In Randwijk is goedheid ten kwade gekeerd Rotterdam 010 Geen kans voor potverteren I KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI 1 Brand bij „Pomona" te Kapelle MULO A en B RESA-HILVERSUM Evangelist moet onder de wapens Lijk van leraar in vuilnisemmer Moties van Burger beide verworpen Zelf aan de slag giiiiiiiiiiiimiitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I DE I TINTELS Jack Dunkley ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiMiiHiMuiMiMiiMiiiiiMiiiiiiniiMiiiimiiiiiiHiiiinniniiinnMuiHiniiiiiiiniuuMiuiHMiinMiiinMinmnnu Twaalf doden bij ontploffing Houten schuur te Rilland afgebrand Zaterdag 30 mei 1959 Pag. 2 Van onze speciale verslaggever RANDWIJK Mevrouw Hoksbergen (79) is diep ongelukkig. Zij is ziek van verdriet hoewel zij in omstandigheden verkeert, die voor haar geluk geschapen zijn. Zij woont in een nieuw huis, dat haar geschonken is. Zij kreeg de complete inrichting van dat huis cadeau, en toch kwijnt zij weg, omdat er rond haar geluk ruzie en tweedracht is ontstaan. Er zijn dagen en maanden geweest waarin iedereen zich beijverde de we duwe en haar schoondochter (weduwe van haar tweede zoon) gelukkig te mafcen. Beide vrouwen waren zwaar door het leven getroffen. Mevrouw Hoksbergen verloor haar oudste zoon op de Grebbeberg. Hij viel daar tij dens de strijd in de meidagen van veer tig op Tweede Pinksterdag. Korte tijd later verongelukte haar tweede zoon. HULP In het dieptepunt van hun ellende kwamen opeens allerlei mensen naar het krot waarin de vrouwen te Rand wijk woonden. Er werd een actie op touw gezet. Het resultaat was, dat de gemeente Heteren (waartoe het Be- tuwse paatsje Randwijk behoort) een nieuwe woning ter beschikking stelde. Sociale zaken betaalt gedurende het leven van de twee weduwen de huur! Het waren d'e wapenbroeders van de oudste zoon die dit mogelijk maak ten. Maar zij deden meer. In hun ver eniging 8 R.I. (oudstrijders van het regiment dat op de Grebbeberg had gevochten) ontplooid'en zij verdere activiteiten. Daardoor kon de nieuwe woning van onder tot boven worden ingericht. In 8 R.I. werden de zaken flink aangepakt. Men wilde breken met het systeem van nu en dan een tientje. ALLES NIEUW Naast het onderhouden van de vriendschapsbanden, het herdenken van de gevallenen op de Grebbeberg, trok 8 R.I. zich het lot aan van de invalide strijdmakkers en de nabe staanden van de gesneuvelden. Het streven was er op gericht omstandig heden te scheppen, die mogelijk zou den zijn geweest als de man of zoon niet was gesneuveld of verminkt. Dit streven vond van alle kanten bijval. Gemeentebesturen en werkge vers gingen voorop. Anderen volgden. Zo kwamen ook de dames Hoksber gen in Randwijk aan de beurt. De twee weduwen woonden in een krot, dat haast uit elkaar viel. Zij waren er echter altijd gelukkig in geweest. Toen kwam het nieuwe huis, de nieuwe inboedel. Er werd een feestdag georganiseerd, die precies op 5 de cember viel. Er was muziek, er wer den toespraken gehouden. De voorzit ter van 8 R.I., mr. B. Coops, gewaag de van een primaire plicht, die ver vuld moest worden jegens de nabe staanden van een gevallen kameraad. Hij verontschuldigde zich, dat de ver eniging 8 R.I. niet eerder in staat was geweest het leed van deze mensen te verzachten. SPROOKJE UIT Het sprookje voor de beide betrok kenen eindigde fluks. Er ontstonden meningsverschillen in de vereniging 8 R.I. over de rechtsgeldigheid van de actie. Het bestuur weigerde de reke ningen te voldoen van de woningin richter. De twee vrouwen kregen te horen, dat alles wat gebeurd was „een misplaatst grapje" was geweest. De gemeente bleef haar toezegging ge stand doen, het meubilair werd niet betaald. De oudste van de twee vrouwen, die niet veel begrijpt van de twist en tweedracht, onthoudt slechts één ding: zij heeft meubelen in huis, die niet be taald zijn. Die zijn dus niet van mij, aldus haar redenering. ANGSTIG Van die dag af durft zij in haar eigen huis niet meer op een stoel te gaan zitten. Zij verwacht elkë dag een vrachtauto voor de deur te zien staan, waarmede de inboedel wegge haald wordt. En dus probeert zij alles nieuw te houden. Vrienden hebben haar bij herhaling gezegd, dat alles heus haar eigendom is. Zij lezen haar de akte van de no taris voor, waarin toch duidelijk staat „dat de te Arnhem gevestigde vereni ging 8 R.I.—1940, goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van 6 juli 1954 no. 63 aan de beide ondergetekenden (de twee weduwen) ter voldoening aan KAPELLE. Een loeiende sirene maakte vrijdagmiddag in Kapelle be kend dat er brand was en rookwolken bij 'het bejaardentehuis Pomona" be vestigden dit. Het bleek dat een rieten zomerhuisje achter het gebouw, in brand was geraakt. Door de harde wind brand de het als een fakkel. De brandweer was spoedig ter plaatse maar kon er weinig tegen beginnen en het brandde dan ook totaal af. De bewoners van Pomona" lieten zich in dat huisje graag koesteren door de zon, maar dat zal nu dus niet meer mogelijk zijn. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. morele verplichtingen de volgende roerende lichamelijke zaken in eigen dom en feitelijk bezit heeft overge dragen." „KAN NIET" Men leest haar dan d'e hele lijst voor, waarin alles is opgesomd dat in haar huis aanwezig is. Maar zij schudt dan heftig van neen en zegt: „Het staat er wel, dat 8 R.I. ons dat gegeven heeft, maar 8 R.I. kon het niet geven, omdat 8 R.I. dat alles niet heeft ge kocht en betaald'. Als je iets krijgt en de gever betaalt het niet, dan heeft hij het niet kunnen geven. Het is dus nog eigendom van de man die dacht dat hij iets verkocht." Alles wat de advokaten over en weer te berde brengen, ontgaat haar volledig. Het is voor haar geen juridische puzzel. Zij wordt geconfronteerd met een verschrikkelijke werkelijkheid waar zij niet tegenop kan. Zij is al maanden ziek van ellende en kwijnt weg in haar oude stoel, het enige meubelstuk dat op haar dringend ver zoek uit het krotje naar het nieuwe huis is overgebracht. „Deze stoel is tenminste van mij", zegt ze. „Hadden ze mij maar in mijn oude boeltje gelaten, daar was alles van ons. Wij waren arm, maar wij hebben altijd alles betaald wat we kochten." NIET UITGENODIGD Zij loopt verwezen door haar huis en kijkt met angst naar de nieuwe meubelen, die zij niet gebruiken durft. Als ze er de kracht voor had, zou zij het zeil van d'e vloer opnemen om het voor beschadiging te behoeden, on danks het feit, dat zij er met kouse voeten over gaat. Naar bed durft zij nauwelijks te gaan. Het liefst blijft zij in haar oude stoel zitten. En hoe blij was zij op die Sinterklaas dag toen zij voor het eerst een echt bed het hare mocht noemen! Zij had altijd in een bedstee geslapen. Dit jaar is zij ook niet uitgenodigd door 8 R.I. om op Tweede Pinkster dag naar de Grebbeberg te komen voor de dodenherdenking. Voor er ruzie over de betaling ont stond kreeg zij elk jaar een uitnodi ging. Het bestuur van 8 R.I. liet haar per auto halen en thuis brengen. Dit jaar bleef de uitnodiging achterwege. Een van de oude vrienden van haar gesneuvelde zoon heeft haar per taxi van huis gehaald en naar de Grebbe berg gebracht. Zijn motto was: ,,Je bent er altijd bij geweest, je hoort er- bUÓok het kerstpakket bleef eind vorig jaar achterwege. Vorige jaren bezorg de de post het stipt .enkele dagen voor Kerstmis. UITGESTOTEN Met een mengeling van verdriet en sarcasme zegt zij nu: ,,Het gaat me niet om het doosje bonbons of de bis cuit. De brief over vriendschap en vrede, die er altijd bijgesloten was, vond ik mooi Nu ik dit niet heb ge kregen heb ik het gevoel, dat ik uit de kring van 8 R.I. ben gestoten. En wat heb ik gedaan, dat men mij dit aandoet?" De secretaris van de vereniging 8 R.I. zei ons met nadruk, dat de fa- 191 T'OEN de laatste woorden gespro ken waren, nam Nittai de zware sleutels van de grote tempel poort, hield ze in de hoogte, zo dat alle priesters ze konden zien en riep: ,,0 Jahve, Gij hebt ons niet waardig bevonden Uw huis te beheren. O Jahve, neem de sleu tels terug." En hij wierp de sleu tels in de lucht. „Ziet ge, ziet ge Zijn hand?", riep hij. En allen zagen, hoe uit de hemel een hand neerdaalde, die de sleutels opving. Toen kraakte de balken, stortte het dak ineen en vonden ze dat ze een genadigde dood stierven. Even voor de middag had Pe- dan de brandfakkel geworpen. Reeds 's middags om 5 uur stond de hele berg in lichterlaaie. De eerste vuurpost die Titus had opgesteld, zag de brand en gaf, zodra de schemering intrad, het signaal dat de tempel gevallen was. En het vuur, dat het dichtst in de buurt was, werd ontstoken en het volgende en binnen een uur wisten heel Judea en Syrië het. In Jabne vernam dr. Johannes Ben Sakkai, dat de tempel geval len was. Het stokoude manneke verscheurde zijn kleren en strooi de as op zijn hoofd. Nog diezelf de nacht belegde hij een vergade ring. ,,Tot op heden", verkondigde hij, „heeft de Grote Raad van Je ruzalem tot taak gehad, het woord Gods te verkondigen, de tijdreke ning te bepalen, wanneer het nieu we en wanneer het volle maan is, wat recht is en wat onrecht, wat heilig en onheilig. Vanaf heden be zit de Raad van Jabne deze be voegdheid. Onze eerste taak is, vast te stel len, waar de grenzen der Heilige Schrift lopen. De Tempel is niet meer en de Schrift vormt thans ons hele rijk. Haar boeken zijn on ze provincies en haar hoofdstuk ken onze steden en dorpen. Tot nu toe was Jahves woord met woor den van mensen vermengd. Het komt er nu op aan, letter voor letter te bepalen wat tot de Schrift behoort en wat niet. Onze tweede taak is, de com mentaren der geleerden voor alle tijden te bestendigen. Tot nu toe rustte er een vloek op, wanneer men de heilige commentaren an ders verspreidde dan van mond tot mond. Wij heffen deze vloek op. Wij zullen de 613 geboden op goed perkament schrijven, waar zij be ginnen en waar zij ophouden, ze omperken en fundamenteren, zo dat Israël zich daar voor alle eeu wigheid op kan beroepen. Wij met ons eenënzeventigen zijn nu alles wat van het rijk Gods is overgebleven. „Reinigt uwe har ten, opdat wij een rijk zullen vor men, dat langer zal blijven be staan dan Rome." Zij zeiden: amen. Nog die zelf de nacht stelden ze vast, dat vier entwintig boeken heilig waren. Veertien boeken, die voor velen als heilig golden, sloten zij uit. Ze discuteerden en streden lang, maar gingen eerst nauwkeurig bij zichzelf te rade, daar zij slechts het woord Gods wilden laten spre ken, zoals het hun was overgele verd, en niet eigen ijdele wijsheid. Geen slaap kwam over hen en zij voelden zich bezeten van God, ter wijl zij deze schifting hielden, die voor alle tijden van kracht moest Ze gingen uit elkaar, toen de zon al was opgegaan. Eerst nu merkten ze, hoe moe ze waren, maar ondanks hun droefheid over de verwoesting van de Tempel waren ze in hun moeheid toch te vreden. Toen de anderen al weg waren, werd dr. Jochanan Ben Sak kai door Arach, een zijner leer lingen, aangesproken,,U hebt mij vandaag de spreuk nog niet ge dicteerd." Dr. Jochanan Ben Sak kai bedacht zich een ogenblik en dicteerde toen: „Indien gij ter ta fel wordt genood bij een heerser, zo zet u een mes op de keel aleer gij begerig wordt naar zijn lek kernijen, want deze zijn zeer be drieglijk." Arach zag het ver moeide en verbitterde gezicht van de oude man en begreep, dat het hem bang om het harte was, als hij dacht aan zijn lieveling Jozef Ben Matthias en dat hij innerlijk voor hem vreesde. (Wordt vervolgd) Advertentie Verkort Mulo voor P.T.T, en N.S. De kortste en roordeligsie opleiding (Bekende Schriftelijk* Cursus Arm in arm gingen de twee weduwen in Randwijk het nieuwe huis binnen. Zij dachten dat een sprookje werkelijkheid was geworden. milie Hoksbergen buiten de gerezen kwestie staat. Hij noemde de moeilijk heden in de vereniging zeer vervelend. Rond dit geval zouden verscheidene personen privé belangen willen uit vechten. Deze onverkwikkelijke ge schiedenis achtte hij niet geschikt om in het publiek te behandelen. Telefoon na zondag Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Na zondag wordt het netnummer van Rotterdam 0 10 voor de telefoonabonnees die onder de plaat selijke telefoondienst 's-Gravenhage en onder het telefoondistrict 's-Gravenha ge ressorteren. Dat zijn dus alle abon nees, die bereikbaar zijn onder een net nummer, dat met 0 17 begint. AMSTERDAM. Vlak voordat een van de treinen naar Parijs donderdag middag de grens bij Roosendaal zou passeren heeft de marechaussee er de 36-jarige Amsterdamse stukadoor J. C. H. K. uitgehaald. De man wordt ervan verdacht in Amsterdam een kleine auto bus te hebben verkocht, die hij in Duits land had gehuurd of geleend. Met de opbrengst, 2600 gulden, wilde hij in Parijs de bloemetjes gaan buiten zet ten. Fietsster onder vrachtauto Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Een licht ongeval vond gistermiddag in de Badhuisstraat plaats, tussen de wielrijdster E. R. T. en een vrachtauto bestuurd door P. K. De vrachtwagenchauffeur bemerkte te laat, dat de wielrijdster stopte en reed over het achterwiel van het rijwiel. De materiële schade was echter beperkt. DEN HAAG. Een beroep van de heer A. van der Veen te Leeuwar den, om vrijgesteld te worden van dienst als gewoon dienstplichtige, is bij Koninklijk besluit ongegrond ver klaard. De heer Van der Veen wordt opF/"*cid tot evangelist van de Fila- delfia-gemeente in Friesland, die haar taak ziet in de evangelisatie onder buitenkerkelijken. De heer Van der Veen was bij de Kroon in beroep gekomen tegen een besluit van de minister van oorlog, waarbij hem vrijstelling van dienst was geweigerd omdat hij niet in aanmer king zou komen voor vrijstelling wegens het bekleden van een geestelijk of gods- dienstig-menslievend ambt: of het in op leiding zijn voor een zodanig ambt. Blijkens het Koninklijk besluit is de minister bereid de heer Van der Veen uitstel van eerste oefening te verlenen tot het tijdstip waarop zijn opleiding kan zijn voltooid. Daarna kan vrijstelling echter nogmaals worden overwogen. HEREFORD (Reuter). Vlak voor het begin der lessen werd op de middelbare school van Hereford een afschuwelijke ontdekking gedaan: in een vuilnisemmer werd het lijk aangetroffen van de 24- jarige Malcolm Clarke, leraar in handen arbeid op deze school. Hij was gekleed in vrouwekleren, maar hij had geen schoenen aan. De leerlingen werden ogen blikkelijk naar huis gezonden. De ver moorde woonde in een huis dat ongeveer dertig meter van de school is gelegen. Hij stond bekend als een rustige, vrien delijke man, die dikwijls 's 'avonds naar de school terugging om daar houten scheepsmodellen te maken. DEN HAAG. Het kabinet-De Quay heeft het vertrouwen van de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer ver kregen. De twee socialistische moties, die donderdag bij het grote debat over de regeringsverklaring werden ingediend, zijn verworpen met 82 tegen 46 stemmen. De stemmingen gaven duidelijk aan hoe de nieuwe kaarten liggen. De regering kreeg steun van de K.V.P., de A.R., de C.H. en de V.V.D. De socialisten, de com munisten en de beide pacifisten verza melden zich in één tegenfront. De Tweede Kamer komt dinsdag, 16 juni weer bijeen voor de afhandeling van een aantal spoedontwerpen, o.a. de wijzi ging van de dienstplichtwet. Produkten op veiling Terneuzen TERNEUZEN. Op de veiling zijn gisteren de eerste tuinbonen aangevoerd door de heer Jos de Rijk uit Walsoor den, de eerste kroten kwamen van de heer G. de Zeeuw te Terneuzen en de heer W. Matthijissen te Terneuzen le verde de eerste doperwten. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Het is nu de goede tijd voor het zaaien van muurbloemen: heerlijk geu rende bloemen hebben de ouderwetse donkerbruine kleuren. Men kan het best in de volle grond van de tuin zaaien; een hoekje van een halve vierkante me ter is al wel voldoende. Later kunnen de plantjes dan op de voor hen bestem de plaats verspeend worden: ze komen dan op een afzonderlijk bedje, op een onderlinge afstand van ongeveer vijf tien centimeter en laat in de zomer als het met de echte zomerbloemen is ge daan, kunnen zij er voor in de plaats gezet worden. Postelein is een echte zomergroente: spinazie smaakt nu niet meer, doch de ze bladgroente kan de spinazie dan ver vangen. Zoek er een zonnig bedje voor uit en zaai vooral niet te diep. In vochtige grondsoorten is het al vol doende indien de grond na het zaaien met de achterkant van de schop een beetje aangedrukt wordt. Op droge grondsoorten mag het zaad juist onder de oppervlakte zitten en dient men het zaadbedje af te dekken met vochtige zakken en lappen en die dient men vochtig te houden todat het zaad tot ontkieming is gekomen. Uw rozen kunnen nu onder het wit zitten; een nare meeldauwzwam die het leven van uw tuinrozen erg moeilijk kan maken. Er zijn wel enkele goede bestrijdingsmiddelen e:n u doet goed die aan te schaffen. U dient zich echter te houden aan de voorschriften die op de verpakking staan aangegeven. U kunt de rozen op een warme er zonnige dag ook bestuiven met fijne bloem van zwa vel die wel via de drogist of de zaad handelaar betrokken kan worden. HllllllllllllllllllllllllllllUIIUIIIIIIII 7. Na zijn bezoek aan de vogelhan delaar was Klaas Zeesops eerste gang naar de havenmeester geweest. Daar vernam -hij tot zijn grote ergernis, dat de Kraak kort te voren het zeegat was uitgevaren, met als bestemming een eilandengroep in de Diepe Oceaan. „De Diepe Oceaan!" herhaalde hij woedend. „Welja! Dat moest er nog net bijkomen! Uitgerekend de Diepe Oceaan!" En stampvoetend trad hij een klein, ongunstig havenkroegje bin nen, dat door fatsoenlijke. Lutjewierse zeelieden doorgaans gemeden werd. Bij zijn binnenkomst werd hij begroet met tal van verwachtingsvolle blikken uit voor het merendeel ongunstige tro nies. „En?" vroeg een basstem, die meest al slechts tot spreken kwam wanneer men „Zee-egel" riep. „Wat, en?" snauwde Zeesop, terwijl hij zich een klein kelkje volschonk. „De aterlingen! Larie is verkocht aan een stuurman van de Kraak! Die schuit is net de haven uit en ik geef je te rajen waarheen!" „Toch niet naar de Diepe Oceaan?" vroeg een klein ventje met een onbe trouwbare piepstem. „Uitgerekend naar de Diepe Oceaan, Daan Deuk!" bevestigde Zeesop wrang. „Is dat niet toevallig?" „Daar steekt iets achtermompel de een vierde, die naar de naam Ka- rel Kneuk luisterde. ..Bravo, slimmerik!" riep Klaas Zee sop honend. „Maar als die paar zeelui denken, dat ze mij te slim af kunnen zijn hebben ze het mis!" „Hm," kwam de bedachtzame stem van de waard van achter de tapkast, „Jullie motten er wel aan denken, dat Anne Wobbe kapitein op de Kraak is, en dat is geen doetje!" „Zeg, wie denk je dat je voor je hebt?!" riep Klaas Zeesop geprikkeld. „Ooit gehoord van Nicolaas Zeesop, de grote piraat? Nou, dat was mijn opa!" De waard verbleekte. „Dat was óók geen doetjeerkende hij. Gerustgesteld wendde de kleinzoon van de kaper zich tot zijn mannen. „Jullie horen het. niet tobbe over An ne Wobbe!" riep hij leuk. „Naar het schip, mannen! De Kraak achterna! La ten we hopen, dat die papegaai zijn bek voorlopig houdt!" Terzelfder tijd stond de maat aan boord van de Kraak pogingen te doen om Larie aan het spreken te krijgen. En in plaats van het dier op de gebrui kelijke wijze de woorden in de mond te leggen, meende hij hem beter tot spre ken te kunnen krijgen door hem een van de geheimzinnige „Praetpepernoo- ten" toe te dienen.... TOKIO (AFP). Twaalf mensen zijn omgekomen door een hevige ont ploffing in een vuurwerkfabriek in Ka- misato en meer dan 200 anderen liepen letsel op. Elf van de twaalf omgekome nen waren werkzaam in de fabriek. De twaalfde was een leerlinge van een school in de nabijheid die zwaar werd beschadigd. Onder de gewonden zijn on geveer 70 schoolkinderen. Tot ver iri de omtrek is de materiële schade zeer groot. RILLAND. In de Frederikapolder is gisteren een houten schupr van de heer J. Weststrate tot de grond toe af gebrand. Hoewel de brandweer zeer snel ter plaatse was, konden de brand weerlieden niet verhinderen, dat de schuur afbrandde. Mede door de wind werd het vuur aanzienlijk aangewak kerd. Een drietal fietsen en een mooie collectie vogels (de heer Weststrate was vogelliefhebber) werden een prooi der vlammen. De heer Weststrate was niet verzekerd. Een petroleumstel, waarop de aard appels voor het varken werden gekookt, brandde. Het stel was omhangen met een oude zak, die vermoedelijk vlam heeft gevat.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2