KABINET SPREEKT ZICH VANDAAG UIT Politiek debat begint morgen Nieuwe glorietijd voor parlement GromykoDe Duitsers |;;.°'""de "ii njeuwe zoeken revanche Winst Philips steeg 41 pet. VOOR HET EERST IN ACTIE NEDERLAND SCHOTLAND NIET OP TV BEWAKER LAG ZIEK IN BED NEDERLANDERS KRIJGEN DEEL VAN ÉÉN MILJARD Boris Kowadlo verongelukt Bromfietsclub ontaardde in jeugdbende De Bilt: wind rijksweg klaar FELLE TIRADE IN GENÈVE Twee jongens verdronken Verwarring over regeling van eindexamens PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zie verder pag. 7 VOORLOPIG GEEN VERKOOP VAN DE W. BARENDSZ (vrijwel zeker) Bij wapendicfstal: Grote teen aas voor reuzesnoek Erfenis ligt klaar in U.S. over de invoer van TIMMERFABRIEK AFGEBRAND Geblokkeerd Man gestraft voor dierenmishandeling Vakcentralen zenden adres over gerucht snijbloemen Vrijgezel stierf Speurhond stierf in het harnas Minder zon Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116668. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24. tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs t 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e jaarg. No, 1606 Dinsdag 26 mei 1959 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De regerings verklaring, die de minister-pre sident, dr. J. E. de Quay, van- xiiddag in de Tweede Kamer zal afleggen, is gisteren in een bij zondere kabinetsraad definitief vastgesteld. Zij vormt het enige punt op de agenda van de Ka- ner, die deze week drie dagen zal vergaderen. Het grote po litieke debat zal namelijk niet anmiddellijk aansluiten op de regeringsverklaring, maar pas morgenmiddag' om één uur be ginnen. De fracties gaan er van- -niddag en vanavond eerst in ïigen kring over praten. Morgenmiddag zal dan de bui los barsten. Een politiek debat, zoals wij na de oorlog in onze volksvertegen woordiging niet meer konden bele- ven, zal dan beginnen. In politieke kringen ziet men met veel belangstel ling uit naar het eerste optreden vaii de Partij van de arbeid als oppositie. Morgenavond gaat het verder en don derdagmiddag pas zal de regering weer aan het woord komen. De parlementaire machinerie zal waarschijnlijk pas in juli op volle toeren komen. De eerstkomende paar weken zal er in ieder geval nog rust heersen op het Binnenhof. Het is mo gelijk, dat een enkel onderwerp, dat van voor de regeringscrisis is blijven liggen en dat kan worden verdedigd door een van de aangebleven minis ters, in behandeling zal komen. Zo'n onderwerp is bijvoorbeeld de kwestie van de schadeloosstellingen voor de Indische oorlogsslachtoffers. De behandeling daarvan is op 9 de cember aangehouden. Daarvoor zou nu in juni wel gelegenheid bestaan. Dit is echter slechts een van de weinige onderwerpen, die er voor in aanmerking komen. Voor het overige zullen de ministers zich eerst moeten inwerken, voor zij in staat zijn om voor de Kamer te komen. Juli belooft j dus een volbezette parlementaire maand te worden. EERSTE KWARTAAL NOG ROVEN VERWACHTING Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De hoog' gespannen verwachtingen over de resultaten van Philips over het eerste kwartaal van dit jaar, zijn nog overtroffen. Philips boekte in deze periode met een omzet van 895 miljoen een stij ging. vergeleken met hetzelfde kwartaal van 1958. van 15 procent. De nettowinst over deze periode steeg met 41 pro cent tot 62 miljoen. De winstmarge vertoont ook na aftrek van belastingen een belangrijke stijging. Even belangrijk is de mededeling, dat de liquide middelen vergeleken met een jaar geleden belangrijk zijn toege nomen, dat de voorraden in verhouding tot de omzet zijn gedaald en dat de af deling, die door de bestedingsbeperking de laatste tijd achteraan heeft gelopen, namelijk "die van de telecommunicatie, weer goed in de orders zit I Eigen nieuwsdienst GENÈVE. De derde week van de conferentie in Genève begon maandag bijzonder vreedzaam met een herden- I king van de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, maar al spoedig veranderde de sfeer volkomen tijdens een felle en langdurige tirade van Gromyko tegen West-Duitsland. Gromyko die even tevoren milde woor- Eigen nieuwsdienst RIJSWIJK. Bij Rijkswaterstaat verwacht men nog deze week als het kan woensdag of donderdag een deel van de nieuwe grote verkeersrotonde bij Ypenburg in ö'e verbindingen Den Haag'Rotterdam en AmsterdamRot terdam in gebruik te kunnen nemen. Op dat moment zal alle verkeer uit den van nagedachtenis had gesproken £)en jjaag naar Rotterdam via de nieu- AMSTERDAM. Uit het feit dat Noor wegen tijdens de laatste walvisconferen tie in Tokio zich bereid heeft verklaard mogelijk iets van de gevraagde toewijzing af te doen. mag worden afgeleid, dat de aankoop van de Willem Barendsz voors hands van de baan is. Dit heeft de heer A. Warnderink Vinke, directeur van de Nederlandse Maatschap pij voor de Walvisvaart meegedeeld bij i zijn terugkeer uit Tokio. Men koopt im- mers niet alleen het schip maar voor namelijk het daaraan verbonden recht op een daarmee evenredig deel van de toegestane vangst. De besprekingen in Japan zijn vast gelopen. Van de voorgenomen voortzet ting daarvan in Londen kan nauwelijks een beter resultaat worden verwacht als niet alle aandacht wordt gericht op het enige alternatief, namelijk een verhoging van de limiet van 15.000 tot 16.000 a 16.500 eenheden. Nederland is overtuigd en wel op grond van het wetenschappelijk onder zoek o.a. van de Amsterdamse professor E. J. Slijper dat zulk een verhoging zeker nog wel verantwoord is. Wel bereikbaar acht de heer Vinke een onderlinge bindende afspraak van de vijf aan do walvisvangst deelnemende landen om zich geheel aan de bepalingen van de conventie te houden met uitzon dering van het artikel, waarin de limiet is vastgelegd. Eigen nieuwsdienst DEn HAAG. Het is vrijwel uit gesloten dat de voetbalwedstrijd NederlandSchotland woensdag op de televisie komt. Mocht het toch doorgaan, dan zal dat wel een beslissing zijn van het aller laatste moment. De kaartverkoop gaat zeer slecht. Gisteren waren er nog on geveer 20.000 plaatskaarten over. De KNVB is van plan, hedenmor gen zijn besluit te nemen. ..En het is vrijwel zeker, dat we nee zul len moeten zeggen tegen de tele visie", verklaarde KNVB-seereta- ris Lo Brunt gisteravond. TE DUUR Het is ook uitgesloten, dat de NTS de onverkochte kaarten voor haar rekening zou nemen Dat zou in de tienduizenden lopen, een be drag dat de t.v. zeker niet wil neertellen. Het enige sprankje hoop voor de voetballiefhebbers-kijkers is dus. dat, eventueel na een weigering door de KNVB, een stormloop op de kaarten zal ontstaan, zodat op het laatste ogenblik het stadion toch nog uitverkocht raakt. „De KNVB is bij wijze van spre ken tot op vijf minuten voor de wedstrijd bereid, alsnog toestem ming te geven", aldus de heer Brunt. LAATSTE MOMENT Dan wordt het echter de vraag, of de televisie nog tijd van voor bereiding genoeg heeft. De NTS heeft maatregelen genomen, om het technisch nog te kunnen rooien, als er woensdagmorgen toestemming afkomt. Maar als het nóg later wordt, wordt dat hoogst twijfelachtig. Dat ook de NTS de situatie som ber inziet, blijkt wel uit het feit, dat men daar al bezig is met de voorbereiding van een eventuele filmreportage van een kwartier, die bij niet-doorgaan van de direcA te uitzending, woensdag na afloop van het avondürogramma zou kun nen worden uitgezonden. SLECHTE TIJD De heer Brunt schrijft de slechte kaartverkoop toe aan kat-uit-de- boom-kijkers, die afwachten of de wedstrijd misschien toch op de t.v. komt. en aan het ongelukkige tijd stip, vijf uur 's middags. „Wij wilden zo vroeg beginnen, om onze leden in de provincie de gelegenheid te geven op tijd weer thuis te zijn. Maar nu ziet het er naar uit dat we daardoor in eigen vlees snijden, omdat veel mensen liever hebben dat een wedstrijd pas 's avonds begint." Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het wapendepot van de Oranje Nassau-kazerne te Amsterdam, waaruit vijf jeugdige gangsters op 30 april vijf pistolen, vier revolvers en 2244 patronen stalen, werd die nacht bewaakt door een 51-jarige bewaker. De bewaker lag ziék te bed en was onder doktersbehandeling. Dat blijkt uit de antwoorden, die de minister voor defensie dat was tijdens de beantwoording nog ir. C. Staf geeft op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Koersen. Alle gestolen wapens behoorden tot de persoonlijke uitrusting van het per soneel van het depot. Niet gescheiden Bij de opslag van grote hoeveelheden wapens is het gewoonte dat munitie steeds gescheiden van de wapens wordt opgeslagen. Omdat hier sprake was van een kleine hoeveelheid werd deze veiligheidsmaatregel niet genomen. Uit de antwoorden van de minister blijkt verder dat na een kort tevoren gepleeg de inbraak door het vijftal zes sten- guns uit de wapenkamer aan de Papa verweg, op 13 april geen bijzondere maatregelen voor de bewaking van an dere depots zijn getroffen. Het betrof hier een incidenteel geval, vond men. Het is onmogelijk om alle depots en op slagplaatsen van het leger van statische bewaking dat wil zeggen een voort durende dag- en nachtbewaking te voorzien. Vroeger heeft men een der gelijke bewaking hier en daar wel ge probeerd. maar het personeel bleek moreel niet opgewassen tegen de geest dodende taak. Andere regeling In bepaalde gevallen is men overgegaan tot een vdynamische bewaking" d.w.z. door - patrouilles of door een bewaker, die bij het bewakingsobject woont. De resultaten daarvan zijn goed. aldus de minister Het te verwaarlozen aantal diefstallen is sindsdien niet toegenomen. Alleen belangrijke depots zijn nu nog van een statische dag- en nachtbe-; waking voorzien. De minister wil echter wel de bewaking: van de kleine voorraden verbeteren1 door nauwere samenwerking met de gemeentepolitie, door het instellen van nacht-veiligheidsdiensten en door ge scheiden opleg van wapens en munitie. Een bezwaar vormen echter wel de financiële gevolgen. Inbraken en dief stallen in de militaire sector acht de minister nimmer ten volle te voor komen evenmin als trouwens in de burgersector. IN INDONESIË Buitenlandse bedrijven worden geregistreerd De regeringsverklaring- wordt vanmiddag om één uur uitge zonden over beide zenders. De nieuwsberichten zijn daar om vervroegd tot kwart voor één. <0 HARLINGEN. Een grote snoek beet in het Harinxmakanaal bij Harlingen in een grote teen vSp. de zestienjarige Eelco Wassenaar uit Franeker. Die liep daar met zijn vriendinnetje Hanne Rap uit Harlingen pootje te baden. Hanne heeft de snoek gedwongen Eel co's.teen los te laten. De snoek kon toen meteen op het droge worden gehaald. Het beest bleek dertien pond te wegen en bijna eeii meter lang te zijn. IN de Trèveszaal in Den Haag is dc nieuwe ministerraad gisteren voor het eerst bijeen geweest. Zittend v.l.n.r.: mr. V. G. M. Marynen, landbouw; mr. J. M. A. H. Luns, buitenlandse zaken; drs. H. A. Korthals, verkeer en water staat en vice-premier; prof. dr. J. E. de Quay, minister-president en algemene zaken; mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, maatschappelijk werk, en mr. A. C. W. Beerman, justitie. Staand v.l.n.r.: staats secretaris dr. G. Veldkamp; staatssecre taris drs. W. K. N. Schmelzer; mr. J. van Aartsen, volkshuisvesting en bouw nijverheid; mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, sociale zaken en volksgezondheid; mr. J. M. L. Th. Cals, onderwijs, kun sten en wetenschappen; prof. dr. J. Zijl stra, financiën; drs. Sidney J. van den Bergh, defensie; drs. J. W. de Pous, economische zaken; drs. J. Middelburg, secretaris, en mr. E. H. Toxopeus, bin nenlandse zaken. AMSTERDAM Acht Nederlan ders wachten in spanning op het ogenblik waarop zij hun deel zul len ontvangen van een onvoorstel baar grote erfenis: bijna een miljard gulden die zij met ruim 2200 an deren zullen moeten delen. Het zijn Jacob Top (21), Edith Top (23) mevr. M. A. M. Grewen (42), de heer W. Grewen (32), de tweeling H. en B. de Vries (22), mevr. J. H. Krab-Grewen (40) en mevr. K. W. Grewen. Het fortuin is in eerste instantie af komstig van de Duitser Johann Niko- laus Emmerich, die in 1816 in Philadel phia (V.S.) stierf. Hij had die schatten verdiend in de pelshandel, die hij met John Jacob Astor was begonnen. De nalatenschap bestaat uit 178 miljoen dollar en een groot bedrag in effecten, onroerende goederen, banken, een spoorwegmaatschappij en scheepvaart maatschappijen. Mijn overgrootmoeder stamde uit het adellijke geslacht Emmerich, vertelde mevr. M. A. W. Grewen ons gisteren in Haarlem. Ik herinner me nog hoe mijn grootmoeder vaak zei: Kind als dat geld nog eejis komt. Mevr. Grewen, moeder van de 22-jarige tweeling H. en B. de Vries, werd een paar maanden gele den met haar zoons lid van de uit ruim. 2200 leden bestaande vereniging Emme- AMERSFOORT. In het Amersfoortse Spui is gisteravond een vijfjarig jongetje L. I. S. verdronken. Hii was daar met een vriendje aan het ?pelen. In de Nieuwe haven in Zutfen is gis termiddag het vierjarige jongetje H. A. Goorman bij het pootje baden verdronken. Djakarta fReuiei "- Aiie bedrij-j Nederland kan praten ven in Indonesië, die eigendom zijn van ENSCHEDE. Een felle brand heeft gistermiddag in een half uur tijd's de timmerfabriek Twenthe bij Enschede verwoest. De bedrijfsbrandweer en de gemeen telijke brandweer zijn er niet in ge slaagd het vuur te bedwingen. Met man en macht heeft het dertig man sterke personeel nog geprobeerd zo veel mogelijk machines en houtwaar uit de fabriek te redden, maar al gauw was de hitte zo groot, dat zij het gebouw niet meer in konden. LISSABON (AFP) De Amster damse fotograaf en cineast Boris Ko wadlo is in Portugal verdronken. Hij is op de rivier de Ave vijftig ki lometer ten noorden van Oporto van een schip gevallen en voordat iemand hulp kon verlenen in de diepte verdwe nen. Kowadlo was in Portugal voor het j buitenlanders of ten dele eigendom zijn I van buitenlanders moeten zich binnen dertig dagen laten registreren bij de autoriteiten van het gebied, waarin zij i zijn gevestigd De Indonesische regering heeft die be drijven daartoe opdracht gegeven, aldus meldde gisteren het Indonesische pers bureau Antara De Indonesische minister voor agrari sche zaken, Sunarjo, heeft dit weekeinde bekend gemaakt dat van alle buitenlandse cultuurondernemingen alleen de Ameri can Rubber Company een verlenging van haar concessies heeft aangevraagd. De regering heeft die aanvraag thans in stu- De 22-jarige tweeling v.l.n.r. H. de Vries (marine) en B. de Vries (oliestook- monteur). rich Erbengemeinschaft te Darmstadt. Die vereniging probeert sinds begin 1957 de uitbetaling van het kapitale bedrag aan de rechthebbenden te re gelen. Het miljoenenfortuin is als Duits kapitaal door cje Amerikaanse rege- j ring geblokkeerd geweest. Het werd j echter in 1952 vrijgegeven. Volgens mevr. Grewen liggen de moeilijkheden I. bij de regeling van de uitbetaling voor- j al in de verdeling van de bezittingen. zoals de banken en de spoorweg- en1 scheepvaartmaatschappijen. Pas in fe bruari hoorden de acht Nederlandse erfgenamen dat zij mee recht hadden op een aandeel uit het grote fortuin. voer kort nadien heftig uit tegen het „oorlogszuchtige karakter van de West- duitse bondsrepubliek". Bepaalde kringen in dat land zijn volgens hem alleen maar helust op revanche tijdens een derde we reldoorlog. Het Westen behoeft slechts het Russi sche voorstel te aanvaarden en een vre desverdrag met Duitsland te sluiten, dan kan voorkomen worden dat de extremis ten in West-Duitsland een nieuwe ramp veroorzaken. NUCHTERE FEITEN Tegenover Gromyko's verdachtmakin gen stelde minister Herter nuchter vast dat in Oost-Duitsland verhoudingsgewijs j viif maal zoveel mensen onder de wape- j jnen zijn dan in de bondsrepubliek. Met tal van voorbeelden toonde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken aan dat de regering in Bonn zich bijzonder veel moeite geeft ervoor te zor gen dat West-Duitsland de fouten van het verleden niet herhaalt. Het heeft tal van moeilijke vraagstukken, die verband hielden met de naziperiode, door vreed zame onderhandelingen uit de weg ge ruimd. Ook de westelijke voorstellen voor een hereniging van Duitsland en een rege ling van de veiligheid in Europa kregen geen goed woord van Gromyko. MEMORANDUM Hereniging is een kwestie waar de twee Duitse staten het over eens moeten wor den. De kwestie-Berliin wordt volgens de Russische minister door de westelijke plannen evenmin opgelost. Hij kondigde aan dat er over Berlijn een Russisch memorandum op komst is. Selwyn Lloyd, de Britse,vertegenwoor diger in Genève, drong er tijdens de bijeenkomst van maandagmiddag bij Gromyko op aan dat hij eens wat meer zegt over de goede, constructieve ele menten in de westelijke voorstellen. Gro myko had namelijk eerder gezegd dat er zeker goede elementen in de westelijke voorstellen schuilen. We moeten naar de toekomst zien. zei Selwyn Lloyd. het heeft geen zin over het verleden te redetwisten. Doe constructieve voorstellen die kunnen leiden tot een toenadering tussen de standpunten van Oost en West. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het was een Hol landse versie van Les tricheurs waar de Haagse kinderpolitie het afgelo- pend weekeinde mee werd geconfron teerd. Tien jongens van veertien tot achttien jaar, die zich zelf de „dingle boys" noemden, werden zaterdag en zondag gearresteerd, verdacht van diefstallen en inbraken. De weg, die tot die misdaden leidde, was heel onschuldig. Het tiental zou een bromfietsclub oprichten. Slechts vier van hen hadden een brommer. Daarom moee ten de overige leden er een stelen. Vorige week organiseerde de club een feest bij een van de leden thuis. De ouders van dat lid waren niet thuis. Iedere feestganger moest zijn eigen con sumptie meebrengen en dat was aanlei ding tot een inbraak in twee voetbalclub huizen. De limonade, dozen sprits, siga retten, sterke drank en etenswaren voor een waarde van 250 gulden, die zij bij hun rooftocht tegenkwamen, en de uit genodigde vriendinnetjes deden het feest zeer goed slagen. Na afloop werd een van de feestgan gers aangehouden. De politie betwijfelde of de jongen wel oud genoeg was om op een brommer te rijden. De jongen bekende toen de diefstallen en vertelde van het feest. Daarna werden de andere clubleden aangehouden. Overigens kon de arrestatie toch niet lang meer uitblijven, want de kinder politie had in het clubhuis van de „dingle boys" het regu van een van de gestolen brommers gevonden. De kinderpolitie is scherp en duide lijk in haar commentaar op het geval- ontstellend gebrek aan toezicht van de ouders. we Rijksweg worden geleid, die tot nu toe alleen nog maar het verkeer naar Delft verwerkt. Bij het viaduct aan ,de Brasserskaa'e wordt dan weer de oude Rijksweg 13 opgezocht. Het verkeer van Amsterdam, dat over Rijksweg 4a op Ypenburg toekomt, zal via een paar omleggingen eveneens over de nieuwe rotonde worden geleid om daarna via de nieuwe weg naar de bestaande Rijksweg 13 te worden gevoerd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Zestig gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf heeft de Haagse politierech ter de 34-jarige hondenkoopman A. de R. uit Rotterdam opgelegd wegens dierenmishandeling. De R. was er op de Haagse markt op betrapt, dat hij drie zieke hondjes in een open hok in dc kou ten verkoop aanbood. De dieren bleken bij onderzoek door een dierenarts darminfecties, rachitis en spoelwormen te hebben, slecht gevoed te zijn en vol luizen te zitten. De dierenbescherming heeft de hond jes voor twintig gulden gekocht en hun snel laten behandelen, maar na enige tijd moesten zij toch worden afgemaakt. De officier van justitie vond. dat men werkelijk niet overdreven sentimentaal behoefde te zijn. om deze dierenmishan deling als ergerlijk te kwalificeren. Hij eiste zes weken gevangenisstraf. De koopman zei nog, al twaalf jaar met dieren op de markt te staan en nooit klachten te hebben gehad. UTRECHT. Het orgaan van over leg van de drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V.. heeft zich in een adres tot de minister van sociale zaken en volksgezondheid ge richt naar aanleiding van geruchten, als zou in overweging zijn om bepaalde werkzaamheden die door de afdeling sociale bijstand en complementaire ar beidsvoorzieningen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid worden verricht, over te hevelen naar het ministerie voor maatschappelijk werk. De drie vakcentralen wijzen er in hun adres op, dat zij ernstige bezwaren zou den hebben tegen een dergelijke rege ling. Met name het brengen van de be trokken groepen werknemers in een sfeer van maatschappelijke zorg. die psychologisch gezien aan een derge lijke maatregel verbonden zou zijn, kan volgens de vakcentralen bezwaarlijk worden aanvaard. De vakcentralen zouden zo schrij ven zij graag in de gelegenheid wor den gesteld mondeling hun bezwaren kenbaar te maken, als de minister wer kelijk van plan is tot deze maatregel over te gaan. Op de gymnasia: Jacob B. Top doet als marinier eerste klasse dienst op de Nederlandse Antil len, hij is chauffeur. Zijn 23-jarige zus ter Edith woont beurtelings in Aerden- hout en in Parijs. Hun moeder is mevr. K. W. Grewen, die op het ogenblik in Noorwegen is. H. en B. de Vries, resp. machinist en oliestookmonteur, zijn de zoons van mevr. M. A. M. Grewen. Zij wonen in Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. DEN HAAG. Tijdens de 14e bijeen komst van de verdragsluitende partijen, aangesloten bij de Algemene Overeen komst van Tarieven en Handel <GATT), heeft de leider van de Nederlandse dele gatie, de heer Dr. W P. H. van Oorschot, directeur-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen, een verkla ring afgelegd inzake de onlangs door Groot-Brittanië verhoogde invoerrechten op snijbloemen. Daarin werd meegedeeld m j T» - Is.er zo heeft het Tweede-Kamerlid mej A. H. Nolte fkath. v.) aan minister Cals gevraagd vóór de datum van de eindexamens aan de rec toren en besturen van gymnasia een ver trouwelijk schrijven van het departement uitgegaan, waarin een koninklijk besluit met een andere eindexamenregeling werd aangekondigd? In de brief zou zijn ge vraagd bij het eindexamen 1959 met die nieuwe regeling rekening te houden. -Daarentegen zou de gecommitteerden die ook bij de wijziging betrokken zouden zijn, geen mededeling zijn gedaan doch - 'nteS.®?deel zB"n.gevraagd „zoveel mogelijk! Haarlem. Eerstgenoemde is ook m te willen zorgen, dat de examens volgens! dienst, bij de marine. Dc heer W. Gre- de voorschriften werden afgenomen" cinft» "-—1— Mej Nolte gelooft. dat deze handel-! wijze onzekerheid bij de examens heeft veroorzaakt en vraagt de minister mee te, delen, waarom dat zo is gebeurd. Het K.N.M.I. hl De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer, met in de kustgebieden wol kenvelden, maar landinwaarts flin ke zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Gematigde temperaturen. M1ESJE: Laat maar waaien. 27 mei: zon op 4.32, zon onder 20.43; maan op 0.10, maan onder 10.05. die. aldus de minister ,-- - r Zo men weet zijn eerder dit jaar twee dat Engeland op een na de grootste af- Britse cultuurondernemingen in Oost- nemer op dit gebied van ons land is en Sumatra „overgenomen", omdat de con- j snijbloemen een zeer belangrijke post van cessie was afgelopen en die concessie met ónze agrarische export zijn. was verlengd Voornemens om nog twee' Naar aanleiding van de verklaring Britse ondernemingen, die onder dezelfde heelt de Britse delegatie zich bereid ver omstandigheden verkeerden, over te ne-klaard alsnog de eerder geweigerde con- - men, werden op last van Djakarta uitge-suitaties toe te staan, zodat Nederland maken van filmreportages. Hij was 47 I steld, nadat de Britse ambassadeur slap- binnenkort de gelegenheid zal krijgen jaar. 1 pen had gedaan bij.premier Djuanda. 'zijn standpunt te verdedigen. wen ten slotte woont ook in Haarlem. Overigens is er een soort „missing link" tussen de erflater Johann Niko- laus Emmerich, die immers al in 1816 stierf en de erfenis zoais die nu op de verdeling ligt te wachten. Bij de fami lie Grewen weet men niet beter of de erfenis is in laatste instantie afkomstig /an Franz Valentin Emmerich, die Mikele jaren geleden ongetrouwd stierf, lij zou het fortuin weer hebben geërfd van zijn vader, die bij de ramp van ie Titanic om het leven kwam. Lange tijd bteef men na de dood van Eigen nieuwsdienst SOEST. De speurhond Treesje van de rijkspolitie Soesterberg is gisteren bij het speuren naar een paar jeugdige in brekers bij het station Soestduinen door een trein aangereden en op slag gedood. -- Het dier had zich zo op het spoor ge- ranz Valentin in het ongewisse wat eoncentreerd dat het de sneltrein niet er met de nalatenschap moest gebeu- bemerkte ondanks de waarschuwin°s- ren. Totdat ergens in de voering van een kreet van de begeleider, de heer Breejen koffer van de overledene een testa ment werd gevonden. Daaraan zou de vereniging van erfgenamen thans het recht ontlenen op de uitkering van de vele miljoenen. Het dier was op zoek naar acht jongens, die uit het rijksopvoedingsgesticht in j Amersfoort waren ontsnapt en vermoede- j lijk een inbraak hadden gepleegd in een zwembad. Van onze weerkundige medewerker DE BILT. Het weer is er de laatste dagen niet mooier op geworden. Vooral aan de kust was het gisteren koud. De temperatuur kwam er niet bo ven veertien graden uit. In het zuidoosten van het land werd nog 22 graden gemeten, maar dat gebeurde alleen maar plaatselijk. Ook daar was het kouder dan enkele dagen ge leden. Kan dat dus geen reden zijn tot tevredenheid, ook het weg blijven van de regen zal menig een niet plezierig stemmen, voor een tuintje in de verzen gende zon is dat al erg genoeg, maar voor land- en tuinbouw is dal natuurlijk nog wat erger. Ook gisteravond was de si tuatie niet gunstig voor de plas water die menigeen zichzelf zal hebben toegewenst om ai de moeite uit te sparen die het sproeien nu eenmaal met zich brengt. Het gebied van hoge druk bij schotland is nog oppermachtig, maar boven Scandinavië is de activiteit van depressies te merken. Dat houdt in dat de koude lucht zich in versneld tempo van het noorden naar het zui den zal bewegen, de fronten van die depressies zullen in ons land de bewolking doen toe nemen, maar regen is daaruit nog nauwelijks te verwachten. Meer bewolking betekent min der zon en dus minder tekker weer, temeer omdat de wind met aangenaam zal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1