Weg Vlissingen-Bergen op Zoom vierbaans weg? HEF VERVANGINGSFORMULE EN TUCHTMAATREGELEN OP! Eerste steen gelegd voor herv. school in Middelburg Kerkeraden van Baarn vragen synode: AARDBEIEN SNAKKEN NAAR REGEN Expositie van brouwgerst in Korenbeurs te Goes Zaterdag 30 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Controversieel Tevens ging de vlag in top BINNEN TIEN JAAR Belangrijke oost-west en noord- zuid-verbindingen op stapel99 Reeds aanvoer voor industrie Weinig vuurwerk in raad Oostburg Ziekenverpleging Nieuwdorp kan tweede plaats opeisen Schippersschool in Terneuzen Nieuw orgel in geref. kerk te Westkapelle Leden van Raad van State bezochten Deltawerken Ook overleg in Almelo en Groiiinsen EIS DES HEREN VERZOENING Lyceum Zierikzee „werkt voor export" Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk CCHR1KT U NIET van het vreemde woord boven dit artikel. Het be tekent eenvoudig: tegengesteld. Het is echter een woord, dat in die vorm en betekenis bij de kabinetsformatie een grote rol heeft gespeeld en dat wij daarom meenden te moeten gebrui ken, nu we aan het eind van de week, waarin het grote politieke debat in ons parlement werd gevoerd, tot slot van onze artikelen daarover een be schouwing willen geven, waarin we als het ware een balans trachten op te maken van het resultaat van dat debat. ^JLNISTER-PRESIDENT DE QUAY het doet ons goed, dat op de voorgrond te kunnen zetten heeft blijkens de notities van onze parle- mentsverslaggever aan het eind van het debat, donderdagavond, dan toch de vorm gevonden, waarin hij de Tweede Kamer slagvaardig te woord kon staan. Het was ook een zware vuurdoop, waaraan hij als beginnend staatsman werd blootgesteld. Zijn eerste falen daarin behoeft niet be slissend te zijn. Wel het herstel, dat hij vond en dat blijvend kan zijn. Maar daarnaast kan de grote winst van dit debat zijn, dat nog precieser dan tijdens de kabinetscrisis kan be paald worden, waar de knelpunten van de parlementaire strijd voor de eerste tijd, met de P.v.d.A. en haar adjudanten (de P.S.P. en de commu- nisten) in de oppositie, zijn te vinden, i In de oppositie is niet de S.G.P.1 Dat bewees ze donderdag reeds bij de stemming over de moties-Burger. Zij zal alleen van haar principiële standpunt uit de daden van het kabi net kritisch begeleiden, zoals uit de rede van haar nestor, ds. Zandt, was te beluisteren. Achter het kabinet staan de beide andere Prot.-Christelijke partijen, de K.V.P. en de V.V.D. Maar dat bete kent niet, dat die het standpunt van de regering in alle opzichten delen, noch ook, dat ze over alle punten ge lijk denken. Het hechtst achter de ministeriële ploeg staat wel de K.V.P., die de in druk wekt, althans de minister-presi dent door dik en dun te willen vol gen. Maar is hij ook niet één der hun nen? Op een moeilijk tijdstip ineens uit het provinciaal bestuur op de lei dende positie in de landsregering ge plaatst? De K.V.P. onderscheidt zich daar naast dan al direct van haar gouver nementele partners (misschien het minst van de C.H.U., hoewel de grijze dr. Tilanus ditmaal fel tegen de so cialisten uitvoer) door haar voorkeur voor de brede basis met de socialisten en haar boosheid dus, dat dezen de mogelijkheid daarvan reeds op 11 december uitsloten, iets, waarover de A.R. en de V.V.D. zich juist verheu gen. Dit punt zal geen grote rol meer spelen. Het bepaalt wel de oppositie plaats van de P. v. d. A. en haar secondanten en staat dus op de ach tergrond van de politieke discussies, maar het is toch een punt van louter historische waarde. FR ZIJN ECHTER andere punten, die met recht ook voor de komen de tijd controversieel genoemd moe ten worden. Daar is allereerst het loon- en prijs (subsidie- en huur-) beleid. De P.v.d.A. staat hier op het standpunt eerst moet de bestedingsbeperking zijn opgeheven, dan pas kan aan die an dere kant gedacht worden. De rege ring en de gouvernementele partijen menen: die twee moeten elkaar niet verdringen, ze moeten als het ware gelijk-op gaan. Dit laatste lijkt ook ons psychologisch, principieel en prac- tisch het meest juist, omdat men dan vermijdt, dat er tal van heen-en-weer- schuivingen in de lonen moeten plaats hebben, die onzekerheid en ver warring scheppen. Het zal goed zijn, als de nota, die de regering hierover binnen enkele weken zal uitbrengen, aangeeft, hoe èn herstel van de beste dingsbeperking èn een grotere wel vaartsspreiding zich gecoördineerd (ge synchroniseerd, zo men wil) kunnen ontwikkelen. Daar is vervolgens het landbouwbe leid, waarbij met name bij de Prot.- Christelijke partijen wel enige be zorgdheid heerst, dat de boeren aan een te kort eind zullen trekken, als de regering haar garantiepolitiek gaat wijzigen. Dit punt vraagt grote waak zaamheid. Daar is in de derde plaats de afron ding van de sociale verzekering, waar bij een goede noot is, dat de regering streeft naar invoering van de weduwen en wezenwet op 1 oktober en een an dere, dat de invaliditeitswet zal worden verbeterd en dat wordt voorbereid een algemene arbeidsongeschiktheidswet, waarin ziekte-, ongevallen- en invali diteitswet zullen worden samenge bracht, wat vereenvoudiging en breder werking mogelijk zal maken. Maar dan is er ten slotte het voornemen, vooral gestimuleerd van K.V.P.-zijde, om een algemene kinderbijslagwet te maken, waarover wel eens tegenstellingen aan de dag zouden kunnen treden. Daar is in de vierde plaats de aan kondiging van een wijziging van de loterijwet, die bedoelen zou „de onbe perkte speelzucht op effectieve wijze te beteugelen", maar die dan toch de voetbaltoto zou wettigen, wat met na me in de Christelijke kring grote be zwaren zal wekken. Daar is in de vijfde plaats de ont- verp-wet op het voortgezet onderwijs, de „mammoetwet" van minister Cals, die op bepaalde punten wel grondig gewijzigd zal moeten worden, zal ze in de Prot.-Christelijke kring niet op overwegend verzet stuiten. Daar is in de zesde plaats de opvat ting van de betekenis van de woorden Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Het lid van het schoolbestuur, de heer J. Verstelle leg de gistermiddag voor de school der hervormde gemeenten de eerste steen. Dit klinkt misschien een beetje i vreemd voor de mensen, die wel de laatste tijd over de Zuidsingel hebben gewandeld, immers de school is reeds voor de helft klaar. Er was dan ook inderdaad min of meer sprake van het leggen van de laatste steen; dit in verband met de ziekte van de heer Verstelle. Zodoende moest de plech tigheid vier maanden worden uitge- i steld. Bijeen op het dak, hees de voorzit ter van het schoolbestuur ds. J. van Woerden de vlag omdat tevens het hoogste punt was bereikt. In zijn toespraak bracht hij naar voren, dat iemand zei, toen de oude school nog overeind stond „wat een gribus van een gebouw is dat". Aan deze uitdrukking was het echter te danken, dat de verbouwing van deze school op de urgentielijst kwam. Ja, men ging zelfs nog een stapje verder en besloot een geheel nieuw gebouw op te trekken. In zijn toespraak bracht dominee Van Woferden verschillende personen dank onder wie de architect de heer J. H. van Pagee, de heer A. den Boer, het hoofd der school voor zijn altijd bruisende activiteit. Sinds zijn komst, meende de predikant, is het met de school bergopwaarts ge gaan. Na deze toespraak daalde het ge zelschap af naar de toekomstige aula, waar de heer Verstelle, bijgestaan door de uitvoerder de heer Van Es de „eerste steen legde". In het militair tehuis hield de heer Verstelle een toespraak tot de geno digden. In zijn herinnering zag hij nog het voormalige schoolgebouw: de ko len dreven 's winters in de kelder rond, vanwege het water en vaak stonden de muren onder stroom. On danks dat alles bleef bij het onder wijzend personeeel toch een goede geest bestaan. Van zes klassen groeide de school uit tot elf klassen. Daarom werd het gemeentebestuur het verzoek gedaan of er enkele klassen bijge bouwd konden worden. Werkelijk in een recordtempo werd er na de goed keuring toen gewerkt; het plan, oor spronkelijk van architect K. Boot, werd goedgekeurd, doch later door de nieuwe architect J. H. van Pagee enigszins gewijzigd; er zou een aula bijkomen. Drie dagen later was er met de bouw een aanvang gemaakt. De heer Verstelle kon dan ook niet na laten zijn dank uit te brengen voor de wijze waarop alles is behandeld. Deze foto geeft een beeld van het gehele schoolcomplex. Hierna kwam de wethouder van on derwijs de heer J. W. Kogeler aan het woord. Hij zei ondermeer dat ook het gemeentebestuur uitermate ver heugd was, dat thans een belangrijk stuk in de achterstand, van de school gebouwen in Middelburg was inge haald. Ds. W. Dijckmeester, preassess van de centrale kerkeraad, meende dat de reden tot vreugde was, dat thans weer een groot a'antal nieuwe gezinnen bij het bouwen van deze school gebaat zullen zijn. Hij hoopte dat het de ont moeting van het kind en de Evangelie zou mogen stimuleren. KAPELLE We kunnen ons voorstellen dat er weinig perio den zijn waarin er door de fruit kwekers zo druk naar de weer- praatjes van het K.N.M.I. zal worden geluisterd als op het ogenblik. Er heerst namelijk in de Zeeuwse kleinfruitcentra op het ogenblik een min of meer sombere stemming en dat houdt verband met het aanhoudende droge weer. In de gehele maand mei is er geen regen gevallen en dat is juist de maand waarin de kleinfruitkweker nog al wat neerslag kan gebruiken voor zijn aardbeien. Deze vruchten heb ben om goed te kunnen uit groeien veel regen nodig. Deze is nu niet gevallen en het gevolg is dat er helemaal geen sprake is van een goede ontwikkeling van het gewas. In het bijzonder geldt dat voor de vroe ge rassen waarvan in d'e afgelopen week de pluk is begonnen. Normaal had er reeds een behoorlijk aanbod moeten zijn. Er waren in Kapelle wel aanvoe ren van 23 ton aardbeien per dag in de afgelopen week, maar dat kwam enkel omdat er zo heel veel telers zijn welke enkele kleine partijtjes konden aanbieden. Sporadisch vindt men nog een partij van betekenis aangevoerd'. Het is de aardbeien ook aan te zien dat ze gebrek 'hebben aan water. Ze zien er niet fris en levendig uit en het percentage tweede kwaliteit is nu reeds vrij groot. In verband hiermede heeft men vrij dag in Kapelle reeds een veiling van aardbeien zonder dop voor de industrie gehouden. Er was een aanbod van 800 kg waarvoor 1.06 per kg werd betaald voor de Regina 1. De kwekers zijn er reeds toe over gegaan om zonder dop te plukken omdat er te veel kleine vruchten zijn. De teelt van vroege aardbeien is de laatste jaren in Zeeland zeer sterk toe genomen. Honderden kleine fruitkwe kers hebben er een groter of kleiner perceel. De huidige gang van zaken is voor hen wel zeer teleurstellend. Er zijn er wel die hun aardbeien kunnen beregenen en hiermede worden gunstige resultaten behaald. Voor de meesten is dat echter niet mogelijk omdat ze worden geteeld op plaatsen waar geen geschikt water voorhanden is. Opnieuw blijkt weer eens hoe afhan kelijk de kleinfruitteler is van de weers omstandigheden. Het is te hopen dat er zeer vlug verandering mag komen in de huidige situatie want anders zullen de nadelige gevolgen van ö'eze droogte zeer groot zijn. Na het hijsen van de vlag ter ge legenheid van het bereiken van het hoogste punt bij de bouv> van de hervormde school te Middelburg waren de genodigden op hoog ni veau in een gezellige kout gespikkeld OOSTBURG. Behoudens een leven dige discussie over de reeds elf jaar sle- pen'Je kwestie van de grondruiling aan de Kroonwijksingel, welke eindigde met een harde hamerslag van een ontstemde voorzitter, burgemeester mr. K. Hoekze- ma, leverde de raadsvergadering gister avond weinig vuurwerk op. Na enige kritiek van de heer J. J. Leenhouts Csoc.) op de z. i. te korte weer gave van het besprokene in de notulen werden diverse ingekomen stukken afge daan. De traditionele kwestie van de Zuidwal waar de kosten van de bestra ting in de grondprijzen moeten worden berekend, kwam ook nu weer aa" de orde, maar tot een oplossing kwam het niet. De verhoging van de wethouderssala rissen tot 1350 per jaar ging er vlot door. Tot de onderwijzeressen aan de o. 1. school werden benoemd mej. L. J. van der Have te Oosterland en mej. S. A. 'd Hont te Middelburg. Enkele perceeltjes grond werden verkocht aan particulieren voor de woningbouw. Aan de Van Osta- destraat zullen acht woningwetwoningen gebouwd worden. De heer Leenhouts bracht wat leven in de brouwerij door de vragen te stellen over de weide van Bertou, waarop de heer Ph. A. de Vuyst (gem. bel.) de zaak overnam en tot een scherpe discussie kwam met de voorzitter. Het college van b. en w. werd verweten, dat het zich verschuilt achter het niet-registreren van de ruiling, waardoor de betrokkene zich gedupeerd voelt. Van de zijde van b. en w. werd dit fel bestreden. Op het Bastion zullen enkele banken geplaatst worden. De b.l.o.-school start op 1 september. In de rondvraag richtte de heer E. Dekker (prot. ohr.) een com pliment aan het adres van het Oranje comité voor de stijlvolle viering van het feest op Koninginnedag. In het Gasthuis te Middelburg slaag den voor het diploma ziekenverpleging-a de zusters: J. P. Bos. J. M. J. Burg wal. C. L. Cijsouw. J. Dekkers, J. P. Goeman én A. J. Jeras. De Kruiningense Bond van Platte landsvrouwen hebben een excursie ge maakt naar de Wasserij „De Zon" te Goes. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De verkeers- faktoren beïnvloeden in hoge mate de welvaart in de diverse bestaansmiddelen in een bepaal de provincie. Deze faktoren vor men kort gezegd de kern van de Zeeuwse problematiek. De grond- struktuur in zekere delen van Zeeland kan goed zijn, de on volkomenheid van het verkeer verhindert de benutting van deze struktuur. Aldus drs. M. C. Ver burg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, in de gisteren te Britannia in Vlissingen gehou den jaarvergadering van het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. In pijlsnelle vogelvlucht bewoog drs. Verburg zich langs de talrijke Zeeuwse problemen en hij liet daarbij niet na te wijzen op .de vele mogelijkheden die vooral op verkeersgebied in onze pro vincie liggen. Spreker haakte in op de zorg van het hoofdbestuur van de Maat schappij. dat de verkeersvoorzieningen Voor vanmiddag om vijf uur is in Ril- land-Bath vastgesteld de interprovinciale ontmoeting Zeeland—Noord-Brabant. Een open wedstryd die naar we hopen goed voetbal mag brengen. Voor de compe titie van de vierde klasse zuid ie een vol ledig programma uitgeschreven. Nieuwdorp ontvangt Good Luck en heeft redelijke winstkansen. Een over winning zou zeer nattig zijn, omdat Din- teloord waarschijnlijk tegen SSC '55 zo ver niet zal komen. Daardoor zouden de Nieuwdorpers praktisch van de tweede plaats verzekerd zijn. AZW krijgt een zware kluif a#n The Gunners, maar de Axelaren hebben met de Bredanaars, die de Zeeuws-Vlamingen op eigen bodem destijds met 81 inmaak ten, nog een appeltje te schillen. Colijns- plaatse Boys kan twee punten rijker wor den tegen Vrederust en Arnemuiden moet uit tegen Zwaluwse Boys in staat zijn de volle buit te bemachtigen. Programma: Rilland-Bath: Zeeland Noord-Brabant. 4e klasse zuid: NieuwdorpGoqd Luck, DinteloordSSC '55, AZVVThe Gun ners, Colijnsplaatse BoysVrederust, Zwaluwse BoysArnemuiden. geen gelijke tred houden met de sneil» economische ontwikkeling van ons land. Indien men ervan uitgaat, dat goede ver- keersmogelijkheden van het grootst» be lang zijn voor de economische welvaart, dan mag men terecht vrezen dat aan deze welvaart grote belemmeringen in de weg zullen worden gelegd indien niet spoedig maatregelen in de verkeerssek- tor worden genomen. Drs. Verburg wees op het grote be lang van oost-west- en noord-zuid-ver- bindingen, zoals die ook in andere pro vincies worden gepropageerd of al in uit voering zijn. Tot dusver kende Zeeland voornamelijk oost-west-wegen, maar in de toekomst zal het accent ook op dé zgn. verticale geografische lijn moeten wor den gelegd. Het Deltaplan zal na verwe zenlijking het aantal oost-west-verbindine gen niet onaanzienlijk uitbreiden. Spreker dacht in dit verband aan we gen van het land van Saeftinge naar het Kreekrakgebied, eën weg dwars door Zeeuws-Vlaander en, een weg Breskens- Knokke, een verbinding Schouwen-Hoek- se Waard. Hij voerde ook nog aan, dat na de totstandkoming van industriegebie den in het Zuid-Sloe en het uitgroeien van Goes, de Intensiteit van het verkeer op de weg Vlissingen-Bergen op Zoom ongetwijfeld zal toenemen. Op het ogen blik is het gemiddelde dagvervoer op deze weg 4000 auto's, maar de verwach ting is dat in 1970 dit aantal tot bijna 8000 zal zijn gestegen, waardoor men nu al zou moeten gaan denken aan een vier- baansweg. Bovendien kan deze weg bjj een goede aansluiting in Brabant, de kor- ste weg van de kust naar het Ruhrge- bied vormen. Wat de noord-zuid-verbindingen be treft, vele wensdromen zullen nog over blijven, omdat men deze weg niet kan noemen zonder de WestersChelde er bij te betrekken. En de problemen rond om deze rivier op zichzelf liggen inter nationaal. In elk geval zal Schouwen- Duiveland in 1967 de nieuwste noord zuid-weg kunnen aanschouwen, die over de Grevelingendam, Overflakkee en het „verkeersplein" in het Haringvliet naar Rotterdam. Een tweede belangrijke noord-zuid-verbinding zal de weg over de veiligheidsdammen worden. Een ide aal zal blijven een verbinding over land rechtstreeks van Zierikzee naar Ter- neuzen. Verder zullen veel Zeeuws- Vlamingen steeds gebruik blijven ma ken van de zgn. hoefijzerweg over Ant werpen. Over het scheepvaartverkeer zei drs. Verburg, dat het aardappelenvervoer via Zeeland groter is dan hetzelfde vervoer via Rotterdam. Mede hierdoor heeft Hansweert zich ontwikkeld tot een haven van betekenis, die nog verder in aanzien zal kunnen stijgen. Toekomstplannen zijn ook in deze sektor aanwezig. Goes wil een nieuwe brug en sluis bij Wilhelmina- dorp en bij Walsoorden zal een nieuwe landbouwhaven moeten worden gegraven. Over het luchtverkeer zei spreker ten slotte nog, dat de helihavenkwestie van Axel op het vuur moet blijven staan. Christelijk en Christelijk-sociaal, waar bij vooral verschil naar voren zal tre den tussen de Christelijke partijen en de V.V.D., welke laatste het woord Christelijk wil opvatten ais „zede- kundig". De heer Bruins Slot heeft bij zijn bespreking van de opmerking van prof. Oud hierover terecht herinnerd aan de tegenstelling, die op dit punt reeds een eeuw geleden bestond tussen Groen van Prinsterer en Thorbecke, een tegenstelling, die sindsdien feite lijk de politieke strijd in ons land heeft beheerst. Aan die tegenstelling danken de Christelijke politieke partijen hun ontstaan. Zij zullen zich daarom het gebruik van het woord „Christelijk" ook niet door de doorbraak-socialisten laten ontzeggen. Uit deze zes punten blijkt wel, dat de komende parlementaire periode nog mening moment van politieke span ning zowel op het terrein van de be ginselen als dat van de zakelijke pun ten zal brengen. TERNEUZEN. In september zal Terneuzen een nieuwe school rijker zijn. Dan zal de schippersschool voor de eer ste keer haar deuren openen om de kin deren van het varend deel van Neder land te onderwazen. Teneinde hen zo kort mogelijk van hun ouders te scheiden, zijn de lesuren inge deeld in morgen-, middag- en namiddag- lessen, zodat de schooltijd, die normaal zes jaar duurt, teruggebracht is tot vier. De hieuwe school is gebouwd aan de Govert van der Peylstraat en is thans zover gereed dat met de inrichting kan worden begonnen. De school bevat een ruime hal, twee kleine en twee grote leslokalen met werkhoeken. Achter de school komt een tuin met een ruime speelplaats, terwijl er gelegenheid is om hier later een onderwijzerswoning te bouwen. Ook is er rekening gehouden met het eventueel uitbreiden van de school, het dak is zo danig gemaakt dat er een verdieping op gezet kan worden. In samenwerking met het gemeentebestuur van Terneuzen zogt het Hervormd-Schoolfonds te Amsterdam voor een internaat, waarin de schippers kinderen ondergebracht zullen worden. De schippers die Terneuzen slechts voor enkele dagen zullen aandoen kunnen hun kinderen hier ook het onderwijs laten volgen. Hiervoor is een uniform leer plan opgesteld dat door het gehele land wordt toegepast. Als hoofd van de schippersschool is benoemd de heer J. J. Kaan, die thans hoofd is van de Zuidlandschool. WESTKAPELLE. Tijdens een plech tige en indrukwekkende dienst is gister-, avond het nieuwe kabinetorgel in de ge- reformeerde kerk van Westkapelle in ge bruik genomen. Nadat de aanwezigen PS. 100 hadden gezongen, voor de laatste maal begeleid door het harmonium, droeg de voorzitter van de orgelcommissie, de heer C. Lous, het instrument over aan de kerkeraad. In een toespraak belichtte hij de omstan digheden die tot de 'bouw van een nieuw orgel hebben geleid. Het harmonium heeft steeds de gemeente-zang begeleid, maar het instrument voldeed toch niet meer aan de eisen. Voor een nieuw orgel moest echter geld op tafel komen. Een orgelcommissie werd gevormd en betrek kelijk vlug werden daarna gelden inge zameld, voldoende om tot de bouw van een nieuw orgel te komen. Ds. A. J. Dondorp aanvaardde als voor zitter van de kerkeraad in dank het or gel. Waarna de aanwezigen met begelei ding van het nieuwe- orgel ,,Ere zij aan God, den Vader" zongen. De predikant hield een korte meditatie, nadat hij Ps. 103 had gelezen. De heer Varel uit Rithem, die tevens als adviseur had ge fungeerd, speelde enkele werken, o.m. van Bach. Ds. Dondorp sprak voorts een dank woord tot de orgelbouwer, de heer Leef- lang uit Apeldoorn, de heer A. Lous en zijn medewerkers, die in hun vrije tijd de orgelgalerij in orde hebben gemaakt, de gemeenten en velen van buiten de gemeente voor hun financiële steun, waardoor het mogelijk was een nieuw orgel te bouwen. Tot slot speelde de heer Varel enkele koralen. GOES. In de Korenbeurs heeft ir. J. A. E. Emrnens de Naco-brouwgerst- tentoonstelling geopend. Ter gelegenheid hiervan vertelde dr. II. van Veldhuijzen het een en ander over de gang van za ken bij de teelt van de brouwgerst. Hij verklaarde, dat er de laatste tien jaar niets anders dan natte zomers zijn geweest. Ook in 1958. De kiemkracht en de groei waren matig, het eiwitgehalte OUDE MEE-STOOF ZAKTE INEEN BRU1NISSE. De oude mee- stoof op de Noorddijk, herin nerend aan de tijd, toen de meekrapfabrxcage en de ver bouw van deze plant een factor van betekenis was, is ten offer gevallen aan de Deltawerken. Juist op de plaats waar deze oude „stoof" die nog als pakhuis in gebruik was, stond, zal de oprit komen naar het havenpla teau van de Gemeentehaven. Met een tractor werden de oude spanten, waarop het grote gevaarte rustte, weggetrokken, waarna met een geweldige klap hel gebouw instortte. Een dikke stofwolk gelijk aan een Londense mist, stof uit de meekrapfabricage van enige honderden jaren, zette een ogenblik de hele omgeving in het duister. was echter met 10,4 pet, weer normaal. Ook op Schouwen worden weer goede oogstresultaten bereikt. Dit eiland komt nu niet meer achter bij de andere stre ken van a'e provincie Zeeland. De Nederlandse brouwgerst- en mout' industrie kan voor 60 pet. in Nederland kopen, omdat ook uit Nederland brouw gerst wordt geëxporteerd. De resteren de 40 pet. woró't geïmporteerd. Dr. Veld- huyzen vertelde, dat Nederland het groot ste exportland ter wereld is geworden van bier. In totaal werden afgenomen 30.280 ton brouiwgerst. Op de tentoonstelling waren 1651 monsters, in totaal 13.500 ton brouwgerst, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen 4200 ton leverde. Na deze causerie werden de prijzen uitgereikt. Voor de beste kwali teit: le prijs met partij balder 64 ton, Coöperatie te Nutnansdorp; 2e gr. 39 ton balder fa. Gebr. Landegent te Haam stede; 3e pr. 99 ton balder fa. Van Reijen, Achthuizen; 4e pr. 101 ton balder fa, Gebr. Landegent, die tevens een eervolle vermelding ontving met 200 ton bald'er. De wissel'beker voor de handelaren kwam nu definitief in het bezit van de C.A.V. te Terneuzen met 2000 ton brouwgerst, de eerste prijs was voorts voor de C.H.V. te Sluiskil te Sas van Gent met 3803 ton brouwgerst; 2e prijs Gebr. Lande gent 2800 ton brouwgerst en de derde prijs C.Z.A.V. te Wemeld'inge met 1400 ton. In de middaguren bracht de ir. W, WHten verslag uit over de verrichte werkzaamheden in het afgelopen jaar en mérkte op, dat er goede proefvelden zijn in Bruinisse en Cadzand. Ir. Y. öe Boer, directeur van het Centraal Brou werijkantoor te Rotterdam, belichtte de vooruitzichten van de brouwgerstteelt. BRUINISSE. De leden van de Raad van State brachten gisteren een bezoek aan de Deltawerken. In café-restaurant „Bru" werd het hoge gezelschap ont vangen door de directeur-generaal van rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. Prof. Pb. Jansen en ir. H. C. A. M. Dibbitz gaven in het kort een explicatie van de werkzaamheden in de Grevelingen, waarna een wandeling werd gemaakt naar de in uitvoering zijnde werken. Per boot vertrokken de leden van de Raad van State naar Veere, waar even eens de Deltawerken in ogenschouw werden genomen. MIDDELBURG. Bij het examen van de tweede leerkring aan de rijks kweekschool te Middelburg behaalden de volgende personen de akte van be kwaamheid als onderwijzer of onder wijzeres: de heren: J. M. M. Kok. Middelburg. H. H. Kole, Terneuzen, D. V. Langevelde Terneuzen en de dames: 'E. v. d. Ende, St. Laurens en C. M. J. Kopmels Wilhelminadorp. Van een onzer verslaggevers IN VERSCHILLENDE delen van ons land wordt het besef bij Gereformeerden en Vrijge maakt Gereformeerden leven- dip dat de scheiding, die tussen beide kerkgenootschappen be staat, niet goed is. Onafhanke lijk van elkaar wordt in ver schillende plaatsen gewerkt aan samensprekingen en overleg, om te komen tot een mogelijke hereniging. Vindt het streven van de Vereni ging tot Herstel van de Kerkelijke eenheid der Gereformeerde Belijders steeds meer weerklank in den lande, los daarvan zijn leden van beide ker ken in Groningen tot overleg gekomen. In Almelo hebben de predikanten in een zeer vruchtbare bespreking de hoofden bij elkaar gestoken. De kerke raad van de Gereformeerde Kerk heeft aan die van de Vrijgemaakte Gerefor meerde Kerk een schrijven gericht, waarin wordt aangedrongen op con tact. In Baarn is men reeds tot een .samen- spreking; tussen de kerkeraden geko men, die een niet onbelangrijk resul taat heeft gehad. De twee kerkeraden j hebben een verklaring uitgegeven, waarin als punt één wordt vastgesteld, dat beide kerkeraden begeren, over eenkomstig de eis des lieren en het gebed van onze Heiland, te komen tot kerkelijke hereniging op de basis van de Heilige Schrift en de drie formulie ren van enigheid. Geen oordeel willen dé broeders uit spreken over de motieven van de ker kelijke strijd in de veertiger jaren van onze eeuw. Zij constateren slechts dat de verwijdering een feit is geworden en dat het blijven fungeren van de 1 dat het blijven fungeren van de ,,ver- I „vervangingsformule" en de genomen tuchtmaatregelen een onoverkomen- lijk struikelblok vormen voor hereni ging. De kerkeraden noemen de waarde van de „vervangingsformule" betrekke lijk, omdat zij geconstateerd hebben dat geen enkele formule bij machte is de volle rijkdom van de doop en de verhouding van de verkiezing van het Verbond, zo samen te vatten, dat ons denken daarin bevrediging vindt. Onder overlegging van deze verkla ring zullen beide kerkeraden van Baarn zich wenden tot de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken, die in juni zal aanvangen. Zij zullen de sy node verzoeken, uit te spreken, dat niemand meer is gebonden aan de ..vervangingsformule" en dat alle met de kerkelijke strijd uit de voorbije ja ren verband houdende tuchtmaatrege len ,,voor zover zij door de synode zijn genomen, opgeheven worden". Wanneer de Generale Synode deze be slissingen heeft genomen, zullen de beide kerkeraden alles doen wat tot de algehele verzoening en vereniging van de beide kerken kan bijdragen. De Baarnse kerkeraden spreken ten slotte de hoop uit, dat de zusterker ken van beide kerkverbanden zich van harte achter de verklaring Bullen stellen en daarvan ook blijk «uilen ge ven* Gisteren nieuw gedeelte in gebruik genomen Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE In de toespra ken, die gistermiddag zijn gehou den ter gelegenheid van de offi ciële ingebruikneming van het nieuwe gedeelte van het Profes sor-Zeemanlyceum getuigden alle sprekers van de grote bete kenis die deze onderwijsinrich ting heeft voor het eiland Schou- wen-Duiveland. De burgemeester van Zierik zee, mr. F. Th. Dijckmeester, die ook president-curator is, merkte met een tikkeltje spijt, maar tevens met veel meer trots op, dat de Zierikzeese school „werkt voor de export". Het aantal in woners van de gemeenten op het eiland vermindert van jaar tot jaar en van belangrijke toene ming van de industrie is geen sprake. Vele van de leerlingen, die het lyceum bezoeken, moeten daarom later werkgelegenheid vinden buiten het eiland. Zierik zee exporteert kennis In tegenwoardigheid van een groot aantal genodigden, waaronder vertegen woordigers van de rijksgebouwendienst, van onderwijsinstellingen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs in Zeeland en van vrijwel alle gemeente besturen op Schouwen-Duiveland, heeft dr. J. B. Drewes, hoofd van de afdeling voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, namens de minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen gister middag het nieuwe gedeelte van het ge bouw officieel geopend. De heer Drewes stak het gemeentebestuur, dat omstreeks 1869 in Zierikzee het beleid bepaalde, een grote pluim op de hoed. toen hij mede deelde dat reeds in dat jaar een gemeen telijke H.B.S. werd opgericht. De ge meente kwam daardoor echter op zware financiële lasten te zitten en men was blije to enhet rijk in 1905 de school over nam. In 1905 waren er 95 leerlingen, waarvan 51 afkomstig uit Zierikzee. In de laatste jaren heeft het leerlingental ge schommeld tussen 114 en 150. Bijzonder waarderend waren ook de woorden die dr. Drewes richtte tot de rector, dr. J. J. Westendorp Boerma, die in 1927 als leraar aan de school werd verbonden, in 1938 werd benoemd tot directeur en in 1940 rector werd. „Onder uw leiding heeft de school een goede naam gekregen", aldus dr. Drewes, die levens vier leerkrachten, die reeds tal j van jaren aan het lyceum werkzaam zijn, I hulde en dank bracht. Burgemeester Dijckmeester merkte in zijn toespraak o.a. op dat aan de gemeen telijke H.B.S. een Latijnse school is voor afgegaan. Het kost het gemeentebestuur van Zierikzee thans nog grote offers om de gymnasiumafdeling van het lyceum te handhaven. Gelukwensen werden voorts nog ge sproken namens de rijksgebouwendienst en de middelbare scholen in Zeeland. De heer M. Doeleman sprak namens de ouders en Herman Doeleman bood na mens de leerlingen de school een proiec- tiescherm aan Ter afwisseling musiceerde een groepie leerlingen op verdienstelijke wijze en werd een toneelstukje opgevoerd. Hierbii bleek dat de akoestiek van de nieuwe *ul« (teven# tekenzaal) voortreffelijk is.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3