Kostenverdeling riool naar Bath nu geregeld Raad van Bergen op Zoom tikt B. en W. op de vingers VAN AARDENBURG HEBBEN WIJ NIETS TE VREZEN Roosendaal en Bergen op Zoom zijn 't eerst Bezwaren Kunstwerken Voetbaltoernooi te Woensdrecht Voet trapte verkeerd: jongen in ziekenhuis Jaarverslag van De Ambachtsschool Broeder Aloys op Reinaertzitting: Zeeuwse fabriek blijft huurster MMMmmm.... Nageklapwiek in Zilvermeeuwrit „De Toekomstin de sloot Erebrons voor de heer J. P. Sandee Woonkamer te Axel brandde geheel uit Zeeinvse E.H.B.O.'ers op achtste plaats Enorme invloed Int. Geref. Verbond wijzigt zijn naam Conferentie Zeeuwse Geref. preó'kanlen Uitvoering „Olympia" Hentfelaars vingen bol GOES. - In „De Prins van Oranje" I "aar d" Thoohe weg uitmondt, onder- O r> j wordt heden (dinsdag) avond de filmml een belangrijke verbetering. Reeds Evangelisatie Veekeuring Borssele Dinsdag 2 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. De gemeente besturen van Bergen op Zoom en Roosen daal hebben In principe overeenstemming bereikt over de verdeling van de kosten, die verbonden zijn aan het plan om het afvalwater van beide gemeenten (en mo gelijk van enkele tussen- en omliggende gemeenten) af te voeren naar de Wester- Schelde bij Bath. In 1949 bestond reeds een dergelijk plan maar toen alleen voor de gemeente Ber gen op Zoom. In het plan was rekening gehouden met de wens om ook hetriool- water van de gemeente Halsteren in de persleiding mede te nemen en om in de toekomst desgewenst de te doorsnijden gemeente Woensdrecht en Ossendrecht aan te sluiten. Het rioolwater van de stedelijke bevol king en het afvalwater van vele indus triële ondernemingen te Bergen op Zoom lozen in de bestaande toestand vrij en on gezuiverd op de Ooster-Schelde. De lo zing van het rioolstelsel voltrekt zich in hoofdzaak gedurende de onderste helft van het getij, derhalve in tweemaal zes uur per etmaal. Gedurende de tussenlig gende tweenïaal zes uur wordt het af komende rioolvocht in het rioolstelsel op gezameld. Deze toestand van afwatering en ha- vengerief is uit een oogpunt van alge mene hygiëne onhoudbaar geworden, zo wel wegens de bezwaren van de oester cultuur en van de visserij in de Ooster- Schelde in 't algemeen, als wegens de on frisse toestand langs de haven en moge lijkheid van vervulling van de tot bad- en zwemgelegenheid bestemde Schelde-op- pervlakte. Die bezwaren worden zo ernstig geacht, dat van Bergen op Zoom, t.z.t. na overleg met de desbetrefende autoriteiten op dracht hebben gegeven om plannen te be ramen voor de aanleg van een perslei ding naar de Wester-Schelde teneinde de riool- en afvalwateren naar deze zuide lijker gelegen zeearm te brengen. Hier doen zich de visserij-bezwaren c.s. niet voor en hier treedt voortdurend een sterke waterbeweging in diep water langs de noordelijke over op. Trouwens geheel de wereldhaven Antwerpen loost haar af val vrij op de Schelde. De persleiding is geprojecteerd van Bergen op Zoom naar de Wester-Schelde bij Bath. De persleiding die een lengte zal krijgen van 14.2 km en een nieuwe inwendige diameter van 90 cm moet een capaciteit verkrijgen voor het afvoeren van 25 kub. meter rioolvocht per minuut. Het is de bedoeling de persleiding vorst- vrij in te graven van het persstation af langs de Westelijke rand van het Mili taire oefenterrein, achter de kogelvan gers om, dwars door de voormalige slik- batterij heen naar het strand langs de Oosterschelde. Bij km-paal 23 richt ze zich dan Zuid waarts naar de Binnensteen van de Wes telijke dijk van de Kreekrakpolder (te vens Oostelijke dijk van de Bathpolder) en gaat vervolgens langs de binnensteen tot aan de zuidelijke dijk van de Kree krakpolder. Hierna gaat ze door deze zee dijk heen en loopt verder door het schor. Hier wordt ze ingegraven op korte af stand van de dijken van Bath-polder en Reigersbergsepolder tot bij de haven van Bath. Bij het paviljoen loopt ze met een syphon onder de scheepvaart- en uitwa teringsgeul van de Bathpolder door. Zij buigt bij Bath tenslotte verticaal omlaag om in diep water in de Wester-Schelde uit te monden. Het werk omvat ook het bouwen van enkele kunstwerken. Het voornaamste hiervan moet worden gebouwd bij de zee dijk van de Kreekrakpolder. De leiding wordt hier plaatselijk ver ruimd tot een koker van gewapend beton en behandeld als een uitwateringssluis met twee wachtdeuren in een zeedijk en met schermen tegen achter- en oder- loopsheid. Een tweede belangrijk kunstwerk wordt vereist voor de uitmonding van de pers- sluis in de Wester-Schelde. Doordat de kosten toen ter tijd zeer hoog waren werd dit plan voorlopig onuitvoerbaar geacht en in portefeuille teruggenomen. Enige jaren geleden werd ook in Roo sendaal al naar een plan uitgezien om het afvalwater te lozen omdat zij steeds meer weerstand ondervonden wat betreft de lozing van afvalwater bij het water- schap. Er werd een overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Bergen op Zoom. dat een dergelijk plan reeds had. Ver schillende besprekingen werden gevoerd Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Door het voet balelftal van de vliegbasis Woensdrecht zal ook dit jaar weer een nederlaag- voetbaltournooi gespeeld worden tegen een aantal clubs uit West-Brabant en Zeeland en wel tegen R.K.F.C. en Nieuw Borgvliet uit Bergen op Zoom; Meto uit Hoogerheide; Rillandia uit Rilland-Bath; Krabbendieke uit Krabbendijke; Steen bergen uit Steenbergen, Halsteren uit Halsteren en Odio uit Ossendrecht. De baten van deze wedstrijden zijn voor het bekende Van Woerden Poelman Fonds. De wedstrijden worden als volgt gespeeld op 4 juni tegen; R.K.F.C.; op 10 juni tegen Rillandia; op 24 juni tegen Krabbendijke; op 1 juli tegen Steenber gen; op 8 juli tegen Halsteren; op 15 juli tegen Odio en op 22 juli tegen Nieuw Borgvliet. De wedstrijden worden alle op de ter reinen van de thuisclub gespeeld. Van een correspondent THOLEN. Een trap op het gaspe- .daal in plaats van op de rem is de 12-jarige Simon de Korte uit Tholen duur te staan gekomen. Hij werd, toen hij langs de garage van de heer J. Rossen te Tholen reed, plotseling om ver gereden door een auto, bestuurd door de heer J. Q. Simon werd in een ziekenhuis in Bergen op Zoom opgeno men. Hij bleek een been te hebben ge broken en mocht later naar huis terug keren. De heer Q., die met zijn auto achter uit de garage uitreed, zag de jongen en wilde remmen. Zijn voet trapte echter op het gaspedaal. om na te gaan in hoeverre het plan van Roosendaal kon aansluiten op dat van Bergen op Zoom en of er dan een over eenkomst was te maken wat betreft de verdeling der kosten In 1949 werden de kosten geraamd voor het aanleggen van de persleiding op f 1.950.000 en die van de bouw van het persstation op f 430.000, doch dit was al leen het plan dat betrekking had op de lozing van het afvalwater van Bergen op j Zoom. In principe is men nu overeengekomen dat voor rekening van de gemeente Roo- j sendaal komt, de aanleg van de perslei ding tot het aansluitingspunt te Bergen op Zoom en voor rekening van Bergen op Zoom de aanleg van de persleiding van Bergen op Zoom naar de Wester- Schelde. Het laatste gedeelte wordt, voor zover dit gemeenschappelijk wordt gébruikt door Bergen op Zoom gefinancierd waar na de kapitaals- en overige exploitatie kosten daarvan verdeeld zullen worden naar rato van de hoeveelheid afvalwater. Als dit plan eens tot verwezenlijking zal mogen komen is dit plan voor Roo sendaal van grote betekenis wat betreft de industrievestiging. Voor Bergen op Zoom is er dan een kans om de Zeekant als recreatieoord in te richten, zodat men niet meer wandelaars en bezoekers er op attent moet maken, dat men zich niet te water in dit gedeelte, waar twee uitmon dingen zijn van de stadsriolering. Het zou dan ook mogelijk zijn aldaar te zwemmen en te baden. Nu dat beide gemeent en de kosten wil len gaan dragen (en mogelijk ook de nog aan te sluiten andere gemeenten) bestaat de mogelijkheid dat van hogerhand hier op goedgunstig zal worden beslist. GOES Het jaarverslag van de Ver eniging ,,De Ambachtsschool" heeft over het wedervaren der vereniging in 1958 wel vele blijde en moeilijke erva ringen te vertellen, terwijl deze beide op sommige momenten dooreengestren- geld waren. Wat dit laatste betreft den ken we aan het afscheid van de vak school voor meisjes van de dames W. C. Weststeyn, D. Ossewaarde en A. A. C. A. Metz, waarvan vooral het afscheid van de eerste als directrice diep in sneed. Blijde momenten waren: de vie ring van het 40-jarige bestaan der vak school, waarbij de benoeming tot rid der O.N. van mej Weststeyn, de insal- latie van mej. H. J. Ybes tot directrice op 17 december en de dag daarvoor de opening van de nieuwe vakschool, en het zilveren N.O.-jubileum van de heer C. J. Buurman. Moeilijke tijden waren de stagnatie in de bouw van de vakschool en de langdurige ziekte van de heer Buurman, de directeur der ambachts school. De bouw van de nieuwe ambachts school verloopt totdusver nagenoeg vol gens het voorgeschreven tijdschema. Het aantal leerlingen van de am bachtsschool klom van 554 (waarbij 84 gedeeltelijk onderwijs) tot 602 (111). De meeste belangstelling hebben de vak ken Smid-bankwerken (173) en timmer man (127). Daarna volgen: electricien (49). brood-banketbakker (44), metse laar (27)), schilder (26), landbouw werktuigenhersteller (23) en autotechnie- kus (22). Bij een geneeskundig onderzoek van! 180 leerlingen bleek de gezondheidstoe-1 stand van 174 goed en van 4 matig te] zijn. Een goed gebit hadden er 135, een] slechts 16. Van geen der leerlingen was de verstandelijke aanleg afwijkend. Het aantal leerlingen van de avond-j nijverheidsschool steeg van 326 tot 328. Het aantal leerlingen van de vakschool i voor meisjes ging omhoog van 278 tot! 327. Van een onzer verslaggevers HULST In het stadhuis te Hulst werd zaterdagmiddag de accademische Reinaertzitting ge houden, waarvoor enige tiental len belangstellenden uit Zeeuwseh Vlaanderen, Vlaanderen en ove rig Nederland waren gekomen. Broeder Aloys uit St. Niclaas, de hoofdstad van het „soete lant van waes", ging in zijn causerie de topografie van het Reinaert-ver- haal na, naar aanleiding van het Reinaert-pad, dat enige jaren ge leden werd uitgestippeld. Broeder Aloys zette uiteen, hoe moei lijk het is, zekerheid te verkrijgen over de ligging van de in het oude gedicht genoemde plaatsen en streken. De eer ste kaart op schaal verscheen eerst in het jaar 1538. De Gentenaren beweren, dat de omgeving van Hulst niets met het verhaal te maken heeft zij er kennen alleen de dode Scheldearm bij Gent, waarin Bruun de beer wegzwom, na zijn pijniging op het erf van de paap. 't Oostende Van Aardenburg, zo zei de geestelijke, hebben wij geen concurrentie te vrezen. Van onze correspondent BERGEN O PZOOM. In de raad van Bergen op Zoom kwam o.rr\, ter sprake het voorstel van - B. en W. tot het opzeggen van de huur van de voor malige openbare lagere school aan de Noordsingel die is verhuurd aan de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg. Vanaf 1 april 1953 was deze school aan deze firma verhuurd en de huur ging stilzwijgend door. Toen in begin 1955 genoemde vennoot schap een nieuwe fabriekshal stichtte op het industrieterrein De Lage Meren, aangezien de accommodatie van de voormalige school onvoldoende was, werd verondersteld dat zodra deze N.V. de nieuwbouw zou betrekken, zij bedoel de school niet meer nodig zou hebben. Nadien met deze N.V. gevoerde be sprekingen hebben er toe geleid dat zij de huur enige tijd kon continueren, doch thans achtten B. en W. geen ter men meer aanwezig om de huur te ver lengen. In de eerste plaats wordt uitgezien naar ruimte om de in Bergen op Zoom gevestigde R.K. Lagere Tuinbouwschool zeer tijdelijk te huisvesten daar uitbrei ding met vaklokalen noodzakelijk zal zijn om aan de normale eisen voor tuin- bouwonderwijs te kunnen blijven vol doen en B. en W. meenden dat de ge bouwen van de voormalige school zich voor een dergelijke zeer tijdelijke huis vesting kunnen lenen. Bovendien hadden B. en W. enkele verzoeken bereikt om bedoelde gebouwen te kopen. De raad was het geenszins met dit voorstel eens, en het werd dan ook na langdurige besprekingen verworpen. De raad vond het niet galant dat deze industrie die was aangetrokken, gedu peerd werd. Volgens de wethouder had men de Geslaagd MIDDELBURG. Bij het eindexamen van de tweede leerkring aan de Rijks kweekschool te Middelburg behaalden de volgende personen de akte van be kwaamheid als onderwijzer(es): mej. A. v. Riel te Middelburg en de heren D. J. Kesseling, Middelburg, D. de Vries, Middelburg, W. v. Walraven. Goes, C. Zuidweg, Heinkenszand, J. P. v. Riel, Middelburg. Advertentie c legt op z'n eigen wijze: 'n SIMPLEJC-fiets, dat is pas ietsl Q (heer van weinig woorden) r Kwaliteit van A-Z: SIMPLEX rijwielen en bromfietsen. 5 N.V. volop tijd gegeven voor nieuwe op slagruimte te zorgen; de tuinbouwschool had hard ruimte nodig en een oliemaat schappij wilde deze gebouwen aankopen. Ten slotte bleek dat er ook een gegadig de was om er een schouwburg te gaan bouwen. Vrijwel alle raadsleden vonden de houding van B. en W. niet elegant. Ook wijzigde men zijn houding niet toen lo co-burgemeester Broos een uiteenzet- ting gaf. Het bleek dat wethouder Noor man geen overleg met de directie had gepleegd. Alle 19 raadsleden spraken zich ten slotte tegen dit voorstel van B. en W. uit. Alleen de drie wethouders waren er voor. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De motor- en autoclub „De Zeeuwen" organiseerde weer de bekende Zilvermeeuwrit voor automobilisten, motorrijders, scooterbe rijders en dit keer ook voor bromfiet sers. Het parcours was 120 km lang en voerde door Walcheren en Zuid-Beve land. Ofschoon de ongeveer veertig deelnemers vol lof waren over het fraaie en afwisselende parcours, zij konden toch niet akkoord gaan met een van de laatste punten uit de route beschrijving. De organiserende vere niging zal nu de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging verzoeken het bewuste punt te onderzoeken en een uispraak te doen. Mocht de beslissing van de KNMV ten gunste van de rijders uitvallen, dan blijft de rangschikking in de motorklas se ongewijzigd. Allen krijgen dan ech ter 45 strafpunten minder. Dit geldt ook voor de autoklasse, hoewel daarin de rangschikking wel verandering zal on dergaan. De nummers twee tot en met acht klimmen dan elk een plaats, ter wijl nummer één terugverwezen wordt naar de achtste plaats. In afwachting van de beslissing van de KNMV luidt de voorlopige uitslag als volgt: Motorklasse: 1. J. de Visser, Seroos- kerke, 71 str. pt.; 2. W. Janse, Mid delburg, 76 sp.3. P. Louws, Seroosker- ke, 83 sp.; 4. I. de Jonge, Vlissingen, 87 sp.; 5. J. J. Crucq, Arnemuiden, 90 sp.; 6. C. Sinke, Serooskerke, 152 sp.; 7. A. Joosse, Middelburg, 161 sp.; 8. S. Jongepier, Serooskerke, 172 sp.; 9. W. v. Kernebeek, Goes, 203 sp.; 10. .J Geldof, St. Laurens, 224 sp. Autoklasse: 1. J. de Ruijsscher, Vlis- singel, 44 sp.; 2. H. Ta venier, Vlissin gen, 64 sp.; 3. J. Wattel, Middelburg, 66 sp.; 4. P. Tilroe, Vlissingen, 68 sp.; 5. W. de Visser, Ritthem, 73 sp.; 6. J. Faber, Vlissingen, 76 sp.7. mevr. Van Boven, Lewedorp, 81 sp.; 8. L. Bo- lier, Middelburg, 82 sp.; 9. P. Sulsters, Biezelinge, 117 sp.; 10. Van Dijke, 's Heer Arendskerke 147 sp. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Kapelle heeft besloten dat met ingang 1959 ook de vrouwelijke lid maten stemrecht zullen hebben voor de verkiezingen die uitgaan van de Kerk voogdij. Tot dusver hadden alleen de mannelijke lidmaten hiervoor stemrecht. Op het laatste deel van de negen meter hoge wanden, dat v nog gestort moet worden, hangen dé vlechters in het betonijzer, zoals de Jantjes van Mi- chiel de Ruyter in vroeger eeuwen als katten in het want klommen. Alleen met dit belangrijke verschil dat de mannen van Michiel ver over de zeeën blikten, terwijl de Deltawerkers een tien a twaalf meter onder de zeespiegel zitten. Er moet flink gemalen worden om de put droog te houden. Half september hoopt men de bemaling te kunnen stop zetten. Op 1 oktober wil men de grote, tweebaans basculebrug, met behulp van twee bokken, in de scharnieren ophan gen. Nog dit jaar zal een begin wor den gemaakt met de afsluiting en eind 1960 hoopt men de Zandkreek geheel dicht te hebben. De foto's geven een beeld van de werkzaamheden in de Zandkreek. Op de ene krijgt man een indruk van de gi gantische bouwput in vogelvlucht, ter wijl de andere foto van beneden uit de bouwput is genomen, waar men de bou wers in het vlechtwerk ziet hangen. (Foto Zeeuwse Dagblad) Repetitie-concert „S.D.G." COLIJNSPLAAT. Het chr. muziek- gezelschap .,Soli Deo Gloria" gaf onder leiding van de heer F. Smit een con cert op de muziektent. Het korps dat woensdag 3 juni deel zal neriien aan het concours te Alblasserdam, uitgaan de van de Bond van Chr. Muziekver enigingen in Nederland speelde o.m. ..Scenes from the countryside" van J. Harvey en ..Petite serenade facile" van Gerard Boedijn, resp. verplicht en vrij nummer welke op dit concours uitge voerd zullen worden. „S.D.G." speelt in de 3 afd. fanfare. ST. PHILIPSLAND. Zaterdagmid dag reed een lesauto van de autorij school „De Toekomst" uit St. Annaland, bestuurd door de heer A. Kot uit St. Philipsland in de oude weg te -St. Phi- lipsland in de sloot. Hierbij liep de be stuurder behalve enkele wonden in het gelaat een lichte hersenschudding e.n de naast hem zittende instructeur werd ook in het gelaat gewond. Later is de auto, welke licht bescha digd was, door een kraanwagen uit de sloot getrokken. Van een onzer verslaggevers GOES, De lieer J. P. Sandee vier de gisteren zijn veertigjarig jubileum trouwe dienst bij de firma Pilaar. De heer Sandee is thans magazijnchef. De burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlis, speldde liem met énige toe passelijke woorden de remèdallle in brons, verhonden aan de- orde van Oran je Nassau, op. Bij deze onderscheiding bleef het echter niet. De heer J. Bakker bood na mens het personeel een televisietafel aan, waarop de heer J. Pilaar een tele visietoestel plaatste. Beiden spraken har telijke en waarderende woorden. In de sfeer van dè communicatiemiddelen blijvende, schonk de heer J. Faassen namens de schippers, waarmee de fir ma Pilaar in nauwe relatie staat, een radiotoestel. De Christelijke houwbedrijfsbond gaf de heer Sandee een haardbankje, de katholieke bond een schemerlamp. Ve le bloemen van vrienden en relaties werden in hotel Centraal, waar de druk bezochte receptie,, werd gehouden, bin nengedragen. AXEL. Gistermiddag omstreeks een uur brak in de woonkamer van de land bouwer P. den Hamer, Capellepolder onder Axel brand uit. Toen de brand weer arriveerde, hadden buren de vuur haard reeds geblust. De kamer brandde echter vrijwel geheel uit. Schilders waren die morgen bezig met werkzaamheden aan de woning. Men vermoedt dat door het vlamvatten van verfafval de brand is ontstaan. OOSTKAPELLE. -Op de nationale wedstrijden van de EHBO, die dit jaar te Groningen werden gehouden, behaal de de afdeling Oostkapelle, die Zeeland vertegenwoordigdes de achtste plaats, met 506 punten. De ploeg uit Den Haag wist beslag pp de eerste plaats te leggen met 746 punten. Het maximum te behalen pun ten was 1010. Het team uit Oostkapelle bestond uit de heer Joh. Vos (leider) en de dames Jo en Lena Koets uit Grijpskerke. Voor de wedstrijden be stond een grote 'belangstelling. Weliswaar heeft men hier een plaat*, Mauperduu (Malpertuus) genaamd en een Hulsterloo en een Kriekeputte, maar duidelijk zegt de tekst: in 't Oostende van Vlaendren... Dr. John Flinn uit Canada, die aan de Sorbonne te Parijs promoveerde op „De iconografie van de Reinaert", liet aan de hand van een groot aantal helaas niet al te duidelijke lichtbeel den zien. welk een enorme invloed het verhaal van Reinart de Vos heeft ge had op het denken van de Middeleeuwse mens. In kerken door geheel Europa vindt men de Reinaertfiguur terug, veel al als verpersoonlijking van het kwade. Speciaal in Frankrijk, met name in de kathedraal van Straatsburg, komen zeer yeel Reinaertafbeeldingen voor. De enige die dr. Flinn in Nederland had kunnen vinden is een Reinaert in de St. Janskerk in Utrecht. De burgemeester van Hulst, de heer A. Lockefeer, bleek niet zo zeer het aloude gedicht van Reinaert de Vos als wel de huidige betrekkingen tussn Zeeuwseh Vlaanderen en Belgisch Vlaanderen voor ogen te hebben, toen hij verklaarde de aanwezigen in het bijzonder uit België welkom te heten. Hij sprak over de ban den, die beide gebieden binden. AMSTERDAM. Tijdens de jaar vergadering van de afdeling Neder land van het Internationaal Gerefor meerd Verbond is besloten de naam te wijzigen in Internationaal Refor matorisch Verbond. In de vacature prof. dr. H. Jonker, die wegens zijn benoeming tot hoogleraar gemeend heeft als voorzitter te moeten aftre den, is benoemd ir. R. Plomp uit Zeist. Tot nieuw bestuurslid is verko zen drs. J. F. Rang uit Amstelveen. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: ir. R. Plomp te Zeist, voorzitter; mevrouw P. Ingenhoes-de Waal te Naarden, secretaresse; mr, J. P. van Alten te Rotterdam, penning meester; mr. S. W. Attema te Kat wijk, mr. C. Boerlien te Diemen, drs. H. J. Bonda te Rotterdam, dr. J. D. Dengerink te Amstelveen, ds. P. N. Kruyswijk te Amsterdam, prof. dr. P. Mullender te Amstelveen, drs. J. F. Rang te Amstelveen en drs. G. Ver- wey te 's-Gravenhage, leden. Het secretariaat is gevestigd: Stad houder Willem II laan 28, Naarden. programma's 1 ln het kort] GOES. De gereformeerde predi kanten in Zeeland zullen dinsdag 2 juni in de Hofpleinkerk te Middelburg onder presidium van ds. A. G. v. d. Stoel van Bergen op Zoom een conferentie hou den. In de morgenvergadering zal de heer J. Suurmond van Middelburg spre ken over: „Zakkenrollen door Johan Klein" en in de middagvergadering zal ds. J. Vlaardingerbroek van Grijpsker ke refereren over: „Genesis 1 in ver band met het boek van prof. dr. J. Le ver „Creatie en revolutie". Overheidsfinanciën en nationale economie GOES. De studiekring voor gemeen te-administratie en gemeente-financiën in de provincie Zeeland van het Instituut voor Bestuurswetenschappen houdt op vrijdag- 12 juni een vergadering in „De Prins van Oranje". De heer drs. H. M. Franssen, lid van de Tweede Kamer, oud- hoof dadministr-ateur ter provinciale grif fie en chef van het kabinet van de Com missaris der Koningin in Drente hoopt te spreken over „De invloed van de over heidsfinanciën op onze nationale econo-' mie". KAPELLE. De gymnastiekvereniging „Olympia" gaf zaterdagavond haar jaar lijkse uitvoering in het veilinggebouw. Er was een zeer grotebelangstelling. De leden lieten zien wat ze kunnen op het gebied van de vrije oefeningen. In een rijke verscheidenheid werden deze uitge voerd. Verder werd aan deze uitvoering me dewerking verleend door de keurturners en -turnsters van de Zeeuws Brabantse turnkring. Hun prestaties lagen op hoog niveau. - j. Vanavond: Grazige iveiden De gevaarlijke hoek in Zevenbergen, „Grazige weiden" (Green pastuers) Jong arlistenbloed GOES. Op uitnodiging van de Zee meeuwen, gaf „Jong artistenbloed", het onlangs opgerichte Goese kindervariété, een uitvoering. Des avonds trad het jeugdig gezelschap, dat onder leiding staat van de Jieer en mevrouw Jansen, onder eigen vlag op. Het programma be vatte een keur van show-nummers. WOENSDAG 3 JUNI RADIO I HILVERSUM I 402 m ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.40 Idem; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nivs- 8.15 Gewijde muz; 9.00 V d zieken; 9,30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d vouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; n.00 Gram; 11.15 Jaarvergadering Christelijk Histori- sche Unie. middag 12.30 Land- en tuinb meded; 1~.33 Gram; 12.40 Calvijnherdenking, rep; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.00 Bond v Ge ref Vrouwen Verenigingen; 14.45 Gram; 15.00 Metropole ork; 15.30 Pianorecital; 16.00 V d jeugd; 17.20 Jazzmuz; 17.40 Beursber; 17.45 Spectrum v h Chr Orga nisatie- en Verenigingsleven. avond 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Boek- bespr; 18.30 RVU: De weg der filosofie van twijfel tot zekerheid; 19.00 Nws en weer- ber; 19.10 Mannenkoor; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram; 20.00 Pianorecital; 20.15 Cal- vijn en de cultuur, caus; 20.35 Radio Fiïh ork en soliste; 21.20 Calvijn herdenking in Geneve, rep; 21.45 Plagiaat of niet, caus; 22.15 Geestelijke liederen; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA- 10.20 V d vrouw; 11.00 RVU: "William Shakespeare, de grote onbekende, door mej C. A. Eyken. Tweede lezing: De Earl of Oxford theorie; 11.30 Gram. middag 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 V h platteland; 12.38 Pianoduo: 13.00 Nws; 13.15 Dansmuz; 13.50 In de wolken: Hoe word ik sportvlieger rep; 14 00 Gram; 14.30 Muzi kale caus; 15.00 V d jeugd; 17.00 Vacantie- tips; 17.50 Regeringsuitz: Emigratiepraatje. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Lichte muz: 18.50 Act; 19.00 V d kind; 19.10 Jazzmuz. 's-GRAVENHAGE. De centrale kerkeraad van Voorburg heeft met de Herv.-Geref. Evangelisatie een ge sprek gevoerd. De centrale kerkeradd besloot in een proeftijd van drie maan den twaalf kerkbeurten aan de Evan gelisatie af te staan op tijdstippen, waarop geen reeds vastgestelde dien sten van de wijkgemeenten wórden ge houden. De voorgangers in deze twaalf kerkdiensten zouden hervormde predi kanten zijn ter vrije keuze van de Evangelisatie. In deze proeftijd moet de Evangelisatie haar eigen dienstén stopzetten. De Evangelisatie heeft dit voorstel afgewezen. De centrale kerkeraad van Voorburg besloot dit mede te delen aan de provinciale kerkvisitatoren en aan de provinciale kerkvergadering en haar hulp in deze aangelegenheid in te roepan. ver den mijn rokken naar ogen als vanzelf ge- s de vraag: „waarom ven een artikel op bladzijde twee 5 van Zeeuws Dagblad. Boven die vraag stond in wat we dan noe- 5 men „een kadertje": gemakzucht s en haast zijn ook oorzaken. Dat s zijn er twee dacht ik, maar er zijn er natuurlijk meer. En ja, dr. Wafelbakker, die de sociaal- geneeskundige aspecten van de s wegverkeersongevallen heeft on- derzocht en daarover een boek 5 heeft geschreven, noemt er een S aantal op. U hebt dat allemaal zelf ook kunnen lezen en anders slaat u het nog maar eens op. Ik S vond er heel veel in, waar ik vol- komen mee instemde. De wel- 5 Stand doet het aantal auto's en dergelijke vermeerderen, we jagen s maar voort en iedereen kruipt maar achter het stuur, omdat het zo goed staat, er een auto op na 2 te houden en dan komen er alle- 5 maal omstandigheden, waardoor de ongelukken ontstaan. Want lang niet al die rijders zijn bestuur- TELEVISIE middag NCRV: 16.30—17.00 V <1 kind. NTS; 17.0018.10 Eurovisie: Calvijnherdenking te Genève. avond NTS: 18.1519.40 Eurovisie: Voetbalwed str om de Europa Cup (finale) te Stutt gart; 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama; 20.50 Free as air, mu sical (fragm); 21.15 100 Jaar Roode Kruis; 21.50—22.20 Gevar progr. KAPELLE. n het Kanaal door Zuid- Beveland werd zaterdagmiddag een be kerwedstrijd gehouden van de hengel- club „De Kanaal vissers". De vangst was slecht, de 34 hengelaars haalden in totaal 1430 gram vis op bet droge. De uitslag was; 1. J. P. Lepoeter 210 gram; 2. A. Kramer 170 gr.; 3. O. Oele, 130 gr.; 4. W. Commee 130 gr.; 5. C. van Liere 100 gr.; 6. A. Joosse 80 gr.; 7. G. Lepoeter 70 gr.; 8. C. van Zweden 70 gr.; 9. H. Kramer 70 gr.; 10. G. de Rijder 50 gr. Bij de junioren waren de prijswinnaars 1. Mej. W. Bierens 125 gram; 2. M. Bre- douw 60 gr.; 3. G. J. Lepoeter 40 gram. BORSSELE. In Borssele werd een veekeuring gehouden. De uitslag is; Stieren: M. Smid, Joop van de Pas polder 3e. Vaarzen: Klara, J. Steketee le. Ie kalfskoeien: Mina, P. Vette la; Sietske 8, P. Dekker lb, Marie 2, Wed, J. Dekker 2. 2e kalfskoeien: Willie, P. Dekker, la, Boukje 5, Wed. J. Dekker 1 b, Bolkie 4, Wed. J. Dekker 2, 3e kalfskoeien: Willie, Wed. J. Dekker la, Klara, J. Steketee lb. Oudere koeien: Ida, J. Steketee, 2. vertoond. De vertoning geschiedt onder auspiciën van de Jctige kerk. De toe-1 gang is gratis. Aanvang 8 uur. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 30.00 Nws: j'V- 20.05 Promenade-ork en sol; 20.45 Landhuisüer.s Y "ature en ze zUn vaak 5 te koop. hoorsp; 21.10 Hérodiade. opera (3e T hun hoofd bij heel andere en 4e bedrijf). 22.30 Vaart zonder ruimte, j dingen, terwijl óf jeugdige onbe- caus: 22.45 Musette-ork en soliste; 23.001 zonnenheid óf oudere te grote be- 24 00 slV nwsram :Esoe?a.°oBelSPel: 23'5°"~ g dachtzaamheid de aanleiding kun- 44.00 S.OC nws lil Lsperanlo. nen zijn, dat er iets mis gaat. Met de gevolgen zijn jaarlijks in ons land duizenden mensenlevens gemoeid. Ik las als één der oor- S zaken nog: gebrek aan verant- woordelijkheidsgevoel. Inderdaad dacht ik. Ik zou dat zelïs nog wat dieper willen zien en zou het men- selijk egoïsme willen noemen als 2 één der oorzaken. Als ik er maar uit kom. wat kan me dan de an- §j der schelen.... Ik hoorde dezer da- geil nog van zo'n geval, dat niet S bij de politie en dus niet in de B statistiek bekend werd, dat ge- lukkig ook maar alleen materiële S schade opleverde, maar dat toch een kijk geeft op die mentaliteit =j bij een heel aantal mensen. Een dame, niet bekend in deze om- geving. draaide met grote voor- zichtigheid, waarbij ze nog eerst g een bromfietser liet voorgaan, een weg op. Van een tegenoverlig- gend punt, reed, net toen ze zou S S optrekken, een andere auto de weg op. De chauffeur daarvan S moet zijn snelheid of die van de dame verkeerd hebben berekend, of zijn bocht wat te groot heb- g ben genomen, want in elk geval greep hij de auto van de dame nog even links-achter, scheurde =j het spatbord open en wat al meer. De dame bleef dame, reed naar H de kant, om met de ander de scha- j| de op te nemen. Dat was zoals het hoort. Maar de ander zag zijn kans schoon, gaf vol gas en toen de dame uitstapte was hij §f om de hoek verdwenen. „Zie jij maar", zo zal hij gedacht heb- ben, „hoe je de zaak regelt S het was mijn schuld maar het zal mij lekker geen cent kosten". 1 Kijk, zo zijn we. In het kleine en in het grote, omdat we wel aan onszelf, maar niet aan onze naaste denken. geruime tijd zijn de werkzaamheden aan de gangdie stmks ongetwijfeld een goede verbetering voor het wegver keer naar Tholen tot gevolg zullen hebben. I llllillllllllllilllllllllllllllillllllillllllllllllllljlHlliiiiiiliiiliiilllllHfl

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4