Virusvrij plantmateriaal voor kleinfruit YITELLA kern euws uit ie Kernen Zeeuwse stichting huurde terrein op Noord-Beveland Nieuwe Hervormde Kerk in Geersdijk Subsidie voor kerkbouw in het regeringsprogram? DE KERKKLOK ROEPT 6Ó0W# Öi/wkzutijk GEREFORMEERDE KERK VOOR ZOUTESPUI ^koudheid? Goed initiatief Flitsen uit de tuinbouw Eindes landbouwschool te Kloositerzamde instant pudding Zwitsers orgel voor Baarland Orgelrestauratie te V r ou wenpolder Pinksterzangdienst Restauratóe Chr. Geref. Kerk in Zierikzee V.U.-dagen te Utrecht Bondsdagen Ned. Lutherse Jeugdbond Zestig jaar doctor in de godgeleerdheid Generale Synode der Geref. kerken Alg. vergadering S.G.P. Doktersdiensten Nieuwe christelijke school in Nieuwdorp? Zaterdag 16 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Van onze fruitteeitmedewerker Bij de kleinfruitteelt spelen viren een grote rol. Steeds opnieuw hoort men van schade, die wordt veroorzaakt door een bepaald' virus. Meestal is bestrijding van deze kwaal zeer moeilijk, zo niet onmogelijk. Met name bij de aardbeien spelen de virusziekten op het ogenblik een grote rol. In Brabant wordt de teelt zeer ernstig bedreigd door deze ziekte en ook in Zeeland heeft vooral het ras Jucunda hiervan te leiden. Grote belangen staan op het spel. Het is dan ook geen wonder dat de belanghebbenden bij deze teelt ijverig zoeken naar moge lijkheden om de schade door viren zoveel mogelijk te beperken of zo mogelijk te voorkomen. Zeer belangrijk is daarbij, dat wordt uitgegaan van plantmateriaal dat virus vrij is. Nu is het moeilijk om dit ideaal te verwezenlijken. Om virusvrij mate riaal te kunnen kweiken moet men na melijk beschikken over een terrein dat geïsoleerd ligt. Tevens is het van be lang dat het plantmateriaal wordt ge teeld in de streek waar het daarna uit- geplant moet worden. Nog enkele weken fruit Het gaat nu minder worden met de fruitaanvoer van de oogst 1958 op de Zeeuwse veilingen. Er groot deel van de aanvoer voor het bin nenland naar deze stad. De komende tentoonstelling zal een goede gelegen heid zijn om de banden tussen de Zeeuwse producenten en de Amsterdam se handelaren te verstevigen. Er is een commissie benoemd, die de .deelname aan deze tentoonstelling voor In verband hiermede Is men In Zee- Zeeland nader zal uitwerken, land gekomen tot de oprichting van een stichting die zich ten doel stelt om voor zover mogelijk virusvrij plantma teriaal van kleinfruit voor vermeerde ring uit te planten. In deze stichting werken samen het Kijkstuinbouwconsulentschap te Goes het Proefstation voor de Fruitteelt in de Volle grond te Wilhelminadorp en de Provinciale Commissie van Vei lingen in Zeeland. Deze stichting heeft in de Wissenkerkepolder op Noord-Be veland een perceel grond kunnen hu ren ter grootte van ongeveer 1 ha. waarop men dit virusvrij materiaal ken gaan uitzetten. Zonder twijfel is dit voor de Zeeuwse 'kleinfruitteelt zeer belangrijk. Steeds duidelijker wordt het dat het niet mo gelijk is om met door virus besmette planten een goed gewas te krijgen. Dank zij de samenwerking van de ge noemde organisaties en instellingen be staat de mogelijkheid dat er in de toe komst steeds meer virusvrij of prak tisch virusvrij plantmateriaal kan wor den aangeboden. De kleinfruitteelt heeft de laatste jaren in Zeeland een grote uitbreiding ondergaan. Honderden men sen hebben er belang bij. Daarom kan dit initiatief met vreugde worden be groet. Markttentoonstelling In de komende herfst zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat- in Am sterdam de- Centrale Markthallen voor dehandel in aardappelen, groenten en fruit, werden geopend. Dit feit hoopt men te herdenken met een grootse ten toonstelling, de Amato 3. De provinciale Commissie van Veilin gen in Zeeland heeft besloten aan deze tentoonstelling deel te nemen met een stand, waarin de aandacht zal worden gevestigd op de fruitprodukten van het Zeeuwse land. Hoewel de betekenis van Amsterdam voor de afzet van het Zeeuw se fruit de laatste jaren iets is af- genomen, gaat toch nog altijd een De leden van de gereformeerde kerk (synodaal) te Zoutespui kerken reeds en kele jaren in een erbarmelijk slecht schoolgebouwA'a de scheuring in de geref. kerken verloren de synodalen hun kerkgebouw en er zat niets anders op dan kerkdiensten te houden in de school. Een onmogelijke situatie. De consulent, ds. H. Pestman uit Terneuten,die inmiddels naar Appingedam is vertrokkentvas zo bewogen met het lot van deze kleine groep, dat hij een actie ontketende om zodoende geld binnen te krijgen voor kerkbouw. Deze actie loopt tot heden voortreffelijk. Dit betekent een grote steun voor deze kleine groep van gereformeer den, die een groot bedrag op tafel moeten brengenomdat het schoolgebouw wordt omgebouwd tot kerk. De verwachting is, dat in augustus de verbouwing klaar zal zijn. En dan beschikken de gereformeer den eindelijk over een eigen kerkgebouw. De kerk zal plaats bieden aan ongeveer 130 kerkgangers. KLOOSTERZANDE. Aan het eind van de sluitingsles van de cursus aan de lagere landbouwschool te Kloosterzan- de, heeft burgemeester C. J. van Hoote- gem aan de 18 geslaagden het diploma uitgereikt. De geslaagden zijn: J. de Schrijver en J. Boogaerts. (met lof) uit Lamswaarde. A. de Buck en H. Kant uit Sint Jansteen, W. Nahu uit Graauw, J. de Theije en K.Roelse uit Hulst, F. van Kampen, M. Vinke en Th. Verdur- men uit Kloosterzande, J. de Tente uit Walsoorden, E. Faassaert uit Lams waarde, W. Moorthamer uit Axel, H. Ferket en R. Boon uit Nieuwnamen, A. Cannaart uit Boschkapelle (met lof) F. Kerkhaert uit Hengstdijk en G. Her mans uit Ossenisse. Advertentie zijn nog wel iedere week in Goes en Kapelle behoorlijke kwantums te koop, maar het eind van het; seizoen komt toch in zicht. In Goes denkt men nog twee keer: fruitveiling te moeten houden, ter wijl het in Kapelle hoogstens nog drie keer zal zijn. Dan behoort het fruitseizoen 1958 definitief tot het verleden. Tegelijkertijd zal dan echter ook het nieuwe seizoen be gonnen zijn. Reeds komen op de veilingen de aardbeien van onder glas en over twee weken zullen ook de koude gronds aardbeien op de veilingen worden aange voerd en is het kruisbessensei- zoen begonnen. Het ene seizoen zal dus in het andere overgaan zonder dat er een periode is zon der fruit. Bij de appels, die op het ogenblik worden aangevoerd zijn het in hoofd zaak nog de rassen Golden Delicious,en Bramley Seedling, die een rol van be tekenis spelen. Beide rassen zijn be waard in de gascellen. In Goes komen daar dan nog wat Jonathan en Goud- reinette bij, maar dat is toch een ge ring kwantum. Tengevolge van het warme en zonni ge weer van de laatste week is de kwa liteit van de appelen teruggelopen. De temperaturen waren te hoog. Dit had tot gevolg dat de handel ook huiverig was om een voorraad in te slaan en de prijzen hebben over het algemeen een dalende richting ingeslagen. Zo werd Golden Delicious deze week ver kocht voor 60 tot 70 cent per kg. voor de beste partijen. Bramley Seedling bleef gevraagd voor de Belgische markt, maar er moest ook iets van de prijs af. Naar verhouding worden op het ogen blik de keuken- en fabriekskwaliteiten belangrijk hoger gewaardeerd dan de exportkwaliteit. Zo liep keuken Golden Delicious nog tot 55 cent per kg. 38 ct per pakje Eigen nieuwsdienst BAARLAND. Zoals wij reeds ge ruime tijd geleden meldden, is het Na tionaal Rampenfonds voornemens, de Gereformeerde kerk van Baarland in de gelegenheid te stellen, een nieuw or gel aan te schaffen, in plaats van het door de ramp aangetaste. Men overweegt momenteel de vraag, of dit een Zwitsers orgel kan zijn in het romantische genre, zoals dat in de ze omgeving het meest gewaardeerd zal worden. Dit is echter volledig afhan kelijk van de wensen van de kerke- raad op dit punt. Deze wordt in zijn keuze volkomen vrij gelaten. Teneinde zich een oordeel over deze zaak te vormen, zal de heer L. Bosse- laar die door de kerkeraad als zijn ver tegenwoordiger is aangewezen, begin juni naar Zwitserland vertrekken, waar hy o.a. met B. J. A. H. van Berkel, als vertegenwoordiger van het Rampen fonds, een bezoek zal brengen aan de fabriek Orgelbau Genf A.G., Genève. .De heer Bosselaar zal op deze reis verschillende door deze firma in Zwit serland geplaatste orgels gaan horen o.m. te Luchsinger en te Rolle. Dat het Nationaal Rampenfonds voor de bestelling van enkele orgels ook de bouwers in andere landen, als Zweden en Zwitserland, in aanmer king laat komen, houdt verband met het feit, dat het fonds via het Roode Kruis uit deze landen grote bedragen heeft gekregen en aan zijn dankbaar heid hiervoor mee uiting wil geven door enkele orgels in deze landen te laten bouwen, waarbij echter ten slotte de vrije keus van de kerken beslissend blijft. VROUWENPOLDER. Het orgel van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt), dat dateert van omstreeks 1837, zal ge restaureerd en uitgebreid worden. Het is een mechanisch sleepladen orgel, dat op enkele registers na nog in de originele toestand verkeert. Op advies van de Rotterdamse orgelist Dirk Jansz. Zwart zal het instrument zijn volledige bezet ting als hoofdwerk krijgen, terwijl het korte pedaalklavier vervangen zal wor den door een vrij pedaal van de huidige omvang. Na de algehele restauratie zal het instrument de volgende dispositie be vatten: Prestant 8, Holpijp 8, Octaaf 4, Fluit 4. Nasard 2 2/3, Octaaf 2, Mixtuur 2-3 sterk, Cornet 4 sterk, Trompet 8 en op het Pedaal een Bourdon 16. Voorts tremulant en koppeling. SOUBURG. Zondagavond om half acht wordt een Pinksterzangdienst ge houden in de Gereformeerde kerk, be legd door de Open Deur-groep en de Geref. Evang. Commissie. Sprekers zijn ds. Brederveld en ds. Haitjema. Het muziekkorps „Vlijt en Volharding" zal spelen en de samenzang begeleiden. ~r GOES Over ongeveer drie maanden zal de nieuwe Gereformeerde kerk, die door de goede zorgen van het Nationaal Rampenfonds in Geersdijk is gebouwd, in ge bruik kunnen worden geno men. Is dit voor Geersdijk reeds een verblijdend feit, dezer dagen is door hetzelf de fonds aan de architect ir. P. J. 't Hooft, te Goes, op dracht gegeven, een nieuwe Hervormde kerk voor Geers dijk te ontwerpen, die op het zelfde terrein als de huidige, alleen een weinig meer naar achteren, zal verrijzen. Toen vorig jaar november de eerste steen voor het kerkgebouw der Gere formeerde kerk werd gelegd, heeft burgemeester J. van Halst tegen de vertegenwoordigers van het Nationaal Rampenfonds gezegd: kijk nu eens naar de Hervormde kerk, die er te genover staat. Die ziet er armzalig uit. Dit was aan geen dovemansoren ge zegd, want het Nationaal Rampenfonds wil, met de gelden, die het ter be schikking heeft, de door de februari- ramp getroffen kerken op verant woorde, maar afdoende wijze helpen. De Hervormde kerk in Geersdijk, had, evenals de Gereformeerde, van het water te lijden gehad. Maar de kerk voogdij had, menende, dat de schade niet zo groot was, zich niet bij het Rampenfonds gemeld, in de mening, dat zij wel uit eigen middelen in het herstel kon voorzien. Nu echter de Gereformeerde kerk Nationaal Rampenfonds, welks aan dacht nu door de burgemeester op deze kerk gevestigd was, ir. 't Hooft opdracht gegeven, de schade te onder zoeken en een rapport uit te brengen over de mogelijkheid tot verbetering daarvan en de kosten, die dit zou mee brengen. In dit rapport kwam de heer 't Hooft tot de conclusie, dat een redelijke restauratie een bedrag van 50.000 zou vragen. Maar als deze tot stand gebracht was, zou de kerk, een zeer eenvoudig „schuurmodel", toch niet meer zijn dan „een gerestaureerd hok", dat op allerlei wijze nog inwer king van het water zou ondervinden. De bouw van een nieuwe kerk zou een 40 a 56.000 vragen. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds meen de onder deze omstandigheden niet anders te kunnen doen, dan aan de kerkvoogdij een nieuwe kerk aan te bieden. Dit voorstel is dezer dagen door de heer B. J. A. H. van Berkel aan bur gemeester Van Halst overgebracht, die het op zijn beurt aan de kerkvoogdij zal voorleggen. Men mag niet anders verwachten, dan dat de kerkvoogdij dit genereuze aanbod met grote erken telijkheid zal aanvaarden. Burgemees ter Van Halst althans stond dankbaar- versteld, toen hij hiervan hoorde. Toen gebleken was, dat het Rampenfonds wel iets voor de kerk wilde doen, had men gedacht aan een bedrag van 1700; was er een bijdrage voor de restauratie gekomen van 5000, dan zou men al heel gelukkig zijn ge weest. Een heel nieuwe kerk daar op heeft men niet durven hopen Het is de bedoeling, dat het een eenvoudig gebouw zal worden, met 100 zitplaatsen (de huidige kerk heeft zuiden zal krijgen, doch naar het noorden een gesloten wand. De bouw zal erop gericht worden de onder houdskosten in de toekomst zo gering mogelijk te maken. Een ogenblik heeft men er nog over gedacht, of het open terrein op de hoek van de Dorpstraat een geschikte plaats voor een nieuwe Hervormde kerk zou zijn. Dit stuk grond is ech ter symbolisch voor 1.verkocht ten behoeve van de stichting van een dorpshuis. Als enige geschikte plaats blijft dan over de huidige. Dit bete kent, dat het tegenwoordige kerkge bouw moet worden afgebroken en de Hervormde gemeente dan dus tot het gereedkomen van het nieuwe gebouw zonder bedehuis zal zijn. Men twijfelt er echter niet aan, of voor deze „huis vestingsmoeilijkheid" wordt een zeer redelijke oplossing gevonden. Het nieuwe kerkgebouw zal voor zien worden van een zgn. koororgel. \rchitect 't Hooft heeft opdracht, de plannen op korte termijn gereed te maken. Naar ons inzicht is in dit prachtige aanbod door het Nationaal Rampen fonds een klassiek voorbeeld gegeven, hoe de vraagstukken van het herstel van de rampschade kunnen worden opgelost, als ze In groot verband wor den bezien. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen staat het Nationaal Rampenfonds niet onwelwillend tegenover een hulpverle ning aan de Christelijke Gereformeerde Kerk te Zierikzee om op technisch ver antwoorde wijze te voorzien in een re constructie van haar kerkgebouw, waar van de fundamenten, mee als gevolg van de ramp, regelmatig verzakken, zodat indien er niet tijdig voorzie ningen worden getroffen dit gebouw gevaar voor gebruik als kerkgebouw zal opleveren en op de duur in verval zal geraken. Men verwacht in de kringen van het Rampenfonds, dat ook van andere zij de, door de gemeente zelf en wellicht ook door deputaten van de synode der Christelijke Gereformeerde kerken, die hiervoor middelen ter beschikking zou hebben, een bijdrage ter beschikking gesteld zal worden, waardoor in goede samenwerking een aanvaardbare op lossing zal worden verkregen. UTRECHT. De Vrije Universiteits dagen zullen dit jaar op 1 en 2 juli te Utrecht worden gehouden. De eerste dag wordt, zoals gebruikelijk, ingezet met 'n wetenschappelijke samenkomst. De spaarsters komen des middags bijeen, waarna des avonds in de Oosterkerk een bidstond zal worden gehouden, gevolgd door een ontmoetingssamenkomst. Op donderdag 2 juli komt de vereni ging in de grote congreszaal van Tivoli in algemene vergadering bijeen. Het huis. houdelijke gedeelte omvat een welkomst groet van de voorzitter, ds P. N. Kruys- wijk te Amsterdam, bespreking van het jaarverslag, een causerie door ir C. A. Doets over de ontwikkeling van de nieuwbouwplannen en een referaat door prof. dr G. C. Berkouwer over de stand van het wetenschappelijk onderzoek. In het algemene gedeelte der verga dering spreekt prof. dr. R. Schippers over het onderwerp: „De positie van de Vrije Universiteit in ons land". Mevrouw S. H. Engelkes-Wijngaarden zal het slotwoord spreken. Het studentenkoor van de V.U. onder leiding van Simon V. C. Jansen zal voorts optreden. 's-GRAVENHAGE. De Ned. Luther se Jeugdbond zal dit jaar zijn bonds dagen met Pinksteren te Enkhuizen hou den. De bondsdagen vangen zaterdag middag om 5 uur aan met een officiële ontvangst ten stadhuize. Na een wij- dingssamenkomst ter opening van de bondsdagen zal zaterdagavond een wel- komsfebij eenkomst gehouden worden, waarin de Enkhuizer toneelgroep zal op voeren „Vrjjdag de dertiende". Om half negen zondagmorgen zullen de bondsdag- gangers zich in een speciale kerkdienst verenigen, waarna om 2.15 uur zondag middag de 72e bondsvergadering aan vangt. Nadat Pinkstermaandagmorgen om half tien de Metten gehouden zijn zullen de deelnemers een tocht gaan maken over het IJsselmeer en langs een gedeelte van de Zuiderzeewerken. Om half vijf is er een bondsdiner in het ge bouw Gomarus. HENGELO „Er is gegronde hoop dat de subsidiëring van de kerkbouw is opgenomen in het regeringsprogram van prof. Beel", aldus dr. A. A. Koolhaas, praeses van de Generale 'Synode van de Ned. Herv. Kerk, op eer» bijeenkomst van de classis De venter in het vormingscentrum „Den Alderdinck" te Laag-Zut- phen. Zondag (Pinksteren) Walcheren AAGTEKERKE: herv. 10 ds. TheunLssen, 2.30 ds. Kok. ARNEMUIDENherv. 10 en 2.30 ds. Verweij, geref. 10 en 2.30 ds. Poelman. BIGGEKERKE: herv. 9.30 en 2 ds. Abbing. DOMBURG: herv. 10 ds. van Vliet, 7 Pink sterzangdienst, geref. 10.30 ds. Dondorp, 2.30 ds. van Til. GAPINGE: herv. 10 ds. de Boer, geref. 9.30 en 2 ds. Boot. GRIJPSKERKE: herv. 10 en 2.30 ds. Wisse, geref. 10 en 2.30 drs. Vlaardingerbroek. KLEVERSKERKE: herv. 9 ds. Wieringa. KOUDEKERKE: herv. 10 ds. Hoffman, 2.30 ds. Metting van Rijn, Vliss.str. 7 ds. Durkstra, geref. 10 drs. Els- hout, 2.30 ds. Streefkerk. MELISKERKE herv. 2.30 ds. Kwast, geref. 9.30 en 2.30 ds. van Heesen. MIDDELBURG: herv. Nieuwe- kerk 9 ds. Dijckmeester, 10.30 ds. van Woer den, 7 ds. Aalders (m: 10 ds. Roscam Ab bing), koorkerk: 10 ds. van Houte, Engelse kerk: 10 ds. Enkel, CJMV geb. 10 jongeren- kapel, doopsgezinde gemeente 10.30 mej. dr. Bakker, ev. luth. 10.30 ds. ten Rouwelaar. ger, k. Hofpl.k. 10 ds. v. Til, 2.30 en 5 ds. Ytsma. nrd.kerk 10 ds. Ytsma, 5 ds. v. Til, Concertzaal 10 ds. v. d. Wal, chr. geref. 9.r en 3 ds. v. d. Molen, m: 9.30 ds. v. d. Molen, geref. gem. 9.30, 2 en 6.30 ds. Hage; m: 9.30 ds. Hage, geref. (vrijgem.) 8.30 en 4.30 ds. Trimp, Waalse gem. 10.30 ds. Berthoud te Dordrecht, L. des H. 10 heiliging, 4 open lucht, 7.30 vaarwelsamenkomst. NIEUW- EN SINT JOOSLAND: herv. 10 en 2.30 ds. van Haarlem. OOSTKAPELLE: herv. 10 ds. Ri chard, 7 gezinsdienst, geref. 10 en 2.30 ds. de Groot, geref. gem. 10 en 2.30 leesd. m: 10 leesd. RITTHEM: herv. 10 en 2.30 ds. van t Hof. SEROOSKERKE: herv: 10 en 2.30 ds. j. d. Wind, ger.f 10 en 2.30 ds. v. d. Wind. SINT LAURENS: herv. 10 ds. Kok, 2.30 ds. Theunissen, ger. 10 (verg.lok.) en 7 herv. k.) kand. van Ulden te Den Haag. SOUBURG: herv. 9.30 en 11 ds. Haitjema, 7.30 interker kelijke zangdienst, geref. 9.30 en 2.30 ds. Bre derveld, geref. (vrijgem.) 9.45 ds. Douma. VEERE: herv. 10.30 ds. Wieringa, 7 ds. van Woerden, geref. 10 ds. Streefkerk, 2.30 drs. Elshout. VLISSINGEN: herv. St. Jacobskerk 10 ds. Kloosterman, 5 ds. v. d. Schoot, Jo- hanneskerk 9.30 ds. Rothfrisz, 7 ds. Klooster man, Hav.endorp 10 dé. Kwast (gezinsdienst), kap. bej. tehuis 7 ds. Rothfrisz, ver van vrijz herv. 7 ds. v. d. Wall, m: Engelse kerk 10 ds. Kwast, geref. 9.30 en 5 ds. Homburg, ge ref. (vrijgem.) 3. ds. Douma, chr. geref. 9.30 en 5 ds. Drechseler, ev. op g.g. 10 en 5 de heer Kroon te Huizen, m: 10 de heer Kroon, L. des H. 10 heiliging, 18.45 openlucht, 19.30 verlossing. VROUWENPOLDER: herv. 2 ds. de Boer, geref. 10 en 2.30 dr. Impeta, geref. (vrijgem.) 9.30 en 2.30 ds. van Beveren. WESTKAPELLE: herv. 9.30 en 2.30 ds. Oost hoek, geref. 9 ds. Dondorp, 2,30 ds. Hom burg, geref. gem. 3 x leesd. 't ZAND: herv. 10 ds. Durkstra, 10.15 jeugdkerk, 7 ds. Hoff man. ZOUTELANDE: herv.'9.39 en'2.30 ds. van Dullemen, geref. gem. 10, 2.30 en 7 lees- dienst, m: 10 leesd., geref. (vrijgem.) 10.45 en 2.30 ds. Trimp. da), geref. gem. 9.30, 2 en 6 leesd. (m: 9.30 ds. Honkoop) SINT ANNALAND: herv. 10 en 6 ds. Westland (m: 10 idem), geref. gem. 9.30, 2 en 6 leesd. (m: 9.30 ds. P. Honkoop), vrije geref. gem. 9.45, 2.15 en 6.15 en m: 9.45 leesd. SINT MAARTENSDIJK: herv. 9.30 en 2 ds. van der Haar, Rehoboth 6.30 ds. Kloosterman (m: 9.30 ds. v. d. Haar), oud- geref. gem. 9.30., 2 en 6 leesd. (m: 9.30 lees- dienst, oud geref. kerk 9.30, 2 en 6 leesd. (m: 9.30 leesd.) SINT PHILIPSLANDherv. 9.30 en 2.30 ds. van Dieren (m: 9.30 idem), geref. gem. 9.30, 2.30 en 6 leesd, oud geref. gem. 9.30, 2 en 6 ds. Gebraad (m: 9.30 id.), STAVENISSE: herv. 10 en 6 de heer van Herk (m: 10 kand. Alblas), oud geref. gem. 9.30, 2 en 6 de heer Slager (m: 9.30 idem). THOLEN: herv. 10 ds. den Hoed, 3 ds. van Dieren (m: 10 ds. den Hoed), geref. 10 en 5 ds. v .d. Elskamp (m: 10 ds. Koning), geref. gem. 10, 2.30 en 6.30 leesd. (m: 10 leesd.), chr. geref. 10 en 6.30 ds. van Doorn (m: 10 ds. van Doorn), ned. prot. b. 5 ds. Elseman. Schouwen Bevelanden BAARLAND: herv. 9.30 ds. Beneder, 2 ds. Das, geref. 9.30 en 2 ds. Veldhuijzen. BIE- ZELINGE: herv. 10 ds. Schneider, 2.30 ds. Kloosterman, chr geref. 10 en 2.30 ds. van Dijken, geref. gem. 9.30, 2 en 6 leesd. BORS- SELE: herv. 9.30 ds. Vrijlandt, 2 ds. Huls bergen, geref. gem. 9.30, 2 en 6 ds. Heer schap, geref. 10 ds. v. d. Veen, 5 ds. Bouw- knegt. DRIEWEGEN: herv. 9.30 ds. Das, ge ref. 9.30 leesd. 2 ds. v. d. Veen. ELLE- WOUTSDIJK: herv. 9.30 ds. Blok. COLIJNS- PLAAT: herv. 2.30 en 6.30 ds. Veldman, ger. 10 en 6 ds. Schippers, geref. gem. 3 x leesd. GEERSDIJK: herv. 10 en 2.30 de heer Kraak, geref. 10 en 2.30 ds. van Aller. GOES: herv. Grote Kerk 10 ds. Coenraad, 7 ds. Metse laar, aula 10 ds. Metselaar, jeugdkerk 10 wi- ki Hiensch, geref. Westerkerk 10 dr. Stam, 5 ds. Jansen, Oosterkerk 10 ds. Jansen, 5 ds, Koolstra, geref. gem. 9.30, 2 en 6 ds. Hon koop, chr. geref. 10 leesd, 5.30 ds. van Dij ken, geref. (vrijgem.) 10 en 2.30 ds. v. d. Bos, vrij ev. gem. 10 en 5 ds. Karelse, doops- gez. gem. 7 mej. dr. Bakker, 's-H. ABTS- KERKE: herv. 9.30 ds. Warffemius, 6 ge zinsdienst. 's-H. ARENDSKERKE: herv. 10.30 ds. Postma, 2.30 ds. v. d. Waa, 's-H. H. KIN DEREN: herv. 10 ds. van Dijk, 2.30 ds. van Liere. 's-HEERENHOEK: 2.30 ds. Cornelder, HANSWEERT: herv. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Mooij. HEINKENSZAND: herv. 10 ds. Amesz, 2.30 ds. Nijssen, geref. 10 en 2.30 ds. Heiner. HOEDEKENSKERKE: herv. 9.30 ds, Hulsbergen, 2 ds. Don, geref. gem. 9.30, 2 en 6 leesd. KAPELLE: herv. 8.30 en 10.30 ds. Jebbink, 2.30 ds. Bronsgeest, geref. 10 en 2.30 ds. v. d. Leek. KAMPERLAND: herv. 9.30 de heer Allewijn. 2.30 ds. Postma, geref. 9.30 en 2.30 ds. Radder. KATS: herv. 10 en 2 ds. Morreau. KATTENDIJKE: herv. 10 en 6 mej. Stok. KLOETINGE: herv. 10 ds. Klooster man, 2.30 ds. Schneider. KORTGENE: herv. 10 en 2.30 vie. van Melle. KRABBENDIJKE: herv. 9.30 ds. van Leeuwen, 2.30 ds. Huizing, geref. 9.30 en 2.30 ds. v. d. Klaauw, geref, gem. 9.30, 2 en 6 leesd. KRUININGEN: herv. 10 en 2.30 ds. van Burgeier, geref. 10 en 2.30 ds. Veldman, geref. 9.15 en 2.30 kand. Heu- zeveld te Amsterdam. NIEUWDORP: herv. 10 ds. Nijssen, 2.30 ds. Blok, geref. 10 en 2.30 ds. Goedendorp, geref. gem. 9.20 en 5.30 leesd. NISSE: herv. 9.30 ds. Don, 2 ds. Klui ver, geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 leesd. OUDE- LANDE: herv. 9.30 de heer Heijboer, 2 ds. Amesz. OVEZANDE: herv. 2 ds. Beneder. RILLAND: herv. 2.30 ds. van Leeuwen, ge ref. 10 en 2.30 ds. Oomkes te Schiedam. SCHORE: herv. 9.30 ds. Mooij, 2 ds. Jeb bink. 's-GRAVENPOLDER: herv. 9.30 ds. Kluiver, 2.30 ds. Vrijlandt, geref. 10 en 2.30 ds. Coumou te Haarlem, geref. gem. 9.30, 2 en 6 leesd. m: 9.30 ds. Heerschap. WAARDE: herv. 9.30 ds. Huizing, 2 ds. den Engelse. WEMELDINGE: herv. 10 ds. Slik, 2.30 ds. Reijenga, geref. 10 en 2.30 ds. de Ruijter, vrij evang. 10 en 2.30 ds. Niewöhner. WILHEL MINADORP: herv. 10 en 7 ds. Cornelder. WISSENKERKE: herv. 10 en 2.30 ds. Koole, geref. 10 ds. Schippers, 2.30 ds. Schippers. WOLFAARTSDIJK: herv. 10 ds. van Liere, 2.30 ds. van Dijk, geref. 10 en 2.30 ds. Bouw- knegt, geref. (vrijgem.) 10.30 leesd. 4.30 ds, v .d. Bos, geref. gem. 9.30, 2 en 6 stud. Bos- schaart. YERSEKE: herv. 10 ds. Reijenga, 2.30 ds. Slik, geref. 9.30 en 2 ds. Booy, vrij evang. 10 en 2.30 ds. Timmerman. BROUWERSHAVEN: herv. 10 ds. Groot, geref. 10 en 2.30 ds. Pontier, geref. (vrijgem.) 10 en 2.30 Keizer. BRUINISSE: herv. 10 en 5 ds. v. d. Brink, geref. 10 en 5 ds. Wiele- maker, geref. gem. 10 en 5 ds. Mallan (m: 9.30 ds. Mallan), oud geref. kerk 10 en 5 lees- dienst. BURGH: herv. 10 ds. Swaak. DREI- SCHOR: herv. 10 ds. Duyvendak. ELKER- ZEE: herv. 10 ds. v. d. Ban. HAAMSTEDE: herv. 10 en 7 ds. Boer, geref. 9, 10.30 en 5 ds. Bakker te Doorn, chr. geref. 10 leesd., 3 ds. Dijkstra te Klundert. KERKWÈRVE: herv. 10 ds. Westerhof, geref. 10.30 en 5 dr. Becker, chr. geref. 10 ds. Meyering, 3 ds. v. d. Klis. OUWERKERK: herv. 10 ds. Franke. OOSTERLAND: herv. 10 en 6 ds. Rijks, ge ref. 9 dr. Becker, 6 ds. Melse, geref. gem. 10, 2.30 en 6 leesd. oud geref. kerk 9.30, 2 en 6 leesd. RENESSE: herv. 11 ds. van Liere. SCHARENDIJKE: geref. 10 en 2.30 ds. Kam per. SIRJANSLAND: herv. 10 leesd, 6.30 ds. Bezemer. SEROOSKERKE: herv. 10 ds. v. d. Grift. ZIERIKZEE: herv. grote kerk 10 ds. Bezemer, Gasthuiskerk 10 ds. Boeke te Rot terdam, 7 de heer van Pel, geref. 10 en 5 ds. Tiemersma, chr. geref. 10 en 6 ds. v. d. Klis (m: 10 idem). ZONNEMAIRE: herv. 10 ds. Duvekot, geref. 10 en 2.30 ds. Melse. Zeeuws-Vïaanderen AARDENBURG: herv. 10.30 ds. Blom, ge ref. 10 en 3 ds. Grashoff. AXEL: herv, 10 vic. den Blaauwen, 2.30 ds. Pennings, geref. 10 en 3 ds. van Leeuwen, geref. (vrijgem.), 10 en 2.30 ds. Kuiper. BIERVLIET: herv. 9.30 ds. Evenhuis (m: 9.30 idem). BRESKENS: herv. 10 en .6.30 dr. var\ Beusekom, geref. 10. en 4 ds. ..Bohlnieijer, Vrij 'evang. 10 'ris. Ptaaèl ÓADZA'NDvhërv. 9 ds, ten Caté, Vrij evang. 6:30'ds. 'Pfaas. GROEDE: herv. 10 ds. de Jong. HOEK: herv. 10 ds. 'van Meeuwen, geref. 10 en 2.30 kand. ten Kate te Utrecht, 2.30 ds. Cupedo (m: 10 ds. Hugo van Dalen), geref. (vrijgem.) 10 ds. Bijl, 2.30 kand. Geel hoed. HOOFDPLAAT: herv. 10 ds. Eijgen- daal (m: 10 id.). HONTENISSE: herv. 9.30 ds. Verbeek. HULST- herv. 10 ds. Timmers. NIEUW VLIET: herv. 10 ds. Brezet, vrij ev. 10 ds. v. d. Molen. OOSTBURG: herv. 10 ds. Hugo van Dalen, 11.30 Pinksterkinderdienst, geref. 10 en 3 ds. van Mechelen, geref. (vrij gem.) 10 en 2.30 leesd. RETRANCHEMENT: herv. 10 ds. Strating, vrij evang. 2.30 ds. v. d. Molen. SCHOONDIJKE: herv. 9.30 ds. Brinkman (m: 9 id.), geref. 9.30 en 2.30 ds. van Bottenburg. SAS VAN GENT: herv. 10.30 ds. Stern. SLUIS: herv. 9.30 ds. Tijmstra. ST. ANNA TER MUIDEN: herv. 11 ds. Tijmstra. SLUISKIL: herv. 10 ds. Cupedo, 2.30 ds. van Meeuwen. TERNEUZEN: herv. Noordstraat 10 ds. Scholten, 3 ds. Timmers, kerkhoflaan 10 ds v. d. Vlugt, geref. 10 en 3.30 ds Lam- booy te Enschede, geref. (vrijgem.) 10 en 3 ds Smit, oud geref. gem. 9.30, 2 en 6 ds de Reuver (m. 9.30 idem), geref. gem. (Vloosw. str.) 9.30 en 6 ds Aangeenbrug, 2 leesdienst (m. 9.30 ds Aangeenbrug), geref. gem. (Pro Rege) 10 en 3 leesd., L. des H. 10 en 7.30 kapt. Gout; WATERLANDKERJE: herv. 10 ds Bergsma; IJZENDIJKE: herv. 9.30 ds van Evert; ZAAMSLAG: herv. 9.30 ds Becht, 2.30 dhr Heijboer, geref. 9.30 en 2.30 ds Zelle te Leeuwarden, chr. geref. 9.30 en 2.30 ds Zwier geref. (vrijgem.) 9.30 en 2.30 ds Krijtenburg; ZOUTESPUI: geref. 10 en 2.30 geref. (vrij gem.) 10 en 2.30 ds v. d. Jagt: ZUIDZANDE: herv. 10 ds Balk. UTRECHT. Op zondag 17 mei zal het 60 jaar geleden zijn dat dr. W. H. Weeda te Bussum, de titel van doctor in de godgeleerdheid verwierf door ver dediging van. zijn proefschrift „Jozef Butler als zedekundige beschouwd en gewaardeerd". Dr. W. H. Weeda begon zijn loopbaan als candidaat in Groningen in 1898, in 1900 werd hij predikant te Cadzand en in 1908 te Oosterland. Zijn predikambt legde hij neer in het jaar 1943 op 71-ja- rige leeftijd. Dr.Koolhaas besprak op deze verga dering de actie kerkbouw, die de Her vormde Kerk in september a.s. gaat voeren. Dan zal, zoals bekend, iedere hervormde worden gevraagd* ten minste een half procent van zijn belastbaar in komen voor deze eenmalig^ actie af te staan. Aan deze actie voor de bouw van 160 kerken gaat een grootscheepse reclamecampagne vooraf. Doar heel Nederland zal huis-aan-huis een krant worden verspreid, er komen in vele bladen advertenties en artikelen, er ko men rad'io- en televisie-uitzendingen, af fiches enz. De actie begint met een grote bijeen komst in de Prinses Margriethal in Utrecht, waarheen alle hervormde ge meenten drie personen kunnen afvaar digen. Men verwacht er zesduizend' aan wezigen. Wat betreft de mogelijke overheids subsidie vertelde dr. Koolhaas, dat deze circa 20 pet. van de bouwkosten zal be dragen. De subsidie wordt echter alleen de komende tien jaar uitgekeerd. In die tien jaar denkt de Hervormde Kerk 160 gebouwen te plaatsen. Daarvoor heeft men 80 miljoen gulden nodig. Dr. Kool haas vertelde verder dat na de oorlog 370 kerken zijn gebouwdof gerestaureerd. Hij merkte voorts op dat het aantal her vormden in 1950 3.200.000 bedroeg tegen 2.200.000 in 1690, een stijging van 40 pet. Dat is niet het geval geweest met het aantal kerkgebouwen. Het gezamenlijke bedrag dat de hervormde gemeenten, na de oorlog jaarlijks bijeenbrengen is gestegen van 13 miljoen (1946) tot 40 mil joen (thans). Spr. deelde dit mee om te bewijzen dat de hervormde gemeenteleden heus wel bereid zijn geld voor hun kerk te geven. Wat de nieuwe te bouwen kerken betreft vertelde dr. Koolhaas, dat deze gebouwd zullen worö'en in snelgroeiende gemeenten. De gemeenten die aan de actie deelnemen mogen desgewenst zelf de helft van de plaatselijke opbrengst houden voor hun kerkbouw. De rest gaat in een gezamenlijke pot, waaruit de kerkbouw zal worden gesteund. UTRECHT Tijdens een dezer da gen te Utrecht gehouden algemene ver gadering van de Staatkundig Gerefor meerde Partij heeft de voorzitter, ds. P. Zandt, een rede gehouden over ,,Het grote volksbelang" waarin hij aandacht besteedde aan het toenemende zedelijke verval in de wereld en in Nederland, het steeds groeiende materialisme en de in de wereld heersende verdeeldheid en spanning op politiek gebied. Hij weet deze verschijnselen aan een toenemende afvalligheid van het christelijke geloof. Over de samenstelling van het nieuwe kabinet uitte ds. Zandt de verwachting, dat het, hoe dan ook, geen ministerie zal zijn, dat zich naar Gods woord zal richten. 'Als de ahti-revolutiopairen en christelijk-historischen er deel aan zul len nemen, gaat dit gepaard met negatie van het woord van mr. Groen van Prin- sterer, namelijk dat in ons isolement onze kracht ligt, en dat vooral in tijden van verval de beginselen zuiver be waard behoren te Worden, aldus spr. Tijdens het vervolg van de vergade ring werden de periodiek aftredende hoofdbestuursleden D. Kodde en J. Vermeulen met bijna algemene stem men herkozen. Tholen ANNA JACOBAPOLDER: geref. 10 en 2.30 ds. van Noort te Nieuwendijk. BERGEN OP ZOOM: herv. 10 ds. Wisse. 7 ds. Elseman, geref. 9.30 en 5.30 ds. v. d. Stoel, geref. (vrij gem.) 9.30 en 5 leesd. evang. luth. 10.30 ds. Simon OUD-VOSSEMEER: herv. 10 ds. Breure, 6.30 kand. Beunenkamp, Utrecht (m: 10 ds. Breure), geref. 10 en 6.30 ds. Koning (m: 10 ds. v. d. Elskamp), chr. geref. 10 en 6.30 leesd., 2.30 ds. van Doorn (m: 10 leesd.,) geref. gem. in Ned. 10, 2.30 en 6.30 leesd (m: 10 leesd.) POORTVLIET: herv. 10 kand, Ben- nenkamp, 6.30 ds. Breuere (m: 10 kand. Ben- nenkamp), geref. 10 leesd., 2.30 ds. v. d. Els kamp, Bennekom (m: 10 leesd.), geref. gem. 10, 2 en 6 leesd. (m: 10 leesd.) SCHERPE- NISSE: herv. 9.30 en 2.30 kand. Alblas te Utrecht, (m: 9.30 de heer van Herk te Gou- (Advertentie) meer en meer omhoog rijst, steekt de er 130, maar men meent met 100 te Hervormde kerk wel zeer sterk tegen kunnen volstaan), dat naar de weg af. En het herstel bleef totnogtoe uit. toe, aan de zijde van de Gerefor-1 Daarom heeft het bestuur van het'meerde kerk, een open front na hetl 's-GRAVENHAGE. De agenda van de Generale Synode der Gereformeer de kerken vertoont sedert de bevrijding zulk een groei in omvang dat de Synode van Leeuwarden in 1955 besloot de Ge nerale Synode inpiaats van om de drie jaar, om de twee jaar bijeen te doen komen. In 1957 iis echter op de synode van Assen gebleken, dat ook dit geen op lossing bracht, want deze Synode heeft niet veel korter geduurd dan haar drie jaarlijkse voorgangsters. De Synode van Assen heeft daarom nu een voorstel inzake de werkwijze van een harer leden aangenomen. Dit voorstel beoogt de komende Generale Synode, die in Utrecht zal worden ge houden, niet op eind augustus te bepa len, zoals gebruikelijk, maar tegen dins dag 30 juni bijeen te roepen. Het ligt in het voornemen op die dag een mode- ramen en commissies te verkiezen en over deze commissies het werk te ver delen, zodat als de Synode eind augus tus of begin september bijeenkomt, de agenda kan worden afgewerkt, omdat dan alle commissie-rapporten gereed zijn voor behandeling. De Synode wordt bijeengeroepen door de Roepende Kerk van Utrecht-oost. maar zij zal gehouden worden in de Westerkerk, omdat deze kerk vlak bij het station gelegen is. Aan de Synode zal op maandagavond 29 juni in de Oosterkerk een bidstond voorafgaan, waarin voorgaat de praeses van de laatstgehouden Synode, ds. P. N. Kruys- wijk te Amsterdam. In de week van 18 tot 24 mei wordt weer de bekende Blauwe Week-collecte éehouden, uitgaande van de Nationale ommissie tegen het alcoholisme. Voor de Pinksterdagen is de huis- artsendienst als volgt geregeld (waar tweede Pinksterdag niet vermeld staat, hebben de artsen normaal dienst) Middelburg beide dagen M. Reijerse, Seaisweg 29, tel. 3456. Vlissingen 1ste P. M. J. A. Bil, Singel 74, tel. 2619, 2de P. L. P. Boone, Badhuisstraat 24. tel. 2950. Oostkapelle Serooskerke en Veere P. J. Bom, Serooskerke, tel. 01188-276. Koudekerke Westkapelle en Zoutelande tel. 01187-234. Goes beide dagen T. F. beide dagen M. Huygens, Westkapelle, v. d. Werff, Wijngaardstraat 43, tel. 221. Kruiningen Hans weert Rilland en Krab- bendyke beide dagen J. A. Kamps, Ril land, tel. 01135-343. Hoedekenskerke en Kwadendamme A. P. Kolem, beide da gen tel. 01193-262. Borssele en Nieuw dorp J. J. Gelderblom, Nieuwdorp, tel. 01196-327. Driewgen en 's Heerenhoek A. Folmer, Driewegen, tel. 01195275. Kapelle Biezelinge Kloetinge en Wemcl- dinge 1ste P. A. J. Eckhart, Wemel- dinge, tel. 01192-438, 2de P. H. J. En- tinck, Kloetinge, tel. 01100-3105. Wol- phaartsdyk 's Heer Arendskerke en Heinkenszand 1ste P. H. P. v. Maanen, Heinkenszzand, tel 01106234, 2de P. A. I. Vos, Wolphaartsdijk, tael. 01198-231. Tholen Poortvliet oud Vossemeer Nieuw Vossemeer en St. Philipsland L. D. A. Looijsen, tel 49. Tholen en R. C. Ren- nes, tel. 19, Oud Vossemeer, Zierikzee. P. W. J. Vogelaar, Touwbaan 20. tel. 2280 beide dagen. Terneuzen 1ste P. P. Nijsten, W. de Zwijgerlaan 17, tel. 2324, 2de P. K. Hoving, Axelsestraat 27, tel. 2445. Axel 1ste P. A. Kats, Oranje straat 19, tel. 555, 2de P. Boor, tel. 666, Noordstraat 8. Oostburg en Aardenburg Dc Bruijkere, tel 505, Oostburg, 2de P. Hage, tel. 366, Aardenburg. Middelburg v. d. Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. Vlissingen v. d. Sande, Badhuisstaraat 22-24, tel. 2066. Goes de Goese apotheek, Klokstraat 19, tel. 2136. Terneuzen J. Klaassen, Noordstraat 54, teal. 2090. Zuid Beaveland beide dagen Joh. Klaassen, Heinkenszand, tel. 01106-288 en G. Boneschanserd, Kruiningen, tel. 01130-233. Oost Zeeuwsch Vlaanderen beide dagen D. de Putter, Axel, Stations straat 10, tel. 01155-488; West Zeeauwsch Vlaanderen W. v. Veen, tel. 141 Oost burg. Eigen nieuwsdienst NIEUWDORP De heer A. A. Leen- houts, inspecteur van het lager onder wijs, heeft tijdens de gisteren gehouden feestavond t.g.v. het 100 jarig bestaan van de Christelijke school verklaard, dat de minister hem had verzocht, tien schoollokalen aan te wijzen, die in aan merking komen voor de urgentielijst. De heer Leenhouts zal adviseren om Nieuw dorp met drie lokalen op deze lijst te plaatsen. Dit kan o.m. inhouden, aldus de inspecteur, dat toestemming kan wor den verleend voor de bouw van een nieuwe christelijke school. „En ais alles meezit dan kunt u in september 1960 de nieuwe school officieel openen". Nieuwdorp beschikt over een zeer oude Christelijke school en reeds in 1957 en 1958 had de heer Leenhouts geadvi seerd om deze school op de urgentelijst te plaatsen, maar het ministerie is er beide jaren niet op ingegaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4