Effect van wet op woningverbetering ernstig vertraagd Propvolle trein Java in ravijn op DE REKENKAMER ONTDEKT OPSTELLENDE ACHTERSTAND Steeds meer rode leiders koersen naar Albanië Vergezicht voor u HET WATER IS DOOD Politiemannen onder auto Explosie in Franse mijn BURGEMEESTER DAAGT DE N.S. UIT Vrije zaterdag voor iedereen BOTER WELLICHT DUURDER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 30 mei 1959 GERUCHTEN OVER SABOTAGE 85 DODEN EN 40 GEWONDEN - op parkeerplaats Oorlog: te oud of te duur Luchtbrug over Zuidslavië Leger dreigt met maatregelen Kunstenaars bij opening van Rijnhotel Ir. F. J. PHILIPS: LAATSTE NIEUWS SCHIP GEZONKEN C.A.0.'s grafisch bedrijf opnieuw verlengd Rijksambtenaar gearresteerd Ned. zeeman (dronken) worstelt met machinist Ziekteverlof burgemeester Gezusters Dionne vijf en twintig De Bilt: Bewolkt Verandering Directeur: JACQ DE SMITHoofdredacteur: R.HAGOORT Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeenwscl) Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1610 GROOTBOEK KWAM NIET VOL DJAKARTA (Reuter/A.P.) Bij Tasikmalaja in de oostelijke Preanger is vrijdagochtend een tot de laatste plaats bezette snel trein'in een ravijn gestort. Daar bij zijn 85 mensen om het leven gekomen en zeker veertig zwaar gewond. Het is de ernstigste treinramp, die Indonesië ooit heeft getroffen. De trein was van Bandjar op weg naar Bandoeng. Juist toen zij voorbij Tasikmalaja het met diepe ravijnen doorsneden bergland van de Preanger had bereikt moet een koppeling tus sen de locomotief en hgt eerste rij tuig zijn gebroken. De gevolgen waren verschrikkelijk. Vier personenwagens schoten uit de rails en stortten in een metersdiep ravijn. REDDINGSWERK Zodra in Djakarta het bericht van de ramp ivas ontvangen stelde de Indonesische luchtmacht twee vlieg tuigen beschikbaar om artsen, ver pleegsters en twee en een halve ton aan medicamenten naar Tasikmalaja te vliegen. In heel West-Java werden artsen opgeroepen om zich voor het reddingswerk gereed te houden. Uit Djakarta vertrokken ijlings de minister van verkeer en andere hoge functionarissen om zich op de hoogte te stellen van de toestand. BENDEN De plaats van het ongeluk ligt in een gebied dat bijzonder onveilig wordt gemaakt door benden van de Darul Islam. Onmiddellijk doken dan ook geruchten op over sabotage. Het schijnt echter dat er nog geen te kenen zijn gevonden, die in die rich ting wijzen. Associated Press meldt dat gisteren ook tussen Semarang en Soerabaja een trein is ontspoord. Daarbij zouden twee mensen om het leven zijn ge komen. RIDDERKERK Vlak bij de pleister plaats van Van Kekem aan rijksweg 16 Rotterdam-Dordrecht zijn gister middag omstreeks half vijf twee leden van de rijkspolitie uit Hoge en Lage Zwaluwe, toen zij op een parkeerplaats wilden stoppen, aan gereden door een veeauto en ern stig gewond. De 42-jarige opper wachtmeester Kooyman is met een gebroken schouderblad naar het zie kenhuis aan de Coolsingel gebracht. Zijn bijrijder in het zijspan moest met levensgevaarlijk hoofdletsel naar het Westerziekenhuis even eens in Rotterdam worden vervoerd De veeauto, die de aanrijding ver oorzaakte, kwam van Rijswijk en zou in Zeeland vee halen. De 22- jarige chauffeur A. A. B. is volgens ooggetuigen met hoge snelheid de parkeerstrook opgereden op een moment, dat het uitzicht op de zijspancombinatie door een voor hem rijdende vrachtwagen werd belemmerd. De motor met zijspan werd onder de auto meegesleurd en totaal verpletterd; de beide po litiemannen werden eruit geslingerd en kwamen achttien meter verder op de parkeerstrook terecht, waar de veeauto nog eens over een van ie slachtoffers heenreed. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de valhelm het leven van de opperwacht meester, die de motor bestuurde, gered. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Algemene rekenkamer heeft blijkens haar verslag over 1958 vooral de uit gaven van het ministerie van oorlog nauwkeurig gecontro leerd. Een bloemlezing uit de vele kleine en grote feiten, die de controle aan het licht bracht, leert ons: d at er 70.000 brisantgranaten en 7600 pantsergranaten moeten worden gesloopt omdat zij vele jaren te oud zijn; dat het D.M.L. in de periode van 1953'56 voor 7,5 miljoen gulden aan tot nu toe onbruik bare trekkers heeft uitgegeven en die trekkrs 27 in getal zonder emplooi in Soesterberg staan; dat er veertig onbruikbare buskruitauto's zijn besteld, die later voor een bedrag van ruim 470.000 gulden moesten worden verbeterd; dat de luchtmacht 226.000 gulden uitgegeven heeft aan een machine die later onbruikbaar bleek te zijn. De machine moest worden gebruikt voor het ver wijderen van verschoten pro jectielen uit het schietterrein. De luchtmacht probeert het ap paraat nu te verkopen aan de Dienst der Zuiderzeewerken; dat het voortbestaan van de Studieverzameling militair ma terieel financieel onverantwoord is. De verzameling wordt dan ook opgedoekt dat het leger in 1954, 1955 en 1956 te grote hoeveelheden heeft aangekocht van brons, bladlood, gietijzer en gereedsschapstaal. De Kamer trekt hieruit de conclusie dat de bepaling der behoefte aan deze goederen „niet altijd met de nodige voor zichtigheid geschiedt". BELGRADO. Alles wijst erop dat in de Albaanse hoofdstad Tirana een soort topconferentie van de commu nistische landen aan de gang is. Dage lijks vliegt een groot aantal vliegtui gen, afkomstig uit deze landen, naar Albanië. Dat heeft men kunnen vast stellen aan de hand van de aanvragen die in Belgrado zijn binnengekomen voor vergunningen om over Zuidsla vië naar Tirana te mogen vliegen. Behalve de Russische premier Kroesj- tsjef met een aantal van diens naaste medewerkers, zijn op het ogenblik in Tirana aanwezig premier Grotewohl van Oost-Duitsland en maarschalk Peng Teh- hoeai, de minister van defensie van com munistisch China. De Sowjetunie heeft Zuidslavië tot dus ver toestemming gevraagd voor dertien vluchten gedurende het bezoek van Kroesjtsjef aan Albanië; Oost-Duitsland voor drie vluchten. Verder zijn er vluch ten van Roemenië, Hongarije, Tsjecho- Het type van de Russische vliegtuigen die via Zuidslavië naar en van Albanië Slowakije en Bulgarije naar Tirana. In al deze gevallen gaat het om speciale vluch ten. IN INDONESIË DJAKARTA (U.P.I.) Het Indonesi sche leger heeft gisteren gewaarschuwd dat het gereed staat om alle ontwikkelin gen als gevolg van het voorstel om de grondwet van 1945 weer in werking te stellen, het hoofd te bieden. Dat is bekend gemaakt na afloop van een driedaagse conferentie van de hoog ste militaire commandanten. Men schijnt in Djakarta toch niet erg gerust te zijn op de goede afloop van het voorstel-Soekarno. Eergisteren heeft promier Djuanda al gewaarschuwd dat .indien het voorstel wordt verworpen, Indonesië dezelfde ervaringen als som mige buurlanden zotf kunnen doorma ken". In Birma en Pakistan heeft, zo men weet, een militair bewind de staats zaken overgenomen. De laatste berichten wijzen erop dat de mohammedaanse leden unaniem tegen het voorstel zullen stemmen. Dat zou beteke nen dat de tweederde meerderheid, die nodig is voor aanvaarding van het voor. stel, niet wordt bereikt. vliegen duidt er op dat belangrijke per sonen aan boord zijn. Het gaat hier dus bepaald niet om diplomatieke koeriers- Vrijdag reisde een Bulgaarse delegatie, bestaande uit partij- en regeringsleiders, via Belgrado naar Tirana, blijkbaar ook al op weg naar de leiders van het com munistische blok die daar bijeen zijn. Voordat premier Kroesjtsjef naar de Sowjetunie terugkeert zal hij waarschijn lijk nog een bezoek aan Boedapest bren gen. De Hongaarse partijleider Janos Ka- dar heeft hem uitgenodigd. Ook een kort oponthoud in de Bulgaarse hoofdstad Sofia is mogelijk, meent men in Belgrado. Van een ontmoeting tussen de Rus sische premier en president Tito zal geen sprake zijn. Dat maakte een woordvoer der van de Zuidslavische regering gisteren duidelijk. Kroesjtsjef heeft Tito niet uit genodigd, zei hij. Intussen is het in Belgrado wel zeer opgevallen dat Kroesjtsjef en zijn Al baanse vazallen zioh de laatste dagen in hun vele redevoeringen zeer gematigd tegenover Zuidslavië uitlieten. Albanië stond altijd vooraan in de anti-Zuidsla- vische campagne van het communistische blok. ROTTERDAM. De opening van het Rijnhotel zal woensdag staan in het te ken van de cultuur. De exploitanten van het hotel willen het Falstaffrestau- rant namelijk tot een centrum voor cultuurminnend Rotterdam maken. De ligging direct naast de schouwburg geeft daartoe aanleiding, en bovendien zoe"kt een bepaalde categorie Rotterdammers nog steeds naar een geschikt trefpunt. De opening van het complex gebou wen in de grote zaal van het A.M.V.J.- gebouw zal daarom een weinig gebrui kelijk karakter dragen. Behalve gemeen telijke autoriteiten en vertegenwoordi gers van scheepvaart, handel, verkeer en toerisme, zullen figuren uit de toneel- en muziekwereld tot de genodigden be horen. Tussen de toespraken door burge meester Van Walsum zal het hotel ope nen, mevrouw Margot Flipse het Fal- staffrestaurant zal een programma van film, toneel en muziek worden uit gevoerd. Tot de medewerkenden beho ren Alfred Kossmann, Pim Dikkers en een groep strijkers van het Rotterdams Phil'harmonisch Orkest, met Ed'uard- Flipse achter de vleugel. Het harmonie orkest van de Steenkolen Handels Ver eniging zal voor de marsmuziek zorgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De controle, die de Algemene Rekenkamer het vorig jaar heeft geoefend op de uitvoering van de Wet groot boek woningverbetering heeft twee ernstige feiten aan het licht gebracht: het aantal aanmeldingen was in september 1958 slechts tweederde van het aantal aanmeldingsplichtigen 2 de administratieve verwer king van de vele mutaties in de woningvoorraad vertoont een ontstellende achterstand. De rekenkamer noemt deze gang van zaken „weinig bevre- gend". Het Iaat echter geen twij fel dat de ontdekking van grote invloed zal zijn bij de beslissing of de komende huurverhoging, evenals die van 1957, moet wor den geblokkeerd. Bij het van kracht worden van de wet werd het aantal aanmeldingsplichtigen geschat op driehonderdduizend. Deze schatting bleek precies honderdduizend te hoog te zijn. ONDERZOEK De aanmeldingstermijn sloot eind sep tember 1957 op die datum waren er nog geen vijftigduizend aanmeldingen binnengekomen. Een heel jaar later dus eind september 1958 was dit aan tal aanmeldingen gestegen tot 140.000. Zestigduizend aanmeldingen waren op die datum dus nog zoek, wat betekent dat die huiseigenaren niet hadden ge stort. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft inmiddels meege deeld dat sedert die datum in verschil lende gemeenten een stelselmatig on derzoek naar de nalatige aanmeldings plichtigen is begonnen. Hij verwacht dat vóór 1 augustus aanstaande een groot aantal nalatigen is opgespoord en aan geschreven. NIET ÉÉN De verwerking van de mutaties werpt een schril licht op de administratie van het grootboek. In augustus vorig jaar waren er ruim elfduizend mutaties bin nengekomen wegens leegstaan van hui zen, oninbare huren, gedeeltelijke toe passing van huurverhogingen en ande re feiten die de huiseigenaars verplicht zijn aan het Grootboek te melden. Van al deze mutaties waren er in augustus vorig jaar nog geen vierdui zend voldaan. Van de ruim 3600 aanvra gen voor deblokkering en ontheffing waren er precies 27 afgedaanen van de ruim twintigduizend formulieren wegens aan- en verkoop van woningen was er op dat tijdstip nog niet één af gedaan. Toen de kamer veertien dagen later weer controleerde bleek de achterstand nog te zijn opgelopen. Dit alles leidde er toe, aldus het ver slag van de kamer, dat het effect van de wet werd vertraagd en dat het inte restvoordeel voor het rijk verminderde. De kamer heeft de minister inmiddels gevraagd hoe hij deze achterstand denkt in te lopen. De toekomst zal leren of de verwach tingen van de minister inzake het op sporen van nalatigen en het inhalen van de achterstand in de administratie zullen worden bewaarheid, zo merkt de kamer in haar verslag filosofisch op. Bij de aanmerkelijke overschrijding van de aanmeldingstermijn kwam nog, zo blijkt verder, dat de meeste formu lieren onvoldoende waren ingevuld. Dat levert veel extra werk op dat alleen maar kan worden ingehaald door in schakeling van extra-werkkrachten en vereenvoudiging van de werkwijze. De kamer blijkt verder niet tevreden te zijn over de gang van zaken bij de uitkering van rente over het gestorte bedrag aan de stortingsplichtigen. Door de administratieve achterstand heeft men zich namelijk niet kunnen houden aan de termijn, die de wet voor deze rente-uitkering stelt. GEEN CONTROLE Evenmin is de kamer te spreken over de manier waarop declaraties werden uitbetaald aan gemeenten die verzoeken om ontheffing van de stortingsplicht hebben beoordeeld. De juistheid van de ze declaraties blijkt namelijk in geen enkele opzicht te zijn gecontroleerd. Er zullen nu steekproeven worden ge nomen, waarbij nog afgewacht moet worden of deze in dit tekort aan contro le voldoende zullen voorzien. Vanochtend bezorgen wij u een uniek vergezicht thuis. Nog voor de Euromast in Rotterdam klaar is, kunt u genieten van een onver gelijkelijk mooi panorama. Exclusief voor ons blad beklom een fotograaf vele malen de ruim vijfhonderd treden van de ladders in de slanke toren om telkens met de juiste be lichting en op een moment van grootste helderheid eeja deel van het panorama te fotograferen. Op pagina 9 kunt u zich boven de Euro mast wanen en kunt u uw blik laten zwerven over de vier windstreken van de boeiende stad. EINDHOVEN. Bij Philips is men ervan overtuigd dat de vrije zater dag gezien moet worden als een be wijs van grotere welvaart voor ieder een in Nederland. Dat heeft ir. F. J. Philips, vice-pre sident van het Philips-concern, ge zegd ter gelegenheid van de onderte kening van de nieuwe c.a.o.'s voor de handarbeiders bij de fabrieken in Eindhoven en een viertal andere ves tigingen van het concern in Neder land. Ir. Philips noemde het een vooruit gang in het georganiseerd overleg dat deze keer de overeenkomsten voor de duur van drie jaar zijn aangegaan, met de mogelijkheid tussentijds bepaalde wijzigingen aan te brengen. Terdege is daarbij rekening gehouden met de in voering van de verkorte werkweek als de omstandigheden daarvoor gunstig zijn. Een waarschuwend woord liet ir. Phi lips echter horen ten aanzien van de vrijere loonvorming. Vrijere loonpolitiek vergt zowel van de werknemers en hun organisaties als van de werkgevers in het algemeen belang een grote mate van zelfdiscipline, zei hij. Overigens stond het voor ir. Philips wel vast dat de lonen van de laagst be taalden in ons land beslist te laag zijn, temeer daar ook de huurpolitiek nog al tijd de nodige problemen met zich brengt. FALMOUTH (A.P.). Het 9200 ton metende Liberiaanse vracht schip Mitera Marigo is vanmorgen vroeg bij de haven van Falmouth na een aanvaring met het 10.613 ton metende Duitse schip Fritz Thyssen gezonken. Er hing in het Kanaal een dichte mist. Alle opvarenden van de Liberiaan konden door een Engelse sleepboot aan boord worden ge nomen. AMSTERDAM. Bij de onderhande lingen tussen de organisaties van werk gevers- en werknemers in het grafisch bedrijf is nog geen volledige overeen stemming bereikt over het afsluiten van nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten. Daarom is besloten de bestaande over eenkomsten nogmaals te verlengen, de technische c.a.o. en die voor de chefs tot en met 27 juni en de c.a.o. voor het administratief personeel tot en met 30 juni. Op 2 maart werden de drie c.a.o.'s voor de eerste keer verlengd voor de periode van begin maart tot eind mei. MIDDELBURG. Naar wij vernemen heeft de Middelburgse politie de rijks ambtenaar de D. gearresteerd. De D. haalde uit de wachtkamers van de dok toren recepten weg om verdovende mid delen bij de apotheek te kunnen kopen en zelf te gebruiken. Hij raakte dermate verslaafd aan deze „sport", dat de recep ten steeds intensiever verdwenen. De heer de D. is thans opgenomen in het ziekenhuis. METZ (Reuter) Een dof-zwijgen de menigte stond gisteravond voor de ingang van de mijn Sainte Fontaine, nabij Merlebach, in Oost-Frankrijk. Voor het eerst in een halve eeuw had in deze mijn een ongeluk plaats gehad: op de haastig getikte lijsten die bij de ingang waren aangeplakt kwamen de namen van zeventien slachtoffers voor, maar er werden nog ongeveer vijftig mijnwerkers vermist. Er waren toen al 39 zwaargewonden naar boven gebracht, allen overdekt met brandwonden. Reddingploegen wa ren de gehele dag in de weer geweest, nadat 's morgens vroeg een zware ont ploffing de omgeving had doen schud den. Enige dagen geleden werd gas in de mijn ontdekt. Het bleek nodig de mijn te ventileren; als voorbereiding daar toe was men vanochtend bezig de schacht af te sluiten, toen op 660 meter diepte het gas ontplofte. Het water is dood. Beroeps visser Nick van Amsterdam en de heer J. N. de Wit, voorzitter van het Centraal hengelaarsver- bond, bekijken wat mistroostig het visje dat met de zegen uit de Hollandse IJssei is gevist: het is blind. Het vergif in het water heeft de visstand terug gebracht tot vrijwel nihil. De proef die gisteren genomen is, heeft dat duidelijk bewezen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De kans bestaat dat het pakje roomboter enkele centen duurder zal worden. De afgelopen week is de marktprijs van de roombo ter nl. nogal gestegen, en wel met zes-1 tien cent per kilo. Het valt nog niet te zeggen of het bij deze stijging zal blijven. HIROSHIMA (UPI). Een negen tienjarige Nederlandse zeeman heeft donderdag de nacht-exprestrein van Hi roshima naar Tokio een oponthoud van ruim een kwartier bezorgd door op de lokomotief van de (al rijdende) trein met de machinist te gaan worstelen. De naam van de jongeman die op deze oorspronkelijke maar ruwe ma nier de aandacht van het buitenland op de prestaties van de Nederlandse zeevaarders vestigde, wordt geheim gehouden. Hij was dronken. De jonge zeeman was met zestien collega's op weg naar Osaka om per vliegtuig naar Nederland terug te ke ren, nadat zij het Liberiaanse vracht schip Rotek hadden afgeleverd in Ja- wata op het eiland Kijoeskoe, waar het zal worden gesloopt. Het feit, dat de jongeman het land zou verlaten, heeft de Japanse auto riteiten de worsteling door de vingers doen zien. De autoriteiten hadden het verhaal van de machinist, die ver- verklaarde dat de zeeman hem wilde wurgen, maar met een korreltje zout genomen. Eigen nieuwsdienst BREDA. In een open brief heeft de burgemeester van Prinsenbeek, de heer P. J. A. Baetens „een laatste beroep" gedaan op de Ne derlandse spoorwegen om de over weg in de Steenakkerstraat te Prinsenbeek te beveiligen. Als de N.S. niet gunstig op dat be roep reageren, zal de burgemeester de N.S. dagvaarden op grond van het feit dat zij geen acht hebben geslagen op de reglementaire beveiligingsnorm dat er uit de binnenbocht tot op twintig meter uit het hart van de spoorbaan naar beide zijden een vrij zicht van vijfhonderd meter moet zijn. Het zicht in de richting Breda is nauwelijks hon derd meter.* In het traject Breda—Dordrecht zijn onder de gemeente Prinsenbeek tien spoorwegovergangen, waarvan er se dert 1957 één is beveiligd. De overige zijn. onbewaakt. Op de spoorwegovergangen zijn al vele doden gevallen, de meeste op die aan de Steenakkerstraat. Daar kwamen op 19 mei nog twee manr^n om het leven, toen hun auto door een trein werd gegrepen. De officier van justitie bij de recht bank van Breda, mr. Louett Feisser, heeft de situatie op de overweg aan de Steenakkerstraat bestudeerd en was on der de indruk gekomen van de onvei ligheid ter plaatse. De beruchte overgang was tot 1931 beveiligd; toen namen de N. S. uit,zui nigheid de bewaking terug. De burge meester schrijft daarover in zijn open brief: „Door het terugnemen van de bewa king zijn de Nederlandse spoorwegen verantwoordelijk voor de achttien ver- OOSTERLAND Het ziekteverlof van de burgemeester van Oosterland, de heer S. W. A. Laurense, is weer met een maand verlengd tot 1 juli 1959. De heer Laurense is al sinds 29 ja nuari met ziekteverlof wegens een justi tieel onderzoek naar de verduisteringen, die zijn gepleegd door een ambtenaar op de secretarie van de gemeente Oos terland. keersongelukken gedurende de laatste tien jaren op het betrokken lijnstuk onder Prinsenbeek, waarvan alleen reeds in de laatste vier jaar vijf met dodelijke afloop, die op deze beruchte overweg hebben plaatsgegrepen". MONTREAL (A.P.). De vier nog in leven zijnde meisjes van de beroemde Dionne-vijfling hebben donderdag geza menlijk hun vijfentwintigste verjaardag gevierd. Zij ontvingen gelukwensen uit de gehele wereld. Yvonne, die verpleegster is, is nog ongetrouwd. Marie, Cecile en Annette zijn gehuwd; de beide"laatste meisjes hebben beide reeds een zoon. De vier zusters kunnen zonder zorgen leven want op hun 21e verjaardag kre gen zij ieder een bedrag van 250.000 dollar uit het fonds waarin de opbrengst in van hun jeugd-publiciteit werd gestort. .Sa Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot zwak ke wind, aanvan- kelijk noordelijk, Ail later verander lijk. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren, of iets hogere. MIESJE: Lekker twee dagen te vroeg. (Van onze weerkundige medewerker) Heel langzaam is het weer aan het veranderen. Niet voor iedereen is dat even prettig: buien worden maar al te gauw met de nek aangekeken, maar ook die zijn nodig, zelfs is er door velen naar verlangd. Giste ren zijn deze dan hier en daar gekomen, in Rotterdam viel 8, in Zuid-Limburg waar ook on weer werd gehoord viel 5 milli meter. Maar er zijn ook plaatsen waar de regen zich nog niet vertoonde: aan het grootste deel van de kust bleef het nog droog. De buien hielden verband met een gebied van lage druk dat zich dicht langs ons land over West-Duitsland naar het zuiden verplaatste. Tussen de buien door scheen evenwel af en toe de zon, zodat de temperatuur op het vliegveld Gilze Rijen voor het eerst sedert enkele dagen weer 17 graden kon bereiken. Gedurende het weekeinde blijft de kans op een bui bestaan, maar daar tussendoor zijn ook opklaringen te verwachten en dat bij een over het algemeen iets hogere temperatuur. Welis waar wordt de activiteit van cfc1 depressies boven de Oceaan wat groter maar het gebied van hogedruk ten zuidwesten van Ierland had daarvan tot gister avond nog maar weinig te lij den. Wel heeft dit tot gevolg dat iets zachtere lucht om het ge noemde gebied van hogedruk heen naar de Noordzee kan stromen om daarmede definitief een einde te maken aan het vele koude weer, dat menige kachel in ere heeft doen herstellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1