Buitenlandse chemische fabrieken en assemblagebedrijven in Zuid-Sloe? GEEN WONINGEN MET VIER SLAAPKAMERS Bevelandse brandweren spoten bij volle maan Hoofdpijn? Fruitlaivine is al in aantocht REËLE CONTACTEN ZOUDEN REEDS GELEGD ZIJN Arbeider werd zwaar gewond Landbouw moet niet vijandig staan tegenover de industrialisatie Rekensom Pril betaalt Uw belasting RONDE MIDDEN-ZEELAND WORDT KRACHTPROEF Zeeuwsch Dagblad DIRECTEUR E.T.I. VOOR ZEELAND DEED OPENHARTIGE MEDEDELINGEN benauwd te zijn" Investeringen Ontspanningsgebouw bij „Vrederust" jeugdverenigingen houden sportavond Hulp voor vissers uit Breskens Gemeenteraad Kruiningen Evangelisatieschip in moeilijkheden Landelijk primeur in 's H. Arendskerke vBy Mr. Schlingemann te Kruiningen: Minimumprijs voor groene kruisbessen Raad Vlissingen vergadert l "0v-risens meende mr Sch"ns<" Kruisbessen Twee brandvijvers in Kloetinge Schip op dam gevaren Symbool Maandag begint massale pink Zaterdag 23 mei 1939 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk YT*E krijgen wel eens de indruk, dat in onze tijd de mening meer en meer veld wint, dat het leven te van gen is in een rekensom. Er zijn er, voor wie dat geldt in het persoonlijk leven. Als ik zoveel verdien en zoveel verbruik en zoveel reserveer, dan krijg ik die en die uit komst. Zij rekenen niet met de geval- ligheden, dne in het leven optreden en die wij moeten zien als van de hand van God, Die over ons persoonlijk le ven beschikt, waardoor al onze reken sommen omver kunnen worden ge worpen. In een bepaald opzicht kan men zeg gen, dat deze rekenachtigheid van de mens altijd heeft bestaan. Maar in de laatste eeuwen en met name in de laat ste tientallen jaren zien we een toe Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De directeur van het ETI voor Zeeland, drs. M. C. Verburg te Middelburg, heeft voor de Rotterdamse Studiekring van de Economische Sectie van de Vereniging voor Statistiek een pleidooi gehouden voor de uitvoering van het zgn. Sloeplan. Hij zei er echter bij, dat de Maasstad het bij wijze van spreken niet eens zal merken, wanneer er bij Vlissingen iets gebeurt. Als daar maar een paar bedrijven gevestigd zouden wor den, die daar passen, misschien zelfs beter dan in het Nieuwe- Waterweggebied, bedrijven, die wellicht voor Rotterdam zelfs niet neming van de macht van de reken- eens z0 hee' ei'£ aantrekkelijk zijn, dan zou dat voor Zeeland een som in het volkerenleven. zowel op enorme vooruitgang betekenen. In dit gewest voelt men beslist politiek als op economisch maatschap- niets voor een soort nieuwe randstad. Inderdaad zou men hier met pelijk terrein. Alles wordt „gepland", enkele bedrijven al geholpen zijn. alle mogelijkheden worden „ingecal culeerd" en men komt daardoor tot Rotterdam behoeft niet conclusies, waaraan het leven van alle dag, van ieder persoonlijk zowel als' van volkeren in hun geheel, van groe pen van volkeren en eventueel de ge hele wereldbevolking zich zou moeten Dis. Verburg verwierp het verwijt, dat nnderwernen I hÜ b« een destijds door hem gemaakte onae erpe vergelijking tussen het zgn. Haringvliet- i plan en het Sloeplan niet reëel zou zijn 1 geweest. Hij had toen namelijk vol gens „De Rotterdammer" uitgerekend, dat het kostenverschil rond 750 miljoen ben geleerd, dat hun berekeningen zoI g?deP bedraagtten voordele van het s Sloeplan. Van Zuidhollandse zijde was gezegd, dat in het Sloe, het Wester- scheldebekken, eigenlijk sprake is van W IJ ZETTEN HIERBIJ voorop, dat de eeuwenlange ontwikkeling van de wereld de mensen zou moeten heb dikwijls om niet te zeggen: door gaans falen. Een voorbeeld hiervan zou kunnen zijn de ontwikkeling van het verkeer. Is het uiteraard onbillijk, om onze voorvaderen uit de middeleeuwen aan te klagen, dat ze bij de bouw van onze oude steden niet met de eisen van het moderne verkeer rekening hebben gehouden al corrigeren wij hen vaak en meermalen met vernietiging van het oude stedenschoon zelfs we gen, die in de allerlaatste tijd zijn aangelegd, blijken onvoldoende, om de verkeersstroom te verwerken. Ai zou echter een dergelijk voor ieder zichtbaar voorbeeld tot voorzich tigheid moeten stemmen, toch gaan wij lustig verder om te propageren,1 dat wij met onze rekensommen het le ven „beheersen". Wij denken hier aan een probleem, dat in onze tijd volledig aan de orde komt: de geleide loonpolitiek. Als noodmaatregel toegepast na de oorlog, zijn er groepen in ons volk, die deze rekensom, waardoor enerzijds veel mo gelijkheid tot variatie wordt weggeno men en anderzijds een neiging tot knoeierij, om toch de variatie te be vorderen wordt aangemoedigd, maar niet kunnen loslaten. Doch men gaat ook verder en stelt het bevolkingsprobleem aan de orde als een onderwerp, waarbij de mense lijke rekensom aanleiding zou moeten geven tot correctie. DEEDS HET FEIT, dat het hier gaat over een zeer teer onderwerp, dat verband houdt met het intiemste men selijke leven niet alleen, maar ook met de Goddelijke creatie, moet tot voorzichtigheid stemmen bij het be trekken van dit onderwerp in onze rekensommen. Nu is dit onderwerp niet nieuw. Reeds een 150 jaar geleden kwam aan de orde de menselijke bezorgdheid over de groeiende wereldbevolking, waar door onze aarde de mensen op den duur niet meer zou kunnen voeden. De re kensom, die in de vorige eeuw hier over is gemaakt, is evenwel faliekant uitgekomen. De bevolking is gegroeid en de welvaart van de mensen is in- plaats van af- juist toegenomen. Maar desondanks gaan we in onze tijd weer lustig door met rekenen. En met name ons Nederlandse volk, dat' sterk is gegroeid en nog groeit, dat! daardoor woont in een gebied, dat nu het dichtst bevolkte der wereld is, geeft aanleiding tot beschouwingen, waarbij ons de toekomst precies wordt voorgetekend, of liever: de onmoge lijkheid om een toekomst te hebben. een luchtledigheid, in tegenstelling tot de Rotterdamse agglomeratie, met haar enorm industrieel bestand. De Zeeuwse ETI-directeur gaf naar De Rotterdam mer weet te melden toe, dat men in Zeeland niet beschikt over al die tech- nisch-economische aktiviteiten, welke het Waterweggebied kenmerken Maar lucht ledig? Er is voor het Sloe een con creet projekt voor een flinke werf (De Schelde) en er zijn reële kontakten met bepaalde chemische fabrieken en assem blagebedrijven buiten Neder land en buiten Europa, die voor het Sloe grote belangstelling hebben. Hun investeringen zul len daar aanmerkelijk geringer zijn en drs, Verburg zou zelfs willen pleiten voor, indien no dig, het verstrekken van een aanvangssubsidie. Er is even wel in het geheel geen reden voor Rotterdam om benauwd te worden, zo zei drs. Verburg. De directeur van het ETI wees er et- vens op, dat in het Deltagebied het vrij statisch ruimtelijk gegeven thans wordt doorsneden. Hij pleitte voor het veel meer rekening houden met de ruimte lijke faktor in de economische studies en stelde, dat de zaak van de ruimtelijke ordening primair als een economische moet worden gezien. De economische balans van de Del tawerken vertoont, nog steeds volgens het Rotterdamse blad. een nadelig saldo van rond 600 miljoen gulden, op een totale investering van rond 2,7 miljard gulden. In dit verband nam drs. Verburg stelling tegen de zeer „ongenuanceerde" opvatting van het noorden, dat zuid-west-Nederland zo maar 2,7 miljard „krijgt" en dat „dus" het noorden daar evenveel recht op heeft, ja, dat dit geld beter voor het noorden kan worden uitgetrokken. Het gaat in zuid-west-Neder land primair om de opheffing van de (economische) achter stand. Men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat een massa kosten voor opheffing van de verdroging en verzilting in Noord-Brabant worden gemaakt en dat in de Deltawerken als het ware een kranensysteem is op genomen, dat de zoetwatervoor ziening van praktisch het gehele land mogelijk zal maken. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. van Vrederust, dakter M. heeft het ontspanningsgebouw van de inrichting officieel geopend. De eersten die van dit nieuwe gebouw gebruik maakten waren de leden van de per soneelsvereniging. die haar jaarverga dering hield. Dokter H. R. Pleiter werd gekozen als voorzitter daar dokter Zitman zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar had gesteld. In de vacatu re hoofdambtenaren werd gekozen dok ter C. A. Velthoven; in de vacature ge- vdiplomeerde verplegers de heer P. M. de Keyzer; in de vacature huishoude lijk personeel mejuffrouw G. v. Gpffen; en verpleegsters zuster P. Melse in de vacature administratieve en eco nomische dienst: A. A. Groot Nibbelink en voor de afdeling technische dienst de heer H. Heusevelt. Onder het motto ,,Van minstreel naar kleinkunst" werd daarna een goed programma geboden voor de feest avond door studenten van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. VERZWARING ZEEDIJK AANBESTEED ZIERIKZEE. In 's Lands Kamer vond door het bestuur van de cal. pol der Burgh- en Westland de aanbeste ding plaats van het verzwaren en ver- De directeur hogen van een gedeelte van de zeedijk van Beek, by Burghsluis. lengte 590 meter met wegaanleg en suatiesluis. Hoogste en laagste inschrijvers waren resp. L. J. Dekker te Vlissingen voor 293.00 en N.V. Aannemers- en handels bedrijf Van Oord te Werkendam voor 197.300. De uitvoering van het werk is aan de laagste inschrijver opgedra gen. KAPELLE Een contactcommissie uit de Herv. Jeugdraad en Geref. Jeugdcen- trale te Kapelle Tieeft besloten op woens dag 17 juni a.s. voor alle bij haar aan gesloten verenigingen een sportavond te organiseren. In het begin van de avond zijn er sport wedstrijden voor de leden van jongens clubs en jeugdclubs van beide groepen en wedstrijden voor de oudere jongens- en meisjesgroepen. Advertentie Zie de prijsvraag op pagina VAT ONTPLOFT Van onze correspondent TERNEÜZEN. Gistermiddag heeft bij de Vlaamse schroothandel J. Cracau een ernstig ongeval plaatsge vonden, waarbij de arbeider P. van der Wiele uit Terneuzen levensgevaar lijk werd gewond. De man was bij het Zevenaardok be zig met het openbranden van enkele va ten, toen plotseling een hevige ontplof fing ontstond. Beide benen van de heer Van der Wie le werden verbrijzeld en overdekt met brandwonden werd hij naar het zieken huis vervoerd. Vermoedelijk heeft het vat, dat de man onderhanden had. ont plofbare stoffen bevat. Van onze correspondent ,-7 raad is besloten tot wijziging van de woning met drie kamertjes. Met de BRESKENS. De gemeenteraad ver- verordening op de begrafenisreehten. bouw hievan kan dan zo vlug mogelijk gadert a.s. maandagavond. Het belang- Sinds 1956 worden voor de begraafreoh- begonnen worden. De huur zal nu ko- rijkste punt van de agenda is de be- ten zodanige bedragen gerekend, dat men te liggen op ongeveer 10.30. die spreking van een rapport van het ETI daarbij inbegrepen is de kosten van on- van het grotere type was geraamd op betreffende de mogelijkheid van steun derhoud van deze graven. Het onder- 11 gulden. De totale bouwkosten, het der gemeente aan ingezetenen die eenhoud van de graven, dat steeds door heiwerk daaronder begrepen, zullen vissersvaartuig willen doen bouwen. De de gemeente geschiedt, was voordien 155.614 bedragen. mogelijkheid bestaat, aldus het rapport, facultatief gesteld. Tot nu toe werd hier- De raad had geen bezwaar tegen de i-onK- «finceimr v»t> VOOr meestentijds voor een tienjarige voorgestelde verhoging van de bezoldi- periode een recht geheven. Om dit on- gingen van de wethouders derhoud door betaling van een bedrag Van het ministerie van sociale z,aken ineens te kunnen afkopen, heeft de raad was de principiële toezegging ontvangen nu bepaald dat voor een eigen graf 80 van een subsidie met betrekking tot de KRUININGEN. In de gisteravond Daarom is men noodgedwongen weer gehouden vergadering van de gemeente- moeten overstappen op het type ha J UooIaIam t„f ivraitf ln*m o* Tfm flp dat de gemeente rente en aflossing van I een door de betrokkenen teiul s nte i geldlening .garanderen. Van onze oorrespondent BRUINISSE. Het evangelisatie schip van het Leger des Heils, dat momenteel een tournee maakt door de Zeeuwse wateren en verschillende plaatsen bezoekt, is gistermiddag op de Oosterschelde in moeilijkheden geko men, toen de motor uitviel. Het schip dreef op de straffe oosten wind naar het beruchte gedeelte van de Oosterschelde bij Ouwerkerk. waar het een speelbal van de golven werd. De heer M. van Warel uit Vianen bij Ouwerkerk, die met zijn motorschip „Rinus" in de buurt was, kwam het evangelieschip te hulp en heeft het naar het vluchthaven te Zijpe gesleept. In verband met de verkoop van ijs en patates frites in de Voorstraat te SINT ANNALAND ligt vooral des zondagsmor gens veel papier op straat. Teneinde de straat schoon te houden zullen van ge meentewege aan de lichtmasten mandjes bevestigd worden, waarin men deze af val kan deponeren. Van een onzer verslaggevers 'S-HEER ARENDSKERKE. Negen maal klonk er de afgelopen nacht het alarmsignaal voor brand in 's-Heer Arendskerke. Driehon derdzestig brandweerlieden van Noord- en Zuid-Beveland zijn bij volle maan in de dorpskom ten strijde getrokken tegen een woe dende „vlammenzee". Pas vanoch- ten 7 mzeven uur, terwijl deze editie bij u op de deurmat ploft, heeft de laatste koene brandweer man zijn oliejekker en laarzen uit getrokken om tussen de lakens te schieten. Na een zware nacht van zwoegen en spuiten in het rustige 's-Heer Arendskerke, waar de jaar lijkse regionale wedstrijden (geor ganiseerd door de vereniging van bevelvoerenden bij de vrijwillige brandweren op de Bevelanden) dit maal hebben plaatsgehad. Wie dit jaar met de eer zijn gaan strijken? Pas vanavond, op de bindings- avond van de B.B. in de Prins van Oranje te Goes, zal burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer Arendskerke de prij zen bekendmaken. Dan zal ook de wis selbeker, thans in bezit van het Ril- landse korps, worden uitgereikt. Gissteravond om tien uur, nadat bur gemeester Vermet d'e gehelmde gasten B. en W. delen dit standpunt en stel len de raad voor daartoe te besluiten, uiteraard onder het voorbehoud van Ged Staten met deze wijze van financiering akkoord te gaan. Voorts wordt voorge steld het Wit Gele Kruis op de zelfde wijze te subsidiëren als het Groene Kruis, namelijk met vijftig procent van de contributie tot een maximum van drie gulden per lid per jaar. en jurleden een hartelijk welkom, had toegeroepen, ging het eerste alarmsig naal. En tot het haankraaien van heden ochtend ging er elke drie kwartier een alarmschel. Zoals er ook elke drie kwar tier (fantasie) vlammenkneterend oplaai- den, waartegen telkens weer een andere ploeg Bevelandse brandweerlieden met i slang en bijl ten strijde trok, achttien I korpsen van heinde en verre maar alle j even actief en vechtlustig. Met deze nachtelijke wedstrijden ge-1 noot 's-Heer Arendskerke wier korps zijn zilveren jjubileum vierde een landelijke primeur. Iets dergelijks is in ons land nog niet eerder gebeurd, aldus de heer Meerhorst, hoofd van de opleiding van de hoofdinspectie brandweerwezen uit Den Haag, die zich persoonlek op de hoogte kwam stellen. Bij het ter perse gaan van deze edi tie waren de nachtelijke wedstrijden nog in volle gang. In onze. krant van maandag a.s. zal Artemis die met zijn fotograaf dit nachtelijk avontuur mee maakte, in de rubriek Zeeuwse Bab belaars vertellen van dit spuitfestijn bij volle maan. Tot onderwijzeres aan de School voor Christelijk Onderwijs aan Schipperskin deren te WEMELDINGE is met ingang van 15 juni 1959 benoemd mej. N. Dudok te Lage Zwaluwe. gulden en voor een ander graf 50 gul den betaald kan worden. De te bouwen woningen aan de Lan- gewiele waren geprojecteerd met vier slaapkamers. Deze woningen waren dus van een ander type dan het tot nu toe gebruikelijke. Er was speciaal gedacht aan de belangen van grotere gezinnen. Hierover is echter ondanks veel onder handelingen geen. overeenstemming be reikt met volkshuisvesting en aanne mer. De kosten van deze woningen la gen 800 per woning boven het toege stane maximum. riolerings- en bestratingswerkzaamheden in Hansweert-West. Het betreft een sub sidie van ten minste 75 procent van ongeveer 550.000. De heer A. J. Brugge, thans waarne mend hoofd aan de openbare lagere school te Kruiningen, werd met ingang van 1 oktober 1959 als zodanig in vaste dienst benoemd. De heer C. van Iwaarden (prot. Chr.) vroeg naar de vorderingen aan het riool gemaal. De voorzitter, burgemeester A. Schipper, deelde mede, dat er nog een gebrek aan het licht is getreden, zodat een onderdeel van de pompinstallatie te rug moest naar de fabriek in Henge lo. Vanwege een technisch adviesbu reau is echter de toezegging gedaan, dat begin juni zal kunnen worden proefge draaid. Het is wel jammer, dat men de ze pech heeft gehad, want de inrichting is al enige weken kant en klaar. Van onze wielersportmedewerker GOES. De internationale ronde van Midden-Zeeland wordt een organisato rische krachtproef. Met inbegrip van het afwachtingsprogramma wordt een deel name verwacht van driehonderd renners. Om de zaak goed te doen marcheren zijn ongeveer vijftig motorvoertuigen no dig voor de organisatie. Bovendien gaan in de volgerskaravaan nog veertig gro te en kleine praalwagens mee. De par keerproblemen in Goes op de dag van de wedstrijd zijn echter reeds doeltref fend opgelost in overleg met de inspec teur van politie. Van negen uur v.m. tot 14 uur namiddag zal de noordelijke; helft van de markt gereserveerd blij-' ven voor de volgerskaravaan. De organisatie van het geheel wordt voor de R.T.C. ,.Theo Middelkamp" een krachtproef. Verschillende verenigingen hebben echter reeds spontane medewer king toegezegd. Burgemeester H. K. Michaëlis van Goes zal op 17 juli om 2 uur 's mid dags het startschot lossen voor de ren nerskaravaan. Gelijktijdig zullen dan duizenden postduiven op de Markt wor den losgelaten. Als symbool van de vre delievende sportgedachte van dit evene ment. De organisatie hiervan is in han den van de Goesse postduivenvereni ging en de baten ervan zijn bestemd voor ,,spor" steunt Zonneveld". Advertentie) GrieP Verkoudheid N A 1 BAYER I Van een onzer verslaggevers ,,Op de zandgronden in Brabant zijn er mogelijkheden genoeg". Overigens kwam KRUININGEN.„De landbouw!? de discussie duidelijk tot uiting, dat W,__ de Rillandse boeren zich ernstig bc- IJ WILLEN over deze beschou- zal zeker met met vijandige blik- dreigd gevoelen door dit plan eiï met wingen en over de waarschuwin- ken de industrialisatie moeten aan- klem werd verzocht, dat de z.L.M. de gen, die er uit voortvloeien niet zon- kijken. Deze bedrijfstak zal een ontw,kkelm*f nauwlettend volgt. der meer de staf breken. Het is een zekere spreiding van de industrie moeilijk punt. En wij mensen hebben zelfg op prijs moeten stellen." Dit onze rede, ons verstand niet gekregen om het niet te gebruiken. Evenmin mogen wij ons onttrekken aan de Bij belse aanmaning om de nodige voor zorg te nemen. Maar anderzijds mo gen wij ons ook niet losmaken van het geloof, dat onze God, Die de we reld schiep en Die de mensen daarop stelde, ook de wegen zal wijzen, waar op hun voet kan gaan. Juist bij dit vraagstuk spreekt men van de menselijke verantwoordelijk heid. Dis is er inderdaad volop bij aan de orde. Maar niet alleen in dit op zicht, dat de mens verantwoordelijk heid draagt voor zichzelf en voor de ontwikkeling, waarin hij staat en waar aan hij deel heeft, doch ook naar deze zijde, dat de mens verantwoordelijk is voor God voor de wijze, waarop hij leeft en daarnaast geloof mag heb ben in zijn God, Die tegen alle men selijke rekensommen in alles maken zal, zo dat we ons verwonderen moe ten. verklaarde de algemene secretaris van de Z.L.M.mr. J. F. G. Schlin gemann, toen hij gistermiddag het woord voerde tijdens de vergade ring van de kring Zuid-Beveland- oost van de Z.L.M. „Maar wel ben ik van mening, dat bij de opstelling Spreker meende voorts, dat voor veel jonge boeren in nieuwe polders weinig kansen liggen, omdat de boeren, die „verdreven" worden van hun grond dooi de industrialisatie geholpen moeten wor den. En dat vond mr. Schlingemann treurig. Hij zag het dan ook als een taak van het provinciaal bestuur om zich met de vraag bezig tc houden: waar moeten wij met de jonge boeren blijven. In het begin van zijn causerie sche'- vnn Hd ü„i71 ste mr- Schlingemann de industriële ont- de plannen te weinig rekenang Wikkeling van Nederland. Deze ontwik wordt gehouden met de landbouw. In een agrarische provincie als Zee land mag men toch zeker wel wat andei's verwachten." keling heeft geleid tot een opeenhoping van industrie en mensen in het westen. Vandaar dat er stemmen opgingen om de industrie te spreiden. Deze stem is ook in Zeeland gehoord. Mr. Schlinge mann zag voor Zeeland maar één gun- Mr. Schlingemann zou wel graag zien stige voorwaarde voor industrievesti- bij de uitvoering van het Kreekrakplan Sing: de waterwegen. Dat is ook het dat bijv. in Rilland geen puike grond wordt opgeofferd aan de woningbouw. GOES De Produktencommissie voor kruisbessen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten voor dit produkt een minimumprijs te doen gelden van 30 cent per kg voor alle kwa liteiten. Beneden deze prijs mag niet ver kocht worden. Wanneer er eventueel doordraai is krijgt de teler voor de eer ste kwaliteit een vergoeding van 24 cent per kg, voor de tweede kwaliteit van 18 cent en voor de afwijkende kwaliteit geen vergoeding. Verder zal voor kruisbessen kwaliteit 1 en 2 jaar een heffing gelden van 1 cent per kg. Deze regeling gaat a.s. maandag in. Raail Aagtekerke bijeen AAGTEKERKE De raad der gemeen te Aagtekerke zal op dinsdag 26 mei des avonds om half acht in openbare verga dering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. wijziging gemeenschappelijke rege ling schoolartsendienst, verhoging jaar wedden wethouders, aangaan kasgeldle- enige. Alle andere voorwaarden zijn on gunstig: terugloop van bevolking, vrij ernstige werkloosheid, tarieven water en elektriciteit liggen hoog, één spoor- lijn in Zeeland en het aantrekken van vooral leidinggevend personeel gaat bij-1 zonder moeilijk. ..Ik voorzie dan ook dat in de eerstkomende jaren de indus trie in Zeeland geen grote vlucht zal nemen". Bij de bespreking van de verschillen de plannen achtte hij het onmogelijk, dat het Sloe-Kanaalzone- en Kreekrak- plan tegelijk uitgevoerd kunnen worden. ,,Ik ben toch wel eens bang, dat Zee ning van f 50.000,verzoek subsidie V.V.V. Aagtekerke, onderhands aanbeste- ----- - den herbestrating Dorpsstraat, aanschaf j LW 'n c^e .verckukking zal komen, brandweersirene. Brabant heeft in de nieuwe regering j enkele sterke troeven gekregen." ling van Kapelle gestapt. Komkom mers?" zeiden ze daar, ,,kom non. Veel te vroeg." Ik heb er wel andere, bemoe digende geluiden gehoord. De fruitpluk gaat maandag begin nen. De eerste fruitoogst van de koude grond in dit seizoen. Eerst kruisbessen, op de voet gevolgd door de aardbeien en dan na een week of drie de frambozen. Ha- ha, we gaan een goede tijd tege moet. Bij kweker Johs. Schipper aan de Stationsstraat waren ze al bezig in de kruisbessen. Voor een proefzending van duizend kilo die naar Zweden gaat. Maar maandag begint de echte cam pagne. De eerste Zeeuwse vruchten van de eigen koude grond. Veel te duur voor ons, denkt u na tuurlijk. Valt mee, over veertien da gen is de kruisbessenpluk al op zijn hoogtepunt, met zo'n 20 a 30 ton per dag aan de veiling. Dan zijn de prij zen al flink gezakt. En met een paar weken zitten we ook midden in de aardbeien. .Heerlijk weertje, hè?" hoor ik twee buurvrouwen tegen elkaar roe pen. „Veel te droog", zei mevrouw Schipper mij, ,,een paar fikse regen- Van onze correspondent KLOETINGE. De gemeenteraad heeft gisteren een omvangrijke agenda n vlot tempo afgewerkt. Medegedeeld werd o.a. dat Kloetinge straks -twee brandvijvers rijk zal zijn, een in het uitbreidingsplan aan de Lewestraat en een gelegen bij het erf van de heer S. Noteboom. De raad ging akkoord met het voor stel betreffende de verhoging van de wethouderssalarissen van 645 gulden tot 90 gulden per jaar. Met ingang van een nader te bepalen datum werd eervol ontslag verleend aan mejuffrouw J. G. van Zee uit Goes, als onderwijzers aan de o.l. school. Eervol ontslag werd ook verleend aan de heer P. Poortvliet als lid van de woonruimteeommissie. In zijn plaats werd gekozen de heer J. van Wuijkhuij- se. Onder voorbehoud dat het burgerlijk armbestuur te Kloetinge toestemming verleent, zal een perceel grond in de Dopweg worden gehuurd voor het aan leggen van een nieuwe stortplaats voor huisvuil. Deze grond is eigendom van het B.A. en is momenteel in pacht bij mevrouw M. Wagenaar-Sinke te Wol- faartsdijk. De huurprijs bedraagt 0,75 per vier kante meter. Voorlopig is nodig een op pervlakte van 2500 vierkante meter. Een perceel grond, gelegen binnen het uitbreidingsplan en onderdeel van het bouwterrein ten noorden van de Lewe straat zal worden aangekocht van de heer C. Trimpe Burger te Goes voor 5167,90, inclusief alle bijkomende ver goedingen. De grootte van het perceel is 1402 vierkante meter. Aan mevrouw T. A. de Dreu-Leijs zal vergunning worden verleend tot het exploiteren van het buffet in de foyer van „Amicitia". Togekend werd tevens een vergoeding voor het schoonhouden van foyer van 250 per jaar. In de rondvraag vestigde de heer J. Leijs (arb) de aandacht op de onhoud bare toestand van een nog bestaande sloot langs en achter de brandweergara- ge. Met een vrijwillige bijdrage van een paar ingezetenen die daarbij betrokken zijn, zal deze sloot binnen korte tijd verdwijnen. De heer S. Duvekot (CH.) vestigde de aandacht op de brandvijver in het uitbreidingsplan en het daarmee samenhangende gevaar voor de jeugd. Hij sprak de hoop uit dat er voor een juiste afscheiding gezorgd zal worden. De heer Colijn (A.R.) bracht tenslotte naar voren dat het wenselijk is de gro te zaal van ..Amicitia" spoedig geheel gereed te maken zodat de schooljeugd over een goede sportzaal kan beschik ken. Gevolg van roerstoring TERNEUZEN. Gisteravond tegen dat de beste kansen liggen in de Ka- naalzone. VLISSINGEN - Op de raadsvergade- m deze vergadering werden ook een groot aantal huishoudelijke zaken afge- handel. De heer P. J. J. Dekker tel ring van Vlissingen, die woensdag 27 mei zal worden gehouden, neemt de raad een beslissing over een voorstel van b. en w., dat inhoud het verstrekken van een kre diet aan de vereniging van hoger tech nisch onderwijs, groot f 132.600,—, voor aankoop van een terrein, waarop een school kan worden gebouwd. Het terrein is gelegen aan de Prins Hendrikweg. Een groep mannen van de Deltawer ken in het Veerse Gat speelde een voet balwedstrijd tegen „De Bevelanders" te Kamperland. De Bevelanders wonnen met 53. Wemeldige, die op de laatste kringver- gadering afscheid had genomen als voor-- zitter, werd met algemene stemmen be-1 noemd tot ere-voorzitter. In de plaats van de heer W. C. van der Werf te Rilland werd tot hoofdbestuurslid geko zen zijn zoon, de heer C. J. van der Werf, die ook kringvoorzitter is. Tot kringsecretaris werd gekozen de heer P. Scheele-Blok te Biezelinge. Ten slot te werden nog drie plaats-vervangende hoofdbestuursleden gekozen. KAPELLE. Komkommer- tijd noemen ze dat in de kran tenwereld. Zo rond de maand augustus, wanneer de kom kommers bloeien, pleegt het nogal eens slap te zijn met het nieuws. Dan duiken de vlie gende schotels en monstertjes van Loch Ness op uit net iets te dikke duimen en vullen de krantenkolommen. Het schijnt allemaal een beetje in de war te zijn. De journalisten kijker elkaar wat onwennig aan en gluren in de lege kopij-bakken. ,,Er gebeurt maar niks. Gelukkig dat de Sjah er dan ten minste nog is. Zou het aanhoudend mooie weer er de oorzaak van zijn dat er zo weinig gebeurt? Zijn we misschien allemaal stiekum al met onze vakantieplanne- tjes bezig? Of zijn de komkommers dit jaar erg vroeg? Ik ben eens naar de vel- dagjes zouden de aardbeien en fram- j negen uur is het motorschip Andrea" bozen best kunnen gebruiken. j van j Knijf uit Rotterdam, dat met een lading zand op weg was naar België, j als gevolg van een roerstoring op de I Westhavendam gevaren. Het schip Maanrlap' hppint hpf Hn«? Dan kwam vast te zitten, doch na ongeveer ïviaanaag Degini nex aus. uan een ^wart,ier wist het op eigen kracht trekken weer tientallen meis- toch weer vlot te komen. Het werd ge- ipc jn overall met rorle 7alv-1 nieerd aan de nieuwe steiger. jes in overall mei roae zak Dg provinciale stoomboot kreeg eni- doek om het hooid en fruit- ge vertraging, toen als gevolg van het mandjes onder de arm de tui- 'eit; dat de. „Andrea" op de dam zat. de haven niet kon worden binnengeva- nen in om te plukken. Een ver- ien. trouwd beeld. En voor wie al stiekumpjes in zijn atlas zit te Weillig belangstelling gluren naar de route van zijn P vakantiereisje is het een sym- VOOF SChlllierij 011 bool van de zomertijd. THOLEN. De belangstelling van he Zeeland gaat weer plukken, publiek voor de tentoonstelling van wer- Hpprliikp vpr«jp vrnrhtpn Wpt ken van Zeeuwse kunstschilders, die neernjKe verse vruenten. net van 16 tot en mel 2o mei in het stad- onafzienbare fruitcorso van manden kruisbessen, aardbei en, frambozen en straks kersen is in aantocht. Nog heel even geduld. huis te Tholen is gehouden is tegenge vallen. Slechts 275 personen hebben een bezoek gebracht aan de expositie. Onderwijzeres benoemd THOLEN. Mej J. G. van der Zee, onderwijzeres aan de o.l. school te Kloe tinge is met ingang van 1 juni a.s. be noemd als tijdelijke leerkracht aan de o.l.-school te Tholen. I

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3