AMSTLEVEN De rubber is NIET genationaliseerd Er is gehaald Miljonairsdochter wil chauffeur trouwen Waarom lacht de koning alleen buitenslands? GIVENCHY GEEFT BIJ DE MANTELS DE TOON AAN SANDWICH SPREAD GELEZEN Ondanks de verivarring weet ik zeker: MAAR NEDERLANDSE KANSEN ZIJN NIHIL ROOKUREN OP SCHOOL MODERN SPROOKJESMOTIEF Verbeterde water afvoer in Breda Caféhouder stak zaak in brand Jantjes kochten geleidehonden HEINZ Militaire truck tegen boom Hoogste eer voor zieke Dulles KIcNE. Westelijk voorstel geen basis voor resultaat Donderdag 21 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Voor wat hoort wat Ze zwemmen nog Smokkelaar gewond na botsing met douane-auto Morgen Hollandse nieuwe Prinses Anne moet helpen afwassen Volgorde inpoldering van IJsselmeer BELGIË WORSTELT MET EEN VRAAG RUSSEN IN TIBET Beeld in Delfts park van sokkel gevallen Wegwijzer voor de Euromarkt-mode VOOR DE JEUGD INSPIRATOR de nieuwe GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, Indien een Heinz 57 product niet voldoet. KROES JTSEF: Meer vrijheid voor denkende Chinezen Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Onze redacteur H. J. van den Akker als enige Nederlandse journalist in Indonesië telegrafeerde gisteravond uit Sumatra: MED AN De Nederlandse rubberplantages in Indonesië zijn niet ge nationaliseerd! Het heeft me moeite gekost dat met zekerheid te constateren. Als met veel maatregelen van Djakarta bestaat ook op dit punt hier en daar kennelijk grote verwarring. Mensen, die ik naar de status van de overgenomen Nederlandse plantages vroeg, gaven mij met evenveel stelligheid antwoorden, die uiteen liepen van: „zowel de tabaks- als de rubberplantages zijn genatio naliseerd"' tot: „noch de tabaks- noch de rubberplantages zijn officieel gena tionaliseerd". Het waren allen mensen van wie men uit hoofde van hun functie zou mogen verwachten dat zij van de stand van zaken nauwkeurig op de hoogte zouden zijn. De situatie is nu zo: de tabaksplantages zijn officieel genationaliseerd aan de vooravond van de verzending van tabak naar de Bremense tabaksmarkt. Ten aanzien van de rubberplantages is nog slechts een lijst gepubliceerd van 227 ondernemin gen, die volgens een besluit van de regering zullen worden genationaliseerd. De officiële verordening daartoe is echter nog niet afgekondigd. Hat zou een grote fout zijn hieruit de 1|°°P te destilleren dat deze plantages ooit nog eens aan de Nederlandse eigenaren zouden kunnen worden teruggegeven. De wonderlijke figuur dat maanden geleden de nationalisatie van met name genoemde plantages werd aangekondigd en dat die nationalisatie nog steeds niet officieel is afgekomen, komt uitsluitend voort uit het feit, dat de Indonesische autoriteiten nog niet tot volle klaarheid zijn kunnen komen over de vraag in welke verhouding de genationaliseerde ondernemingen tot de overheid zullen worden gebracht. DE P.P.N.-baru, het orgaan dat de overgenomen plantages be heert, heeft daartoe dezer da gen een studieconferentie ge houden. Tot beslissingen is het daarbij niet gekomen. Er werd slechts bekendgemaakt dat de status ..binnen kort" zou worden bepaald. Daarbij doen zich verschillende in vloeden gelden. Er is een stroming, die van alle ondernemingen tezamen één staatsmaatschappij wil maken, waarop ambtenaren werken. De nieu we topmensen in Deli zelf voelen daar niet voor. Zij willen handhaving van de verscheidenheid aan maat schappijen (maatschappijtrots en ge zonde rivaliteit) en een exploitatie langs de lijnen van de vroegere gou- vernements-landbouwbedrijven f eco nomische exploitatie naar het patroon van de particuliere ondernemingen). De nieuwe hoofdadministrateurs, in specteurs en administrateurs menen op een oplossing als de laatste recht te hebben. Zij wijzen erop dat zij thans in het landsbelang hun beste krachten geven en zij vinden dat zij daartegenover naar vermogen moeten worden betaald en niet volgens een ambtenarenregeling. Voor wat hoort wat, is hun leus. BELFAST (Reuter). De di recteur van een middelbare school in de stad Belfast Noord-Ier- land is een uitstekend peda goog. Hij heeft in zijn school een rookzaal laten inrichten voor zijn mannelijke pupillen tussen veer tien en zeventien jaar. Wie zin heeft in een sigaretje kan daar op bepaalde tijden terecht, aldus de directeur, Patrick O'Neill. Buiten die periodes blijft het een over treding. De bedoeling van dit rookexpe- riment is duidelijk. Door het ro ken van mijn jongens legaal te maken hoop ik dat ze lang niet zo dikwijls als in het verleden hun toevlucht zullen nemen tot een stiekum rokertje. Ze mogen nu roken, op bepaalde tij den weliswaar, maar het is niet langer verboden, dus veel minder leuk. Toen de rookuren onlangs wer den ingesteld maakten wel hon derd jongens er gebruik van. Al spoedig was het aantal rokers ge daald tot zestien Een ambtenarenregeling zou bij de ze mensen het thans bestaande enthou siasme doden. Een ambtenarenrege ling zou kunnen betekenen: lagere sa lariëring met de grotere verleiding die daardoor van onregelmatigheden zou uitgaan, nog versterkt door een algemene desillusionering. Bij behoud van het huidige enthou siasme en de zucht er iets behoorlijks van te maken, vertrouwt het nieuwe leidende personeel er op dat het het werk op de velden gaande kan houden In een vorig artikel zette ik reeds uit een welke acute gevaren zullen moeten worden bezworen, alvorens dit ver trouwen gerechtvaardigd zal kunnen blijken te zijn." Van de mensen in Deli gaat ook de wens uit dat voor de ontwikkeling van de cultures buitenlanders worden ge worven. Bij al hun vertrouwen het lo pende werk gaande te kunnen houden, weten zij dat zij de mensen missen die zich kunnen bezighouden met re search en de leiding van zeer gespe cialiseerde diensten. In Djakarta zijn daartoe reeds aanvragen ingediend voor toelatingsvergunningen van een aantal Nederlanders. Het wachten is op het antwoord op de vraag wat in Djakarta de politieke invloed zal zijn op dit technische advies van Deli. Let wel: het gaat om een luttel aan tal Nederlanders. Men heeft er waar schijnlijk geen twee handen voor no dig om ze op de vingers af te tellen. Op de Nederlandse ondernemingen zelf is het voor de Nederlandse planter af gelopen. Slechts bij buitenlandse on dernemingen werken nog wat Neder landers. Bij de overgenomen Neder landse ondernemingén is nog maar in één geval een Nederlandse hoofdad ministrateur werkzaam. Dat er in die posities ooit nog Nederlanders zouden terugkeren kan men gevoegelijk met zekerheid uitgesloten achten. In 1958 is er nog even een kans ge weest dat er in de top een aantal Ne derlanders in Indonesië zou terugke ren. Daar zijn ernstige besprekingen over gevoerd. De mensen in Deli voelden er sterk voor, maar Djakarta sprak zijn veto uit. Die van Deli la gen toen in het water en moesten zwemmen. Zij zwemmen nóg in de hoop dat zij het hoofd boven water kunnen houdenen dat zij niet door anderen kopje onder zullen worden ge houden. MAASTRICHT. Een Belgische smokkelaar heeft zijn boze praktijken met een zware verwonding moeten be kopen. Hij wilde met zijn Cadillac, beladen met vijftienhonderd kilo uit Nederland gesmokkelde boter, voorbij een contro lepost van de douane aan de Zuidlim burgse grens schieten. Op het zelfde moment reed een snelle Chrysler van de Belgische douane, die gereed stond, de weg op. Een botsing was het gevolg. Beide wagens vlogen in brand. De bestuurder van de douane-auto werd uit de auto geslingerd en slechts lictit gewond. De Belg zat beklemd ach ter zijn stuur en hij zou verbrand zijn, indien Nederlandse douaniers hem niet hadden bevrijd. De onbekende smokke laar werd zwaar gewond naar het zie kenhuis in Luik gebracht. Van de boter kon slechts vierhonderd kilo uit de achterlaadbak van de Ca dillac worden gered. Eigen nieuwsdienst SCHEVENINGEN. De eerste Hol landse nieuweis vannacht in de drijf netten gekropen, die van de honderd loggers der haringvloot zijn gevierd. Over een totale lengte van 180.000 meter heeft het fijnmazig katoenen want in de donkere zee gehangen. Het volk is op de wachtslieden na te kooi gegaan en alleen de navigatielichten van de haring vloot verrieden, dat er iets gaande was op 57 graden Noorderbreedte. Vannacht om één uur is er gehaald: voor de eerste keer in deze nieuwe teelt. De zilveren haringen zijn uit de netten op het dek van de schepen gesparteld, gekaakt en gezouten en tegen het sche meren van de ochtend is de eerste, betrekkelijk schaarse vangst overgegeven naar de jagers. Deze schepen, de sterkste uit elke groep van loggers, zijn op volle kracht naar de haven gestoomd om de eerste kantjes met zeebanket thuis te varen. Morgen kan het eerste nieuwe zee banket aan de wal zijn. LONDEN (AP). Prinses Anne, het dochtertje van koningin Elizabeth van Engeland, moet helpen met afwassen. Aldus een officiële bekendmaking van Buckingham Palace. Deze maatregel is het gevolg van het intreden van de prinses in de padvin derij. Zij wordt namelijk kabouter van de speciale padvindersgroep in het pa leis. Een der eerste vereisten om als kabouter te worden opgenomen is be drevenheid in het afwassen. Eerst Markerwaard Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De Gedeputeerde sta ten van Noordholland wensen bij de volgorde van de inpoldering van het IJs selmeer nog steeds voorrang te verle nen aan de Markerwaard. In een brief aan de minister van ver keer en waterstaat schrijven zij. dat de argumenten, die er in 1955 toe hebben geleid aan de Markerwaard voorrang te geven, nog onverminderd van kracht zijn. Eigen Nieuwsdienst GLASGOW Heel Engeland leeft op het ogenblik intens mee met een mo derne versie van een bekend' sprookjes motief: de prinses en de zwijnehoeder. De hardvochtige koning is in dit geval de miljonair-scheepsbouwer Harry Dow. sett, die een leger van advokaten en particuliere detectives in dienst heeft genomen om te verhinó'eren dat zijn enige dochter, de 20-jarige Kathy. zal trouwen met een vrachtwagenchauffeur. Een jaar geleden werkte Edward Langley, die toen 26 was. in een ga rage; Kathy stopte haar wagen om ben zine te tanken, en één blik was voldoen de: het was liefde op het eerste gezicht, van beide kanten. Haar vaa'er, die onlangs visserssche pen ter waarde van zestig miljoen gul den voor Rusland bouwde, wilde er niets van horen. Hij hield Kathy's zakgeld in, en stuurde haar voor een tijdje naar Ne derland, „om die jongen te vergeten". Zodra zij echter weer terug was in En geland wist het tweetal in het geheim contact op te nemen, en tijdens de Pink sterdagen onvluchtten zij naar Schotland. Zij hoopten zich daar twee weken ver borgen le houden, waarna zij naar de Schotse wet zouden kunnen trouwen. Snelle vlucht Vader Dowsett slaagde er echter in hun verblijfplaats te ontdekken, een hotel aan Loch Lomond. Zwaaiend met een offi cieel document van het Londense hoog gerechtshof eiste hij dat Kathy direct naar huis zou komen. „Je zult mijn dochter niet krijgen!" schreeuwde hij met een stem die hon derd meter ver gehoord kon worden. Snikkend wierp Kathy zich in Edwards armen: „Laat mij niet gaan, ik houd van je." „Schurk, laat mijn dochter met rust!" „Dat zal ik beslist niet doen, mijnheer, zij is geen kind." Na deze conversatie holden Kathy en Edward naar hun auto, die buiten stond. Vader Dowsett trachtte hen tegen te hou den. maar moest toezien hoe het tweetal in snelle vaart verdween naar een nieu we, onbekende verblijfplaats. NEW DELHI (Reuter) Russische troepen bevinden zich sinds enkele da gen op Tibetaans grondgebied en nemen deel aan de strijd van de Chinezen te gen de Tibetaanse vrijheidsstrijders. De sterkte van de Russische eenheden die via de Chinese grensprovincie Singkiang naar Tibet zijn overgebracht, is niet bekend. Zij vechten in het Westen van Tibet, waar de stam van de Khamba's nog altijd verzet pleegt jegens de Chi nese onderdrukkers. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL De Belgische pers, die zeer veel werk maakt van het bezoek dat koning Bou- dewijn aan de Verenigde Staten brengt, schudt eensgezind het hoofd over het verschil tussen het optreden van de koning wan neer hij buitenslands België ver tegenwoordigt en zijn gedrag bij officiële gelegenheden in België zelf. „In Amerika lacht hij, net als des tijds in de Congo", schrijft een Brus sels blad. dat zich verder afvraagt wat wel de reden kan zijn van het gebrek aan opgewektheid dat de koning te kent wanneer hij in België is. Men moet in het oog houden dat er in België van het begin af een pro tocol is gegroeid dat eist dat'de rege rende vorst minzaam en cerebraal dient te zijn en steeds een ernstige houding moet aannemen tegenover het volk dat verondersteld wordt van gro te afstand naar de vorst op te kijken. Aristocratische etikette Er bestaat tussen koning en volk slechts contact door middel van zeer zorgvuldig uitgekozen vertegenwoordi gers, samengesteld uit de juiste poli tieke kleurcombinaties en overeenkom stig de aan het Belgische hof heer sende etikette; die etikette is door aristocraten opgesteld en die aristo craten delen in hofkringen geheel en al de lakens uit. Het is bekend dat Koning Leopold zich aan het protocol veel minder ge legen liet liggen dan in hofkringen wel aangenaam werd gevonden. En dat is dan ook een van de redenen waarom deze vorst bij de beruchte konings kwestie destijds uit die kringen zo op merkelijk weinig steun kreeg. Er zijn echter vele Belgische kranten die de vraag stellen of het alleen maar het protocol is dat koning Boudewijn ervan weerhoudt zich tussen het Bel gische publiek vrolijk te tonen. Zij vra gen zich af of de gedwongen troons afstand van koning Leopold, die ko ning Boudewijn uiteraard zeer aan het hart is gegaan, door hem niet wordt opgevat als een voortdurende aan leiding totverwijt aan het Belgische hof, dat het zijn vader zo iets heeft i kunnen aandoen. Uit hét feit dat er vrijwel geen krant is die zich niet op een of andere Koning Boudewijn van België heeft in Hollywood een bezoek gebracht aan een der koninginnen van het witte doek. Hij bleek uitstekend op te kunnen schieten met Gina Lollobrigida. en ver zekerde haar dat koningen óók veel last hebben van fotografen. Frank Sinatra zei: „Maar ze zullen u nooit vragen vier maal achter elkaar het zelfde liedje te zingen!" (telefoto) wijze over deze kwestie uit, kan men opmaken, hoezeer de houding van de koning der Belgen in eigen land het publiek ter harte gaat. BREDA (Aj.N.P.) Voor de lozing van het Bredase industrie- en rioolwater wordt thans aan de Emerweg een pers leiding aangelegd, die het water via de stedelijke gemalen naar Moerdijk zal afvoeren. Tot dusver werd al het afvalwater ge loosd op de singels in de binnenstad, die daardoor een ondraaglijke geur gingen verspreiden en voortdurend moesten worden uitgebaggerd. Op vier plaatsen in Breda zijn nu ge malen gebouwd. Van daar uit zal het vuile water naar het grote verzamel- gemaal worden geleid, dat thans gereed is gekomen en waarop de persleiding naar Moerdijk zal worden aangesloten. DELFT. In het Delftse Wilhelmi- napark is het beeld Jongetje op Hob belpaard van zijn sokkel gevallen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Men vermoedt dat de hou ding van sommige ouders niet vreemd is aan de vernieling. Het is herhaalde malen geconstateerd, dat ouders hun kinderen op de nek van het paard voor he jongetje zetten. Het beeld was van de Delftóe beeldhouwer H. J. Tieman en stond sinds december van het vorig jaar in het park. Burgemeester van Heinkenszand wordt op 1 juni de heer N. W. Eisen uit Wassenaar. Hij is 43 jaar oud, lid van de KVP en werkzaam op de gemeente-1 administratie van Wassenaar. j Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Jarenlang leek Gi- venchy bij de Nederlandse confectie een volslagen onbekende. In elk geval durfden de Nederlandse fabrikanten van kleding het niet of nauwelijks aan, mo dellen naar het voorbeeld van deze couturier, reeds in de tijd van Dior als inspirator van de mode heel belangrijk, in confectie te vervaardigen. Givenchy heeft echter in vele landen op de toonaangevende confectie-indus- trie grote invloed gekregen en kleding kan nauwelijks meer actueel zijn, wan neer men zijn stijl negeert. Dat men ook in Nederland wat dit aangaat de bakens verzet, is mede in verband met de Euromarkt, dan ook heel belangrijk. Plaza die in ons land aan de top staat voor mantelconfectie, toonde in zijn Am sterdamse showroom een collectie nieu- Eigen nieuwsdienst DEN BOSCH. Tegen de Bossche oaféhouder C. K. is gisteren in hoger beroep voor het Bossche gerechtshof vijf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, nadat hij op 5 maart door de Bossche rechtbank tot zes jaar met aftrek was veroordeeld. K. had op 29 november van het vorig jaar zijn café in brand gestoken om tienduizend gulden van de verzekering te kunnei Innen. Zes gezinnen, die in het dubbele pand woonden, liepen bij de brand ernstig gevaar. Bij de behandeling voor het hof bleek, dat de psychiater was terug gekomen op het oorspronkelijke rapport, dat hij over de caféhouder had uitgebracht. Hij verklaarde nu, dat de verdachte tijdens het plegen van het misdrijf verminderd toerekeningsvatbaar was geweest. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Karei en Doorman he ten de twee honden, die de bemanning van het vliegkampschip Karei Doorman heeft gekocht voor het Koninklijk Ne derlands Mindengeleidehondenfonds. Het geld brachten de Jantjes bijeen tijdens de reis naar de West, die het smaldeel V kort geleden heeft gemaakt. De commandant van de Karei Door man, kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede zal de dieren dins dagmorgen aan boord van zijn schip, dat in Rotterdam ligt, overdragen aan mevrouw mr. Arina Groen-Korthof, be stuurslid van het fonds. we modellen die ons het bewijs leverden, dat men daar deze nieuwe richting reeds is ingeslagen. De stijl van Givenchy werd er name lijk vooral als leidraad voor de nieuwe mode bij mantels gekozen. De geheel uit het effect van de coupe voort komende allure van die stijl, wist men ook heel meesterlijk te interpreteren, wat veel vakmanschap vereist. Van het „reversible systeem", door Givenchy met Balenciaga als eersten opnieuw voor de mantelmode ontwik keld kregen wij bij Plaza eveneens voor beelden te zien. Bij regenmantels voor jongeren onder andere, die op deze manier in twee ver schillende weefsels op elkaar verwerkt werden uitgevoerd. Plaza behoort ook tot de nog vrij weinige Nederlandse kledingfabrikan ten die op de ontwikkeling van de Italiaanse mode let voor inspiratie. Man tels naar Simonetta, die in Amerika veel naam jieeft, troffen wij onder an dere bij zijn modellen aan. Over Amerika gesproken, deze con fectionair weet telkens ook met veel in zicht bepaalde „schlagers" uit dat we relddeel in de Nederlandse mode te in troduceren. Sportieve regenmantels behoren daar ditmaal onderandere toe. Die mantels zijn voorzien van een orlon voering, precies in de tint van de stof geverfd. Wasbeerbont wordt aa nde hals als gar nering gebruikt. Buitenlapdse inkopers bestelden en thousiast veel mantels in dit genre, maar de Nederlandse detaillisten bleken helaas dat voorbeeld nauwelijks te dur ven volgen. De Nederlandse jeugd zou deze mo dellen echter zeker even snel en enthou siast accepteren als de leeftijdgenoten in Frankrijk en Amerika. Mode en Euromarkt; zestig procent meer export-orders dan het vorig jaar kon Plaza ditmaal noteren na de shows van de nieuwe modellen. Voor een groot deel is dat zeker ook te danken aan het feit, dat men Givenchy die in vele landen de wegwijzer voor de Euromarkt- mode is geworden, als inspirator durfde kiezen. Op de Euromarkt-mode heeft de Givenchy grote invloed. Dat men in Nederland dit Europese voorbeeld volgt, toont deze mantel. Plaza koos voor dit model een ontwerp van de Givenchy als inspiratie. Advertentie DEN HAAG Een drietons truck van de Koninklijke landmacht is gistermid dag, op de weg van Ermelo naar Har derwijk uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Er vielen een zwaar gewonde, twee minder zwaar gewonden en zes licht gewonden. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft John Foster Dulles, zijn vroegere minister van buitenland se zaken, onderscheiden met de Medal of Freedom. Dit is de hoogste onder scheiding die de Amerikaanse regering aan een burger kan toekennen. De toestand van Dulles, die aan kan ker en longontsteking lijdt, blijft hoogst ernstig. Hij krijgt geregeld pijnstillen de middelen. Zijn familie bevindt zich in voortdurend contact met het zieken huis waar hij wordt verpleegd, het mi litaire hospitaal Walter Reed in Wash ington. Majoor John Eisenhower, zoon van de president en een van zijn adjudanten, heeft de medaille die bij de onderschei ding behoort, overhandigd aan mevrouw Dulles. Deze heeft haar dinsdagavond aan haar man gegeven. De Medal of Freedom is Dulles ver leend „voor bijdragen van de hoogste orde aan de veiligheid van de Verenig de Staten en de vrede in de wereld." Advertentie WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP MAAK EEN LEUKE TEKENING met hel Klene-mannetje (of geef een aordig idee voor onze tekenaars) en zend deze met één Frujetta wikkel aan Kiene N.V. Amsterdam. Vermeld naam, adres en leeftijd, like week 20 prijswinnaars je proeft het... EEN PRODUCT it! ym MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 SS„3 LONDEN. Premier Kroesjtsjef heeft voorspeld dat de Geneefse minis tersconferentie resultaat zal hebben en dat de Sowjetunie heel veel wil doen om dat resultaat mogelijk te maken, maar dat het voorstel van de westelijke mogendheden er niet de grondslag van zal kunnen zijn. Kroesjtsjet uitte zijn voorspelling in een gesprek met Amerikaanse zaken lieden. Dat gesprek werd eergisteren gevoerd maar de bijzonderheden erover bereikten het westen pas een dag later. Het denkbeeld van de vereniging van West-Berlijn en Oost-Berlijn verwierp Kroesjtsjef. Het samengestelde weste lijke plan, waarvan <iet een onderdeel is, noemde hij „onrealistisch". Al evenmin kon een ander onderdeel, het voorstel over uitschrijving van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland, zijn goed keuring wegdragen. Het samengestelde westelijke plan is naar zijn mening behalve onrealistisch ook veel te ingewikkeld; zo ingewikkeld dat hij het niet kan ontwarren. Uit de berichten uit Moskou over Kroesjtsjefs oordeel over de westelijke voorstellen blijkt niet of hij er in zijn gesprek met de Amerikaanse zakenlie den zijn eigen visie op een oplossing van de moeilijkheden tegenover heeft gesteld. HONGKONG (AFP). De intellectu elen van communistisch-China kunnen weer rekenen op een periode van meer vrijheid. Dat valt op te maken uit een artikel in het orgaan van de leiding van China's communistische partij, De ro de vlag. De campagne der honderd bloemen zal op beperkte schaal worden hervat, staat in het blau. Dit betreft met name het gebied van kunsten en wetenschap pen. Laat honderd bloemen bloeien, heeft de vroegere president Mao Tse-toeng destijds gezegd. Als gevolg daarvan brak een stroom kritiek los op het re giem en de communistische partij. De teugels die na Mao's woorden wat wa ren gevierd werden ogenblikkelijk weer aangehaald en een scherpe campagne ingezet tegen vooraanstaande intellectu elen en politici. De nieuwe „bloeiperiode" valt samen met de terugkeer naar hun wetenschap pelijk werk van ruim twee miljoen in tellectuelen en studenten, die een jaar lang op het land of in fabrieken hebben gewerkt. ALGIERS (Reuter) President de Gaulle heeft opnieuw acht ter dood ver oordeelde Algerijnse verzetslieden gra tie verleend. Bij de acht mannen bevinden zich en kelen die het doodvonnis over zich heb- ven horen vellen wegens een poging in 1956 om de bekende parachutistengene- raal Massu té doden. Vorige maand is er onder de Fran sen in Algerije nogal wat ontstemming geweest, toen bekend werd dat generaal de Gaulle gratie had verleend aan een aantal Algerijnse nationalisten. In The New York Herald Tribune: Nu de tweede week van de bespre kingen in Genève een flink eind gevor derd is blijven de twee Duitslanden even ver van elkaar verwijderd als ooit tevoren en de kloof tussen Moskou en het Westen is niet merkbaar verkleind. Gecombineerde voorstellen zijn door beide zijden op tafel geworpen en verworpen: woordvoerders van alle de legaties hebben het hunne gezegd aan kleine rechthoekige tafels zo goed als aan de grote ronde. In feite is de con ferentie tot dusver verlopen langs voor spelbare en te verwachten lijnen. En toch zijn er voldoende lichtpuntjes ge weest die de hoop hebben gewekt, dat gedeelten van de voorstellen gered kunnen worden om als basis te dienen voor productieve onderhandelingen, openbaar of achter gesloten deuren. De conferentie kan nog altijd naar de top leiden of naar het moeras nu moet de beslissende wending komen. In Die Welt (Hamburg) Tot dusver heeft nog niemand be raadslaagd. Oost en West hebben er vrede mee gehad bekende stellingen te poneren. Thans is hét ogenblik geko men de propagandafase van de bijeen komst te beëindigen. Als er enig tast baar, feitelijk resultaat moet komen dan kan dat alleen als gevolg van ver trouwelijke besprekingen. In de Frankfurter Allgemeine Zeitung: Het gaat er in Genève en op „de top" in de eerste plaats om hoe het gevaar voor de wereld weg te nemen, dat is teweeg gebracht door de een zijdige Russische actie met betrek king tot Berlijn of de bekendmaking ervan. Het staat vast dat de mate van ont spanning die een staken van de proe ven met kernwapens met zich mee zou brengen, het complex van spanningen niet kan wegnemen die het onderwerp zijn van de conferentie van Genève, noch kan dit de weg naar de top ga randeren. In de Kölnische Rundschau: Het is te hopen dat er vooruitgang wordt geboekt bij de onderhandelingen om te komen tot een staken van de proeven met kernwapens en dat dit wellicht van invloed zal zijn op de moeilijke politieke kwesties waar men het oneens over is.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7