KVNOLOOQ Daar gaat het licht goed uit rose voor Nieuwe flats niet op de riolering aangesloten M' OUDEHAAT ROEST NIET MAASTRICHT TOVERT PATRICIËRSHUIZEN UIT KROTTEN D Nog haken en ogen aan „geleide democratie" Nieuw schip voor Mij. Nederland Kelders en fietsenhokken onder water Niet zwemmen op Kag ermeren KAASFABRIEK AFGEBRAND Zaterdag 23 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Ruw en rossig Afgebroken Gerestaureerd Op volle toeren Noordliolland ongerust over watervergiftiging Herstel moeilijk Abnormaal Meer kwalen Klagen had geeii succes Een der smalle straatjes met gasverlichting op restauratie wacht. zoals ze in Maastricht Van ome correspondent AASTRICHT. Ze zongen zo vals als Batavieren en hadden een aardig stuk in de kraag. De .derde man" hing als een zak tussen het tweetal in. De armen rond de hals van zijn vrienden, die hem een stevige hand in de rug hielden. Het hoofd van de „derde man" hing voorover en schommelde mee op de maat van het dronkenmanslied en de onvaste stap. Zijn schoenen sleurden over het keienplaveisel. Een enkele gas lantaarn bescheen dit tafereel in de nauwe straat van de Maas-, trichtse Stokstraatbuurt. Achter de groezelig gegordijnde raampjes knalde de jukebox en schenen de rode lampjes. Geen mens had in de gaten dat de twee dronken kerels een lijk tussen zich in hadden hangen. Een kwartier geleden stond de „derde man" nog aan een tapkast van een der logementjes. Zes diepe messteken hadden hem naar de eeuwige jachtvelden ge holpen. Dat ging de politie niets aan. Daarom werd hij nu even „in het bad gelegd". het operatiemes In. Een helende sne de in een puist, die verborgen was ach ter de bouwvallige gevels van juweel tjes van oude patriciërshuizen. lit deze wijk, grijs als de oudheid, leefde Maastricht al als „Trajecturn ad, Mosam" in het Romeinse „castel- lum". Hier kruiste de Romeinse heerweg de oude Sint Servaasbrug werd niet voor niets op déze plaats gebouwd die van Tongeren in België over Maastricht naar Keulen in Duitsland liep, de Maas. De vesting bij deze oudste Maasovergang van Nederland was beveiligd door een muur, gebouwd van rolstenen uit de rivier. Historici veronderstellen dat er 13 torens rond het „castellum" stonden. Het griezelige transport had plaats tussen de twee mannen, die zingend en lallend door het pijpenla-straatje ka- baalden. Het „bad" waar tiet lijk ge ruisloos in verdween, was de sluis van het kanaal Maastricht-Luik, dat langs de Stokstraatbuurt loopt. Vlak bij de oude Sint Servaasbrug. Het schutwater komt via de Zuid-Willemsvaart in Bel gië terecht. Het water zorgde wel voor de export van de dode. Men zegt, dat dit huiveringwekkend verhaal zich in de bezettingstijd heeft afgespeeld met een Duitse militair. Maar in de sloppen van de Stokstraat- wijk, in de vele kroegen en gore volks logementen, in de clandestiene huizen waar de ..meisjes van plezier" druk be zoek hadden, in de woonkazernes en achterbuurt-krotten, was alles mogelijk. Die Duitser alléén is er niet spoor loos verdwenen. Het politiedossier zou stof genoeg kunnen leveren voor een gangsterfilm. Nog begin van dit jaar werd een naakte dode gevonden achter een gesloten poort, die jarenlang niet meer gebruikt werd. Hoe die jongeman aan zijn einde kwam heeft nooit iemand geweten. De buurtbewoners bleven even stom als de dode. ,E kleine duizend Stokstraatwijk be- ghetto. Ze waren „van de Stokstraat". Een naambordje, waar zelfs de politie respect voor had. Het leven was er ruw en rossig. Geen mens wist waar de man nen en vrouwen eigenlijk van leefden en dronken. Een etterpuist in het tiartje van de monumentale stadt Maastricht. Openbare Werken en Monumentenzorg zetten er samen met enkele architecten ZJOUDT u van honden? Of meer r* pan een poes? Het zal wel een kwestie van karakter zijn, dat elk van beiden zo zijn aanhangers heeft. „Een hond is aanhankelijk en trouw", zegt de een. „Neen", zegt de ander, ..de hond is slaafs en alleen doordat men door zijn slaafs heid gevleid wordt, hemelt men zijn trouw op. En ^vergeet u niet: een hond stinkt, 'is een aaseter, een zenuwlijder, die om de gekste redenen blaft een kat heeft ge voel van eigenwaarde en is zinde lijk." „Ha, meneer", zegt dan de één weer: „mijn hond stinkt niet, verhaart niet, blaft niet, valt nooit aan, maar die smerige kat van de buren heeft hem laatst haast een oog uitgekrabd. En u moest hem eens met de kinderen zien We zullen ze maar laten kletsen; straks zal de een z'jn bovenlip optrekken en de ander zijn rug krommen en dan is het beter om maar weg te wezen. Maar één goede troef heeft de hondeman vergeten: hij had er op kunnen wijzen, dat er voor de hondenliefhebber en -kenner een mooie naam bestaal en voor de katten-dito niet. Die naam is „kynoloog". De katteman kan dan zeggen, dat voor elke rare afwijking een Griekse naam be staat. maar dat is dan de kif. „Kynoloog" is dus een Grieks woord, dat echter niet in het oude Grieks voorkomt, net als zoveel andere wetenschappelijke termen: nooit zult u bij Plato de term oto- rhino-laringoloog tegenkomen en dat is toch maar een doodgewone oor-neus-keelarts. De uitgang -loog is de gewone voor een beoefenaar van een bepaalde wetenschap en het voorstuk is van het Griekse „kuoon", dat „hond" betekent. Het is grappig, hoezeer de oude geschiedenis van de mens ook die van de hond is. Precies als tegen woordig had de hond aanhangers en tegenstanders: bij dezelfde schrijver kan men zowel uitspraken pro als contra de hond vinden. Beroemd is Uitgeleefde woningen drie eeuwen oud in de Maastrichtse Stokstraatbuurt. Deur en beneden ramen van dit oude koetshuis (links op de voorgrond) werden dicht gemetseld. De één-kamer-„wo- ningen" op de eerste verdieping zijn nog bewoond. het verhaal in Homerus' Odyssee: tien jaar had Odysseus voor Troje gelegen, tien jaar daarna over alle zeeën rondgezworven en na twintig jaren keerde hij pas op zijn eiland terug: als bedelaar vermomd liep hij door de bekende straten naar zijn huis, door niemand herkend, behalve door een stokoude stumper van een hond. eens een veelbe lovende jonge jachthond ..Daar lag een hond, die ophief de kop en spitste de oren, Argos, de hond van de onverschrokken Odysseus, die eens hem Op had gekweekt, nog voor hij vertrok naar 't heilige Troje Vruchtloze zorg! Hem hitsten voorheen de jeugdige mannen Aan op de geiten, die leven in 't wild, de herten en hazen Nu echter lag hij verwaarloosd terneer ver weg was zijn meester Tegen de mest, die dicht bij de voor deur hóóg opgetast lag Koeien- en muilezelmest, tot de slaven ze zouden vervoeren, Als ze het grote domein van Odysseus gingen bemesten Ddar lag dan Argos, de hond, op zijn vel krioelden de luizen; Toen echter, toen hij Odysseus weer in zijn nabijheid bespeurde, Kwispelde hij met de staart, in de nek zijn oren hij legde; Méér kon hij niet niet had hij de krachten zijn meester te naad'rea Die wendde snel zijn gezicht van hem af en pinkte een traan weg". Deze scène is het klassieke voor beeld voor hondentrouw geworden. Maar elders bij dezelfde schrijver schelden de helden elkaar uit voor „Honden Helena, die door haar schoonheid en echtelijke ontrouw de oorzaak werd van de bloedige Trojaanse oorlog, noemt zichzelf in een voorbijgaand moment van wroe ging tweemaal kort na elkaar zo. En omdat het altijd nog erger kan, maken de Grieken van het woord „hond" een vergelijkende en overtreffende trap: hondser, hondst" in de zin van „vermeteler" „driester" en bepaald akelig voor onze lezeressen is de regel: „Niets is er gruwelijker en hondser dan een vrouw", maar er dient wel bij gezegd, dat de spreker dezer woor den ietwat bevooroordeeld was: het was namelijk de schim van een man, die nog maar een paar jaar geleden door zijn eigen vrouw was vermoord Vanwaar de tegenstrijdige waar dering van de hond? Allereerst waren er twee soorten van honden, geciviliseerde honden-van-een-baas, die zich niet slechter gedroegen dan een welopgevoede hond van tegenwoordig, en verwilderde hon den, die mager en vals rondslopen en zelfs op lijken aasden. En in de tweede plaats; Kan juist de teleur stelling, dat een bijna tot menselijk fatsoen getemd dier zich af en toe, gedreven door zijn dierlijke natuur, zo geheel vergeet, het zo onbillijke gescheld op de hond niet hebben veroorzaakt? Dan zou de echte hondenliefhebber dit nog haast als een eer moeten opvatten Twee poorten gaven toegang tot de Romeinse vesting. Bij graafwerkzaam heden worden regelmatig overblijfselen van deze ringmuur en de ronde torens blootgelegd. Een eldorado voor de Rijksdienst voor Bodemkundig onderzoek en Monumentenzorg. Men vond er res ten van Romeinse gebouwen, van een badinrichting, muurwerk met fundering van een Merovingsch gebouw, beeldjes en munten, Romeinse dakpannen en vierkante verwarmingsbuizen, IN de florissante 17de eeuw werden in deze oudste stadskern de houten mid deleeuwse huizen afgebroken. Deftige Maastrichtse families bouwden er rui me. stijlvoile patriciërswoningen met fraaie koetshuizen. In de achter- en bin nenterreinen werden luxe tuinen aange legd. De woonhuizen waren sierlijk en decoratief bewerkt van, binnen, .als Vap buiten. Maar oolc hiér veranderden de tijden en de mensen met de tijd. In 1867 werd Maastricht als vesting opge heven. De industrie, vooral de keramische in dustrie, ontwikkelde zich. Verschuivin gen in de economische ontwikkeling leidden vanzelf tot wijzigingen in de maatschappelijke samenstelling. De rijke bewoners van de Grote- en Klei ne Stokstraat, van de Smedenstraat, Kersenmarkt. Plarikstraat, Eksterstraat Houtmaas. Havenstraat, de Eikel- of de Morenstraat, een web van smalle straat jes, verlieten de wijk. Zij bouwden in het eerste „villapark" valt de stad. De roayle en mooie hulzen degradeerden tot woonkazernes. Als zwermen vliegen streken de kinderrijke gezinnen er neer van de huurders. Na deze bewoners kwam later, toen de huizen tot op de draad waren uitge woond, de onderlaag van de bevolking. De onmaatschappelijben en a-socialen. Met schotten werden de grote kamers en salons weer onderverdeeld in kleine re kamertjes. In bijna iedere kamer woonde een gezin. Ouders en kinderen sliepen er In één bed. Of de kinderen jongens en meisjes achttien of twintig jaar waren, deerde niet. De vloe ren rotten weg. Kapotte ramen werden met planken dicht gespijkerd. De daken lekten als een zeef en schimmels groei den op de verveloze muren. Er krioel den evenveel ratten als wandluizen en vlooien. De binnenplaatsen werden vol gebouwd met stallen, konijnenhokken, sloperwerkplaatsen, lompen- en rommel- schuurtjes. Het daglicht was er even goor en triest als de achterbuurt zelf. Maar ach ter de oude gevels met de kleine kruis ramen roste het leven door. In de ,.Jo- sé-Bar" of bij „Het Gouweke", „Bij Mayke" en de vele andere knijpen in deze wijk, waar geld verdiend werd met botersmokkel, diefstal en andere duiste re praktijken. W AS hier in de oorlog maar een ket- tingbom gevallen, een goede krot- opruiming", zeiden Maastrichtenaren. Anderen wilden de vervallen achterbuurt met een peloton bulldozers met de grond gelijk maken. „Nee", zei het stadsbe stuur, ,,de monumentenwijk wordt ge restaureerd, gesaneerd en gerehabili- Drie argumenten haalde „het stad huis" er voor aan. Op grond van de uitzonderlijke historische oorsprongen en evoluties, van de grote rijkdom aan waardevolle resten van oude architec tuur. moeten het behoud, de restaura tie en sanering van dit monumentenge- bied, dat gekenmerkt wordt aoor een aaneengeslotenJheid enig in Nederland, beschouwd worden als een plicht tegen over de komende generaties. Gezien de erbarmelijke woontoestan den door een volledig verval van de hui zen, aldus het tweede argument, is de ze sanering uit een oogpunt van volks huisvesting, hygiëne en moraal van gro te urgentie. Het derde argument was van sociaal-economische aard. De de classering van het Stokstraatgebied heeft de city-vorming binnen de groeiende Maastrichtse agglomeratie op een vitaal punt ten zeerste belemmerd. Daarom wordt deze geschuwde wijk, die direct aan de city aansluit, bij het bestaande winkelcentrum getrokken. In 1940 al waren de plannen die door de oorlog gestagneerd werden op papier gereed en in 1945 begonnen de mokerhamers hun voorzichtig werk. Het had echter heel wat voeten in aar de voor men de bewoners uit deze buurt kreeg. De vervallen panden werden on bewoonbaar verklaard maar ze bleven onverklaarbaar bewoond. Gezinnen die er overdag onder poli tietoezicht werden uitgezet, kwamen nachts weer terug met bed, kast, tafel en stoelen op een handwagen. Het leven ging door. Het gesukkel moe, maakte het stadsbestuur korte metten. Na het vertrek van de bewoners werden deu ren en ramen achter hun rug dichtge metseld. Nog slechts enkele gezinnen wonen nu nog in het saneringsgebied. HET rehabilisatieplan van de Stok straatbuurt omvat 169 panden waar van er 83 voorkomen op de voorlopige lijst van monumenten en 43 huizen zijn van oudheidkundige waarde. Sinds kort is het herstel op volle toeren gaan draai- Een jaar geleden zag dit geres taureerde pand op de hoek van een der smalle straatjes er even bouw vallig en onderkomen uit als de rest van de gore achterbuurt. Van achter de steigers kwam de ver gane glorie terug. DJAKARTA (UPI). Premier Djoe- anda 'heeft gisteren in de grondwetge vende vergadering alle bezwaren van deze vergadering tegen Soekarno's plan nen voor een geleide democratie van de hand gewezen. Hij zei namens de rege ring te streven naar een spoedige en onvoorwaardelijke aanvaarding van Soe karno's plannen. De meeste bezwaren waren van de Masjoemi, de grootste Mohammedaanse partij, gekomen. De nationale partij (PNI) en de communistische partij (PKI) hebben hun steun aan het voor stel gegeven. De orthodoxe Nahdatoel Ulama (N.U.) heeft echter enkele voorwaarden ge steld. Zij wenst dat het „charter van Djakarta", dat gunstig is voor de Mos lems, tot onderdeel van de grondwet wordt gemaakt. De N.U. heeft nu een sleutelpositie. Indien zij de Masjoemi steunt zal het presidèntiële voorstel wor den verworpen. De kleine katholieke partij heeft voor gesteld de grondwet van 1945 aan te nemen, maar daar een aanvulling aan toe te voegen. Er is een groeiende steun voor dit voorstel, ook van militaire zijde. .Alles is beter dan een impasse," zei een zegsman van het leger. ,,Bij een impasse zullen vele mensen hun gezicht verliezen en zullen, er nare dingen ge beuren." Djoeanda stelde de 527 man sterke volksvertegenwoordiging voor „verstan dig en realistisch" te zijn. Nog voor het eind van de maand moet het Indonesi sche parlement de voorstellen in tweede lezing bespreken. KARLSRUHE (AP) Verzetsstrij ders tegen de nazi's waren misdadigers. De beschuldiging dat miljoenen Joden door de nazi's vermoord zijn is niets dan een propagandaleugen. Dit alles heeft de 40-jarige Duitse uitgever Ro bert Kremer in zijn neonazistische blad Die Anklage geschreven. Het federale hooggerechtshof in Karls ruhe veroordeelde hem vrijdag tot twee jaar gevangenisstraf. Op grond van zijn geschrijf was hij in staat van beschul diging gesteld wegens het verspreiden van ongrondwettelijke publicaties. Kremer is voorts nog schuldig bevon den aan belediging van de bondsrepu bliek. Hij had namelijk ook geschreven dat de republiek van Bonn een rovers- i staat is, die is opgebouwd uit leugens, fraude en corruptie. en. Voorlopig wordt deze restauratie, waarvoor diverse oude steden in Neder land grote belangstelling hebben, op tien miljoen gulden gesctiat. In 1965 zal deze unieke uünkeltutj'C gereed zijn. Nu zijn nog pas enkele panden in de schilderachtige oude straatjes in de oorspronkelijke trant vakkundig hersteld. Door de nauw heid van de straatjes het oude straatbeeld van deze uoorstedelijke.] stadskern werd door de eeuwen heen bewaard krijgen enkele straatjes winkelgalerijen onder de gevels. Straks kan men er wandelen langs de étalages van kunstzaken en juweliers, van antiquairs en edelsmeden. Er ko men schildersateliers en bodega's, een dansschool. verzorgingszaken en res-1 taurants met terrassen, die uitzicht ge- ven op de Maas. Deze week werd de eer ste pionierszaak „Mignonne", een par-i fumerie, feestelijk geopend. Een drietal andere panden- zijn-praktisch klaar. DOOR dit saneringsplan wordt de mo numentale schoonheid uit vervlogen eeuwen in een nieuwe, grote winkelwijk waar de binnenstad om zat te sprin gen, bewaard. Daarmee gaat het rosse licht voor goed uit in dit berucht en toch romantisch stukje Maastricht. AMSTERDAM (ANP) De Ho- waldtswerke in Hamburg hebben don derdag het bij haar gebouwde motor vrachtschip Neder-Elbe overgedragen aan de Stoomvaartmaatschappij Neder land. De directeur daarvan, jhr. M. F. van Lennep, heeft het schip in ont vangst genomen. De Neder-Elbe heeft een draagvermogen van 12 250 on. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Gedeputeerde staten van Noordholland overwegen de wenselijkheid van een algemene provin ciale verordening, die verbiedt de in de provincie gelegen wateren te verontrei nigen. Het college is verontrust door de wa ter vervuiling in Zuid-Holland. De pro vinciale waterstaat van Noordholland verricht geregeld onderzoekingen. Van onze speciale verslaggever ZEIST. In een aantal van de nieuwe flats in het Valkenbosch- plan te Zeist, die nu drie jaar zijn bewoond, is de ontstellende ontdekking gedaan, dat verscheidene afvoerbuizen van de douchecellen, keukens en vaste wastafels niet waren aangesloten op de riolering. Het vuile water is gedurende drie jaren afgevoerd via pijpen, die wel ergens in de vloer of de muur verdwenen, maar die daar achter nergens op aansloten. Drie jaar lang zijn duizenden kubieke meters water van niet al te frisse samenstelling zo maar ergens tussen de muren en vloeren terecht gekomen. resultaat. De bouwer verklaarde ons, dat hem nimmer klachten hebben be reikt, maar hij zegde ons toe, dat al les, wat niet in orde zou blijken gron dig en vakkundig zou worden hersteld. Hij gaf toe, dat „er enkele foutjes" bij de bouw waren gemaakt. Intussen krijgen bewoners van de lager gelegen flats, waarin zich de mankementen voordoen, het grootste deel van het afvalwater van hun bo venburen in hun plafonds en muren. Wij zagen muren in deze nieuwe hui zen waar op de grote vochtplekken schimmel en salpeter welig tierden. De bewoners vertelden, dat de kelders en fietsenhokken bijna altijd onder wa ter stonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het zwemverbod op de Kagermeren blijft ook dit weekeinde nog volledig van kracht. Dit deelde ons desgevraagd de burge meester van Warmond, mr. Von Fisenne, mee. Ik begrijp heel goed dat dit zwem verbod een heel impopulaire maatregel is en de bedrijven in Warmond schade berokkent, maar wij mogen geen risico lopen, zo zei de heer Von Fisenne. Er zijn aanwijzingen dat het water rond War mond nog niet geheel vrij is van de vergiftiging en ik heb daarom besloten het zwemverbod te handhaven. Wellicht is het verbod gehandhaafd, omdat de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid haar oorspronkelijke advies voor met-zwemmen in het besmet te water gisteren nog niet had inge trokken. Een dergelijk advies wordt overigens wel verwacht. De inspecteur voor Zuid- Holland wilde echter nog een laatste overleg met het Hoogheemraadschap Rijnland plegen, voordat hij de Zuid hollandse wateren weer als zwemwater kan aanbevelen. De eigenaars van de woningen stellen een onderzoek in. Waar nodig zal onmiddellijk worden ingegrepen. In enkele flats is het herstelwerk al in volle gang. Vastgesteld moet nog worden, wie voor dit schier ondenkbare gebrek verantwoordelijk is. De bouwer of de onderaannemer, die de aanleg van het sanitair moest verzorgen. Intussen komen de bewoners aardig in de rommel te zitten, vooral op plaatsen waai de fouten moeilijk kunnen wor den blootgelegd. Waar mogelijk wordt het euvel vak kundig verholpen. In de kelders, me terkasten en fietsenbergruimten kan dat niet. In deze laaggelegen ver trekken is de vloer van beton. Men had altijd aangenomen, dat daaronder een deugdelijke riolering lag. Nu in verscheidene gevallen is gebleken, dat dit niet zo is. moet de zaak wat pro visorisch worden verholpen^ Er wordt daar een nieuwe riolering aangelegd, tegen het plafond. Deze dikke buis loopt echter ook langs de bovenkant van de deurope ning, zodat men moet bukken wil men deze vertrekken binnengaan. De nieu we riolering wordt in de straat op het gemeentelijk riool aangesloten. Het ontbreken van afvoerleidingen bleek echter niet de enige kwaal. Bij het onderzoek, dat is ingesteld in som mige flats, is vastgesteld, dat de af voer van de w.c.'s zes centimeter la ger ligt dan het gemeentelijk riool. Dit verklaart ook meteen, waarom de ze w.c.'s zo slecht doorspoelden. Het gebeurde maar al te vaak, dat alles weer terugkwam en soms was het zo, dat de w.c. overliep en de hele smeerboel in de gang terecht kwam. Op een plaats, waar voor het onderzoek de afvoer van de w.c. werd opengemaakt, kwam letterlijk en fi guurlijk de beer los. Het vuil werd met kracht teruggedrukt en verontrei nigde gang en hal. Sommigen zien in deze slechte af voeren de oorzaak voor het scheuren van enkele betonvloeren. De huurders van de flats hebben al drie jaar lang geklaagd, zonder enig ALKMAAR (A.N.P.) Een hevige binnenbrand heeft in de nacht van don derdag op vrijdag voor tonnen schade toegebracht aan Eyssens fabriek van verduurzaamde kaas in Alkmaar. Op de tweede verdieping zijn de werk tuigen van de kaasbereidingsafdeling en de apparatuur van het laboratorium ver nield. De fabriek zal daardoor geruime tijd niet kunnen werken. Het betonnen fabrieksgebouw is er vrij goed afgeko men. Bij de brand ontwikkelde zich zo veel rook, dat de Alkmaarse brandweer er pas na een uur iri slaagde tot de vuur haard op de tweede verdieping door te dringen. Met rookmaskers voor lukte dat ten slotte. Het vuur woedde daar in op geslagen emballage-materiaal In een van de andere flatgebouwen van de prachtig gelegen wijk, waar tussen de huurflats tal van vrije koop woningen staan, waren reeds eerder ernstige bouwkwalen gesignaleerd. Daar sloegen de achtermuren zo door, dat de oorzaak abnormaal moest zijn. Dit bleek ook inderdaad het geval. In de ruimten tussen de buitenmuur en de spouwmuur van de keukens en slaapkamers bleek op vele plaatsen zoveel afval en beton te zijn terecht gekomen tijdens de bouw, dat geen sprake meer was van een spouwmuur. Dit euvel is verholpen, zij het met een ingreep, die groot ongerief voor de bewoners opleverde. Vrijwel alle achtermuren van de flats moesten worden opengebroken en vernieuwd. Om het ongerief voor de bewoners zo sterk mogelijk te beperken, zullen de eigenaars in overleg met de be woners de betonvloeren vernieuwen als de bewoners met vakantie zijn. De huurde-s vragen zich wel af, of ook deze huizen, waarvan de huur ze ker niet laat is. 'n aanmerking ko men voor huurverhoging. Voorts be kijken zij het supplement op het huurcontract met geheel andere ogen. Daarin hebben zij tegen betaling van vijfhonderd gulden het recht verwor ven binnen vijf jaar na het begin van de huur, bij tussentijdse opzegging van de huur zelf een nieuwe huurder aan te wijzen. Hoewel zij dit rcrht bij aanvaarding van de huur al du r vonden, vrezen zij, dat het nu wel eern geheel waardeloos zou kunnen bh* ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9