Islamitisch verzet schept explosieve situatie Hengelaars lieten het de eerste dag KROESJTSJEF BLIJFT NOG WAT NAPRATEN GEENBRUG VOOR FANO GOEDE REIS VAN APEN NOG GEEN GARANTIE VOOR TOCHT VAN MENS Singapore koos links (tegen oppermacht van blanken) Reeds 91 doden geborgen In boom iconen mag daar ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 VANDAAG TWEEDE STEMMING PLAN-SOEKARNO Vrije poorters van Woudrichein worden geïnstalleerd Te grote macht TREINRAMP W.-JAVA KONING BOUDEWIJN ONTVANGT OOK IN BELGIË DE PERS Voor het eerst. Caltex Amsterdam bij Wilton te water Ir. Koomans schudde handen uit de haven Compromis Decreet Donkere wolken Kamerlid vraagt naar uitbreiding Theodoruspolder 25 KM IN 45 JAAR Briefkaart maakt wereldreis Nederland maakt de invoer uit dollargebied vrij Nog steeds Joden via Wenen naar Israël WEINIG VISSERS EN WEINIG VIS Zaterdag deugde niet NU PAS WARM KERNGEZOND PARAGUAY STUURT PARLEMENT WEG AFWACHTEN VOLGENS PLAN Conferentie in Albanië afgelopen Raketbases Ongerustheid over landbouwbeleid Arthur Rubinstein speelt Beethoven Maandag 1 juni 1959 door H. J. v. d. Akker I NDONESIË staat opnieuw voor een kritieke fase in zijn bijna tienjarige ge schiedenis als onafhanke lijke mogendheid. In de loop van vandaag zal in een tweede lezing worden gestemd over het voorstel van president Soekar- no om terug te keren tot de grondwet van 1945. Valt de tweede stemming evenals die van zaterdag negatief uit, dan zal nog een derde stemming volgen. Men kan niet licht onderschatten wat het zou betekenen indien ook bij volgende stemmingen het plan-Soe karno de eindstreep niet zou 'halen. Soekarno heeft op 22 april de consti tuante in een rede van bijna twee en een half uur gevraagd zijn voorstel unaniem aan te nemen. Van de aan vang af was duidelijk dat dat zeker Eigen nieuwsdienst WOUDRICHEM. Het college van „Vrije poorters van de stad Wou- drichem" zal op 27 juni tijdens een buitengewone vergadering van de raad worden geïnstalleerd. De vijftig vooraanstaande Neder landers. die zijn gevraagd lid van het. college te worden, zullen tijdens de poortersfeesten, die op 26 en 27 juni worden gehouden, hun intrede in de oude vesting doen. Van de Vrije poorters wordt ver wacht, dat zij ..door morele steun in de verdere uitbouw en ontwikkeling van de zich vernieuwende stad. door medeleven en advies, een werkzaam aandeel zullen hebben en de toekomstige ontwikkeling mede zullen bepalen". Weer tol De intrede van de Vrije poorters die door het gemeentebestuur zijn aan gezocht zal het hoogtepunt zijn van de feestelijkheden. De stad zal wor den versierd en voor de bevolking zul len er verscheidene attracties worden georganiseerd. Op 27 juni zullen de poorten van de vesting 's morgens om half acht worden 0 gesloten. Alleen tegen het betalen van tol zal men Woudrichem kunnen betreden. Slechts de Vrije poorters hebben zonder meer toegang; dat is een van de rechten, die er naast de plichten aan hun poorterschap vast zitten. niet zou gebeuren, door de oppositie die het plan onder leiding van de Masjumi ontmoette. Verwerping van het voorstel evenwel zou voor Soe karno een verschrikkelijk verlies van gezicht betekenen. De Masjumi, de katholieke partij en andere kleine geallieerden, verzetten zich tegen het plan-Soekarno omdat de invoeging van vertegenwoordigers van zgn. functionele groepen in het parlement praktisch in handen zou liggen van de president. Deze zou .daarmee de invloed van de gekozen parlementsleden en met name die van de oppositie in feite kunnen uitscha kelen. De bezwaren van de Masjumi gaan niét uit naar het systeem van een presidentieel kabinet. Jaren geleden heeft deze partij zich al voor een dergelijk kabinet uitgesproken, hoewel toen vooral met het oog op een ruimer betrekken van Hatta bij de staats zaken. De Masjumi heeft bij haar staatsrechtelijke bezwaren nu de, aan vankelijk niet verwachte steun gekre gen van een der andere drie grote partijen, de N.U. De N.U. is de partij van de kiai's, de Islamitische schriftgeleerden, voor wie het religieuze belang zwaarder weegt dan welk ander belang ook. Het Djakarta-charter dat dateert van voor de grondwet van 1945 bevat de bepa ling dat de Islamieten verplicht zijn volgens de Islamitische wetten te leven. Dat charter is erkend als .his torisch document" en daar heeft het hoofdbestuur van de N.U. genoegen mee genomen. Talloze N.U.-leden van de consti tuante, kleine kiai's -uit de desa's, blijken nu echter te wensen dat de bepaling van het charter in de grond wet wordt vastgelegd. Zij hebben daartoe een amendement 'ingediend DJAKARTA (Reuter/UPI) Zondag waren 91 doden geborgen uit de wrak stukken van de trein, die donderdag ochtend bij Tasikmalaja in de oostelijke Preanger in een ravijn is gestort. Er moeten zich nog vele slachtoffers onder de resten van de verwrongen spoorrij- tuigen bevinden. United Press International meldt dat een eerste onderzoek heeft uitgewezen dat een conducteur vier personenrijtui gen heeft losgekoppeld, toen de trein te gen een heuvelhelling tot staan kwam. De losgekoppelde rijtuigen zijn toen te rug gaan rollen en tenslotte drie km verder met een snelheid van honderd km. per uur in het ravijn gestort. Het heeft een halve dag geduurd voor dat in dit afgelegen, door benden van de Darul Islam onveilige, gebied de eerste hulp arriveerde. Vele zwaar ge wonden moeten in die tijd zijn bezwe ken. Zondag zijn ongeveer tachtig slacht offers van de ramp gelijktijdig ter aar de besteld. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. Voor het eerst sinds hij de troon besteeg zal koning Bou- dewijn een persconferentie houden. Dat gebeurt dinsdag, een dag na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, waar hij een officieel bezoek heeft gebracht. Aan de terugkeer van de vorst wordt ditmaal in tegenstelling tot vroeger zeer veel aandacht besteed. Na aan komst op - het vliegveld Meisbroek maakt de koning vandaag een grote rijtoer in een open auto door Brussel, voor hij naar het paleis van Laken gaat. Dit alles staat in verband met de jongste crisis rond het Belgische hof die geleid heeft tot de aankondiging dat koning Leopold en prinses Liliane het paleis van Laken zullen verlaten. De crisis ras ontstaan toen bekend werd dat de oudste broer van koning Boudewijn, prins Albert, tevens troon opvolger, in Rome zal trouwen. Zijn huwelijk zal door de Paus worden in gezegend. Er zal geen burgerlijk huwe lijk zijn. Dat heeft in België nogal wat kwaad bloed gezet, vooral omdat dit alles is geregeld buiten de regering om. Prinses Paola, de verloofde van prins Albert, bracht vrijdag samen met haar moeder een bezoek aan paus Joannes XXIII. LONDEN (Reuter). Bernard Bo- wey mag in een boom wonen. Dat heb ben de autoriteiten in zijn woonplaats, Morpeth, ten slotte moeten toegeven. Een paar dagen geleden dachten zij daarover nog anders. Zij gaven toen een politieagent opdracht Bowey te ge lasten zijn hoge woonstee te verlaten. Bowey gehoorzaamde maar nam het niet. Hij liet zich niet als een landloper wegjagen. In zijn woning", een houten hokje van 2,60 bij 1,20 meter, had hij het al tijd naar de zin gehad. Daarbij kwam dat hij het op de begane grond niet kon uithouden. Het was hem daar te voch tig. Met zijn protesten had hij succes. Hij toonde aan dat hij geld bezat en dus niet als een landloper kon worden weg gejaagd. De autoriteiten hadden er toen vrede mee. Bowey mocht zijn boom weer in op voorwaarde dat de eigenaar van het land waarop zijn boom staat hem en zijn stulp duldt. KOPENHAGEN. De bewor.ers van het schilderachtige Deense eiland Fanö zijn ontstemd over de plannen van de overheid hun eiland door een brug te verbinden met het vasteland. Zij vrezen dat een brugverbinding met Jutland een grote toevloed van toeristen tot gevolg zal hebben en dat het dan met hun landelijke rust gedaan zal zijn. Zolang de toeristen per schip naar hun eiland gaan hebben zij vrede met die belangstelling. Die vorm' trouwens een aardige bron van inkomsten. Maar een brug? Nee; zij vrezen dat de stroom dan niet te stuiten zal zijn. Op het vasteland zijn lieden die bewe ren dat de eilandbewoners zich zo druk maken over het bruggeplan om in af wachting van het vakantiesei-nen wat extra aandacht op Fanö gevestigd te krijgen. Eigen nieuwsdienst SCHIEDAM. De 32.000 ton me tende turbinetanker Caltex Amster dam is zaterdagmorgen bij de werf Wilton-Fijenoord te water gelaten. De vrouw van de oudste directeur van de Amsterdamse bank, mevrouw M B. Diemer Kool-de Bloeme, verricht te de doopplechtigheid. Ir. J. E. Woltjer, een van de direc- j teuren van Wilton-Fijenoord, sprak zijn bezorgdheid uit over de te verwachten I moeilijke jaren voor de scheepsbouw. Terwijl nog slechts enkele jaren gele den de vrees werd uitgesproken, dat de scheepsbouwcapaciteit in de wereld niet voldoende zou zijn om de nodige sche pen voor olie en vrachtvervoer te con strueren, zien wij thans met zorg de nabije toekomst tegemoet, omdat men nu van oordeel is, dat de vraag naar nieuwe schepen de eerstkomende jaren minimaal zal blijven en dat het dus voor de werven wel bijzonder moeilijk zal zijn hun orderportefeuille tijdig aan te vullen, aldus ir. Woltjer. Eigen nieuwsdienst op het voorstel-Soekarno. Dat werd echter verworpen en daarom hebben zij op hun beurt hun stem aan het voorstel onthouden. Wat gaat er nu gebeuren? Dat nu is niet te zeggen. Wij, westerlingen, zijn altijd geneigd te denken in termen van: dit öf dat. De geschie- denis 'heeft sinds lang aangetoond dat er in Indonesië tussen twee alterna tieven altijd nog tientallen andere mogelijkheden liggen. Het is zeer wel mogelijk dat er tij dens het weekeinde een compromis is uitgedokterd. Men is daar in Djakarta bijzonder sterk in. Tonen de kiai's zich echter vastbesloten, dan opent zich een geheel nieuw veld van mogelijkheden. President Soekarno zou gramstorig kunnen besluiten zijn zin toch door te drijven: bij decreet. Er zijn inlichtin gen dat Nasution zich daar evenwel tegen zou verzetten. Hij schijnt al te voren contact te .hébben opgenomen ook met vertegenwoordigers van de oppositie om zich te beraden wat hem in dat geval te doen zou staan. De groep-Soekarno weet van de in zichten van Nasution en zou daarom wellicht meer bereid zijn tot een com promis te komen. Zij weet weliswaar van de toch maar beperkte steun, die Nasution in kritieke ogenblikken bij zijn eigen leger zou genieten. Maar aan de andere kant weer is weinig bekend geworden over het overleg dat Nasution vorige week in Djakarta met zijn hoogste ondercommandanten heeft gepleegd. Een ding is wèl duidelijk: de toe stand is dreigend. Premier Djuanda zal het vorige week niet voor niets noodzakelijk hebben geacht te waar schuwen dat verwerping van het voor stel-Soekarno eenzelfde ontwikkeling in beweging zou kunnen zetten als zich in aantal buurlanden (waar militaire regiems het bewind hebben overge nomen) heeft voltrokken. De angstige vraag is wat dan zelfs al bij verwerping van het plan- Soekarno de communisten zullen doen. Het is niet te gewaagd te ver onderstellen dat Nasution in de eerste plaats daaraan dacht toen hij in een opvallende verklaring liet weten dat het leger bij de ontwikkelingen van de komende week op alles is voorbe reid. De toestand is duidelijk explosief, maar het is in Indonesië meer voor gekomen dat de lont tijdig doofde. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid J. H. Scheps (soe.) heeft minister To- xopeus vragen gesteld over het door de raad van Halsteren verworpen voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan Theodoruspolder. In die polder zijn de nieuwe haven en de aangrenzende terreinen voor indus trie door Bergen op Zoom geprojec teerd. De heer Scheps vraagt of de hou ding van de raad van Halsteren de plannen van Bergen op Zoom zal ver ijdelen of vertragen en hij wil weten wat de minister zo hij van mening is dat de plannen spoedig voortgang moeten vinden denkt daartegen te kunnen doen. Het voorstel van B. en W. van Hal steren, dat ten doel had uitvoering van de plannen van Bergen op Zoom moge lijk te maken, is indertijd door de raad verworpen met zes tegen zeven stem men. Het grootste bezwaar van de te genstemmers bleek te zijn gericht te gen het verloren gaan van goede bouw grond. Zij menen dat het havenplan ook buitengaats op de slikken van de Oos- terschelde zou kunnen worden uitge voerd. Een voorlopige berekening heeft echter uitgewezen dat het havenplan dan 25 miljoen gulden zou gaan kosten. Het huidige plan komt op een twaalf mil joen gulden. Met de uitvoering van het plan van Bergen op Zoom is overigens al een be gin van uitvoering gemaakt. Er wordt al gewerkt aan de aanleg van de dam men. die komen te liggen buiten de Theodoruspolder. Provinciale Staten van Noordbrabant hebben voor de uitvoering van het Bergenopzoomse plan enige tijd geleden reeds een belangrijke subsidie toegekend. Intussen is bij Ged. Staten van Noordbrabant een voorstel tot grenswij ziging aanhangig, waardoor bij aanvaar ding het betrokken deel van de Theodo ruspolder binnen de grenzen van Ber gen op Zoom zou komen te vallen. Ge deputeerden zullen op korte termijn ad vies uitbrengen. BOLSWARD. Vijfenveertig jaar heeft een prentbriefkaart over de wereld gezworven, voor hij vorige week werd bezorgd bij de familie Schuurmans in Bolswa-rd. De kaart was, met een dui delijk adres, in 1914 in Joure gepost, nog geen 25 kilometer van Bolsward. De kaart was geadresseerd aan de vader van de huidige bewoner van het pand en verstuurd door een inmiddels over leden tante. Uit het stempel bleek, dat de kaart een paar weken geleden nog in Canada was. Hoewel de postzegel van de kaart was afgeweekt of anderzins verloren is ge raakt, hoefde de familie Schuurmans geen strafport te betalen. Op 9 mei schoten jeugdige ban dieten de heer H. Nukoop, die een postagentschap aan de Landbouw- straat in Amsterdam beheert, het ziekenhuis in. Daaruit werd hij zaterdag ontslagen. Zijn buren hebben hem een klinkend welkom thuis toegeroepen. Ook de heer P. J. van Dalsen, directeur van het postdistrict Amsterdam was ter verwelkoming aanwezig. Hij staat links op de foto: in het midden mevrouw Nukoop. ROTTERDAM Het puik van wat de Rotterdamse haven te bieden had aan knappe koppen en geslaagde zaken lieden was zaterdagmiddag verzameld in de aula van het Museum Boymans- van Beuningen om afscheid te "nemen van ir. N. Th. Koomans als directeur j van het Havenbedrijf der gemeente Rot terdam. Burgemeester G. E. van Walsum: GENÈVE (A.P., Reuter) Neder-, kwam namens het gemeentebestuur ir. j land heeft vrijwel alle beperkingen op Koomans bedanken. Mr. K. P. van der i de invoer uit het dollargebied opgehe- Mandele, de voorzitter van de Rotter- ven. zo heeft dr. W. P H. van Oor- damse kamer van koophandel en fabrie-j schot, directeur-generaal voor economi-- ken was er ook. Zij spraken beiden sche betrekkingen met het buitenland, over het vele werk. dat ir. Koomansj bekendgemaakt in de vergadering van in Rotterdam heeft verzet. de Algemene overeenkomst voor tarie- WENEN. (U.P.I.) Bijna elke dag trekken er nog Joden door de Oosten rijkse hoofdstad Wenen op weg naar Israël. De laatste tijd zijn het geen Roemeense Joden, maar emigranten die via Polen uit de Sowjetunie afkomstig zijn. Deze mensen zijn onlangs uit Rus land naar Polen gerepatrieerd. Per week komen in Wenen 40 tot 60 Joden uit Polen aan. Van onze speciale verslaggever LANGS EN OP HET WATER De hengelaars hebben het af laten weten zaterdag, op hun eer ste van de twee extra visseizoen- dagen. Van 's morgens negen tot 's avonds zes zijn we kris kras door het „besmette" en „onbe smette" gebied van Zuid-Holland gereden, honderd en twintig kilo meter lang. Zegge en schrijve één „echte" hengelaar hebben we gevonden in het gebied waar het vergif zijn werk had gedaan in het water. Hij zat moederziel alleen onder Koude kerk langs de Oude Rijn, een van de zwaarst getroffen wateren dus. Maar het is één van mijn lievelingsplekjes waar ik al jaren kom, vertelde sportvisser J. Boom uit de Leid'se Rijndijkstraat, en daarom wilde ik toch maar eens op ver kenning gaan. Eerst van vier tot half zes vanmorgen langs de Braassemer- meer, niets gevangen en geen enkele an dere hengelaar gezien. 't Is verschrikkelijk meende hij, we zijn zeker een paar jaar achterop. An ders haal ik hier een veertig, vijftig stuks nu één bliekje en vijf voorntjes. Maar na de proefvisserij van vrijdag valt het me eigenlijk nog mee. Ze zijn alle zes goed, geen blindheid. Achteraf bezien mocht hij nog niet eens mopperen; hij had meer gevangen dan de weinige anderen die we langs „goed" water hebben kunnen vinden. Op deze verrukkelijke ochtend lag het wa ter van het Aarkanaal rimpelloos. Geen Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Aan een tocht van een mens door de wereldruimte valt in weerwil van dé veilige terugkeer van de apinnetjes Able en Baker naar de aarde nog niet te den ken. Daaraan zijn nog steeds te grote risico's verbonden omdat men nog geen volledig beeld heeft van de krachten die bui ten de dampkring schade aan het menselijk organisme kun nen toebrengen. Met deze voorzichtige formulering hebben biologen van de NASA, het Amerikaanse bureau voor luchtvaart en ruimtevaart, het optimisme wat afgeremd van de velen die meenden uit de veilige terugkeer van de twee apinnen te mogen opmaken dat de weg voor de mens nu ook buiten de beschermende atmosfeer veilig was. De biologen deden dat in een pers conferentie die geheel in het teken stond van de vertoning van Able en Baker. Door de grote toeloop van journalisten en persfotografen en de warmte die de lampen van de mannen van de televisie verspreidden werd de temperatuur al spoedig danig hoog. Men behoefde niet op de thermome ter te kijken om tot de slotsom te komen dat Able en Baker het warmer hadden dan tijdens hun roemruchte toch in de neuskegel van een raket. De temperatuur daarin was maar. 84 graden Fahrenheit. Hinder hadden de twee diertjes van die warmte, van de flitsende lampen en het drukke gepraat allerminst. Zij ASUNCION (A.P.). Alfredo Stroessner, de dictator van Paraguay, heeft het parlement ontbonden en voor de duur van twee maanden de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd. Te zijner tijd zal er een nieuw parlement worden gekozen. De staat van beleg kan na verloop van twee maanden opnieuw worden ver engd. Paraguay had juist een vrijwel onaf gebroken periode van vijftien jaar staat van beleg achter de rug. Op 28 april was er een einde aan gekomen. De reden van het opnieuw afkondigen ervan is dat het de laatste tijd onrus tig is in het land en dat Stroessner een poging vreest om zijn regiem omver te werpen. Hij is een van de laatste dic tators in Zuid-Amerika en de geslaagde vrijheidsbewegingen in andere Zuidame- rikaanse en Middenamerikaanse landen wakkeren het verzet in Paraguay aan. Vooral de studenten zijn de laatste tijd erg rumoerig en er doen zich telkens gevechtén voor in de hoofdstad Asun cion. Ook in de Middenamerikaanse repu bliek Nicaragua is gisteren de staat van beleg afgekondigd. Er heerst daar al vele weken lang onrust. Koning Paul van Griekenland is met succes geopereerd in een ziek/nhuis te Zürich. Uit het rechteroog is staar ver wijderd. De koning moet nog twee we ken in de kliniek blijven. Koningin Frederika bevindt zich bij hem. waren volkomen op hun gemak en lie ten het voorraadje pinda's dat men had laten aanrukken snel slinken. Baker, niet groter dan een hand, sprong druk kwetterend heen en weer over de tafel waarop zij, haar ge zellin Able en beider cabines ten toon waren gesteld. Zij zwaaide lustig heen en weer met haar staart, die twee maal zo lang is als haar lichaam. Able, groter dan Baker en heel wat bezadigder, zat naar de druk werken de fotografen te staren. Men had er voor gezorgd dat zij niet de vlucht kon nemen. Zij had een band om haar lijf en daaraan was een ketting be vestigd. Boven op haar cabine ge zeten poseerde zij rustig voor de foto grafen. Met het nemen van foto's gingen twintig minuten heen. De fotografen vergaten in de hitte van de strijd om de beste plaat dat zij met dieren en niet met mensen te doen hadden. Af en toe hoorde men kreten als: „Hier heen kijken, Baker" en „Let op, Able". De twee apinnetjes blijven nog ge ruime tijd onder zorgvuldige obser vatie van biologen. Die achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat zich bij de twee dieren pas na enige tijd nadelige gevolgen van de tocht in de neuskegel zullen openbaren. Vandaar dan ook dat zij nog geen koning wensen te kraaien. Wel delen zij de vreugde van de technici die er in zijn geslaagd de ge weldige hitteontwikkeling te overwin nen die optreedt wanneer een met grote snelheid in de dampkring terug kerende neuskegel door de wrijving met de lucht roodgloeiend wordt. Ook delen zij de opgetogenheid van weer andere technici die er in zijn geslaagd de neuskegel vrijwel op de vastge stelde plaats te laten terecht komen. O Eenzaam visten vader en zoon Van der ÏVeele uit Den Haag op de Reeuwijkse plassen. De sportvissers hebben kennelijk op de zondag ge wacht om zich aan hun hartstocht over te leveren. dobber die het beroerde. Waar anders honderden „vrienden van v. d. V." hun pleizier en trots beleven, nu geen ster veling, op één optimistisch knulletje na. Misschien heeft zijn boomtak-inet-touw nog wat opgeleverd Langs de Nieuwkoopse plassen, nergens een echte visser te bekennen. Wel kin deren bij bosjes en de „effe proberen"- mannen op hun eigen vlondertje. Toch was er met dit water niets gebeurd. Daar gaat het ook niet om,meende G. Sanders uit Nieuwkoop. De zaterdag klantjes zijn weggebleven, omdat zij ér geen snipperdag voor over hadden. Die extra zaterdag is wat laat afgekomen en bovendien komt er morgen nog een hele vrije dag. Ik heb vandaag maar twee boten verhuurd, maar voor zondag is er geen één meer over. Zomaar drie Aan de Breevaart onder Reeuwijk zo maar drie mannen op een rijtje. A. Zon dervan uit Rotterdam had zich goed ten strijde gegord: laarzen aan, witte pet, stoeltje, leefnet. Maar zijn houdinkje- onderuit was duidelijk: niets! En dat na vijf volle uren: Reeuwijkse plassen? Een uur lang met een speedboot alle plassen afgezocht die er maar te vinden zijn. Van zon, wind en water genietende zeilers bij de vleet, hun witte zeilen als vrolijke vlaggen in de blauwe lucht. Maar geen mannen achter de vis aan, behalve dan vader en zoon Van der Weele uit Den Haag in een bootje op de De kinderen zorgden op de eerste dag van het visseizoen nog voor de grootste opkomst. De plaats die dit groepje koos wijst er overigens op dat zij zich heus niet voorstelden, het al net zo ver in de kunst te hebben gebracht als de vrijwel geheel absente ouderen. Roggebroekplas. Hele ochtend gezwoegd, eerst op witvis, toen dat niet wilde luk ken op de baars. Resultaat nul komma nul. Terug op de werf van J. van Dam vond de „baas": Nog nooit heb ik mee gemaakt, dat er op de eerste dag van het seizoen geen sterveling kwam opda gen, Morgen zal het wel drukker zijn, alle boten verhuurd. Dan hebben al die jongetjes en meis jes nog het meeste plezier gehad, zoals Vincent Koster in Noorden, d'ie zo maar een brasem van twee en een half pond mee naar huis kon nemen. En al die anderen met hun geïmproviseerde spul letjes, zoals die hele klit uit Bleiswijk, die eendrachtig hun geluk beproefde op de brug „Wist ik het maar"! Na deze „twee grootste pijpen uit het Rotterdamse orgel" kwam, zoals dr. W. Liehtenauer zich zelf aankondigde, een „kleiner pijpje" aan de beurt. In de personen van de gemeentesecretaris, J. Hasper, de vice-voorzitter van de Stich ting havenbelangen, dr. W. F. van Gun- steren, en de hoofddirecteur van de dienst van de gemeentewerken, ir. J. A. C. Tillema, volgden er nog meer. De rij mannen, die zich daarna in de hall formeerde om ir. Koomans voor de laatste keer officieel de hand te schudden was bijzonder dik en slonk slechts langzaam. Onder meer waren de commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en de oud-burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud er bij. En wat later kwam ook nog mr. Beerman, de nieuwe mi nister van justitie, om zijn beste wen sen te voegen, bij al de andere van die middag. ven en handel (G.A.T.T.) in Genève. De opgeheven beperkingen hield Ne derland tot dusver in stand op grond van de artikelen 12 en 13 van de G.A.T.T.-overeenkomst, waarin een land wordt gemachtigd dergelijke restricties te handhaven vanwege moeilijkheden met de betalingsbalans. Thans gelden voor de Nederlandse import uit het dollargebied nog enkele ondergeschikte beperkingen om andere dan financiële redenen. De vergadering heeft aan West-Duits- land toegestaan nog drie jaar invoer- restricties op bepaalde produkten te handhaven, als het voor bepaalde ande re produkten deze beperkingen nu ver zacht. Maar in de praktijk zouden de andere lid-landen van de G.A.T.T. niet van de nog overblijvende belemmering van de invoer in Duitsland te lijden hebben, aldus een woordvoerder van de G.A.T.T. SINGAPORE. Geheel volgens de pessimistische verwachtingen van de Engelsen heeft de uiterst linkse Peop le's Action Party, die de strijd tegen de oppermacht van de blanken in haar banieren voert, een grote ver kiezingsoverwinning behaald. De P.A.P. sleepte 43 van de 51 zetels in de volksvertegenwoordiging van Sin gapore in de wacht. De partij die tot nu toe het politieke heft in handen had. de Singapore Peop le's Alliance, kreeg maar 4 zetels. De overige vier zetels vielen toe aan de coalitie van de United Malay's Natio nal Organisation en de Malayan Chinese Association (drie zetels) en de onafhan- kelijken (een zetel). Onmiddellijk na deze verkiezingsover winning' maakte de P.A.P. bekend dat zij geen handlangster van de communis tische partij wil zijn. Anderzijds maakte zij duidelijk dat zij ook niet de politiek van onderdrukking van het communis me van het oude bewind wenst voort te zetten. Zij wenst op haar eigen wijze het behoud van de democratie in Singa pore te waarborgen. Ook eiste de P.A.P de vrijlating van sommige van haar leiders die sedert de onlusten van 1956 gevangen zitten. Zo lang die eis niet is ingewilligd wenst de P.A.P. niet deel te nemen aan de vor ming van een regering. De rechtse L.S.P. leed een vernieti gende nederlaag. Geen van haar 30 kan didaten werd gekozen. Een van dezen kreeg zelfs niet een stem. Tot die 30 behoort ook David Marshall, de vroege re eerste-minister van Singapore. Eigen nieuwsdienst BELGRADO. Een gedeelte van de Russische delegatie die de afge lopen dagen een bezoek aan Alba nië, de kleinste vazal van de Sow jetunie heeft gebracht, is naar Mos kou teruggekeerd. Premier Kroesjt- sjef en maarschalk Maïinofski,' de Russische minister van defensie, blijven nog verscheidene dagen maakte men zondag in Tirana be kend. Er is al een gemeenschappelijke Russisch-Albaanse verklaring onderte kend dat gebeurde zaterdag dus het officiële deel van Kroesjtsjefs be zoek is afgelopen. Wat in deze verkla ring staat is nog geheim gehouden. Aangenomen wordt dat er zeker gerept wordt over Kroesjtsjefs voorstel om in Zuidoost Europa een zone zon der kernwapens te scheppen. Naar ver luidt zullen de volgende landen wor den uitgenodigd hierover te onderhan delen: Albanië. Bulgarije, Roemenië,. Zuidslavië, Italië, Griekenland en Tur kije. Zaterdag hebben Kroesjtsjef en de Al- baanse partijleider Hoxha nog eens ver klaard dat er in Albanië raketbases zullen worden aangelegd wanneer Grie kenland toestemt in de aanleg daarvan op zijn grondgebied. Dit zal eveneens geschieden wanneer men in Italië over gaat tot de aanleg van lanceerplaatsen voor raketten. Opvallend waren de vriendelijke woor den die Hoxha richtte tot het buurland Zuidslavië. Een aanwijzing te meer dat de anti-Zuidslavische campagne van de overige communistische landen weldra weer tot het verleden zal behoren, zo-- als reeds werd verwacht. NETAM LAGERE WINST ROTTERDAM Enkele nieuwe ex portopdrachten hebben bij de Neder- landsche Tank-, Apparaten- en Machi nefabriek Netam de terugslag door de bestedingsbeperking iets gecompenseerd. De vennootschap behaalde over 1958 een bruto bedrijfswinst van 764.618 (v. j. 924.482). Het boekjaar 1958 sluit met een winstsaldo van 588.956 (v. j. 733.336). Voorgesteld wordt een dividend van 10 pet., waarvan 5 pet. desgewenst in aandelen. De orderportefeuille ver toont nu een aanhoudende stijging. AMSTERDAMSE WISSELMARKT AMSTERDAM, 30 mei. Contamte prijzen: Londen 10.61%—10.62Vb, New York 3.77%— 3.77%, Montreal 3.92A—i 3.92}Parijs 76.97%— 77.07%, Brussel 7.57%—7.57%, Frankfort 90.33 —90.38, Stockholm 72.95%—73.00%, Zürich &7.45V2—87.50V2, .Milaan 60.85V2—60.90V2. Ko- penhage 54.79%— 84%, Oslo 53.00%53.05%, Wenen 14.58%14.59%, Ankara 3.76%3.77%, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.23%—13.25. Kon. Ned. Landbouwcomité: DEN HAAG. Het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité is blijkens een uitgegeven communiqué ongerust over de opmerkingen die minister president De Quay in de regerings verklaring over het landbouwbeleid heeft gemaakt. Als de verlaging van de overheids uitgaven voor het garantiebeleid met zich zal brengen dat de landbouw in het bijzonder de melkveehouderij niet kan rekenen op vergoeding van de reeds scherp gecalculeerde gemiddelde produktiekosten, dan dreigt voor de landbouw de bestedingsbeperking te worden verscherpt, aldus het Land bouwcomité. Het wijst er daarbij op dat deze beperking voor andere bevol kingsgroepen op het punt staat te wor den opgeheven. Het Landbouwcomité vestigt voorts de aandacht op de noodzaak om bij gediffe rentieerde loonvorming rekening te hou den met de bijzondere positie van de agrarische bedrijfstak, daar deze im mers elk jaar de behaalde stijging van de produktiviteit aan de consument ten goede doet komen. Arthur Rubinstein heeft de vijf pianoconcerten van Beethoven vóór de plaat gespeeld, samen met een symphonie-orkest onder leiding van Josef Krips. De uitvoeringen zijn in stereo vastgelegd op het merk RCA (LSC 2120-2124).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5