Reuzedok vaart in na gelukkige veilige haven Golden Fiction DIEVEN GEGREPEN BOVENOP GESTOLEN GOUDEN SIERADEN Pech was misdaad steeds flinke neuslengte voor ROTTENDE VIS BIJNA OVERAL WEG ADAMSKI BRACHT EEN BOODSCHAP VAN VENUS Eert miljoen dollar voor fles op Rotterdams Euromast Honderden auto's hieven claxonconcert aan Ontkennen zal niet baten POGING TOT WURGING LEO VISTE RINGEN i IN RUIL-ACTIE s i i Eén melding met dertien punten Onder ons gezegd, toch maar liever... SJAH OP WEG Pag. 5 Opgelucht Meegevallen Spannende manoeuvre Sigaretten te water Op de minuut VIJF ROTTERDAMMERS IN ARREST Geen durf Afvoer naar zee MEER INLEGGERS Havenaknleg Bergen op Zoom is begonnen Jan de Springer haalde het niet Dinsdag 19 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Grijs en leeg lag de Waterweg voor uit. De Harwichboot Koningin Emma salueerde eerbiedig. En de binnenko mende jachten, die hadden deelge nomen aan de internationale zeezeil- wedstrijden. woeien ais snippers pa pier voorbij het zwarte dok. door Barend Maaskant A/B SLEEPBOOT ELBE. "Vaders met kleine kinderen op de arm stonden tussen de duizenden mensen op de pier en bij de sema- foor van Hoek van Holland, toen zondagochtend om kwart voor zes het reuzendok veilig de Nieuwe Waterweg werd opgebracht naar zijn ligplaats bij de R.D.M. te Rotterdam. Die geweldige belangstelling was tot zover het opwindendst van de hele reis. Ter ere van de bemanningen van de Elbe, de Schelde en de Tasmanzee en van het dok hieven honderden auto's daar een claxonconcert aan. Drie uur later en steeds maar mensenmenigten, waar men aan de oever van Waterweg en Nieuwe Maas kon staan lag het dok om ringd met een vloot havensleep boten bij de Heysehaven, waar het op een gunstig moment ingedrukt moest worden. Als laatste zeesleper moest de Elbe losmaken. Met zware hamers werd de sluiting van de ketting bewerkt. Om beuren toon den de runners hun kracht, maar het lukte niet. Met grote inspanning hielden intussen de havenboten het logge, windvangen- de gevaarte vrij van de op de boeien liggende Noorse tanker Spinanger. Toen werd een snijapparaat te hulp geroepen. Er moest zo snel gewerkt worden, dat er geen tijd was om een masker op te zetten. Het was een kwestie van minuten om een ketting- schalm door te branden, voordat de tros in het water plonsde. Maar het losgooien had toch een half uur °e duurd. Het leek, of er geen moeilijkheden meer konden komen. Om kwart voor negen voer de sleep dwars van Schie dam. Drie Dockyards, sleepboten van de R.D.M., maakten vast. Vijf minu ten later lieten de runners op het dok de trossen slappen van de Schelde en de Tasmanzee. Nog een kilometer was het dok verwijderd van de Heyse haven toen de tros van de Elbe zijn weerspannigheid demonstreerde. Het werden dertig spannende minuten. De man, die uit voorzorg bij het anker gecommandeerd was, kon weer naar zijn maats terug. Nog een Dockyard kwam er ter assistentie bij. Tien krachtige werk paarden van de rivier hielden het logge varken toen een kleine twee uur in toom totdat het water stil ge noeg was om het de haven in te prikken. Kapitein Poot voelde zich pas op gelucht, toen hij naar kapitein D. van Dorp op de Achilles, die de haven- boten leidde, koen roepen: ,,Zo jij bent ook dik geworden van het leven aan de wal...." Te Maassluis hoorde hij, dat het nieuwe weerbericht sprak van een krachtige wind, windkracht 5—6. Een beetje geluk komt de zeeman nu en dan wel toe! Ik moest aan sleepbootcomman dant kapitein A. Poot denken. Elba's eerste machinist P. van Willigen had tegen hem gezegd bij het passeren van het Noorderhoofd: Gefeliciteerd. hlJ ging als een zonnetje naar bin nen". Kapitein Poot glimlachte en ant woordde: ,.Hij is er nog niet". Nadat hij in de thuishaven Maas sluis had afgemeerd, zei hij eenvou dig: Alles is goed gegaan en het weer is meegevallen". Hij bekenac evenwel ook:,.Bij de Heysehaven was het even kritiek". Het venijn zat inderdaad in de staart. Dat werd zaterdag al merk baar. 's Ochtends om 9 uur voer de sleep op 26 mijl dwars van de Water weg. Zij zou onder deze gunstige om standigheden 's middags om 4 uur voor de mond kunnen zijn precies op tijd om van het tij van half vijf gebruik te maken. De scheepvaart was edllter gewaarschiïwd, vdat 'de „^volgende ochtend pas de Waterweg vrij gehouden zou Worden voor de sleep. Het was niet meer mogelijk daarin verandering te brengen. Bijna een etmaal lang moest de sleep gaande gehouden worden. De motoren gingen minder toeren maken om zoveel snelheid te houden, dal slepers en dok op de wind bleven liggen. Het weerbericht van die och tend klonk nog goed: wind noordoost tot oost, windkracht 2—3, mooi of ge deeltelijk bewolkt. Maar van de Azo- ren uit bewoog zich een diepe depres sie in oostelijke richting met een snelheid van 25 mijl per uur. Ver wacht werd, dat die snelheid zou af nemen. Zo sukkelden wij op ruime afstand van de Nederlandse kust naar het noorden. Ter hoogte van Zandvoort werd rechtsomkeert gemaakt. Dat klinkt eenvoudig, maar in werkelijk heid is dat een spannende manoeuvre, omdat het grote vakmanschap vergt niet elkaar trossen in de schroet te krijgen wanneer drie sleepboten vlak naast elkaar varen. Bij het rondgaan komen de trossen dan steeds dichter bij het achterschip. Het ging goed en met het windje ach terin waren er verder ook geen moei lijkheden. Op die doos met vier dui zend sigaretten na. Zij moest van de Tasmanzee naar de Schelde, en de Elbe moest als tussenstation fungeren Behoedzaam werd zij overgevierd, maar halverwege zakte de kartonnen doos uit de lus en verdween voor eeuwig in de plomp. De man. die er verantwoordelijk voor gesteld werd. heeft dat wel geweten Te middernacht stak de wind iets op. De zee liet zich wat kennen en toen er weer gedraaid werd, verwek ten de zoeklichten op de trossen een geheimzinnige sfeer. De halve maan scheen af en toe op de witgekopte bruisende golven, die tussen de schepen braken. Drie uur later probeerde de loods met zijn portofoon aan boord van de Elbe te komen. De motorjol danste zo hevig, dat wel zijn apparaat over kwam, maar zelf liet hij zich op de Schelde afzetten. Verscheidene sche pen haastten zich om nog eerder bij de Waterweg te komen, want dc vier kustsleepboten Argus, Atlas, Achilles en Ajax kwam al naar buiten om vast te maken teneinde bij te sturen tij dens het passeren van het Noorder hoofd. Vervolg van pag. 1 Met deze fantastisch snelle arrestatie heeft de politie de hand gelegd op twee beruchte inbrekers, die al va ker veroordeeld zijn. Het zijn de 37-jarige los-werkman J. H. van de L. uit Rotterdam en de 34-jarige timmerman A. J. M. K. uit Den Bosch. Hoewel zij hardnekkig blijven ontken nen, meent de politie dat geen twij fel mogelijk is of zij zijn de daders. Ook verwacht men, dat nu ook een hele serie inbraken in verscheidene plaatsen tot oplossing zullen komen Ontkennen zal niet veel helpen. Anlu en Ria Hecker, die recht tegenover de juwelier De Mey wonen, hebben al thans een van het tweetal positief hei kend bij de confrontatie. Zij hadden de beide mannen uit de winkel zien komen, toen de alarminstallatie in werking was gekomen. Zij- gingen er ook direct op af. omdat zij wisten dal de heer G. de Mey 's middags om twaalf uur per auto was vertrokken Ook de heer Ottevanger, die het num mer van de auto had genoteerd, heeft de mannen herkend bij de confrontatie. Toch blijven zij even hard, als op het moment dat de politie hen verraste bij het begraven van de buit. De ontdekking Kapitein Poot werkte opnieuw op de minuut. Enkele maken werden de trossen ingekort. Toen zijn Elbe de neus dwars van het Noorderhoofd had was het precies kwart voor zes. Het. achterstuk van het dok vertoonde neiging om naar het zuiden af te drij ven, maar de kustboten Alblasserdam en Apollo kwamen erbij om dat tegen te gaan. Op alle wegen rond Dordt reden mobilo foonwagens van de politie. Een van de surveillance-auto's van de verkeers groep der rijkspolitie te Dordrecht, ont dekte de auto op de verbindingsweg nabij de pleisterplaats Van Kekum. De mannen hadden echter de politie veel eerder gezien. Op het ogenblik, dat de politie bij hen stopte, lagen zij lui in het gras te zonnen. „Mogen wij soms nog niet eens zonnen op Eerste Pinksterdag?" was hun vraag. ..En was is dat dan?" vroeg de politie, die in het gras bij de mannen gouden ringen zag glinsteren. Enkele ogenblikken later was «en tweede politieauto ter plaatse en voor de man nen kans kregen te ontvluchten, zaten zij in de politieauto op weg naar Dordrecht, Een later onderzoek wees uit, dat het grootste deel van de buit in een oude binnenband was verstopt, die in de sloot langs de weg was geworpen. In het hoge gras werd een versgegraven kuil gevonden, waaruit ook een groot aantal gouden ringen en armbanden te voorschijn kwam. Op verzoek van de politie heeft een boer uit de buurt het gras gemaaid op de plek waar de twee zonnebaders waren aangetroffen. Na dit werk zijn nog meer sieraden- gevonden. Spectaculair weekeinde Voor de familie Ottevanger is dit Pink- sterweekeinde wel bijzonder spectacu lair geweest. Niet alleen dat de twee inbrekers direct achterhaald konden worden door de oplettendheid van de heer Ottevanger; zaterdagmiddag redde Jan Ottevanger een driejarig meisje uit de Spuihaven, die langs de Vest loopt. Het kind was recht tegenover het huis van de familie Ottevanger op het talud met een hondje aan het spelen en viel opeens te water. Jan Ottevanger, die ook dit toevallig zag, sprong met drie treden tegelijk de trap af. stak de straat over, dook het kind na en bracht het op het droge. De volgende middag bracht hij zijn va der de tijding van de inbraak, niet wetende dat zijn vader door het raam van hun bovenhuis de inbrekers had gezien én het nummer van de auto had genoteerd. De inbraak bij juwelier De Mey toont veel overeenkomst met twee andere inbraken op de Voorstraat te Dor drecht en verscheidene andere inbra ken in andere steden. Ook nu werd evenals vorig jaar 5 mei, toen eveneens op zondagmiddag werd ingebroken bij juwelier Visser op de Voorstraat te Dordrecht, met een koe voet die voorzien was van een schroef, de deur opengewrongen. Vlak bij het slot werd het scherpe gedeelte van de koevoet tussen deur en deurstijl ge- Adverlenlie drukt. Door de schroef aan te draaien, zette de koevoet uit en zo werd het slot geforceerd. De inbraak van vorig jaar was nog steeds niet opgehelderd. Evenmin als de inbraak bij een groentehandelaar op de Voorstraat, waar de buit uit vijf duizend gulden had bestaan. Het goud dat bij juwelier Visser was gestolen, is nimmer teruggevonden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Amster damse recherche van het bureau War moesstraat hetzelfde bureau. dat vier-en-twintig' uur later voor de moord op de vrouw in de Bergstraat werd ge alarmeerd de eenendertig jarige bankwerker B. de W. gearresteerd. De man had geprobeerd een vrouw wonende in een souterrain aan de Oude Nieuwstraat te wurgen. Hij was bij deze vrouw, die in haar buurt de bij naam van Langharige Nelly heeft, reeds bijzonder agressief binnengekomen. Toen de vrouw allerminst van zijn bezoek bleek gediend, beet hij haar woedend toe. ik ga niet weg voordat ik je ge wurgd heb. Inderdaad probeerde de bankwerker de daad bij zijn gevaarlijke woorden te voegen. Een heftig gevecht volgde en op dit rumoer snelden enkele vriendin nen van de vrouw toe. In het tumult wist de bankwerker daarop te verdwij nen, maar de politie rekende hem in toen hij een half uur later weer ifi de zelfde buurt rondscharrelde om zijn fiets op te halen. Niet alleen hebben politie mannen tot hun middel in het water gestaan om de gestolen goudschat op te vissen, ook Leo van der Pol uit Rijsoord schrok niet voor de modder terug. Op tweede Pinksterdag was hij vroeg uit de veren. In de sloot waarin de inbrekers een groot deel van de gestolen buit hadden ge gooid, viste hij nog twee gouden ringen op. Uren had hij daarvoor met een stokje in de modder staan peu ren. Dit is de plek waar de rovers die eerste Pinksterdag in Dordrecht op klaarlichte dag voor een ton aan juwelen stalen, hun buit aan het verbergen waren, toen de politie hen snapte. I Nog slechts tjm 23 mei I Grandioze i Uw oude fototoestel is waard. Inlichtingen bij uw fotohondelaar ROTTERDAM. Vrijdag 13 febru ari was voor vijf Rotterdamse boeven waarlijk een ongeluksdag. Drie van hen werden toen gegrepen, enkele uren na een mislukte overval op een be jaarde vrouw in het zuiden van de stad. De twee anderen werden aan gehouden, nadat een van het eerder gearresteerde drietal was gaan dooi- slaan Hij had namelijk gehoord dat zijn compagnon, met wie hij behalve duistere zaakjes ook een constructie- werkplaats dreef, zijn vrouw met on derhield en het bedrijf op de goede manier voortzette. Voor het vijftal kon het iedere keer als het de smalle paadjes opging, wel vrij dag de dertiende zijn. want hoeveel ovei- vailen en inbraken het in het cafe van een van hen ook beraamde, geen enkele slsHSdC' Zo vatten de mannen het plan op een boer in Spijkenisse. die iedere ochtend met twintig tot dertig mille naar de Rotterdamse veemarkt ging te belo ven. Om vijf uur 's ochtends stonden zij voor zijn deur. een zak zand in de hand om hem neer te slaan, maar de boer vei- liet zijn huis door de achterdeur en ver dween in zijn auto. In het café-hoofdkwartier werd een boer met een dikke portefeuille binnen geloodst om hem van drie mille af te helpen. De drukte belette dat echter. Toen een gezin uit zuid in het café was. gingen enkele van de heren naar het huis. Zij vertelden dat zii niet binnen hadden gedurfd omdat een andere bewo ner zich op de galerij liet zien. Vreemd genoeg werd er later toch zeshonderd gulden vermist. Een kruidenier in Krimpen aan de Lek werd ook 's nachts bezocht, maar de geld kist met drie duizend gulden werd over het hoofd gezien. Een textielhandelaar, die aan de Pleinweg in Rotterdam woon de, ontsprong de dans. omdat hij. toen hij niet thuis was het licht had laten bran den. Toen een van de vijf zijn zwager vroeg naar de uitbetaling van de lonen op diens zaak. werd hij de deur uitgeschopt. Later werd een overval beraamd op de boekhouder van een Rotterdamse machi nefabriek. die de gewoonte had de kas iedere avond in een aktentas mee naar huis te nemen. Toen men zich bij zijn woning strategisch had opgesteld, we derom met de zandzakjes in de hand. stond op het punt. waar de overval zich zou gaan afspelen, een auto met twee in zittenden en de boekhouder bereikte on gehinderd zijn woning. De pech was daarmee niet ten einde want toen tenslotte een postauto zou wor den leeggehaald, deinsden ze ook terug. Het rayon van de auto. waarin zich voor een waarde van honderdduizend gulden bevond, was uitgekiend. De wagen stopte in Krimpen aan de Lek en een band werd doorgeprikt. Op een eenzame weg merkte de chauffeur dat hij een lekke band had. Hij stapte Uit. maar zijn achtervolgers sloegen hem maar niet neer. want, zo zei een van hen: Mijn auto is in het dorp herkend en het kon dus wel eens fout lopen. Het vijftal wordt voorlopig nog vast gehouden. De politie vermoedt dat het nog wel meer op zijn kerfstok heeft dan het tot nu toe heeft willen vertellen. Eigen nieuwsdienst ALPHEN A. D. RIJN. Honderden kilo's rottende vis zijn zaterdag op tal van plaatsen in het hart van Zuid- Holland uit het water opgevist en ter vernietiging weggevoerd. Op de Rijn is vrijwel geen dode vis meer te zien, behalve in enkele inhammen. Avifauna heeft bij het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn geklaagd over de ontbindende vis in de insteekhaven bij het park. Ook de exploitant van het paviljoen De Brasem in Oudewetering was in het weekeinde slecht gehumeurd. Hij weet het aan de waarschuwing tegen het zwemmen, die nog steeds van kracht is, dat hij slechts de helft van het nor male bezoek kreeg. De bondsbestuurder van de Algemene hengelaarsbond, de heer A. Dunnewind, heeft er intussen in een brief aan Rijks waterstaat zijn voldoening over uitge sproken dat zijn suggesties zijn aanvaard om in Gouda en bij andere belangrijke inlaatpunten eerst monsters te nemen, alvorens water in te laten. Hij betuigde tevens zijn tevredenheid over de toezegging van Rijkswaterstaat kleine visvijvers aan te leggen, waarin de reacties van de vis op het water kun nen worden bestudeerd. De heer Dunnewind verzocht voorts in zijn brief de vuilnisstortplaatsen zodanig te verplaatsen, dat het water dat door het vuilnis wordt verontreinigd,, niet onmid dellijk naar de binnenwateren kan wor den 'gezogen. Ook heeft hij gevraagd voor de tijd dat zulks nog niet is gerealiseerd, de stortingen van vuil slechts op zodanig plaatsen te doen geschieden, dat de on middellijke afvoer naar zee is verzekerd. Hij wijst er op. dat het wellicht aan beveling verdient de stortplaats bij Gou derak uitsluitend te gebruiken voor het storten van droog vuil. De vergiftiging van het water door af valstoffen is voor het Wormerveerse lid van Provinciale Staten, de heer P. Kui per, aanleiding geweest schriftelijke vra gen te stellen aan Gedeputeerden van Noordholland. Hij herinnert eraan dat gevaarlijke vervuiling op kleine schaal in de Zaan streek meermalen is voorgekomen. Met het Zuidholïandse voorbeeld voor ogen vraagt hij thans onverwijld een verbod voor lozing van giftige stoffen op de Zaan en op de vaarten en polderwateren in de Zaanstreek. K.N.V.B.-TOTO Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De toto-commissie van de K.N.V.B. -zat er gisteravond tien uur nogal raai' tegenaan te kijken: op dat moment was er slechts één melding van dertien goed voorspelde uitslagen binnen. Niet meer, niet minder. Daar er tot en met woensdag twaalf uur gelegenheid bestaat, rekent men erop, dat het tegen dat tijdstip wel telefoontjes „regenen" zal van ge lukkigen die veertien, of wellicht vijftien uitslagen goed hebben. Het gaat tenslotte nog altijd om een eerste prijs van 69 780 en een tweede van 29 905 gulden. Het aantal inleggers was deze keer weer iets groter: 201 165, die samen een bedrag van 284 815 gulden bijeen brachten. De Caritaspool telde deze keer 14.669 deelnemers, die 16.313 gulden inlegden. Voor het „goede doel" was 9.780 gulden beschikbaar. De eerste prijs bedroeg 3500 gulden en de tweede 1500 gullen. Er meldden zich drie deelnemers met tien goed voorspelde wedstrijden en vijftien met negen. Advertentie d* *ackts4* nam, atU BERGEN OP ZOOM (ANP). De uitvoering van de eerste fase van de aanleg van de Theodorushaven in Ber gen op Zoom is gegund aan het Aanne mingsbedrijf Van Oort uit Werkendam. Bij de aanbesteding was dat bedrijf met 1.746.000 gulden de laagste inschrij ver. De aannemer was, in afwachting van de officiële gunning, al begonnen de no dige materialen naar Bergen op Zoom te brengen. Toch zullen daarmee nog ongeveer vijf weken gemoeid gaan. Daarna kan het werk in volle omvang beginnen. Van onze verslaggever DEN HAAG. Ruim duizend men sen hebben op een kille Tweede Pink sterdag in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen voor vijf gulden de Amerikaanse vliegende-sehotel-profeet George Adamski nog eens horen ver tellen wat hij de afgelopen jaren in woord en geschrift al talloze malen heeft medegedeeld over zijn beweerde reizen door het heelal in een van de planeet Venus afkomstig ruimteschip. Adamski's relaa. werd eerst op onbe holpen wijze vertaald door zijn vertegen woordigster in Nederland, Rey d'Aquila, maar Adamski maakte op verzoek van het publiek een einde aan haar gehak kel en ging in zijn sappig, lichtelijk door een spraakgebrek ontsierd Amerikaans zonder die hulp verder met zijn onge looflijk gedetailleerd verhaal over de Venusianen die het zo goed met ons mensen voor hebben en ons daarom uit hun vliegende schotels blijven gadeslaan. Na deze snel veranderende wereld waarin wij leveh en waarin volgens hem geen evenwichtige regeringen meer be staan en geen mens meer met beide benen op de grond staat zal de mensheid een prachtige toekomst wachten indien zij maar wil luisteren naar de vinger wijzingen van de Venusianen. De mens heid. zo waarschuwde Adamski, speelt thans een gevaarlijk spel met de bouw stenen van het heelal, en daarom houden de Venusianen een wakend ook in het zeil. Vroeger broodjeswinkel Waarom zij hem juist als bemidde laar hebben uitgekozen weet deze ama teurastronoom. die lange tijd een brood jeswinkel in de nabijheid van de be roemde Amerikaanse sterrenwacht op de berg Palomar in Californië heeft geëx ploiteerd, zelf niet. Volgens zijn eigen woorden is hij trouwens niet de enige uitverkorene van de Venusianen. Er zou den nog zeker 2500 andere aardbewoners mee de wereldruimte in zijn geweest in een Venusiaans ruimteschip Af en toe wist Adamski niet meer wat hij echter had beweerd. Hij sprak zichzelf dan ook nogal eens tegen. Zo bijvoor beeld in zijn mededelingen over het ge loof van de Venusianen. Eerst hield hij zijn gehoor voor dat zij een veel beter geloof hadden dan welk aards geloof ook. Later, in antwoord op een der geselec teerde vragen uit het. publiek, verklaar de hij glashard dat de Venusianen niet aan geloof doen. De lantaarnplaatjes en kleurfilmopna men van vliegende schotels die Adamski liet zien konden alleen de volstrekt na leven onder zijn gehoor overtuigen. Men kreeg fantasielekeniögen te zien en, wat de filmopnamen betreft, vage aan de hemel bewegende liehtstipjes en -kringen. 's Ochtends was Adamski op het Paleis Soestdijk ontvangen door koningin Ju liana en prins Bernhard. Bij het onder houd waren aanwezig de chef-staf van de luchtmacht, luitenant-generaal H. Schaper, de specialist op het gebied van de luchtvaartgeneeskunde professor dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de Utrechtse rijksuniversiteit, professor dr. M. Rooij, hoogleraar in de leer der communicatie middelen aan de Amsterdamse gemeente universiteit, en C. Kolff, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse vereni ging voor luchtvaart. Adamski gaf in antwoord op gestelde vragen een uiteen zetting over de voorstelling die hij zich van het interplanetaire verkeer maakt. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Theodore M. Mi chel, zeven-en-veertig; jaar, een vier kante Amerikaan en vice-president van de Pepsi-Colafabrieken, vindt het maar heel vreemd, dat onze nationale luchthaven Schiphol niet aan de rand van Rotterdam ligt. De afstand tussen Rotterdam en Amsterdam was voor deze grote za kenman zulk een onverteerbaar brok, dat hij gistermiddag bij zijn aan komst uit Parijs op Schiphol een he likopter op het platform var. Schiphol had besteld. Uit het lijntoestel kon Mi chel zodoende onmiddellijk in het hef- sclirocfvliegtuig overstappen, dat hem naar Rotterdam bracht. De heer Michel bleek overigens in de enkele minuten die hem bij het overstappen restten, bezield van der gelijke snelle plannetjes. In Nederland was hij namelijk even voor een serie besprekingen. Een onderhoud met Rot terdams burgemeester we beginnen er een nieuwe fabriek, zei hij achte loos een ontvangst in Den Haag, die loor zijn persoonlijke filmrelatie, Lin da Christian, zal worden opgeluisterd sn enkele bezoekjes her en der in het kader van de organisatie van zijn li- monademerk. Over dat merk vertelde de vice-pre sident ons nog onder de gevaarlijk zwiepende hefschroef van de helikop ter: ik wil een metershoge fles van mijn limonade aan de top van de Eu romast laten bevestigen. Ik kan Rotter dam daarvoor een miljoen dollar aan bieden. Leuk ideetje niet? Onze dollar* zijn goed. Bovendien is er toch al een hechte vriendschapsband tussen Ame rika en Holland. Met een iets benauwder gezicht stap te de heer Michel daarna in de door de vast hand van Eelco Schuilei- be stuurde helikopter. Overigens heeft Pepsi-Cola nog een nieuwtje. De fabriek die vandaag haar Rotterdamse vestiging opent, wordt peetoom van alle kinderen, die op Op bouwdag 1959 vandaag 19 mei te Rotterdam geboren zullei. worden. De peetkinderen krijgen op hun verjaar dag, elk jaar opnieuw, een kist met flesjes lii lonadt thuisgestuurd. En dat gaat door tot hun zestiende jaar. Ou ders, die 19 mei, tussen 00.00 en 24.00 uur een zoon of .dochter krijgen, be- WASHINGTON (UPI). De Indonesi sche-regering heeft een contract geslo ten met de Amerikaanse firma Foster wheeler corporation te New York voor de bouw van een grote kunstmestfabriek bij Palembang. Er zou een bedrag van dertig miljoen dollar mee worden ge moeid. Volgens de Insonesische ambas sade in de Verenigde Staten zal de nieuwe fabriek Indonesië tien miljoen dollar per jaar aan deviezen besparen. hoeven slechts een briefkaartje met de naam, het adres en het geboorteuur van hun spruit te sturen aan Pepse- Cola Rotterdam, Willem van Hille- gaertsbergstraat 14 A. Tweelingen krijgen twee kisten. AARHUS De sjah van Iran is gis teravond in Aarhus aan boord gegaan van de "Nederlandse kruiser De Ruyter. Daarmee was zijn staatsiebezoek aan Denemarken afgelopen. Met de De Ruyter, die wordt geëscor teerd door de jagers Drenthe en Lim burg is de sjah nu op weg naar Ne derland voor een bezoek aan koningin Juliana en prins Bernhard. Morgen vroeg zal hij in Amsterdam van boord gaan. Even voor de sjah aan wal gaat, zul len een groot aantal straaljagers, als het weer tenminste geschikt is, een luchtparade boven Amsterdam houden. Om vijf minuten over half elf za] de kop van de formatie overvliegen. Sinds 1900. toen Paul Kruger, de pre sident van de Zuidafrikaanse republiek aan boord van hr. ms. Gelderland naar Europa reisde, is het niet meer voor gekomen dat een buitenlands staatshoofd door een Nederlands oorlogsschip naar ons land reisde. Vandaar dal er nogal wat bijzondere voorzieningen moesten worden getroffen. Zo is er een hoflakei aan boord om de sjah te bedienen. DEN HAAG (A.N.P.) De Engelse luchtvaartonderneming Tradair Ltd. heeft bij de Britse luchtvaartautoritei ten vergunning gevraagd voor het on derhouden van een luchtdienst van Southend, via Maastricht (Beek) naar Neurenberg. Zij wil de dienst uitvoeren met vliegtuigen van het type Viking en voorlopig twee retourvluchten per week maken. Eigen nieuwsdienst ANGELS CAMP, CALIFOR NIË Ze hebben het niet ge haald, die vijf Broek-in-Waterlan- ders die in Californië zijn gaan springen voor de Nederlandse eer. Onwennig in dit zachte klimaat, vèr van de vertrouwde geur van Hollandse weiden, en vrijwel on getraind, kwam de Nederlandse favoriet. Jan de Springer, niet verder dan 1.29 meter. Hij ver overde daarmee de tiende plaats. Springend Waterland haalde zelfs nog geen meter. Ook de andere Europese kik kers bleven in Californië onder hun normale prestaties; zo kwam de beste Italiaanse springer niet verder dan 2.79 meter. De eerste vier plaatsen waren voor Californische kikkers. De winaar Two Snap, bracht het tot 4.81 meter, maar veruit de beste prestatie werd geleverd door een mededinger uit Kenya, die met 5.61 nieter een meesterlijke pres tatie leverde In de finales wei gerde hij echter te springen, zo dat hij uitgeschakeld werd. Het plaatsje Angels Camp. dat slechts 1600 inwoners telt, had voor deze gelegenheid 20.000 be zoekers getrokken; bovendien wa ren miljoenen Amerikanen op het televisiescherm getuige van de wedstrijden. INNSBRUCK CAP) Mevrouw Van liep mevrouw Van Keulen naast het Keulen, de echtgenote van de gerefor meerde predikant in Oldehove, is za terdag bij een bergwandeling ï- Tirol verongelukt. Door zware regen-*' was het bergpad onbegaanbaai Daarom pad. Zij is toen uitgegleden -n van ma ongeveer honderd meter hoge rots vallen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5