Wassen - koken - stoffen basis van de cultuur Onze vorstin kan kiezen uit ruim 3000 kleuren Ontmoetingen op W oudschoten Nog altijd te weinig in ons land Deventer tapijten geknoopt in Moordrecht Internationale samenwerking voor gezinsverzorging Vrouwelijke taak Millie Perkins naar Nederland Schreeuwende stakers bestormen Soekarno Als moeder ziek is Huisvrouw en cultuur AMERIKA ITALIË ENGELAND BABY EN KLEUTER De kleine kunst Opleiding van hulpen is veel mooier dan U denktI DEslanke, elegante Canadese Mrs. CANADA Zaterdag 23 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 Assistenza familiare Aide familiale Homemaker Gezinsverzorcjster Drnkke gesprekken voor de ingang van Woud schouten in Zeist- EK zijn in Nederland tegenwoordig bijna duizend instellingen die zich met gezinsverzorging bezig houden, vertelde ons mr. J. F. Beekman, se cretaris van de Nationale Baad voor Maatschappelijk Werk. In Woudscho- ten gaf hij ons tussen de lezingen en discussies door een overzicht van de stand van zaken op dit gebied in ons land. Dit werk is in Nederland geheel in handen van particuliere en kerkelij ke organisaties, gesubsidieerd door de overheid. Al die instellingen wer ken vooral met jonge vrouwelijke krachten, waarvan de meesten voor hun taak een speciale opleiding kre gen. TWINTIG instituten, over het gehele land verspreid, houden zich hier met de opleiding van gezinsverzorg sters hezig. Zo'n opleiding bestaat uit het volgen van cursussen gedurende een half jaar en een half jaar wer ken in de praktijk. In dat eerste halfjaar krijgt de toekomstige gezinsverzorgster een huishoudelijke training maar ook een inzicht in de psychologie van het gezin, de positie van het gezin in de samenleving enzovoort, om geeste lijk op het werk dat zij gaat ver richten voorbereid te worden. Lessen in kinderverzorging en zie kenverpleging staan er eveneens op het programma. EB zijn al heel wat goed geschool de gezinsverzorgsters in ons land, maar altijd nog te weinig, aldus de heer Beekman. Sociaal bezien is het dan ook heel belangrijk dat bij jonge meisjes belangstelling voor dit werk wordt gewekt. Het is een werk kring die hun veel voldoening kan geven, wanneer zij belangstelling heb ben voor hulp aan de medemens, voor kinderen en voor huishoudelijk werk met een social- achtergrond. VIA de verschillende organisaties en instellingen op het gebied van de gezinsverzorging kan een gezin dat hulp nodig heeft met een gezins verzorgster in contact komen. Voor de assistentie die wordt verleend, be taalt men naar vermogen. In ons land behoort het tot de voornaam ste taak van de gezinsverzorgsters, de moeder in huis te vervangen wanneer deze ziek is. Aan bejaarden die een eigen huishouding hebben of aan alleenstaanden, wordt meestal bij ziekte eveneens hulp verleend. door Bita Beukman IN Zeist op het conferentie oord Woudschoten werd dagenlang in vele talen over hulpverlening aan het gezin in bijzondere omstandigheden ge sproken. Dat stond allemaal in verband met een internationaal congres voor gezinsverzorging, waaraan vrijwel alle Westeuro- pese landen deelnamen. Ook deputaties uit Canada en de Verenigde Staten waren er aan wezig. Op dit congres, waarvoor Ne derland als gastland werd uit gekozen, kon voor de eerste maal een uitgebreid internatio naal kontakt worden gelegd tussen de particuliere of over heidsorganisaties, die zich in die verschillende landen met gezinshulp bezig houden. Finse en Noorse, Deense, Duitse en Franse, Italiaanse, Zwitserse, Belgische, Engelse en Cana dese gezinsverzorgsters en hun leidsters, troffen wij onder an dere op Woudschoten aan. Om enkele van de meer dan 150 deelneemsters en deelnemers aan dit congres te noemen: uit Zwitserland was bijvoorbeeld Frau Professor G-er- trud Hadorn, presidente van de Haus- pflege der Stadt Bern naar Woudscho ten gekomen. West-Duitsland werd on der andere vertegenwoordigd door Frau Dr. Gabriëlle Wulker, staatsse- cretaresse voor familie-aangelegenhe den in Bonn. Voor Engeland trad Mrs. L. Nepean-Gubbins, presidente van het Institute of Homehelp Orga nisers als spreekster op en de Ame rikaan Mr. Arthur Kruse was de af gezant van de Family Service Asso ciation of Cleveland. VROUWEN waren ver in de meer derheid op dit eerste internationa le congres voor gezinsverzorging, want het vele zuiver praktische werk in huishoudelijke zin dat bij gezinshulp te pas komt, is vooral bij hen in goe de handen. Aide Familiale, Homemaker, Fami- lien Hilfe, Assistenza Familiare, Hus- hiorvikarvirssomhet; wat verstaat men j\ IOORDRECHT. De moder- nisering van haar werkkamer was een van de persoonlijke wensen, die Koningin Juliana ter gelegenheid van haar vijftigste ver jaardag in vervulling zag gaan. Ais symbool van dit geschenk van de Nederlandse bevolking, werd de vorstin op die heuglijke dag een staal aangeboden van het hand geknoopte Deventer tapijt, dat straks in het nieuwe interieur van het koninklijke werkvertrek op de vloer zal prijken. In de Koekstad aan de ÏJssel speur den wij tevergeefs naar de getouwen, waarop die Deventer vloerbedekking voor het paleis, knoop voor knoop met de hand zou moeten worden vervaar digd. Wat in die oude techniek door geroutineerde knoopsters van de Ko ninklijke Verenigde Tapijtfabrieker. wordt gemaakt, gebeurt namelijk niet langer aan de Gelderse, maar vooral aan de Hollandse IJssel in Moordrecht. Die tapijten dragen echter nog steeds de naam van de stad, waar in 1797 in ons land de eerste handgeknoopte vloerbedekking werd vervaardigd. Dat gebeurde in een klein fabriekje van zeildoek en tapijten. Koninklijke geschenken Door veertig vingervlugge vrouwen en meisjes uit de omgeving van Moor drecht worden die oude technieken nu nog regelmatig toegepast, met een snelheid van vijftienduizend Perzische, Smyrna of oude Spaanse knopen per dag. Negentigduizend wollen draadjes moeten op die manier worden ver werkt, alvorens er op de getouwen van de K.V.T. één enkele meter van het tapijt staat, dat een geschenk is van de Nederlandse bevolking aan de Koningin. Uit meer dan drieduizend kleuren kan de vorstin voor dit Deventer ta pijt een keuze maken, heel precies af gestemd op het nieuwe interieur van de werkkamer. Welke tint de Koningin echter ook zal kiezen, een ding heeft het tapijt gemeen met verschillende vloerbedekkingen die elders in het pa leis en de overige koninklijke verblij ven werden toegepast. De getouwen waarop, en de techniek waarin wordt geknoopt, zijn dezelfde. Voor alle pa leizen in ons land werd door deze ou de, uit Deventer afkomstige tapijtin dustrie, namelijk reeds geweven. Koning Willem de Tweede bestel de bijvoorbeeld verschillende tapijten voor het Loo. De kostbare vloerbe dekking die nu nog slechts bij heel feestelijke gelegenheden in de Burger zaal van het Paleis op de Dam wordt uitgelegd, werd reeds eerder in op dracht van Lodewijk Napoleon in De venter vervaardigd, terwijl later voor de grote balzaal in dit paleis even eens de vloerbedekking door de knoop sters van de K.V.T. werd gemaakt. Het nieuwe tapijt voor de werkka mer van onze vorstin is niet de eerste vloerbedekking, die voor Soestdijk in Deventer stijl werd geknoopt. Voor de Rotterdam Behalve met de hand wordt er ech ter ook machinaal in Moordrecht en Deventer in speciale opdracht ge knoopt en geweven. Dat gebeurt onder andere voor het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn. Aan boord van het m.s. Rotterdam past men voor de vloerbedekking van het theater, de eersteklas eetsalon en de eersteklas hutten, vaste tapijten toe, aan de IJssel geweven. Metersdikke rollen met het pool- weefsel, dat is bestemd voor het thea ter van de Rotterdam, staan in Moor drecht reeds te wachten tot het inte rieur aan boord zover gereed is, dat men de vloerbedekking kan gaan aan brengen. Heel precies afgestemd op dat interieur koos men een warm paars getint gemêleerd tapijt, ver vaardigd uit blauwe en violette wollen garens. Grote verscheidenheid Vloerbedekkingen in één kleur of in gemêleerde tinten, zoals bijvoorbeeld voor het theater van de Rotterdam worden toegepast, deden na de tweede wereldoorlog, via tapijten met Perzi sche en klassieke motieven, hun intre de in het moderne interieur. Heel kleurige, abstracte dessins, die daarna veelvuldig werden geknoopt of gewe ven, noemt men de rock and roll pa tronen in de tapijtkunst, terwijl er mo menteel weer veel belangstelling be staat voor vloerbedekking met klassie ke motieven. Dessins uit de Empire periode en in de verschillende Lo'dewyk-stylen, wor den door de ontwerpers van de K.V.T. in Moordrecht voor die moderne tapij ten weer gekozen. Uit de export van deze Nederlandse tapijtindustrie blijkt, dat de voorkeur voor bepaalde dessins bovendien ook landelijk zeer sterk uit een kan lopen. Naar Zwitserland voert men bijvoorbeeld slechts tapijten met klassieke motieven uit, in» Zweden daarentegen zijn abstracte dessins vooral favoriet. Opdrachten voor handgeweven De venter tapijten komen van buiten onze grenzen behalve van staatshoofden en regeringen, vooral van particulieren uit de Verenigde Staten. Especially woven for moet er aan de onder zijde van die tapijten dikwijls worden ingeweven. Het ontwerp van het des sin wordt door die Amerikanen meest al in het volste vertrouwen aan de deskundigen van de K.V.T. overgela ten. Wat voor paleizen en zeekastelen door deze ontwerpers werd vervaar digd, heeft het Deventer tapijt ook ver buiten onze grenzen grote be kendheid gegeven. In paleis Soestdijk prijkt binnenkort zo'n Deventer tapijt in de werkkamer van onze vorstin. De Rotterdam vaart nog dit jaar uit met vloerbedekkingen aan boord, die aan de IJssel in Moordrecht werden vervaardigd. Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM Millie Perkins, de hoofdrolspeelster in de film Het dag boek van Anne Frank, komt volgende week woensdag naar ons land. Zij arriveert 's morgens op Schiphol en gaat vervolgens naar het Rialto- theater in Amsterdam, waar Het dag boek van Anne Frank wordt vertoond. De volgende dag zal zij een krans leg gen bij het monument op het Jonas Da niël Meyer Plein en een bezoek bren gen aan het Anne Frankhuis aan de Prinsengracht, 's Middags wordt de filmster ontvangen door de Amerikaan se ambassadeur Philip Young en 's avonds is zij aanwezig bij filmvoor stellingen in Arnhem en Heerlen. BUENOS AIRES (AP) In zijn open auto is president Soekarno don derdag in de Argentijnse stad Buenos Aires bestormd door luidsohreeuwende stakers. Zij brachten zijn auto tot stil stand en riepen hem tegen de Argentijn se regering gerichte leuzen toe. Even later kon de auto van Soekarno weer doorrijden. De president was nog maar-net in Buenos Aires. Bij zijn aan komst had hij gezegd dat hij zeer ver heugd was in Argentinië te zijn. Nog geen kwartier later belaagden de sta kers hem. Hij was toen op weg naar een regeringsgebouw waar de Argen tijnse president en leden van de rege ring hem wachtten. eigenlijk internationaal onder gezins verzorging en wat is de betekenis van die service op sociale basis aan het gezin? Herhaaldelijk valt het te constate ren, dat het gezinsleven een moeilijke tijd doormaakt in deze eeuw van in dustrialisatie en automatisering, ur banisatie en migratie. Hulp van bu ren, familieleden en vrienden was. vroeger meestal vanzelfsprekend als er in een gezin bijvoorbeeld door ziek te of andere stoornissen in de norma le gang van zaken, moeilijkheden ont stonden. Nu leeft een gezin echter dikwijls als een soort nomaden in de grote steden, die als woestijnen zijn wat de menselijke betrekkingen aangaat. De buren kent men niet of nauwelijks, van familieleden is men dikwijls ver ver wijderd en vrienden blijven maar zel den in nood ook vrienden, zodat men in vele gevallen van elke hulp versto ken zou zijn als die nodig is, wanneer er geen organisaties en instellingen voor gezinsverzorging bestonden. Voor al in de naoorlogse jaren zijn er in veie landen dergelijke organisaties en instellingen ontstaan. IVTET hulp in het gezin als de moe- -L*-"- der ziek is of de huishoudelijke taak tijdelijk niet kan verrichten door oververmoeidheid bijvoorbeeld, houden die instellingen zich bezig. Meestal wordt echter ook hulp geboden aan be jaarden die nog een eigen huishou ding hebben of aan alleenstaanden in geval van ziekte. In sommige landen assisteert men bovendien langduriger in de huishouding als de moeder is overleden of houdt men zich eveneens bezig met het verwaarloosde kind. Prius vivere, dein philosoptiare; op het voortgaan van het normale huis houdelijke werk en de verzorging van de kinderen in het gezin als de moe der tijdelijk daartoe niet in staat is, is de gezinsverzorging internationaal dus vooral afgestemd. Juist aan dat in hoofdzaak praktische karakter ontleent deze hulpverlening echter ook haar belangrijke sociale en zelfs culturele achtergrond. 17"0KEN, wassen, het huis schoon ■*-*- houden enzovoort, is geen cultu reel werk in de zin van hetgeen bij voorbeeld Beethoven, Dante, Einstein en Rembrandt voor de beschaving hebben gedaan. Tocti is juist dat een voudige werk de basis van alle cul tuur, omdat het d'e grondslag is van de bloei van een beschaving, zei pro fessor dr. H. C. J. M. Ruygers tot troost van alle huisvrouwen of die haar vervangen, tijdens een toespraak op het congres in Woudschoten. Organisaties als de UNO of de Uni cef hebben er reeds herhaaldelijk de aandacht op gevestigd, dat zonder be scherming van het gezin, de basis van de menselijke gemeenschap, be scherming van beschaving en cultuur onmogelijk is. In sommige landen is de gezinsver zorging geheel in handen van kerke lijke en particuliere instellingen. Dat is bijvoorbeeld hier in ons land het ge val, evenals in Frankrijk, Italië, Zwitserland en West-Duitsland. In Finland, Zweden en Noorwegen wordt deze sociale voorziening ech- ARTHUR H. KRUSE, de vriende lijke Amerikaanse specialist op het gebied van de gezinsverzorging die wij op Woudschoten ontmoetten, deed zijn nationaliteit eer aan door zijn joviale glimlach èn door een overvloed aan cijfermateriaal. voor gezinshulp moeten worden gesteld. Zo'n directormoet ook levenservaring hebben zegt zij, ik zelf ben reeds grootmoeder. „Pro blem Families", moeilijke gezinnen roepen in Engeland vooral onze hulp in. Men treft daarbij nog dikwijls zeer erbarmelijke toestanden aan. Zo zijn er gezinnen met veel kleine kinderen en een klein inkomen, waarvan de moeder eigenlijk alleen maar een beetje rust kent, wanneer zij in het ziekenhuis ligt omdat er weer een baby moet komen. Met al de fraaie foto's van model huishoudingen uit Amerikaanse tijdschriften voor ogen, heeft men hier in Europa al gauw het idee dat een gezin in moeilijke omstandig heden, over de oceaan wel een grote uitzondering moet zijn. Opmerkingen in die richting kreeg Arthur Kruse op Woudschoten dan ook herhaaldelijk te horen. Er zijn in de Verenigde Staten nu 150 „Homemaker Services", die te zamen over een tweeduizend ge zinsverzorgsters beschikken, vertel de ons deze Homemaker uit Cleve land. Slechts vijftien duizend van de meer dan vijftig miljoen Ameri kaanse gezinnen hoefden in 1958 van hun diensten gebruik te maken. Jongeren worden in Amerika bij dit sociale werk niet ingeschakeld. MRS. LAURA NEPEAN-GUBBINS kwam uit Engeland naar dit congres en heeft zich daarvoor voor al verdiept in de eisen die aan een goede leidster van een instelling QRAVIN Ina Gallarati Scotti kwam uit Italië naar Woudschoten. Zij is in Milaan, waar zij een landgoed met grote landerijen bewoont, de stuwende kracht van de Gezins verzorging. Wij houden ons vooral bezig met hulpverlening aan gezinnen, die uit de kleinere plaatsen naar deze gro te industriestad komen, legde zij ons uit. In Milaan is pas een oplei dingsinstituut voor gezinsverzorg sters geopend, dat een van de beste van Europa belooft te worden. De Assistenti Famigliari volgen daar een cursus die negen maanden duurt. Comtessa Gallarati Scotti is zeer vindingrijk in het bedenken van Advertentie ->■ SHAMPOO Zeer.zéér zacht en toch grondig reinigend Maakt krulracht haar bij groot en klein Advertentie Oriane de B: kousen die !-a-n-g-e-r leven: alléén in de Bijenkorf Vijftienduizend knopen per dag en zes dagen knopen voor een vierkante meter. Het nieuwe tapijt voor de werkkamer van de Koningin op Paleis Soestdijk, wordt in Moordrecht met de hand vervaardigd. UIT haar eigen praktijkervaringen ver telt de kinderarts Magda Brandenburg in „Uit het leven van baby en kleu ter", een uitgave van W. de Haan in de serie Fhoenix Pockets. Het boekje bestaat uit een inleiding en een groot aantal foto's. Op de laatste bladzijden is een lijst op genomen van literatuur over het kin-d en zijn opvoeding. In haar inleiding geeft cie schrijfster enkele richtlijnen, die voor de ouders van babies en kleuters een be langrijk hulpmiddel kunnen zijn om de aard en aanleg van hun kindje beter te Ieren begrijpen. In de verklarende tekst bij de foto's gaat de kinderarts nog eens dieper in op de problemen, aie de opvoe ding van de in aanleg dikwijls zeer ver schillende kleine wereldburgers met xlch meebrengt. middelen om aan geld voor dit sociale werk te komen. Zo zamelt zij bijvoorbeeld bij haar vooraan staande familieleden en kennissen elegante toiletten in, om die aan jonge vrouwelijke studenten ter be schikking te stellen, in ruil voor praktische kleren voor gezinnen die hulp nodig hebben. Menige jonge Milanese kon daardoor extra fraai gekleed naar de Scala gaan en menig Milanees kind beter gekleed naar Advertentie maar.... met 'n grote K. De kunst van smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als U Maïzena Duryea gebruikt het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. BRUMMEN (A.N.P.) Onder de gemeente Brummen werden in de afge lopen week door jachtopzieners zes vos sen neergelegd. In de bossen van de vereniging tot behoud van natuurmonu menten in de gemeente Rheden werden in drie weken tijd 24 vossen geschoten of uitgegraven. Bij één hoi vond men honderdvijftig kadavers van wild en gevogelte, en zelfs van katten, dit de vossen buit hadden gemaakt. ter door de overheid bekostigd en ge organiseerd en in Canada en Amerika houden zich zowel particuliere als overheidsinstanties met deze taak be zig. HOEWEL in vele landen steeds meer werk wordt gemaakt van de ge zinsverzorging, is men nog maar in enkele zo ver, dat speciaal geschoolde krachten hiervoor beschikbaar zijn. Nederland slaat in dat verband een goed figuur en verschillende buiten landse deelneemsters aan het congres te Woudschoten namen dan ook de gelegenheid waar, nader te bestude ren hoe de opleiding van de gezins verzorgsters in ons land Is georgani seerd. Over de gezinsverzorging in het ka der van het maatschappelijk werk, de taak van de gezinsverzorgsters, de eisen die aan de leidsters en leiders van instellingen op dit gebied moeten worden gesteld en vele andere onder werpen in dit kader werden tijdens dit congres op internationaal niveau ideeën uitgewisseld, die in discussie groepen nader werden besproken. Van de resultaten van die discus sies werden uitgebreide rapporten ge maakt, die in de verschillende deel nemende landen zullen worden ver spreid. Dit eerste internationale congres voor gezinsverzorging in Nederland gehouden, werd zo een eerste belang rijke stap op de weg van een per manent internationaal kontakt op dit terrein. Advertentie Uw haar Maak het weer fris en fleurig, moofer van kleur en prachtig glanzend met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort bij uw make-upl Tintgevende haarwassing om tbuii zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-»kdiK Tube 1.95 Murphy kwam uit Ottowa naar Zeist om dit congres bij te wonen. Zij is daar secretaresse van de „Ca nadian Welfare Council", die zich ook met gezinsverzorging bezig houdt. Elke kans benutte zij om tussen de bijeenkomsten op Woudschoten door zo veel mogelijk van ons land te zien. De Nederlanders in Canada zul len het zo heerlijk vinden als ik veel over hun vaderland zal kunnen ver tellen na mijn terugkomst, zegt zij, Menig uit ons land afkomstig gezin werd in Ottowa en omgeving reeds door gezinsverzorgsters, aan die council verbonden, geholpen. Mrs. Murphy is verder vooral in de op leiding. die men hier in ons land voor dat beroep heeft, geïnteres seerd. In Arnhevi ging zij een school voor gezinsverzorgsters bezoeken. Ik heb daar veel goede ideeën op gedaan om in Canada in de prak tijk te brengen, vertelde zij ons. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbui 18. school. Tussen de bedrijven door moest iedereen rond Woudschoten de Comtessa ook alles vertellen over het Nederlandse stamboekvee, over koedekken enzovoort. Als beheerst er van haar landgoed had zij daarvoor veel belangstelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 8