GROMYKO STELT HET WESTEN TELEUR Verkoop uitgesteld tot september Met Pinksteren overwegend droog Kussen houden vast aan oude zienswijze over Duitsland „Snel verdrag desnoods Dok nadert Nederland met Oost-Duitsland" Volksgezondheid naar Sociale Zaken De Bilt: Drooi gt Rode Kruis krij parachutisten DUITSE HANDEL HUIVERIG VAN INDONESISCHE TABAK FAILLISSEMENT VAN HACO AANGEVRAAGD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 16 mei 1959 FOTO f NIEUWS L K.A.B. pleit voor vrije loonvorming Ongelofelijk Boodschap van Engeland via maan naar Amerika OLIEBOREN NOORDZEE Kind op step onder auto Notectoppen Spanning J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503: Chefred 01100-3991; Postbus 4. giro 116666 Bijkantoren Middelburg, Korte Delft 50. tel 01180-2009; Vlissingen. Rembrandtlaan 24, tel 01184-3224: Terneuzen! Nieuwsiraat 38. tel 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 'M tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter! 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. Nu. 1599 Eigen nieuwsdienst GENÈVE Met teleurstelling lieeft het Westen gisteren kennis genomen van een tegenvoorstel dat Gromyko indiende in antwoord op het Amerikaans-Frans-Britse plan voor oplossing van het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid in etappes. De rede waarin Gromyko het Russische plan uiteenzette was gematigd van toon, maar behelsde niets nieuws. Het was een nauwkeurige weergave van een reeds in januari door het Kremlin gelanceerd plan. dat toen zeer weinig geestdrift verwekte. Gromyko verzocht de minis ters van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote drie, zijn voorstel nauwkeurig te bestu deren en het te aanvaarden als uitgangspunt voor een discussie. Het Westelijke plan, een etmaal tevoren ingediend, verwierp hij niet; het eist nog bestudering van Russische zijde en Gromyko zal er volgende week op terug komen. Het opnieuw door Gromyko naar voren gebrachte Russische plan heeft geen betrekking op de veilig heid in Europa. Gezien de toestand van het ogenblik, zo luidt Gro myko's standpunt, ziet de Sowjet- unie geen andere mogelijkheid dan Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Vanmiddag zul len op het vliegveld Zuid-Limburg vier helpsters en elf helpers van het Nederlandsche Roode Kruis hun bre vet als parachutist ontvangen. Samen zuilen de helpsters het Parachutisten- kommando Rode-Kruiskorps vormen. De ervaringen gedurende de waters nood hebben ertoe geleid, dat men be hoefte gevoelde aan een parachutisten korps zoals ook andere Rode-Kruisver enigingen elders in de wereld hebben geformeerd. Deze parachutisten verle nen bijvoorbeeld hulp in bergachtige of andere moeilijk begaanbare gebieden. In Nederland wordt gedacht aan hulp-1 verlening in terreinen, die door het wegvallen van de normale verbindingen, I van de buitenwereld zouden worden af- j gesloten. De vijftien Zuidlimburgse Rode Kruis-! helpers hebben in de afgelopen maan-1 den een degelijke opleiding als parachu-i tist gekregen in het centrum van de Eer- ste Nederlandse Parachutisten Club in Beek. UTRECHT. Drs. Th. Coppes, ad junct-directeur van het wetenschappe lijk adviesbureau van de Katholieke ar beidersbeweging, heeft gisteren op een vergadering van de verbondsraad van de KAB te Utrecht nog eens gepleit voor vrijere loonvorming. Nu de SER unaniem heeft vastgesteld dat de bestedingen in de komende jaren kunnen worden verruimd, komt het hen: uitermate vreemd voor dat een gedeel te van de SER op loongebied niet ver der wil gaan dan een verwerking van de huurbijslag en een zekere vrijheid voor enige afrondingen en aanpassingen in verband met de in de bedrijfstak meest wenselijk geachte loonstructuur. Als men wederom de vrijere loonvor ming vraagt, zal men volgens de heer Coppes niet weer de fout mogen be gaan een spoedig eind aan de vrijheid te maken door het noemen van percen tages. Vrijere loonvorming betekent, dat de loonvorming voor de toekomst open blijft, voortdurend en niet tot een vol gend onderzoek van de SER. De vrijere loonvorming, zo ging de heer Coppes voort, kan de doorstroming van werknemers van improduktievere naar produktievere beroepen bevorde ren. De belangrijkste spelregel noemde hij dat de loonsverhogingen moeten kunnen worden betaald uit de economi sche mogelijkheden van de bedrijfstak. De heer Coppes betreurde het dat er geen gezamenlijke gedachtenvorming is geweest met het NW, hoewel ook van de zijde van het NW de feilen van de geleide loonvorming worden erkend. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Sjah van Perzië zal niet hebben vermoed dat zijn be zoek aan ons land een vertraging be tekent voor onze staatszaken. Het nieuwe kabinet-De Quay zal namelijk zijn eerste officiële optreden in het openbaar op Schiphol dienen te maken bij de aankomst van de Sjah volgende week woensdag en niet in de Tweede Kamer met de regeringsverklaring. Eerst op dinsdag 26 mei zal minister president prof. dr. J. E. de Quay zich zelf en zijn nieuwe kabinet aan de volksvertegenwoordiging voorstellen. Dat is gisteren beslist in de eerste ver gadering die hij met het twaalftal kan didaten voor de nieuwe ministers functies heeft gehouden op het depar tement van algemene zaken aan het Plein 1813 in Den Haag. Vijf uur lang is daar gesproken, over het regeringsprogram, dat zijn defini tieve vorm kreeg. Voorts is besloten, dit in tegenstelling met de aanvanke lijke plannen die tijdens de formatie al zo ongeveer in kannen en kruiken leken, dat volksgezondheid voorlopig bij sociale zaken zal blijven. Het departement voor zaken overzee zal toch niet blijven voortbestaan, maar op welke manier de belangrijkste onderdelen van dit departement, na- meliik Nieuw-Gumen en de West. zul- het sluiten van vredesverdragen met de beide delen van Duitsland apart. De Sowjetunie wenst met het sluiten van een vredesverdrag niet langer meer te wachten. Wach ten tot hereniging is bereikt, zou uitstel voor onbeperkte tijd bete kenen. Wenst West-Duitsland niet mee te werken, dan zal de Sowjetunie alleen met Oost-Duitsland een vre desverdrag sluiten. Met het sluiten van dat verdrag zouden ook de be zettingstroepen uit Berlijn moeten verdwijnen. West-Berlijn zou dan, overeen komstig het beruchte oorspronke lijke plan van Kroesjtsjef, een vrije stad worden. Er was in Gromyko's woorden geen enkel nieuw element te ont dekken en vooral de Amerikaanse delegatie was daarover bitter teleur gesteld. Gromyko's verzekering dat het Westelijke voorstel met zorg zal worden bestudeerd kon daaraan niets veranderen, vooral omdat men begrijpelijkerwijze geneigd is, daarin weinig meer te zien dan een be- leefdheidsfraze. „Het klinkt ongelofelijk", werd van Amerikaanse zijde in Genève opge merkt, „dat de Sowjetunie oprecht naar hereniging van Duitsland zou streven, terwijl zij in ernst voorstelt, een vredesverdrag met beide delen van Duitsland te sluiten. In geen enkel opzicht heeft Moskou gepro beerd tegemoet te komen aan de zienswijze van het Westen, terwijl het Westen zich juist zoveel moeite heeft getroost om een voorstel te ontwerpen dat voor de Sowjetunie op zijn minst aanvaardbaar zou zijn als basis voor verdere onderhande lingen. Het heeft er alle schijn van dat de Sowjetunie voortzetting na streeft van de verdeling van Duits land". Hoewel de sfeer op de vergade ring van gisteren, die werd voor gezeten door de Britse minister Sel- wyn Lloyd, zeker niet slechter was dan de voorgaande dagen, heerste er een zekere bitterheid over de Russische houding. In het Weste lijke kamp werd dan ook reeds ge zinspeeld op de onmogelijkheid om deze zomer een topconferentie te houden tenzij de Sowjetunie binnen zeer korte tijd van houding ver andert. LONDEN (Reuter) Via d« maan is deze week een boodschap in morse van Engeland naar de Verenigde Staten uit gezonden. De morseseinen legden de weg af van de grote Britse radiotelescoop Jodrell Bank naar het onderzoekingscentrum van de Amerikaanse luchtmacht in Cambridge, Massachusetts. Dit was de eerste van een serie proef nemingen om radioverbindingen via de maan tot stand te brengen, werd gister avond in Londen bekend gemaakt. Er is al vastgesteld dat het mogelijk is ook het geluid van menselijke stemmen via de maan uit te zenden, op zodanige wijze dat deze goed kunnen worden op gevangen. ALKMAAR. Ook Alkmaar zal de kerkenbouw subsidiëren. De raad heeft na ampele discussies besloten aan het kerkbestuur van de Don Boscoparochie in afwachting van de wettelijke rege ling een renteloos voorschot van maxi maal honderd gulden per zitplaats te verlenen. W len worden ondergebracht is nog niet komen vast te staan. Vandaag zal prof. dr. J. E. de Quay naar Soestdijk gaan om de Koningin ervan in kennis te stellen dat hij zijn opdracht tot het vormen van een kabinet aanvaardt. Hoe formeel dit bezoek is, blijkt wel uit het feit, dat reeds gisteravond be kend was dat vandaag in de buiten gewone staatscourant zal verschijnen het koninklijke besluit van de benoe ming van de ministers. De voorberei dingen waren daarvoor reeds getroffen. De Koningin zal de nieuwe ministers dinsdagochtend beëdigen en die middag zal de overdracht plaats hebben van de portefeuilles door de demissionaire ministers die niet zullen aanblijven. De constituerende vergadering van het nieuwe kabinet zal in de loop van de volgende week zijn, waarschijnlijk voornamelijk afhankelijk van de ver plichtingen die verscheidene ministers hebben bij het bezoek van de Sjah. Over de staatssecretarissen is nog geen beslissing gevallen. De ministers zullen zich hierover eerst nog eens be raden, voor zover het hun departement aangaat althans, zodat volgende week in gezamenlijk overleg een besluit zal kunnen worden genomen. Het is echter niet te verwachten dat alle staats- Van onze correspondent BREMEN De Deutsch-Indo- nesische Tabakhandèlsgesell- schaft m.b.H., de Duitse combi natie van firma's, die de van Ne derlandse ondernemingen in In donesië afkomstige tabak op de Duitse markt brengt, heeft be sloten de verkoop van 8000 balen tabak uit te stellen tot september. Als reden voor dit uitstel wordt opgegeven, dat men wil wachten tot de uitspraak van het Ober- landesgericht in het hoger beroep, dat door de Deli- en de Senembah- Maatschappij is aangetekend. De oorzaak van dit uitstel ligt even wel dieper. De uitspraak in hoger be roep zal vermoedelijk op zijn laatst half juni vallen, dus deze factor wet tigt het lange uitstel niet. Wachten De Duitse handel is ten aanzien van deze zaak nog steeds huiverig. Dit is dan ook de oorzaak, dat er in tegentselling tot voorheen geen belangrijke voor verkopen zijn geweest. De grote kopers willen toch maar liever wachten op de uitspraak en hebben zich daarom van de belangrijke en kostbare partijen voor- -- - - --- - lonie gedistancieerd. De Deutsch-Indo- zomer voor de Zuidhollandse kust hoopte i i i e, __i i l i lrimnm-i TTorri r»V">+an rfa-jt Hut- imovlnrtirf niet prettig zijn. Naar verluidt is men in Indonesië met de verzending nogal slordig omgegaan. De voorsorteringen voldoen niet aan de verwachtingen, die de Duitse handelmaatschappij had ge koesterd. Een en ander zal ongetwijfeld een prijsdrukkend effect hebben. Bovendien heeft de Hamburgse tabaks- handel zich beraden over een gezamen lijke houding ten aanzien van deze tabak. Dit feit schakelt een belangrijk concur- rentie-element uit. En bovendien zijn de voorwaarden, die gesteld zijn voor de op slag van de tabak de Duitse handel maatschappij ook nogal tegengevallen. Het' tarief is namelijk ongeveer het dub bele van dat in Amsterdam. Al deze factoren: de hangende uit spraak, de slordige verwerking, de hoge kosten en bovendien de terughoudend heid bij vele kopers, hebben tot gevolg gehad dat de veilingen zijn uitgesteld. Een exclusieve luchtfoto: het door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in Engeland aangekochte dok. De foto is genomen, toen de sleep in Het Kanaal voer, ongeveer ter hoogte van Ostende. De sleepboten zijn: de Tasmanzee (links), Elbe (midden), Schelde (rechts). Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het is gebleken, dat het verplaatsbare olieboorponton Sea- shell niet zo snel beschikbaar zal zijn, dat daarmee voor de versleping naar de Perzische Golf nog een experimentele boring in de Noordzee kan worden ver richt. De boring, die de N.A.M. deze Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Nadat alle pogingen om uitbetaling van rente op de achter stallige coupons 1957 en 1958 van de Haco te verkrijgen zijn mislukt, heeft de Vereniging Effectenbescherming het sterke wapen van de faillissementsaan vrage ter hand genomen. Via haar advocaat heeft de vereniging nl. de faillissementsstatus van de Haco aangevraagd, teneinde op deze wijze uitbetalingen te kunnen afdwingen. Donderdag 21 mei zal de zaak dienen. Zoals bekend hebben de publicaties in onze courant over de zonderlinge gang van zaken bij de Haco tot gevolg gehad dat mensen uit alle delen van ons land contact zochten met vde Vereniging Effectenbescherming. Het aantal der thans daar geregistreerde gedupeerde obligatiehouders loopt al in de duizen-1 den. De vereniging heeft nu voor een deell van de opgezonden coupons uitbetaling geëist. Daarmée zal in eerste instantie ongeveer zesduizend gulden zijn ge moeid. Het is wel de bedoeling, aldus de ver eniging, regelmatig grote hoeveelheden coupons ter betaling aan te bieden, ten einde op deze wijze de achterstallige renteschulden in handen van de recht hebbenden te doen komen. Ondertussen blijkt de actie nog steeds voortgang te vinden. Nog dagelijks komt als gevolg van onze publikaties een stroom nieuwe aanmeldingen bij het secretariaat van de vereniging binnen. HARDINXVELD-GIESSENDAM. De vierjarige Jan Hendrik van den He rik uit Hardinxveld-Giessendam is daar gisteren met zijn step onder een vracht wagen terecht gekomen en gedood. Het jochie speelde vlak achter de stil staande wagen. Toen de chauffeur een eindje achteruit moest rijden, kwam het onder de achterwielen. Van een speciale verslaggever -IJ zijn gister middag '«-we relds meest opzienbarende sleep tegemoet ge vlogen om u een blik op het giganti sche droogdok in volle zee te gun nen. Terwijl drie ro buuste Rotterdamse sleepboten het 54.000 tons droogdok door Het Kanaal stuurden, koerste het snelle vliegtuig hoog boven de Zeeuwse eilanden in de richting van Do ver. Wij waren de eersten, die de moe dige slepers met hun machtige dok zou den gaan verwelko men. Feilloos kruis te de vlieger de koers van de sleep. Ons vlieg tuig dook omlaag en in de heiige vaag heid doemde het drijvende eiland op. De doorgewinter de fotograaf, de vlie ger en ik keken in stille bewondering naar het fascineren de schouwspel. Gro te schepen, die in de buurt voeren, le ken dwergen. Het was alsof kleine no- tedoppen een mas sieve muur door het water trokken. Wij trokken een wijde bocht om de sleep. Op de heldere sleepboot wuifden mannen naar ons. „Als ze dit goede weer nu maar hou den", zei de vlieger en we keken wan trouwig naar de wol ken in het oosten. We maakten con tact met de sleep dwars voor North Foreland, een plaats je op de zuid-oost punt van de Engel se kust. Pas toen ik keek naar de witte snorren van de sleepboten, zag ik dat er beweging in het gevaarte zat en kon ik me voorstel len, dat dit dok om de hele zuidpunt van Engeland was heen- gesieept. De hele lange weg, die ons vliegtuig in zeventig minuten had afgelegd, zul len die mannen aan boord van de drie slepers en het dok nog in spanning zit ten of het weer het houdt. Daar boven die eindeloze, zwar te zee konden we ons voorstellen, wat het moet betekenen als het weer omslaat en grimmige gol ven het gevaarte gaan bestormen. Wij zullen nu ook de barometer met Argus ogen gadeslaan tot de sleep binnen is. Wij waren blij, dat wij met ons vlieg tuig dat kleine troepje mannen op Het Kanaal een zichtbaar blijk van belang stelling uit het vaderland konden geven. Als alles vlot verloopt arriveert het dok vanavond voor Hoek van Holland en zal het zondagmorgen vroeg de Wa terweg op worden gesleept. ROTTERDAM. De negentienjarige ijzervlechter Andries Botbijl is gisteren op de Stadionweg te Rotterdam eerst tegen een voor hem rijdende wielrijder en vervolgens tegen een bromfietser, die van de andere kant kwam, gebotst. Hij overleed aan zijn verwondingen op weg naar het ziekenhuis. nesische Tabakhandelgesellschaft zal het dan ook voornamelijk van de openbare inschrijvingen moeten hebben. Niet best Doch ook hierbij doen zich factoren secretarissentegelijk zullen worden I voor, die voor beide partijen benoemd. Deutsch-Indonesisch© en de P.P«N. Baru te kunnen verrichten, gaat dus voorlopig niet door. Na de afbouw en de overneming van het platform door de opdrachtgever Bataafse internationale petroleummaat- schappij n.v. (Koninklijke/Shell groep) zal het naar de Perzische Golf worden versleept op de korst mogelijke termijn DEN HAAG. Het Haagse gerechts hof heeft het vonnis van de rechtbank tegen de 29-jarige Surinamer P. R. D. bevestigd. D. was met ontslag van rechts vervolging ter beschikking gesteld van de regering, omdat hij op 30 december 1957 zijn hospita in de Joh. Gramstraat v^^w^- v.w in Den Haag van het leven had beroofd in verband met de weersomstandigheden door haar met een broodmes te steken. Van onze weerkundige medewerker DE BILT. De maand mei, die de naam heeft de mooiste van alle maan den te zijn, heeft tot nu toe eer van haar werk, ondanks een koud begin. De eerste zes dagen waren al te koud. Daarna zijn er, te beginnen met Hemel vaartsdag, zes heerlijke dagen gevolgd met overvloed van zon en warmte en slechts heel plaatselijk een bui. Sedert het begin van deze week is het verrukkelijks echter opnieuw van het weer af gegaan, ofschoon de tempe ratuur boven normaal is gebleven. Het weer dat juli soms nauwelijks in staat is te brengen, maar waarvan het vorig weekeinde al volop kon worden geno ten, heeft plaats moeten maken voor iets frissers, ja zelfs kwam het in De Bilt donderdagnacht alweer tot nacht vorst. Zo gaan wij nu Pinksteren tegemoet. Hoe het weer dan precies zal zijn? Voorlopig is er nog niets wat met de zomer in verband staat in zicht. Het gebied van hoge druk heeft zich naar het westen verplaatst, zodat het cen trum gisteravond boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen was ko men te liggen. De wind is daardoor bij ons langzaam van het oosten naar het noorden gedraaid, met alle gevolgen van dien voor de temperatuur. Het gebied van hoge druk heeft gis teren weer versterking gekregen. Dat heeft enerzijds tot gevolg dat de re gen tot een zeer plaatselijke bui be perkt zal blijven, maar anderzijds ook dat de wind in de noordhoek zal blij ven, waardoor de temperatuur niet hoog wordt en het vooral aan de kust fris zal zijn" vooral als mistbanken of lage wolken van de Noordzee komen bin nendrijven Er mogen echter ook zonnige perio den worden verwacht en daarvan zul len wij het dus moeten hebben. Pink steren ziet er over het algemeen geno men dan ook niet slecht uit. L Het K.N.M.l. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur; Zonnige perioden en droog, behou dens enkele ver spreid voorkomen de buien in het binnenland. Zwak ke tot matige wind tussen noordoost en noord. Weinig verandering in temperatuur, aan de kust echter kans op binnendrijven van mist en lage wolken, en lage temperaturen. MIESJE: Toch d'r maar op uit. A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1