Wethoudersbezoldigingen in Grijpskerke verhoogd Vlasbewerker met 4000 over de grens TL 14it het leven ier herhen iJeSia&J. w&nbeunqen öoor be zeeuwsc histome Jacob Roggeveen voer om de wereld Chefarine 4 Nieuw vroeg aardbeienras Snedige opmerkingen Uit/voerige discussie over reinigingsdienst i Commissie Zeeuwsche Genootschap thans geïnstalleerd! ECONOMISCHE POLITIERECHTER Geen aangifte gedaan Brandweersirene voor Aagtekerke Vier middelen die betrouwbaar zijnt Akkoord met leiding naar Westerschelde Laatste appels en peren geveild Uitslagen junioren Naar Batavia Mikojan-Strauss Paul Krug'er BURGERLIJKE STAND Churchill Het joodse volk Woensdag 27 mei 1959 Pag. 5 Van'«en onzer verslaggevers GRIJPSKERKE Het voor stel tot verhoging van de wet houdersbezoldigingen ontmoette in de raad van Grijpskerke, die gisteren bijeenkwam, geen be denkingen. Dit houdt in, dat zij zullen worden verhoogd van 450 tot 720. De overige pun ten van de agenda werden even als dit punt vlot afgewerkt. En kele verzoeken over ontheffing van de aanslag reinigingsrech ten ontlokten echter enige dis cussie. De heer A. Francke (a-r.p.) wilde graag weten, waarom B. en W. over het ene verzoek gunstig hadden geadviseerd en over het andere niet. De voorzitter, de heer H. U. Bouwman, zette uiteen, dat het twee heel verschillende geval len zijn, het ene is van iemand die binnen de bebouwde kom woont, het andere van een buitenkommer", die ruimte genoeg heeft om huisvuil te storten. De heer Vlieger (a.r.p.) meen de dat er vrijheid moet zijn ten aanzien van het al of niet aansluiten bij de rei nigingsdienst. Waarop wethouder A. W. Cevaal (gem. bel.) naai' voren bracht, dat het moeilijk is een ieder hierin vrij te laten, omdat de dienst daarmee op losse schroeven zou komen te staan en we het risico gaan lopen dat iedereen zijn rommel deponeert .waar hij het beste denkt. De heer A. Poppe (a.r.p.) oordeelde dat de reinigingsdienst ten goede komt van de gemeente, maar waar ligt nu de scheiding. Op zijn verzoek werd tot stemming overgegaan. De heren J. Franc ke (g b.) en Jn. Vlieger (a.r.p.) stem den tegen het voorstel. Daarmee werd dus het verzoek van de heer Vlieger afgewezen en dat van wed. J. Francke en A. Francke Ingewilligd. De raad besloot aan het verzoek van de dienst voor geestelijke volksgezond heid in Zeeland om de bijdrage van drie cent per inwoner te verhogen tot tien cent met ingang van 1959, niet te voldoen. Wel wordt de mogelijkheid opengelaten om dit voor het jaar 1960 opnieuw te bezien. Ook het verzoek van de centrale van katholieke militaire tehuizen om subsidie werd afgewezen. Het bestuur van de bijzondere school krijgt een bijdrage van 60 cent per leerling voor deelneming aan de sport dag te Koudekerke, alsook een bedrag van 50 cent voor die leerlingen aan wie het diploma van veilig verkeer wordt uitgereikt, dit voor een traktatie. Voor de zevende fokveedag Voor Walcheren werd een bedrag van 7.50 beschik baar gesteld voor een medaille. Ook ging de raad akkoord met een regeling betreffende duurtetoeslag voor het per soneel der lagere publiekrechtelijke lichamen ivoor Grijpskerke is dit de gemeente-werkman) De pensioengrondslag voor de ge meente-werkman werd overeenkom stig het voorstel van B. en W. vast gesteld op 4.188. De voorzitter deel de nog mee. dat vier woningwetwo- woningen zullen worden toegewezen aan A; V. Sluijs, L. Boogaard, J. C. Dingerfians Jzn en A. Geschiere. Met betrekking tot de electrificatie zei hij, dat thans de kabels in het uitbrei dingsplan zijn gelegd en dat spoedig llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljffi O SF! O'OiTO: =0 vroeg ik me af: zouden de men- §j sen nu dat stukje over de Her- vormde kerkbouw lezen? Ja, ik bedoel dat stukje over de actie f= EE voor kerkbouw. Dat is een belang- rijk punt in onze tijd. En het geldt niet alleen voor de Her- 2 vormde Kerk, maar ook voor al- EE le andere kerken. We klagen wel E eens over vervlakking en over j§ EE vervreemding van de kerk. Maar EE beseffen we wel, dat een Kerk, j§ EE die in het leven van onze tijd be- tekenis wil hebben, wel heel ac- tief moet zijn en dat de leden van de kerken daarom moeten of- §j EE feren, om de activiteit mogelijk te maken? E= Neem nu maar het punt van die kerkbouw. Het was ermee als E met de woningen. Ja, feitelijk nog erger. Want voor de oorlog was s EEEEE er nog geen woningnood, maar EE EE feitelijk al wel een kerkbouwnood. EE En die nood is in de oorlogstijd toegenomen. Zoals er toen geen E woningen gebouwd werden, maar EEE E wel verwoest en slecht onderhou- E den, zo stond het er ook met de EEE kerk voor. Ieder besefte: de wo- ningnood moest bestreden worden. EEEE E En er is gebouwd. Bij dorpen en EE steden verschenen hele nieuwe wijken. En dat bevorderde weer §j EE een vergroting van de kerknood. S E Want het herstel en de restaura- S tie van de bestaande kerken heeft EEE EE van de kerken al heel wat ge- EE vraagd. Maar met dat werk uit E te voeren, was men er bij lange g E niet. Bouwde men vroeger dorpen g H en stadswijken om de kerk heen, nu dreigen de nieuwe wijken kerk- S E loos te worden, omdat men in tal E EE van gevallen wel grond kon reser- g veren voor de kerk soms ook dacht men daaraan niet maar E de kerk de vele miljoenen, die EE kerkbouw vraagt, niet zo maar g ergens had liggen. Daardoor krijgt men kerkloze wijken en daardoor EEE wijken de mensen van de kerk af. E Er is. Gode zij dank, veel gedaan. EE E Maar lang niet genoeg. Want kerk- g E bouw is duur. En als men in deze tijden een kerk bouwt, zoals die EE naar onze eisen behoort te zijn, EEE E is er een groot bedrag nodig. De g E Hervormde Kerk. het gehele land overziende, zegt: we hebben nog E EEE 160 kerken nodig. En dat vraagt 5 E 160 miljoen. Zet daar de andere g ons nu onbekende cijfers g van de andere kerken naast en u weet, wat er nodig is. Die kerken =E EE moeten er komen. Want de kerk- g EEE nood is een ernstige kwaal. Ze is g E heus ook volksvijand nummer één. g EE Want als men de woningnood zou g overwonnen hebben en de kerk- nood niet, dan zouden in een wel- g =5 varend volksleven de lichamen van de mensen verzorgd worden, EEEE g maar ze zouden geestelijk verhon- EE g geren. En dat is evenzeer een g aantasting van de mens, die im- mers uit lichaam en geest be- staat. Of, laten we zeggen: li- S EE chaam en ziel. Zullen wij ons niet g allen moeten inspannen, om die zielen te behouden" S iiliiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTii tot plaatsing van lichtmasten worden overgegaan. zad In de rondvraag informeerde de heer A. Francke (a.r.p.) hoe het stond met de aankoop van een brandspuit. De voorzitter antwoordde, dat deze is aam gekocht. In verband met bespreking van de plannen tot herindeling van de ge meenten op Walcheren zal de raad van Grijpskerke op dinsdag 9 juni in open bare vergadering bijeenkomen. Chr. Oratorium Vereniging BERGEN OP ZOOM. De Christe- lijke Oratorium Vereniging hield in de Korenbeurs de jaarvergadering. De heer H. F. van Drommelen werd als voor zitter herkozen evenals de aftredende bestuursleden mevrouw Roorda en de heren Van Nieuwdorp enTissink. In plaats van de heer Jacquet die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer J. van Dort. Op 15 december a.s. zal weer een uitvoering worden gegeven; de Messias van G. F. Handel, staat op het program ma. MIDDELBURG. In het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft de installatie plaatsgehad van de commissie, die tot taak zal heb ben van advies te dienen over de inten sivering van de werkzaamheden van het genootschap. De installatie geschiedde door de voorzitter, mr. J. Moolenburgh, in aanwezigheid van nagenoeg het vol tallige bestuur. In deze commissie werden benoemd: dr. D. Barends, Goes; J. Debree, Middelburg; dr. J. J. Westendorp-Boerma, Zierikzee mevr. E. J. v. d. Broecke-Deman, Aar denburg; mej. dr. H. C. M. M. Ghijsen, Domburg; mr. J. F. Hornstra, Middel burg; G. A. de Kok, Middèlburg; dr. P. J. Meertens, Amsterdam; ir. A. Rothui zen, Middelburg; drs. P. Scherft, Middel burg; dr. P. Schierbeek, Hoek; ir. J. G. Snip, Middelburg en H. P. Veening te Vlissingen. De commissie koos als voor zitter drs. P. Scherft en als vice-presi dent mr. J. F. Hornstra. De heer De Kok zal waarschijnlijk als secretaris optre den. Tijdens de beraadslagingen, die na de installatie werden gehouden, bleek wel, dat in Zeeland en ook daarbuiten (meer dan men vermoedt) vele instanties en personen grote belangstelling hebben voor de wijze, waarop het genootschap zijn taak vervult. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Het ge beurde in de nacht van 11 op 12 februari om omstreeks kwart voor twee in de buurt van een grenspost. Er naderde een grote personenauto. De douanebeamb ten waren waakzaam en tuurden in de auto om te zien of de inzit tenden ook bekenden waren. Er zaten inderdaad vrij beruchte smokkelaars in, zodat de auto tot stoppen werd gemaand, waar onmiddellijk gevolg aan werd gegeven. De grenscommies A. D. de R. liep op het portier toe en eiste de papieren van de inzitten den. „Iets aan te geven?" klonk zijn rou- tinevraag; deze keer wellicht met iets meer nadruk gesteld. „Nee, niets," was het wederwoord. Bij het controleren der passen stuitte de commies echter eensklaps op moei lijkheden.; een der inzittenden de vlas- bewerker A. R. C. uit Maldegem. vrij ongunstig bekend staand, had namelijk geen pas bü zich en wist zich, zo hü zei, ook zijn geboortemaand niet meer te herinneren. Haastig begon hij in zijn zakken te graaien en haalde zijn portefeuille voor de dag om erin te zoeken. Een pas zat er ervenwel niet in; wel wat anders en daar was de grenscommies, die plot seling lont rook, als de kippen bij: de portefeuille was volgepropt met Hol lands en Belgisch bankpapier. Bij on derzoek bleek ter waarde van ongeveer ƒ4000. De commies nam terstond het geld in beslag en gelastte de eigenaar er de volgende morgen op het kantoor om te komen. Aan dit verzoek gaf de man gevolg en vertelde toen, dat hij het geld had ontvangen bij wijze van commissieloon; hij had er niet aan gedacht het aan te geven. Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, de officier van justitie, deelde mede, dat sinds 1 oktober 1958 geld tot een onbepaald bedrag mag worden in- of uitgevoerd, maar de verplichting geldt dat het bedrag aan de ambtenaar der accijnzen moet worden getoond, alvo rens het mee de grens over te nemen. Is het bedrag hoger dan ƒ4000 verkrijgt men schriftelijke toestemming, is het lager alleen maar een mondelinge. Ver dachte was zonder reden in gebreke ge bleven. Hij had overdag het kantoor moeten bezoeken en er niet 's nachts proberen langs te rijden. Hij eiste ƒ1.- subs. een dag hechtenis en vroeg ver beurdverklaring van het inbeslagigeno- men geld. Mr. P. C. Adriaanse, de raadsman van verdachte, bracht naar voren dat het betreffende kantoor gedurende de maan den januari, februari en maart gesloten was geweest. Hoe kon verdachte dan aangifte doen? Hij was tevens ten volle overtuigd dat er geen opzet In het spel was. Immers bij een vraag van de com mies wat er toch allemaal in de porte feuille zat, antwoordde verdachte: „Kijk zelf maar". Verdachte werd conform de eis ver oordeeld: „Dat is het risico," zo sprak de economische politierechter, mr. P. van Empel, met nadruk en strenge blik, „dat is het risico als je op zo'n uur met dergelijke lieden in een auto gaat zitten." Op 3 februari, enige dagen eerder dus, had een zelfde gebeurtenis plaatsgevon den bij hetzelfde grensstation. Ook dit maal ging het om een aanzienlijk bedrag aan geld. TTit argwaan hielden de commiezen een auto aan, gevuld met „boeven van de grens" en vroegen of er nog iets viel aan te geven. Dit was niet het geval. In de auto zat echter een zekere H. E. van H„ bakker uit Maldegem. Deze man werd door de douanen een ogenblik aangezien voor een zeer berucht smokkelaar. De man. die dat niet was. werd wit om de neus en rende plotseling met een vaart de auto uit om in de duisternis te verdwijnen. Dit was echter van korte duur. daar hij in allerijl werd nagezeten door dè grens- commiezen en werd ingehaald. Toen hij werd gefouilleerd bleek hij een bedrag van ongeveer 4000 in zijn zakken te dragen. Op een vraag waarom hij zo snel uit de voeten trachtte te komen ontwoordde hij: „Mijn moeder heeft gezegd, dat ik op moest passen, want er mocht niets met het geld gebeuren. Ik moet namelijk een auto kopen voor mijn vader, die is bakker en heeft er een voor zijn bedrijf nodig." Verder hing hij nog een bijzon der onsamenhangend verhaal op, dat kant nog wal raakte en daarom niet werd ge loofd. Uit getuigenverklaringen bleek inder daad. dat hij het geld had gekregen om er een auto voor te kopen. Daar de verhalen te ongeloofwaardig klonken om het geld terug te geven werd verdachte conform veroordeeld tot 1.— subsidair een dag en verbeurdver klaring van het geld. In september had de landbouwer K. M. uit Oostkapelle prei en bonen geteeld. Ook had hij bessen aangeplant, hoewel hij niet in het bezit was van geldige ver gunningen hiervoor. Hij werd veroor deeld tot een geldboete van 25 subs vijf dagen. De groentehandelaar P. D. uit Wol- phaartsdijk voerde naast zijn dagelijks werk ook nog een kruideniers- en bloem- verkoopbedrijf uit zonder vergunningen. Hij haastte zich te zeggen, dat hij thans midden in de studie zit. Hij werd tot twee geldboetes veroordeeld. Een van 35 subs, zeven dagen voor het kruideniers- bedrijf en een van 15 subs, drie dagen voor het bloemverkoopbedrijf. door L. v«n Wallenburg Het zal voor par. Jacob Rogge veen wel een grote verademing geweest zijn, dat hij Zeeland ver laten kon. Nu was hij een poos van de godsdiensttwisten verlost, bevrijd van de aanvallen van ds. Tuinman en consorten. Precies 2 jaar is hij weggeweest, maar op zijn grote ontdekkingsreis zijn hem ook de teleurstellingen niet bespaard gebleven. De wens, die voor zijn vader niet in vervul ling kon gaan, is voor de zoon werkelijkheid geworden. Van de bewindhebbers der West-Indi sche Compagnie kreeg hij 3 schepen ter beschikking. Het grootste was de „Arend"", waar schijnlijk genoemd naar zijn vader, met 32 stukken geschut en 111 man aan boord; de kapitein ervan was Jan Koster. Op de „Tiemhoven" waren 24 stukken geschut en 80 man, met als kapitein de zeer bekwame Cornelis Boumam. Het kleinste schip was de „Afrikaanse Ga lei" met 14 stukken geschut en 33 man, waarover Roelof Roosendaal het bevel voerde. Jacob Roggeveen op de „Arend" was de opperbevelhebber van de expeditie. Hij heelt een grote fout gemaakt door geen gebruik te maken van de ervarin gen van andere zeevaarders. Ook wer den de levensmiddelen niet zo goed in de schepen geladen, dat ze voor bederf gevrijwaard bleven. Op 1 augustus 1721 vertrokken de she- pen van Texel. De reis door de A-tlanti- Advertentie AAGTEKERKE. De gemeenteraad heeft gisteravond besloten een krediet t>eschikbaar te stellen van 1000 voor aanschaf van een brandweersirene. Mededeling van Ged. Staten was bin nengekomen, dat de begroting 1959 is goedgekeurd. De gemeenschappelijke re geling van de sC-ioolartsen dienst werd zonder enige besprekingen gewijzigd. De stichting dienst geestelijke volksge zondheid kreeg geen subsidie, omdat de raad van mening is, dat deze dienst voor Aagtekerke weinig te betekenen heeft. De wethouders-salarissen werden ver hoogd van 450 tot 720. Een kasgeld- lening van 50.000 werd aangegaan. De- raad machtigde B. en W. tot het overgaan van onderhandse aanbesteding van de herbestrating van de Dorpstraat. Het is de bedoeling om met de oude ste nen een straatje aan te leggen naar het verenigingsgebouw. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en Helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste naaf vwant die wordt beschermd door het htitmddeel Chefirgi» SAS VAN GENT. De gemeenteraad heeft zich gisteravond akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. om op dracht te geven tot het ontwerp van een pian voor een afvoerleiding van Sas van Gent naar de Westerschelde. De raad is bereid een büdrage te verlenen tot een bedrag van 50 pet. der kosten, zijnde 62.500. In verscheidene raadsvergade ringen is deze zaak aan de orde geweest, maar tot een besluit is het nooit kunnen komen. Schoorvoetend is de raad nu gis teravond ingegaan op het voorstel, omdat men niet achter wil blijven bij de streek- ontwikkeling. De wethouderssalarissen werden voorts verhoogd en diverse straten in het ex ploitatieplan-west werden namen gege ven, ontleend aan historische figuren. Aangezien de slagers niet tot overeen stemming konden komen is van gemeen tewege een vakantieregeling voor hen ontworpen. Na tien jaar van voorbereiding werd thans het uitbreidingsplan vastgesteld. Het ambtenarenreglement werd in die zin gewijzigd, dat de gehuwde vrouw in dienst van de gemeente kan komen; bij hoge uitzondering echter zal hiervan ge bruik worden gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis van Sas van Gent werd een gehuwde vrouw (mevr. J. M. van Amstel-Yzer) benoemd tot onderwijzeres in vaste dienst aan d* o. 1. school. In de rondvraag werd geïnformeerd waarom alleen Terneuzen is aangewezen als industriekern en niet de gehele ka naalzone. Burgemeester R. J. de Boer verklaarde dit punt met de commissaris der Ko ningin besproken te hebben, die had ge zegd, dat alle gemeenten dezelfde facili teiten krijgen als de kerngemeenten. Dit gezegüe trok de raad echter in twijfel. GOES. Zowel in Goes als in Ka- pelle-Biezelinge zijn dinsdag de laatste fruitveilingen van het seizoen 195959 gehouden. Hoewel er misschien nog wel een enkel klein partijtje appels of peren in de koelhuizen te vind enis, kan toch in het algemeen worden gezegd dat het fruitseizoen 195859 thans voorbij is. Deze week waren het in hoofdzaak nog wat Golden Delicious en Bramley Seed ling van de appels en St. Remy van de peren, welke werden verkocht. De prijzen vertoonden weinig afwijkin gen van die, welke in de voorgaande weken werden betaald. De binnenlandse afnemers namen het gehele aanbod voor hun rekening. Door het koelere weer bleef de kwa liteit de laatste weken zeer goed op peil. Groep B V Kloetinge B I—Rillandia B 1 13; groep B K Oostburg B IISIuus B I 2—3; groep B XIII Steen B I—Hontenissse B II 3—2. Veertig jaar op Vrederust BERGEN OP ZOOM. Dinsdag was de heer Ant. Verswijveren veertig jaar in dienst van de inrichting Vrederust bij Bergen op Zoom. De jubilaris mocht tal van blijken van belangstelling ontvangen. Namens het bestuur bood de geneesheer-direc teur gelukwensen aan. Hij overhandigde een geschenk onder couvert, 's Middags kwam de mondharmonicaclub een serenade" brengen terwijl een deputa tie van het personeel zich ook niet on betuigd liet. De harmonie ,,Eupiionia" waarvan de jubilaris directeur is bracht in de avonduren een serenade. Schieting „De Herleving TERNEUZEN. De handboogmij „De Herleving" hield te Sluiskil de 39e Ko- ningschieting voor 'haar leden. Door de stormachtige oostenwind was het geen ideaal schuttersweer, er waren dan ook 180 schoten nodig eer dé Koningsvogel naar beneden kwam. Deze werd afge schoten door O. Saeij. Hierna volgde een prijsschieting waarvan de uitslag was: zijvogels O. Obrie en O. Saey; kal: M. Goethals; 2e spel: zij vogels O. Obrie en R. Begheyn. Na afloop zaten allen aan aan het schuttersmaal, waarna de vergadering werd gehouden onder voorzitterschap van de heer Jos. de Clerck. Herkozen werden de aftredende bestuursleden Jos de Clerck en P. Cortvriendt. Het finan cieel beleid van de heer R. Begheyn werd goedgekeurd. Besproken werd het 40-jarig bestaan in 1960 te vieren. De nieuwe koning mocht een Delftsblauw bord in ontvangst nemen en een diploma Op 27 juni' zal de koningschutter deel nemen aan de provinciale wedstrijden te Aardenburg. sche Oceaan langs de noordwestkust van Afrika verliep voorspoedig. Op 14 novem ber bereikten ze het eilandje St. Sebas- tiaan voor de kust van Brazilië. Daar hield'en ze hun eerste pleisterplaats, waar ze veertien dagen gebleven zijn. Het inslaan van verse groenten was hard nodig. De helft van de bemanning lag in de kooien met scheurbuik, een ziekte, waarvan we in oude reisverha len steeds lezen. Als gevolg van gebrek aan vers voedsel, groente en water had den de zeelui ontstoken tandvlees en he vige koortsen. Daarom was het nodig, af en toe eens ergens aan land te gaan, om verse voorraad in te slaan. Eerst wilden de bewoners niets ge ven. Ze waren bang, hun eiland was eens door de Fransen geplunderd en nu dachten ze, dat ook dit kwade schepen" waren. Gelukkig ontmoette Roggeveen daar een oude zeventigjarige pater van de or de der Franciscanen, van geboorte een Utrechter. Hij had hier al jaren gewoond en was zijn moedertaal bijna vergeten. Door zijn bemiddeling bij het opperhoofd hebben de bewoners de schepen voor zien van vlees (magere koeien), water brandhout en groente (een soort wilde postelein). De zieken werden aan land gebracht in kleine leegstaande huisjes en konden na twee weken als genezen mensen de reis voortzetten. Twee schepelingen waren gedeserteerd en een andere was wegens wangedrag veroordeeld om op het eiland achter te blijven. ,,Men liet hem daar zijn for tuin zoeken", staat er in het scheeps journaal. Of hij het ook gevonden heeft, Is nooit bekend geworden. Voor de kust van Zuid-Amerika kon het verschrikkelijk stormen en onweren. Uit het journaal neem ik over: ,,Het begon zo geweldig te bliksemen, dat ge heel het firmament continued (is voort- durend) in vuur stond.' Het dondferde en bliksemde zo zwaar als ooit mensen ge zien kunnen hébben." Averij genoeg aan de schepen, maar daar was op gerekend, men nam altijd reserve-materiaal mee, om de zaak te kunnen kalefateren. Zo bereikte men een paar weken na Nieuwjaar de zuidpunt van Zuid-Ameri ka. Men zeilde om Kaap Hoorn en be reikte de andere kant van dit wereld deel. Echter waren alle drie schepen niet bij elkaar gebleven. Kort voor Kerst dag was de „Tiebhoven" door mist van de andere twee schepen afgedwaald. JDoor het schieten met kanonnen had men geprobeerd contact met elkaar te houden. Het geluid werd echter steeds zwakker en tenslotte hoorde men niets meer. Het heeft tot 25 februari geduurd, eer men weer bij elkaar was. Dat was een eind verder, bij het eilandje Juan Fer nando, vóór de kust van Chili. Dit was de tweede verversingsplaats, waar de schepen drie weken zijn gebleven. Tijd genoeg, om de schepen te herstellen van opgelopen beschadiging. Vis kon den ze genoeg vangen, water en- brand hout om mee te nemen was er voldoen de, maar verse groente vonden ze wei nig. Jammer voor de zieken, die dit medicijn zo nodig hadden. Nu kwam het moeilijkste stuk van de reis, de oversteek over de Grote Oceaan. Op 6 april het was juist Pa sen kwamen ze als eerste Europea^ nen aan een eiland, dat ze de naam Paaseiland gaven 1). De bewoners daar waren bijzonder vriendelijk. Maar dan kwam bet gevaarlijkste deel van de reis tussen de honderden eilandjes die hier liggen. Ze hebben het ondervonden. De „Afrikaanse Galei" is op het strand van een der eilanden gevaren en ver ongelukt. De bemanning is naar de „Arend" overgebracht. Met de gezond heid van de manschappen zag het er treurig uit. Veel zieken aan scheurbuik en telkens sterfgevallen. Daarom stel de Roggeveen voor, naar Nieuw Zeeland te zeilen, om daar genezing te zoeken en dan dezelfde weg via Kaap Hoorn terug te keren. Maar dit plan werd ver worpen. Men wilde liever doorvaren naar Indië. Wat men ook heeft gedaan, Langs de noordkust van Nieuw-Gui- nea bereikten de schepen op 5 okto' ber 1722 Batavia. Ruim een jaar was men dus onderweg geweest, terwijl on geveer tweederde deel van de beman ning was omgekomen, de meesten ten gevolge van dè scheurbuik. De ontvangst in Batavia was niet bij zonder vriendelijk: de gouverneur-gene raal Zwaardekroon nam de schepen in beslag en verkocht de lading. Hij grond de deze manier van doen op het recht, dat de Oost-Indische Compagnie alleen eigen schepen in de Indische wateren behoefde te dulden. Roggeveen en de West-Indische Compagnie lieten het er echter niet bij zitten. Na een paar jaar procederen hebben ze 120.000 schade vergoeding gekregen. De leden der be manning werden op 3 december mét een retourvloot naar het vaderland terugge bracht, waar ze op 6 juli 1723 te Ram- mekens aan land gingen. Ze waren juist 2 jaar weg geweest. r^= X WEMELDINGE. Op het bekende fruitbedrijf van de Gebr. Lindenbergh te Wemeldinge wordt steeds grote aandacht geschonken aan de mogelijk heden welke er zitten in de teelt van nieuwe rassen van appels, peren en kleinfruit, Enkele jaren geleden hebben zij het reeds bekend geworden appelras de Scarlet Pimpernel geselecteerd en zijn het verder gaan telen. Het vorig jaar is men grote aandacht gaan schenken aan het kleinfruit en met name aan de aardbeien. Enkele nieuyve rassen worden door hen be proef en het blijkt dat er veel belovende rassen bij zijn. Met name is dat het geval met de Cambridge Vigour, een ras dat uit Engeland komt en thans begint te rijpen. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge hebben de Gebr. Lindenbergh dinsdag de eerste 80 doosjes van dit ras aangeboden. Ze werden verkocht voor 52 cent per doos van 250 gram. Het is een aardbei die goed smaakt en fraai van uiterlijk is. Een groot voordeel is dat ze tegelijk rijpt met dc Regina en zeer vroeg is. Verder heeft deze aardbei nog als voordeel dat ze zeer gemakkelijl zonder dop geplukt kan worden. Nu is dat niet urgent wanneer er geplukl wordt voor de verse consumptie, want dan moet de dop er aan blijven, maar wanneer er voor de fabriek wordt geplukt moet de dop er af en bij verschillende rassen gaat dat erg moeilijk. Bij de Cambridge Vigour gaat het zeer vlot. Dat is ongetwijfeld een belangrijk voordeel van dit ras. Op het bedrijf van de Gebr. Lindenbergh is de stand zeer gunstig. In fruit kwekerskringen ziet men wel wat in dit ras, vooral omdat het vroeg is en gemakkelijk gedopt kan worden. Vooral in deze gejaagde tijd zijn er vele mensen, die geëneveerd of wat men wel noemt, de punt af zijn. Sommigen hebben echter de gave „to the point" te zijn. Vooral onder staatslieden vindt men van deze spitse typen. Zij behoeven nog geen lange tenen te hebben, maar als zij op hun tenen getrapt worden, zoals dit kan voorkomen in een debat of bij een onverhoedse aanval, springt deze eigenschap nog al- eens naar voren. Kenmerkend is deze gave ook voor het Joodse volk. Hier en daar hoorden of lazen wij enkele anecdoten, die een bepaalde levensstijl verraden of typerend zijn voor wat er zo in de hoofden en harten omgaat. Dezer dagen zijn bijzonderheden be kend geworden over een gesprek dat de plaatsvervangende minister-president van de Sow jetunie, Mikojan, verleden win ter tijdens zijn bezoek aan de Verenig de Staten gevoerd heeft met de minister van handel Lewis Strauss. In dat gesprek kwamen vragen van religie en van de solidariteit der mensen ter sprake. Minister Strauss zo vertelde de staats secretaris in het ministerie van handel Müller in een toespraak te Chicago was verrast toen zijn sowjetgast hem ka viaar en wodka ten geschenke overhan digde. Hij revancheerde zich door Miko jan een in leer gebonden exemplaar van de afscheidsrede van president Washing ton te geven. Daarbij vestigde hij de aandacht van zijn gast op de woorden: ..Gezond verstand en ervaring verbieden ons te verwachten dat de nationale mo raal kan bestaan zonder religieuze be ginselen". Mikojan antwoordde, dat de Russen ook een religie hadden. Ter ver duidelijking wees hij er op dat zij hun zonen voor het vaderland in de oorlog zonden. Strauss repliceerde, dat het daar geen religie in de westelijke betekenis betrof maar het nationale instinct van zelfbehoud, een deugd derhalve die men evenzeer bij oude heidense volken aan treft als bij de moderne. Op dit punt van het gesprek zei Mi kojan: „U hebt de broederschap der mensen al tweeduizend jaar gepreekt en u hebt volstrekt niets bereikt." Strauss antwoordde: „Dat is een aanklacht tegen de mens, maar niet tegen de godsdienst. U ziet over het hoofd dat de broeder schap der mensen in zover succes heeft gehad, dat zij de slavernij heeft afge schaft, totdat u deze weer hebt inge voerd." Hiermede was het gesprek af gelopen. De vroegere president van de Trans vaalse republiek was bekend om zijn Mr. Jacob Roggeveen ging weer in Middelburg wonen. Maar vóór zijn ont dekkingsreis was hij toch uit de stad verbannen? Inderdaad, doch hij deed net of zijn neus bloedde, m.a.w. trok zich nergens wat van aan. Ook het ker kelijk en burgerlijk bestuur deden alsof er geen banvonnis bestond: ze lieten Roggeveen ongemoeid. Misschien wel met het oog op zijn leeftijd, hij was im mers nu 64 jaar. Maa-r niet te oud om de kerkelijke strijd te laten rusten. Hij durfde het nog wagen, om in 1727 het vierde deel van de geschriften van Pon- tiaan van Hattem uit te geven. Het dik ste deel van alie, vier: een boekwerk van ruim 700 bladzijden. Stonden bij de vorige drie de naam en woonplaats van de boekbandelaar waar de boeken te koop waren, dit was nu weggelaten. Ook nu liet men hem met rust en repte niet over de vroeger uitgesproken verbanning. Maar ds. Tuinman leefde ook nog en ging weer schrijven en dich ten tegen de „uitgever en voorstander der gruwelschriften van Pontiaan van Hatt-em." Het heeft niet lang geduurd. In februari 1729 is de tot zijn dood toe vurige Hattemist mr. Jacob Roggeveen als vrijgezel gestorven. Hij was juist 70 jaar geworden. 1) Onlangs is er een boek versche nen van Thor Heyerdah-1 ,.Aku-aku". De schrijver daarvan heeft met name veel gedaan om de geheimen van dit Paaseiland te ontsluieren. gevatheid. Bij oom Paul, zoals hij alge meen genoemd werd, kwamen eens twee broers om advies. Zij waren na de dood van hun vader erfgenaam geworden van een groot grondgebied. Maar de vrucht baarheid van het land verschilde nogal wat hier en daar, door het golvend ter rein. De vraag -was, hoe nu ieder van hen op de meest billijke wijze het zijne zou krijgen. Het snedige antwoord van oom Paul was: Laat de één naar zijn beste weten het land verdelen en laat de an der daarna kiezen. Op een andere keer, na de Boeren oorlog, waarbij Zuid-Afrika in de handen van de Engelsen gevallen was, merkte een Brits officier wat snoevend op, dat het Britse wereldrijk met zijn vele kolo niën nu zo groot geworden was, dat de zon altijd wel ergens in dat rijk scheen en dat het nooit geheel donker was. Het rake antwoord van oom Paul was: Dat wil ik wel geloven, want onze lieve Heer vertrouwt jullie niet in het donker. Burgerlijke stand Geboren; Ronald M. P. z.v. J. Hummel en P. M. v. Dooren; Karei P., z.v. P Tan- ge en H. Suurmond; Johanna, d.v. D. den Hollander en H. R. OJjrhook; Johanna C. M. d.v. A. N. J. Aerts en C. M. Rijk; Hubrecht D. F., z.v. C. Leeman en P. Mar teijn; Cornelia S. C., d.v. K. Osinga en C. S. Adriaanse; Antoinette C„ d.v. H. Land man en G. M. Paardekooper; Willem A., z.v. P. Luitwieler en W. Roeleven. Ondertrouwd: G. de Nieuwe. 55 jaar, en M. F. E. Topée, 34 jr.; J. A. Boone, 28 jr., en A. S. Arendse, 30 jr. Gehuwd: C. Huiszoon, 23 j. en J. den Hollander. 25 j. Overleden: S. M. Remigius, 79 j. M A. Snoep, 53 j., N. de Boer, 74 j., A. Huijs- man, 62 j„ P. J. v.» Eenennaam, 81 j. TERNEUZEN Geboren: Adriana, dv. P. Boseler en J. L. van Elve. Mark P., z.v. F. A. Ranschaart en C. P. de Feijter. Elvira C. I„ d.v. G. Hoek man en M. den Heeten. Karin, d.v. J. J. de Jongh en M. J. Burgerhout. Ronald, z.v. W. Dekker en A. Geensen. Krina C„ d.v. W. F. Kaijser en C. J. Klaassen. Dominique P. H. E. M., d.v. J. Michielsen en E. M. Ver biest. Katja C. C., d.v. F. A. v. Koulen en V. M. van den Bruele. Jacobus, z.v. W. de Putter en E. N. Scheele. Elizabeth, d.v. S. J. Jansen en H. Buijze. Willem J., z.v. Chr. Dreves en E. S. Riemens. Jacobus D., z.v. C. de Waele en J. van Alten. Ondertrouwd: O. Ribbens, 26 j. en L. Wis se, 23 j. Gehuwd: P. P. Mielen, 35 j. en H. Over- dulve, 41 j. W. M. Herman, 23 j. en B. A. Goethals, 22 j. H. Blaauw, 20 j. en 3. H. M. Obrie, 22 j. G. J. P. Verlinde, 20 j. en G. Korstanje, 20 j. J. -F. Neels, 26 j, en E. de Rijke, 20 j. Overleden: A. A. van de Velde, 77 j. M. Deij, 61 j. te Axel, e.v. A. van de Wege. C. Simons, 29 j. te Zaamslag ongeh. S. E. Tol lenaar, 35 j. te Zaamslag, ongeh. A. M. Raes, 54 j. te Westdorpe, e.v. P. Soethaert. TERNEUZEN Geboren: Suzanna J., dv J. J. de Kok en G. Hamelink; Martine J. M„ dv Th. C. E, van Waes en M R. J. Geerards; Magdalena. dv A. van Renterghem en C. M. de Vriendt; Theodora H. L„ dv Th. Th. Ottjes en L. de Block; Elizabeth M„ dv P. Hamelink en N. van Hoeve; Helena C., dv J. Riekwel en N. S. Geelhoedt; Catharina, dv C. E. van Swaal en P. M. Dooms; Daniël B., zv G. B. Ed wards van Muyen en E. W. Ranty; Jean P., zv K. L. van Straten en A. Verstraeten; Frederik A., zv Chr. H. A. Verblauw en J. L. van Driel. Gehuwd: C. Th. van Kouteren, 22 j. en C. A. J. Kint; J. Hubregtse, 22 j. en W. Kolijn, 22 j.; G. de Bree, 25 j. en K. J. J. de Kok, 22 j.; A. M. de Meyer, 24 j. te Bier vliet en M. T. Fieret, 21 j.; Iz. Verhelst, 21 j. en J. Walhout, 21 j.; F de Groote, 24 j. te Hoek en P. E. Molegraaf, 26 j. Overleden: F. L. van de Calseijde, 70 j„ e.v. J. M. de Block; A. M. Chr. van Hoecke, 47 j„ e.v. F. de Bakker. GOES Geboren: Petrus J. A., zv L. Reijnders en A. V. Walraven; Adriaan H. E. M., zv L. J. Capello en J. P. Pieters; Peter J., zv J. J. Franke en A. J. Konings te Kloetinge; Ma- rinus J., zv C. Stroosnijder en L.' C. Del- zenne te Kruiningen; Antonius W. M W. Th. J. den Exter en J. J. A. Hasaart; Nicobert A., zv A. A. Idema en M. Pos thumus; Willem H. C. M., zv J. Kiters en L. R. E. van Apeldoorn; Albertus, zv J. Hanssens en S. Marijam; Magdalena M. M„ dv J. F. Vermue en D. M. Rijk te Kapelle. Ondertrouwd: G. de Nood, 23 j. en D. P. v. d. Waart, 20 j.; A. v. d. Linde, 24 j. en S. M. Steenhard, 22 j.; J. C. Hanekamp, 28 j en A. L. C. v. d. Vreede, 29 j. Gehuwd: A. Verhage, 24 j. en W. M. Paauwe, 22 j.; C. J. Weststrate, 22 j. en J. A. Capello, 24 j.; P. A. Gijssel, 22 j. en M. H. van Wel, 19 j.; W. A. Haanebrink, 32 j. en H. Groenewold, 30 j. Overleden: J. A. E. Hoekman, 4 mnd., dv C. Hoekman en T. A. van Mastrigt te Krabbendijke; A. P. van der Giezen, 57 j., e.v. A. Corstanje; Ch. A. E. Perret, 60 j. e.v. J. F. Roest. VLISSINGEN Geboren: Margaretha E„ d.v. H. G. Man- demaker en E. Filius. Emaus J., z.v. H. Seit- te en M. Tauran. Yvonne, d.v. A. Schout en J. C. Jacobse. Christina S., d.v. H. J. Us- manij en J. Sitanala. Frederik J„ z.v. J. G. Wiggers en I. H. Lunenburg. Oscar H. W, z.v. A. L. Bax en G. Mallien. Nico, z.v. C. J. F. Lagace en J. W. C. de Wispelaire. Mar griet, d.v. G. J. v. d. Neut en M. de Leeuw. Mario, z.v. J. Stoffer en J. M. E. Oosten dorp. Adriana, d.v. A. Belfroid (overleden) en W. C. van Wanrooij. Cornelia C„ d.v. A. v. Wijhe en C. Adriaanse. Leo C., z.v. W. van Loon en J. E. Sommeijer. Johannes, z.v. J. Valkier en J. J. Teeuwen. Walter, z.v. M. J. P. S. A. Falhaber en J. P. Sijnke. Ondertrouwd: J. den Hollander, 24 j. en M. v. d. Grijp, 23 j. I. Catsman, 49 j. en M. Castel, 48 1 C. F. Roelse, 20 j. en G. H. M. v. d. Heuvel, 19 j. J A. de Groot, 27 j. en C. M. van Bers, 26 j. D. de Wit, 57 j. en C. Schuijt, 56 j. M. S. van Reeihs, 23 j. en H. Brandenburg, 19 j. Gehuwd: P. H. Kramer, 39 j. en G. v. d. Pol, 38 j. J. Land, 58 j- en H. K. Meijer, 54 j. M. Plasse, 24 j. en A. Wildeboer, 20 j. Overleden: H. H. J. Quite, 52 j.. e.v. M. Schroevers. J. de Plaa, 76 j., w.v. A. Corre. P. F. de Roos, 43 j. e.v. M. J. C. de Seijn. W. C. Verbeek, 67 j„ e.v. D. Visser VLISSINGEN Geboren: Annemarie, dv J. Boersma en J. Elzinga; Franciscus, zv F. Lenos en A. van Winkelhof: Onno G., zv W. Schreuder en W. Borst; Suzanna M., dv J. Tabak en F. J. Pekaar; Joost A., zv J. de Bruijne en M. A. Donze; Erik P. M., zv H. M. Roos en J. F. M. van Betten: Robert, zv P. de Koning en J. Stroo; Anita M. T., dv J. W. van Akkeren en A. C. C. den Boer; Pieter- nella M., dv G. J de Regt en C. M. Simpe laar; René D., zv J. H. Meijer en M. K. W. Tetteroo: Johannes C., zv J. J. Sturm en A. Louws. Ondertrouwd: Chr. J. Scheers, 22 j. en M. Pols, 22 j.; W. de Feijter, 23 j. en W. Mille- naar, 19 j.: J, Meerman, 27 j. en P. de Vries, 27 j.: S. Hageman, 22 j. te Eindhoven en A. Bakker, 20 j. Gehuwd: P. de Kraker, 24 j. te O.- en W.- Souburg en S. J. Mesker, 22 j.: c. F. Roel se, 20 j. en G. H. M. C. G. van de Heuvel, 19 j.; M. Vis, 24 j. en J. C. v. d. Berge, 19 j.: D. de Wit. 57 j. en G. C. Schuijt, 56 j. te Midde'burg: L. L Vermaat. 23 i. te O.- en W -Souburg en A. Sommeijer, 22 j. Overleden- W. de Koning, 44 j., e.v. J. J. Jansen. In de laatste wereldoorlog werden voor Engeland veel schepen met tanks uit Amerika in een der Engelse havens gelost. Bij de ontschepping waren een keer Churchill en een Amerikaanse gene raal tegenwoordig. In een onbewaakt ogenblik liet Churchill zich ontvallen: Goedkoop, maar slecht. Toen hij zich realiseerde, dat de Amerikaanse generaal dit wel eens kon gehoord hebben, voeg de hij er aan toe: Goedkoop voor ons, maar slecht voor de vijand! Na de oorlog woonde hij, toen hij was afgetreden als minister-president, eens in de gereserveerde banken een zitting van het parlement bij. Een paar banken achter hem zaten ook enkele belangstel lenden. Zij maakten de opmerking, dat men toch wel zien kon, dat hij vermin derde en lang niet meer de oude was. Churchill draaide zich in één slag om met de opmerking: Ook zeggen ze, dat hij wat doof geworden is. De Joden zijn dikwijls elkaar, hoeveel te meer een ander, te vlug af. Zij zijn, om in hun taaleigen te spreken, goochem en leep, zij weten te sjacheren en een mazzel te maken. Hun gewiekstheid en intelligentie gaat ver boven het gemiddelde uit. Men vindt onder hen ook gelovige en edele typen. Er is wel gezegd, dat een deel van Abra ham, de vader der gelovigen, stamt en de rest van Lot, die het beste deel koos, al kwam hij dan, zoals het meer ge beurt, bedrogen uit. Het handeldrijven zit dit volk in het bloed. Toen een Jood zijn vriend en volksgenoot, die ernstig ziek was ge weest, bezocht en hem de menselijke vraag stelde: Hoe maak je het nu zo? kreeg hij ten antwoord: Dat zeg ik je niet, want (ziehier weer de koopman) dan maak jij het ook. De een bood de ander wat aan. Toen deze de grootste portie nam, noemde de ander dat onbescheiden. Hierop kwam het wederwoord: Wat zou jij dan gedaan hebben; zeker het kleinste hebben ge nomen? Welnu, dat heb je toch, wat heb je dan te klagen? Inderdaad is het Joodse volk een af zonderlijk volk. Als geen ander volk heeft het geleden en is het, ondanks de staat Israël, verstrooid over de aard bodem. Prof. Kraemer heeft met het oog op hen een brochure geschreven: Het raadsel der geschiedenis en Karl Barth noemde het bestaan van dit volk tot op heden, het beste Godsbewijs, voorzover men hiervan spreken kan. De trots tot dit volk te mogen behoren, leeft sterk onder hen. Toen iemand eens een Jood beklaagde om zijn hard lot in deze wereld, kreeg hij ten antwoord: Voor de eer, lid te zijn van een uitver koren volk, kan men niet bedanken. Wij antwoorden: uitverkoren, zonder twijfel, maar in Christus, om in Hem veel vrucht te dragen. Gevonden voorwerpen TERNEUZEN. De korpschef van de ge meentepolitie maakt bekend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te verkrijgen: onderdelen verm, van stofzuiger, klein hoofddoekje, witte baby muts, geel plastic emmertje, kammetje in étui, kinderarmband, zwart kinderfietsje m. handrem, bruine kinderportemonnee, groene Osmia vulpen, muntbiljet, zilveren oorbel, gcoen-zwarte sjaal, gele speelbal, zakkam in étui, regenbroek (zwart), broche, zonnebril, scapuliermedalje aan ketting, kinderdrie wieler, vijf zilveren munten, blauwe zwem broek en handdoek, leesboek: Wout de scheepsjongen, zwarte damesglacé, bad- schoen, bankbiljet, houten kinderstep, bl. wollen kinderwantje, bankbiljet, snoer met kralen, rose haarstrik, stropdasklem, sjaal, kinderzonnebril, vulpotlood, werphengel m. molen, muntbiljet, verschillende wanten, sleutels, sjaal, plastic kinderportemonnee, ijzeren gewicht van 2 kg, armbanden, gla- cé's, ring met sleutels, bril, motorhand schoen, rood kinderportemonneetje, inh. spaarzegels, gummipop, nylonkous, paar damesschoenen, grijs jongensjasje, blauwe muts, kinderschoentje (rechts en wit), bood schappen tas, twee lipssleutels aan ring. VLISSINGEN. Als gevonden voorwer pen zijn aangegeven: diverse rijwielen en steppen, armbandje, vulpen, identiteitskaart, diverse sleutels, standhoedje, oorknop, voet bal, voetpomp, broche aan kettinkje, sokje, vest, diverse handschoenen, kinderporte monnee, houten schopjes, damesvest, porte monnee, zomerhoedje, twee zeefjes en kroesje, kindertasje, schooltas. Bij de commissaris van politie te Middel burg zijn inlichtingen te verkrijgen over on derstaande gevonden aangegeven voorwerpen. Wit kinder schoentje; zijden hoofddoek; zon nebril; pak gereedschap; bruine portemon nee; huissleutel; kinderarmband; ring waar aan 4 sleutels; geldstuk; bewijs van toe kenning Alg Ouderdomswet t.n.v. L. Val kier; dubbele fietstas; rol reclame papier; klein bruin lederen portemonneetje met inh; sleuteltje no 307; gebogen tabakspijp; boek, De ogen van Roosje; bruin lederen porte monnee^ met inh; linker handschoen; munt biljet; gele schuimrubber lap inh gereed schap en verbanddoos; blauw jack met rits sluiting; gele plaat van brommer; truitje blauw met wit; gedeelte van brilmontuur; houten balk ter lengte van 4 meter; rood etui inh ballpoint en pen; beige jongensre genjas en trui gevonden in het bos te Oost kapelle; blauw kindertajse inh bijbeltje en witte portemonnee met inh; kinder gymna stiekschoen; beige knipportemonnee mét inh; bruin kinderportemonneetje met inh; 1 set gereedschap; huissleutel: kindermuts beige en rood; klein model horloge; uitlaat van brommer; 2 boekjes; encyclopedie; bruine portemonnee met inh; bruine portemonnee met inh; vulpen; plastic ceintuur: sleutel no 222. In de vergadering van de N.C.V.B. te SINT MAARTENSDIJK heeft ds. J. d. Haar gesproken over Calvijn. Voor de N.C.V.B., afd. POORTVLIET heeft mevr. Smit-Goeman uit Renkum ge sproken over; „Kleur en vorm in onze woning".

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5