IPaarden-l Welvarende staat in de staat VITELLA MAPRO Britten houden hun hart vast FEEST Wilhelminapolder n ttt Voor 650.000 Broodje polder.... Mechanisatie Samen Groots en modern instant pudding Leden van Tweede Kamer naar Spanje Verkorting arbeidstijd maar heel voorzichtig Ook de pastoor liep erin VROUW LEGDE INCASSEERDER VOOR 620.- IN DE LUREN Het grootste GORDIJNSPIRAAL Wapenspreuk voor Zuid-Holland Vandaag verkiezingen in Singapore Zaterdag 30 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Van een onzer redacteuren. QOES. Ir. J. Minderhoud is de grootste particuliere boer van Nederland. Landbouwkundig gezien, zegt hij zelf, heb ik ook de mooiste baan. Hij staat aan het hoofd van een bedrijf van 1650 ha, een heel dorp me* een zeshon derd mensen, 38 kilometer verhar de weg en een inventaris met ze ven boerderijen, een stel graansi lo's, een. koelhuis, garages en werk plaatsen, 32 tractoren met 45 5- tons wagens, negentig paarden, vijf reuzen van maai-dorsmachines, een anderhalve ton aan gereed schappen en...een miljoen aan werktuigen! Tweehonderd mensen werken in dit 'bedrijf, dat ongeveer dertig maal gro ter is dan de grote pachtbedrijven in de Noord Oostpolder. Het resultaat van hun aller werk is om wel even stil van te worden. Zie hier de oogst van één jaar: 12.000 ton bieten. Vb miljoen kilo aardappelen, tweeduizend ton granen, vijfhonderd ton erwten, duizend ton lucerne meel, vijfhonderd ton fruit. Transport: dertigduizend ton per jaar; brandstof verbruik 140.000 liter uit een eigen pompstation. Dit gebeurt allemaal in de Wilhel minapolder op Zuid-Beveland, niet zo ver van Goes vandaan. Woensdag 10 juni bestaat deze polder, dit dorp-op- zichzelf 150 jaar. Gelijk een opgetogen huisvrouw zo bereidt de hele polder gemeenschap zich voor op het grote feest. Als de honderden gasten komen moet alles „schoon" zijn. Daarom werken er nu nog eens twintig tot 25 man extra Schorren en slikken in de omgeving van Goes en Wolfaartsdijk vormen de oorsprong van de polder. Hij dankt zijn ontstaan aan de grootste inpol deringsonderneming in Nederland in het begin van de negentiende eeuw (vijftienhonderd man werkvolk!) en aan het feit dat een bijna geheel Rot terdamse combinatie van 23 kooplie den een bestemming zocht voor kapi taal. dat in die Franse tijd moeilijk rendabel was te maken. Voor 650.000 werden de Rotter dammers eigenaar van de schorren, die, eenmaal voor 500.000 ingedijkt, de Wilhelminapolder gingen vormen. Onder hen waren mannen met namen die ook nu nog een grote klank heb ben: Van Hoboken. Suermondt, Mees, Van den Bosch. De boerderijen herin neren nog aan de eerste tijd: De Mos- selbank, Goenje, Waterloo, Rotterdam. Geldbelegging dus was het uitgangs punt. maar haast automatisch rolden de 23 in een eigen exploitatie. Er ont stond een maatschap: mede-eigenaar G. J. van den Bosch werd korte tijd later de eerste directeur. Hij werd ook de grondlegger van het Wilhelmi- nadorp, op het kruispunt van het nieu we kanaal naar Sas van Goes en dr Langoweg. wordt de zaak tevoren in het (eigen) café al beklonken. Wie daar candidaat wordt gesteld' komt erin óók. Moei lijkheden met het personeel worden on der elkaar opgelost: aan het verdelen van de huizen komt geen bureau te pas. Winkels zijn er niet veel, alleen twee kruideniers en een schoenmaker. Moeder Aarde zorgt voor groenten en aardappelen en een eigen bakkerij voor het dagelijks brood, met zestig procent eigen tarwe! De bakkerij is een stichting, die dus geen winstoog merk kent. Houden we toch wat over, wel dan eten we allemaal een paar dagen gratis. En als het om smaak gaat, geef mij dan maar een broodje uit de polder". Zo gaat dat daar in de Wilhelmina polder, waar nooit gebrek is geleden. Goede of slechte tijden, werk was er altijd, voor twee leden van ieder ge zin. Zit er één in moeilijkheden dan springen de anderen ongevraagd bij. Sinds 1917 al kennen de mensen er een premievrije pensioenvoorziening, een eigen ziekteverzekering, huizen die nu nog niet meer doen dan ge middeld vijf gulden per week. leiding geven. Weten zó te verkopen dat hij het risico spreidt en van alle markten profiteert. Het gaat tenslotte om miljoenen! Hij heeft moeilijkheden met het pro bleem dat personeelsvoorziening heet, want nog steeds bestaat er een zekere aversie tegen het landarbeider zijn. De moeders hebben misschien slechte tijden meegemaakt, de tegenwoordige meisjes kijken meer op tegen een post bode, een spoorman of een P.T.T.-er. Het Deltaplan, de Kreekrak en hét Sloeplan werpen hun schaduwen voor uit. Het meeste geld wordt verdiend door het gezamenlijk overleg op het directiekantoor, waar driemaal per week de bedrijfsboeren samen komen met de leiding. Het zijn boeren die verder hebben gekeken dan al leen bij vaa'er thuis. Soms is het wat moeilijk, hen ervan te overtuigen dat het niet gaat om zes afzonderlijke boer derijen maar om één grote Wilhelmi napolder. Maar uit de botsing der me ningen ontstaat altijd weer de waar heid, en zo wordt daar dan het be leid voor de komende dagen opgesteld, de werktuigenvoorziening geregeld, de mankracht verdeeld. De bedrijfsboeren zijn de landbouw- technische mensen, directeur Minder houd en adjunct Boelman de twee die aan de touwtjes trekken. Hun be drijf' is niet te vergelijken met een industrie, waar iedereen zijn eigen plaats en werk heeft. Hier is het de hele dag organiseren en „switchen". Dat is het grote pobleem, maar ook de aantrekkelijke kant van het werk. De man die de Wilhelminapolder veilig wil doen koersen, moet van ve le markten thuis zijn. Hij moet land bouwkundig en wetenschappelijk zijn mannetje staan, om tien uur handel drijven, om elf uur vee keuren, 's mid dags de bouw van een graansilo be oordelen. de beurs bijhouden en soci ale problemen behandelen. Vooral or ganisator zijn, en van vroeg tot laat zal gaan doen. Mechaniseren dus tot het bittere einde? We zouden, meent ir. Minderhoud, indien het bedrijf daarop wordt ingesteld, genoeg heb ben aan 125 in plaats van tweehon derd "mensen en een driehondefddui- zend gulden minder aan loon kunnen uitgeven. Een volledige mechanisatie zou een anderhalf miljoen vergen, dus is het wel rendabel te maken. Maar de middelen moeten er zijn, en een andere moeilijkheid is die machine te vinden die het mogelijk maakt het he le jaar door iemand uit te sparen. We hebben machines van 35000, die maar vier weken per jaar in be drijf zijn Bij de Wilhelminapolder gaat alles in het groot. De gebouwen zijn verze kerd voor vier miljoen; er staat een prachtig koelhuis waarin tweeduizend ton aardappelen tegelijk bewaard kun nen worden; een installatie waarmee in de drukke tijd 120 ton graan per etmaal wordt gedroogd en getranspor teerd', alles zonder dat het graan door mensenhand wordt aangeraakt; aan onderhoud en reparatie van de machi nes gaat per jaar een tachtig- tot honderdduizend gulden op, er liggen ruim dertig ha boomgaard en honderd ha weiland. Het is alles groots en modern. Er zijn voorzieningen getroffen, opdat bij een eventuele volgende ramp met het water iedereen veilig zal zijn; plastic reddingboten liggen klaar om achter geblevenen op te halen. Toch zijn er klachten, juist in deze moderne tijd. Directeur Minderhoud: De oorlog heeft het herstel en de ver nieuwing van ons huizenbezit tegenge houden. Daarna hebben we aan ieder huis voor zesduizend gulden vertim merd en soms is het nog niks. Op nieuwe bouw hebben we nu geen kans meer. Iets anders. Leven we langzamer hand niet in een zo moderne, welva rende staat, dat iedereen recht heeft op gas, water en licht tegen een rede lijke prijs? Maar wil een bepaalde boerderij in de Wilhelminapolder stroom hebben, dan kost dat dertig duizend gulden en iedere kilowatt een gulden. Zo blijft er pa honderd en vijftig jaren bij veel reden tot vreugde ook nog wel wat te wensen Eigen nieuwsdienst SINGAPORE De toekomst van Sin gapore staat vandaag op het spel. Het kiesvolk van deze Britse kroon kolonie gaat in de loop van de dag naar de stembus om zich een volks vertegenwoordiging te kiezen en daarmee te bepalen in welke richting het zal gaan met de zelfregering, die Singapore tegelijkertijd krijgt. De westerse gemeenschap is er hele maal niet" gerust op. Alle tekenen wij zen er op dat de snel opgekomen Peo ple's Action Party een ruime meerder heid zal krijgen in de 51 leden tellen de volksvertegenwoordiging. De P.A.P. nu, is zo links als het huidige ver bod op communistische activiteiten in Singapore maar even toelaat. Vooral de Britse gemeenschap vraagt Sich bezorgd af wat er gaat gebeuren als de P.A.P. aan het bewind komt. Men is zich maar al te zeer bewust van het ressentiment dat in die kring tegen de Britse invloed bestaat. Fikse greep Nu houdt Engeland ook na de ver kiezingen nog wel een fikse greep op de Singaporese zaken, want buiten landse zaken en defensie blijven in handen van de Britse regering. Er zal echter gedecideerd een andere figuur ontstaan dan thans bestaat, nu Singa pore nog slechts een beperkte mate van zelfbestuur heeft. Engeland zal met de wensen van de nieuwe zelfre- geerders terdege rekening moeten gaan houden efi maatregelen voor het Advertentie de. 5^22- 38 ct per pakje Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Een aantal leden van de Tweede Kamer zal van 1 tot 8 juni een studie- en informatiebezoek brengen aan Spanje. De senatoren zijn uitgenodigd door mi- Niemand^ weet ^wat het personeel dan, nister Solis Ruiz, ere-president van het j - - - Spaanse comité van de interparlemen taire Europese groep. De Kamerleden zijn: A. W. Biewenga, mr. F. G. van Dijk. Th. D. J. M. Koer sen, dr. ir. C. J. van Meel, dr. J. Meu- link, drs. W. J. G. Peters, C. F. van der Peijl en dr. W. J. Schuyt, die als voorzitter zal optreden. Als griffier gaat mee mr. G. M. A. M. Huigens. inwendige bestuur zelfs geheel uit handen moeten gaan geven. Vrij spel De P.A.P. heeft bij de voorbereiding voor deze verkiezingen in feite volle dig vrij spel gehad. De partij is zelf zeer gedisciplineerd en heeft bij haar, propaganda goede aangrijpingpunten gehad aan de corruptie die thans on getwijfeld in regeringskringen in ruime mate bestaat. Wat erger is: alle pogingen van de rechtse partijen om tot een gesloten front te komen hebben gefaald. Het is zelfs zo dat er voor de 51 zetels meer dan tweehonderd kandidaten zijn, wat bij het bestaande districtenstelsel zal kunnen leiden tot een fatale verbrok keling van de stemmen, die tegen de P.A.P. worden uitgebracht. Het feit dat de eerste premier van Singapore, David Marshall, en diens opvolger, de huidige premier, Lim Yew Hock, elkaar bestrijden is het zelfde district, is veelzeggend. Veel Chinezen De P.A.P. steunt op de Chinese massa. De bevolking van Singapore bestaat voor tachtig procent uit Chinezen! Be kend is dat onder de kleine Chinezen veel sympathie bestaat voor Peking- China. Het is bijzonder opvallend dat van het 590.000 man sterke electoraat? 324.000 pas in de laatste twee jaar staatsburger van Singapore zijn ge worden, nadat bekend was geworden dat Singapore via vrije verkiezingen een grote mate van onafhankelijkheid zou krijgen. Zekere voor onzekere Wat gaat de P.A.P. met de Britse be langen doen? Och, die zijn zo diep ge worteld, zegt David Marshall schijn baar achteloos. Dat hangt er van af, zegt een gezeten middenstander: het hangt er van af of het redeloze natio nalistische sentiment de overhand zal krijgen, zoals in Indonesië. Vele Britse ondernemingen hebben vast het zekere voor het onzekere genomen. Er is de laatste tijd duidelijk een ka- pitaalsvlucht met Singapore naar Koe- ala Loempoer waar te nemen geweest. Een dertig Britse ondernemingen heb ben hun hoofdkantoor naar de Maleise hoofdstad verplaatst, zoals ook de grootste krant van Singapore, de Straits Times, waarop de P.A.P. het bijzonder heeft voorzien met zijn hoofdkwartier heeft gedaan. DEN HAAG. Het verbond van pro testant-christelijke werkgevers in Neder land vindt de verkorting van de arbeids tijd een zaak, die positief kan worden gewaardeerd en die als graadmeter voor een stijgende welvaart aanvaardbaar is. Het schrijft dat in zijn jaarverslag over 1958. Er zijn echter, aldus het verbond, ver schillende wensen, die voorrang verdie nen boven de verkorting van de arbeids tijd. Sanering van het subsidiebeleid, ver betering van de voorzieningen voor in validen en belastingverlaging dragen, ge zien van het belang van het bedrijfsleven uit, een urgenter karakter. Zij mogen door verkorting van de ar beidstijd niet in gevaar worden gebracht. De enige mogelijkheid dit te voorkomen is een zeer voorzichtige invoering onder nemingsgewijs. AMSTERDAM, (A.N.P.) Een nuchtere 45-jarige Amsterdamse in casseerder, die door zijn werk over een gezonde dosis mensenkennis meent te beschikken, heeft gistermid dag voor de rechtbank in Amsterdam uitvoerig verteld hoe hij zioh deson danks door een 44-jarige vrouw voor 620 gulden in de luren had laten leg gen. Hij placht in de vorige herfst bij haar woning aan de Zeedijk te Amster dam aan te bellen en de termijnen te innen van een op afbetaling gekocht ar tikel. Bij één van die bezoeken vertel de de vrouw, die A. van W. heet en met een jongere vriend samenleeft, dat zij binnenkort een erfenis van haar grootvader uit Duitsland kon verwach ten, waarvan de rente over de afge lopen zeven jaar alleen al negentigdui zend gulden bedroeg. „Ik hoor zoveel van die verhalen", zei de incasseerder, „en ik nam het dus met een korreltje zout". Bij een later bezoek-met-een-praatje kwamen echter „officiële papieren" op tafel: zij had aan een bank in Duits land een brief gestuurd met het ver zoek medewerking te verlenen bij de overmaking van het geld. De bank had haar brieven beantwoord. Bij een notaris in Amsterdam had zij zich uitgegeven voor Olga Maria The- resia (en nog drie mooiklinkende voor- Nu is de Wilhelminapolder het groot ste landbouwbedrijf van Nederland zeven bij twee kilometer in het vier kant. Als directeur Minderhoud dc boerderijen langs wil moet hij zestien kilometer rijden: in zijn auto neem' hij een verrekijker mee. omdat hij an ders zijn mensen zo moeilijk kan vin den op het wijde land. Het is dan wel niet meer zo. dat de directeur tegelijk koning en keize) over de polder is. noch burgcmeestci zoals de eerste Van den Ö&sschei: maar de burgemeester van Kattcndij- ke waartoe de polder behoort moet wel voor veel zaken overleg ple gen met directeur Minderhoud. Zodra er moet gebeuren in deze ge meenschap, waarin bijna iedereen voor en van de polder leeft, hebben zij elkaar nodig. Bij de gemeenteraadsverkiezingen Stafvergadering. Driemaal in de week vergaderen de leden van de directie van Wilhelminapolder en de zeven boeren. Zo goed mogelijk de beschikbare krachten verdelend komen zij tot een doelmatige bedrijfs voering. Aan de tafel ziet u (van links af) de heren J. Buiskool, F. A. Bom, L. J. Burger, C. Burger, ir. J. Minderhoud (directeur), R. B. Boelman (adj. directeur), P. H. Keukelaar (administrateur), F. de Groene, C. J. Bal en M. van Nieuwenhuijzen. namen) von Ravenstein, geboren in Sleeswijk-Holstein op 1 december 1926 (dus ruim elf jaar te jong). Die had een testament opgesteld en voorts het testament van de grootvader opge vraagd. Daarvan „toonde zij de incas seerder de kwitantie. „Wat geen zinnig mens zou geloven geloofde deze notaris", zei de president gistermiddag. Vervolgens beloofde de vrouw, die al eerder wegens oplichting was gestraft, de incasseerder dat zij hem financieel zou steunen bij het opbouwen van een eigen zaak, als zij het geld had ontvan gen. Daarnaar had de incasseerder wel oren. Enkele weken later kwam de klap. Betrekking opgezegd „Wij waren er zo zeker van, dat wij het geld verleden week zouden ontvan gen, dat mijn man zijn betrekking heeft opgezegd", deelde de vrouw de in casseerder mee, „en nu is het nog niet gekomen. Wij_ hebben haast geen geld meer in huis". Kortom, de incasseer der bood zelf wat huishoudgeld aan om de twee mensen even te helpen. Het werd 75 gulden per week. Twee weken later zou het geld er echt zijn. Op een avond zou de incasseerder alles terug gaan halen, maar 's middags ontving zijn vrouw een telefoontje: „Uw man moet vanavond niet komen, mijn zoon tje is gisteren overleden". De incasseerder, reeds wantrouwig, ging toch. Hij had er nooit een zoontje gezien. De vrouw ontving hem diep be droefd. „Zaterdag is de begrafenis", zei zij. Dc incasseerder ging naar een pas toor toe, die de vrouw goed kende. De ze bevestigde het treurige nieuws en wist eveneens, dat de vrouw veel geld te wachten stond. Hij zou er zelf ook een deel van krijgen. Ter terechtzitting viel een opmerking, dat de pastoor over een kopie van het testament be schikte. Valse rouw Een dag later ontving de incasseer der een zwart gerand overlijdensbericht waarin met alle droefheid werd mee gedeeld. dat kleine Henk. vier jaar oud op 14 oktober 1958 was overleden. De Heilige mis van requiem was volgens deze volkomen vals gedrukte kaart op 18 oktober vastgesteld. De incasseerder betaalde opnieuw enkele weken 75 gul den aan de vrouw uit. Daarna liep hii naar de politie. Thans is de vrouw bezig de schad» rnet tien gulden per week terug te be- talen. ..Wat zei de pastoor er wel van'" vroeg een rechter. ..Die hoopte, dat de hele zaak in de doofpot zou gaan", antwoordde zij. „••Hij was zeker hevig verontwaar digd? „Neen, helemaal niet, hij weet dat ik enige tijd tevoren heel erg ziek ben ge weest". De officier van justitie eiste wegens oplichting twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar onder toezicht van de Dr. Meyersvereniging. ned. octrooi 74341 Let op de gele bus TF/7J vieren maar eens in de vijftig jaren feest en dan hebben we daarvoor twee dagen nodig, meent de directeur van de 150 jaar bestaande Wilhel minapolder op Zuid-Beveland. Als de gasten op de ochtend van de tiende juni aankomen, gaan we eerst ons dorpshuis openen. Dat is een geschenk van de maatschap voor het personeel, een prachtig gebouw waarin de mensen alles zullen vinden wat zij maar willen, zelfs een bad huis. Het personeel spaarde zelf twee jaar lang voor zijn ge schenk in omgekeerde richting; het is een paneel van zeven bij twee meter geworden, gemaakt uit 23 houtsoorten en met voor stellingen betrekking hebbend op de polder. 's Middags om half zes de eer ste dag: bedrijfsdefilé met tege lijk demonstratie van zoveel mogelijk (werkende) machines, 32 trekkers en twaalf span paarden. Om acht uur 's avonds, als het werk is gedaan, halen autobus sen alle mannen en vrouwen uit de polder (en daarbuiten) op voor een grote feestavond voor zeshonderd „eigen" kijkers en met een revue waarin de hele geschiedenis van de Wilhelmina polder aan bod komt. Het jubileum wordt een grote gebeurtenis, met kinder- en volksfeesten, met een groots gedenkboek, en een speciaal voor de gelegenheid geslagen penning voor alle vennoten, gasten en leden van het per soneel. De volgende morgen om vijf uur draait het circus weer, het circus dat Wilhelminapolder heet. 9 Paardenkracht en paardekracht. Op het moderne landbouwbedrijf Wilhelminapolder bij Goes kunt u deze tegenstelling vinden. Als in een wijdse prairie draven er grote groepen paarden terwijl even verderop het leger tractoren grommend uitrukt. De paarden zullen op den duur de ongelijke strijd verliezen, maar nu zijn zij nog een bruikbaar stuk natuurpracht. FOTO'S: BOB KUHRY De oudste en de jongste arbeider van Wilhelminapolder. Adriaan Nagelkerke is zeventig jaar. Vijftig jaar werkt hij al op het bedrijf. Hij heeft alle machines zien komen. Hoewel hij al pensioen geniet is hij blij, dat hij in de warme maanden nog in de gelegenheid is te werken. Jo Wagenaar is gisteren (28 mei) veertien jaar geworden. Dat was meteen de laatste dag op school. „Op school zitten is niks, de hele dag in die ongezonde luchtDe landbouw moet er ook wezen, redeneert hij en hij gaat met plezier aan de slag. Hij zou graag paar- deknecht worden, maar hij heeft voldoende gezond verstand om zich te realiseren, dat de paarden de toekomst niet hebben en daarom gaat hij op zijn zestiende jaar op de avondschool om wat bij te leren. Dan kan hij tractorchauffeur worden. Zo heeft hij nog een slag om de arm, als de paarden het veld ruimen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland willen aan het provin ciale wapen de spreuk Vigilate Deo con- fidentes waakt, vertrouwend op God toevoegen. Zij hebben aan Provinciale staten voorgesteld de Koningin om toestem ming daarvoor te vragen. In de tijd van de Republiek der ze ven verenigde Nederlanden werd dit de vies beschouwd als de zinspreuk van het gewest Holland. Advertentie MAPRO-spiroof is sterk en soepel en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. meer mogelijkheden met

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11