Mr. de Graaffweg die wij kunnen volgen De stem bij de interland maastrichts Zeventienduizend kaarten bleven onverkocht wel vrijere lonen - Geen loonronde hogere huren - uitbreiding van particulier initiatief Meer woningbouw door VANDAAG GEBEURT ER NIETS IN BERLIJN REGERING STELT NOTA IN VOORUITZICHT i M) Moer klaarheid Krachtiger Europa Moor beroepspcrsoneel Woningbouw Vrijere Ionen Andere C.A.O/s Nu definitief: geen tv-interland GEEN MARS VOOR TAPTOE-DELFT Ontplooiing P.B.O. Lokale belasting Volendam-voetballers als muzikaal trio Nieuw onderzoek naar noodlottige aanrijding Drie processen tegen Francoise Sagan op één dag Zweeds schip had 24 uur vertraging P. C. HOOFTPR1JS THUIS BEZORGD Helikopterscliool Gelukskaros reed door 1a 1 Woensdag 27 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MEER ARMSLAG EN HAAG Het nieuwe kabinet onderscheidt zich van na genoeg alle na-oorlogse voorgangers doordat het niet tot stand is gekomen in overleg met de fracties, aldus heeft mi nister-president. prof. De Quay, vooropgesteld in zijn regerings verklaring. waarvan hieronder een uittreksel volgt: Er bestaat derhalve generlei formele binding tussen fracties en kabinet. Bij de opstelling van de hoofdlijnen van het regeringsbeleid hebben de voorzit ters der fracties, waarvan geestverwan ten in het kabinet zijn opgenomen, ge legenheid gehad hun opmerkingen ter zake kenbaar te maken. In een daarop gevolgde bespreking tussen de aan gezochte ministers is mede van deze opmerkingen kennis genomen en werd overeenstemming over deze hoofdlijnen verkregen. De nu gekozen weg geeft een extra accent aan de in ons staatsbestel geldende eigen verantwoordelijkheid van de regering voor het bepalen en uitvoeren van haar beleid, alsmede aan de eigen verantwoordelijkheid van het parlement, die tot uitdrukking komt in zijn medewetgevende taak en in de democratische controle op het regeringsbeleid. Prof. De Quay wees er op dat de leden van het kabinet zich op tal van concrete beleidsterreinen nog nader wensen te oriënteren en te beraden alvorens daarover tot een regerings- standpunt te komen. Bij de aanbie ding van het ontw erp-begroting voor het dienstjaar 1960 zal in dit i. opzicht meer klaarheid kunnen worden gegeven. Het kabinet rekent tot de grote waarden onzer samenleving, die be scherming behoeven, in de eerste plaats de christelijke grondslag van onze be schaving, die van zoveel betekenis is voor de ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid. In die samenleving moet aan zelfontplooiing in vrijheid een eerste plaats worden gegeven. De regering ziet enerzijds als haar plicht voorwaarden te scheppen, die het de mens mogelijk maken door eigen inspanning in welvaart en wel zijn te leven, anderzijds zal zij steeds die maatregelen nastreven, die ge richt zijn op de voorziening in de be hoeften van maatschappelijk en econo misch zwakkeren. Een volgend uit gangspunt is de erkenning van de grote betekenis van het gezin als kern der samenleving. Sprekende over internationale pro blemen, zei prof. De Quay: de verhou ding tot Indonesië baart de regering ernstige zorgen. Zij zal de verdere ont wikkeling nauwgezet blijven volgen. Harerzijds blijft het streven gericht op verbetering van de betrekkingen. Het streven naar vrije handel tussen de zeventien Europese landen blijft de regering zien als een politieke en eco nomische wenselijkheid. De regering zal meebouwen aan een krachtiger Europa, onder meer door medewer king aan de totstandkoming van recht streekse algemene verkiezingen van het Europese parlement. Zij is er zich daarbij van bevvust, dat de economische integratie in de ruimste zin slechts kan worden ge diend door een intensivering van ö'e po litieke samenwerking en een verster king van het institutionele kader en met name van het supranationale ka rakter van de drie gemeenschappen. Ten aanzien van Nederlands-Nieuw- Guinea zal het regeringsbeleid er op gericht blijven, dat aan de bevolking van dit gebiedsdeel door toepassing van het beginsel van de zelfbeschikking de mogelijkheid wordt verzekerd haar toekomstige politieke status zelf te be palen. Daartoe zullen op bestuurlijk, sociaal-economisch en cultureel terrein effectieve maatregelen worden getrof fen, die de autochtone bevolking zo spoedig mogelijk in staat zullen stellen tot zelfbestuur. Bij de bepaling van de defensie uitgaven zal de regering enerzijds re kening houden met de nieuwe plan nen van de Navo. anderzijds nauw letten op de bedragen, die de met ons land vergelijkbare partners aan hun defensie uitgeven. In het bijzon der zal worden gelet op een doelma tige controle en een efficiënte bedrijfs voering. lil verband met de steeds grotere gecompliceerdheid van de moderne wapenen en het materieel, welke het steeds moeilijker maken deze te doen bedienen door personeel, dat slechts voor een normale diensttijd onder de wapenen is, zal de mogelijkheid van uitbreiding van het beroepspersoneel onderwerp van onderzoek vormen. Daarbij zullen tevens de voordelen worden overwogen van verandering van de lichtingssterkte en/of verkor ting van de diensttijd zowel voor de betrokkenen als voor de nationale eco nomie. De regering acht het noodzakelijk, dat de behandeling van het reeds bij de Staten-Generaal ingediende wets ontwerp tot aanpassing van de dienst plichtwet aan de gewijzigde Grondwet spoedig voortgang zal vinden. De regering stelt zich voor zeer bin nenkort aan de Kamer een nota over te leggen, waarin het gehele complex van voorzieningen op het stuk van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden enerzijds en huren en consumenten- subsidies anderzijds is vervat. Het financieel-eeonomisch beleid dient te worden afgestemd op de handhaving van het interne en exter ne monetaire evenwicht. Het interne monetaire evenwicht is een der fun damentele voorwaarden voor het be reiken van de in sociaal en econo misch opzicht zo uiterst belangrijke waardevastheid van het geld. Sociaal, omdat waardevermindering van het geld het probleem van de vergeten groepen opnieuw verscherpt en econo misch, omdat het hierbij gaat om on ze exportpositie en daarmede om on ze werkgelegenheid alsmede o'm de handhaving en stimulering van de spaarzin. Het externe monetaire evenwicht impliceert een betalingsbalan&over- schot, dat onder meer in verband met de groei van ons met name voor de werkgelegenheid zo belangrijke goede ren-, diensten- en kapitaalverkeer vol doende is. De economische groei van onze Nationale economie, waarover ik zo juist sprak, heeft betrekking op werkgelegenheid en produktiviteit. Verlichting van de belastingdruk is slechts mogelijk, indien en voorzover de groei van het nationaal inkomen de toeneming van de omvang van het staatsbudget overtreft. Op dit doel zal het beleid der regering mede zijn ge richt. In een zodanig fiscaal beleid zal iDrioriteit moeten worden gegeven enerzijds aan verlaging van de belas tingdruk daar, waar deze onevenre dig hoog moet worden geacht (als een zeer sprekend voorbeeld van laatst bedoelde situatie ziet de regering het thans bestaande belastingtarief voor ongehuwden), anderzijds aan struc tuurverandering in de belastingwetge ving, teneinde knelpunten voor de economische groei weg te nemen. De regering zal ernaar streven om te geraken tot een uitbreiding van de woningvoorziening en -exploitatie door het particulier initiatief, ook op het gebiod van arbeiderswoningen en goed kope middenstandswoningen. De mogelijkheid tot grotere zelf standigheid en taakverruiming der wo ningbouwverenigingen wordt nader onderzocht. Ernstig zal worden ge streefd naar bespoediging van het herstel van een evenwichtige woning markt. In dit verband wenst de rege ring een geleidelijke liberalisatie op het stuk van het bouwen, de vesti ging en hét verhuren liberalisatie, hetzij streeksgewijze, hetzij van be paalde huurklassen te bevorderen, teneinde op deze wijze tot de terug keer van meer normale verhoudingen in de woonsector te geraken. Onder meer ter gedeeltelijke over brugging van de nog bestaande af stand tussen de alsdan te verwachten kostprijshuren en de thans geldende huren acht de regering het tot stand komen van een huurverhoging gebo den. Overheid goedkoper De beschikbare middelen op de ka pitaalmarkt zullen voor een groot deel noodzakelijk zijn voor de financiering van investeringen in de woningbouw en in het bedrijfsleven en van de ac tiviteiten der lagere publiekrechtelijke lichamen. In het licht van de conjunc turele vooruitzichten, waarbij rekening zal moeten worden gehouden met een groter beroep van het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt, zal bet door de cen trale overheid in 1960 op de kapitaal markt te dekken kastekort lager moe ten liggen- dan in 1959. Beperking der uitgaven van het overheidsapparaat zal dan ook moe ten plaatsvinden voorzover dit zonder liet nieuwe kabinet >vas op mi nister Cals na volledig achter de regeringstafel geschaard, toen mi nister-president De Quay gisteren in de Tweede Kamer de regerings verklaring aflegde. Op de foto zijn zichtbaar, beginnend van links de ministers Korthals, De Quay, Beer man, Toxopeus, Zijlstra, Van Aart- sen, Klompé en Van Rooy. aantasting van essentiële overheidsta ken mogelijk is. In dit verband blijft de regering streven naar grotere effi ciëntie in het overheidsapparaat. De aangekondigde verhoging der huren heeft tevens belangrijke beteke nis voor de financiering van de over- heidshuishouding. De drukkende subsi- dielast met betrekking tot de woning bouw kan daardoor worden verlicht. Een verdere sanering van het over heidsbudget zal worden nagestreefd door afschaffing van het consumenten- subsidie op melk. De regering is van oordeel, dat voor de verbetering van het looninkomen bij gegeven prijzen en een ongewijzig de ruilvoet met het buitenland voornamelijk de stijging van de pro- duktie per werknemer in,de verschil lende sectoren van het economische le ven bepalehd is. De in het algemeen belang noodzakelijke huurverhoging en de te treffen maatregel op het stuk van het consumentensubsidie zullen tot een stijging van de kosten van levensonderhoud leiden. De regering zal, onverminderd haar standpunt ten aanzien van het systeem van loonvorming, in verband daarmee compensatiemaatregelen bevorderen. Aldus zal op een niet onbelangrijk deel van de voor loonsverbetering be schikbare ruimte zoals in het voor gaande omschreven beslag worden gelegd. Wat het loonsysteem betreft aan vaardt de regering in beginsel de ge dachte van een gedifferentieerde loon vorming. Het institutioneel kader voor een afgerond stelsel hiervan zal worden voorbereid. De regering over weegt een wettelijke regeling, waarin is vervat een overdracht van bepaal de thans bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid en het col lege van rijksbemiddelaars op het stuk van loonvorming berustende be voegdheden aan het georganiseerde bedrijfsleven. In afwachting van een en ander heeft de regering in beginsel besloten onder bepaalde voorwaarden in de nabije toekomst bij het aangaan of verlengen van collectieve arbeidsover eenkomsten de mogelijkheid te openen voor een gedifferentieerde verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaar den op de grondslag van bedrijfstak- gewijs en ondernemingsgewijs over leg. Ter concretisering van deze voor waarden stelt de regering zich voor. op zeer korte termijn overleg te ple gen met het georganiseerde bedriifs- leven. Deze gedifferentieerde verbete ring kan de vorm aannemen van een verbetering van de lonen bijv. bij een verwerking van de huurbijslag 1957 of van de secundaire arbeidsvoorwaar den bijv. door het maken van een aanvang met een arbeidstijdverkor ting. Deze verbetering zal slechts kunnep plaatsvinden voorzover de stand en de vooruitzichten van de pro- duktie per werknemer haar veroorlo- ven en gewaarborgd is, dat uit deze verbetering geen prijsverhoging voort vloeit en dat rekening is gehouden met nog te wachten compensatie maatregelen. Door een en ander zal derhalve een verbetering: in de welvaartspositie van de werknemers zich niet voltrekken lang-s de weg- van een algemene wel- vaartsloonronde, die onder meer grote gevaren inhoudt voor de stabiliteit van het prijspeil, doch langs de weg van herziening der bedrijfstaks- en ondernemingsgewijze overeengeko men regelingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, met inachtne ming van het invoeren van de nood zakelijk geachte compensatiemaatre gelen bij de komende huurverhoging en de afschaffing van het consumen tensubsidie op melk. In verband met het invoeren van een gedifferentieerde loonvorming ener- Eigen nieuwsdienst BERLIJN. Vandaag is het de 27ste mei, de dag waarop het oor spronkelijke Russische ultimatum betreffende Berlijn zou aflopen. Niemand verwacht dat er vandaag iets in Berlijn zal veranderen. Zowel van Russische als Ameri kaanse zijde herinnerde men er dinsdag in Berlijn aan, dat de fa tale datum die premier Kroesj- tsjef op 27 november had genoemd: 27 mei naar later is verschoven. Er gebeurt morgen niets, zei ook West-Berlijns regerende bur gemeester Willy Brandt gisteren tijdens een toespraak voor het Internationale persinstituut dat op het ogenblik in zijn stad zijn jaar lijkse algemene vergadering houdt. Brandt herinnerde -eraan dat Kroesjtsjef in november geëist heeft, dat op deze dag van West- Berïijn een vrije, gedemilitari seerde stad gemaakt moest zyn. Deze datum hebben de Berlijners echter niet aanvaard, aldus Brandt. Na de ervaringen die wij hebben gehad waren wij niet en zijn wij niet bereid een totalitair bewind te accepteren, zo ging de burge meester verder, wat ook de kleur daarvan is. We waren vastbeslo ten en we zijn vastbesloten elke druk te weerstaan die men ons oplegt. Zoals hy de laatste weken va ker heeft gedaan zei Brandt dat de Berlijners geen al te hoge ver wachtingen hebben van de confe rentie in Genève. Maar dat er gepraat wordt vond hij een goed teken. Wij hebben geen enkele reden om te optimistisch te zyn, maar wTe hebben eenvoudig de ge woonte verleerd om bang te zijn. Wij stellen het volste vertrou wen in ons zelf en onze vrienden, besloot hij. De Russische ambassade in Oost-Berlijn gaf gisteren de verze kering dat er vandaag niets on dernomen zal wTorden om de rust in West-Berlijn te verstoren. Het geallieerde militaire verkeer verloopt volkomen normaal er zyn geen byzondere voorzorgs maatregelen genomen. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De voetbalwedstrijd NederlandSchotland komt definitief niet op de televisie. Wel krijgen de kijkers een kwartier filmflitsen te zien, die vanavond na afloop van het pro gramma, ongeveer om kwart over tien, op de beeldbuis komen. Gistermiddag besloot de K.N.V.B. definitief, geen toestemming te geven voor een ó'irecte uitzending. Men zat toen nog met 17.000 onverkochte kaar ten voor deze interland, die vanmiddag om vijf uur wordt gespeeld in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Direct na deze beslissing heeft de NTS haar technische voorbereidingen voor een eventuele reportage stopge zet, en de KNVB verzocht om toe stemming voor het maken van filmflit sen. Men verwacht die toestemming vanmorgen te krijgen. Avro-regisseur Jean Smits krijgt de leiding van een ploeg met twee camera's, die hoogtepunten uit de wed strijd zullen vastleggen. Bij de NTS schijnt men vast van plan, goed uit de filmbus te komen, nad'at onlangs de slechte opnamen van de wedstrijd Nederland—België ..overal felle kritiek uitlokten. Vanmorgen wordt g§s beslist, wie de commentator zal zijn. Jan de Troye en Ad van Emmenes verzorgen het radioverslag, dat van vijf voor vijf af over Hilversum 2 wordt uitgezonden. De nieuwsberichten op deze zender worden daarom gewijzigd. De nieuws uitzending van zes uur wordt ver vroegd tot omstreeks kwart voor zes, in de pauze van de voetbalwedstrijd. Deze nieuwsberichten zullen maar ne gen minuten duren. De nieuwsuitzendingen van zeven uur over Hilversum 1, en van acht uur over Hilversum 2, worden daarom yerlengd tot een kwartier. radio L' vandaag DELFT. Geen van de 21 marsen, die zijn ingezonden, is door de jury goed genoeg bevonden om voor de Tap toe-Delft in aanmerking te komen. Er was niet een mars bij, die aan de ge stelde eisen voldeed. De prijs van 1000 werd dan ook niet toegekend. zijds en de positie der laagstbezoldig- den anderzijds is de regering voor nemens binnenkort aan de Sociaal-eco nomische raad het verzoek te rich ten, een advies uit te brengen met betrekking tot de - wenselijkheid en mogelijkheid van een wettelijke 'rege- ling van het minimumloon. De regering erkent, dat bij de in voering van de gedifferentieerde loon vorming bijzondere problemen rij zen voor personen, die niet werkzaam zijn in het bedrijfsleven. Die proble men hebben haar volle aandacht. Op korte termijn zal de regering onderzoeken in hoeverre de toe- en bijslagen op de invaliditeits- en on gevallenrenten van de beneden-65-ja- rigen dienen te worden verhoogd. Het prijs- en kartelbeleid zal ge richt worden op de bevordering van gezonde concurrentieverhoudingen, waarbij zowel de voordelen van de prijsvorming tot uitdrukken worden gebracht als de efficiëntie-stimuleren- de vormen van samenwerking in het bedrijfsleven tot hun recht komen. Met name in een systeem van vrije re loonvorming is het kartelbeleid zo mogelijk nog essentiëler dan bij een meer geleide loonvorming. Wil men voorkomen, dat in het kader van een vrijere loonpolitiek loonstijgingen per bedrijfstak tot prijs stijgingen leiden, respectievelijk wil men voorkomen, dat mogelijke prijs dalingen achterwege blijven, dan is een actief, op bevordering van de concurrentie gericht, beleid noodzake lijk. Bij de bevordering van verwerving van persoonlijk bezit wordt onder meer gedacht aan de bevordering van winstuitkeringen aan werkne mers, gepremieerde spaarregelingen eigen woningbezit en effectenbezit. De regering zal bet beleid voort zetten. dat is gericht op een verdere ontplooiing van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Om het Nederlands potentieel aan intellect en bekwaamheid zo goed mo gelijk te benutten, zal de regering ern stig naar verbetering van de doelma tigheid van het onderwijs streven, waartoe ook de enorme uitgaven nood zaken, die het onderwijs thans reeds vraagt en in de toekomst nog in stij gende mate zal vergen. Daartoe is al lereerst nodig, dat voor de verschil lende takken van onderwijs voldoen de bekwame docenten beschikbaar zijn. De regering zal dat met kracht bevorderen. De regering staat decentralisatie, zover die mogelijk is binnen het ka der van het algemeen belang, voor. Zij zal binnen dat kader, de zelfstan digheid der lagere bestuurlijke organen bevorderen. In dit verband zal de regering de mogelijkheden tot uitbreiding van het plaatselijke belastinggebied onder het oog zien. Prof. De Quay deelde ten slotte nog mee: dat een snelle invoering .van de we duwen- en wezenwet zal worden bevor derd. waarvoor een spoedige indiening eb behandeling van voorstellen tot na- i dere aanpassing van de ambtelijke, pensioenen aan de sociale verzeke-i ringswetten noodzakelijk is; dat een definitieve regeling van de kwestie-voetbalpool zal worden nage streefd na herziening der loterijwet Tempo Latino WOENSDAG Netty Rosenfeld, de zingende omroepster, komt vanavond weer voor de Vara-microfoon (19.15) Herman Kuiphof vertelt over de Balkan-reis van het Nederlands elftal, in de rubriek Rijp en groen (19.30, Hilv. 2). Verder kunt u op dezg zender o.m. horen het luister spel Een schelm genaamd Lucifer (20.40), en Latijnse klanken (21.50) door Tempo Lati no met zang van het Trio Thom Kelling. Om 23.15 zetten Los Para- guayos de Latijnse sfeer nog even voort. De Zwitser Frank Martin, die se dert enkele jaren in Nederland woont, is een componist die steeds meer op de voorgrond treedt. Hij schreef o.a. een cyclus van drieëntwintig liede ren, Der Cornet, waarvoor de tek sten zijn ontleend aan Rilke's be- kende prozagedicht. Vanavond kunt u Martin's cyclus horen in een uitvoering door het Radio Kamerorkest m.m.v. solisten en o.l.v. Maurits van den Berg (20.00, Hilv. 1). Een weinig bekend werk van Schumann, namelijk een And ante en variaties voor de ongewone combi natie van twee piano's, twee violon cellen en hoorn, is vanavond om 21.30 te hóren over Engelands derde programma. De Sonate nr. 2 in d, opus 121 voor viool en piano gaat aan dit werk vooraf. DE K.R.O. gaat vanavond in Volen dam op bezoek bij de voetbalclub van die naam, de beroemde kampioe nen die volgend seizoen in de eredivi sie uitkomen. De K.R.O. zal een feestprogramma aanbieden, dat zondagavond zal wor den uitgezonden (Hilversum I, 20.00 uur). Aan dit programma zullen niet al leen bekende K.R.O.-figuren meewer ken, zoals Jan de Cl-er, Jo Budie en Leo Pagano de laatste 'in een aan tal vraaggesprekken met Volendam- mer voetbalcracks maar ook drie Volendamse voetballers als muzikaal trio, onder aanvoering van de Volen- dam-aanvaller Maurer. MAASTRICHT. De rechtbank van Maastricht heeft gisteren een verzoek van de officier ingewilligd tot een nieuw onderzoek naar de aanrijding', die op 30 maart onder Roosteren bij de grensdoor- laatpost twee mensenlevens eiste. De 44- jarige bloemist L. de G. uit Sittard reed daar de 30-jarige J. Janssen en zijn 24- jarige verloofde A. Gurvers aan, die rechts langs de weg liepen. De verdachte verklaarde, dat hij van de aanrijding niets had gemerkt omdat hij door een tegenligger was verblind. Hij zou niet, zoals hem te last was ge legd, onder invloed van sterke drank hebben verkeerd. Het getuigenverhoor leverde uiteenlo pende verklaringen op. In verband daar mee heeft de officier van justitie geen requisitoor gehouden, maai de rechtbank verzocht ten aanzien van de situatie van de weg en de mogelijkheid van verblin ding een nieuw onderzoek in te stellen en wel op een zodanig uur, dat dit met de omstandigheden van de bewuste avond in overeenstemming is. Een verzoek van de verdediger van de bloemist, om hem onmiddellijk in vrijheid te stellen nu er ernstige twijfel is gerezen aan schuld van de bloemist, HILVERSUM (ANP). Het Centraal .ocia'al werkgeversverbond heeft zich nj monde van zijn voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff. bereid verklaard een con structieve bijdrage te leveren aan het overleg dat de nieuwe regering zich voorstelt over een gedifferentieerde verbetering van Ue lonen met het ge organiseerde bedrijfsleven te voeren. Ook het C.S.W.V., aldus de voorzitter, staat positief tegenover een meer ge differentieerd maar tevens gecoör dineerd! loonbeleid. „Het komt mij voor dat de door de regering aangege- geven weg ook 'door ons verbond kan worden gevolgd". Wel drong mr. De Graaff sterk aan op voorzichtigheid. Hij betoogde dat „wij bij het voorgestane beleid voor de periode van 1 januari 1959 tot en met 1 april 1960 in feite reeds moeten rekenen meegeteld incidentele loonsverhogin- gingen ad 2,5 procent en verhogingen van enkele sociale verzekeringspremies op een gemiddelde loonsverhoging in de orde van grootte van circa 6,4 procent a 6,9 procent en een premie verhoging met ongeveer een half pro cent tot driekwart procent". Compen satie voor de komende huurverhoging is daarbij inbegrepen. „Voor de beide volle jaren 1959 en I960 tezamen", aldus vervolgde mr. De Graaff, „wordt in het advies van de S.E.R. een stijging van het reële natio nale inkomen per hoofd van de bevol king verwacht van niet meer dan zes procent. Hieruit vloeit voort dat een ontwikkeling die verder zou gaan dan de door ons voorgestane een inflatoire werking zou hebben. Ook zullen er bij enige verdere verruiming van het loon beleid in 1960 nog maar weinig moge lijkheden zijn voor andere loonsverho gingen dan de incfdentele". PARIJS (A.P.) De advocaat van Franpoise Sagan heeft het gisteren druk gehad. Hij moest voor drie verschillen de rechtbanken verschijnen en dat alle maal vanwege de auto van de schrijf ster. Eerst heeft hij getracht in hoger be roep een boete van ruim 400 gulden on gedaan te maken, die Frangoise is op gelegd na het auto-ongeluk in april 1957, waarbij zij door te hoge snelheid over de kop sloeg. Vervolgens moest hij zich namens Francoise in een civiele procedure ver antwoorden voor een doktersrekening gevolg van het ongeluk ter grootte van ruim 8000 gulden, die de schrijf ster te hoog vindt en niet wil betalen. Tem slotte verscheen hij voor de poli tierechter voor een normale bekeuring, omdat Francoise haar auto voor de deur van haar huis verkeerd had gepar keerd. Beter laat dan nooit NEW YORK (Reuter). Het Zweedse j passagiersschip Kungsholm is gisteren! met vierentwintig uur vertraging in New York aangekomen, omdat de kapitein; uit vrees voor ijsbergen een grote om-1 weg had gemaakt en zijn snelheid tot! twaalf mijl had teruggebracht. Het! schip had 351 passagiers aan boord. De gezagvoerder verklaarde dat welis waar geen ijs was waargenomen, maar dat de weerberichten vermeldden dat er veel ijsbergen in de omgeving van New foundland dreven. Het gebeurt slechts zelden dat gezag voerders «voor mist of ijsgevaar zo sterk van hun vaarschema afwijken. Een der gelijke vertraging betekent een aanzien lijke schadepost voor de reders en erger nis voor de passagiers, en veelal worden daarom onder dergelijke omstandighe den koers en vaart behouden. Hel ver trouwen in de moderne radarinstallaties is groot, maar aanvaringen als die van de Andrea Doria en andere hebben be wezen dat het systeem niet onfeilbaar Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT Niet in het Muider- slot is de Staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooftprijs, ditmaal uitgereikt. De dichter Pierre Kemp kon wegens een toenemende oogziekte de reis niet maken. De secretaris-generaal van het ministe rie van O., K. en W., dr. J. H. Wesselings was met de chef van de afdeling kunst, dr. J. H. Hulsker, en de juryleden prof. dr. Garmt Stuiveling en Adriaan Morriëndaarom naar Maastricht gegaan. De prijs is in het woonhuis van Pierre Kemp uitgereikt. Helikoptervlieger Eelco Schuller werkt samen met Var-a-verslaggever Kees Buurman aan een reeks reporta ges over actuele luchtvaartonderwer- De eerste gaat over de Helikopter- school in ons land; uitzending vaJJ" middag om 13.50 uur over Hilversum l. deelnemers in een grote radioquiz, die a'oor de KRO wordt voorbereid voor het komende seizoen. Leo Nelissen heeft de leiding. De Duitse tv-loterij Die Glückskaros» se heeft meer dan 3,5 miljoen .mark opgebracht voor behoeftige bejaarde kunstenaars. Van de vijftig auto's die verloot wer den, is er niet één in Nederland te recht gekomen, hoewel vele Nederland se kijkers loten hadden gekocht. Ir. van Emmenes 25 jaar radio-sportverslaggever Ze zéggen wel dat ik het hele jaar door zwem, maar dat is een beetje overdreven. Januari en fe bruari zijn me te koud maar in de andere maanden ben ik toch wel ergens in de Noordzee te vinden. Maar is het óók niet overdreven om deze gebeurtenis een jubileum te noe men?". Dat vroeg ons tr. Ad van Em menes, die vanmiddag voor de aanvang van de wedstrijd NederlandSchotland door het hoofd van het gesproken woord van de VARA, Arie van Nierop. gehuldigd zal worden. En dat wegens het feit dat hij vandaag 25 jaar com mentator is van sportgebeurtenissen. Uitnodiging In 1934, toen de VARA begon met sportuitzendingen, werd ir, Van Em menes, toen reeds tien jaar verbonden aan de sportkroniek, uitgenodigd een twintig minuten lange nabeschouwing te geven van de wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland AjaxHe racles. Opmerkelijk is het overigens dat uit zending van de eerste interlandwed strijd, die ir. Van Emmenes verzorgd heeft, nl. NederlandBelgië in 1935, in het Avroprogramma viel. omdat Han Hollander wegens familie-omstandig heden op het laatste moment verhin derd was. Vanavond weer Sedert die wedstrijd tegen de Bel- gen heeft ir. Van Emmenes „nee, dank je, ik rook en drink niet" bijna alle wedstrijden van het Neder lands elftal, voor zover deze in het programma van de VARA zijn geval len, verslagen. Ook de wedstrijd tegen Schotland in 1938. Vanavond zal hij dan voor de tweede maal een ooggetuigeverslag verzorgen, van wat de Schotten tegen het Neder lands elftal zullen presteren, samen keer met Jan de Troye. Ad van Emmenes als zwemmer bijna het gehele jaar televisie programma's ln hel kof-I j vandaag WOENSDAG. Erg aantrekkelijk ziet het tv-programma van vanavond .er niet uit: veel korte rubrieken, alle maal met een documentaire inslag. Het meest plezierig lijkt ons het program ma over het nationale park De Hooge Veluwe, dat om 20.40 op de beeldbuis komt. Verder zijn er Gastenboek, en Voet licht en camera. Een Televitrine, ge wijd aan het vilt, besluit de avond. O Vlaanderen vertoont een vrolijke film, Alles zingt rondom mij, o.a. met de chansonnier Mouloudji (20.50). Om 21.55 volgt de Kaleidoscoop. 0 België Frans geeft een reportage over de druipsteengrotten van Dinant (20.35); en de film Un jour pas comme les autres (21.10). 0 Op de Duitse t.v. kan men weer diepzeeduiken met Hans Hass (20.20) Na een reportage over één jaar be wind-De Gaulle, ziet men tenslotte een pas de deux uit het ballet Don Qui- chotte (21.40). Advertentie In de schaduw van de ST. SERVAAS In het aloude Maastricht stichtte Petrus Regout 125 jaar geleden de aardewerk- industrie. Volgens de aller nieuwste procédé's wordt daar vandaag door ruim 4000 wer kers het moderne Maastrichts aardewerk vervaardigd. Het munt uit door blijvend blije kleuren, voorname vorm en duurzaamheid. Het is sierlijk en toch sterk. Het is waarde- werkDe buitengewone zor gen eraan besteed bestempe len deze keramische produc ten tot het beste Maastricht» aardewerk. DONDERDAG 28 MEI RADIO 1 HILVERSUM I 402 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 De Douche; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en lit kal; 8.00 jNws; 8.15 Gram; 8.25 Plech tige Hoogmis; 9.55 Waterst. NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V de zieken; 11.45 Gewijde muz. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Dans- muz; 12.25 V h platteland: 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.40 Gram. NCRV; 14.00 Kamer- ork; 14.45 Gram: 15.00 Promenade ork; 15.40 Gram: 16.00 Bijbellezing: 16.30 Piano recital; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Amus muz. avond 18.15 Sportrubriek; 18.30 Lichte muz; 18.50 Sociaal perspectief, caus; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af; 19.15 Vocaal ens; 19.30 Radiokrant; 19.50 C.H.U. pol caus; 20.00 Metropolé ork; Omr koor en sol; 20.45 Moeten de grach ten dicht, caus; 21.00 Amus muz; 21.30 Lichte muz; 22.00 Tijdschriftenkron; 22.10 Orgelconc; 22.40 Grain: 22.45 Avondover- denking: ,23.00 Nws: 23.15 Sportuitsl; 23.20 Reformatie herdenking in Frankrijk, rep 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: !.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 V d huisvr; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Tussen de wal en het schip, caus; 11.15 Omr ork. middag ''its' AARDEWERK N.V. SPHINX CÊRAMlQUt V/H PETRUS REGOUT MAASTRICHT 12.00 Instr kwart; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Accordeonspel: 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Me ded of gram; 13.20 Dansmuz; 13.55 Beurs ber; 14.00 Pianorecital; 14.30 Gram; 15.25 V d vrouw; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.45 V d jeugd. avond -,18.00 Nws; 18-15 Regeringsuitz: Veilig- verkeersactie 1959; 18.25 Lichte muz; 18.45 Sportpraatje: 18.55 Gesproken brief; 19.00 V d kleuters; 19.05 Alles op één kaart; 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.20 Slotavond Alles op één- kaart; 21.00 Gram; 21.15 Idem; 21.40 Kamerork en kamerkoor; 22.40 Act; 22.50 Sportact; 23.00 Nws: 23.15 Beursber v New York; 23.25-24.00 Discotaria. TELEVISIE avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Alles op één kaart: 21.00-22.50 Heddm Gabler, toneelstuk.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4