EN KONING BOUDEWUN LACHTE... Van kittelorigheid was niets merkbaar Geestdriftig haalden Belgen hun vorst in WEINIG SCHOT IN Vage artikelen melden heengaan van minister Macmillan verrast GENEVE Fokker van smokkel beschuldigd Duitse vissers vissen weer Ze deden het wel Geen bericht uit Djakarta De Bilt: Fris Binnenkort worden huizen in één dag gebouwd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 2 juni 1959 Een intocht als nooit tevoren Amerikaans Onze koning RUMOER OM SELWYN LLOYD GEWICHTIGE" GESCHENKEN Triest record op Memorial Day Half pond boter wordt limiet voor Duitsers ONDERZOEK NAAR GEMEENTEWERKEN OUDE PEKELA Politie en hond roken het Vandaag Gisteren J BEGIN VAN INDUSTRIËLE BOUW Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, t 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1611 Van onze correspondent BRUSSEL Geheel in tegenspraak tot aanvankelijke mededelin gen is koning Boudewijn gistermiddag bij zijn terugkeer van het of ficiële bezoek aan de Verenigde Staten op het nationale vliegveld van Brussel door alle leden van de koninklijke familie begroet, dus ook door koning Leopold en prinses Liliane, de stiefmoeder van koning Boudewijn. Op de autoriteiten heeft dit een allesbehalve prettige indruk gemaakt. Op de nationale luchthaven werd de bruin verbrande koning, die een zeer opgewekte indruk maakte verder door de regering en vele hoogwaardigheidsbekleders begroet. Terwijl de leden van de koninklijke familie meteen naar het paleis van Laeken terugkeerden, begon koning Boudewijn een lange rondrit door de stad die het succes heeft opgeleverd dat de regering en allen die het wel menen met de koning ervan gehoopt hadden. De bedoeling was immers dat een hartelijke begroeting de verve lende spanningen tussen de ministers en het paleis wat zou doen vergeten. En hartelijk was de ontmoeting vanmiddag zeker. De belangstelling was naar Ne derlandse begrippen misschien niet groot, er zijn geen verhalen te vertellen van mensen die al uren een goed plaatsje bezet hielden, in de straten waar de koning doorheenreed stond het publiek zelden meer dan drie rijen dik en aan de wenk van de regering om te vlaggen had bui ten de straten waar de koning passeerde praktisch geen parti culier gevolg gegeven. Men mag echter niet vergeten dat sedert koning Boudewijn zijn vaders plaats innam nog niemand ooit het verstandige idee had gehad om een rijtoer als deze te organiseren en daar men hier geen plechtige opening van de Staten-Generaal kent, is de Brus selaar zijn koning bepaald niet ver trouwd en is hij het ontwend voor hem de straat op te gaan. Men zal dat alles opnieuw moeten gaan leren. Als men dit overweegt was de be langstelling wèl groot te noemen en het was duidelijk te zien dat de toejui chingen en het herhaaldelijk doorbre ken van de afzettingen, die zo zwak waren dat zij erom vroegen doorbro ken te worden de koning goed deden. Op vele plaatsen werden de koning bloemen aangeboden en aan elk op onthoud onderwierp de koning zich vriendelijk en getroffen met om zijn mondhoeken een hartelijke lach. die wij onder het publiek al „zijn Amerikaan se glimlach" hoorden noemen. De scène die de autoriteiten zo graag hadden vermeden: prinses Liliane ver welkomt de koning met een kus. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. De Duitse spiering vissers, die zaterdag door de mij nenveger Meppel zijn opgebracht, hebben gistermiddag bij de water schout, de commissaris van politie W. F. Paauw, een waarborgsom van 5600 gulden gestort. Bij hem zal ook de opbrengst van de lading 21 ton zandspiering worden gedepo neerd. De schippers hebben van nacht om half vier weer zee geko zen. De waarborgsom van achthonderd gulden per schip werd gevormd door vijfhon derd gulden voor de geschatte waarde van het vistuig en door de driehonderd gulden boete, die een uit 1889 daterende wet voorschrijft. De vissers hebben in zover geluk gehad, dat driehonderd gulden in de tijd, dat de wet werd vast gesteld, een grote som was. Nu valt de boete wel mee. Een ton zandspiering brengt negentig gulden op. Gisteravond al waren de schippers vrij om uit te varen. Dat had echter toen geen zin, omdat bij het invallen van de duisternis de 'zandspieringen soms 25 centimeter diep het zand inkruipen. Pas tegen de morgen komen zij d'an weer tevoorschijn. Het Fischwertungsgenossenschaft in Heiligenhafen, waar zes van de vissers vandaan komen, is van plan een pro test tegen de aanhouding in te dienen. Volgens de rederij van de vissers waren de kotters buiten de Nederlandse terri toriale wateren. (Van onze speciale verslaggever) De koning lachte. Dat hebben de Brusselaars gisteren gezien tijdens de glorieuze rit van hun jonge vorst van het vlie#»»eld naar het paleis in Laeken. Koning Boudewijn lachte, toen zijn hoofdstad hem maandag in de namid dag een intocht bereidde bij zijn terug komst uit de Verenigde Staten, zoals hij in eigen land eigenlijk nooit heeft meegemaakt. Langzaam, heeldangzaam baande zijn auto zich een weg door enthousiast jui chende en wuivende mensenmenigten in het hart van de Belgische hoofdstad. Herhaalde malen dwong het opgetogen publiek de koninklijke auto tot volko men stilstand. Op het wijde De Brouckèreplein. in het hart van de hoofdstad, waar zich eigenlijk pas op het allerlaatste mo ment aaneengesloten dichte rijen pu bliek vormden achter de hekken die de politie op de trottoirs had gezet, speel de zich een volkomen Amerikaans ta- fereel^ af. De Belgen, die de laatste ja ren bij dit soort gelegenheden niet uit de plooi te brengen waren, renden de weg op zodra de grote grijsblauwe open wagen van hun koning in zicht kwam. Tientallen fotografen en cameramen sen omstuwden de koninklijke auto die vol bloemen lag die kinderen de koning onderweg had aangeboden. Har telijk werden zij door koning Boudewijn omhelsd. Wij kunnen hem niet zien, riepen velen, die nog op het trottoir stonden, maar ook zij lieten zich door hun en thousiasme meeslepen en renden wui vend op de koning toe. Het was duide lijk zichtbaar hoe de jonge, slanke vorst, in burger gekleed, verrast Was door het welkom in Brussel. Met een brede zwaai van zijn arm groette hij terug en lachte. Zichtbaar genoot ko ning Boudewijn. Het lange wachten is voor de Brus selaars gisteren wel rijkelijk beloond. Een onafzienbare karavaan persauto'? in twee rijen verdeeld, reed voor de koninklijke auto uit. Soms dwongen ook de mensen van de pers de koning tot volledige stilstand. Nadat de poli tie en de. rijkswachters met de grootste moeite ruim baan hadden gemaakt, ging het wéér een tiental meters stap voets verder tot het publiek Boudewijn weer tegenhield. Iedereen was opge togen; zo'n blij lachende koning had men in lang niet gezien. Wat de Belgen de afgelopen weken al op de foto's gezien hadden uit Ame rika is nu eindelijk ook in het vader land tot werkelijkheid geworden. Over de brede Boulevard Adolph Max van de Place de Brouckère naar de Place Rogier waar vroeger het Noordstation stond, reed de stoet langzaam verder, gevolgd door een dichte mensenmassa. Tevergeefs probeerde de politie de weg af te grendelen. Minuten lang werd de koning ook op de Place Rogier tegengehouden en ze juichten, de kantoormeisjes in hun fleurige zomerjaponnetjes, de oud-strij ders die hun vaandels bij zich droe gen. de ambtenaren en zakenlieden en de vele toeristen en iedereen die er ge tuige van was hoe Brussel Boudewijn liet voelen: dit welkom is alleen voor u. Want nu bent u met recht ónze ko ning. Dit laatste was ook de bedoeling van deze ontvangst na alle kritiek van de afgelopen weken op het Belgische hof tijdens 's konings afwezigheid. Nimmer te voren kregen de Belgen gelegenheid hun thans 28-jarige koning voor zich alleen te hebben en goed te zien. „Wij zagen hem nooit", zei mij gis termiddag een bejaarde heer, die uren op de komst van de koning had staan wachten. ,,Wij Brusselaars liepen niet meer warm voor ons vorstenhuis na al die narigheid die we hebben gehad. Dat is ook duidelijk te zien aan het wei nige aantal vlaggen dat hier in de bin nenstad hangt. Vroeger, ja vroeger was het anders met Leopold en As- trid." Maar het is anders gelopen. Brussel liep gisteren wél warm. Het wilde Bou dewijn laten voelen: een periode is nu afgesloten. We beginnen met een scho ne lei. Van de kittelorigheid der laat ste dagen was dan ook op straat niets meer te merken. „Kwam de koning maar eens uit de plooi, dan zullen we eindelijk het ge voel hebben dat hij ónze koning is", verzuchtte het Belgische volk dik wijls. Zo Is het geschied gisteren, toen Bou dewijn terugkeerde uit Amerika. Voor België en zijn koningshuis is het te hopen, dat nu eindelijk de gemaakte fouten ongedaan worden gemaakt. Een foto diezoals de Belgen zeggen in Amerika gemaakt had kunnen zijn: een glimlachende koning Boudewijn te midden van een geestdriftige menigte. Het was de koning aan te zien, dat hij ver heugd en ontroerd was. Van onze speciale verslaggever BRUSSEL „De stad in voor de koning?", zo reageerde gister morgen een Brusselaar, toen wij hem vroegen of het druk zou wor den tijdens de intocht van koning Boudewijn. „Nee meneer, dat doen ze hier niet. De Brusselaars raken niet zo opgewonden over hun ko ningshuis". Maar het geschiedde anders op deze eerste juni 1959, de dag die zo lauw begon, maar eindigde in een joyeuze begroeting op Brus sels brede boulevards van een koning, van wie de Belgen, zoals ze gisteren duidelijk lieten mer ken, zeer veel houden. Van onze correspondent LONDEN Onder de van het van daag eindigende pinksterreces terug kerende Lagerhuisleden is grote be roering en woede ontstaan over een prominent geplaatst, maar vaag en weinig houvast biedend artikel in de Times over de mogelijke vervanging van Selwyn Lloyd op het Foreign Of fice. Macmillan heeft Lloyd inmiddels telegrafisch bericht dat hij volkomen door dit artikel is verrast. Volgens de Times zou Macmillan Lloyd in de arm hebben genomen en hem hebben gezegd dat hij zo langzamer hand zijn zware taak op buitenlandse zaken wel had uitgediend en voor een beter, kalmer baantje als Lord-Kanselier bestemd was. De woede in Westminster over het stuk in de Times, dat aansluit op een nog vager in de Sunday Express, is vooral zo groot omdat hiermede net prestige van Lloyd en van Engeland in Genève ernstig wordt ondermijnd. Reeds gisteren kwamen hier uit Genève berich ten binnen waaruit bleek dat de Times, die door sommige buitenlandse staats lieden steeds als spreekbuis van de re gering wordt aangezien, daar ernstige verwarring heeft gesticht. Afziende van de mogelijkheid van plotselinge dramatisch veranderende in ternationale toestanden of ziekte, kunnen wij met zekerheid zeggen (voor zover iets in de politiek met zekerheid gezegd kan worden), dat Macmillan Lloyd niet diens congé heeft aangezegd en aller minst van plan is hem in deze tijd van MEXICO (Reuter). President Soekarno heeft in de landen, die hij op zijn wereldreis bezocht, zoveel cadeaus gekregen en onderweg zoveel sonvenirs gekocht, dat hij voor het laatste deel van zijn reis een groter vliegtuig heeft moeten huren. Het gewicht van de geschenken en souvenirs bedraagt ongeveer achtduizend kilo. grote internationale besprekingen te ver vangen. Voorlopig hoopt men in Westminster nog op een topconferentie in eind juli of begin augustus, en Macmillan wil daarbij zeker Selwyn Lloyd als zijn rechterhand gebruiken. Mocht de top conferentie onverhoopt niet doorgaan, dan is het nog zeer onwaarschijnlijk dat Lloyd het Foreign Office zal verlaten vóór de komende verkiezingen. Het zou het nu door de regering getoonde beeld van eenheid zeker geen goed doen, en er lijken allerminst politieke redenen voor. Blunder of haat Macmillan, die zelf kort het Foreign Office bestuurde, weet goed hoe deze zware taak reeds twee voorgangers (Eden en Be vin) hun gezondheid heeft gekost, en zal Lloyd zeker niet meer en langer willen belasten dan nodig is. Maar voorlopig lijkt geen kabinetswij ziging in zicht. Men vraagt zich hier nu af of het artikel een onverantwoordelijke blunder is van de hoofdredacteur van de Times, sir William Haley, of dat het hem of zijn nog vrij onervaren en jeugdige politieke correspondent is ingegeven door lieden die Lloyd haten. Een tweede reden waarom men zich hier zo verontwaardigd toont over het artikel is dat Lloyd, die bij Edens weg gaan geduldig het zwarte schaap van Suez moest spelen, de afgelopen maan den in eigen land zowel als in het bui tenland aanzienlijk prestige heeft gewon nen ondanks tal van brandende kwes ties. Dit geldt niet in het minst zijn Europese collega's, waaronder men ze ker de heer Luns kan rekenen. CHICAGO (UPI). Het weekeinde van Memorial Day, de dag gewijd aan de herdenking van de gevallenen van de Amerikaanse burgeroorlog, heeft aan een record aantal mensen het leven ge kost. Tussen vrijdag 6 uur en zondag middernacht eiste alleen het verkeer meer dan 300 levens. Bij allerlei andere ongelukken kwa men bovendien nog 164 mensen om het leven. Honderdtien daarvan verdronken bij het zwemmen. Het vorige .„record" stond op 251 doden. Dat was in 1953. Twee koningen en een veel-omstredèn vrouw. Koning Leopold was op het Brus selse vliegveld aanwezig, in gezelschap van zijn vrouw, prinses Liliane, om ko ning Boudetvijn te begroeten. Dat was bijzonder opvallend omdat de regering Leopold en zijn echtgenote had verzocht om juist niet bij de aankomst aanwezig te zijn. De ontmoeting tussen de voltdllige regering en Leopold op het vliegveld tbas dan ook opvallend koel geweest. HET KLEINE GRENSVERKEER Van onze correspondent BONN De Butterfahrten van Westduitse huisvrouwen, die als ze in de buurt van de Nederlandse of Deense grens wonen, graag achter die grens boter en trouwens ook wel andere kruidenierswaren gaan kopen, zul len binnenkort zeer veel van hun aan trekkelijkheid verliezen. Er is een verordening op komst, die het de Duitsers onmogelijk zal maken meer dan 250 gram boter over de grens mee te nemen naar de Bonds republiek. De verordening moet nog worden goedgekeurd door de Bonds raad. Ze is voorgesteld door de minis teries van landbouw en financiën. Sinds vorig jaar mei mochten de Duitsers per persoon per grensover gang een kilo boter mee naar huis nemen. Van die toestemming hebben ze gebruik gemaakt om in 1958 naar schatting tienduizend ton boter de grens over te brengen. Officieel heeft Nederland in 1958 helemaal geen boter geleverd aan West Duitsland. De laatste leveranties bij elkaar 25.000 ton dateren van het jaar daarvoor. Eigen nieuwsdienst GENÈVE Op de besloten vergadering die de vier minis ters van buitenlandse zaken gisteren in de villa van Gro- myko hebben gehouden zijn nu eens geen beschuldigingen uit gewisseld. Dat was zowat alles wat er van bekend is geworden. Volgens de Russen was het een nuttige bijeenkomst. De andere delegaties hadden er nog min der van te vertellen. De bespre kingen duurden twee-en-een- half uur. Vanmiddag zal er een persconferen tie worden gehouden waarop bekend zal worden gemaakt wat er tot nu toe op de besloten vergaderingen is be sproken, voorzover dat althans in aan merking komt om openbaar gemaakt te worden. Gemeten naar hetgeen er tot nu toe is uitgelekt over het bespro ken? is er nog weinig vordering ge maakt. Vandaag zal er ook weer een plenaire bijeenkomst worden gehouden met alle leden van alle delegaties erbij de Oost en Westduitsers incluis. Opnieuw heeft een lid van de Ameri kaanse delegatie erop gewezen dat er nog niets is bereikt wat het ver melden waard is. „Als de Russen wer kelijk prijs stellen op een topconferen tie in de komende zomer, zullen zij er toch toe moeten meewerken dat er althans enige vorderingen worden ge maakt; gebeurt dat niet dan zal pre sident Eisenhow.er pertinent weigeren aan een topconferentie deel te nemen, zei hij. Roeslan naar Tokio DJAKARTA Roeslan Abdoelgani is gisteren spoorslags naar Tokio ver trokken om president Soekarno ver slag uit te brengen over de gang van zaken met het voorstel" om teriig te keren tot de grondwet van 1945. Roes lan is de politieke rechterhand van Soekarno. Zoals bekend is het voorstel van Soekarno zaterdag in eerste lezing door de constituante verworpen. Gis teren zou de tweede stemming worden gehouden, maar vreemd genoeg was er tot gisteravond laat nog geen enkel bericht over de afloop van die stem ming. OUDE PEKELA De burgemees ter van Oude Pekela, drs. J. A. C. van Burg, heeft de Rijkspolitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar ver moede onregelmatigheden bij de Dienst van gemeentewerken van Oude Pe kela. De burgemeester riep de hulp van de Rijkspolitie in naar aanleiding van een rapport, dat was uitgebracht door een commissie uit de raad en architect D. Broos uit Groningen. Enkele pun ten in het rapport moeten, aldus een verklaring van de burgemeester aan de raad, nader worden onderzocht. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De directi® van de Fokkerfabrieken heeft voor het laatst vorige week contact gehad met de dochteronderneming in Rio de Janei ro. de „Industria Aeronautica Fokker S.A.". Men weet daarom in Nederland nog niets van een „bekentenis", die prof. ir. Egbert van Embden, directeur van Fokker Rio, zou hebben afgelegd over het smokkelen van vliegtuigonder delen, zoals U.P.I. gisteravond uit Bra zilië meldde. Aldus deelde ons de heer H. During, financieel directeur van de Fokkerfabrieken in Amsterdam, mede. De heer During, die zelf verscheidene malen de vestiging van Fokker in Rio heeft bezocht, voor het laatst in 1957, stelde uitdrukkelijk vast dat een groot scheepse smokkel van vliegtuigonderde len nooit heeft plaats gehad. „Misschien is een enkele maal een doosje met bou ten of moeren het land zonder vergun ning binnen gebracht, omdat men daar in Rio om zat te springen". „Langs de officiële weg kan het maanden duren voordat een vergun ning voor invoer van een doosje bou ten of moeren of andere kleine onder deeltjes verkregen is. Het was in het belang van het ministerie van lucht vaart zelf dat we in zo'n geval mis schien eens een enkele keer hebben gesmokkeld. Het lijkt mij mogelijk dat geruchten over smokkel door Fokker in Brazilië worden verspreid door groeperingen, die er belang bij hebben dat Fokker verdwijnen zal. Het is heel jammer dat op een der gelijke wijze Fokker zijn werkzaam heden in een land als Brazilië, met een uitgebreide burgerluchtvaart zal moe ten besluiten. Wij waren daar de eni ge vliegtuigfabriek, op een kleiner be drijf na, dat sportvliegtuigen bouwt. Het is mij echter wel bekend dat'reeds eerder pogingen van vliegtuigindus trieën om zich in Brazilië te vestigen en te handhaven zijn mislukt." HENGELO. Een speurhond van de politie in Hengelo heeft gisteren de dader aangewezen van een pas zondag ontdekte, maar al eerder gepleegde, in braak in het huis van een familie, die met vakantie was. De dader had voor die inbraak al een dag gevangen gezeten, nog voordat de politie wist dat de inbraak was gepleegd. Hij is een oude bekende van de politie en die vond het zo vreemd, dat ze zijn bromfiets midden in de nacht onbeheerd op straat aantrof, dat ze de man, toen hij zijn voertuig kwam halen, maar meteen in arrest stelde. Dat was vrijdagnacht. Zaterdag werd er geen enkele aangifte van diefstal ge daan en daarom werd de man maar weer vrijgelaten. De aangifte zondag avond wéés uit dat de argwaan van de politiemensen gerechtvaardigd was. OTTAWA (Reuter) Thomas Kuiper, een dertienjarige jongen die in 1954 met zijn ouders uit Amersfoort naar Canada is geëmigreerd, heeft in Otta wa een wedstrijd in welsprekendheid gewonnen, hoewel hij vijf jaar gele den nog geen woord Engels kende. Thomas Kuiper vertegenwoordigde de „optimistenclub" uit Ottawa; hij moest de strijd aanbinden met elf an dere jeugdige sprekers uit Canada en Amerika. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit weste lijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als maan dag of iets lagere. MIESJE: Gisteren was het ook nogal frisjes! 3 JUNI: zon op 4.25, zon onder 20.51; maan op 3.12, maan onder 17.44. max. neersl. temp. 7—19 in uur Helsinki weer wind gr C. in nim 1. bew. WNW 16 1 Stockh. h. bew. W 20 0 Oslo regen ZO 18 1 Kopenh. zw. bew. WZW 19 0 Aberdeen regen NW 15 1 Londen geh. bew. NW 16 0.5 A'dam regen WNW 18 0.1 Brussel geh. bew. WNW 19 0 Luxemb. zw. bew. W 19 0 Parijs 1. bew. NW 22 0 Bordeaux zw. bew. N 24 0 Grenoble. h. bew. NW 22 O Nice onbew. Z 21 0 Berlijn zw. bew. ZW 22 0 Frankf. regen ZW 22 0,6 Miinchen zw. bew. NW 19 0 Garm. P. zw bew. N 17 2 Zürich zw. bew. NW 21 0 Genève zw. bew. N 21 0 Locarno h. bew. stil 24 0 Wenen regen WNW 15 2 Innsbr. h. bew. O 16 0 Rome h. bew. stil 21 2 Ajaccio onbew. ZZW 22 0 Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De kogel is door de kerk! De gemeenten Maassluis, Rid derkerk, Rotterdam, Schiedam, Spij- kenisse en Vlaardingen enerzijds en de n.v. Dura-Coignet te Rotterdam an derzijds hebben de overeenkomst on dertekend inzake de bouw van drie duizend woningen volgens het systeem- Coignet. Heel in het kort houdt dat contract in dat de bouwelemen mfabriek aan de Eemhaven te Rotterdam over een jaar gereed moet zijn. dat in mei 1960 met de bouw van woningen moet worden be gonnen en drie jaar later de laatste van die drieduizend Coignet-womngen dient te worden opgeleverd. Met het aangaan van deze overeen komst zo zei ons de heer J. Dura Dzn. is na lang beraad een eerste stap ge zet op de weg van de industrialisatie van het bouwbedrijf. In het geïndustrialiseerde bouwbedrijf kunnen tweehonderd ongeschoolde ar beidskrachten acht- tot negenhonderd geschoolde en/of gespecialiseerde bouw vakarbeiders vervangen. Van die twee honderd werken er 130 in de bouwele- mentenfabriek en twintig op de bouw plaats. Die twintig „huizenbouwers" zetten met behulp van een bouwkraan dage lijks drie a vier huizen in elkaar uit de pasklare onderdelen die per auto of per schip uit de fabriek worden aangevoerd. Voo:r het in elkaar zetten van die Coignet-woningen zijn geen bouwstei- gers nodig, materiaalverlies is er niet bij en er wordt meteen „schoon werk" opgeleverd. Ook komen er geen stukadoors, geen tegelzetters en geen vloeresnleggers aan te pas. De behangers kunnen meteen aan de slag en de loodgieters en electri- ciens zijn gauw klaar want hun aandeel blijft beperkt tot af-monteren van de in de bouwelementen opgenomen leidingen. De bij deze bouwwijze overbodige bouw vakarbeiders zullen vrij komen voor meer woningbouw of voor de uitvoering van de vele nuttige en nodige utiliteitswer- ken, die thans nog tengevolge van een tekort aan geschoolde en gespecialiseerde areidskrachten moeten worden uitge steld. De heer Dura, die reeds in 1942 begon met de industrialisatie van het bouwbe drijf te bestuderen, noemde deze omwen teling onvermijdelijk. Wanneer men deze ontwikkeling krachtig en op voortvaren de wijze stimuleert dan zal zo zei hij al spoedig blijken dat de woningen in prijs zullen kunnen dalen en voorts dat de industrialisatie mogelijkheden biedt voor de bouw van scholen, industriehal len en andere massale objecten, waarin het element van herhaling aanwezig is. „Deze taak is veel te omvangrijk voor één onderneming, maar hier ligt een ter rein voor samenwerking tussen een aan tal ondernemers waarbij de werknemers organisaties en zeker ook de overheid belangrijke, ja. essentiële steun zullen kunnen bieden", aldus de heer Dura. De eerste 500 Dura-Coignet woningen zullen te Rotterdam in Lombardijen ver rijzen. Zij zullen meer ruimte en com fort bieden dan de meeste woningen die thans nog_ „met de hand" worden ge bouwd. Zij zullen een minimum aan on derhoud kosten en de huurprijs zal 16,50 per week bedragen. De plannen om in het IJmondgebied een tweede bouwelementenfabriek op te richten- zijn reeds in vergevorderde staat, zo deelde de heer Dura ons no» mede. s

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1