KAPPIE en de Kletzkische vlam MAIZENA DURYEA ZfcLUWSLH ÜA(;iJLAl) P. W. RUSSEL'S 1200 op een dag Kabelverbindingen op nieuwe manier Amerikaan gearresteerd in Indonesië Feest kan beginnen „Sierlijk gebaar" Eerste stoot: mis Terug naar Gustavo PRAKTIJKEXAMEN RESA-HILVERSUM FLITS GORDON in het i heelal Kikker-opera Zelf aan die slag DE TINTELS Jack Dunkiey iiiflitiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiit Uit de kerken Zaterdag 16 mei 1959 Pag. 2 komen jgARCELONA. De arena had ontelbare blauwe tegeltjes aan de buiten kant en lag in de zon, midden in Barcelona. Duizenden mensen hingen voor de vier bogen, die samen de hoofdingang vormen. Handen vlogen om hoog sigaretten werden Wild op de grond uitgetrapt en kreten slingerden door de lucht; er was eigenlijk niets aan de hand; men wisselde alleen ge dachten uit over de kansen van de „novilleros", de beginnelingen, de ionge en doorgaans nog niet erg bekende stierenvechters, die deze middag binnen de zandpiste oog in oog met de slieren zouden komen te staan. Het was voor mij geen alledaags gezicht en ik proefde iets van een spanning, die in de lucht hing. Nog een uur. es, Het entreebiljet was groen en zat in mijn zak. Ik ging zitten op een terras tegenover de arena, die in dit geval Plaza de Toros Monumentale heette. Overal werden slokjes gedronken en maar één ona'erwerp beheerste de ge sprekken: het komende gevecht. De bandarilleros hebben hun werk gedaan en de met gekleurd papier versierde pieken steken in de stier. De degenstoot moet nog komen en een slot maken aan het gevecht, waarvoor ik maar betrek kelijk weinig kijk-moed kon op brengen Eigen nieuwsdienst DEN BOSCH. A.M.P. Holland n.v-, de Nederlandse tak van een belangrijk Amerikaans bedrijf, heeft in ons land de fabricage ter hand genomen van een stuk precisie gereedschap, dat voor ga rages en zeifs voor particuliere auto- en motorrijders van grote betekenis kan zijn. n Het is een vernuftig uitgedachte tang, waarmee zonder solderen en isoleren in enkele handgrepen kabelschoentjes en verbmdingsmoffen op alle soort elek trische draad worden aangebracht. Met dit stuk gereedschap van werkelijk Amerikaans vernuft is de arbeidstijd van een half uur voor iedere verbin ding teruggebracht tot nauwelijks een minuut. Het is doodgewoon een kwes tie van knippen, strippen en klemmen. Drie handgrepen en een feilloze ver binding. waarbij kabelschoen en draad één geheel vormen, is klaar. De Plasti-Grip kabelschoenen en con nectors zijn reeds geïsoleerd. Ook voor eindverbindingen blijken deze hulp stukjes, die nu bij duizenden in de fa briek van AM.P. in Den Bosch worden gemaakt, ideaal. Voor de industrie was deze wijze van monteren al langer in gebruik. Door de omwikkeling van een knap stukje handgereedschap, is de toepas sing van deze goedkope en handige verbindingen ook mogelijk geworden in reparatiebedrijven. DJAKARTA (AFP). In Pontianak is donderdag een Amerikaan gearres^ teerd. Het was de heer F. Star; hij wordt ervan beschuldigd op illegale wij ze het land te zijn binnengekomen. Hij is naar Djakarta gebracht, waar hij zich in hechtenis bevindt. Zijn 21-jarige metgezel, van wie de nationaliteit niet is bekendgemaakt, is eveneens gearres teerd IVU IS DIT mijn tweede bezoek aan 1 Spanje en dan krijg je zo dat ge voel van; „Ik moet er toch minstens één keer geweest zijn". Nietwaar? Ik ben een leek op het gebied van stierengevechten en ik weet alleen, dat een en ander vreselijik veel inge wikkelde spelregels heeft, dat er boe ken vol over geschreven zijn, dat het in Spanje een ritus mag ik wel zeg gen is, dat Spanje niet denkbaar schijnt zonder die gevechten die hier al eeuwen ge voerd worden en dat ik hier kleine kinderen op stoepranden plaat jes van stieren zie uit wisselen, zoals in het vaderland met voet balfoto's gebeurt. Maar ergens zit er bij mij dan dat leken- gevoel: er gaat daar een kerel een stier doodmaken en daar zit ten ze dan met z'n al len lekker naar te kij ken. Maar op deze dag waren er dus in heel Spanje weer 200 stie rengevechten en per gevecht komen er 6 stieren aan hun einde: dat is dan samen 1200 stieren. Op één Spaan se dag. Dit i s dus iets hier, dat je niet kunt ontlopen, dacht ik. En daarom ging ik van Sitges terug naar Bar celona. Naar die Plaza de Toros en kocht dat groene kaartje voor 78 pesetas. IN DE rondlopende wandelgangen van de arena, pas zichtbaar als de hoofdingang achter de rug ligt, werd nog drukker geredeneerd. Aan een paar buffetten dronken honderden kij kers hun laatste cog nac, voor zij er nu eens echt voor gingen zitten. In een inham ligt een klein kapelletje en in en uit liepen de stieren-bevechters: een laatste gebed-, om kracht en behendigheid. En op hun jonge, magere gezichten was de ernst van het ogenblik te lezen en de wetenschap: dit kon inderdaad hun laatste gebed zijn. Want 10 procent van de stierenvechters wordt gedood en 40 procent voor het leven verminkt, zeggen de statistieken. Even opzij reed men de paarden wat los. Erop zaten de picadors, de mannen wier voeten en benen hele maal in ijzer zitten verpakt en die hun paarden hebben beschermd- met opzij hangende matrassen <Sie minstens 25 kilo het stuk wegen. Ik zocht mijn plek op, na onderweg voor twee pesetas een kussentje te hebben gehuurd, want de betonnen zitplaatsen zijn hard. Langzaam liep de arena vol en om tien minuten over vijf in de middag waren de 23.000 plaatsen bezet. Naast me een jongetje van tien jaar, hele maal op z'n eentje. En wat verderop hele families, al of niet met baby's op de schoot. Er wrongen zich mannetjes tussen de toeschouwers door, met zakjes ape- noten, ijsjes, cognac in kartonnen be kertjes, zuurtjes of repen chocolade. En ijverig werd er gekocht en gelikt. Trompetten klonken, het publiek werd stil. TWEE HERAUTEN reden te paard de arena binnen. In hun doen en laten zit allemaal een diepere beteke nis, maan ik kan u er alleen van ver tellen, dat ze bij a'e president van de arena de man die voor het geheel verantwoordelijk is en boven in een loge zit een buiging maakten en toen naar beneden gegooid kregen de sleutel, waarmee de deur kan worden opengemaakt; de ö'eur. waarachter zich de eerste stier bevond. Toen kwam de kleurige optocht de ronde zandvlakte op. Voorop drie ma tadors, er achter hun helpers. Mooie, in de zon glimmende pakken, waarbij ik hoor, ó'at het pak van de stieren vechter zelf wel tien kilo weegt. Een laatste hoornstoot, de 23.000 gingen nog even verzitten en „la fies ta brava" kon beginnen. EN WANNEER u nu d'acht, dat het nu kwam. dan vergist u zich. Dat wil zeggen; in dit verhaaltje. Want ik Hier zat ik, in die (van buiten) blauw betegelde arena van Bar celona, tussen 23.000 wild enthou siaste mensen. heb wel mijn best willen doen, maar het lukte niet. De mannen met de capa, de rase rode doek, zwaaiden en de intussen binnengerende massa vlees van 500 kilo, <fie stier heet, sprong wat van de ene naar de andere man toe. Hier en daar pikte het dier een capa mee en de stierenvechter kon intussen constateren dat zijn tegenstander er een was die vooral naar links stootte. Vervolgens de mannen op de paar den, de picadors en toen was voor mij de lol eraf. Ik weet dus dat het een Spaans ritueel is, ik weet dat de punt aan de lans van de picador maar zo iets van zeven centimeter mag zijn, ik zag dat de stier twee keer een paard plus picador tegen de houten wand op een hoop rolde, ik zag het paard en de man weer opstaan, maar toen die lanspunten „rang" die stier Indrongen, toen heb ik bij de der de stoot gewoon niet gekeken. Enfin, <ïe paarden gingen weer af en de bandarilleros komen op. Dat zijn de mannen die de stier, nu hij door de 'iansstoten de kop naar beneden houdt, in de nek twee met gekleurd' papier versierde pieken steken. Ken ners zeggen dan, dat dit een zeer sier lijk gebaar is. Ilk laat me er niet over uit. Dat moet u zelf maar eens bekij ken. TT1 EN KWARTIER was er nu zo voor- ■*~J bij en uiteindelijk stapte dan de echte stierenvechter de anderen waren alleen zijn helpers a'e arena binnen. In dat pak van tien kilo. In zijn hand rustte de espada, de degen, en daarmee moest hij de stier de genadestoot geven. De eerste stoot was mis en dan moet u eens horen hoe het klinkt, wanneer 23.000 mensen in Barcelona je uitjoelen. Om huilend over naar huis te berich ten. Goed, ik had in feite meer aandacht voor de apenoten die ik zat te pellen dan voor die stekerij. Maar de twee de of derde degenstoot was dan raak en de stier lag geveld in het zand. Klaar om door muilezels naar buiten te worden gesleept. DIE VIJF andere stieren heb ik niet meer gezien. Samen met tien an dere (niet Spaanse) kijkers heb ik in een vrij snel tempo de uitgang opge zocht en een heerlijk glas Spaanse cognac tot het mijne gemaakt. lEn daarmee is beslist niet gezegd dat u niet naar een stierengevecht moet gaan kijken, in Spanje. Ik heb hier mensen ontmoet Nederlanders die er meteen de eerste keer weg van waren. Maar mijn smaak is het niet. Mijn (persoonlijke) smaak is meer dat palmenboulevardje in Sitges. En die stoelen met dat drankje hij mijn vr'~"~' ("hislavo. Waarheen ik dan ook spoorslags ben te- „s=ereisd. ?E spuugden niet op de grond, toen Jozef uitgepraat was, schudden evenmin het stof van hun kleren en schoenen, maar dachten er ook niet aan, hem uitvoerig en vol toorn en verachting te antwoorden. Ze openden alleen maar het kleinste sluippoortje naast de grote poort en grommend en snurkend kwam een groot varken te voorschijn. Ze hadden een paar varkens van de Romeinen naar binnen gelokt en één daarvan lieten ze nu op Jozef los. Ze lachten allemaal en de Ro meinen konden zich niet meer in houden en lachten met de Joden mee. Dat was waarachtig een goeie mop van die vervloekte Jo den. Jozef stoïtd alleen tussen de beide kampen, met zijn varken, tegenover de geschonden en be schoten tempel en om hem was het daverende lachen der Romei nen. In deze ogenblikken, die lang schenen als jaren, boette Jozef al le hoogmoed van zijn leven. „Die doctor Jozef van jullie is een schoelje", had eens iemand met een geel gezicht van hem gezegd en in Meron hadden ze gras ge zaaid op de weg, waarlangs hij gekomen was; anderen waren zorgvuldig op zeven pas afstands van hem gebleven alsof hij schurft had, onder bazuingeschal was de ban over hem uitgesproken en in Alexandrië hadden ze hem vast gebonden en gegeseld. Maar wat betekende dat alles, vergeleken bij deze ogenblikken? Met vreug de in zijn hart was hij naar hen toegekomen, hij had de stad wil len redden, mannen, vrouwen, kinderen en het huis van Jahve. En nu stuurden zij een varken op hem af. Hij wist wel, dat hij nu moest gaan, maar hij aarzelde. De muur hield hem vast. Maar hij beheerste zich en ging. Hij liep achteruit, zijn blik steeds op de muur gericht. Zijn smart en hoogmoed waren verdwenen, hij voelde zich koud en leeg. Hij hoor de niet bij de' Romeinen en niet bij de Joden, de aarde was woest en leeg als voor de schepping, hij was alleen, moederziel alleen, en om hem heen was niets dan da verend hoongelach. Titus had niet gelachen, toen de Joden het varken op Jozef af stuurden. Eigenlijk kan ik tevre den zijn, dacht hij. Ik heb mezelf overwonnen. Ik heb willen goed maken, wat die waanzinnigen hun God hebben aangedaan en sta nu op beter voet met deze Jahve dan mijn vijanden. Maar deze over weging hield niet lang stand. Hij keek naar „dat daar". Plotseling overviel hem een onbedwingbare lust om dat hinderlijke, verwar rende onder zijn voeten te ver trappen. Zij hebben het zelf im mers al ontheiligd. Hij wil het nu helemaal in de modder trappen. Het woeste Hep, hep, dat hij van zijn soldaten heeft gehoord, ha merde wild in zijn hersens en bij ieder hep kraakte een schedel en stortte een stuk van de tempel in elkaar. Even plotseling schrok hij weer op en herstelde zich. Zó wilde hij helemaal niet denken. Neen, het ->s absoluut niet zijn bedoeling, met deze Jahve aan te leggen, it liet hij liever over aan de he- n aan de andere kant van de .uur. In zijn radeloosheid overviel hem een hevig verlangen naar Berenice Hij ging naar Jozef. Deze lag op zijn bed, dodelijk uitgeput en met koud zweet overdekt op deze hete zomerdag. Hij wilde opstaan, maar Titus vroeg hem, te blijven liggen. „Maar praat met me en verklaar me, wat ze nu eigenlijk willen. Misschien maakt mijn woede op deze mensen me blind. Ze kunnen hun doel toch niet meer bereiken, maar waarom wil len ze dan, dat het afbrandt? Be grijp jij dat? Je bent toch een Jood?" „Ja, ik begrijp het", zei Jozef, oneindig moe, en zijn gezicht had dezelfde treurige uitdrukking als de gezichten van de Joden op de muur. „Ben jij ons vijandig ge zind, Jozef?", vroeg Titus onge woon teder. „Neen, prins Titus," zei Jozef. „Behoor je eigenlijk bij die binnen de muren?", vroeg Ti tus dringender. „Ja, prins Ti tus", zei Jozef. Titus keek hem aan, en nooit waren ze elkaar vreemder geweest dan op dit ogenblik. Bekommerd en in ge dachten verdiept ging Titus weg. Agrippa begreep de verhalen van zijn zuster heel goed. Werkte deze bittere strijd niet even hevig op fijn zenuwen? Hij had zijn contingent soldaten bij de Romei nen gebracht, maar was dadelijk daarop naar zijn Transjordaanse koninkrijk teruggekeerd en wilde van de gebeurtenissen in de le gerplaats liefst zo weinig moge lijk horen. Advertentie Boftkh, Ned, Fr, Duits, Eng, en Spaans De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus Hjllilliltlllllllllllllliliiil Onze Haagse opera-medewerker Delboy Baer schrijft me: Springende kikkers zijn in Ame rika niet nieuw. Het concours in Angels Camp in Californië is als het ware voorspeld door de ge wezen loods van de Mississippi, de geniale humorist Mark Twain in zijn Jumping Frog of the Calaveras County, naar welk gegeven de com ponist Lukas Foss (geboren als Fuchs in 1922 in Berlijn) een buffoneske eenacter schreef. Bach, Mozart en Beethoven zijn mijn eigenlijke leermeesters ge weest, zegt Foss, die echter ook van Hindemith en Strawinsky sterke invloeden heeft ondergaan. Hij heeft de Amerikaanse muzikale folklore leren liefhebben en haar onopge smukt verwerkt in de onproblema tische vitaliteit van zijn Springende Kikker. Deze opera werd in Duits land opgevoerd en was in 1952 in Venetië eveneens een succes. De spontaneïteit van de toonkunstige expressie is volkomen in overeen stemming met de onverwachtheid, waarmede de kikkers springen. 0f NATUUR IN EN OM UW HUIS HillllllllllllllllllllllllllHllltlllllllli BilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllMllflIillllllllllMlltlllllllllllllllllllllB Uw bloembakken kunnen nu met rode geraniums of Pelargoniums beplant wor den; de rechtopgroeiende soorten zijn ideaal en op de voorgrond van de bak san men dan de hangende soorten po- 'en en dan liefst in dezelfde kleur Ze kunnen het best m de volle grond van de bak gepoot worden, dus voorzichtig ut de pot kloppen en voordat u dat rloet, dient de potgrond eerst goed ocht'ig gemaakt te worden. Hoe ze uit ie pot geklopt moeten worden? De plant oudt u onderste boven en de potrand lont u dan voorzichtig op de houten hilt van de schop uit; die wordt dus oht overeind gezet en dan laat de potkluit door zachtjes op het hout kloppen gemakkelijk los. Uw ligustrumhaag moet ook eens een knipbeurt hebben; hoe eerder dat nu gedaan wordt des te beter. Elke ligustrumhaag moet van onderen breder blijven dan van boven, want anders gaat het evenwicht verloren en vooral bij re genachtig weer zou de haag sterk uit zakken. Er dient zo veel mogelijk in rechte lijn geknipt te worden; rechte lijnen mogen niet scheef komen. Als men het knippen te lang uitstelt zal men later nog eens voor grote moeilijk heden komen te staan; dan is het niet zo eenvoudig meer de recht» behouden. Pioenrozen zijn prima tuinplanten, doch ook prachtige snijbloemen en nu zitten er al dikke knoppen in. Toch duurt het soms vrij lang voordat ze open gaan; geduld zal men dus moeten hebben. Pioenrozen zijn alleen maar mooi op water indien ze vroeg genoeg gesneden worcfen; de bloemknoppen moe ten op water verder uitkomen en zodra de knoppen de kleur doorlaten dient men al te snijden en dan dient men ook chrysai in het water op te lossen; de knoppen zullen dan helemaal open bloeien. 64. Heviger dan Kletzky en Ban- delos ooit hadden gedaan, streden nu het Ketzkisch en Bandeloze Vuur om de overwinning. Het eerste stelde zich te vreden met het in de as leggen van alle bijgebouwtjes, het tweede echter was met niet minder tevreden, dan het trotse slot van de graaf. Het was een boeiend schouwspel, waar de vorst en de edelman broederlijk naast elkaar naar stonden te kijken. Ieder van hen was er zich van be- wust, dat de uitslag van het vuurge vecht beslissend was voor de toekomst van hun land. Maar Kappie had weinig zin om die uitslag af te wachten. „Kom. jongs", sprak hij met een glim lach. „Hier hoeven we niet langer bij te zijn! Ik geloof ja, dat het wel dui delijk is, WELK huis er zal vallen en dat is niet dat van Kletzky!" Daarop begaven hij en zijn mannen zich naar de bootjes, die hen eerder op het eiland hadden gebracht. Doch nau welijks hadden zij de steiger bereikt, of een luid gekraak deed allen verschrikt omzien. Toen bleek, dat Kappie's voorspelling was uitgekomen. Het slot van de graaf begon aan alle kanten te wankelen en stortte dreunend en vlammend ineen. En dat was nog niet alles! Als bij to verslag verdwenen ook de brandende resten, van wat eens een trots kasteel was geweest, terwijl uit de bodem van het eiland grote stoomwolken sissend op spoten! Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat déze resten via de tal loze valluiken, die het kasteel had be zeten, in het Meer van Problems waren terechtgekomen. En terwijl de zeelieden nog toekeken naderden er twee besmookte gestalten, de armen over eikaars schouders. Het waren Bandelos en Kletzky NED. HERV. KERK. Beroepen te Oost-ernijkerk: W. J. Burggraaf, kand. te Bozum. Bedankt voor Ameide en Tienhoven: A. den Hartogh te Amersfoort. Ds. H. P. Schouten, woonachtig te Katwijk aan Zee, Boulevard 78 en laat stelijk predikant in Suriname, heeft zich beroepbaar gesteld. Het bericht als zou hij tot bijstand in het pastoraat te Katwijk aan Zee benoemd zijn berust te op een vergissing. GEREF. KERKEN Beroepen te Terne.uzen: K. Ubels te ^wartebroek; te Siegerswoude Chr. van Ulden. kand. te 's-Gravenhage; te Wor- merveer (2e pred. pi.) A. Prins te Win- sum, Fr. Beroepbaarstelling; De classis Middel burg heeft praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer .J Tevel kand, te Middelburg, Seisweg 3; even eens de classis Zaandam de heer W. Molenaar, kand. te Wormer, Enge Wor- mer 36 en de classis Stadskanaal de heer J. Noordhoff, kand. te Wildervank Raadhuisstraat 20. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Coevorden Th. v d Laauw, kand. te Stadskanaal. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2