Zierikzee heeft eerste binnenbad met zeewater Nijpend leidinggevend-personeelstekort in bibliotheken en leeszalen Hervormde kerk Kortgene kreeg een fraai mozaïek Kunstgebitten 2-T MOTOR OIL Arnoud Paashuis in Oostburg Vlissingen kreeg moderne jeugd bibliotheek Visserij kamer in Schotse Huizen Minimumprijs voor aardbeien Zeeuwsch Dagblad Loonbeleid Middelburgs kongres accentueerde Optimistische evenwel t.a.v IWM Vrije zaterdag? verwachtingen de toekomst WOORDEN OOSTBURG HIELD MUZIEKFEEST INBRAKEN OP SCHOUWEN Inbraak te Schore nu opgelost Technische school trekt in hreifabrick Plannen voor een pendant PRIMEUR VOOR NEDERLAND Britse nabestaanden bezoeken graven NIEUWE ONDERWIJZERS J. en E.-weekend in Domburg MEERGELEGENHEID IN BRU'SE HAVEN Huis te Souburg verkocht Diepvriesinstallatie in St. Maartensdijk Exportstop bospeen België-Luxemburg Dagelijkse veiling Kapelle Eerste kersen op veiling Terneuzen Pag. ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk 1JET JAARVERSLAG van het Ver bond van Prot. Christelijke Werk gevers is elk jaar weer een belangrijk document, dat niet alleen de gegevens bevat over het afgelopen jaar, maar dat tevens een blik geeft in de opvat ting over de toekomstige ontwikkeling op sociaal-economisch gebied, zoals die leeft in de kring der Christelijke werkgevers. Het verslag over 1958 zegt o.m. iets over de toekomstige loon ontwikkeling. Of liever over de juiste methode van loonbeleid. We lichten daarover één passage uit het verslag: „De enige plaats, waar de te verdelen welvaart op verantwoorde wijze kan worden „gemeten" is de onderneming, de plaats waar de loonvorming zich in concreto voltrekt. Noch in de be drijfstak, noch nationaal is het moge lijk enigermate nauwkeurig aan te geven wat per onderneming beschik baar is. Daarom zal een wijziging in ons stelsel van loonpolitiek onder het oog moeten worden gezien, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat de loon. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Hoewel het aantal aanmeldingen voor een di recteur- of directricecursus de laatste jaren aanmerkelijk is ge stegen, is er in de Nederlandse bibliotheken en leeszalen nog een nijpend tekort aan leidinggevend personeel. We hebben echter goede hoop, dat dit tekort door de groeiende toeloop binnen en kele jaren zal zijn ondervangen. Dit zei de voorzitter van de Cen trale Vereniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken, mr. A. F. Schepel, in de gisteren in het Schuttershof te Middelburg gehouden algemene vorming zich in eerste instantie in de oer mg. onderneming vrijelijk dient af te spe- Wa, het aanta, assistentendiDloma's len. Ter waarborging: van de belangen betreft, vorig jaar werden er 132 uitge- van de bedrijfstak en van de natie!reikt: de mogelijkheid is groot, dat dit worde daarop een zekere mate van toe- Jaar aantal geslaagde assistenten de „,0.sr,ratl vtMT laO zal overschrijden. Mr. Schepel was zicht gecreeerd, waarvan voor wat de voorts optimistisch ten aan2ien ^an het bedrijfstak betreft, de stringentie door huidige personeelstekort. Vermoedelijk de betrokken organisaties kan worden nullen vele leerlingen, die nu nog geen bezien. Wenst een bedrijfstak b.v. vaste betrekking hebben, als volwaardi- loonvor brachten in de bibliotheken en lees zalen kunnen worden geplaatst. geen een ondernemingsgewijze ming op basis van de in de c.a.o. vast gestelde minimum-Ionen, dan is zij vrij de geldende gedragslijn te volgen. Dej bedrijfstakken rapporteren op haar beurt over de loonontwikkeling aan een centrale instantie, ten einde een nationaal ongewenste gang van zaken op loongebied zoveel mogelijk te voor komen. Aan de hand van deze, mede op de recente ervaringen gebaseerde, denk-l beelden en van de in de adviezen van de Stichting van den Arbeid en de So ciaal-Economische Raad neergelegde voorstellen moet het mogelijk zijn in Nederland te komen tot een bevredi gende oplossing van een zo urgente zaak als het stelsel loonpolitiek voor onze nationale economie is." Een ander punt, waarover het ver slag zich duidelijk uitspreekt is de verkorting van de werktijd, met name dan van de werkweek, door het over gaan tot een vrije zaterdag, een maat regel, nog onlangs door ir Philips als juist aanbevolen. We lezen daarover: „De houding van ons Verbond ten op zichte van het vraagstuk van de ar beidstijdverkorting kan als volgt wor den samengevat. De arbeidstijdverkor-, ting is op zich zelf een zaak, die po- Een herziening van de salarisschaal is in onderzoek, aldus de voorzitter, op het ogenblik kunnen hierover nog geen mededelingen worden gedaan. Nog minder positief kon hjj zich uit drukken over een mogelijke sala riëring van de leerlingen. Het is geen algemene regel, dat leerlingen ver goedingen ontvangen. Dit gebeurt wel in kleine leeszalen, maar in de grote bibliotheken is dit onmogelijk. een voudig omdat het budget hiervoor niet toereikend is. Mr. Schepel moest bekennen, dat het bestuur voor deze kwestie vooralsnog geen oplossing ziet. De ledenvergadering van de Centrale Vereniging vormde een onderdeel van het dertigste kongres van de Nederland se Vereniging van Bibliothecarissen, dat gisteren voor de tweede keer de eerste maal was in 1924 in Mid delburg werd georganiseerd. Dr. P. J. Cools M.S.C. uit Tilburg trad op als kongres-voorzilter en kon als zodanig welkom heten de heer E. A. Schütter- helm, chef van de afdeling jeugdvor ming en volksontwikkeling van het de partement van O. K. en W„ die de mi nister vertegenwoordigde, de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, en burgemeester mr. B. Kolff van Vlissin- gen. In zijn openingswoord stipte de heer Cools enkele voor de vereniging klemmende zaken aan, zoals de pocket verkoop door kruideniers, het vraag stuk van de percenten en de kwestie van de open en gesloten bibliotheken. De heer G. M. de Gelder uit DeU Haag, sekretaris van het Bolland-Ge nootschap, hield daarna een voordracht over ,,De betekenis van het woord". Deze betekenis heeft zich volgens spre ker ontwikkeld als verschijning van en voor het menselijk bewustzijn. Hij gaf een uiteenzetting van een aantal mo menten die in deze ontwikkeling aan wijsbaar zijn. Het woord was aanvan kelijk een geluid, waarin de mens zijn innerlijke affecten uitte. Doo»r dit te doen verbrak het levende wezen de stil te van de plantaardige natuur en be vrijdde het zich van zijn alleen met zichzelf zijn. De heer De Gelder besprak vervol gens het woord als middel van ..ver standhouding, waarbij van mens tot) mens gedachten kunnen worden uitge wisseld". Spreker ging daarna in op heti onderscheid van verstandelijk en rede-j lijk bewustzijn om verder te verklaren, j dat voor het redelijke denken het woord meer betekent dan middel van verstand houding, wat als adekwate uitdrukking van het begrip" van alle denken en alle leven kan worden begrepen. Ten slotte wees de sekretaris van het Bolland-Genootschap erop, dat ook het begrijpen van de werkelijk heid aan zijn einde komt en dat het beëindigd zijn van het begrip zich dan in het menselijke bewustzijn manifes teert als het „zuivere weten". Daarin is alle discriminatie en differentiatie die het verstandelijke en het redelij ke denken kenmerkt, totaal opgeheven en daarmee dus ook het uitspreken van woorden. De mens is dan geko men tot de stilte van de wijsheid die alle verstand te boven gaat en niet meer onder woorden is te brengen. Als teken van de wijsheid is het woord uiteindelijk een teken van datgene, wat niet is uit te spreken. Uit het jaarverslag van de Centrale Vereniging, welke vorig jaar het vijf tig-jarig bestaan herdacht, stippen we nog aan, dat in 1958 het Protestants^ Christelijk bibliotheekwezen een formele erkenning kreeg. Een strijd van veertig jaar kwam daarmee gedeeltelijk tot een einde. Gedeeltelijk, want nog wacht men op een aanvaardbare norm ter vast stelling van het inwonertal, dat geacht wordt in te stemmen met de grondslag van een Christelijke bibliotheek. In dit verband zij gewezen cp het voorste! van het Tweede-Kamerlid ds. Fokkema, die een norm wilde zoeken in het aan tal kinderen, dat het Christelijk lager onderwys volgt. Dit revolutionaire denkbeeld heeft nogal wat stof doen op waaien (pro en kontra) en de te ver wachten gedachtenwisseling zal wellicht; bijdragen tot een oplossing van dit steeds urgenter wordende probleem. De deelnemers en deelneemsters aan het kongres werden gistermiddag nog door het gemeentebestuur van Middel burg officieel ten stridhuize ontvangen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Zaterdag vond in het voormalig burgerweeshuis aan de Bad- sitief kan worden gewaardeerd en als huisstraat de opening plaats van een vorm, waarin een stijgende welvaart jeugdbibliotheek. In zijn toespraak stipte kan worden genoten, aanvaardbaar i J«vporaitter van de Openbare leeszaal en i j mj m is. Bibliotheek m lissmgen, de heer Joh. kan worden geacht. Als zodanig dient j Ventevogcl, aan dat er na veel om- het verlangen naar arbeidstijdverkor- zwervingen thans een goede huisvesting ting zijn plaats te ontvangen enerzijds jvoor de?c jeugdafdeling is gevonden. Men maat acntnv niat nanlton lïnf hiavmaa nlla in het kader van andere wensen, zo als loonverhoging, invoering van een weduwen- en wezenverzekering, ver betering van de invaliditeitsverzeke ring, sanering van het subsidiebeleid, vermindering van het uurloon tussen de gemeenteklassen, belastingverla- moet echter niet denken dat hiermee alle wensen zijn vervuld. Het plan is nog steeds het stichten van een eigen gebouw. Voorlopig is dit echter door de beste dingsbeperking niet mogelijk. Wel heb ben wij aan de Nieuwe Markt hiertoe een geschikt terrein, waar dit gebouw in de toekomst zal kunnen verrijzen. Verder zal het mede door de uitbreiding van de Op deze bijeenkomst was ook de secre taresse van het Centrale bibliotheekwe zen in Nederland aanwezig. stad nodig blijken over te gaan tot aan ging etc., en anderzijds in het licht schaf yan een biblio.bus (reende bjbii0- van de mogelijkheden, die een stijgen- theek). Ook hiertoe worden thans plan de produktie voor de verwezenlijking nen gemaakt. van al deze verlangens biedt. Hierna werd de officiële opening ver- Tussen middelen en verlangens be- richt door mevrouw L. P. C. Kemper— staat echter een duidelijk gebrek aanjl^^if evenwicht, waarvan ook in de eerst- Graaf en Alex Hamelink een boek, waar- komende jaren niet mag worden ver- in de sleutel verborgen zat. wacht, dat dit zal zijn opgeheven.Onder architectuur van de heer W j. i g. 1 Messer, zijn door het aannemingsbedrijf Daarom dient een keuze te worden j Letzer twee lokalen ingericht voor gedaan, waarbij er onder de verschil-'de Jeugdbibliotheék, één als uitleen en lende wensen enige zijn. die een ho- één als leeszaal. Het geheel is modern gere prioriteit verdienen dan de ar-j^d °Pzet en in Iichte kleuren Seschil- beidstijdverkorting. Sanering van het Tijdens deze bijekomst werd nog het subsidiebeleid, verbetering van de in- woord gevoerd door de heer C. J. Gil- validiteitsvoorziening en belastingver- "ssen~~Verschage, wethouder van sociale zaken, namens het gemeentebestuur, als- laging b.v. dragen, gezien van het be- me(je d00r de voorzitter van het college lang van het bedrijfsleven uit, een j van regenten van het burger-weeshuis, meer urgent karakter. Deze algemeen noodzakelijke desiderata mogen niet door de invoering van de arbeidstijd verkorting in gevaar worden gebracht. De enige mogelijkheid dit te voor komen is een zeer voorzichtige invoe ring per onderneming. Indien het n.l. mogelijk is zodanige maatregelen te nemen, die het produktieverlies, dat uit de arbeidstijdverkorting voort- j vloeit, opheffen, dan kan zulks alleen in de onderneming. In die richting wijst ook het S.E.R.-advies inzake de' arbeidstijdverkorting en het is op deze mogelijkheden, dat de S.E.R. in zijn antwoordbrief aan de Regering wijst, j als hü spreekt van een arbeidstijdver korting, gemotiveerd door een daar door te veroorzaken stijging van de produktiviteit. Dit is de enige weg waarlangs kan worden voorkomen, J dat de arbeidstijdverkorting beslag legt op de nationale middelen, die voor de verwezenlijking van andere, meer urgente verlangens gereserveerd moe- ten blijven. Deze procedure komt ons als de enige voor, die in het bedrijfstakover- leg onder ogen gezien zou kunnen worden. Daarbij zal dan in de nadere uitwerking gezorgd moeten worden voor de nodige waarborgen, dat het gestelde doel wordt bereikt." Eigen nieuwsdienst OOSTBURG. Als inzet van de ver koopactie werd zaterdagmiddag te Oost burg een muziekfeest gehouden, waaraan de muziekkorpsen en de drumbands van j Oostburg, Sluis en Biervliet deelnamen. De drummers en blazers maten hun' krachten in ritme en roffelvaardigheid in de middaguren, waarna de muzikanten 's avonds op de markt korte concerten; Jn M'burg en omgeving werd zaterdag gaven. Het geheel stond onder leiding van een bondstvandeling gehouden: Hier de heer H v. d. Bussche te Sluis. De mu- d j d Dio Breskens zikale feestdag werd besloten met een ,n gezamenlijke taptoe, waarvoor veel be-, op de meuive I hssingse weg aan de langstelling van de zijde van het publiek kilometer. Dat men in Iho-kringrn bleek te bestaan. t ook nog aan iels anders denkt dan aan Arnoud Paushuis ex poseert in de grote burgerzaal van het Gemeentehuis te Oost burg, tot en met 6 juni. TNE KUNST van deze Brabander is, Lf hier, op een paar uitzonderingen na, geen openbaring (openbaringen zijn ook in de gebieden der kunst zeld zaam), doch wel een zeer prettige verrassing. En ze is dit door haar zui verheid en helderheid. Paashuis is een schilder, die, vooral in zijn „natuurschilderingen" weinig overlaat voor de fantasie van de be' schouwer en men is bijna geneigd, hier te spreken van een tekort aan mysterie. Nochtans aanvaardt men dit werk, want het heeft, ontegenzeg gelijk, iets blij's, iets.... kinderlijks. Paashuis houdt van kleur en hij kent de waarde ervan. Hij durft soms kleu ren naast elkander zetten, die wel haast met elkander vechten en het lukt hem de vrede te bewaren en er is niets dat onharmonisch aan-doet. Dit valt op in bijvoorbeeld een gou ache als die met de gele boot op de voorgrond. Het er-naar-kijken maakt je waarlijk even gelukkig. Maar er is nog de andere Paashuis, de dromer en de denker. Paashuis is een portretschilder bij uitstek en als zodanig bereikt hij bijwijlen een verbijsterende hoogte. Dit gebeurt stellig in het schilderij door de ma ker „Zondag in Sables d'Ollone" ge noemd. dat twee neergezeten vrou wenfiguren uit de Vendee, een moe der en een dochter, te zien geeft. Beide vrouwen zijn gekleed in de Zon dagse dracht van hun streek en zij dragen op het hoofd kanten kronen. De moeder is kennelijk de uiterst waakzame en gestrenge behoedster van de dochter, die nog dromen, nog verlangen kan, iets waartoe de moe der niet meer bij machte is. Arnoud Paashuis geeft aan de bezoekers van zijn tentoonstel ling tekst en uitleg. Hier staat hij bij het schilderij „Zondag in Sa- bles d'Olonne". Daarom heeft het gelaat van de moe der iets verbetens. Hier ontpopt Paas huis zich als een buitengewoon knap psycholoog. Het is evenwichtig van compositie. Ook de kleuren van dit schilderij zijn bijzond&r, al verra den zij, dunkt me, enige invloed van Jan Sluyters (het groen, het paarsi ge, het rose) Een opvallend goed schilderij is ook dal van de, ik zou bijna zeggen leef- tijdstoze, „dame met het gele hoed je" en het grote portret van de heer E. G. Weinig schilders weten als Paashuis het wezen van de mens te treffen en daarom is, voor mijn ge voel, Paashuis in de eerste plaats een schilder van mensen. Het beste schilderij van deze tentoon stelling is het als no. 4 in de catalo gus aangeduide: een vrouw met even afgewend gelaat en half gehuld in een groenkleurige mantel. Kuis en ver- droomd is dit werk en de kleuren zijn zacht en vloeien hier en daar in el kaar over. Het is een teder schilde rij en tevens van een ongewone kracht. Ik aarzel niet het een mees terwerk te noemen. J. H. Eekhout ZIERIKZEE. Terwijl een oude in braak te Schore kon worden opgehelderd werd de bevolking van Zierikzee en. Oostérland opgeschrikt door twee nieu we inbraken. In Zierikzee bleek bij de krantenbezor ger en -agent, de heer Jonker tijdens diens afwezigheid een geldsbedrag te zijn ontvreemd, terwijl de alleenwonen de oud-handelaar in metalen, de heer C. Stouten te Oostérland bij terugkeer in zijn woning tot de onaangename ontdek king kwam dat ongewenste gasten een bedrag van bijna 1500 hadden meege nomen. In beide gevallen stelt de poli tie een onderzoek in, dat gisteravond nog niet tot aanhouding van de vermoe delijke dader(s) had geleid. SCHORE. Op 17 april hield de rijkspolitie te Oudenbosch aan een zeke re De R. uit Zutphen, die een inbraak in deze Brabantse gemeente had ge: pleegd. Het verhoor van deze verdachte heeft nieuwe feiten aan het licht ge bracht, waardoor o.m. ook klaarheid is gekomen in een insluiping in de bakkerij kruidenierswinkel van de gebr. Steven- se te Schore, waaraan totdusver geen ruchtbaarheid was gegeven. De heer P. Stevense had op de morgen van de 17de april geconstateerd, dat de kassa was ge licht. Er was een bedrag van 14.00 aan kleingeld verdwenen -— (het grote geld neemt een der firmanten altijd mee naar huis). De R„ die in het huis van bewaring te Breda is ingesloten, heeft nu o.m. be kend, dat hij in de avond van de 16de april zijn auto aan de Loswal te Schore: had gestald en bij zijn verkenning van het dorp met een valse sleutel zich toe gang verschaft heeft tot de winkel, waar hij de kassa lichtte. Van onze correspondent. TERNEUZEN. Op de algemene le denvergadering van de Technische school voor Terneuzen en omstreken die onder voorzitterschap van de heer J. F. de Klerk gehouden werd, werd na hel ver slag van de secretaris de heer C. A. Kaan, door de voorzitter een uiteenzetting ge geven over de grote moeilijkheden die het bestuur heelt gehad met het zoeken naar geschikte grond voor uitbreidings mogelijkheden. Eerst was de gedachte van de gemeente Terneuzen, nabij het Zwaantje grond te kopen. Maar daar dit alleen m erfpacht wordt verkocht ging dit niet door. Het stuk grond tussen de brug van Othene en de zeedijk bleek niet geschikt. Daarna ging het bestuur ondernandelen met de directie Scho- kaert's Breifabriek en werd een overeen komst bereikt dat de terreinen, fabrieks gebouwen en woningen gekocht konden worden voor de som van 250.000 gulden. De totale oppervlakte bedraagt circa 15.000 m2. Dit besluit werd door de leden goedgekeurd. Nu moet nog de definitieve goedkeuring van het ministerie verkre gen worden, maar hiervan worden geen moeilijkheden verwacht. Zo spoedig mogelijk zal er begonnen worden met de nodige verbouwingen. Deze zijn echter met groot daar de fa briekshallen zich bijzonder goed lenen voor hun nieuwe bestemming. Het ge deelte breifabriek zal in september, met twee thorie- en twee handvaardigheid lokalen geopend worden en plaats bieden aan zestig leerlingen. Het volledig over gaan van de gebouwen en terreinen in handen van het bestuur zal geschieden in mei 1960. Als nieuw bestuurslid werd gekozen Ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent. Van een onzer verslaggevers KORTGENE. Aan dc linker bin nenmuur van de hervormde kerk te Kortgene is een fraai mozaïek aange bracht, voorstellende het bekende bijbel verhaal van de wonderbare visvangst uit Johannes 21. Het is een geschenk De heren Joh. Verwijs Azn. en L. Geluk Mzn. hebben hun benoeming resp. als ouderling en diaken bij de Oud. Ge- ref. Gemeente te St. Philipsland aange nomen. Advertentie DENTOFÏX houdt ze stevig hun plaatst Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de ge hele dag een heerlijk gevoel van ze kerheid en welbehagen, want DENTO FIX doet zijn plicht! Dit moderne, anti septische poeder werkt als een be schermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Van onze correspondent ZIERIKZEE Wanneer zaterdagmid dag het nieuwe zwembad te Zierikzee wordt geopend, zal de Schouwse hoofd stad een zweminrichting rijk zijn die aan de hoogste eisen voldoet en modern geoutilleerd Is. Zierikzee heeft daarmee het eerste binnenbad in Nederland, dat met zeewater wordt ververst. Ook is Van 4 tot en met 9 juni zullen vier en tachtig Britse nabestaanden de graven bezoeken van hun familieleden, die in de tweede wereldoorlog in Nederland sneu velden en hier ter aarde werden besteld. Zij worden echter in staat gesteld deze pelgrimstocht naar het graf van hun fa milieleden te maken uit de opbrengst van de Klaprooscollecte, die telkenjare in no vember wordt gehouden. Op zaterdag 6 juni zullen de vaders en moeders, vrouwen en kinderen daarom in staat worden gesteld op kosten van het Nederlands Oorlogsgravencomité in dividueel de verschillende begraafplaat sen te bezoeken. Zij brengen dan een be zoek aan de kerkhoven te Bergen op Zoom en Vlissingen. Verder staan er nog enkele excursies op het programma, die hun een indruk van ons land zullen geven. Op dinsdag 9 juni om 14 uur vertrekken zij weer met de twee vliegtuigen vanaf Zestienhoven naar Engeland. wandelen en gymnastiek bewijst wel het besluit om jaarlijks een bedrag be schikbaar te stellen voor Sport steunt Zonneveldnl. 10 procent van de bru to ontvangsten van de jaarlijkse zaal- uilvoering. MIDDELBURG. Bij het eindexamen van de tweede leerkring aan de Rijks kweekschool te Middelburg behaalden de volgende personen de akte van bekwaam heid als onderwijzer(es): J. C. Louws, Oostkapelle; C. M. J. Na- gelkerke. Goes; W. P. de Vries, Sas van Gent; mej. S. Tets, Vlissingen; mej. L. J. A. v. Vugt, Vlissingen. In totaal slaagden 29 van de 30 candi- (daten. het het eerste loutwaterbad met een bo dem van grind - zand - asfalt - beton. De verversing geschiedt d.m.v. twee electrische pompen met een capaciteit van 80 kub. meter per uur. Er zijn drie bassins, t.w. een kleuterbad (325 m2), een instructiebad (675 m2) en een diep bad (1100 m2). Totale inhoud 2500 kub, meter. Het bad heeft een capaciteit voor plm. vijfhonderd zwemmers. Er zijn vier douches, een lage springplank, een duiktoren van drie meter, tien start blokken en tien keerplanken voor het houden van wedstrijden, twintig kleed cabines en twee grotere voor jeugd in klasseverband. De gemeente heeft reeds een pro gramma opgesteld voor de hoogste twee klassen van de lagere school en voor de laagste twee klassen van de ulo's en middelbare scholen. Zaterdagmiddag zal de commissaris der koningin het bad openen om half drie. waarna wedstrijden zullen plaats hebben tussen de kring Zeeland van de KNZB en de Schiedamse Zwemclub met o.a. Cocky Gastelaars. Het programma vermeldt: 100 m. vrije slag, 200 m. schoolslag, 100 m. rugslag en 100 m. vlinderslag, alle zo wel voor dames als voor heren. Ook zul len er, zoals reeds gemeld, demonstra ties in kunstzwemmen worden gegeven. Van een onzer verslaggevers VEERE. Op de hoogste verdieping van het museum „De Schotse Huizen" is thans een zaal ingericht als „Visserij- kamer". Het initiatief hiertoe werd vo rig jaar genomen door het bestuur van de plaatselijke V.V.V., terwijl de plan nen verder werden uitgewerkt door het bestuur van de stichting ,,De Schotse Huizen". In deze zaal hebben een aantal voor werpen, betrekking hebbend op de visse rij, een plaats gekregen. Ook kon met steun van de vereniging „Vrienden van Veere" een klein kunstwerk worden aan gekocht, een borstbeeld van een visser in terra cotte. Langs de wanden van deze zaal is aan de ene kant een fraaie collectie foto's, vervaardigd door Jhr. W. L. den Beer Poortugael, te bewonderen, terwijl aan de andere wand een aantal gereedschappen die omstreeks 1850 wer den gebruikt bij de bouw van houten schepen, is te zien. In een vitrine zijn verschillende scheepsmodellen bij elkaar gebracht. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst deze Visserijkamer nog uit te breiden. dat de kerk al jarenlang nog te goed had van dc burgerij. Ds. G. van Schuppen is de geestelij ke vader van het kunstwerk, hetwelk door Andries Minderhout uit Middelburg op artistieke wijze in beton-mozaïek is uitgevoerd. De mooie kleuren harmoniëren uitste kend met het interieur van de kerk. Het zijn eigenlijk twee aparte beeldjes. Een waarop de Apostelen staan uitge beeld tijdens de visvangst en een waar op Jezus Zijn handen zegenend uit strekt. Naar wij vernemen is de kerkeraad voornemens op eigen kosten ook aan de rechter zijde een vlakvullende versie ring te laten aanbrengen. Op de foto: Het interieur met het mozaïek, waarnaar ds. Van Schuppen vanaf de kansel aandachig staat te kij ken. Eigen nieuwsdienst GOES. De Produktencommissie voor aardbeien van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten ook dit jaar weer een minimumprijsregeling voor aardbeien te doen gelden. Er zal dit jaar voor alle aardbeien een minimumveilingprijs gelden van 45 cent per kg. Wanneer de aardbeien door draaien krijgt de teler voor aardbeien zonder dop een vergoeding van 45 cent per kg, voor de kwaliteiten 1 en 2 en voor aardbeien met dop 35. cent per kg. Voor afwijkende aardbeien wordt bij doordraai steeds 15 cent per kg vergoed. Voor het minimumprijzenfonds zal van alle aangevoerde aardbeien op de veilin gen 0,50 per 100 kg heffing worden in gehouden. DOMBURG, Een groep van 25 jon geren, leden van „Jeugd en Evangelie", kwam het weekend bijeen in de jeugd herberg te Domburg. Voor dit weekend hadden de jongeren als thema „Voor jou en mij" gekozen. Nadat de heer G. Sim- melink uit Den Haag hierover zaterdag avond een korte inleiding had gehouden, werd dit zondagmiddag in discussiegroe pen besproken, 's Zondagsmorgens werd een kerkdienst in de Gereformeerde kerk te Domburg bijgewoond. Ook de nodige ontspanning ontbrak niet op dit weekend, j Eigen nieuwsdienst BRUINISSE. Op 30 juni zal te 's- Gravenhage door de Rijkswaterstaat, afd. j Deltawerken-Zuid worden aanbesteed het maken en afwerken van steigers en meer- gelegenheden in de gemeentehaven van Bruinisse. Het betreft hier de verdere afwerking van de nieuwe haven, waarop door de vissers met ongeduld wordt gewacht. Naar wij vernemen zullen de aller noodzakelijkste voorzieningen voor het meren der schepen bij voorrang worden aangebracht, buiten het bedoelde bestek. SOUBURG. Mr. P. W. Meylink. no taris te Middelburg, heeft zaterdagmiddag in het gebouw De Zwaan te O. en W. Souburg, publiek verkocht het huis met tuin Vlissingsestraat 31 te O. en W. Sou burg, groot 2.41 are. Koper werd de heer P. de Witte, aldaar, q.q. voor f4650. Advertentie Van onze correspondent ST. MAARTENSDIJK. In St. Maar tensdijk is besloten tot het aanschaffen van een diepvriesinstallatie. De eerste kluis zal aan de Molenweg geplaatst worden, terwijl er bij voldoende belang stelling ook nog een op het dorp zal worden gedeponeerd. Donderdag 4 juni zullen belangstellen den de beide systeemei! die op het eiland in gebruik zijn kunnen bekijken. Daartoe zullen om twee uur van de markt auto's met belangstellenden naar Sint-Annaland en Tholen vertrekken, om daar resp. het carousselsysteem en het conservatore type aan liet werk te zien. Tot 1 juli zullen ».s. deelnemers worden verzameld. GOES. België en Luxemburg heb- ben besloten met ingang van 2 juni a.s. de invoer van bospeen uit Nederland tijdelijk stop te zetten. Hoe lang dit zal duren is niet bekend. Het invoer-j verbod voor Nederlandse bospeen houdt1 verband met de prijsontwikkeling voor dit produkt op de markten van genoem de landen. KAPELLE. Met ingang van deze week zal er in Kapelle weer elke dag veiling worden gehouden. Er wordt ge rekend op een flink toenemend aanbod van aardbeien en deze zullen steeds wor den geveild om 1 uuur 'smiddags. Een uitzondering geldt voor de zaterdag want dan is de aardbeienveilin gesloten om 12 uur. Van onze correspondent TERNEUZEN. Gisteren werden te Terneuzen de eerste kersen op de vei ling aangevoerd, door de kweker J. Baert uit Koewacht. Ze brachten 1,81 per kg op. VOOR TWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. Dinsdag 1959 juni

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3