DE NATUUR I KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI 1 vandaag Dierenarts op scherm SUCCES VAN VETERAAN Uit de kerken Boterverbruik stijgt Wimbledon voor tv. Film van Hermans primeur voor t.v. Werkers van het 11e uur in en om uw huis Jack Dunkley Woensdag 3 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 "aa radio vandaag WOENSDAG. De Vara zorgt van avond voor verschillende plezierige uitzendingen Eerst zingt Corrie Brok ken in Charme en ritme (18.20), daar na hoort u weer Rita Reys in het voor treffelijke Romance in jazz (19.10). Gouden Regen, heet een melodieus programma vanaf 20.05, waarin u de stemmen hoort van Christine Spieren burg en Bert Robbe. Sacha Guitry schreef de eenakter Landhuis te koop, die om 20.45 wordt gepresenteerd onder regie van S. de Vries jr. Als vervolg op de uitzending van maandagavond kunt u om 21.00 (HiIv. 2) luisteren naar het derde en vierde bedrijf van Massenets opera Hérodiade. De Nederlandse altzangeres Aafje Heynis zal om 20.35 (Hilv. 1 Diepenbrocks gevoelige Hymne an die Nacht zingen. Het Radio Fil harmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink begeleidt de zangeres en opent dit concert met Schuberts Onvoltooide symfonie. Weinig bekende walsen van de Franse componisten Chaminade, Fauré en Poulenc worden vanavond om 20.00 (Hilv. 1) door Cor de Groot ten gehore gebracht. Kamermuziekliefhebbers kunnen om 22.10 het Robert Masters Piano kwartet beluisteren, dat over Enge- lands derde programma (194 <;n 464 m) Schumanns Fantasiestücke opus 73 (m.m.v. klarinettist Cyril Chapmanhet Adagio en allegro opus 70 (hoorn-solo: Alan Civil) en het kwartet opus 47 uitvoert. W/TLLY SCHOBBE schenkt zichzelf genietend een schuimend glas bier in en drinkt met lange teugen. Hij heeft urenlang gerepeteerd in het zon-loze hart van de Avro-studio. Nu steekt hij zijn kwieke snorretje naar het zonlicht, op het studioterras. Hij kijkt tevreden naar de schuim randen in zijn glas. „Het bevalt mij best in den vreemde", zegt hij. „Hilversum is lang geen Lim burg, maar het is hier best Hij spreekt het woordje „Limburg" jongen, met de ondeugende oogopslag, die in 1933 Radiostad kwam verkennen Heimwee Hij zag toekomst in de radio. Hilver- uit, zoals het boven de Moerdijk niet sum vond hij geen onaardig dorpje, uitgesproken wordt Toch is het al 26 Maar het heimweeduiveltje liet hem jaar geleden dat hij zijn trompet in- niet met rust. Keer op keer vluchtte pakte, en het land van heuvels en gemoedelijkheid achter zich liet om een radiocarrière te gaan maken. De tijd verandert een man als Schob- be nauwelijks. De grijze haren aan zijn slapen zijn al niet meer te tellen, maar in wezen is hij nog dezelfde vrolijke televisie WOENSDAG. Onze t.v. laat zich vandaag niet onbetuigd. Het kinder uur is een half uur vervroegd met het oog op een reportage van de Calvijn- herdenking in Genève om 17.00. De eindstrijd om de Europa Cup tussen Real Madrid en Reims komt om 18.15 op de beeldbuis. Het avondprogramma opent met door Avro en Atletiek Unie gezamen lijk georganiseerde atletiekwedstrij den (20.20). Verder ziet u o.m. musical-frag menten een een Perry Comoshow. Vlaanderen: Land van Belofte, een tv-spel naar het stuk van Somerset Maugham (20.40). kritisch bekeken 1 De t.v.-huis!bioscoop bood gister avond een gevarieerd programma, dat behalve aan de ontspanning aandacht schonk aan een onderhoud'ende instruc tieve voorlichting. Zo vormde 't filmpje over Griekenland als Nato-partner, gezien de recente politieke ontwikke ling, een actuele bijdrage. Vrediger van opzet was de Neder landse televisiefilm over het leven van een dierenarts. De kijkers op het plat teland zullen deze confrontatie waar schijnlijk wel als doodgewoon hebben geaccepteerd. Voor de stedelingen bood deze rolprent vele nieuwe ge zichtspunten. Het was een bijzonder interessante documentaire, die wel een nadere aankondiging omtrept de sa menstellers had verdiend. DeZe bleven thans volkomen in de sfeer van de anonimiteit, hetgeen ons voor een als Nederlandse televisiefilm aangekon digde rolprent vreemd' aandeed. Gert Stempher tuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiitiiint Trompettist Willy Schobbe, vete raan van de Nederlandse ether, heeft de laatste tijd opvallend succes gehad met zijn grammo foonplaten in het buitenland. Niet alleen in Engeland, Duits land en Scandinavië, maar ook in Zuid-Amerika en Zuid-Afrika is veel vraag naar de opnamen in strikt dans-tempo van zijn Ball- roomorkest. En binnenkort zullen zijn zwarte schijven ook in de Verenigde Sta ten worden uitgebracht. NED. HERV. KERK Beroepen te Ureterp (toez.): J. Rien- stra, voorheen pred. te Beetsterzwaag, wonende te Schingen. Aangenomen naar Hijkersmilde-Kloosterveen S. Gerbran- dy te Oudeschoot. Bedankt voor Op- heusden en Nieuw-Lekkerland: W. L. Tukker te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zwolle (5e pred. pl.) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne; te Avereest J. J. Lamme te 's-Graven- moer; te Andijk K. Ubels te Zwarte- broek; te Wolphaartsdijk W. A. Jelsma te Woudsend; te Voorburg (vac. C. W. Thijs), C. Goeman te Haarlem-Zuid. Aangenomen naar Winschoten A. Wier- singa te 's-Gravenland; naar Bodegra ven (2de beroep L. Loosman te Berli- cum; 4iaar Brooks, Alberta, Canada A. v. d. Ende te Munnekeburen. Bedankt voor Maasdijk W. Dekker te Ijlst. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Houwerzijl: H. W. Ophoff, kand. te Dalfsen. Bedankt voor Ferwerd-Hallum, Almkerk-Werkendam en voor Oldenzaal: H. W. Ophoff, kand. te Dalfsen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk W. van 't Spij ker te Drogeham. Bedankt voor Benne- kom B. Bijleveld te Noordeloos. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Groningen-noord: P Lindeman te Staveren; naar Coevorden Th. .v. d. Laan, kand. te Stadskanaal. Bedankt voor Treebeek Th. v. d. Laan, kand. te Stadskanaal. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het verbruik van boter was in het eerste kwartaal ruim 37 pet. hoger dan vorig jaar Gemiddeld werd Schobbe overhaast terug naar Limburg, per week in het binnenland 1076 ton verbrak engagementen, en kreeg de naamboter afgeleverd tegen 784 ton vorig jaar. veitieugde ik me echt, toen ik het verslag las van de „blijde incom- 2 ste" van Koning Boudewijn van België in zijn hoofdstad Brussel. Het leek erop, of vorst en volk elkaar voor het eerst vonden, hoe- wel hij nu toch al een heel aan- g tal jaren aan de regering is. Het is niet mijn bedoeling, om me te verdiepen in mogelijke achter- gronden van de moeilijkheden, ee die er rondom het Belgische vor- stenhuis zijn sinds de oorlog. Ik 1 heb dat altijd een verdrietige ge- val gevonden. Van aard en af- s komst ben ik namelijk koningsge- 3 zind. Dat komt misschien wel EE 5} meer omdat ik evenals mijn leef- tijdsgenoten ten volle de tijd heb meegemaakt, waarin een deel van s ons volk zich ook van ons vorsten- Hj huis sclieen af te keren. Als klei- ne jongen maakte ik dat al mee. 3 En mijn vader en moeder gingen EE daartegen in, door trouw met EE 3 Oranje mee te leven en ons leer- ee 2 den op niet overdreven wijze, maar toch open door het dragen EE ee van een sjerp door de kinderen en EE een oranjeknopje door de ouderen, EE EE te doen zien, dat we meeleefden in het lief en leed van ons Ko- 2 3 ninklijk gezin. Dat is mij bijgeble- 3 ven. Als bij latere gelegenheden s 5 anderen bleven zitten, als het Wil- 3 helmus gespeeld of gezongen werd, dan was ik bij degenen, die 2 opstonden. Daarom deed het mij EE 5 zulk een pijn, toen ik na de oor- EE log nog wel eens in België was en daar zag, van welk een felle 2 strijd de koninklijke familie het EE 3 middelpunt was geworden. En dat 2 juist in de tijd, dat heel ons volk g door de oorlogservaringen weer 3 dichter bij ons koningshuis was ge- 3 bracht. Zeker, dat koningshuis is EE 2 ook wel eens het middelpunt ge- EE 2 weest van lastercampagnes. Maar jg ik heb die altijd aan mijn laars gelapt, wetend, dat Loge bomen 2 veel wind vangen en dat wie in 3 2 een glazen huis woont lichtelijk ee beschimpt wordt. Het wil mij nog altijd voorkomen, dat een volk, 2 dat een goed koningshuis heeft, 2 daarmee een grote schat heeft 3 2 ontvangen. Nu is door vier eeuwen ee 3 heen ons koningshuis wel dieper 3 gefundeerd in het volk dan het 2 Belgische, maar ik dacht, dat het EE 2 zelfs in Beneluxverband toch ge- 3 lukkig was, dat de drie Benelux- 3 staten alle drie een vorstenhuis 2 Lebben. Waarbij dan de weten- 3 2 schap, dat de beide andere lan- 3 2 den toch ook een band met Oran- 2 3 Je hebben gekend de mogelijkheid 2 2 van onderlinge samenwerking gro- 2 2 ter maakt. Ik hoop maar van har- 2 2 te, dat de deur naar het hart van 2 zijn volk, die Boudewijn nu ge- EE 5 vonden schijnt te hebben, wijd 2 open mag blijven staan. En in 3 2 Zeeland, welks Oranjeliefde de 2 3 eeuwen door steeds hecht was, 3 behoef ik niet te twijfelen aan de 2 5 gevoelens voor ons vorstenhuis. 3 Ook dit jaar staan de televisie camera's in Wimbledon opgesteld, wan neer volgende maand de vermaarde tenniskampioenschappen worden ge speeld. De B.B.C. geeft een aantal re portages, waarvan de N.T.S. drie fina les overneemt: De eindstrijd van het heren enkelspel op vrijdagmiddag 3 juli, en zaterdag 4 juli de heren dubbel en gemengd dubbel. Dr. A. C. van Swol is weer de commentator. Het Hoeks Mannenkoor uit Hoek van Holland zingt vanavond in het NCRV-programma liederen van Landré, Diepenbrock e.a. (19.10, Hilv. 1). De waas van geheimzinnigheid die al meer dan een jaar over de eerste speelfilm van Toon Hermans hangt, wordt deze zomer opgelost en nog wel door de televisie! Toon, die bijzonder zwijgzaam is getveest tijdens de productie in Zandvoort, heeft de Avro toegezegd enkele gedeelten uit zijn film voor de kijkers te draaien en de bedoeling is dat dit gebeurt op zondag 2 augustus. Het blijft echter het niet bij en kele stukjes uit zijn film, want het grootste deel van de avond komt Toon opnieuw in de huiskamer met zijn overrompelende one man show, die op telerecording is opgenomen. Dr. Frank N. Buchman, grondlegger van d'e morele herbewapening, wordt morgen 81 jaar. Over Hilversum 2 wordt donderdag van 11.45 tot 12 uur een rede van dr. Buchman uitgezonden. van „onberekenbare, sentimentele zui derling". Vandaag is alles anders. Vandaag woont Willy Schobbe tevreden in een Hilversums flatje met zijn vrouw, die zich hier aanvankelijk evenzeer „in den vreemde' voelde als haar man. Want haat wieg stond in Denemarken. Bij de familie Schob be thuis staat tegen woordig de bel niet stil van de handteke ningen- en fotojagers. Ook Willy Schobbe is het slachtoffer van die nieuwe tage. Maar bij hem géén bordje „Niet bellen voor foto's" aan de deur. Hij wil zijn be wonderaars niet te leurstellen, en me vrouw Schobbe loopt voor hem soms twin tigmaal per dag de trap op en neer. „Laat ze maar ko men," vindt Schobbe filosofisch. „Wij hou den van mensen, en je blijft er nog slank bij ook!" Die slanke-lijn zit hem hoog. Hij doet aan ochtendgymnas tiek, aan lange wan delingen (met hond), door de bossen, er gaat geen schépje sui ker in zijn vijftien opjes koffie per dag. En hij is trots op het zichtbare resultaat! Deze zomer gaat Willy Schobbe spe len voor de t.v. in de drie Scandinavi sche landen. „Eindelijk gaat het ervan komen," zegt hij. „Buitenlandse uitnodi gingen krijg ik regelmatig, maar m'n werk bij de omroep is een handen- bindertje Toch zou hij dat handenbindertje niet willen ruilen voor een vrijbuiters leven met alle risico's van dien. Want Willy Schobbe (de vier kruisjes voor bij en een van onze bestbetaalde radio- musici), is behalve een artistiek ook een zakelijk man. De afleveringen waren in het eerste kwartaal overigens van maand tot maand hoger. Zo stegen ze van 1034 ton tot 1136 ton per week in maart. Merkwaardig is dat ook de afleveringen van margarine stegen. In het eerste kwartaal werd na melijk gemiddeld 4154 ton per week afgeleverd tegen 3922 ton vorig jaar, een stijging van ca. 544 pet. Het aandeel van boter In het totale vet- verbruik steeg van 14,0 pet. tot 17,3 pet., terwijl het aandeel van margarine daalde van 69,8 pet. tot 66,6 pet. 194 o HIJ legde zich de plicht op, niet meer aan die vrouw te denken. Hij heeft nog genoeg andere dingen om afleiding in te zoeken. Nog houdt de oude stad, de boven stad, zich staande. Zij heeft dikke, sterke muren. Men kan haar niet zonder meer bestormen en moet ook hier de machines gebruiken en de wallen ondermijnen. Hij stelde zichzelf een termijn. Zodra hij de bovenstad -heeft genomen, zal hij zich bij Berenice melden. Om te beginnen liet hij alles, wat hij van het veroverde gebied uit kon bereiken, met de grond gelijk maken. Uit elkaar met die stenen, weg met die muren! Het was hem nu een lust ge worden, alles te verwoesten, wat binnen zijn bereik viel. De defti ge huizen aan de randen der tem pelravijnen, de proletariërswijk Opela en ook de oude solide ge bouwen van de benedenstad wer den verwoest. Het raadhuis en het archief, die al bij het begin van de burgeroorlog in brand waren gestoken, werden nu grondig ver nield. De hypotheekbrieven en koopcontracten en de staatsverdra gen, de op perkament geschreven verslagen van de lange, harts tochtelijke onderhandelingen op de Kippa, de beurs, gingen voor al tijd verloren. De gehele tempel- wijk en de aangrenzende stadsde len werden aan de soldaten ter plundering overgelaten. Weken lang woelden zij in de puinhopen en haalden steeds meer goud en nieuweschatten te voorschijn. Ook in de onderaardse gangen van de tempelheuvel daalden zij af. Dit was niet zonder gevaar en vele verdwaalden en zagen nim mer meer het daglicht. Menigeen vond ook de dood in een gevecht met vluchtelingen, die de wijk hadden genomen naar deze onder aardse gangen. Maar indien men zich aan deze gevaren blootstelde, werd men rijkelijk beloond, daar deze onderwereld een goudgroeve was. Steeds nieuwe kostbaarheden kwamen uit haar schachten te voorschijn en ook de verborgen tempelschatten bracht men aan het daglicht, waaronder het be roemde ornaat uit acht delen, dat Phanias, de hogepriester zo had gemist. Juwelen, edele metalen en zeldzame stoffen hoopten zich op in het depot der Romeinen, de handelaren maakten goede zaken en de goudprijs daalde in het ge hele oosten zevenentwintig pro cent. Het mausoleum van de koningen David en Salomo, een heiligdom der Joden, stond in de beneden stad. Tachtig jaar geleden had Herodes eenmaal 's nachts, aan gelokt door het gerucht van onme telijke schatten, heimelijk de groe ve geopend, maar toen hij in de binnenste ruimte wilde binnen dringen, waar het gebeente van de oude koningen rustte, waren hem vlammen tegemoetgeslagen en hadden zijn fakkels de gassen aangestoken, die zich in de groeve ontwikkeld hadden. Titus was niet bang. Met de mannen die bij hem waren, drong hij de laatste graf kamer binnen. Daar lagen de beide koningen in gouden wapen rustingen met diademen op hun schedels. Reusachtige gekleurde ringen rolden van de geraamten hunner handen. Men had hun lampen, schalen, borden en krui ken meegegeven en ook de kas boeken van de tempel, opdat zij Jahve hun rechtschapen levens wandel zouden kunnen bewijzen. Maarschalk Tiberius Alexander rolde de boeken op en bekeek de halfvergane schrifttekent. Titus nam de omvangrijke diadeem van een der schedels, zette hem met zijn brede, korte handen op zijn eigen hoofd en wendde zich tot zijn gevolg. „Die diadeem staat u niet, Caesar Titus", zei de maarschalk droog. Jozef had dg brand van de Tem pel met gespannen aandacht ga degeslagen, zoals een geleerde een natuurverschijnsel. Hij was streng tegen zichzelf, onderdrukte elk gevoel en wilde alleen het oog zijn, dat dit hele proces: begin, midden en einde, aanschouwde. Telkens weer was hij tot aan de rand ,van het vuur gegaan, had de brandende wijk honderden ma len doorkruist. Hij zat, hoorde en rook, en noteerde alles in zijn be trouwbaar geheugen. De 25ste september, een maand na den val van de Tempel, vijf maanden na het begin van het beleg, viel de bovenstad van Je ruzalem. Terwijl de cohorten om de afzonderlijke stadswijken dob belden en ze ter plundering onder elkaar verdeelden, straat voor straat, ging Jozef het allereerst naar fort Phasael, waar de Jood se aanvoerders hun gevangenen hadden opgesloten. Hij wilde zijn vader en zijn broeder uit de ge vangenis halen, maar het fort was leeg, hij vond slechts doden, verhongerden, maar die hij zocht, waren daar niet onder. Misschien hadden de Makkabilieden hun ge vangenen bij de intocht der Ro meinen afgemaakt, en misschien had een deel van hen zich in de onderaardse gangen weten te red den. Jozef ging verder de stad in. Links en rechts van hem brand den de huizen en werden de be woners afgeslacht. Hij was ver hard in de koele, krampachtige zakelijkheid van een kroniek schrijver. (Wordt vervolgd) HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIII DE KRO gaat een herhaling geven van het seriehoorspel De werkers van het elfde uur. Deze zesdelige reeks, gebaseerd op het bekende boek van Bruce Marshall, is in '54 ihet veel succes voor de micro foon gebracht. Zondagavond zal men de eerste aflevering van deze herhaling kunnen beluisteren. programma's 1 ln het kort DONDERDAG 4 JUNI RADIO Nederlandse burgemeesters naar Algerije VLAARDINGEN. De burgemeesters van Beverwijk, Emmen en Vlaardingen gaan samen met een tiental collega's uit andere Westeuropese landen een bezoek brengen aan Algerije. De tocht door Algerije wordt georga niseerd door een federatie van Algerijn se burgemeesters in het kader van een voorlichtingsaetie over Algerije. EINDHOVEN (ANP). Lord Mont gomery zal op 18 september een bezoek aan Eindhoven brengen. Dat is de dag, waarop de stad herdenkt, dat ze vijftien jaar geleden werd bevrijd. Clerodendron fchomsonii is een echte tropische klimplant die echter tegen woordig ook al als kamerplant ge kweekt wordt. Men moet echter wel een beetje liefhebberij voor planten heb ben, wil er wat van terecht komen. Het zijn vooral de witte schutblaadjes die rondom de rode bloempjes de sier- waarde bepalen. De plant moet wel in een normaal verwarmde kamer ge- kweekt worden en kan het best om een I pilaar klimmen; in bungalows zijn die ijzeren pilaren dikwijls ingebouwd en 5 die kan men er prachtig mee laten be- 5 j groeien, doch ze moeten wel voldoende licht hebben. HILVERSUM I 402 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en liturg, kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Ge wijde muz. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.25 Vh platteland; 12.35 Land- en tuinb. meded; Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.40 Gram. NCRV: 14.01. Omr. ork; 15.00 Oude Schotse muz; 15.30 Gram; 15.40 Vocaal ens; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Harp en viool; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram: 17.40 Beursber; 17.45 Ork conc. avond 18.15 Sportrubriek; 18.30 Lichte muz; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Fluit en clavecimbel; 19.30 Radiokrant; 19.50 A.R. pol. caus; 20.00 Lichte muz; 20.15 Amus muz; 20.45 Gram; 20.55 Idem; 21.15 Symf ork. koren en orgel; 21.40 Gram; 22.00 Tijdschriften- kron; 22.10 Orgelconc; 22.40 Gram; 22.45 5hllfllll!ll!llllllllll!Hllllltlliiiliil& Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS- ber; 23.15 Sportuitsl; 23.00-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.-15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Sopr en piano; 11.35 Gram; 11.45 De verkeerde manier en de juiste manier, caus. middag 12.00 Promenade-ork, koor en soliste; 12.30 Land- en tuinb -meded; 12.33 Pro menade-ork. en koor met soliste (verv.); 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Bas en harp; 14.30 Gram; 15.00 Logboek 1928. klankb; 15.40 Strijkkwart met klarinet; 16.15 Voor- dr.; 16.30 Orgel en zang; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.45 V d jeugd. avond 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 Ge var progr v d sold; 19.45 V d jeugd* 20.00 Nws; 20.05 Radio Philharm ork en sol; 21.15 Gram; 21.25 Reisbeschrijving v Israël: 21.45 Lichte muz; 22.00 Act; 22.15 Lichte muz; 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Beursber v New York; 23.25-24.00 Discotaria. ^lllllilllllllMllllllllllllllinilllllllllilllllllllllllllllllllllllllltlMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllltlllilllllllllllllltlllllllllHIIIIIIUIIillllllllllllllllllllllllllllllMI TELEVISIE avond NTS: 20.00 Journ en weerber. NCRV: 20.20 Filmrep; 20.30 Documentaire film; 21.00 TV-spel; 22.30 Dagsluiting. 10. Kappie was tot het besef gekomen, dat de papegaai van de maat waarde volle dingen had te zeggen en dat het dier niet zuinig was met het geven van informaties. Maar op sommige punten was het geheugen van het bejaarde dier niet zo best meer. Dan werd het vaag in zijn uitlatingen, begon in herhalingen te vervallen of kribbig te schreeuwen. Het .Alle kniezebieters koppig papegaaie beest!" riep Kappie. „Eerst lijk je wel een overspannen misthoorn en nou doe je opeens of je ja je tong aan wal hebt liggen! Bah, ik word er zeeziek van!" „Larie koppiekrauw..." antwoordde het dier op zeurderige toon. „Hier!" sprak Kappie kort. terwijl hij de maat zijn huisdier in de armen cluw- VON BRAUN VRAAGT Meer aandacht voor de diepe denkers NEW YORK (AP, Reuter) Dr. Wernher von Braun vindt dat men in Amerika best wat minder aandacht aan filmsterren en grote sportfiguren kan besteden en wat meer respect kan tonen voor geleerden, denkers en staatslieden. Dat is, zo maakte hij duidelijk in een toespraak in Chester (Pennsyl- vanië), nodig omdat de Verenigde Staten en de Sowjetunie een strijd voeren om de hegemonie in de wereld. Hij vroeg zich af van welk kaliber de Amerikaanse afgestudeerden zouden zijn indien er evenveel geld werd be steed voor het bijbrengen van kennis aan studenten als nu voor het kweken van sportsterren. Dr. von Braun liet uitkomen dat naar zijn mening het Amerikaanse volk nu zijn honkbalgrootheden en krauwen, dat beloof ik je!" Zo stond de maat wat later met Larie naast zich in de stuurhut en staarde mistig in de verte. „Was ik er maar nooit aan begon nen..." piekerde hij. „Je zult zien dat hier alleen maar ellende en narigheid filmsterren hoger aanslaat dan zijn In "mijn" eksteroog' N^'het is vee" be" geleerden' d?nkers en staatslieden. Hij kan ook zijn dat alle belangstelling naar j de. ,,Het is tenslotte jouw beest. Pro-1 m mijn eKsteroog. ïNee, nei i» vccj uc*|Vrnpd »iph nf rif mönVt* doi zijn verleden Larie wat nerveus maak- beer hem aan het praten te krijgen, ter, dat Larie verder zijn bek houdt. f -0 m°cnt dat zo blijven, te. In elk geval, het kwam zover, dat klont en wee je gebeente als hij straksIk moet voor alle zekerheid de .1- het Amerikaanse volk het op den duur hij op het laatst geen bek meer open j alleen nog maar „koppiekrauw" heeft pepernoten verstoppen. Want als Ka j.ejzal kunnen bolwerken tegen het Rus- deed. gezegd! Dan zal ik jouw koppie eens] DIE vindt..." 'sische.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2