KEUKENS UIT ZES LANDEN HIER is mijn speelhuis, thuis is mijn slaaphuis NIEUWTJES VAN DE WEEK IVOROLDe Koningin der tandpasta's fe Efficiënt en gezellig Zaterdag 30 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Bij de besteedv rouwen Nu moderne tehuizen de Nü. Kerk Ook „bonne humeur" Problemen voor fabrikant óók uw haar vraagt om make-up! Algemene vergadering Ver. van Kerkvoogden in O hoort bij uw make-up! door Rita Beukman HIER is mijn speelhuis en thuis is mijn slaaphuis, zei de kleine Vincent in de Rotterdam se kinderbewaarplaats, die Prin ses Beatrix vorige week bezocht. Vrolijk danste de prinses met de kleintjes die daar overdag hun thuis vinden, een polonaise door het gebouw dat haar naam draagt, toen die kleuter haar dat toevertrouwde. Vincent van drie en een half jaar is een van de vele kinderen die overdag in zo'n kinderbe waarplaats verblijven, omdat hun moedeT ziek is of buitens huis werkt. Die moeders de zekerheid te geven dat hun kleintjes niet on verzorgd achterblijven, wanneer zij hen door ziekte niet onder hun hoede kunnen houden of voor hun werk de deur uit moe ten, is het doei van zo'n kinder dagverblijf. Een kinderbewaarplaats is echter zeker geen soort „fietsenstalling" voor kleuters, zei de directrice me juffrouw N. Rijssel, toen wij in die Rotterdamse Kinderbewaarplaats Bea trix een kijkje gingen nemen. Verschillende handige nieuw tjes voor op reis ontdekten wy deze week. Kleerhangertjes bij voorbeeld, die men even klein kan opvouwen als een velletje post papier. Die hangertjes zyn ver vaardigd van plastic en worden voor het gebruik met lucht gevuld. Voor dat doel is er een blaas- mondje in de plastichoesjes aan gebracht, dat met een stop wordt afgesloten, wanneer het hangertje als een soort luchtkussen is gevuld. Die opblaasbare kleerhangers kun nen met behulp van een metalen haakje, dat men door een opening in het plastic schuift, worden opgehangen. Ook voor op reis bestemd, is een klein strijkijzer, dat zowel op netstroom van tweehonderdtwintig, als van honderdtien volt kan wor den aangesloten. De handige licht gewicht bout heeft voor elk van die twee voltages een aparte aan sluiting, waarvan de een met een verend klemmetje wordt afgedekt, wanneer de tweede in gebruik is. Om het vervoer van deze bout nog gemakkelijker te maken, kan bovendien tijdelijk de handgreep worden verwijderd. Voor reizigers achter het stuur van een auto is er een automaat in de handel, die men maar met een eenvoudige handgreep hoeft te openen, om er een brandende siga ret uit te kunnen halen. Zolang de voorraad strekt tenminste, men kan het apparaatje nameiyk slechts met een pakje sigaretten tegelijk vullen. De automaat is gedeeltelik van plastic vervaardigd en kan op de akku worden aangesloten. Hier nog een nieuwtje voor de huishouding thuis. Pannen waar van in de loop der tijd verschillen de stukjes emaille zijn afgestoten, kan de huisvrouw zelf weer een fraai aanzien geven met behulp van een nieuw vloeibaar emaille, dat in verschillende kleuren m de handel wordt gebracht. De vloei stof is in tubes verpakt en wordt met een penseeltje, dat in die ver pakking is aangebracht, op het beschadigde emaille van potten en pannen gestreken. Waar de nieuwtjes die wij deze week ontdekten verkrijgbaar zijn, kunt u per briefkaart bij ons aan vragen. Men kan er niet zo maar naar be lieven kleuters „parkeren" waar men geen raad mee weet. Alleen in nood zakelijke gevallen worden de kinderen er opgenomen. IN zo'n bewaarplaats zijn betekent een tweede tehuis hebben voor de kleu ters, zoals de kleine Vincent op de dag van het hoge bezoek op zijn ma nier vertelde. De kleintjes die vroeger, toen er nog geen kinderbewaarplaatsen van dit soort waren, als moeder dagelijks van huis moest alleen gelaten werden, hadden echter heel wat minder re den om zo tevreden te zijn. Zij werden meestal zo maar aan de hoede van een ouder broertje of zusje dat zelf nog een kind was over gelaten, bij de water- en vuurvrouwen ondergebracht, of aan een hou- en besteedvrouw toevertrouwd. Die vrouwen maakten er hun be roep van op kinderen van anderen te passen en zij deden dat op hun ma nier. Hun zorgen strekten zich meest al niet verder uit als het toestoppen van een fopspeen of slaapbol, of het met heel wat drastischer middelen stil houden van de kleintjes. In de moderne kinderbewaarplaat sen, die men ook in ons land nu in vele steden aantreft, wordt echter al les gedaan om de kinderen het gemis aan moederlijke toewijding zoveel mogelijk te vergoeden. De kinderen bij zo'n hou-vrouw uit besteed omdat de moeder zelf mee hielp de kost voor het gezin te ver dienen, hadden meestal een ver schrikkelijke jeugd, want er waren veel wantoestanden op dit gebied. OM voor zover mogelijk daaraan een einde te maken, werd in 1872 in Amsterdam de eerste Nederlandse kinderbewaarplaats ingericht. De pre dikantsdochter Femina Muller nam daartoe het initiatief. Amsterdamse Vereniging tot Instandhouding van Kleine Kinderbewaarplaatsen heette toen de opgerichte stichting, die nu in de hoofdstad vijf tehuizen heeft en binnenkort twee nieuwe bewaarplaat sen, of kinderdagverblijven, zoals men ze tegenwoordig in vele gemeenten noemt, gaat openen. In 1927 werd, eveneens in Amster dam. het overkoepelend orgaan Centra le Vereniging voor Kinderbewaarplaat sen in Nederland opgericht, waarvan de naam later in Centrale Vereniging voor Kinderdagverblijven veranderd werd. Elf plaatselijke verenigingen met elk een of meer cdagverblijven, houden via die centrale vereniging regelmatig kontakt met elkaar. Er zijn in Nederland nu twintig kinderdagverblijven van dit soort, on der andere gevestigd in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Dor drecht, Groningen, Leeuwarden, enzo voort. Voor nieuwe tehuizen in Amsterdam en Rotterdam zijn de plannen reeds in een vergevorderd stadium. Kleine plaatselijke verschillen daar gelaten, zijn de voorwaarden van op name, de dagindeling enzovoort, in al die kinderdagverblijven hetzelfde. In de Beatrix kinderbewaarplaats die onze kroonprinses bezocht en in de overige verblijven, die door dezelf- Wat gezellig, zeiden alle huisvrouwen die deze keuken bekeken, door het bekende Franse vrouwenblad „Elle" ingericht. Geel, oranje, zwart en wit zyn de voornaamste kleuren in deze Franse keuken. Bij de afwas kan Madame zich amuseren door naar een „mobile" van Hiquily te kijken, waar aan alles gaat bewegen als er water uit de kraan doorloopt. Staat het niet leuk die hoge fruitschaal op de koelkast (zie zwarte pyl) en al die aardige pannetjes (zie witte pyi) op een ry. Advertentiën De kleine kunst maar met "n grote K. De kunst van smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als U Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. de vereniging in de havenstad werden ingericht, wordt de noodzaak van op name bijvoorbeeld gecontroleerd door een sociale werkster van dc Sociale Raad. Of de moeder werkelijk de kost moet verdienen of slechts gaat werken om voor een televisietoestel te sparen, wat óók heel dikwijls voor komt, wordt op die manier onderan- dere nagegaan. Een vooruitstrevende burgemees tersvrouw, mevrouw Van Vbllenhoven- Rochussen, legde in 1884 in Rotter dam de basis voor dit belangrijke werk, door de oprichting van de Ver eniging tot Instandhouding! van Klei ne Kinderbewaarplaatsen en de ope ning van een eerste tehuis in een lo kaaltje aan de Baan. Drie moderne kinderdagverblijven heeft deze vere niging nu, waartoe de Beatrix Kin derbewaarplaats onderandere behoort, DE kleintjes worden daar 's morgens om acht uur gebracht. In groepjes van vijf en twintig worden ze door een leidster en een helpster gezellig met allerlei spelletjes bezig gehou den. Tegen elf uur wordt er wat ge geten, waarna zij de rest van de och tend in de buitenlucht doorbrengen. De allerkleinsten liggen in hun wiegje •buiten als het weer daarvoor mooi genoeg is en de ouderen spelen in de zandbak of ravotten op klimrekken. Van zes weken tot zes jaar varieert de leeftijd van de kinderen, die in dit dagverblijf worden opgenomen. Na de warme maaltijd gaan in zes tig bedjes de ogen dicht voor een mid dagslaapje. Wie dan een bezoek brengt aan de bewaarplaats vindt alles in diepe rust en kan zich nauwelijks voorstellen, hoeveel lawaai die kleuters kunnen maken, wanneer zij om drie uur weer naar buiten mogen of bij slecht weer binnen spelen. Ouders, broertjes of zusjes komen de kinderen tegen vijf uur na de broodmaaltijd weer afhalen Natuurlijk gaan zij weer graag naar moeder maar wanneer ze juist zo fijn aan het bouwen of klimmen waren wordt er ook heel dikwijls gezegd, moeten we nu al weg. Naar hun „speelhuis" komen ze de vol gende dag weer blij terug, terwijl vroeger die kleintjes elke dag op nieuw met angstige hartjes naar de water- en vuurvrouw of de besteed- vrouw moesten worden gebracht. Ja, daar moet natuurlijk ook op worden gelet in een kin derbewaarplaats HEERLEN. Millie Perkins, de film-Anne Frank, was gisteren zó ver moeid. dat haar Hollywoodse begeleid ster Miss Brooks gedwongen was van het programma af te wijken. De 20-ja- rige, fragiele Millie zou per helikopter van Maastricht naar Brussel reizen. Het vertrek was op 10 uur bepaald, maar het meisje was te moe. Men liet haar uitslapen en later op de dag ging zij per auto naar ö'e Belgische hoofd stad. Aduenetitie In zes landen winkelen voor zes keukens. Redactrices van bekende vrouwenbladen in de Euromarkt-landcn kwamen in Aalst keukens inrichten. Zij tonen u hier een nationaal huishoudelijk attribuut. Links Dany Simons en Christian® Auroch van Elle, daarnaast Syiviane Dassargues uit België. Gioia Faick van Novita Iaat een Italiaanse pan zien, de Luxemburgse Marie-Louise Erasmy een kleurig kopje en de Nederlandse vertegenwoordigster van de Huishoudraad een suikerbus. De redactrice van Constanz was al weer op terugreis naar VVest-Duitsiand. Wat enig:, riep een lerares van een Rotterdamse huishoudschool toen zy deze pannetjes zag. Het zyn vuur vaste witte casseroles met afbeel dingen van allerlei soorten groenten ^ALST. Zes keukens uit zes verschillende Europese landen afkomstig, werden deze week door enige honderden Nederlandse huisvrouwen en huishoudelijke deskundigen bekeken. In het Noordbrabantse Aalst bij Eindhoven was deze unieke tentoonstelling van keukens inge richt, met het doel eens een indruk te geven van wat men onder de Europese keuken kan verstaan. Uit de zes landen die de Euromarkt vormen kwamen deze keukens. Door redactrices van bekende vrouwenbladen uit die landen werden de inrichtingen verzorgd, afgestemd op eenzelfde welstandsniveau. Nationale verschillen spraken heel duidelijk uit die zes keukens, overzichtelijk naast elkaar geplaatst in een der grote hallen van de Van Elderen's Metaalwa- renfabrieken „Brabantia", die voor de keuken als belangrijkste „werk plaats" van de huisvrouw reeds veel nuttige en ook uiterlijk fraai ver zorgde produkten heeft uitgebracht. Dit bedrijf kwam op het idee, het. veertigjarig bestaan te vieren met een dag aan de efficiency in de huishouding gewijd. De internationale expositie „Eurokeuken" maakte daarvan deel uit. ons land te nuchter voor. Dat werd op de tentoonstelling bij Brabantia door de feiten echter wel heel sterk tegen gesproken. De leraressen van huis houdscholen uit alle delen van het lanó' die wij er spraken verzekerden ons bijvoorbeeld unaniem, die keuken het aardigst te vinden. Met vele Ne derlandse huisvrouwen keken zij ver tederd naar de fleurige casseroles van wit porcelein met afbeeldingen van allerlei soorten groenten gedeco reerd, die in een lange rij aan de muur hingen bij de kookhoek en naar de fruitschaal van wit aardewerk met drie etages op de koelkast, die van deze vrij klinisch aandoende apparatuur een kleurig stilleven maakte. 17en KEUK.ENREIS door zes landen -L' maakten wij voor u dus in Aalst. Het was een zonnige, prettige reis, die ons duidelijk maakte, dat in de zes landen van de Euromarkt de huis vrouw er op uit is haar speciale do mein zo efficiënt maar ook zo gezel lig mogelijk in te richten. Wat doelmatigheid aangaat spande wel de Nederlandse keuken d'e kroon. De indeling daarvan is dan ook het resultaat van de uitgebreide weten schappelijke studie „Functionele Grond slagen van de Woning", a'ie onder lei ding van het Bouwcentrum in Rotter dam. en de Nederlandse Huishoudraad plaats vond. Met dat plan als uitgangspunt werd <Te inrichting verzorgd door die Huis houdraad en de Vereniging Nederlands Fabrikaat. EEN FEEST voor het oog was ech ter vooral de Franse keuken, door Dany Simon van het bekende Franse vrouwenblad ELLE ingericht» Die Frangaise maakte-van de: keuken allereerst ook een „endroit d'e bonne humeur", een plaats die de huisvrouw en alle overige gezinsleden die er ver toeven, in een prettige stemming brengt. Dit werd vooral bereikt door de voorwerpen die in een keuken onmis baar zijn zó te kiezen, dat men er ook met veel plezier naar kijkt en het ge bruik ervan op zichzelf reeds een feest is, elke ö'ag opnieuw. Te romantisch allemaal voor Neder landse toepassing zou men wellicht veronderstellen, daar zijn wij hier in Zo maar met tientallen andere fleu rig gedecoreerde kleinigheden werd van die Franse keuken een werkplaats voor de huisvrouw gemaakt, waar huishoudelyk bezig zijn ontspanning is, omdat men dingen om zich heen heeft en hanteert die er zo gezellig uitzien, dat het een dagelykse vreug de is er tussen te vertoeven en er mee bezig te zyn. DAT VLEUGJE romantiek ontbreekt wellicht te drastisch in d'e overi gens wat indeling ep inrichting aan gaat heel praktische Nederlandse mo delkeuken, De Italiaanse keuken, door twee redactrices van het maandblad Novita ingericht, deed in dat opzicht ook heel vriendelijk aan. Fraaie hou ten bakken voor groenten stonden daar als praktisch onderdeel dat tevens een aardige decoratie is opgesteld, naast mooi gekleurd glaswerk en bloemen. De Italiaanse vrouw geeft nog altijd eerder geld voor het eten zelf uit dan voor de inrichting van haar keuken, ver- telde ons Gioia Falck uit Milaan. Ze behelpt zich liever met wat min der praktische middelen eventueel, om meer te kunnen besteden aan de maal tijd' zelf, aan wat er uiteindelijk op ta fel komt. TNE Duitse keuken door „Constanze" verzorgd, met wit en blauw als voornaamste kleuren, trok vooral de aandacht door handige hoekkastjes voor het opbergen van levensmiddelen en een lange werkbank bij ö'e kook gelegenheid. De Belgische keuken nam Sylviana Dassargues van „La Dernière Heure" voor haar rekening. Wat efficiency aangaat kwam deze dicht bij het Ne derlandse voorbeeld. Marie-Louïse Erasmy liet ons met een heel typische Luxemburgse woon keuken kennis maken. Een lande lijk keukendressoir met opzet treft men daar nog in aan, naast praktische moderne apparaten. In die keuken staat ook een gemakkelijke fauteuil waarin de huisvrouw even kan rus ten, als het werk dat tussen <?e be drijven door toelaat. EUROKEUKENS uit zes landen. Hoe -L' groot de verschillen, niet alleen wat de omvang en indeling maar ook wat de voorwerpen voor de inrichting gebruikt bij dit belangrijkste huishou delijke domein in d'e landen van de Euromarkt nog zijn en wellicht ook wel altijd zullen blijven, kwam op deze expositie duidelijk naar voren. Neem bijvoorbeeld broodtrommels, zei een der leden van het ontwerp team van Brabantia, die bij de pro- duktie van metalen huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen aan goede vormge ving veel aandacht besteedt. Het soort dat wij maken is op Nederlands ge bruik met zorg afgestemd, maar het zal heel wat minder geschikt zijn voor ronde Duitse broden of het Franse stokbrood bijvoorbeeld. Als fabrikant zien wij het nu echter in verband met de Euromarkt als een belangrijke taak, onze produkten ook voor de vijf Op de strenge witte koelkast een hoge fruitschaal, zo maar om met plezier naar te kyken. Ook in de keuken mag immers aan wat deco ratie best aandacht worden besteed. overige landen van die gemeenschap pelijke markt geschikt te maken. Uitgebreide onderzoekingen naar het verschil in levensgewoonte enzovoort in de Euromarkt-landen, zullen daar voor door de Nederlandse industrie nog moeten worden verricht. Dat men dit bij dit Brabantse bedrijf reeds heel progressief ter hand heeft geno men, bleek uit de inrichting van deze tentoonstelling aan de Eurokeuken gewijd. De handige strijkplank en huishoud- trap die men daar maakt, zouó'en bij voorbeeld voor de keukens uit de ove rige landen een heel nuttige aanwinst zijn. Over het algemeen blijkt wat in ons land voor de keukens wordt ge produceerd, aan het verlangen naar efficiency in d'e huishouding steeds beter tegemoet te komen. De huis vrouwen in de overige Euromarkt- landen zouden met veel daarvan hun voordeel kunnen doen. Wanneer men ons in ruil daarvoor via import in ruimere mate zou kun nen doen beschikken, over al die tien tallen andere misschien wel eens iets minder praktische maar zo gezellige en aardige kleinigheden, die een vrouw al werkend in de huishouding toch ook graag om zich heen heeft, zou de Nederlandse keuken wellicht nog ge zelliger kunnen worden. Grotere uitwisseling van speciali teiten. De Euromarkt stelt wat dat aangaat voor de huisvrouw veel nieu we mogeiykheden in het vooruitzicht. Advertentie ••««•••••••••••••a Veel fleuriger en glan zen der wordt uw haar, als u het thuis zelf wast met POLYCOLOR Kleurshampoo. Bij getint (zonder ver ven) in uw natuurlij ke haarkleur of een nieuwe nuance. Het kost zo weinig moei te, 't geeft zoveel extra charme! Tube voor 2 wassin gen 1.95 (keus uit 20 tinten) UTRECHT. De Vereniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk houdt vandaag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar Algemene vergadering. Na een wijdingswoord door prof. dr. P. A. van Stempvoort, zal de voorzitter, prof. dr. ir. H. G. van Beusekom een openingsrede uitspreken. Op de agenda staan verder een referaat van ir. L. E. Wisse uit Delft over Vakkundig en ob jectief advies noodzakelijk voor een doeltreffende verwarming van kerken en andere kerkelijke gebouwen, een re feraat van ds. F. Hoekstra uit Ried over De reorganisatie der pastorale ver zorging van de kleine gemeenten en een bespreking van beide referaten. Doe het zélf - óók de crème behandeling -metde POLYCOLOR Haarkuur (1.95) Vraag het uw drogist of parfumerie. 's-GRAVENHAGE. Protestantse ambtenaren en werknemers van de ho ge autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben het initia- tief genomen om in Luxemburg een eigen kerkelijke gemeente te stichten.1 Deze ambtenaren zijn afkomstig uit Ne-1 derland. Frankrijk en West-Duitsland. Zij hebben zich tot de Landskirche in 1 het Rijnland gewend, welke kerk Pfar-1 rer GÖtths naar Luxemburg heeft ge- zonden. De nieuwe gemeente zal de ge-1 meenteleden van verschillende nationa- i 'iteiten en van verschillende denomina-1 ties binnen het protestantisme omvat-1 ten. Zij zal daarom een oecumenisch, karakter dragen. I kleurshapipoo In de Luxemburgse woonkeuken wordt het keukendressoir nog in ere gehouden. De huisvrouw richt er voor haarzelf ook een gezellig hoekje in, om eens even uit te rusten tussen het werk door. LAHNEMANN Laren N.H. PoitbUï 18. Imp. vin Polycolor Kir Plrc.ntubtx Mouion Altor BUndex

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 15