Om half vijf zal jhr. De Casembroot in het Scheldekwartier de prijzen uitreiken, waarna om half zes de gezamenlijke maaltijd volgt. Dit wordt een krachttoer voor de organisa toren. Toch verwacht men dat in een half uur ieder van een warm hapje is voorzien. Des avonds wordt een caba retvoorstelling gegeven door de dames van de B.B.-cabaretgroep van Vlissin gen. TERNEUZEN. De Handboogmij. „De Zeeuwsche Schutters" uit de Zandstraat, hield haar jaarlijkse konings-prijsschie- ting en vergadering voor de leden. Aller eerst werd de koningschieting gehouden, waaraan achttien leden deelnamen. Het stille weer maakte dat reeds in de derde ronde de koningsvogel werd afgeschoten. Dit geschiedde door de heren Aug. Meert, en Ph. Obrie. Er moest worden gekampt, ieder mocht vijftien schoten lossen; dit maal werd de vogel niet naar beneden gehaald. De uitslag van de prijsschieting luidt: hoogvogel niet afgeschoten. Zij- vogels: R. Begheyn en E. Neyt. Kallen: R. Begheyn anderen niet afgeschoten. Nu schaarden zich allen om een goed ver zorgde koffietafel, waarna de vergadering begon. Nadat de voorzitter Maur. Goet- hals allen verwelkomd had memoreerde hij het sterven van hun secretaris, waar voor een minuut stilte in acht werd ge nomen. De heer H. Meert werd als nieu we secretaris benoemd. Op twaalf juli hoopt F. de Korte zijn tachtigste verjaar dag te vieren, die dan ook zijn 60-jaiig jubileum als schutter viert. Besproxen werd om ter gelegenheid van deze dag een grote jubileumschieting te houden. Besloten werd dat de kamping om het koningschap zal worden voortgezet. Uit slag was dat na zeventien ronden Aug. Meert als overwinnaar uit het strijdperk kwam, waardoor hij mag deelnemen aan het Provinciaal Kampioenschap van Kei zers en Koningen te Aardenburg op ze venentwintig juni a.s. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis hield de gym* nastiek- en atletiekvereniging „Achilles" een allesbehalve drukbezocht jaarverga dering. Uit het jaarvefslag van de secretaris, de heer J. A. Bal bleek, dat 1958 een bij zonder jaar voor de vereniging is ge weest, een jaar, waarin vele nieuwe le den toetraden. Een groot probleem waar men mee te kampen heeft is het gebrek aan goede gymnastiekzalen. Met de vie ring van het vijf-en-dertig jarig bestaan van „Achilles" heeft de vereniging een verlies geleden van f 1472.17; dit is in hoofdzaak te wijten aan de enorm hoge zaalkosten, die f 986.50 bedroegen. Ge meentelijke subsidie werd niet toegekend. De voorzitter, de heer C. J. Nieuwen- burg dankte in zijn toespraak de secre taris de heer Bal, die nu op zijn 71e jaar nog steeds (nu al 36 jaar) met liefde en toewijding zijn werk voor de vereniging doet. De aftredende bestuursleden, de heren C. J. Nieuwenburg, A. Kooman en de dames M. de Bruin-Schoolmeester en N. Sjouken-van Verre werd enherkozen. Tot het kiezen van een nieuw bestuurslid kon niet worden overgegaan wegens gebrek aan kandidaten voor deze functie; dit zal nu op een volgende vergadering geschie den. GOES. Uitslagen van wedstrijden die de afgelopen dagen te Goes in de competitie van het zomeravondvoetbal werden gespeeld: Typo'sDe Zon 20; Comb. N.S.Interscaldis 73; Gemeente werken—VVZB 0—0; D.A.F.S.C. Ha ringman 24. BRUINISSE. „De Bruse Trekker" hield een .wedvlucht vanuit Koblenz- Metternich. De uitslag is: J. Folmer, Nieuwerkerk 1, 3 en 8; J. Bal, Bruinisse 2; Ph. Steketee, Bruinisse 4, 5 en 10; H. C. Noordhoek, Sirjansland 6 en 7; P. Zan- dijk, Sirjansland 9. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3