KROES JTSJEFS RAADSEL-REIS DULLES IN ZIJN SLAAP GESTORVEN Kinderen van hei-koloniehuis ruilden munitie voor snoep Albanië: rode doorn in vlees van Navo? WESTEN MAAKT ZICH ZORGEN EEN LACH UIT HET HART Nieuwe beschikking brengt moeilijkheden Huishoudster doodde pasgeboren dochter De Bilt: zonnig GENÈVE VOOR BEGRAFENIS GESCHORST Egypte zou Deens schip vasthouden ZATERDAG AL VISSEN Navo regeert via eigen radionet PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ONTROERDE EISENHOWER: AAN EEN LEVEN GEWIJD AAN WERELDVREDE Dijkgraaf en gezworenen benoemd Vijfde deel oranje- ballonnen gevonden EEN EINDE GEKOMEN Een der werkelijk groten Industrie stelt belang in vestiging te Terneuzen In september U.T.S. te Vlissingen REGERING TOT HOGE AUTORITEIT: Vreemde Amerikaan in Djakartase gevangenis Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. 160a Maandag 25 mei 1959 Eigen nieuwsdienst BELGRADO Met spanning en bezorgdheid wacht het Wes ten af wat de reden zal blijken te zijn van het bezoek dat de Russische leider Kroesjtsjef zal brengen aan de kleinste van zijn satellieten. Vandaag in alle vroegte vertrekt bij naar Albanië voor een officieel be zoek dat niet minder dan twaalf dagen zal duren. Officieel is er sprake van een „vriendschapsbezoek", maar zo wel in de Zuidslavische hoofdstad als in Londen, Rome, Parijs, Athene en Ankara vermoedt men dat het bezoek, waarover in Moskou angstvallig wordt gezwegen, de inleiding vormt tot een voor het Westen onaangename ver rassing. De vrees van Belgrado is dat Kroesjtsjef van zijn bezoek aan Al banië, dat de doodsvijand is van Zuidslavië, gebruik zal maken om een nieuwe campagne te ontketenen tegen Tito. VESTING Voorts gelooft men in Belgrado dat het waarschijnlijk is dat Kroesj tsjef van de enige Russische satel lietstaat aan de Middellandse Zee een vesting wil maken van waaruit een groot deel van Zuidwest-Europa be dreigd kan worden. Men wijst er in dit verband op dat er aan de kust van Albanië reeds een Russische oorlogs haven is gebouwd van waaruit on derzeeboten van de Rode vloot, die in stukken per spoor zijn aange voerd, opereren in de Middellandse Zee. Deze laatste opvatting wordt door de regeringen van Groot-Britannië. Frankuijk, Italië, Griekenland en Turkije gedeeld. De laatste tijd heeft Moskou scherpe kritiek geoefend op Italië, Griekenland en Turkije omdat deze landen, leden van het Atlantisch pact, zich door de Verenigde Staten met raketten lieten bewapenen. BASIS? Men houdt nu met twee mogelijk heden rekening: 1) Kroesjtsjef zal van Albanië uit het woord tot de Atlantische bond genoten richten in de hoop dat zulks meer indruk zal rigaken dan de nota's die van het Kremlin worden ge zonden: 2) Hij zal bekend maken dat Al banië, gezien zijn geïsoleerde positie zich bedreigd gevoelt door de raket ten van de Navo en derhalve van Rus sische zijde zal worden voorzien van de middelen om zich te weer te stel len. Dat zou dan tot gevolg hebben dat het rode blok er, evenals in Irak. in zou slagen, zich een basis te verschaffen binnen de ring van de Navo. MORELE STEUN? Verder ziet men in het Westen als redenen voor het bezoek van Kroesj tsjef aan Albanië (dat op zijn minst genomen op een vreemd tijdstip komt) dat: 1) Het communistische regiem in Albanië enige morele steun hard no dig heeft omdat de welvaart in dat land zeer gering is en de ontevreden heid van de arme bevolking zeer groot. 2) Albanië er niet in is geslaagd een industrie van enige betekenis in het leven te roepen; het leeft der halve geheel van wat de Sowjetunie bedanken "voor zijn medewerking wil leveren De hoofdprijswinnaar woont in Sou- 3) Kroesjtsjef door een Iteis naar burg. Deze krijgt zijn prijs uit han- dit afgelegen land wil demonstreren den van de Middelburgse padvinders dat de conferentie van Genève hem "and zaterdag 6 juni franco thuis. In in feite onverschillig laat. i verband mef de vakanties kan^ de band MIDDELBURG. Bij K.B. zijn be noemd tot: gezworene van de polder Groote-Huis- sens J. van de Ree te Zaamslag; dijk graaf van de polder Dijckmeester L. M, de Zwart te Philippine; gezworene van de polder Kapelle A. K. van Arenthals te Axel; gezworene van de polder Beoos- ten-en-bewesten-Blij J. C. den Hamer te Axel; gezworene van de polder Willem III P. de Jonge te Zaamslag; gezworene van het waterschap Koegors-ca. A. van Wijck te Axel; gezworene van de calam. polder Margaretha L. W. de Regt te Zaamslag; gezworene van de polder Van Lynden F. P. de Kubber te Zaamslag; gezworene van de polder Catharina J. W. Scheele te Vogelwaarde; gezworene van het waterschap Aan-en-Genderdijke M. Boogerd te Zaamslag; gezworene van de calam. polder Eendragt E. J. Verpoorte te Zaamslag; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Kreke M. C. Ma- ris te Zaamslag; gezworene van de pol der Vlooswijk A. C. S. van Breda-Vries- man te Terneuzen; gezworene van het waterschap Zuid-Kats-St.-Anna-en-Spar- ke A. E. J. de Moor te Terneuzen. OKK niet aangesloten bij Goese sportfederatie GOES. Van de zijde van O.K.K. werd ons meegedeeld, dat deze vereni ging zich niet heeft aangesloten bij de Goese sportfederatie, zoals meegedeeld werd' tijdens de vergadering van deze federatie. Volgens het bestuur van O. K.K. zijn de mededelingen hierover voorbarig. MIDDELBURG. Tijdens de fees- lelijkheden op Koninginnedag op de markt werden, zoals bekend, ongeveer 2500 ballonnen gelijktijdig door evenzo veel jongens en meisjes opgelaten. Gedurende twintig dagen kregen de vinders gelegenheid de adreskaarten te rug te zenden, bij sluiting van de wed strijd bleek, dat er 499 kaarten waren teruggekomen. De vindplaatsen liepen zeer uiteen. Er kwamen 88 kaarten uit Nederland, 295 stuks uit België, 96 uit Frankrijk, 15 uit Duitsland. 2 uit Luxemburg en 2 uit Zwitserland. De verste ballon werd gemeld in de buurt van Mar seille, een afstand van ongeveer 900 kilometer. Sympathiek was, dat de vin der erop schreef dat deze ballon op 1 mei 1959 om 17.35 uur arriveerde. De afstand, werd dus in precies 24 uur afgelegd De padvinders zullen vandaag of morgen alle adreskaarten die terugge zonden zijn bij de afzenders thuisbezor gen, ook bij degenen, die buiten de prijzen vielen. Wie een dergelijke kaart in zijn brievenbus vindt, wordt verzocht aan de afzender een aanzichtkaart uit Middelburg té zendén en de vinder te Eigen nieuwsdienst WASHINGTON John Foster Dulles, de ge wezen Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is gisteren op 71-jarige leeftijd rustig in zijn slaap overleden. Zijn dood kwam na een maandenlange strijd tegen kanker, waarbij sinds vorige week nog een longontsteking kwam. Zijn vrouw, zijn twee zoons, zijn broer en zijn zuster waren aan zijn sterfbed in het Walter Reed ziekenhuis-, waar hij sinds 10 februari werd verpleegd. Hij zal woensdag worden begraven op het mili taire kerkhof van Arlington, waar ook het graf van de Amerikaanse Onbekende soldaaf is. Dulles heeft zich de laatste weken nog slechts in een rolstoel kunnen voortbewegen; ondanks de pijnstillende middelen die hem toegediend werden, leed hij veel pijn. President Eisenhower, die het weekeinde doorbracht op zijn boerderij in Gettysburg, gaf een verklaring uit waarin hij hulde bracht aan zijn trouwe medewerker: „Aan een leven, gewijd aan de wereldvrede, is een einde gekomen. Allen die geloven in de rechtvaardigheid en in het recht, treuren bij het verschei den van een der werkelijk grote mannen van onze tijd." De president ontving het nieuws van Dulles' dood toen hij zich gereed maakte om naar de kerk te gaan, doch hij liet weten dat hij zijn plannen had gewijzigd: hij wenste in deze ogenblikken van ontroering alleen te zijn. Radiozenders i'n geheel Amerika onderbraken gisteren hun uitzendingen om het nieuws mee te delen dat eigenlijk al sinds dagen werd verwacht. De ziekte van Dulles heeft een snel verloop gehad; op 9 februari kwam hij terug van een van zijn bliksem- Eigen nieuwsdienst: GENÈVE. De Geneefse conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier zal woensdag en don derdag geschorst zijn wegéds de dood van de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Dulles. Na een kort overleg tussen Christian Herter, Couve de Murville en Selwyn Lloyd is besloten dat Herter de begrafenis van Dulles zal gaan bijwonen. Het is niet onmogelijk dat ook de andere ministers naar Washington gaan en zelfs wordt er over gesproken dat Gromyko zijn land zal vertegenwoordigen op de begrafenis van zijn grote tegenstander. Geen stap verder Dit laatste staat echter geenszins vast. Wel heeft Gromyko telefonisch minister Herter gecondoleerd. Dat gebeurde in hetzelfde gesprek waarin hij verklaarde dat hij heel goed begreep dat Herter graag naar Washington ging en dat het dus beter zou zijn om de conferentie twee dagen te laten rusten. In het afgelopen weekeinde zijn Herter en zijn Franse collega Couve de Mur ville bij elkaar gekomen om middelen te beramen om de conferentie, die nog geen stap dichter bij een oplossing van de hangende vraagstukken is gekomen, weer op gang te brengen. Selwyn Lloyd. de Britse minister van buitenlandse za ken, bracht het weekeinde door in Enge land en de Duitse minister Von Brentano was in Bonn. Kort voor zijn vertrek naar de Westduitse hoofdstad had Von Bren tano nog een onderhoud gehad met Gromyko, dat anderhalf uur duurde. bezoeken aan Europa. Hij zag er moe uit, maar op geen enkele wijze bleek dat zijn gezondheid te wensen overliet. De volgende dag werd hij in het zie kenhuis opgenomen voor een hernia operatie, waarbij ontdekt werd dat hij opnieuw aan kanker leed. Op 14 april bleek dat ondanks de behandeling die hij onderging, het ziekteproces zich uitgebreid had, en de volgende dag maakte president Eisenhower bekend dat Dulles afgetreden was als minister van buitenlandse zaken, een 'functie waarin hij zes jaar lang op de bres had gestaan voor de wereldvrede. Belasterd In die zes jaar was hij het meest belasterde doelwit van de Russische propaganda, maar gisteren heeft het Kremlin direct na het overlijden van Dulles „zijn diepgevoelde rouwbeklag" uitgesproken. Het Oostduitse persagentschap A.D.N. heeft gisteren Dulles echter ook na zijn dood nog aangevallen: „Zijn naam is onafscheidelijk verbondc/, aan de agres siepolitiek van een Hitier en aan de opbouw van de atoombewapening van het Duitse leger." Volgens gewoonlijk welingelichte kringen in Bonn is bondskanselier Adenauer van plan Dulles' begrafenis bij te wonen. Vandaag zal daarover in een kabinetsvergadering moeten wor den beslist. Adenauer zou bij die gelegenheid ook Eisenhower willen ontmoeten. Van onze correspondent. TERNEUZEN, Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van Terneuzen na de aanwijzing van deze gemeente als industriekern reeds een aantal belangrij ke contacten gekregen met industrieën, die er in principe voor voelen zich in Terneuzen te vestigen en het gemeente bestuur om inlichtingen hebben gevraagd. Diverse belanghebbenden hebben reeds een bezoek gebracht aan deze gemeente en zijn door b. en w. uitvoerig voorge licht. Voorts overwegen enkele plaatse lijke bedrijven tot uitbreiding over te gaan. Van onze correspondent KOPENHAGEN De rederij van het Deense schip Inge Toft, Jutlandia te Kopenhagen, en de Deense over heid hebben nog geen bevestiging ge kregen van de in beslagneming van het schip en de arrestatie van de uit sluitend uit Denen bestaande beman ning in Port Said. Van officiële Deense zijde is verklaard dat men niet zal aarzelen om stappen te doen bij de Egyptische regering, wan neer er in Egypte iets tegen de beman ning van het schip, die niets anders heeft gedaan dan haar plicht, ondernomen zal worden. De Inge Toft vaart in tijdcharter voor een Amerikaanse firma onder Deense vlag en men heeft in Denemarken geen invloed op het gebruik van het schip. De Egyptische bewering dat de regering van Nasser de Deense regering gewaar schuwd heeft om de Inge Toft niet met Israëlische goederen door het Suezkanaal j za| vlissingen worden begonnen met te laten varen, wordt in Kopenhagen be-:^ lessen aan de gemeentelijke Uitge- slist tegengesproken. breid Technische School. De cursus be- De Egyptische ambassade in Denemar- me^ een schakelklas en twee afde den heeft tegen een ambtenaar van h*- 'ingen, bouwkunde en werktuigkunde. Tot Deense ministerie van buitenlandse z september 1960 wordt de school onderge- ken, die in deze aangelegenheid niet eensbracht in de gemeentelijke lagere cechni- competent is, slechts een opmerking ge- sche school. Na deze datum hoopt men maakt, die men in geen geval als offi- een eigen schoolgebouw voor de U.T S. ciële waarschuwing kon opvatten. i te hebben. VLISSINGEN. Reeds in september Van een onzer speciale verslaggevers DEN HAAG. De Neder landse regering heeft de Hoge autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal in een brief uiteengezet, waar om zij bij het hof van justitie van de Europese gemeenschap pen beroep heeft aangetekend tegen de beschikking van de Hoge autoriteit betreffende de prijzen en vervoervoorwaarden in het beroepsvervoer van ko len en staal langs de weg. De regering zegt in de brief stellig te verwachten dat verwezenlijking van de denkwijze die aan de beschikking 4) Albanië "het enige' communis- ff Jfi?" pas een mars door Sou" of het oude hengelbewijs cische land is dat Stalin nog als een god aanbidt. Stalins standbeeld be heerst het grote plein van de hoofd stad Tirana. i burg maken. Wie geen bericht krijgt, weet zeker dat zijn adreskaart niet werd opgezon- DEN HAAG De opening van het visseizoen is nog een dag vervroegd. Het begint nu op zaterdag 30 mei. De minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft dat vastgesteld met het oog op de genen die niet op zondag willen vissen. Omdat vele vissers de oude visacte wel niet meer zullen hebben, mag er de twee dagen, dat het visseizoen vroeger be den. In totaal zijn er dertig prijzen be-Sint, worden gevist op een nieuwe schikbaar gesteld. 'acte of een nieuw bewijs. Dit zijn twee overgelukkige mensen, de 45-jarige Engelsman Cyril Saun ders en zijn dochter van twaalf jaar, Margaret. Beide mensen hebben de zelfde, vrij zeldzame, hartoperatie ondergaan. Allebei met goed gevolg. Zowel vader als dochter Saunders hadden een perforatie in het hart. Bij Margaret werd dat het eerst ontdekt. Ze was nog een baby toen het gebeurde. Pas enkele dagen ge leden kon ze worden geopereerd. Bij haar vader kwam men er achter dat ook hij deze vreemde afwijking had aan het hart drie jaar geleden tij dens een röntgenonderzoek. Hij moest onmiddellijk worden geope reerd. Dezelfde chirurg die de ope ratie verrichtte heeft nu ook Mar garet Saunders behandeld. Vader en dochter hebben alle reden om weer te lachen. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. In het huis van een 54-jarige alleenwonende man aan de Smalle Concordiastraat in de buitenwijken van Groningen heeft de politie een lugubere vondst ge daan. Onder de vloer van de voor kamer, achter de kachel, trof zij het lijkje van een baby een meisje aan, dat al in staat van ontbinding verkeerde. De vondst heeft geleid tot de arres tatie van een 36-jarige ongehuwde huishoudster. Zij wordt verdacht van moord of doodslag op haar eigen kind. Het drama heeft zich enkele maan- Eigen nieuwsdienst SOESTERBERG Het stuk hei bij loesterberg, waar de kinderen van het itoloniehuis Hemalie mochten^ spelen, zit voi met munitie. De politie van Soesterberg heeft dat vastgesteld na een onderzoek naar aanleiding van het ongeluk dat de elfjarige Rudi Willem- stein uit Den Haag eind vorige week is overkomen. Verborgen onder een dim laagje zand of in de hei zijn op het terrein allerlei soorten munitie gevonden. Daaronder was een brysantkop van een mitrailleurpatroon, precies gelijk aan het projectiel, dat het Haagse jon getje levensgevaarlijk verwondde. In allerijl heeft men het terrein za terdag afgebakend. Op enkele plaatsen zijn waarschuwingsborden geplaatst. Spoedig zal het hele terrein worden afgegraven en onderzocht. In de eerste oorlogsjaren gebruikten de bezetters het als schietbaan. Uit die tijd moeten de gevonden projectielen dateren. Sinds de oorlog hebben duizenden mensen op het heideveld gebivakkeerd. Het ligt langs de provinciale weg tus sen Soest en Soesterberg. Uit alle delen van het land kwamen er op zo merse dagen mensen om naar het op stijgen en landen van de straaljagers te kijken. De kinderen van het koloniehuis He- malie wandelden en speelden er regel matig. Daarbij vonden zij geweer kogels, hulzen en ook de gevaarlijke brysantkopjes. Zij namen alles mee naar huis en ruilden daar met andere kinderen. Vooral de gevaarlijke bry santkopjes waren een gewild ruilob- Hemalie. Ik ben een vrouw en heb er geen verstand van. De politie heeft thans alle oorlogsmateriaal in beslag genomen. De venijnige brysantkopjes kunnen bij het minste of geringste met een druk van meer dan tweehonderd at mosfeer uit elkaar knallen. De kleine projectielen hebben een heel onschul dig uiterlijk. Na het ongeluk zijn een paaP van de 42 Haagse bleekneusjes, die in Hemalie verblijven, door hun ouders uit het koloniehuis gehaald en mee naar huis genomen. De K.V.P.-er dr. W. J. Schuyt uit - J Den Haag zal zitting nemen in de ject, omdat daar maar enkele exem- Twee<je Kamer in plaats van mr. F. J. Bachg, die tot lid benoemd ver klaard was in de vacature van mr. J. M. H. A. Luns. Dr. Schuyt is deskun dig op het gebied van de buitenlandse politiek. plaren van in huis waren. In ruil voor snoepgoed is zo'n projectiel dikwijls verwisseld. Ik wist niet, dat die dingen gevaar lijk waren, vertelde de directrice van DJAKARTA. (UPI). Een Ameri kaan, die door de Indonesische militai re autoriteiten wegens illegale grens overschrijding te Djakarta gevangen; wordt gehouden, heeft uit de gevangenis een boodschap laten smokkelen waarin j hij zegt naar Indonesië te zijn gekomen in opdracht van Sherman Adams, die t en nog adviseur van president Eisen hower was. Het doel van zijn reis zoulPie4^e ra<?10" zijn een vreedzame oplossing te bevorde-hoofdkwartier van de Navo bi; Parus ren van het geschil tussen de rebellen PARIJS (Reuter, UPI) Via eei den geleden waarschijnlijk al in januari afgespeeld. Vorig jaar was de huishoudster bij de man in dienst getreden. Zij was in verwachting, maar heeft dat voor de man verbor gen weten te houden. Zij wist, dat de man geen kinderen in zijn huis zou dulden. Hel kind werd geboren op een dag dat de man niet thuis was. De huis houdster wikkelde het in een moltonde kentje en ging slapen. Toen zij wak ker werd zo verklaarde zij in haar bekentenis hoorde zij het kind niet meer. Zij verstopte het toen onder ha_. bed in een koffer, waarvan zij het deksel had opengelaten. Na een week wilde zij het babytje, dat al was ge storven. begraven. In de voorkamer maakte zij een plank los achter de kachel. Daar ver borg zij het kinderlijkje. en de centrale regerini De Amerikaan,, Frank Charles Starr, zit al drie weken gevangen. Een woord voerder van het Indonesische leger heeft bevestigd dat Starr in Pontianak gevan gen genomen is en overgebracht naai de gevangenis 'e Djakarta. Op 3 mei werd hij gearresteerd. Pas op 20 mei heeft de Amerikaanse ambas sade de Indonesische autoriteiten om in lichtingen gevraagd. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heelt nog niet geantwoord. sinds vrijdagmorgen over een directe en betrouwbare verbinding met ver afge legen plaatsen in het gebied van de verdragsorganisatie. De installatie is ge baseerd op de techniek van de ionen spreiding. waarbij radiogolven van zeer hoge frequentie worden terugge kaatst door ionenlagen buiten de damp kring rond de aarde. Het systeem is ontworpen door het technisch luchtver- dedigingscentrum van de Navo in Den Haag. Voorlopig beschikt de Navo dank zij het nieuwe radiosysteem over directe verbindingen tussen het opperbevel bij Parijs en de hoofdkwartieren in Napels en Izmir, Turkije. In de toekomst zul len alle hoofdkwartieren op het net worden ingeschakeld. ten grondslag ligt, voor ons land imoet leiden tot fundamentele en duurzame moeilijkheden in een bedrijfstak, die voor onze economie van het grootste belang is. Met bezorgdheid heeft zij vastgesteld, dat de algemene strekking van de overwegingen van de Hoge Auto riteit en de formuleringen waarin de be schikking is vervat, moeten leiden tot gevolgen die zich niet tot het wegver voer zullen beperken. Gevaren Iri de eerste plaats, zo zegt onze re gering. zal deze denkwijze een ingrijpen de wijziging van het bestaande concur- rentieregime in het vervoer tot gevolg hebben. Een wijde bekendheid van de preciese vervoerprijzen door publika- tie zal onvermijdelijk het concurrentie vermogen van de vervoerondernemingen erpstig aantasten. Dit effect wordt ver sterkt door de uit de beschikking voort vloeiende verplichting om voortaan de prijzen vooraf vast te stellen. In hoge mate wordt daarmee afbreuk gedaan aan de mogelijkheid van een genuan ceerde prijsvorming die een belangrijk instrument voor een rationele politiek in bet vervoer vormt. Aan de onherroepelijke schade voor vitale Nederlandse belangen, die hier het gevolg van zijn, had de Hoge Autoriteit niet voorbij mogen gaan, aldus onze regering, temeer niet om dat niet duidelijk is dat de gemeen schappelijke markt voor kolen en staal er zonneklaar mee wordt ge diend. In de tweede plaats meent de re gering, dat de Hoge Autoriteit bij haar vervoerbeleid onvoldoende rekening houdt met de algemene grondgedach ten van de gemeenschappelijke markt, waarvan immers het doel is te gera ken tot een zo goed mogelijk# inter nationale arbeidsverdeling. Gevolg zal zijn, dat Nederland niet het hem toe komende aandeel in het Europese ver voer zal kunnen behouden. Nadelige veranderingen In de derde plaats heeft de rege ring overwegend bezwaar tegen het feit dat de maatregelen van de Hoge Autoriteit diepgaand ingrijpen in het commerciële beleid van ondernemin gen, die niet zoals kolen- en staai- producerende ondernemingen onder haar verantwoordelijkheid vallen. Na delige wijzigingen in de verhoudingen ook binnen Nederland, zullen er het gevolg van moeten zijn. Ten slotte vindt de regering dat al dus wordt vooruitgelopen op de ge meenschappelijke vervoerpolitiek, die tussen de zelfde zes landen in de Euro- markt moet worden gevormd. Afbreuk wordt gedaan aan de mogelijkheid om bij vaststelling van dit beleid tot een redelijke afweging van alle betrokken belangen te geraken, meent zij. Op de ze manier zou een tegenstrijdigheid zijn geschapen in de toepassing van de verschillende Europese verdragen, die naar het oordeel van onze regering tot elke prijs dient te worden verme den. Met aanvaardbaar Nadrukkelijk wenst de Ne derlandse regering te verklaren dat een vervoerpolitiek geba seerd op de marktsituatie zoals die uit het stelsel van de onder havige beschikking voortvloeit, voor haar ook in de Euromarkt niet aanvaardbaar zal zijn. Daarom heeft zij ook de Euro pese commissie van haar ziens wijze in kennis gesteld. De Duitse oorlogsmisdadiger Frie drich Tomke is in Polen ter dood ver oordeeld. nadat hij zich veertien jaar verborgen had gehouden. Tomke heeft honderden mensen vermoord, onder wie vrouwen en kinderen. Hij heeft deel genomen aan zeer veel executies. ONTDEKT Vorige week kreeg de huishoudster ruzie met haar werkgever. Zij wilde het huis verlaten, maar deed eerst nog een poging om alle sporen van haar daad uit te wissen. Die poging heeft tot de ontknoping van het drama geleid. De man kreeg argwaan toen hij op de laatste dag dat zij bij hem werkte, iets eerder thuiskwam dan gewoonlijk en haar met een emmer zand zag lopen. Dat zand had zij nog op het lijkje willen storten. Toen de vrouw was vertrokken ont dekte de man, dat het vloerzeil bij de kachel anders lag dan gewoonlijk. Hij waarschuwde de politie, die de gru welijke ontdekking deed. De vrouw werd opgespoord, ontken de de daad aanvankelijk maar viel al spoedig door de mand. De beval ling was zonder bijstand van een arts of een vroedvrouw geschied. Het K.N.M.I. in Dc Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig weer, maar aan vankelijk nog van de Noordzee bin- nendrijvende wol kenvelden. Mati ge tot vrij krach tige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als zondag. MIESJE: Lunchpauze in de zon. 26 MEI: zon op 4.33, zon onder 20.42; maan opmaan onder 8.53. A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1