SETEL GAAT HAWKS MAKEN SJAH ZAG HOLLANDS GLORIE Bezwaren tegen scheiding niet tegen moord Prinses Margriet liet tanker (voor Perzië) te water EXECUTIE OP LAATSTE OGENBLIK UITGESTELD De Bilt: Zonnig Klap van het bijltje was niet voldoende Geen pont, dan plunderen ELFTAL ZONDER DEBUTANTEN WALVISGESPREK MISLUKT Prins Philip gaat Notting Hill bezoeken Philip s een van de vijf Diner in Perzische ambassade Hollandse nieuwe te betalen „LAFAARD, ZEG HET DAN" Tegen Schotland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tanker bleef zitten Met jaloezie Rustig overwogen Mm DEN HAAG Het Nederlands elftal, dat woensdag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam ('s middags om v^f uur) tegen Schotland speelt, is als volgt sa mengesteld: DOEL: De Munck (DOS); ACHTER: Wiersma (PSV) en Kraay (DOS); MIDDEN: Notermans (Fortuna), v. d. Hart (Fortuna) en Klaassens (VW); VOOR: v. d. Kuil (Ajax), Rij vers (Feijenoord), Canjels (NAC), v. d. Linden (DOS) en Moulün (Feijenoord) Reserves: Pieters Graafland (Feijenoord), Brull (Rapid JC), De Koning (Sparta) en C. v. d, Gijp (Fejjenoord) In vergelijking met het elftal, dat de Balkan-tournee maakte, ver vangt, in tegenstelling met de ont moeting tegen Bulgarije, Kraay de nog steeds geblesseerde Kuijs. Hier door is het mogelijk geworden, dat Wiersma zijn eigen (rechtsachter-) plaats krijgt, terwijl Kraay links achter zal spelen. Een oplossing, die velen onzer in een gesprek met trainer Schwartz te Sofia logischer voorkwam dan de opstelling van Brull als rechtsachter en Wiersma links van hem. Wat de voorhoede betreft, hier in is in vergelijking met de ont moeting tegen Turkije geen wij ziging gekomen, nu Moulijn weer hersteld is. Van der Linden heeft zijn binnenplaats teruggekregen en zowel Bosselaar als De Vries, die te Sofia speelden, zijn niet meer in het elftal, noch bij de reserves opgenomen. Het Nederlands elftal bevat dus geen debutanten. Kraay speelde reeds eerder mee en maakte zijn laatste optreden op 28 september 1958 te Antwerpen tegen België. Voor drie spelers betekent de ontmoeting met Schotland iets meer, dan alleen maar „weer een interlandwedstrijd". Jan Klaassens die op 7 maart 1953 te Rotterdam tegen Denemarken debuteerde zal zijn 40e internationale wed strijd spelen. Hij is pas 27 jaar. Rijvers gaat tegen Schotland zijn 25e interlandwedstrijd tegemoet en Notermans zijn 20e. TOKIO (Reuter) De delegaties van Noorwegen, Nederland. Engeland en Japan hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over de verdeling van de te vangen walvissen in het komende seizoen. Men heeft in Tokio nu een week vergaderd, maar niettegenstaande ern stige pogingen, zo luidt het officiële communiqué, kon geen resultaat worden geboekt. Toch is alle hoop op een oplossing nog niet vervlogen. Op 22 juni zal in Londen de conferentie over de quota worden voortgezet. Voor deze vergadering zal ook Rusland worden uitgenodigd. LONDEN (U.P.I.) De hertog van Edinburgh zal maandag een bezoek brengen aan Notting Hill, de Londen- se wijk waar door de moord op een West-Indiër de spanning tussen blank en bruin opnieuw ten top gestegen is. Het vorstelijk bezoek aan deze wijk zal er mogelijk toe bijdragen dat de spanning vermindert; tevens zal hier door aan de buitenwereld duidelijk wor den gemaakt dat de rassenrelletjes het werk zijn van enkelingen, niet van de gehele bevolking van Notting Hill. De hertog zal twee jongensclubs in deze wijk bezoeken, waarvan jongens van allerlei ras en huidskleur lid zijn. De leider van een dezer clubs verklaarde gisteren; „De leeftijd van onze leden varieert van 11 tot 18 jaar; wij hebben absoluut geen rassenmoeilijkheden." Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, HavenDark 24' tel. 01110-2991. P Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs t 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1604 Zaterdag 23 mei 1959 Van onze correspondent PARIJS Voor de produktie In Europa van de Amerikaanse luchtdoelraket Hawk en wel licht andere raketten, hebben vijf grote ondernemingen, waaronder de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, een ge meenschappelijke maatschappij gesticht met een kapitaal van een miljoen gulden. Daaruit kan men opmaken dat de vijf ondernemingen, gevestigd in evenzo- vele landen, spoedig de produktie van de Hawk op gang zullen brengen. Franz-Joseph Strauss, de Westduitse minister van defensie, gaf onlangs in Washington al een aanwijzing in die richting toen hij de hoop uitsprak, dat die produktie al omstreeks het einde van dit jaar zou kunnen beginnen. Zetel in Parijs Aan de nieuwe maatschappij, de Société Européenne de Téléguidage (SETEL), nemen deel de Compagnie Frangaise Thomson-Houston (Frankrijk). Tele- funken GmbH (West-Duitsland). Ate liers de Constructions Electriques de Charleroi (België), Finmeccanica (Ita lië) en N. V. Philips (Nederland). De zetel van de SETEL zal zijn gevestigd in Parijs. Daar is ook het hoofdkan toor gevestigd van Thomson-Houston, de onderneming die naar onlangs ver luidde de hoofdaannemer van het nieu we miljoenenprojekt zou worden. Besparing Zoals wij reeds op 4 oktober van het vo rige jaar berichtten is Philips ge ruime tijd gereed om een belangrijk aandeel te nemen in de produktie van de luchtdoelraket Hawk, een voor de strijd tegen laagvliegende doelen bij uitstek geschikt wapen. De Hawk zal, zo menen sommige Nederlandse opper- officieren, een zeer drastische vermin dering van de sterkte van het perso neel van de luchtdoelartillerie moge lijk kunnen maken en voor de Neder-' landse schatkist neerkomen op een grote besparing. Voor de Nederlandse industrie kan het deelnemen van Philips aan dit pro- jekt naar wij al in oktober aangaven van grote betekenis zijn omdat tal van toeleveringsbedrijven er van mee zouden kunnen profiteren. Afgewacht moet echter nog worden hoe groot het aandeel van Philips in het projekt zal zijn. In Eindhoven heeft men zich daarover sedert het einde van het vo rige jaar in zwijgen gehuld. Opmerkelijk is het dat Philips en de an dere deelnemende maatschappijen de volledige technische kennis know how zeggen de Amerikanen gratis krijgen van de fabrikant en ontwerper van de Hawk, de Amerikaanse onder neming Raytheon. Motor De man die voor Nederland een groot aandeel in de voorbereiding van dit produktieprojekt heeft gehad, gene- raal-majoor W. J. Reijnierse, is on langs door de Navo aangezocht voor de functie van produktie-coördinator. Voorts is in verband met de komende geleidelijke overgang naar raketbewa pening in Nederland de onlangs afge treden voorzitter van het comité van chefs van staven, luitenant-generaal H. Schaper, geheel vrijgemaakt voor de taak, die overgang voor te berei den. Eigen Nieuwsdienst NEW YORK. Een uur voordat de negentienjarige Amerikaan Charles Starkweather vrijdagmorgen naar de elektrische stoel zou worden geleid om te worden terechtgesteld, bereikte hem het bericht dat zijn executie veertien dagen is uitgesteld. Dat is gebeurd om Starkweather, die ter dood veroordeeld is wegens het ple gen van moord op negentien mensen, in de gelegenheid te stellen alsnog in beroep te gaan. Hij is donderdag niet in de gelegenheid gesteld om te worden voor geleid en acht zijn grondwettelijke rechten geschonden. Hem is toen ook de nodige juridische bijstand geweigerd om dat toe doen. ONVERWACHT Na een nacht lang over deze kwestie te hebben geconfereerd heeft de federale rechter in de staat Nebraska Stark weather veertien dagen uitstel van exe cutie verleend. Het uitstel van executie kwam volko men onverwacht. Journalisten en ande ren die de terechtstelling van de jonge moordenaar zouden bijwonen arriveerden al bij het gevangenisgebouw in de stad Lincoln, toen telefonisch het bericht binnenkwam dat Starkwather nog veer tien dagen zijn geschonken om in beroep te gaan. AFSCHEID De dag tevoren had hij al afscheid genomen van zijn ouders. Zijn vijftien jarige vriendinnetje Caril Fugate heeft! hij niet meer willen zien. Het meisje is wegens medeplichtigheid tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Tot de slachtoffers van Starkweather behoren o.a. de gescheiden ouders van zijn meisje, haar stiefvader en een kind van twee jaan Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 2315 uur: Droog en over wegend zonnig. Dezelfde tempe raturen als gis teren of iets lagere. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. MIESJE: Kan er best mee door, voor het weekeinde. Van onze weerkundige medewerker; Gisteravond zat er nog geen grote verandering in de lucht. Het gebied van hoge druk tussen IJsland en Noorwegen blijft opper machtig, het heeft gisteren zelfs verbinding gekregen met een ge bied van hoge druk tussen de Azoren en Portugal. De toegangs poort voor de depressies tot West- Europa zit zodoende stevig op slot. De enige kwade kans voor het weekeinde vormen zodoende' de onweersbuien, die de laatste da gen zowel in België, Frankrijk en Duitsland als in Engeland zjjn ge vallen, maar die gisteren overdag veel minder talrijk waren, het geen verband hield met het feit, dat de toegevoerde lucht droog was. Omdat de wind wat meer naar het noorden zal draaien en er zodoende lucht uit Scandina vië zal worden aangevoerd, zal het weer er niet warmer op worden, maar de kans op een bui is niet groot meer nu de lucht zo droog is geworden, vooral niet in de noordelijke provincies. 1i _L1 Scheepsbouwer C. Verolme vraagt de Koningin, de Prins, prinses Margriet, Rozenburgs burgemeester en anderen het glas te heffen op Perzië. door P, W. Russel ROZENBURG. Wat een bijltje in de gracieuze meisjes hand van prinses Margriet niet vermocht, heeft een oer- krachtige hydraulische pers volbracht: een schip van 33.000 ton kreeg de vrijheid en gleed als een soepele vis in het water van Het Scheur. Tweeduizend mensen, onder wie een Keizer, een Koningin en een Prins, wuifden een brok stoer Nederlands mannenwerk na en in de lucht hingen nog de helder gesproken woorden van prinses Margriet: „Ik noem u Mohamed Reza Shah en wens u behouden vaart". Kracht en oprechte Hollandse fierheid spraken er uit de gebeurtenissen van gistermiddag, tijdens de derde en laatste dag van het officiële bezoek van de Perzische keizer. Klapperend wapperden de vlaggen in een wind kracht vier en de dichtgeknepen ogen en omhoog waaiende haren gaven een vertrouwd beeld in dit land van wind en water. MET de korrels van het honderden meters wegstuivende zand in dil Botlek- gebied de toekomst voor onze kinderen tussen de tanden, stond ik op Rozenburg en bij een drijvende steigèr. Een gladde cocosloper, waarop rappe handen nog snel latjes-voor-houvast spijkerden, voerde over een brede loopplank van de wal schuin naar het water toe en daar was de witte Erasmus, hoog en nogal statig, na die tocht van anderhalf uur over de Waterweg. Prinses Margriet, van Soestdijk per auto naar dit Rozenburg gekomen, stond haar ouders en de Sjah op te wachten. Samen met de heer C. Verolme, die op deze middag gedachten moet hebben gehad, die behalve tot tevreden heid zeker ook tot trots strekten. r-EN klein wit kapje droeg onze derde prinses op het hoofd boven een gebloemde, wijd uitstaande zomerjurk; en zij moest dat kapje af en toe krachtig steunen, om het niet aan de golven te verliezen. Koningin Juliana, de Sjah en prins Bernhard met hun uitgebreid gevolg kwamen van boord en weer waren het opstapwagens, die hen naar de werkelijke werf brachten. Maar niet dan nadat zjj onder een veertien meter brede en zeven meter hoge gele erepoort waren gelopen, waarop de keizer uit dat verre land in zijn eigen taai kon lezen: „Welkom aan de Sjah". De weg op die opstapwagens was kort en voerde langs honderden auto's, tientallen bussen en nog eens honderden fietsen. Het waren er ruim twee duizend, wel en niet genodigden, die zich het komende schouwspel niet wilden laten ontnemen. WEL, zij hadden gelijk. Na de woorden die de heer Verolme op zijn werf tot de gasten sprak, kwam dan het moment. Halzen rekten zich, golven parfum deinden van de tribune waar het corps diplomatique zat over de massa, hier en daar werd een bontstola strakker om een fraai uitgesneden japon getrokken, de prinses had zojuist de „doopwoorden" gesproken en zij hield de fles champagne al in de hand. Met een glimlach opende zij die hand en de fles hing in de ruimte. Even een kort „Oh!" van enkele geschrokkenen, omdat het glaswerk eerst een ijzeren omheining raakte, maar toen uitbundig handgeklap: met een ferme knal sloeg de fles stuk en het vocht der vochten stroomde over de huid van de Mohamed Reza Shah. De Perzische keizer en natuurlijk ook ons Vorstenpaar had met de grootste nauwlettendheid de ceremonie gevolgd. Nu voldeed hij aan het verzoek tot Zijne Keizerlijke Majesteit gericht en gaf prinses Margriet een bijltje, waarmee zij de laatste verbindingsdraad naar de klink doorhakte; een ferme, korte klap en het was gebeurd. DE tanker deed echter niets en prins Bernhard kon een uitgebreide lach niet onderdrukken. Met de Koningin boog hij zich over de tribune en zag hoe ver weg. beneden, de mannen van het vak een hydraulische pers aan het werk zetten. Een paar seconden maar en toen gleed, als een majesteit zelf, het meer dan tweehonderd meter lange schip elegant in het hem toegedachte element. Zonder een storing, feilloos, machtig en imposant. Van om» Haagse redactie DEN HAAG. Het driedaagse statie- bezoek van de sjah van Perzië vond gisteren zijn einde met een diner ten huize van de Perzi9ehe ambassadeur in Wassenaar. Voor het eerst tijdens zijn bezoek was Zijne keizerlijke Majesteit dus zelf gastheer. Jong en oud uit Wassenaar stonden op de berm van de Rust en Vreugdlaan met Perzische vlaggetjes te zwaaien toen de sjah tien minuten achter op het pro gramma de poort van het ambassade terrein binnenreed. Men zag slechts een flits van hem, de auto reed te snel. Kort tevoren waren al enkels andere gasten binnengereden: de Britse ambas sadeur en lady Mason in hun Rolls Royce het eerst en daarna onder andere de Amerikaanse ambassadeur, de Turkse ambassadeur, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de minister president prof. De Quay en minister Luns. Om vier minuten voor negen reed de hofauto met de Koningin, de prinsessen Beatrix en Irene en prins Bernhard naar binnen, gevolgd door twee volgauto's. Ook van hen kon het publiek slechts een flits zien. De tafel Sn de ambassade was gedekt voor 45 gasten. Het menu bestond uit ze ven gangen, beginnend met wodka en ka viaar en eindigend met champagne en fruit. Een klein strijkje zorgde voor de muziek. OP DE EERSTE DAG! Eigen nieuwsdienst SCHEVENINGEN - Het rood, wit en blauw is op de Nederlandse ha ringstalletjes verschenen. Dit klas sieke teken van de Hollandse nieu we kon gistermorgen van Schevenin- gen uit over het land worden ver spreid, nadat daar even over half tien de sterke motorlogger Noorderkroon SCH 55 als winnaar uit de haringrace was te voorschijn gekomen. Het schip liep gisternacht met zijn 750 paardekrachten zo hard, dat schip per Arie de Graaff bereid was enig risico te nemen en door te varen naar Scheveningen inplaats van koers te zetten naar IJmuiden. Daar liep om kwart voor elf de Tonny SCH 72 bin nen om en passant de zilveren leg penning der gemeente Velsen te ver overen. De allereerste aanvoer van de Noor derkroon 110 kantjes was inmid dels stevig genoeg, om de prijs beneden de duizend gulden per kantje te houden. Doordat de vangsten vooral van de Scheveningers opvallend ruim zijn ge weest en er verscheidene schepen na de winnaar zijn binnengevallen, zijn de prijzen bij de detaillist met een vaart gezakt: gisteravond kostte de Hollandse nieuwe in Den Haag niet meer den 35 cent per stuk. Eigen nieuwsdienst ZUTFEN Er staat een kleine man in de verdachtenbank van de Zutfense rechtbank. Hij is wat grijs aan de slapen en zijn groene kostuum hangt wat los om hem heen. Hij beeft, hij trilt als een riet. Zeg het dan, lafaard, kom er dan voor uit, zeg het dan dat je je vrouw wilde vermoorden om met een jong meisje te kunnen trouwen. Sta niet te draaien en beken je plan zoals je het bij de politie hebt gedaan. De president van de rechtbank, mr. A. H. van der Giessen, roept het hem toe. Jantje K. uit Winterswijk, verdacht van poging tot moord op zijn nog jonge vrouw, zwijgt evenwel. Soms praat hij even. Het gaat moeilijk en het duurt lang voordat hij toegeeft dat de be schuldiging juist is. Zo zal ik het wel gedaan hebben, zegt hij. De president laat dan de officier van justitie aan het woord. Vijf jaar met aftrek. De verdachte reageert niet.. Hij huilt en hij doet dat nog als ruim een uur later de zitting wordt gesloten. Heel Winterswijk is er ondersteboven van geweest. Iedereen zou zijn vrouw kunnen vermoorden, maar Jantje K. niet, zo geloofde iedereen. Langzamer hand is de waarheid echter te voor schijn gekomen. Er was een secreta resse, een jong meisje, amper 22 jaar. Zij wilde trouwen maar het kon niet want er was een vrouw. Scheiden kon hij niet, want het meisje was gelovig en wilde geen man die al een huwelijk achter de rug had. De vrouw moest dood, vonden ze allebei. Het achter volgde hem weken en maanden lang. Er werden verdovende middelen ge kocht maar hij gebruikte ze niet. Er werden plannen beraamd, maar hij voerde ze niet uit. Eindelijk stelde hij koelbloedig de datum waarop het vonnis zou worden vol trokken vast. Het meisje had er druk op geoefend. Toen hij niet wilde maak te ze hem jaloers. De jaloezie laaide hoog in hem op. Nu gaat het gebeuren, zei hij. Uit de schuur haalde hij een hamer die hij op een tafel in de logeerkamer legde! Toen draaide hij de kraan van de gas kachel open en liet wat gas in de ka mer stromen. Met zijn vrouw beleef de hij daarop een van de gezelligste dagen uit hun huwelijksleven. Zo prettig was de verhouding nog nooit geweest, vertelde de. officier van jus titie. Zij dronken koffie met cognac, zij lachten wat en zij dronken weer wat. Hij stelde voor naar boven te i gaan. Dmr lag da hamer klaas. ■Het ruikt hier naar gas, zei hij ver baasd. Toen zij beiden boven waren in de logeerkamer bukte zijn vrouw zich om te ruiken of er een lek was. Hij greep de hamer, sloeg haar tegen de slaap en zag bloed. Dat had hij niet verwacht. Hij raakte erdoor in de war en was totaal overstuur toen hij merkte dat de slag te zacht was ge weest. De vrouw was niet bewusteloos, maar verzette zich en bleef dat doen toen hij langzaam haar keel dichtkneep.. Voor de deur van de slaapkamer stond het achtjarig dochtertje te kijken en te huilen. Moeder vluchtte weg, de vader was radeloos, niemand keek naar het kind. Ik wilde het laten voorkomen alsof zij zelfmoord had gepleegd. Ik had haar bewusteloos willen slaan en zou dan de gaskraan hebben geopend. Hoe lang ik weg zou zijn gebleven weet ik niet, vertelde hij de rechters. Rustig overwogen poging tot moord, vond de officier van justitie, mr. A. N. Messchaert.. Het aandeel van het meisje mag niet worden vergeten, maar hij is ervoor verantwoordelijk. Rekening houdend met de omstandig heden is vijf jaar gevangenisstraf met aftrek een gepaste straf. Mr. Schmidt uit Enschede sprak voor de verdachte. Het huwelijk is nog intact maar de kans dat het verbroken wordt is bij zo'n lange straf niet denkbeel dig. Een jaar zou voldoende zijn, wan neer de psychiater hem onder handen neemt. Hij is geen moordenaar, maar een knoeier, vond de raadsman. Wat later stond het meisje terecht. Een 22-jarige typiste, die zich al vanaf de eerste dag op het kantoor door hem het hof liet maken. Eigenlijk nog een kind dat wat verwonderd door de rechtszaal keek. Het verhoor was niet openbaar, want de rechter wilde uit voerig over de achtergronden praten. Mevrouw mr. Onland pleit voor haar. Een vreemd kind. zeggen ze in Win terswijk. De officier eist anderhalf jaar met aftrek.. RIO DE JANEIRO (A.P.). Ook de hoofdstad van Brazilië kent pon tenmisère, maar ontevredenheid over lange wachttijden uit zich daar direct op bijzonder gewelddadige wijze. Toen gisteren een grote stroom foren zen uit de voorstad Niteroi geen veer ponten naar Rio vond, raakten de ge moederen zo verhit dat het drie uur duurde voor ae menigte uitgeraasd was. Troepen moesten het vuur openen toen de forenzen plunderend en brandstich tend de stad introkken om hun misnoe gen kenbaar te maken; een persoon werd gedood, vijftig werden gewond. Dagelijks maken ongeveer 18.000 men sen gebruik van de veerdienst om de vijf kilometer brede baai over te steken en in Rio te gaan werken. v-y-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1