Vakantie in Parijs nog altijd vol heerlijkheden OOK GROMYKO NAAR DULLES' BEGRAFENIS Meer invloed op fabricage van de vrouw van meubelen Nederlandse Amerikanen UNIEK WATERSPORTCENTRUM VLAKBIJ MOERDUKBRUGGEN Alladin gaat begoochelen I 1 EEN ENKEL STAKINKJE ZAL DE PRET WAARLIJK NIET DRUKKEN LANDGOED VOOR DE KLEINE PRINS CHARLES? Nauwere samenwerking tussen ziekenhuizen en Rode Kruis Dinsdag 26 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 WEL ERNSTIG NIETS TE ZOEKEN ALTIJD VRIJWILLIG Condoleances stromen naar Washington Sabotage waarschijnlijk oorzaak van brand op de Ruys Bloedbank geeft grote tijdbesparing Vlaggen halfstok Fabrikanten uit heel Europa in Kurhaus bijeen In top-tv-show van Ed Sullivan Actie „Filmstrip" voor gebrekkige kind Deel van schip als restaurant 2 7 8 Eagle aviations naar Hongkong televisie f Van onze correspondent ARIJS. „Ik lees steeds maar over stakingen en schietende Algerijnen. Zoals je weet wilde ik van de zomer met mijn vrouw en de jongens een paar dagen naar Parijs komen. Denk je, dat het zal kunnen?" Dat is de strekking van de brieven, welke uw correspondent zo gemid deld eens per week van kennissen uit het vaderland ontvangt. De ervaring heeft overigens geleerd, dat praktisch iedere Nederlander te Parijs op gezette tijden dergelijke epistels door bevriende relaties krijgt toegezonden. Nu de vakantietijd weer aanbreekt en vele Nederlanders ook de lust in zich voelen opkomen een paar dagen „Parijse lucht op te snuiven" (zoals de uitdrukking luidt), kan het zijn nut hebben eens te praten over die stakingen en die moord aanslagen. Ik geloot dat niemand er zich door moet laten weerhouden naar de Franse hoofdstad te komen en er voor enige dagen zijn of haar heil te zoeken. Na tuurlijk: wij zijn weer in een nieuwe, lij het uiterst slappe stakingsgolf aan gekomen en het kan best zijn dat ge in Parijs zijt en dat een goede dag de post niet wordt besteld, de vuilnis bakken niet geledigd, dat de metro of de bus niet rijdt, de bakkers een dag uit protest tegen het een of ander slui ten, er een paar uur geen druk op het gas is of iets dergelijks. Maar, in gemoede gevraagd, wat dan nog? Ook te voet of per auto kan men zich best amuseren; voor een vakantieganger is de post nu ook weer niet zó belangrijk (tenzij natuurlijk voor uw dochter van achttien, die op de dagelijkse brief van haar beste vriend wacht) en de vuilnisbakken be horen tot het domein van de concier ges en van het hotelpersoneel. Wat de stakingen betreft, geloof ik dus dat ge uw reisje niet behoeft uit te stel len. De schietpartijen. Ja, dat is inderdaad een ernstig onderwerp, te meer daar zij de laatste weken weer wat in aan tal zijn toegenomen. Het is tot nu toe nooit gebleken dat Algerijnse nationa listen doelbewust op blanke Franse burgers aanslagen hebben gepleegd. Met uitzondering dan van de aanslag op de heer Soustelle, maar hij is een politicus, aan wie wij veel te verwij ten hadden. Als regel gaat de strijd tussen Moham medanen onder elkander, aanhangers van de beide nationalistische bewegin gen, en politieke vijanden. De ellende is alleen die van de verdwaalde ko gel. Daarom moet men de buitenland se reiziger (en heus ook wel de te Pa rijs wonende Fransman en vreemde ling!) het advies geven, weg te blij ven uit de buurten, die op het eerste gezicht te herkennen zijn als bijna uit sluitend door Mohammedanen bewoond of als louche zonder meer. Met dat laatste bedoelen wij dan de kleine straten rondom de place Pigal- le en meer naar de richting van de buurt tussen de metrostations Barbès- Rochechouart en La Chapelle. Over dag is het daar rustig als overal; des avonds loopt men een minuscule kans, dat men de ongelukkige getuige is van een „afrekening" tussen de heren al of niet Mohammedaanse gangsters en of vrijheidsstrijders. Maar ge hebt in zulke buurten weinig te zoeken en ge doet dus het verstan digst, er vandaan te blijven. Verder is Parijs een wereldstad zoals alle ande re, met alle risico's, welke dat met zich brengt. Het hangt van iemand persoonlijk af, hoe men daarop rea geert. Dezer dagen had uw correspondent be zoek van twee bevriende Rotterdam mers. Een van hen had zijn dochter plus twee vriendinnen (van de doch ter) bij zich. De mannen liepen over dag hun zaken na; de drie meisjes, ro ze wolken van een jaar of achttien, fris en aardig om te zien en welge kleed zochten gedrieën haar heil. Wel nu, zij zijn de dagen van haar Parijs' verblijf voortreffelijk doorgekomen. Eén keer hadden zij wat overlast van twee nogal aanhoudende jongelieden met een donkere gelaatskleur. Het geen terzijde opgemerkt voor de goede smaak van die jongelieden pleit. Zij stapten om „eraf te zijn" een winkeltje binnen op het plein bij de kerk van Saint Sulpice en zeiden tegen de dame, die haar daar te woord stond, waarom zij binnenkwamen. Na twee minuten waren de ondernemende jongens dóórgelopen maar de me vrouw verzekerde haar dat zij net zo lang konden wachten als zij wil den en zij bood zelfs aan, de meisjes in een taxi naar haar hotel terug te brengen. Nederlandse moeders zijn ook altijd wat bevreesd dat hun zonen voor het vreemdelingenlegioen geronseld zul len worden en voor jaren naar Afrika zullen verdwijnen. Het is mij ver scheidene malen door officieren van het legioen op hun woord van officier bezworen dat zulks niet het geval is. Iedereen moet vrijwillig tekenen. Wie kennelijk beschonken is, wordt eerst naar de cel gezonden om zijn roes uit te slapen. Men accepteert geen aanmel dingen van hen, die naar de Franse wet minderjarig, dus onder de acht tien zijn. Ik heb geen enkele reden, te twijfelen aan het woord van deze officieren en ik voeg daarbij dat ik enige jaren ge leden dagen lang bezig ben geweest met te proberen, of het inderdaad mo gelijk was, zich „zo maar" voor het legioen aan te melden. Ik heb toen kunnen constateren dat niemand on vrijwillig tot tekenen wordt gedwongen. Een andere kwestie is: wie achttien is en eenmaal heeft getekend, kan niet meer terug. Maar U zult het met me eens zijn dat een Nederlandse jongen van achttien oud en wijs genoeg is om te weten wat hij doet. Nu, en dan zal het zich aanmelden bij het le gioen wel een van de laatste dingen zijn, waartoe zij overgaan. Alles bij elkander genomen, geloof ik dat niemand zich deze zomer, wan neer hij zelf niet een politieke on weersbui boven Europa verwacht, er zich van moet laten weerhouden, naar Parijs i.e. naar Frankrijk te komen. Goedkoop is het er niet, veel is er an ders en minder dan thuis, maar daar staan vele heerlijkheden tegenover, die het land van Marianne nog altijd vele moeilijkheden waard maken! Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Van vanmiddag 12 uur af staat de kist met het stof felijk overschot van John Foster Dul les, Amerika's gewezen minister van buitenlandse zaken, opgebaard in de nationale kathedraal van Washington. Militairen vormen een erewacht bij de baar. President Eisenhower en zijn echtgenote zullen de uitvaartdienst in de kathedraal bijwonen, evenals de officiële begrafenis in Arlington. De gehele dag stroomden maandag boodschappen van rouwbeklag in Wash ington binnen uit alle delen der we reld. Zeer velen zullen de reis naar de Verenigde Staten maken om de begra fenis van de overleden staatsman bij te wonen. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en zijn minister van buitenlandse zaken Von Brentano gaan Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De brand in de la ding rubber van het m.s. Ruys, op 17 juni van het vorig jaar in de haven van Buenos Aires, is zowel voor de deskundigen als voor de bemanning van het schip een raadsel. Dat bleek gisteren op de zitting van de Raad voor de scheepvaart, waar de derde stuurman van de Ruys verslag uitbracht van wat hij destijds had mee gemaakt. Plotseling kwamen er grote zwarte rookwolken uit het onderruim, waar de lading rubber lag, zo vertelde hij. Hij was met een rookmasker in het ruim afgedaald, maar had geen hand voor ogen kunnen zien. Toen men er met veel moeite in was geslaagd om de brand te blussen bleek de schade aanzienlijk te zijn. De hitte was zo groot geweest, dat zelfs het iso latiemateriaal van de koelkamers was gesmolten. Alleen de bovenste laag van de lading bleek te zijn verbrand. De vuurhaard kon niet worden ont dekt. Bij het onderzoek heeft men de mogelijk van sabotage geopperd. Men schatte die kans zelfs op 75 procent. Ook de- hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, kon voor de brand geen verklaring vinden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De taak van de bloedtransfusiedienst in Rotterdam zal binnenkort aanzienlijk worden uitgebreid. In samenwerking met de derti enRotterdamse ziekenhuizen zal er een bloedbank komen. Behalve het werven van donors, het keuren, het bepalen van de rhesusfactor en het op roepen van donors zal de bloedtrans fusiedienst voortaan ook het bloed gaan afnemen, bewaren en distribu eren over de ziekenhuizen. Het toedienen van het bloed blijft in handen van de ziekenhuizen. Het krui sen. d.w.z. het onderzoeken of het bloed geschikt is voor de patiënt, zal waar schijnlijk ook een van de taken van het Rode Kruis worden. Zeker is dit echter nog niet. TIJDBESPARING De oprichting van deze regionale bloed bank zal in gevallen van nood een gewel dige tijdbesparing geven, omdat er al tijd bloed ijn voorraad zal zijn en men dus niet op het kritieke ogenblik hoeft te zoeken naar een donor. De organisatie van het Rotterdamse Rode Kruis zal daarvoor in elk geval moeten worden uitgebreid. Ook zullen de bestaande gebouwen in Rotterdam te klein worden. De plannen voor een nieuw gebouw zijn echter nog in een zeer pril stadium. Het liefst zou men het nieuwe gebouw in de buurt van het ziekenhuis Dijkzigt hebben. Ook weet men nog niet, wanneer de bloedbank zal gaan werken. In elk geval zo snel mogelijk. De moge lijkheden daarvoor zijn echter nog niet overwogen. Een dergelijke organisatie van het Rode Kruis bestond tot nu toe alleen in -Gro ningen, waar drie ziekenhuizen gebruik maakten van de bloedbank. Dit deelde de heer A. W. Mellema, me disch directeur van de bloedtransfusie dienst te Rotterdam, gisteravond mee m gebouw Odeon, waar een groot aantal naar Washington, evenals de Russische minister van buitenlandse zaken Gromy- ko die zijn land thans in Genève ver tegenwoordigt. Hij vertrekt vandaag naar de Verenigde Staten. Ook de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk gaan naar de begrafenis. Zij reizen gedrieën in het zelfde vliegtuig. Minister Luns en zijn ambtgenoten van België, Italië, Denemarken en Japan behoren verder tot de talloos velen die naar de Verenigde Staten komen om de plechtigheden bij te wonen. Van alle openbare gebouwen in de Verenigde Staten, van vele woningen en van officiële Amerikaanse gebouwen in het buitenland werd maandag in ver band met Dulles' dood de vlag halfstok gehangen. President Eisenhower heeft al zijn afspraken voor deze week afge zegd. Ook zijn wekelijkse persconferentie gaat ditmaal niet door. Paus Johannes XXIII liet maandag meedelen dat hij voor het zieleheil van Amerika's vroegere minister van bui tenlandse zaken bidt. Hij herinnerde speciaal aan Dulles' zoon Avery die tot het roomskatholicisme is overgegaan en tot priester is gewijd. Ook zond de Paus een condoléance-telegram aan president Eisenhower. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties noemde John Foster Dulles gisteren een der architec ten van de wereldorganisatie. Bij de plaats Sevenoaks in het Engelse graafschap Kent ligt het prach tige landgoed Chevening Place. Het behoorde tot voor kort aan Lord Stan hope, nazaat van het beroemde acht- tiende-eeuwse geslacht van die naam. Lord Stanhope heeft geen erfgena men. Hij heeft dezer dagen zijn fraaie huis aan de staat geschonken. Op deze foto ziet u hem in een hoekje van een der vele zalen in Chevening Place. Er wordt in Engeland druk gespecu leerd wat de regering met het land goed zal doen. Premier Macmillan kan het aan een van zijn ministers ter be schikking stellen, maar evengoed aan een der leden van het koninklijk huis. Het is heel goed mogelijk dat de prins van Wales, het zoontje van koningin Elizabeth en prins Philip, Chevening Place als residentie toegewezen krijgt wanneer hij meerderjarig wordt. Een andere mogelijkheid waaraan gedacht wordt is dat prinses Margaret wellicht in Chevening Place zal gaan wonen, vooral in geval ze mocht gaan trouwen. Eigen nieuwsdienst SCHEVENINGEN Hoewel de heren ver in de meerderheid zijn op het Internationaal Congres van Meubelfabrikanten dat gisteren in het Kurhaus werd geopend, kwamen de dames op de eerste dag vooral aan het woord. In de ochtenduren kregen de vrou welijke deelnemers aan dit congres de gelegenheid hun mening naar vo ren te brengen over de functionele eisen die aan meubelen dienen te wor den gesteld. Praktische eigenschappen bleken zij bij meubelen vooral te waarderen, zoals makkelijk onder houd en makkelijke verplaatsbaarheid door lichtheid van materiaal en kon- struktie. Mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noor- danus, die als psychologe reeds enige interessante onderzoekingen op het gebied van de hedendaagse interieur verzorging heeft verricht, hield tijdens deze bijeenkomst ook een warm plei dooi voor vorming op grote schaal, om meer begrip voor goede woning inrichting te kweken. BIJ ONDERWIJS In dit verband zou het bijvoorbeeld heel belangrijk zijn, dat men bij het onderwijs in de Europese landen aan dat onderwerp meer aandacht zou gaan besteden, dan over het algemeen tot nu toe gebeurt. Men zou daardoor kunnen stimu leren, dat men de goede verzorging van het interieur ging zien als een belangrijk facet van het gezinsleven. Om consument en ontwerper nader met elkaar in kontakt te brengen zou het zeer nuttig zijn, dat het markt onderzoek op dit gebied meer psycho logisch gericht wordt, zodat men de achtergronden van het wonen beter kan doorgronden. Dat de meubelfabri kant nauw samenwerkt met de archi tect, vonden de meeste dames die dit congres bijwoonden wenselijk. Ook ■zou men er naar dienen te streven, de vrouwen bij de meubelfabricage meer in te schakelen, hetgeen hoewel zij vooral meubelen kopen, tot nu toe nauwelijks gebeurt. BETERE VOORLICHTING Betere voorlichting aan jeugd en volwassenen op dit terrein, kan bo vendien bevorderen, dat men in reële termen over woninginrichting gaat denken. Dan zou bijvoorbeeld voor komen kunnen worden dat men, zoals nog altijd in vele landen gebeurt, gro te dressoirs en enorme bankstellen koopt waartussen men zichzelf al wo nend min of meer begraaft, omdat er in de kleinere woonruimte van nu geen plaats voor is. Professor dr. Chapman uit Liverpool gaf na deze uitwisseling van meningen tussen de dames, een overzicht van de sociale en culturele aspecten van het wonen in Engeland. AUTO VÓÓR HUIS Vele families kopen daar bijvoor beeld een riante auto en blijven dan over de woningnood praten als oor zaak van hun heel wat minder spec taculaire huisvesting, hoewel zij lie ver inplaats van aan een efficiënt huis met een goede inrichting, veell geld voor een luxe vervoermiddel uit gaven. „Standverlenende" apparaten, zoals ijskasten, spectaculaire fornui zen, radio's met stereofonische ge luidsweergave of grootbeeld televisie toestellen, nemen dikwijls in het En gelse home een belangrijker plaats in dan goed ontworpen meubilair. Toch is er op het gebied van de verzorging van het interieur ook in dat land van een grote vooruitgang sprake, wat volgens deze professor *uit Liverpool mede veroorzaakt wordt, doordat een steeds groter aantal jonge mensen een middelbare of hogere schoolopleiding heeft kunnen volgen. Bij de moderne meubelen wordt het eigentijdse echter dikwijls ver pletterd door mode-elementen, die een concessie zijn aan de koper, net als bij old-finish er op uit door schijn via de inrichting van zijn woning op een pompeuse manier, meer maatschap pelijk aanzien te verwerven. Wanneer op dit gebied door goede voorlichting niet meer inzicht wordt aangekweekt bij het publiek, zal het „Nieuw Ver val" bij de moderne woninginrichting het verantwoorde eigentijdse over vleugelen. UIT VELE LANDEN Meubelfabrikanten uit negen Euro pese landen nemen aan dit inter nationale congres in Scheveningen deel. Denemarken, Zweden, Frank rijk en Italië zijn er onderandere ver tegenwoordigd. Er zal de komende dagen ook over vele technische as- pekten van de meubelindustrie wor den gesproken, onderandere over de toepassing van nieuwe materialen bij moderne meubelen. Dit internationale gezelschap van meubelfabrikanten brengt vandaag een bezoek aan de moderne meubelfabrieken van Kemp- kes te Waddinxveen. „DEZE REIS is voor mij een sprook je. Ik voel me als een Alladin, zij het ook niet met de wonderlamp, maar met de wondergooehelstok!" Dat zei wereldkampioen-goochelen Peter Pit, toen hij gisteren op Schip hol op het punt stond te vertrekken voor zijn Amerikaanse toernee, waar bij hij o.a. gaat optreden in de be faamde televisieshow van Ed Sullivan. Ietwat bleekjes en nerveus nam de 25-jarige goochelmeester afscheid van vrienden en familie, voor hijin het toestel naar Londen stapte. Hij was van plan in het vliegtuig van Londen naar New York op 12.000 meter hoogte waf te goochelen voor de pas sagiers. Veelbelovend Peter Pit, die professional is, zal voor lopig wel niet naar ons land terugkeren, want de contacten die hij in de Vere nigde Staten heeft zijn veelbelovend. De uitnodiging om in de Ed Sullivan- show op te treden, vond hij bijzonder vererend. Op .zondag 31 mei zal hij voor de camera's staan in dit topprogramma van de-Amerikaanse t.v. Verdere plannen? Goochelen (buiten mededinging) op de Amerikaanse kam pioenschappen, en optreden tot in-San Francisco en Los Angeles. Eigen show Maar het hoofddoel van zijn reis is: poolshoogte nemen op vakgebied. „Als ik in Amerika eerst mijn ogen de kost heb gegeven, wil ik te zijnei tijd in Nederland met een eigen show komeri". Maar dat is nog toekomstmuziek. Pe- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Nederlandse stichting voor het gebrekkige kind heeft een nieuwe actie ontketend om geld te verkrijgen, dat nodig is voor het doel van de stichting: internaten stichten voor lichamelijk gebrekkige, met name spastisohe kinderen. De stichting heeft de rechten voor alleenverkoop verworven van filmstrips (naar ontwerpen van het Centraal ver bond voor veilig verkeer en van Marten Toonder studio's), die bepaalde grote j bedrijven bij de verkoop van hun arti kelen aan het publiek zullen verstrek ken. Ook door rechtstreeks geld aan de stichting over te maken kan men de strips verwerven. De stichting hoopt, dat nog dit jaar kan worden begonnen met de bouw van twee internaten, elk voor zestien kinde ren (kosten 1.1 miljoen gulden), hij een nieuw te bouwen mytylschool te Utrecht. Het geld is al bijeengebracht. Er is evenwel dringend behoefte aan meer van dergelijke internaten. ook dit jaar aan donors, die vijf keer bloed hadden gegeven, de Landstemer- penning uitgereikt en aan donors die vijf tien keer bloed hadden gegeven de Land- steiner-plaquettes uitgereikt. Die plaquet te zal men in de toekoZmst pas krijgen wanneer men twintig keer bloed heeft gegeven. In totaal werden er 398 pennin gen en 330 plaquettes uitgereikt. Het aantal donors neemt nog steeds toe, zovertelde dokter Mellema. Een groot gebrek is er echter nog aan donors met een negatieve rhesus-factor. MEER MELK Ook in Rotterdam zal men een cam pagne gaan voeren om de moedermelk- centrale van het Rode Kruis aan meer moedermelk te helpen. Aan deze cam pagne, die in het hele land zal worden gevoerd, zullen alle kruisverenigingen meewerken. De jaarlijkse collecte van het Rode Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. Nog dit najaar zal een groots plan worden verwe zenlijkt voor een exclusief inter nationaal watersportcentrum ten oosten van de Moerdijkbruggen bij Willemsdorp. In meer dan één op zicht belooft dat centrum uniek in de wereld te worden. Promotor van de plannen is de Rot terdamse heer A. C. Vlaskamp, direc teur van de c.v. autobedrijf Vlaskamp. In het voorjaar 1960 zal het centrum al kunnen worden gebruikt. Omstandigheden, die het plan gun stig zullen beïnvloeden zijn: 1 De plaats: De jachthaven ligt siecnts tweehonderd meter van de rijksweg, waarover het grensverkeer van Nederland, België en Frankrijk raast. donors bijeen waren, oals ieder jaar werd Kruis zal dit jaar op zaterdag 6 juni zijn. De ruime opzet: Er zal ruimte zijn voor drie- tot vierhonderd zeil- en motorjachten. Nu reeds zijn tientallen ligplaatsen besproken. Het centrum zal 250.000 vierkante meter beslaan, waar van tweehonderdduizend vierkante me ter bestemd is voor de haven. o Tot de verbeelding sprekende at- tracties: Bij het complex komt bij voorbeeld een restaurant, dat een deel is van een echt passagiersschip. De scheepssloperij De Holland in Hendrik Ido Ambacht zal de afdeling eerste klasse van een schip zagen en dat overbrengen naar Willemsdorp. Daar wordt het stuk schip op palen ge plaatst. De inrichting zal zijn als die van een luxueus passagiersschip. A Het restaurant is tevens motel: Voor dat motel worden de twee persoons hutten van het schip gebruikt. Amphitheatersgewijze worden om het restaurant drie terrassen aangebracht. Brede steigers: de hoofdsteiger en de vijf zijsteigers worden twee meter breed. De gezamenlijke lengte van de steigers is een halve kilometer. Aan het eind van de hoofdsteiger komt een winkel, waar men alles kan kopen, dat men nodig heeft. iDe botenhuizen: In de botenhuizen zal evenveel plaats zijn als aan de steigers, 's Zomers kan daar de auto worden gestald. De botenhuizen wor den naar Amerikaans voorbeeld inge richt. Een natuurlijke toegangsweg over het water. Ijsbaan: Er zal geen ijsgang zijn en de haven zou 's winters kunnen worden gebruikt als ijsbaan. Na de af sluiting van het Haringvliet zal men nl. geen hinder hebben van eb en vloed. Een overzicht van de jachthaven, die volgend voorjaar al kan worden ge bruikt aan het Hollands Diep. Men ziet dat de hoofdsteiger en de zijsteigers met het restaurant zyn verbonden. Links op de tekening de loodsen voor de ooten, die om in het landschap niet te detoneren zullen worden „gecamoufleerd". Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Britse luchtvaart maatschappij Eagle aviation ltd. heeft de Engelse luchtvaartautoriteiten ver gunning gevraagd voor het onderhou den van een vrachtdienst tussen Londen en Hongkong. Het is de bedoeling, dat de dienst op 1 oktober ingaat en afhankelijk van het aanbod van vracht ook Schiphol wordt aangedaan. De Britse mijnenvegers Northumbria en Gurzon ieder 360 ton -.zullen van donderdag tot zaterdag een bezoek bren gen aan Rotterdam. Van 4 tot 8 juni zullen de Britse politiekruisers Watch ful en Squirrel een bezoek brengen aan Scheveningen. ter Pit zal in eik geval deze zomer niet van. de partij kunnen zijn hij de Neder landse goocnelkampioenschappen. Wat hij overigens niet erg vindt. „Want", zegt hij, „nieuwe krachten moeten toch ook de kans krijgen naar voren te ko men?" 1 televisie vandaag 1 DINSDAG Drie vrouwen van ge heel verschillende aard komen tegelij kertijd uit de gevangenis. Wat gaan ze doen met de herkregen vrijheid? Die vraag wordt gesteld in de hoofdfilm van vanavond, Vrouwen die het teken dra gen (21.00). Een boeiende Engelse film, met een rake karaktertekening. Vooraf de laatste Borneo-film, die ons het leven van de Maleise vissers laat zien. Op de Vlaamse t.v.: Perry Como- show (20.15), tv-spel Waar het kruis staat (21.00), en een filmmontage over de aanval op Pearl Harbour (21.50). België Frans draait de Hitchcock- film SoupQons, met Cary Grant en Joan Fontaine (20.30) De Duitse televisie geeft als hoofd film de Italiaanse speelfilm E Prima- vera, o.a. met Mario Angelotti en Elene Varzi (20.20). Tot slot vingervlugheden van de goochelaar Punx (21.50). radio vandaag DINSDAG Rens van Dorth met zijn ensemble komt vanavond voor de Avro-microfoon met de revue Nog even-- <(20.05).- Daarvóór op deze zender het ple zierige cabaret Een klein kunstje (19.05). Hilversum I geeft Springplankfavo rieten, met zang van Geralda Smei- tink en Cor Hoogeveen (18.00). Om 19.35 volgt een uur lichte plaatjes. Het was voor de voordrachtskunste nares Albertine Zehme, dat Arnold Schönberg in 1912 zijn cyclus Pierrot Lunaire, zijnde 21 gedichten van Al- bert Giraud voor spreekstem, fluit, klarinet, viool, altviool, violoncello en piano, componeerde. Een opname van de uitvoering, die in maart in het Concertgebouw plaats had, is van avond laat, om 23.21 over Hilversum 2 te beluisteren. Het Michael' Haydn-Kwintet (twee violen, twee altviolen en een contra bas) voert om 18.20 (Hilv. 2) strijk kwintetten van M. Haydn en Malzat uit. De sopraan Erna Spoorenberg en de tenor Fernando Bandera kunt u om 20.30 (Hilv. 1) beluisteren in een opera-programma, uit te voeren door het Omroepkoor en -orkest o.l.v. Bo- go Leskovie. programma's ln het kort] HILVERSUM I 402 m WOENSDAG 27 MEI RADIO ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.40 Idem 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gewijde muz; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterstanden; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Rep v d gedeeltelijke uitz v d Ledenjaarvergadering v d Her vormde Vrouwen Groep CJVF; 11.15 Gram 11.20 Een hondeleven, caus. middag 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.40 Calvijnherdenking in Frankrijk, rep; 13.00 Nws; 13.15 Middagpauzedienst; 13.35 Gram; 14.45 Idem; 15.15 Omr ork; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 17.58 Leger des Heilskwar- tier. avond 18.15 Spectrum vb Chr organisatie- en Verenigingsleven; 18.30 Pianorecital; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Gemengd koor; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af, caus; 20.00 Kamerork en sol; 21.00 In het 'oetspoor van Johannes Cal- vijn, klankb; 21.45 Muz caus; 22.15 Lichte muz; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15 Sportuitsl; 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram. VPRO' 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 V d. huisvr; 11.00 Dit is uw leven. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Vb platteland; 12.38 Ham mondorgelspel; 13.00 Nws en tentoonstel lingsagenda; 13.20 Dansmuz- 13.50 In de wolken, rep over actuele luchtvaartonder- werpen; 14.00 Gram: 14.30 Muzikale caus; 15.00 V d jeugd; 16.45 Regeringsuitz: Op bezoek bij Suriname's buren; 16.55 Rep m- terland-voetbalwedstr Nederland - Schotland avond 18.50 Vd kind: 19.00 Het geloof en de centen, toespr; 19.15 Lichte muz. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Metropole ork en soliste: 20.40 Een schelm genaamd Lucifer, hoorsp; 21.50 Lichte muz; 22.20 Gram; 22.50 De vrouw en de sport, caus; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.30 Orgelspel; 23.50-24.00 Socialistisch nws in Esperanto. middag NTS: 17.00 V d jeugd. AVRO: 17.10- 17.40 Vd jeugd. avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek; 20.40 Progr over de Hoge Veluwe; 21.10 Theater- en filmkron; 21.40 Over vilt gesproken; 22.00 Epiloog.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6