GEVECHT TEGEN FOUTEN POLAROID Klooster te Eikerzee was verboden voor mannen Vijf gymnastieklokalen meer nodig in Middelburg BAAYENS Aannemer Geuze voert in 's-Gravenpolder: Christelijke Sportunie houdt nationale sportconferentie van mensen en planten Pag. 7 Fundamenten nu opgegraven Zusters Ellemeet teleurgesteld over ontwerp Nieuwe voorzitter Geref. Mannenibond (Vrijgemaakt) Oriënteringscursus maatschappelijk werk Op 17 oktober in Amsterdam 19^ De speciaalzaak voor uw Bril Meer pootaardappelen ter keuring Openbare les aan ambachtsschool Lichamelijke oefening minder dan omvoMbende Geen eigen ziekenhuispredikant Korfbalprognose voor zaterdag School J. Middelburg moet dringend worden verbeterd Westkapelle houdt van schoon strand Met klei ZONNEFILTER KAPT REFLECTIES pust voor kostbare ogen Beeldenstorm Zaterdag 30 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Van een onzer verslaggevers ELKERZEE. Op een van Schouwens hoogste punten, ach ter de boerderij van de heer W. J. de Vrieze te Eikerzee hebben moderne draglinemachines een stukje historie aan de vergetel heid ontrukt. Tijdens graafwerk zaamheden zijn daar fundamenten blootgelegd, welke toebehoord hebben aan het Middeleeuwse klooster „Bethlehem", waar zus ters van de Cisterciënzer orde hebben gewoond tot aan het eind van de 16e eeuw het klooster in verval geraakte en verwoest werd. Klooster Bethlehem" heet ook de boerderij van de heer Vrieze, die op ongeveer dezelfde plek is opgebouwd. In de oudste schuur, die decimeters dik ke muren heeft zijn nog de (dichtge metselde) bogen te zien. die doen ver moeden dat dit de kloosterkapel is ge weest. Van de rest van het klooster zijn slechts de fundamenten overgebleven. In de oorlogsjaren, toen landbouwer Vrieze een schuilkelder wilde bouwen, stiet hij met zijn schop op een sténen laag, die bij nader onderzoek een soort kelder bleek te zijn. De heer P. van Beveren, de archivaris van Zierikzee. is van mening dat de noordelijke muui van de grote landbouwschuur tot het klooster heeft behoord, en waarschijn lijk de zuidmuur van ..Bethlehem" is geweest. Zekerheid hieromtrent is er echter niet. Van de historie van ..Bethlehem" is aipsMnaaz ap ippui ism. "PU92l9Cl giinam Volksafmanak (1840), dat het Cisterciën zerklooster omstreeks het jaar 1200 moet zijn gesticht. Het was een vrou wenklooster, gebouwd op een der hoog ste punten van het eiland. Dat bleek wel bij overstromingen als de Sint-Fe- lixvloed (1530) en de Allerheiligen vloed (1570), toen het klooster niet door het water werd gedeerd. Trouwens ook bij de februariramp van 1953 ondervon den de bewoners van de boerderij op deze plaats vrijwel geen hinder van het water. Een order van graaf Willem III in het begin van de veertiende eeuw doet vermoeden, dat de kloosterzusters de eenzaamheid van het celibaat niet al tijd bijzonder op prijs hebben gesteld. In die order namelijk werd de Cister ciënzer zusters met klem op het hart gedrukt zich niet met mannen in te la ten, terwijl van de zijde der regenten de mannen werd bevolen de zusters met rust te laten. Bijzonderheden omtrent de juiste redenen van deze mogelijke te rechtwijzingen houden de geschied schrijvers echter verborgen. Insiders vermoeden echter dat .Bethlehem" een soort verzamelplaats is geweest voor de minder brave zustertjes, die uit andere klooster waren weggestuurd. Het klooster, dat aan een Belgische Abc'ij (te Brugge) onderworpen moet zijn geweest, geraakte in het eind van de 16de eeuw in verval en werd afge broken, waarna er de boerenhofstede werd gebouwd. Sindsdien zijn de nonnetjes uit Eiker zee verdwenen en behoefden de Schouw- se mannen zich niet langer verre te houden van het vrouwvolk" dat hun we gen kruiste. Het vijfjarige zoontje Peter van landbouwer De Vrieze op onderzoek tussen de fundamenten. Op de ach tergrond de schuur, die vermoedelijk vroeger de kloosterkapel is geweest. Advertentie Eigen nieuwsdienst ELLEMEET De gemeenteraad van Ehemeet heeft er tijdens de raadsver gadering zijn teleurstelling over uitge sproken. dat in de definitieve tekst van het ontwerp van wet voor de gemeente lijke herindeling vrijwel niets is veran derd. De raad vraagt zich af, waarom men eigenlijk de moeite heeft genomen dit bestuurlijk college te horen, wanneer toch geen rekening wordt gehouden met de redelijke wensen de inwoners. Het voorstel van b. en w. geen school- melkvoorziening in te voeren voor Elle meet kon de goedkeuring van de raad wegdragen. Voor een kleine school geeft dit te veel rompslomp en daarnaast was men niet ovetuigd van het nut van deze voorziening voor Ellemeet. De muziekvereniging Kunst na Kracht zal een subsidie van f 400,krijgen. Dit is f 100,— minder dan het vorige jaar. Mien heeft echter hoop dat het verschil door donaties kan worden goedgemaakt. Voor de aanschaf van instrumenten wordt naar een oplossing gezocht. Aan de vereniging van burgemeesters en secretaressen werd een een subsidie van twee cent per inwoner toegekend ter dekking van de hogere kosten van de ge beeldhouwde bank te Amsterdam' negen cent per inwoner. De wethoudersbezoldi ging werd verhoogd. 's-GRAVENHAGE. Te Haarlem is de bondsdag gehouden van de Ge reformeerde Mannenbond (Vrijge maakt). In de huishoudelijke vergade ring, die aan de toogdag voorafging, werd in felle bewoordingen kritiek ge uit op de bondsvoorzitter, ds. R. H Bremmer te Enschede, wiens artike len in de pers en wiens optreden, sa men met predikanten van de gerefor meerde kerken, waarin duidelijke ver zoening jegens deze kerken naar voren trad, bij velen geen instemming vond. De voorzitter, die aan de beurt van aftreden was, verkreeg van de 107 afge vaardigd e verenigingen slechts 36 stem men, tegen 34 op ds. W. G. de Vries te Leiden. De rest der stemmen was ver snipperd. Op verzoek van ds. Bremmer, die de uitslag niet duidelijk vond. werd een nieuwe stemming gehouden. Nu ver kreeg ds. Bremmer 25 en ds. De Vries 55 stemmen, waarmee de aftredende voorzitter was weggestemd. Ds. Bremmer hield een referaat over ,,Op de grens van twee werelden" ge wijd aan de reformator Calvijn. Hij deelde aan het ëind van zijn referaat mee, dat hij van gevoelen was, dat men berei-d moet zijn tot samenspreken met de Gereformeerde Kerken en een streep dient te zetten onder het verleden. Voorts verklaarde hij dat hij de -hamer neerleg de, en met ds. F. A. den Boeft te Help man, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, van mening was dat een goede samenwerking in het bondsbestuur niet meer mogelijk is. Daarop verliet ds. Bremmer de vergadering. De heer J. H. Bedeker te Amsterdam deelde mede.dat het bondsbestuur alle klachten die tegen het optreden van ds. Bremmer waren ingekomen had onder zocht. Hij keerde zich met kracht tegen de beschuldigingen uit de vergadering over ontrouw en sabotage van de zijde van ds. Bremmer. In de middagvergadering heeft ds. De Vries van Leiden gerefereerd over Cal- vijns oecumenische betekenis, waarna ds. A. Bos van Haarlem een slotwoord sprak. GOES. In het Medisch Centrum werd de tiende en laatste les gegeven van de oriënteringscursus in maatschap pelijk werk, die door de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose voor districts- en wijkver pleegsters was georganiseerd. De volgende onderwerpen werden ach ter een volgeijs behandeld: Het maatschappelijk gezin door drs. J. Haverda te Utrecht. De kinderbe scherming door mr. J. Zwartendijk te Middelburg, De alcoholist door de heer R. Visser, directeur van het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg. Criminaliteit en reclasse ring door mr. J. L. Andrea te Middel burg, De algemene maatschappelijke werkster en de wijkverpleegster aan de hand van een of meer praktijk-gevallen door mej. C. Kloosterman te Middelburg, Adoptie door mr. J. Zwartendijk te Mid delburg. De sociologische kaart van Zee land, door de heer J. Rienks socioloog verbonden aan de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, Sexu- ele voorlichting door dr. C. C. Sluyter te Vlissingen, film .,De Parapluie", met toelichting en inleiding over Pro Juven- tute door dr. K. Pels te Utrecht. Gees telijke gezondheid van de maatschappe lijke mens, door drs. E. de Waal te Amsterdam. De heer A. de Lange dankte aan het slot van de cursus in het bijzonder zus ter A. F. G. Hulman te Utrecht en mej. W. J. N. Westera te Middelburg voor de uitstekende leiding, die zij aan deze cur sus hebben gegeven. Namens de cursisten dankte zuster C. Luteijn te Wilhelminadorp eveneens de leidsters maar ook het bestuur dat deze cursus had georganiseerd. Jeugddienst in Goes GOES Op zondag 31 mei a.s- om f uur wordt in de Grote Kerk te Goes ten jeugddienst gehouden, waarin ds. C. Metselaar zal spreken over het on derwerp: ,,Van je vrienden moet je H maar hebben." Van onze sportredactie MIDDELBURG Het belang rijkste evenement in de Neder landse Christelijke Sport Unie wordt ongetwijfeld dit jaar de na tionale sportconferentie, die op zaterdag 17 oktober a.s. in zaal Marcanti te Amsterdam zal wor den geho'uden. Het doel van deza conferentie is in de eerste plaats in groot verband van gedachten te wisselen over de problemen rondom de Christelijke sportbe oefening. Het bestuur van de NCSU heeft hier toe een verzoek gericht tot enkele aca demici, die geacht worden terzake kun- a'ig te zijn. Prof. dr. P. A. van Stem.p- voort uit Groningen en prof. ir. H. v. Riessen uit Delft hebben zich bereid verklaard als referent op te treden. Prof. Van Stempvoort zal 's morgens spreken over principe en etiek van de Advertentie (Van onze landbouwmedewerker) GOES De aangifte voor de keuring van pootaardappelen heeft in verschillen de delen van ons land een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Het totaal areaal is gestegen van 25.599 ha. in 1958 tot 31.683 ha. in 1959. In Zeeland werden in 1958 ongeveer 970 ha. pootaardappelen voor de keuring aangegeven, tegen 1360 ha. in 1959. Een belangrijke stijging dus, welke overigens nog groter is in de Noordoostpolder en Flevoland, waar het areaal is uitgebreid van 3218 ha. in 1958 tot 4814 ha. in 1959. In Friesland en Noordholland werd resp met 1000 ha. en 800 ha. uitgebreid. Onder leiding van mevrouw Holthuis- v. d. Broek vergaderde de afdeling VLIS SINGEN van de N.C.V.B. De dames had den met mevrouw Heystek-Tissing een vraaggesprek over haar reis en beleve- I nissen in Canada en Amerika. sport, prof. Van Riessen 's middags o-ver de plaats van de Christelijke sport organisaties temidden van andere jeugd organisaties. Prof. mr. I. A. Diepenhorst uit Amsterdam zal als conferentieleider fungeren. De bijeenkomst vangt aan om half elf. Tussen de bedrijven door zal een groep dames o.l.v. mej. I. T. Lems een stukje ritmiek laten zien en ook de heer R. M. Bloem zal m,et een uitgelezen groepje NCGV-ers optreden. Burgem eestersvrouw gewond bij val van fiets HAAMSTEDE. De vierjarige Joke Smit liep gistermiddag het rijwielpad op, juist op het moment, dat mevrouw Röell. de echtgenote van de burge meester. op de fiets passeerde. Het kind botste tegen de fiets en mevrouw Röell smakte tegen de grond. Enkele voorbijgangers droegen haar naar binnen. Dokter Stenger werd ge waarschuwd, die overbrenging naar het ziekenhuis in Zierikzee noodzakelijk acht te. Daar werd een bekkenbreuk gecon stateerd. Joke mankeerde niets. Nog geen nieuw gebouw MIDDELBURG. Woensdagmiddag en donderdagmiddag werd in de Ambachts school te Middelburg een eindles gegeven. Woensdagmiddag was dit voor speciale genodigden, waaronder de burgemeester, mr. Joh. de Widt en personen uit het bedrijfsleven, donderdagmiddag was dit voor het publiek. De directeur van de school, de heer J. Huisman, zette uiteen, waarvoor deze eindlessen worden gehou den. Behalve om de band met de ouders te verstevigen, hoopt men op deze wijze ook het bedrijfsleven, dat groot belang heeft bij de school, meer in 1 contact te brengen met de ambachtsschool. Desgevraagd verklaarde de heer Huis man, dat de eerste jaren nog geen kans op een nieuwe school is, hoewel het hui dige gebouw is afgekeurd. Men hoopt echter wel binnen zes tot acht jaar een nieuw pand te kunnen betrekken. Optie is aangevraagd op een terrein in de stromen wijk. De resultaten over 1958, zo blijkt uit het jaarverslag van de school, waren zeer goed. Aan 147 leerlingen kon een diploma worden uitgereikt. In het ge bouw is men met verbouwing begonnen. De smederij en het meetkunde-lokaal ondergaan wijzigingen. Zomeravondvoetbal- wedstrijd TERNEUZEN De in de zomeravond gespeelde wedstrijd lussen Scheepswerf- De Hoop gaf een gelijk spel 3—3. 0 Vijftien van de zestien leerlingen van de diaconieschool te AAGTEKERKE slaagden voor het verkeersexamen. MIDDELBURG. De toestand van de gymnastieklokalen in Middel burg is zeer onbevredigend. Van de drie gemeente-lokalen (Nieuwe Ha ven, Verwerijstraat en Veerse Bol werk) is dat aan de Nieuwe Haven nog het beste, hoewel ook dit lokaal niet aan redelijk te stellen eisen voldoet. De andere twee lokalen zijn echter beslist onvoldoende. Het totaal Stroschelf in de brand OOSTERLAND Woensdagmiddag ongeveer drie uur werd de plaatselijke vrijwillige brandweer gealarmeerd, om dat er brand was uitgebroken in een stroschelf op de hofstede bewoond door de landbouwer K. Hendrikse onder Viane. De oorzaak moet waarschijnlijk worden gezocht in het spelen met lu cifers door kinderen. Tengevolge van nogal straffe wind greep het vuur snel om zich heen, doch de motorspuit wist er wel raad mee, en had de brand spoedig bedwongen. VLISSINGEN. Omdat het zieken huis „Bethesda" een interkerkelijk ka rakter draagt en omdat er geen geld aanwezig is heeft het bestuur besloten geen eigen geestelijke verzorger aan te stellen. Wel is een telefoonaansluiting met de Johanneskerk en de gerefor meerde kerk tot stand gebracht. Dit werd medegedeeld tijdens de gister avond gehoud 'edenvergadering van de vereniging stichting en instand houding van een chr. ziekenhuis ,Bo- thesda' te Vlissingen". De voorzitter, de heer J. Moll vertel de verder, dat waarschijnlijk deze zo mer een goede opbergplaats gereed zal komen. Ook zijn er besprekingen ge voerd over de modernisering van het ziekenhuis. In zijn jaarverslag deelde de secre taris, de heer W. J. Berg mede, dat in 1958 2804 patiënten verpleegd zijn, van wie 1604 uit Vlissingen. In totaal zijn 1091 operaties verricht. Dr. H. Krediet kwam het .specialistenkorps versterken. Om het de kleine patiëntjes zo aan genaam mogelijk te maken werd een pick-up aangeschaft, waarmee iedere week een kinderuurtje wordt verzorgd. De penningmeester kon voor het eerst een sluitende rekening presenteren. In de plaats van de heer J. Jasperse werd in het bestuur gekozen de heer A. Leynse, herkozen werden de heren J. de Voogd en B. C. Sorgedrager. Namens het comité „Vrienden van Be- thesda" verklaarde de heer L. Jozias- se, dat door giften een voordelig saldo was ontstaan van 206.15- Na de pauze hield dr. H. H. Merke- lijn een interessante causerie over de ervaring in de praktijk van een vrou wenarts. In de eerste klasse gaat Tjoba 1 een lastige uitwedstrijd tegemoet tegen Elto 1, dat tot op heden nog ongeslagen is. Toch menen wij dat ze zaterdag de eerste nederlaag zullen incasseren. Van de ove rige wedstrijden in de eerste klasse zijn de uitslagen moeilijk te voorspellen om dat hier weinig krachtsverschil aanwezig is. Zowel in klasse 2a als in 2b gaan de nummers één en twee van de ranglijst de strijd met elkaar aanbinden. O.i. zijn de thuisclubs hierbij favoriet. Onze ver wachtingen: 1. Animo 1Vios 1 (3); Elto 1Tjoba (2); Zuid. 1—Swift 2 (2). 2a. Elto 2—Öndo (1); Bi. wit 1Swift 3 (1). 2b. Luctor 1- Volharding (1); Vios 2De Poel (1); Vi tesseZeelandia 1 (3). 3a. Vedo 2BKC (2); StormvogelsZuidzande (1). 3b. Kats Olympia 2 (1); Dos '55—VZOD 2 (1); VZOD 1—Vopo (2). 3c. WKV—Scampolo 2 (3); BI. wit- 2Tjobas 3 (2). Adspiranten: A: Swift bAnimo a; B StormvogelsSwift vlug; Noad aAnimo c; C: VitesseZeelandia; Luctor bElto a; D: Top aZuidwesters b; Dos '55 Swift kwiek; E: Swift vlotNoad b; Ondo bAtlas b; F: ViosDe Poel; Luctor c -Volharding. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De huidige toe stand van school J aan de Nederstraat is onbevredigend, delen B. en W. de raad mee in hun onderwijsnota. Op de begroting van dit jaar werd reeds een post uitgetrokken voor inwendig schilder werk. maar nog meer voorzieningen zijn nodig. B. en W. achten belangrijke ver beteringen verantwoord; daardoor zal in de eerste tien jaren nieuwbouw niet noodzakelijk zijn. Wel moet er naar worden gestreefd o.m. bij ontruiming van de thans tijde lijk bezette lokalen voor de gerefor meerde ULO-school aan de Noordzijde, deze lokalen af te breken, evenals die van de voormalige ULO-school voor jon gens met het daarbij gelegen gymnas tieklokaal, waardoor dan tevens de daar achter gelegen openbare kleuterschool uit haar isolement wordt verlost. Ook aan school C zullen dit jaar enkele verbe teringen worden aangebracht. De raad besloot onlangs tot de bouw van een nieuwe lagere school in de Stromenwljk. Deze school zal de, eerste jaren dienst doen als „moeder- school", waaruit geleidelijk enkele „dochters" kunnen groeien. De Vere niging voor gereformeerd onderwijs krijgt voorlopig drie lokalen. B. en W. zijn voorts van mening, dat de kleuterschool aan de Vlasmarkt met tertijd vervangen zal moeten worden. Bij het samenstellen van saneringsplannen voor de binnenstad zal rekening worden gehouden met een nieuwe openbare kleu terschool. Daar het schoolgebouw op het Zanddorp als noodschool moet worden beschouwd, zal ook hier een andere op lossing moeten worden gevonden. In verband met de groei van de wijk 't Zand zal de bouw van een nieuwe open bare kleuterschool aldaar spoedig in overweging dienen te worden genomen. Enige tijd geleden verleende de raad medewerking aan de stichting van een nieuwe Chr. kleuterschool in de Stromen- wijk. Inmiddels is de urgentieverklaring voor de bouw van deze school ontvangen. aantal gymnastieklokalen in Middel burg is eveneens onvoldoende. Ze worden gebruikt van 's mogens vroeg tot 's avonds laat, terwijl het toch aanbeveling verdient na enige lessen de lokalen te ventileren. Bo vendien moeten de leerlingen vaak een heel eind lopen, waardoor kost bare lestijd verloren gaat. Het is dan ook een dringende eis, dat zo spoe dig mogelijk nieuwe aan alle gezon de wensen tegemoetkomende gym nastieklokalen worden bijgebouwd. Dit delen B. en W. van Middelburg de raad mee in hun gisteren uitge komen onderwijsnota. In voorbereiding is thans de bouw van een nieuw lokaal aan de Bachten- steene. Daarnaast zullen evenwel nog twee lokalen moeten worden bijge bouwd. Uit een enquête is namelijk ge bleken, dat momenteel aan de diverse in Middelburg gevestigde scholen nog ongeveer 110 uren per week te weinig onderwijs in. lichamelijke oefening wordt gegeven bij gebrek aan de nodige ruim te. Deze situatie zal zich wijzigen. De COAK bouwt een nieuw gymnastiek lokaal, waardoor de uren die de mi litairen thans doorbrengen in het lo kaal van ..Kinderzorg" straks vrij zullen komen. Onderhandelingen wor den reeds gevoerd om deze uren te benutten voor de leerlingen van de huidige ULO-Nieuwe Haven, welke school tezijnertijd aan de Sportlaan zal herrijzen. Daardoor komen dan weer negen uren vrij aan de Nieuwe Haven. De Chr. Kweekschool krijgt de be schikking over een nieuw schoolgebouw met gymnastieklokaal in de Stromen- wijk, waardoor 20 uren vrij komen in het lokaal aan de Herengracht. Het te bouwen gymnastieklokaal aan de Bach- tensteene kan nog in zijn geheel wor den toegewezen. Het is echter zo, dat ondanks deze vernieuwing en het lokaal aan de Bachtensteene niet in de ge hele behoefte is voorzien, zodat nog minstens één oefenruimte meer zal moeten worden gebouwd. Getracht wordt ook de thans bestaande gemeen telijke gymnastieklokalen door nieuwe te vervangen. Dit betekent, dat gerekend met de vervanging van drie oude lokalen en de Bachtensteene minstens vijf lo kalen moeten worden gebouwd. Eén van deze lokalen zouden B. en W. graag zien op het terrein tussen de Rotterdamsekaai en de Breestraat. Het koor van de kerk in 's-Gra venpolder staat nu nog in de stei gers, maar over een jaar zal het gebouw weer op eigen fundamenten kunnen staan. Wedvlucht „De Reisduif" ST.-PHILIPSLAN.D. De P.V. „De Reisduif" te St.-Philipsland hield een wedvlucht van Coblenz met 84 duiven. De uitslag is: 1. Joh, Reijngoudt, 2. J. C. Verwijs, 3, 5 en 9. C. Verwijs, 4 en 10. K. Reijngoudt, 6. G. Hooglander, 7, W. Neele, 8. J. Bakker. Snelheid eerste duif 1479 m. per min. WESTKAPELLE. Het bestuur de V.V.V. besloot in de maanden juni, jul en augustus het strand schoon te laten houden door de heer M. Peene, die dit werk dagelijks zal doen. Ook zullen weer enkele banken worder: geplaatst. Met de voetbalclub „De Noor mannen" zal contact opgenomen wor den, om enkele vriendschappelijke wed strijden tegen de badgasten te spelen. Nu 'het strand van de Joosterweg t.m de grens Zoutelande door de V.V.V Westkapelle in beheer is, zal een begir worden gemaakt met het schoonmaker, van dat strand. Van een onzer verslaggevers 's-GRAVENPOLDER. „Ik heb nog nooit een kerk onder han den gehad, waaraan zoveel verknoeid was als aan deze" zegt aannemer uitvoerder D. Geuze, die de leiding heeft bij de restauratie van de Her vormde kerk in 's-Gravenpolder. Aannemer Geuze kan vergelijken, want de kerk van 's-Gravenpolder is nu niet direct het eerste oude ge- houw, dat onder zijn leiding wordt opgeknapt. De inwoners van 's-Gravenpolder hoe ven zich deze uitspraak niet aan te trek ken ze is ook niet als verwijt bedoeld. Maar wel staat de heer Geuze verbaasd, als hij ziet hoe onoordeelkundig het voor geslacht te werk is gegaan. Zo omstreeks het jaar 1700 werd er aan de kerk een stuk gebouwd, vermoe delijk omdat de ambachtsheren in de kerk moesten worden begraven en de kerk vol was. Dat stuk kerk is er plomp verloren tegenaan gebouwd. Of het nu paste, of het nu uitkwam met het dak. och, dat was kennelijk niet van zo'n groot belang. Toen het koor van de kerk te klein bleek honderden jaren geleden werd een nieuw gebouwd. Maar de bou wers rekenden er niet mee, dat de grond Tiveer werklieden halen wortels uit het puin, die door de muur gegroeid zijn. die het kleine koor reeds had gedragen, reeds was ingeklonken, terwijl de aarde die voor het eerst een stuk kerk moest torsen, nog los was. Het gevolg laat zich raden; verzakking en scheuren. Het plafond om dit onvakkundig klinkende woord nu maar eens te ge bruiken van het middenschip, dat met zijn spitse boogvorm een typisch voor beeld van Gotische stijl was, heeft men door planken aan het oog onttrokken en een platte zoldering daarvoor in de plaats gesteld. De ramen, die heb-ben het moeten ontgelden. Er is aan gehakt en gemet seld, al naar men licht wilde hebben. Vierkante gaten zijn het gevolg. Maar de kenner van bouwstijlen en bouwwer ken laat zich niet misleiden. Zijn oog ontdekt dan hier, dan daar een aanwij zing, waaruit hij leert, hoe de bouwheer het heeft bedoeld. Bij de restauratie die thans wordt uitgevoerd, is de toren van de kerk niet betrokken. Maar dat neemt niet weg, dat ook met dit gedeelte van het kerkge bouw iets mis is. In de negentiende eeuw is op het stompje van vroeger datum Advertentie verder gebouwd, maar zonder dat men naar de fundamenten heeft gekeken. Ge volg: een toren, waarvan men nog slechts kan hopen dat hij nog even wacht met omvallen. Niet alleen de mensen hebben de kerk geweld aangedaan. Ook de planten droe gen het hunne bij tot ondermijning van het Godshuis. Speciaal de onderste delen van de muur hebben van de planten te lijden gehad. Deze onderste delen da teren van vóór 1500, toen men de stenen nog met klei aaneen hechtte. Wat een wortel bij onze inderhaast opgetrokken nieuwbouwwoningen niet licht zal pro beren, door de voeg heen te dringen,was bij de solide fundamenten van de 's-Gra- venpolderse kerk een gretig gelukken: de wortels voelden zich in de voegklei best thuis. 1959 wordt een jaar waarin nóg meerllicht-als-een-veer. Uw zonnebril weegt Nederlanders voor 100% genieten van nog geen 11, uw clip-over maar 4,6 gr. zonlicht. Met Polaroid zon nebrillen wordt kjjken een feest. Vroeger verduisterde donker glas het kijk-ge- noegen. Polaroid zonnefll- ters kappen onnutte re flecties af. Alleen 'zuiver- zien'-lieht bereikt uw - kostbare - ogen. Vermoei ende schittering van een glinsterend wegdek, van bruisende golven of reflec terend autolak wordt ver leden tijd: u ziet helder, duidelijk en vooral... mak kelijk. Dèt is genieten van de zomer, van de zon, van uw vakantie.leen passend model sunglasses have exclusive stop- glare guarantee, provide you with thrilling days-of-sunshine. Enjoy colour - be smart - with Polaroid sunglasses. BEST UNDER THE SUN! Zie het ver schil met Polaroid sun glasses - mor gen reeds. Polaroid zon nebrillen, voor elk gezicht een flatteus mon tuur f 19.- tot f25.- Clip-overs, de vederlichte uitkomst voor brildragers voor elke bril f 14.-. Polaroid De Polaroid lenzen zijn buigzaam, vrij- sunglasses uitsluitend by de opticien wel onbreekbaar, splintervrij en de vakman voor het beter zien. and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A. Aannemer Geuze herstelt de fouten van het voorgeslacht. Hij en zyn mannen hebben bovendien geleerd, op ieder de tail opmerkzaam te zijn. Door hun oplet tendheid is het duidelijk geworden, dat het plan, de ramen in houten sponningen te vatten, niet juist was. Ergens vond de heer Geuze een overblijfsel van een stenen sponning. Zelfs de geschiedenisboeken krijgen on gelijk, als het nodig is. Er is in deze contreien geen beeldenstorm geweest, zo vertellen de boeken. Maar de heer Geuze stelt daartegenover beeldjes die hij in de kerk heeft gevonden, beeldjes, die met hun afgeslagen koppen duidelijk be wijzen dat het echt anders is geweest. Het is de vraag, of de Hervormden van 's-Gravenpolder hun kerk nog terug zullen kennen, als die na ongeveer een jaar weer voor de eredienst zal open gaan. Zelfs de grond rondom de kerk zal een dertig centimeter lager komen te liggen. De heer Geuze vermoedt, dat de verhoging van de grond, die beslist eerst na de bouw van de kerk is tot stand gekomen, een gevolg is van de St. Elisabethsvloed. die ook Zuid-Beve land heeft geteisterd. Het zouden dan de slachtoffers van deze vloed zijn, wier stoffelijke resten in een -groot massa graf in de kerk zijn aangetroffen. De heer Geuze gaat verder met zijn zorgvuldig werk. Wie hem zo ziet lopen, met zijn witte sport petje op, zou niet zeggen, dat daar een man gaat, met een intense interesse voor een moeilijk werk. Maar Geuze heeft die interesse, daarvan getuigen de foto's in het logboek, dat hij van de restau ratie bijhoudt; daarvan getuigt nog meer de kerk van 's-Graven polder zélf.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7