Zit het Nederlands elftal in een vicieuze cirkel? Zadkine weet niets van Nederlandse opdracht Colovinyl m Bij melk en vis kan een poes niet leven Verzekering dekt- schade aantasting van hout Algemene klacht over geringe medewerking van de clubs Gesprekken tussen Istanbul en Sofia VOORBEREID OP JAPANSE BADHUIZEN Van nature is de kat een vleeseter Zaterdag mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Amerikaans visum makkelijker te krijgen Mag ik even bellen? werdgreep in kas Twee jongemannen op scooter dood In sneeuw Kieskeurig Onvermoeid Met steek op? Mummies in Mexico 10.000 jaar oud) MSi Waarom toch? AFBRAAK KWALEN Marnix Gijsen-tulp V»n onze sportredacteur Ru de Grood ROTTERDAM We zijn weer terug en de reis naar Turkije en Bulgarije is nog slechts een pret tige herinnering. Niet alleen door de vele nieuwe wonderlijke ervaringen in voor ons zo weinig bekende landen ik hoop daar over binnenkort meer te mogen vertellen maar vooral door de goede sportieve prestaties van het Nederlands elftal, dat dus niet met twee vette nederlagen naar huis kwam. Zeker, tech nisch gezien heeft de Oranje- ploeg uit twee ontmoetingen slechts één punt gehaald; maar de cijfers vertellen, dat de drie verloren punten slechts bestaan uit het geringst mogelijke ver schil van één enkel doelpunt. We Zouden over de" verrichting van het Nederlands elftal, over prestaties van'dé Vele spelers, die voor deze wed strijden werden ingezet, kunnen spre ken. Liever wacht ik hiermee tot na de ontmoeting tegen Schotland (27 mei te Amsterdam), dus tot na het einde van ons voetbalseizoen, zodat wij deze twee ontmoetingen kunnen plaatsen in het raam van het gehele internationale voetbalseizoen. Want uiteraard staan deze twee ontmoetin gen niet op zichzelf. Het Nederlandse elftal is dus, zü het dan niet met roem overladen, tevreden naar huis gevlogen. En er was reden toe. Maar toch, toch T.ij»i we in al deze tevredenheid somberder gestemd over de toekomst van het Nederlands elftal dan ooit tevoren. Want opnieuw is gebleken, dat de basis van ons elftal, de basis, die verantwoordelijk was voor deze tevreden stemming, gevormd wordt door spelers, die normaliter reeds lang ver vangen hadden moeten worden door de .jeugd. In Istanbul was Cor v. d. Hart de grote man en in Sofia He Munck en Klaassens. Dit alles zou ons heus niet tot sombere gedachten behoeven te brengen, wanneer wij dit alles zouden zien tegen een achter grond van een sterk naar voren komende jeugd, van een sterk B-elftal, waaruit men naar hartelust zou kunnen putten en daarachter een jeugd-elftal dat een vol doende reservoir zou vormen ter aan vulling van ons B-team. Maar zoals in recente wedstrijden gebleken is zowel het B-team. als het jeugd-elftal is zwak, is bepaald be neden het internationale niveau. Spelers, die indertijd zoveel voor het Nederlands elftal beloofden, bleken reeds in semi- interlandwedstriiden volkomen te falen. Waarom? Er zijn dat laat zich begrijpen tijdens deze trip urenlange debatten over gevoerd, theorieën over ontwikkeld en vele wijze en onwijze woorden over ge sproken. U weet hoe dat gaat. als er 41 meer en mindere insiders over voetbal zitten te praten. Maar uit al dit gepraat en gedebatteer steeg toch wel duidelijk één algemene klacht omhoog: de uiter mate geringe medewerking van de clubs. Niet voor zover het betreft de samen stelling en de training van het Neder lands elftal zelf. maar wel. en in hoge mate. het volkomen gebrek aan mede werking voor de samenstelling en de training van de lagere vertegenwoordi gende elftallen, waaruit zoals ik reeds betoogde het toekomstige Nederlands elftal geboren moet worden. De klacht Zonder mij hier zonder nader onder zoek uit te spreken over de waarheid van deze klacht (ik moet echter gezien het feit, dat deze klacht „algemeen" was, dit onmiddellijk aannemen, vooral ge zien de frappante voorbeelden uit het recente verleden), heeft mij deze klacht in hoge mate verwonderd. Uiteraard zijn de spelers „eigendom van de club" omdat deze clubs geld in hun voetbalcapaciteiten geïnvesteerd heb ben. Maar van de andere kant wil ik in dit verband toch nog wel op twee andere dingen wijzen: 1 economisch gezien kan de club het rendement van dit geïnvesteerde geld slechts verhogen, wanneer een van de gekochte spelers gekozen wordt voor een vertegenwoordigend elftal. Een club speler zal nooit zodanig in prijs stijgen, wanneer hij slechts clubspeler blijft, als een, die tot de Nederlands elftal-club be hoort. Dit is zuiver zakelijk gezien en even keihard gezegd, als deze waarheid zelf is. O moreel gezien heeft elke club de plicht, om spelers af te staan voor een vertegenwoordigend elftal, omdat de populariteit van het voetbal in Neder land vooral in de brede lagen en de kaspositie van de K.N V.B slechts van de prestaties van ons nationale elftal af hangen. Verweer Nu is het grote verweer hiertegen van de clubs men kan het bij voorbaat aanvoelen dat het hemd nader is dan de rok en dat, wanneer men met de competitiewedstrijden alleen niet tot een sluitend budget kan komen, er nood zakelijk veel vriendschappelijke wed strijden moeten komen vooral tegen sterke buitenlandse clubs om het drei gende verlies in winst om te zetten. Een tweede verweer is, dat men de gevraagde spelers niet wil afstaan, om dat men bang is, dat ze wanneer men ze voor een speciale training moet af staan naast de clubtraining, overspeeld of overtraind raken, zodat ze voor de club niet meer hun beste krachten kun nen geven. Niet houdbaar Ik vraag me af of dit verweer houd baar is, vooral omdat er twee excellente se club in het buitenland slechts aan trekkelijk, wanneer men op de presta ties van de eigen spelers in internatio nale wedstrijden kan wijzen. Nogmaals: Feijenoord en Fortuna, ontelbare bui tenlandse clubs, die Nederland bezoch ten hebben dit bewezen. Bovendien en dit heeft men ontel bare malen in het buitenland kunnen constateren clubs worden slechts ge vraagd. wanneer het internationale ni veau (dat slechts door de prestaties van het nationale elftal wordt bepaald) van het land hoog genoeg is om aantrekke lijke wedstrijden te kunnen garanderen. En hier sluit zich de vicieuze cirkel. Wat ik hier ontwikkeld heb, is geen theorie, is geen stelling. Het zijn slechts enkele losse gedachten, die ik zo graag aan de clubleiders wil overdragen en die mogelijk zouden kunnen leiden tot de oplossingen van de impasse, waarin de genen, die met de samenstelling van het Nederlands elftal fin het Nederlands elf tal zelf zich bevinden. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging tot be- scherming van dieren doet een beroep voorbeelden van het tegendeel te geven op alle autorijders om, wanneer zij hun zijn: Fortuna en Feijenoord. hond meenemen, er voor te zorgen dat Deze vriendschappelijke wedstrijden het dier niet in de afgesloten wagen tegen sterke buitenlandse clubs worden achterblijft. De laatste dagen zijn er be- dan pas interessant, wanneer een club elftal spelers bevat, die ook in vertegen woordigende elftallen uitkomen, zodat men strijd op internationaal niveau te zien krijgt. Bovendien is een Nederland- richten binnengekomen over gestikte honden. Mocht men een hond aantreffen in een afgesloten auto dan verdient het aanbeveling er de eigenaar of de poli tie op attent te maken. WASHINGTON (A.P.). Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de voorwaarden tot het verkrijgen van een Amerikaanse visum lichter ge maakt. Het aanvraagformulier is veel korter geworden en het zal niet meer nodig zijn vingerafdrukken te laten nemen. De enigen die op moeilijkheden kunnen stuiten zijn zij, „wier politiek verleden aanleiding geeft tot de veronderstelling dat hun aanwezigheid in de Verenigde Staten schadelijk zou kunnen zijn voor de veiligheid van de staat". Het ministerie geeft reizigers naar Amerika de raad het visum geruime tijd van te voren aan te vragen, maar voegt eraan toe dat als iemand eenmaal voet aan wal in Amerika heeft gezet, niemand hem verder naar pas of visum zal vragen. Als men zich bijvoorbeeld als buitenlan der in een hotel laat inschrijven, behoeft men geen enkel identiteitsbewijs te tonen. TILBURG (ANP). De politie van Tilburg heeft een zeventienjarige jonge dame opgesloten, die de gewoonte had bij winkeliers te vragen of zij even mocht opbellen wanneer er geen klan ten waren. Als dat werd goedgevonden ging zij mee naar de telefoon, keek daar kwansuis de telefoongids door, en zei vervolgens dat het door haar gezoch te nummer er niet in stond. Dan liep ze weer door de winkel naar buiten, maar onderwijl zag ze de kans schoon een greep in de kassa te doen. Op die manier moet ze heel wat winkeliers te pakken hebben genomen. Op zekere dag vreesde ze echter dat de politie haar in de gaten had en daar om ging ze op reis. Bij Venlo werd ze door de douane aangehouden op het ogenblik dat ze illegaal de grens over wilde trekken. Het meisje is naar Til burg overgebracht. Vermoed wordt dat ze in nog meer plaatsen dit telefoontruc je heeft uitgehaald. DEVENTER. Twee jongelui zijn gistermiddag tussen Deventer en Hol ten met hun scooter onder een vracht wagen geredlen- Zij waren op slag dood. Het waren de twintigjarige dok- terszoon W. Melohior uit Haarlem en de achttienjarige H. J. Tankink uit Haaksbergen. De jongelui gingen beiden op de ho gere technische school in Apeldoorn. Ze woonden daar op kamers en waren nu samen op weg naar het ouderlijk huis van H. J. Tankink in Haaksbergen. Zij zijn met hun scooter rechts tegen de vrachtwagen gereden. Men vermoedt, dat de chauffeur er van voor hij af sloeg iets naar links is gereden om de bocht te kunnen nemen. De bestuurder van de cooter moet toen hebben ge dacht dat de vrachtwagen links af zou slaan en wilde hem rechts inhalen. Juist op het ogenblik dat de scooter naast de vrachtwagen reed, sloeg die de zijweg in. AMSTELVEEN In de Nederlandse hockeyploeg, die Tweede Pinksterdag in het Wagenerstadion te Amstelveen tegen Spanje zal spelen, is aanvoerder Jos. Ter- lingen vervangen door Ch. Marres (La ren). J. van Gooswilligen, die als rechts half was opgesteld, zal dan, evenals in de voorgaande landenwedstrijden weer linksback spelen en Ch. Marres rechts half. Van onze correspondent pARIJS „Neen, van een beeldhouwwerk voor het nieuwe kan toorgebouw voor Tornado in Dordrecht weet ik niets af. Er komt wel dezer dagen een beeld van me in Antwerpen. De Bood schapper zal daar, in brons gegoten, ergens aan de haven worden opgesteld." Aldus de beeldhouwer Ossip Zadkine, toen wij hem dezer dagen vroegen naar zijn plannen. Voor de fabriek van Tornado in Zwijn- drecht heeft hij in 1955 een groot reliëf gemaakt, dat in alumi nium is gegoten en dat vóór de gevel is aangebracht. Het lag voor de hand, dat architect Maaskant, die thans ook het nieuwe kan toorgebouw voor dezelfde onderneming, dat op het stationsplein te Dordrecht verrijst, heeft ontworpen, wederom een beroep op Zadkine zou doen. Het is nog niet gebeurd. Advertentie FLEURIGE PLASTIC TEGELS VOOR ZÓNNIGE VLOEREN kostelijke dranken te halen. Onderwijl gaat zijn conversatie in een ononderbroken stroom voort zon der dat hij één ogenblik oppervlakkig wordt. Integendeel, aforismen wisse len af met grapjes? en zo af en toe zegt hij iets over de beeldhouwkunst, dat de moeite van het overdenken waard schijnt. Het lukt on- hem enige keren tot de feiten, die ons belang in boezemen, te brengen. EEN KLEURRIJK PRODUKT VAN LINOLEUM KROMMENIE ,,Ik weet", zegt de beeldhouwer, „natuurlijk nooit wat er nog voor me op het vuur staat". Het is zondagmid dag en hij ontvangt ons in de grote kamer van zijn woonhuis. Dat is een gebouwtje uit de negentiende eeuw, •mogelijk nog wel van oudere datum. Het vormt één gelieei met de drie ateliers, welke Zadkine in de loop van de jaren op de binnenplaats van het huis rue d'Assas nummer tien heeft laten bouwen. WAT betreft de voeding van onze katten blijken vele liefhebbers van deze filosofi sche dieren geheel verkeerde ideeën te hebben. Men is veelal de mening toegedaan dat ze alleen van vis en melk kunnen leven. Het gevolg is dat menige kat, die aan dit eenzijdige dieet is overgeleverd, op den duur aan een huidaandoening gaat lijden of een darmstoornis op loopt. Dit is voor mij aanlei ding vandaag eens iets dieper op de kattenvoeding in te gaan. Hiertoe behoren zowel vlees als vis, maar vis is, hoewel zeker een nuttig voedingsmiddel, als eiwitbron niet he lemaal volwaardig. Het is daarom verstandig om in de eerste plaats de vleesvoeding in ere te houden. Krijgt een kat alleen vis te eten dan is dit beslist te eenzijdig. Het voeren van vis is overigens niet geheel van gevaar ontbloot. Riskant voor de poes is bijvoorbeeld het voe ren van vissekoppen en -vellen; zij kunnen namelijk verstoppingen ver oorzaken die niet steeds eenvoudig te verhelpen zijn. Ook met graten moet men voorzichtig zijn. Het komt wel eens voor dat deze in de keel blijven steken en dan is Leiden in last. De Japie Bonnema van twee is gister middag, omdat hij bij het spelen zijn kleine benen met gauw genoeg kon in houden, bij het zwembad in de Kra- Evenals de hond is ook de kat van lingseplas te Rotterdam gerold. Theo huis uit een vleeseter. Daaruit volgt van Toorn van twaalf zag het gebeuren, dus dat het dieet voor een belangrijK sprong er met de kleren aan achteraan deel uit dierlijk voedsel moet be-taan. en haalde Japie boven en op de kant. 'hierbij optredende verschijnselen zijn duidelijk: het dier houdt op met eten maakt enkele braakbewegingen en slikt veelvuldig en nadrukkelijk. De volgen de dagen eet en drinkt de poes slechts weinig en is pijnlijk aan de bek. De dierenarts en, wat zeker even belangrijk is, een goede assistent(e) om het dier vast te houden moeten hier uitkomst brengen. Wanneer de bek opengemaakt en de tong naar buiten getrokken is wordt in de regel de boosdoener wel zichtbaar. Vaak is er maar een heel klein stukje zichtbaar en doet de patiënt ondertussen verwoe de pogingen zich te bevrijden, zodat de dierenarts de mondholte zeer snel en nauwkeurig moet inspecteren. Is de graat eruit dan is het leed weer snel geleden. Dank zij de reinigende wer king van het speeksel sluit het wond je zich weer snel. Er is nog een ander gevaar verbon den aan het eten van vis. Het komt namelijk herhaaldelijk voor dat in pa lingkoppen een vishaak blijft steken. Eet een kat zo'n kop met haak en al op dan kunnen daar onaangename con sequenties uit voortvloeien. Allereerst kan de vishaak in de keel blijven ste ken hetgeen daar een gemene verwon ding doet ontstaan. Gelukkig komt dit slechts zelden voor. Heeft het haakje deze hindernis genomen dan volbrengt het ook vrijwel altijd de verdere reis door het poezenlichaam zonder moei te. Het is wonderlijk dat en derge lijk scherp object die meters lange weg via slokdarm, maag n darmen ongehinderd weet te passeren. Alleen in het achterste deel van de darm, namelijk in de aarsopening, blijft zo'n vishaakje weer vaak steken. Tijdens het defaeceren dringt het dooi de darmwand waardoor het "ast gaat zitten. Reflectondsch gaat -*e poes er op persen waardoor het haakje nog vaster komt te zitten en de pijn he viger wordt. Met enig geduld, en ook weer iemand die de patiënt goed weet vast te houden, is het voorwerp in de regel wel te verwijderen. Soms wordt het achterste stukje darm naar buiten getrokken wat het arbeidsveld iets overzichtelijker maakt. We beperken dus bij voorkeur de visvoeding en geven in plaats daarvan vlees. In dit vleesdieet moet, evenals bij de hond, zo veel mogelijk variatie worden aangebracht. Het zal waar schijnlijk wel enige moeite kosten om de kat aan deze verandering te doen wennen, want ze zijn vrij kieskeurig. Katten proeven en kauwen hun voed sel namelijk veel meer dan honden en staat het ze niet helemaal aan dan zullen ze het in eerste instantie zeker niet opeten. Een volgende keer zal ik wat nader ingaan op enkele andere pijlers van de gewenste kattenvoeding. Het is typerend voor katten dat zij in dergelijke zaken veel principiëler zijn dan honden en minder het stand punt huldigen dat honger rauwe bonen zoet maakt! Met vlees en brood hebben we de twee belangrijkste ingrediënten ge had. Daarnaast is het nuttig onze poes regelmatig van groenten te voorzien. Dit kan geschieden in de vorm van gekookte bladgroenten en worteltjes Ossip Zadkine in zijn Parijse atelier voor het gipsen ontwerp van De Boodschapper, een beeld, dat in brons een plaats zal krijgen in Antwerpen. Op de achtergrond het voor Neder landers bekendste ontwerp: De ver woeste stad. In het midden is een kleine tuin. Daar staan gipsafgietsel* en grote houten beelden, die langzaam aan weer en wind te gronde gaan. Zadkine „ontvangt" sinds jaar en dag des zondagsmiddags om een uur of vijf. Deze keer heeft hij vier leerlingen op bezoek, een Finse en een Duitse beeld houwster, een landgenoot van laatst genoemde en een Griek, die ook Zad- kine's cursussen aan de Academie van de Grande Chaumière volgt. De meester zelf is onvermoeid; hij vertelt, in het Frans, het Duits en het Engels; hij zoekt foto's en boe ken uit zijn bibliotheek, hij duikt in zijn kelder om witte wijn geschenk van Frangois Mauriac, die een eigen wijngaard heeft") en Slibowitsch (,,die heeft een Zuidslavische architect voor me meegebracht") en andere Dat de Boodscnapper in Antwerpen komt, verheugt hem bijna evenzeer als het feit dat Rotterdam het monu ment voor een verwoeste stad bezit. Beide beelden zijn natuurlijk moei lijk te vergelijken, maai ze horen eigenlijk bij elkandei, zegi hij. Het Rotterdamse is de schreeuw om ver nietiging en onrecht, het Antwerpse de brenger van de boodschap van vrij heid aan de mens." Het Rotterdamse beeld brengt ons in herinnering dat men ei in de stad zulke afschuwelijke kleine kopieën van verkoopt en wij vragen Zadkine of daar niets tegen te doen is. „Het schijnt van niet. Een bevriend advo caat in Rotterdam heef* er een heel dossier van en hij heeft geprobeerd, of hij de verkoop van die dingen kon "tegen gaan. Het is niel gelukt. Ik wil trouwens niet dat er ko pieën van worden verkocht Maar voor één soort ga ik akkoord en degene, die zulke gaat verkopen, krijgt mijn volle medewerking: het moet dan een heel klein en minuscuul kopietje wor den, in een glazen bal. en wanneer je die omkeert gaat het sneeuwen. Net zoals ze hier in Parijs kleine Eiffel- torentjes verkopen." Uw correspondent hoopt vurig dat een slimme „souve nir"-fabrikant op dat idee wil in gaan. Alles zal trouwen- beter zijn dan wat men thans verkoopt. Verder is Zadkine vol van zijn aan staande reis naar Japan. Met ande re Fransen, o a. Jules Romains, Geor ges Duhamel, Le Corbusier is hij uit genodigd, naar Japan te vliegen om er de opening van een nieuw museum van Franse impressionistische schilder kunst bij te wonen. „Ik stel me nog het meeste voor, vertelt hij, van de Japanse badhuizen. Daarvan hebben vrienden mij opwin dende dingen verteld. Je wordt door vier geisha's in een hele grote tobbe (en hij wijst een eind boven zijn grij ze kuif) met kokend heet water ge stopt.... Net iets voor mij. die hier thuis al zo voorzichtig in mijn bad stapt en dan de warme kraan haast niet open durft draaien!" En Zadkine's bezoec verdiept zich in het probleem of Jules Romains en Dufciamel bij die badetremonie de steken, behorende bij hun waardig heid van leden van de Franse Acade mie, zullen ophouden! Het gesprek komt toch nog weer even terug op Tornado. „De architect is vorig jaar mijn grote tentoonstel ling in het Maison de la Pensée fran- gaise wezen kijken. Hij had toen veel belangstelling voor een beeld en ik zou er nog van horen. Maar ik heb niets meer gehoord." MEXICO (A.P.). In een afgelegen bergstreek in het oosten van Mexico is een grot ontdekt met dertig bijzonder gave mummies, die vermoedelijk meer dan 10,000 jaar ou-d zijn. Landmeters vonden de mummies in een meer dan- 200 meter diepe grot, die met rotsblok ken afgesloten was. Zij dragen kostbare kleding en siera den, en zijn waarschijnlijk priesters en andere leidende figuren geweest van het- volk der Pima's, dat ruim tienduizend jaar geleden in deze streek woonde. De universiteit van Arizona zal een groep archeologen naar Mexico sturen om de mummies te bestuderen. waardoor we onder andere voorzien in de vitamine-C-behoefte van het dier. Geven we de groente rauw dan trekt het dier er slechts weinig profijt van omdat het niet in staat is de celwan- den te verteren. Onverbrekelijk is voor vele mensen met katten het drinken van melk ver bonden. Ik vraag mij altijd af waarin toch de oorzaak van deze associatie schuilt, want de kat krijgt immers in de natuur nooit melk te drinken, tenzij het jonggeborenen betreft. Ze ker is dat katten, wanneer ze voort durend melk drinken, op de duur klachten kunnen krijgen. Soms worden er darmstoornissen door veroorzaakt, hetgeen zich uit in het optreden van diarrhee. Ook huidafwijkingen kunnen er indirect het gevolg van zijn. Het is in het algemeen het verstandigste om katten als normale drank water voor te zetten en melk als een extraatje te beschouwen. Wanneer we alles nog eens rustig overzien komen we tot de conclusie dat een volwaardig kattendieet be hoort jte bestaan uit vlees (nu en dan afgewisseld met vis), bruin brood, groenten en water. We mogen hier eventueel een ei aan toevoegen maar noodzakelijk is dat niet. Het feit dat een belangrijk percentage der katten ten gevolge van een onjuiste voeding bij de dierenarts terecht komt leert ons dat we dit deel van de verzorging van deze dieren niet mogen onder schatten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De steeds groter wordende activiteit van de boktor in ons land, gepaard aan tal van andere schadelijke aantastingen van hout in wo ningen en gebouwen, heeft ge leid tot oprichting van een ver zekeringsmaatschappij die de risico's dekt van deze schade. In samenwerking met de Stichting Instituut voor Houtbereiding en een aantal bedrijven, wil deze nieuwe maatschappij de gevolgen van aller lei aantastingen van hout bestrijden door bespuiting. Maar het eerste doel is gericht op het voorkomen van al deze kwalen, die voor huiseigena ren grote kosten en veel narigheid met zich brengen en die ook een be dreiging zijn voor onvervangbare cul tuurmonumenten. Het reeds vaker door ons beschre ven geval van Leidschendam staat niet op zichzelf. In de Oranjelaan daar zijn dezer dagen juist weer de eerste vliegende boktorren gesignaleerd van dit jaar. Ook de schadelijke werking van de schimmel is daar nog niet helemaal overwonnen. Vorige week is een van de bewoners van de Oranjelaan voor de tweede keer door de keukenvloer gezakt. Gebleken is, dat vloerdelen die de vorige maal onaangetast leken, en daarom niet werden vernieuwd, nu juist de zwakke plekken in de vloer waren. Dergelijke ervaringen doet men niet alleen in Leidschendam op. In Bra bant en Limburg zijn onlangs verra derlijke haarden van houtaantasting ontdekt. Een van de ergste gevallen in Bra bant betrof twee nieuwe woningen on der één kap, die acht jaar na de bouw zodanige verschijnselen van houtaan tasting te zien gaven, dat al het hout in deze woningen moest worden ver vangen. Dat betekende een haast vol ledige afbraak van de huizen! In Roermond is onlangs ontdekt, dat vrijwel alle panden van een der hoofdstraten ernstig zijn aangetast. Hoewel nog geenszins van een alarmtoestand kan worden gesproken, onderschatten de deskundigen deze verschijnselen niet. Er is een lang zaam opdringen geconstateerd vanuit het zuiden en het oosten van het land. Daarnaast wordt in andere delen van het land op vele plaatsen allerlei an dere vormen van aantasting van het hout geconstateerd. De koorbanken m de grote kerk van Dordrecht; een groot aantal huizen in Leiden; en verder overal gevallen die ter kennis zijn gebracht. Schimmel, houtrot, zwammen en andere parasieten veroorzaken kwalen die op vele plaatsen worden waarge nomen, in oude en nieuwe huizen. Waar terwille van de spoed oude ver trouwde methoden van houtbereiding achterwege zijn gelaten, ziet men in nieuwbouw na enkele jaren bedenke lijke kwalen optreden. Met medewerking van een assuran tiemaatschappij uit Kopenhagen is nu hier te lande een verzekering moge lijk geworden. De firma Wambersie Zoon treedt op als hoofdagent. Deze verzekering, die geheel nieuw is voor ons land, voorziet niet alleen in herstel van aangerichte schade, doch de verzekerde panden en gebou wen, tribune's en wat niet al, worden regelmatig door deskundigen van het Instituut voor Houtbereiding gecontro leerd. De premie is vergelijkbaar met die van de brandverzekering. SANTPOORT. De kwekers Piet Mijsen en Zonen te Santpoort hebben een gele Triumph-tulp gekweekt, die zij de naam Marnix Gijsen hebben ge geven. De bloem is genoemd naar de Vlaamse schrijver Marnix Gijsen (pseu doniem van prof. dr. J, A. Goris), die in oktober zestig jaar wordt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 13