Pijnigende onzekerheid maakt werken in Indonesië moe iiijk er dan ooit Prins Philip in wijk van rassenhaat Nieuwe rode druk op Zuidslavië verwacht METHYLZAAK VOOR BELGISCHE RECHTER Twee weken onschuldig achter de tralies Bloedbad door stamoorlog GELEZEN NALATIGHEID GESTRAFT Reactorvliegtuig over vijf jaar Acht doden in veertien dagen Siamese tweeling overleden Ongerustheid over ontruiming PROEFPROCES OVER RECHT VAN VOETGANGER Nederlanders in Duitsland verongelukt Glazenwasser leek op inbreker Pag. 5 DE GROTE VRAAG VAN DE NEDERLANDERS: WANNEER VERTREK JIJ? Over huil hoofden Onderscheiding Onze redacteur H. J. v. d. Akker - in opdracht van de hoofdredactie in Indonesië brengt een ere saluut aan de werkers van het allerlaatste uur. HE IJzeren plicht Vrijwel uitsluitend blank welkom 17 mensen omgekomen Eén maand proefkauwen Géén stunt Huwelijk om weddenschap Tito bezorgd over Kroesjtsjefs reis JAMES EN DAVID GAAN VERHUIZEN Noordbrabant kreeg leeuwedeel van industriële groei Schadevergoeding voor leed door nazi's Ir. Van Emmenes jubileert Dinsdag 26 inei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD VOLGENDE maand. Uiter lijk oktober. Over een paar dagen. Ik weet het nog niet. Morgen." Dat zijn antwoorden op dè grote vraag, die thans wordt gesteld, zodra in Indonesië twee Neder landers elkaar ontmoeten: „Wan neer vertrek jij?" Het is deze weken of er een nieuwe uittocht van Nederlanders uit Indo nesië is begonnen. Eergisteren was het het personeel van de Nationale Handelsbank; gisteren een handvol Nederlanders, dat door de Indonesi sche autoriteiten misbaar werd ver klaard; vandaag zijn het de em ployés, die aan hun verlof toe zijn en die geen re-entry-permit" heb ben kunnen krijgen; morgen zal het het personeel zi.in van een Neder landse ,,toko", die nog wel sterk" lykt te staan. ET aanstaande vertrek wordt door de betrokke nen met gemengde gevoelens tege moet gezien. „Ik had best nog wat willen blijven", zegt de een. „Liever vandaag weg dan morgen", zegt de ander. Keus hebben zij overigens geen van beiden. Zij hebben slechts af te wachten wat er, over hun hoofden heen. wordt beslist door de immigratie-ambtenaren of door de directies van hun bedrijven. Dat is het wat het werken in In donesië voor de Nederlanders thans moeilijker maakt dan ooit: de pijni gende onzekerheid. Hij heeft zijn eigen lot en zijn eigen toekomst niet meer in handen. Het is hard te moe ten doorwerken met de zekerheid' strekking van een uitreisvergunning weigeren of traineren- MEN kan zich in Nederland nauwelijks voorstellen wat het onder die omstandigheden bete- dat men niet meer aan zijn carrière bouwt, maar slechts een aflopende zaak zo goed en zo kwaad mogelijk gaande houdt. Het is nog harder dat te moéten doen, ook al zou men zelf de onmogelijke taak willen opgeven om te trachten in Nederland een nieuwe carrière te beginnen. Moéten als de directie het zo wil omdat men bij weigering zijn contractuele rech ten zoals vrije overtocht naar Ne derland zou verspelen. Moéten als de Indonesische autoriteiten de ver kent niet aflatend de dagelijkse be slommeringen tegemoet te treden. O ja, de Nederlanders worden indivi dueel vriendelijk, doorgaans zelfs met onderscheiding behandeld. Nog steeds. Nu echter Indonesische functionaris sen als toezichthouders en beheerders zijn toegevoegd aan de bedrijven, komen de rechtlijnig denkende Neder landers maar al te vaak in aanraking met werkwijzen, die zij aanvoelen als ondoeltreffend, transigerend en on deskundig. Zo kan de Nederlandse zakenman zich er mateloos aan ergeren dat hij zijn lagere personeel drie uur vrij moet geven omdat er een figuur als Ho Tsji Minh van het communistische Noord-Vietnam aankomt. Daar komt dan nog bij dat een aantal van zijn auto's wordt gevorderd om voor het transport op die dag te zorgen. Zo kan hij tot wanhoop komen wan neer hij met zijn militaire toezicht houder tot overeenstemming is ge komen over een bepaalde maatregel in het belang van het (overgenomen) bedrijf en dan later merkt dat de laatste toch anders heeft gehandeld dan was afgesproken. ^AT soort moeilijkheden tegen de achtergrond van zijn onzekere toekomst maakt het werk van de Nederlander in Indonesië onder de huidige omstandigheden zenuw slopend. Temeer, omdat hem steeds door de gedachten speelt: goed, als het hier is afgelopen, wat dan? Zal mijn maatschappij, als ik eenmaal in Nederland terug ben mij kunnen of willen handhaven? Nu tracht ik nog naar beste weten gevolg te geven aan soms onmogelijke instructies en verlangens van mijn directie in Nederland, maar zal ik straks op de keien staan? Met ijzeren plichtsbetrachting ver vult de Nederlander in Indonesië zijn taak. Hij tracht er onder de moei lijke omstandigheden het beste van te maken. Zijn maatschappij, Neder land, is hém bijzonder veel verplicht! TY- Van onze correspondent LONDEN De hertog van Edin burgh heeft gisteravond drie jongens clubs bezocht in het rumoerige Notting Hill, de Londense wijk die bewoond wordt door bijna evenveel negers als blanken en waar het al een paar maal tot rassenmoeilijkheden is gekomen. Hoewel de menigte zeer geestdriftig was, kon men onder de duizenden bijna geen neger bekennen en wat dat betreft was het bezoek dus minder een succes dan men had gehoopt. In de drie clubs waren uitsluitend blanken, hoewel zij ook openstaan voor andere rassen. „De Westindiërs b.v. kunnen gerust lid worden, maar zij blij ven liever onder elkaar", vertelde een van de organisatoren. De prins schijnt zich overigens uit stekend te hebben vermaakt. Hij dronk thee en keek naar het biljarten, tafel tennis en naar een wedstrijd in judo. MET „KLEINE TIMMY" In een van de clubs praatte hij met „Kleine Timmy" Cowan, die negen dagen na zijn trouwen drie uur lang door Scotland Yard was verhoord in verband met de moord op de neger Kelso Cochrane. Drie andere jongens, die eveneens (en veel lafiger) waren verhoord door Scotland Yard, moesten buiten blijven staan. Volgens de orga nisatoren was dit echter alleen omdat zij geen lid van de club waren. Eerder op de avond had de prins op de vijver van Hyde Park, de Serpen tine, 120 kano's van de jongensclub ge ïnspecteerd terwijl de verslaggever van de B.B.C., Brian Johnson, (vermoede lijk expres) met zijn kano omsloeg. Te voren was de prins met koningin Elizabeth naar de opening van de bloe mententoonstelling in Chelsea geweest waar hij veel belangstelling toonde voor moderne snufjes als radiografisch bestuurbare grasmachines met dito eiDe prtasfdie het al eens eerder met de pers aan de stok heeft gehad, wacht te tot de twee officiële fotografen van de Press Association midden pp het grasveld waren, drukte op een knop_ en KAAPSTAD (Reuter). Een waar bloedbad is aangericht in een dorp m de omgeving van de Zuidafrikaanse stad Durban. V.er mensen zijn gedood, ver scheidene hutten brandden af en een groot aantal koeien kwam om tijdens een der ernstigste vechtpartijen tussen de dorpelingen en leden van een naburige stam, ooit in deze streek voorgekomen Een week lang was er al sporadisch ge vochten, maar maandag laaide de strijd pas goed op. Oorzaak van de moeilijk heden schijnt het overlijden van een stamhoofd te zijn. Prins Philip in een van de drie club huizen, te midden van de opgescho ten jeugd van Notting Hill. beide fotografen werden kletsnat ge sproeid. BONN (UPI) Eberhard Nltsche, de directeur van de kabelbaan van de Drachenfels, is wegens onachtzaamheid veroordeeld tot zeven maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Op 14 sep tember van het vorige jaar gebeurde met de kabelbaan een ongeluk dat 17 mensen het leven kostte. Onder de 11.2 gekwetsten bevonden zich ook enkele Nederlanders. Tijdens het proces tegen Nitsche werd vastgesteld dat het kabeltreintje overbelast was geweest en dat geregel de controle op naleving van de veilig heidsvoorschriften achterwege was ge bleven. Voor dat uitblijven van toezicht stellen de rechters een ambtenaar, Karl Sauder, aansprakelijk. Hij kreeg negen maanden voorwaardelijk. LONDEN (AP) Na acht jaren is voorlopig de verkoop van kauwgom op London Airport weer toegestaan. Al die tijd mocht op het vliegveld geen kauw gom verkocht worden. Er was zoveel vaij dat kleverige goedje na gebruik weggfeworliën dat de schoonmaaksters geen kans zagen het uit de tapijten te verwijderen. Men wil het nu weer eens een maand proberen. WASHINGTON (Reuter) Ameri ka kan over vijf jaren een vliegtuig hebben dat door een kernreactor wordt voortgestuwd indien er vol doende geld voor beschikbaar wordt gesteld. Dit is de mening van luite nant-generaal R. C. Wilson van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens cijfers die zijn gepubliceerd door de subcommissie uit het Huis van Afgevaardigden die zich met deze kwestie bezighoudt zal aan het einde van het komende belastingjaar, in juli 1960, in de Verenigde Staten voor dat doel bijna een miljard dollar zijn uitge geven. Generaal Wilson deelde dezer dagen in een vergadering van de subcommissie mede dat hierbij bepaald niet wordt ge dacht aan een stunt. Hij is van mening dat de kernenergie ook voor de lucht vaart grote mogelijkheden biedt. Het tweejarige zoontje van de fami lie Zetfaof uit Uithoorn is daar gisteren in een sloot verdronken. LOS ANGELES (AP) Anita June Jackson is op een wel heel nare manier het slachtoffer van een weddenschap geworden. Haar echtgenoot, zo vertelde zij voor de rechtbank, had haar meteen na de voltrekking van hun huwelijk ver laten. Toen zij hem drie dagen later op straat tegen kwam zei hij dat hij alleen met haar was ge trouwd om een weddenschap te kunnen winnen. Hij had daaraan nog achteloos toegevoegd: Waar maak je je druk over. Je leeft toch- nog? Het huwelijk is op verzoek van Anita Jackson ontbonden. Advertentie NATUURZUIVER W OPWEKKEND VERKWIKKEND Eigen nieuwsdienst BELGRADO Terwijl het vliegtuig van Kroesjtsjef op zeer grote hoogte boven Zuidslavië vloog op weg naar Tirana, de Hoofdstad van Albanië, ontving maarschalk Tito, die met zeer gemengde gevoelens kennis had genomen van Kroesjtsjefs reis, sen telegram van de Russische leider om hem geluk te wensen met zijn verjaardag. Bovendien iwam er mog een soortgelijke ooodschap van het Kremlin. De conclusie in Belgrado was dat deze vriendschappelijke gebaren slechts de inleiding zijn van een Rus sische poging om Zuidslavië af te houden van het aanknopen van nieu we en nauwere banden met Grieken land en Turkije. Sinds deze landen Van onze correspondent BRUSSEL. De correctionele rechtbank van Antwerpen is begonnen met de be handeling van de zg. methylzaak, die acht mensen het leven heeft gekost. Op 11 september van het vorige jaar stierf een Noors, zeeman in Antwerpen door alcoholvergiftiging, een dag later kwam een Antwerpse caféhoudster door de zelfde oorzaak om het leven, enkele uren daarna gevolgd door haar vriend. Twee dagen later stierf haar zoon. ROTTERDAM. James en David, de Amerikaanse negerjongetjes, die in het begin van het jaar wegens het kussen van een blank meisje tot hun 21e jaar naar een tuchtschool werden gestuurd en later voorwaardelijk werden vrijgelaten, gaan verhuizen. Dat Is althans de bedoeling van de or ganisatoren van de actie Sneeuwbal, die er niet gerust op zijn, dat de jongens nog in de staat North Carolina wonen. Zij gaan proberen voldoende geld bijeen te brengen om de jongens en de gezinnen, waaruit zij komen, te laten verhuizen naar een staat in het noorden van de Verenigde Staten, waar geen rassendis criminatie heerst. De actie Sneeuwbal in januari door enkele jongens van het Martinushuis te Rotterdam begonnen had een groot aandeel in de pogingen om door het ver zamelen van handtekeningen de neger jongetjes vrij te krijgen. LONDEN (Reuter). Eerst nu is bekend gemaakt dat zaterdag in South- shields bij de Engelse stad Newcastle een Siamese tweeling is geboren. Een der babies bleek te zijn overleden bij de geboorte. De andere stierf tijdens een poging de twee kinderen operatief te scheiden. Kanaal Gent-Terneuzen TERNEUZEN. Nu de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneu- zen op Belgisch grondgebied de Neder landse grens nadert neemt de grote ongerustheid bij de bewoners van de panden te Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent, die voor onteigening in aan merking komen met de dag toe. Men vraagt zich af welke panden voor ontruiming in aanmerking zul len komen. Rijkswaterstaat moet de volledige plannen in portefeuille hebben. Een tweede vraag, die zich opdringt, is welke vergoedingen zullen worden gegeven. In Sluiskil zullen naar schat ting 125 woningen aan de kanaalverbre ding ten offer vallen, waarvan tachtig procent zijn gebouwd op grond van Rijkswaterstaat. Door contracten die al meer dan honderd jaar oud zijn kunnen de men sen die panden op deze gronden hebben door het Rijk gedwongen worden deze binnen enkele maanden te ontruimen, op eigen kosten te laten slopen en bo vendien tot op anderhalve meter puin- vrij te maken, zonder dat daarvoor vergoeding wordt gegeven. Comité gevormd Ten einde de belangen van deze men sen te behartigen werd te Sluiskil enige tijd geleden een comité gevormd, dat Eigen nieuwsdienst TILBURG. De ontwikkeling van de industriële werkgelegenheid in Noord brabant bedroeg tussen 1950 en 1958 42 procent van de landelijke groei, bijna evenveel dus als van de andere provin cies samen. Het Noordbrabantse tech nologische instituut verwacht dat de her nieuwde economische opbloei dit jaar er toe zal leiden dat Brabant nog sterker aantrekkingskracht zal gaan oefenen op industrieën die nieuwe vestigingen over wegen. Men verwacht in Noordbrabant daar om een grote immigratie uit andere pro vincies van Nederland. Bood tot dusver het zuid-oostelijke deel van Brabant een beeld van snel toene mende industrialisatie, in de nabije toe komst gaat het westelijke deel vermoe delijk hetzelfde beeld vertonen, aldus het E.T.I. Het instituut grondvest die ver wachting op het omvangrijke Kreekrak- plan, dat enige tijd geleden door de hui dige minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, werd gelanceerd. zich ten doel stelt straks, wanneer be kend zal zijn, welke panden moeten worden ontruimd als onderhandelaar met Rijkswaterstaat op te treden. Er zijn besprekingen gevoerd en uitlatingen van rijkswaterstaatautoriteiten betref fende eventuele vergoedingen hebben die ongerustheid slechts voor een zeer klein gedeelte kunnen wegnemen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Kan een voet ganger worden aangemerkt als ver keer? Dat is de kernvraag in een proefproces, dat gisteren voor de Am sterdamse rechtbank diende. Een automobilist werd in dat proces te last gelegd dat hij in oktober van het vorig jaar bij het rechts afslaan op d'e Middenweg te Amsterdam geen voorrang had vbrleend aan een voetganger op een zebrapad. •'Noch de automobilist, noch de voetganger een student die zich op verzoek van de politie voor het pro ces-verbaal beschikbaar had gesteld was verschenen. Alleen de agent-verbali sant was komen vertellen hoe het was gegaan. De automobilist had op de Midden weg gereden en was rechtsaf de Wet houder Franckenweg ingeslagen. Op het zebrapad van die weg liep de student, die een stap achterwaarts moest doen om niet te worden aangereden. De agent had het proces-verbaal op gemaakt in opdracht van zijn chef, de nu gepensioneerde commissaris L. A. A. Cohen, die ook voorzitter is van de Ne derlandse vereniging ter bescherming van voetgangers. Het proces-verbaal was gebaseerd op een artikel van het wegen verkeersreglement waarin staat dat be stuurders, die van richting willen ver anderen, verplicht zijn de doorgang naast zich vrij te laten voor het verkeer dat zich naast hen of zo dicht achter hen bevindt, dat door dit veranderen van richting het gevaar voor een bot sing zou ontstaan. De kantonrechter had de automobilist tot twintig gulden boete veroordeeld. De officier, die 25 gulden had geëist, was daarvan in hoger beroep gegaan. De officier van justitie bij de recht bank mr. W. Tonckens was het met eens met de kantonrechter: „De vraag kan worden gesteld of de voet ganger goed heeft uitgekeken toen hij overstak", aldus mr. Tonckens. „Het, antwoord luidt neen, want dan bad hij de automobilist zien naderen. De wet zegt dat het oversteken van de weg „voorzichtig" moet gebeuren". Mr. Ton ckens betoogde voorts dat een voetgan ger niet als verkeer kan worden aan gemerkt en vorderde vrijspraak. Veertien dagen na het eerste geval waren acht mensen, voor de helft Noorse zee lieden, door het drinken van sterke drank of door het eten van likeur bonbons om het leven gekomen. België verkeerde in rep en roer. Overal nam de politie flessen 'drank met vèrdachte etiketten in beslag en veel bona fide handelaars in gedestilleerd en banket bakkers die bonbons verkochten heb ben ernstige schade geleden. Clandestiene stokerij Na de eerste sterfgevallen heeft de politie de zaak krachtig aangepakt en al spoedig bleek waar de Noorse zeelui hun dodelijke drank gekocht hadden. Dat was gebeurd in een winkel in Antwerpen; een zekere Corthout, woon achtig te Mortsel was de leverancier. Corthout was niet meteen te vinden, doch men kwam er achter dat hij met een vriend, in Westmalle een clande stiene stokerij exploiteerde. Toen de politie in Westmalle aankwam bleken de sporen van de stokerij zo goed en zo kwaad als het ging vernietigd, doch Corthout kon dezelfde avond in Ant werpen worden gearresteerd. Hij wei gerde de oorsprong van de door hem gebruikte alcohol mee te delen, doch daar het Belgische publiek gealarmeerd was, kwam de leverancier zichzelf aanmelden. Het bleek een drogist uit Lier, Hoet geheten, die meedeelde, dat hij Corthout methylalcohol had ge leverd, die volgens zijn afnemer moest dienen voor zware dieselmotoren. Cort hout heeft deze lezing tot dusver ont kend. Hij beweert nooit anders ge weten te hebben dan dat Hoet hem geen methyl, doch ethylalcohol had verkocht. Ethylalkohol kan na distil lering zonder schadelijke gevolgen worden gedronken. Wie gelijk heeft zal de rechter moeten uitmaken. Tientallen Tijdens het onderzoek is gebleken, dat tientallen mensen rechtstreeks of in direct bij het gescharrel met drank van slecht allooi betrokken waren. Er stonden er gisteren 38 terecht. Acht entwintig van hen worden slechts over tredingen van fiscale aard, ontduiking van reglementen, onwettig bezit en vervoer van alcoholhoudende dranken enz. ten laste gelegd. De tien anderen hebben zich echter te verantwoorden omdat kij door gebrek aan voorzich tigheid de dood hebben veroorzaakt van een of meer personen. De rechtbank is gisteren begonnen met het verhoren van de getuigen. Onder hen bevonden zich nabestaan den van de slachtoffers en mensen, die er wel het leven afbrachten, maar er toch zeer slecht aan toe zijn geweest of nog zijn: een van hen is door de slechte drank blind geworden. JERUZALEM (UPI). West-Duitsland zal tien miljoen mark schadevergoeding betalen voor in 1937 in beslag genomen Joodse eigendommen. De helft van het bedrag wordt onmiddellijk uitbetaald, de andere helft volgt ra 1962. Het geld zal worden gebruikt voor hulpverlening aan vroegere Duitse Joden die thans in het buitenland wonen. hun conflict over Cyprus hebben bij gelegd zou in Moskou de vrees groei en dat het oude Balkanpact tussen Griekenland, Zuidslavië en Turkije tal herleven. Nieuwe campagne Op grond van de vriendelijkheden van Russische zijde verwacht de regering van Zuidslavië nu dat de Sowjetunie eerst langs de weg van overreding een poging zal doen om Zuidslavië terug te halen in het communistische blok. Dat zou o.a. kunnen gebeuren door Tito's traditionele vijanden Albanië en Bulgarije op te dra gen, hun campagne tegen Zuidslavië te staken. Zou Tito blijven weigeren zich opnieuw naar Moskou's wensen te voe gen, dan zou Kroesjtsjef van Albanië uit waar hij twaalf dagen blijft een nieuwe campagne kunnen gelasten om Zuidslavië op de knieën te dwingen. De mogelijkheid bestaat voorts dat Kroesjtsjef het kleine, onontwikkelde Al banië heeft uitverkoren voor een grote conferentie van communistische leiders uit Oost-Europa. Grotewohl, de premier van de Oostduitse volksrepubliek was al in Albanië, „met vakantie", en het schijnt dat er ook vooraanstaande Bulgaarse en Roemeense leiders in dat land wachten op een ontmoeting met Kroesjtsjef. Toestemming Voor de vlucht per vliegtuig van Mos kou naar Tirana was speciale toestem ming nodig van de Zuidslavische autori teiten, die niet dulden dat vreemde vlieg tuigen boven hun land vliegen. In dit ge val konden zij toestemming moeilijk wei geren. Albanië is per vliegtuig van Rus land uit niet anders te bereiken dan via het territoir van een van de Atlantische bondgenoten of van Zuidslavië. In Albanië wordt het bezoek van Kroesjtsjef beschouwd als de belangrijk ste gebeurtenis sinds het einde van de oorlog, toen het land een communistische staat werd. Kroesjtsjefs gevolg omvat o.a. ook maarschalk Malinofski, de Russische minister van defensie, hetgeen de Zuid slavische vrees schijnt te rechtvaardigen, dat er militaire maatregelen in voorbe reiding zijn. FRANKFORT. Twee Nederlanders, de 31-jarige heer D. Bosch uit Heem stede en de 32-jarige heer A. R. de Myt- tenaere uit Haarlem, zijn gisternacht op de weg tussen Frankfort en Keulen bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Zij botsten met de auto, waar mee zij terug kwamen van vakantie, tegen een vrachtwagen met oplegger. De 24-jarige mejuffrouw M. I. Slot uit Haarlem en de 25-jarige vrouw van de heer De Myttenaere werden ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Siegburg opgenomen. Voor het leven van mejuffrouw Slot wordt gevreesd. Het ongeluk gebeurde, toen de auto van de Nederlanders bij het inhalen van de vrachtauto slipte en tussen de vrachtwagen en de aanhanger terecht kwam. Op weg naar Zuidslavië is de 32-ja rige masseur G. E Bakker uit Purme- rend zondag in de buurt van Augsburg met zijn auto over de kop geslagen en gedood. Zijn vriend, die naast hem zat, de 38-jarige uitgever P. E, M. Brandt uit Bussum, werd gewond. Hij zal enige weken in het ziekenhuis te Augsburg moeten blijven. In de New York Herald Tribune: Alleen het wijde perspectief van de geschiedenis kan een eindoordeel ge- ven over de resultaten van het werk van John Foster Dulles op de lange duur. Maar zelfs de geschiedenis is vrijwel nimmer definitief in het men selijk oordeel over het verleden. In de New York Times: In de laatste maanden van zijn le ven is hij hoe dan ook nader tot ons gekomen. Het zijn wellicht die maan den geweest die ons in staat hebben gesteld niet alleen de staatsman maar ook de mens in hem beter te leren waarderen. In de Aurore (Parijs) Voor ons zal hij de man blijven die de gave had met buitengewoon gezag uitdrukking te geven aan het gemeen schappelijke ideaal van de vrije we reld, de menselijke vrijheid en res pect daarvoor, en dat ideaal te per sonifiëren. In de Liberation (Parijs) Pas nadat John Foster Dulles aan de ongeneeslijke ziekte kanker was gaan lijden begon de wereld bewon dering te krijgen voor zijn persoon lijkheid. In de Manchester Guardian: Hij was een intellectueel en had iets van een dogmaticus; dat deed herhaaldelijk afbreuk aan zijn diplo matiek beleid dat er star door werd waar het empirisch bij de omstandig heden aangepast had behoren te zijn. Maar in de praktijk was hij gevoeli ger voor pleidooien voor matiging dan velen uit zijn openbare verklaringen wisten op te maken. In de New Chronicle: De paradoxen bleven tot het einde bestaan. De man die het woord „brinkmanship" (het tot het uiterste randje van een oorlog gaan. Red.) liet ontstaan door zijn voorkeur voor het stijf en strak nemen van risico's be gon over te hellen naar meer soepel heid toen zijn laatste ziekte hem begon te overmannen. Dat „brinkmanship", zo moet nu worden erkend, heeft nooit de rampen veroorzaakt welke de rond om hem huilende honden voortdurend bleven voorspellen. In de Franfurter Algemeine Zeitung: De beginselen waardoor hij zich liet leiden heeft Dulles nooit opgegeven, ook niet toen hij meer soepelheid ging betrachten. Enkele maanden geleden zei hij in New York: Wij streven naar een vrede, maar dan op de enige be trouwbare manier, waarbij geweld plaats zal moeten maken voor wet en recht. Steeds hield Dulles zich aan de stelregel dat een vrede zonder gerechtigheid niet kan beklijven. Igor Strawinsky is gisteravond on derscheiden met de Sonning-prijs, de hoogste muzikale onderscheiding van Denemarken. De prijs bedraagt 50.000 kronen (27.500 gulden). Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Willem de gla zenwasser heeft bijna veertien da gen onschuldig in het Haagse huis van bewaring gezeten. Slechts door een wonderlijke samenloop van omstandigheden is zijn onschuld gebleken. Was dat niet het geval geweest dan was Willem voor de rechter verschenen en misschien ook nog wel veroordeeld, want alle getuigenverklaringen pleitten te gen de onschuld van de 27-jarige Haagse glazenwasser Willem A. B. Een dag of veertien geleden kwam bakker Th. van der Maas na een avondje uit weer thuis in zijn woon huis aan de Markelostraat. Hij inspec teerde voor het slapen gaan nog even de bakkerij. Toen hij de deur opende stond hij recht tegenover een kleine gespierde inbreker. „Willem wat doe je?", riep de bakker, maar de inbreker rukte de buitendeur open en nam de benen. De bakker snelde hem na roepend: „Blijf nou eens staan." De bakker kreeg hulp van buurt genoten en het werd een dolle ren door de gemeenschappelijke tuinen van de nieuwbouwwijk Morgenstond. De inbreker wist zich in het hoge gras van een bouwterrein te verbergen en daarna liep de jacht dood. Iedereen kende echter de dader dat dacht iedereen tenminste. De vol gende dag haalde de recherche Willem uit zijn huis, schuin tegenover dat van de bakker. De glazenwasser ontkende, maar de getuigenis van de buurt gaf voor de recherche de doorslag. Willem werd opgesloten, verdacht van inbraak bij de bakker en bij ver scheidene andere buurtbewoners. Toen de recherche op het bouwterrein ook nog twee paar rubberen handschoenen vond, die door een speurhond als die vap Willem werden aangewezen, leek de zaak waterdicht. Willems vage alibi leek bij deze muurvaste bewijzen vol ledig ontkracht. De wegen van Vrouwe Justitia zijn dikwijls ondoorgrondelijk; zij leidden tenslotte tot het doel: gerechtigheid. Eind vorige week werd in Apeldoorn de 22-jarige chauffeur W. E. L. uit Den Haag gearresteerd. Hij reed daar rond in een Belgische auto en vroeg aan voorbijgangers de weg naar Hoog Soeren. Klopte niet De voorbijgangers vergeleken het Belgische nummerbord met de Noord- Nederlandse uitspraak van de „Belg" en vonden dat er iets niet klopte. Zij waarschuwden de recherche die de man ondervroeg. De „Belg" bekende: hij had de auto in Den Haag gestolen. Hij werd overgebracht naar Den Haag en daar nog eens aan de tand gevoeld door de recherche. Hij bekende toen zes inbraken, waaronder die bij de bakker. De rechercheurs moeten naar adem hebben gehapt bij deze sensationele bekentenis. Alle getuigen, ook de bak ker, moesten weer opdraven. Zij allen waren van hun stuk gebracht door de treffende gelijkenis tussen de dader en Willem. Geluk voor Willem: de echte dader bekende alles. Hij vertelde hoe hij was binnenge komen, hoe hij van de vla op de room soezen van de bakker had gesnoept en hoe hij tenslotte opgeschrikt door de bakker de benen had genomen. Weer in orde De aanvullende bewijzen van de recherche bleken toen ook niets waard: de inbreker had gewerkt met glacé handschoenen aan. De politiehond moest zich hebben vergist. Een ander onver klaarbaar feit viel toen de getuigen ook nog op: de motorfiets, die lange tijd onbeheerd in de straat had ge staan. Het was de motor van de inbre ker die geen tijd meer had gehad er op weg te rijden. Alles is nu weer in het reine in de Markelostraat: Willems onschuld is gebleken en hét kwaad is gestraft: de echte inbreker zal straks voorkomen, verdacht van zes inbraken met een buit van zeshonderd gulden en een pistool, dat hij uit een Haagse kazerne wist te stelen. Een kwart eeuw lang heeft ir. Ad van Emmenes sportreportages ver zorgd voor de Vara. Morgenmiddag wordt de jubilaris gehuldigd voor de microfoon, om 16.50, vóór de reportage van de voetbalwedstrijd Nederland- Schotland (Hilv. 2).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5