Zij braken door de barrière EREGALERIJ De vrouwelijke professor Studerende vrouw bespot maar ook bewonderd Vrouwenstudie lang bestreden Engeland en West-Duitsland ontwerpen gezamenlijk tank Anna Maria van Schurman Taaie strijd van 250 jaar geleden mï Van colleges achter tralies tot vrouwelijke professor Vervaardiging in Verenigde Staten SNEL EN STERK Amerikaans visum makkelijker te krijgen Zaterdag 16 mei 1959 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. II BLAUWKOUSEN NU de tijd voor de eindexamens zo langzamerhand weer aanbreekt, staat menig jong meisje dat ver- der wil studeren, in jgS, haar verbeelding reeds (töflj met één been in de collegezalen van de universiteit. Dat zij daar in september wellicht met twee benen vlot naar binnen kan stappen, is een voorrecht door moedige pioniersters voor haar be vochten. Er is heel wat strijd te gen wonderlijke vooroorde len aan te pas gekomen, vóór de vrouw in ons land hoger onderwijs kon vol gen. De eerste vrouw die in ons land colleges bijwoonde was Anna Maria van Schur- man. Er was echter geen sprake van, dat zij zo maar tussen de mannelijke stu denten plaats mocht nemen, zoals nu elke studente in ons land zonder bezwaar kan doen. Zij mocht luiste ren maar vooral niet ge zien worden, zodat zij ach ter kijkgaten in een apart kamertje naast de college zaal werd gezet! Deze ,,loge grillée" voor de eerste vrouw die in Ne derland de poort van de universiteit binnenging, werd in de oude Dom te Utrecht ingericht, waar toen de colleges van de Utrecht- sche Hoogeschool werden gehouden. /^EZETEN voor een plank T met gaten die in de muur was gemetseld, mocht deze zeer intelligente jonge vrouw, die door vader Cats het licht van haar eeuw werd genoemd, als achter tralies na veel strijd einde lijk meeluisteren naar wat aan de mannen, tot en met de maar heel matig be gaafden, werd onderwezen. Dat was in 1636, maar het zou nog bijna twee en een halve eeuw duren, voor een vrouw de kans kreeg aan een Nederlandse uni versiteit gewoon zonder tra lies colleges bij te wonen en ook examens te doen. Tachtig jaar geleden, op 8 maart 1879. promoveerde Aletta Henriette Jacobs aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Deze eerste Nederlandse doctor feminini generis" was de eerste vrouwelijke .arts binnen onze grenzen. Nu zijn er in ons land vele vrouwelijke profes soren en circa zesduizend vrouwelijke studenten zijn er bij de Nederlandse uni versiteiten ingeschreven In vergelijking met die twee door Rita Beukman honderdvijftig jaar tussen Anna Maria achter tralies en Aletta, is de vooruit gang wat de vrouwenstudie aangaat de laatste tac'.itig jaar dus relatief groot ge weest. 7 OOROORDELEN belet- V ten het jonge meisje niet meer de universiteiten bin nen te stappen en vrouwen werden reeds voor alle fa culteiten ingeschreven. Vrouwen studeren voor arts en tandarts, voor ju rist, socioloog en psycho loog, maar ook voor eco nomist of ingenieur en nie mand vindt dat meer vreemd. De jongsten onder hen kennen zelfs niet eens de betekenis van het woord blauwkous meer, de eerste vrouwen in de collegezalen zo vleiend toegevoegd door de mannelijke mede-stu denten. Dat de vrouwen allesbe- K?s halve vriendelijk werden behandeld op de universi teiten en hogescholen, is na Aletta Jacobs niet eens slechts een kwestie van en kele jaren geweest. MEN bleef lang heel wat hebben tegen de leden van de zwakke sexe, die zo vermetel waren „net als een man" te willen studeren. Prof. M. J. C. Naber zei altijd bij het be treden van de collegezalen „goedemorgen heren", ook al bevonden zich reeds heel wat dames onder zijn ge hoor. Toen op een dag alleen die vrouwen nog maar in de banken 'ïadden plaats geno men kwam de professor binnen, zag niets als bloe- ses en rokken en zei: ik zie dat er niemand aanwe zig is, dus ga ik maar weer! De weetgierige dames die voor hem gewoon niet be stonden, al behoorden de vrouwelijke studenten toen meestal tot de beste leer lingen, liet hij aan hun lot over zonder wetenschap. FAUIZENDEN mannelijke •L' studenten luisteren nu dagelijks aandachtig naar vrouwelijke hoogleraren in onze universiteiten. Wat er allemaal bij kwam kijken voor het zover was, treft u, tot en met de eregalerij van academisch gevormde vrouwen die nu bijzondere posities bekleden in ons land verder op deze pagi na aan. BIJNA drie en een halve eeuw geleden liep elke ochtend zo dra de studenten de hogeschool al waren binnengegaan, in Utrecht een mooie, jonge vrouw van de Voe- tiussteeg naar de oude Dom, om er colleges bij te wonen. Zij werd steeds door een dienst meisje naar het auditorium ge bracht, want alleen die enkele stap pen af te leggen zou hoogst onwel- voegelijk zijn voor een jonge maagd. Zedig hield zij de ogen neergesla gen maar hoe onopvallend zij zich ook voortbewoog, vele voorbijgan gers bleven stil staan om haar na te wijzen. „Daar is zij nu die Anna van Schurman, je weet wel die vrouw die colleges volgt!" Nu fietst door diezelfde straten bijna dagelijks een prinses naar de univer siteit. Dat is prinses Irene die alleen of met een vriendinnetje naar college gaat en niemand let daar bijna nog op in Utrecht. Het wonder van haar eeuw werd Anna Maria van Schurman genoemd, de eerste vrouw die in ons land col leges bijwoonde. Geleerden uit heel Europa brachten haar hulde om haar kennis en met velen van hen corres pondeerde zij in het Latijn of Erans. Twaalf vreemde talen beheerste deze eerste Nederlandse verdedigster van gelijke vrouwenrechten. Naast Latijn en Grieks behoorden daar onderande- re ook Hebreeuws, Syrisch, Arabisch en Aethiopisch toe. Balzac prees haar perfecte Frans. Richelieu schreef haar een brief om haar te complimenteren als geleerde. Niet alleen door haar kennis werd zij door heel Eurqpa beroemd, ook als kunstenares maakte zij naam. Zij schilderde, beeldhouwde en graveerde heel verdienstelijk, waarvan menig voorbeeld de eeuwen heeft getrotseerd. Bezienswaardigheid Deze eerste Nederlandse blauwkous was ook mooi en beminnelijk, boven- dien bijzonder bescheiden. In de Natio-1 nal Gallery te Londen hangt een i charmant portretje van haar door Jan Lievens geschilderd en Gerard Dou heeft eveneens een portretstudie. waarvoor zij poseerde, nagelaten. Vreemde vorstinnen kwamen naar Utrecht om met haar kennis te ma- ken. Voor hen was Utrecht bezoeken zonder Anna van Schurman ontmoet te hebben, hetzelfde als in Parijs ge weest te zijn, zonder de koning te heb ben gezien. Catharina van Zweden en Anna van' Oostenrijk, koningin van Frankrijk, stelden er prijs op niet haar een briefwisseling te onderhouden. Door haar werden enige Nederlandse ge leerden, zoals bijvoorbeeld van Bever wij ck, een bekende geneesheer uit die; tijd, voor de emancipatie van del vrouw gewonnen, zij dat dan nog in zeer lichte graad. Voor de inwijding van de Utrecht- sche Hoogeschool ih 1636 schreef zij1 een Latijnse feestzang, die zoveel be wondering oogstte dat deze de voor naamste aanleiding werd om haar ein delijk toestemming te geven colleges bij te wonen, al was dat dan door kijkgaten. Zij was met Descartes bevriend en Cats en Huygens maakten vele lof dichten op deze vrouw die als de ster van Utrecht, tweede Pallas, Illustre Scavante en Learned Maid in heel Eu ropa werd bewonderd. Mannelijke logica In 1638 schreef zij een Latijnse ver handeling over het recht van de vrouw om zich op wetenschap toe te leggen. Die werd in het Frans, Italiaans, Duits en Zweeds vertaald. In die tijd kwam men zelfs niet eens op het idee, dat ook een vrouw het recht zou hebben te studeren. Vrouwen die ambities m die richting hadden werd eenvoudig verweten, dat zij streefden naar ijdele roem. Dc gronden waarop men vrouwen het recht op wetenschappelijke vorming ontzegde, waren bijzonder fraaie staaltjes van mannelijke logica! Argumenten als waarom zouden de vrouwen zich geestelijk moeten ontwik kelen, aan hen werden immers toch geen colleges gegeven en op de hoge scholen werden zij niet toegelaten of wat had de studie voor zin voor de vrouw, want zij werd immers toch niet tot openbare, politieke, geestelijke of academische ambten bevorderd, be hoorden daar onderandere toe. Beminnelijk strijden Dat zij eerst de kans zou moeten krijgen evenals de man behoorlijk on derwijs te volgen om daarvoor ge schikt te zijn, werd niet eens begrepen. Het is ontroerend te lezen hoe Anna Maria van Schurman al die vooroor delen tegen de studerende vrouw trachtte te bestrijden. Twee en een halve eeuw voor de eerste vrouw aan een Nederlandse universiteit af kon studeren probeerde zij duidelijk te maken, dat ook aan de vrouw van nature de vermogens tot kunsten en wetenschappen waren gegeven en dat zij evengoed als de man. het verlangen had die te ont wikkelen. Haar verweer tegen de degradatie van de vróuw was echter nooit fel agressief, maar intelligent en bemin nelijk. Zij was nederig en onttrok zich ook niet aan hetgeen men in die tijd vooral de plichten van de vrouw noem de. Toen haar moeder overleden was nam zij de leiding van het huishouden op zich en twintig jaar lang verpleeg de zij twee gebrekkige tantes met veel toewijding. Ondanks die tijdrovende bezigheden bleef zij zich aan haar stu dies wijden met verbluffend succes zodat zij in kennis vele mannelijke ge leerden uit haar tijd overtrof. Wm TOEN het Sappemeerse meisje Aletta Jacobs net als haar broer voor dokter wilde' studeren, vond iedereen dat volkomen onmogelijk. Om toch iets om handen te hebben ging zij een opleiding voor costuumnaaister volgen, dat was ten minste voegzaam voor een vrouw vond men. Met veel moeite kreeg zij het daar na voor elkaar apothekersleerling te worden. Zij kwam tot de ontdekking dat er in ons land eigenlijk geen enkel wet tig beletsel was tegen universitaire vrouwenstudie. Het was zeer onwel- voegelijk voor een vrouw om colleges te bezoeken en dit was zo'n ingewor telde opvatting, dat geen enkel jong meisje het al die eeuwen in haar hoofd haalde, naar de universiteit te gaan. Met medewerking van minister Thorbecke ging Aletta op 20 april 1871 in Groningen studeren. In 1879 Op velerlei gebied bekleden vrou wen die in ons land aan de universi teiten of hogescholen studeerden, nu- belangrijke functies. In de ere-galerij die in Utrecht op de tentoonstelling vrouwenstudie, door mevr. dr. J. G. van Cittert-Eymers en haar staf in het universiteitsmuseum ingericht, voor die vrouwen werd ingeruimd, treft men onder andere onze eerste vrouwelijke minister aan. Minister dr. Marga Klompé stu deerde in Utrecht wis- en natuur kunde. In 1945 werd zij' lid van de Tweede Kamer. Zij maakte deel uit van de Nederlandse delegatie naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties van 1947 tot 1952. In 1956 veroverde zij de eerste minis tersteek voor de Nederlandse vrouw als minister van Maatschappelijk Werk. O Mevrouw mr. A. Teilegen,, vele jaren presidente van de in 1918 opgerichte Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding stu deerde rechten in Utrecht en is sinds 1946 Directeur van het Kabinet der Koningin. Dr. Anna de Waal, die onderandere Ietteren en wijsbegeerte studeerde, werd onze eerste vrouwelijke staats secretaris. r" Mevrouw dr. J. W. van den Blink- Rolder is de eerste vrouwelijke voor zitter van de Kon. Nederlandse Mij. tot Bevordering der Genees kunst. Dr. M. A. M. Klompé Dr. Joh. W. van den Blink. ,Oude vrijster' Alleen de grootste geesten konden dat waarderen, bij de mannelijke mid delmaat wekte het afgunst op. Of een man werkelijk een hoogstaan de persoonlijkheid is valt nu eenmaal slechts af te leiden uit de waardering, die hij voor een intelligente vrouw kan opbrengen. De charmante en geleerde Anna Maria van Schurman had haar vader beloofd ongehuwd te blijven om zich aan de wetenschap te kunnen wijden, hoewel vele vooraanstaande mannen haar het hof maakten. Een echte oude vrijster in hare le- Anna Maria van Schurman lijkheid, die een dweepster werd, schreef Jacobus van Scheltema niette min een eeuw na haar dood over haar. Anderhalve eeuw voor Mary Woll- stonecraft meer aandacht voor de emancipatie van de vrouw wist te winnen, probeerde deze Utrechtse gezondere ideeën over vrouwenstudie ingang' te doen vinden. Geen kleinigheid in een tijd waarin men algemeen van mening was, dat spinnen en het hanteren van de bor duurnaald voor de vrouw voldoende was en beroemde theologen beweer den, dat de vrouw onmogelijk, evenals de man, naar het evenbeeld van God geschapen zou kunnen zijn! So Wijven gaen in het Raedhuys trecken, Gaen dra di Raedsüên met haer gecken. Van de Juristen Vereniging werd mevrouw D. Hazewinkel-Suringa de eerste vrouwelijke voorzitter. Mevrouw A. Ribbius Pelletier die rechten studeerde, Werd in 1958 lid van de Raad van State. Met een vrouwelijke minister aan het lioofd is deze erelijst na goed een hal ve eeuw vrouwenstudie in ons land geen slecht resultaat. promoveerde zij daar in de genees kunde en vestigde zich later in Am sterdam als arts. Acht jaar na Alet ta beëindigde de tweede vrouw haar medische studie aan een Nederlandse universiteit. Ziek door niets doen Dat was Catharine van Tussenbroek, die in Utrecht studeerde. Zij heeft het vrouwenvraagstuk vooral van de me dische kant benaderd. Bij vele vrou welijke patiënten trof zij in haar prak tijk een fysieke slapheid aan, louter veroorzaakt door het doelloos rond hangen, waartoe het jonge meisje toen gedwongen werd omdat het haar niet werd toegestaan te werken of te stu deren. Deze tweede vrouwelijke Nederland se arts heeft er steeds met klem op gewezen, dat het de jonge vrouwen meer levensenergie zou geven, als zij ook een taak in de maatschappij zou den mogen vervullen, inplaats van al leen maar op een huwelijk te moeten wachten. In andere landen Nederland lag internationaal bezien echter wat de vrouwenstudie aangaat in die tijd beslist niet zo erg ver ach ter. Elisabeth Blackwell, die in Ame rika in 1849 promoveerde, dertig jaar voor in ons land een vrouw daartoe de kans kreeg, was de eerste vrouwe lijke dokter ter wereld. Zij werd ech ter nauwelijks in staat gesteld prak tijk uit te oefenen. Als leerling-ver pleegster ging zij in Parijs werken. Later hebben de Amerikaanse vrou wen er gezamenlijk voor gezorgd, dat zij een eigen ziekenhuis kon openen. De eerste Europese vrouwelijke stu dent trof men in Zwitserland aan, waar de vrouwen nu nog voor stem recht moeten vechten! Die eerste Europese studente was een Russin, ö'ie in 1861 in Zürich ging studeren, ook al medicijnen. De geneeskunde werd door de eerste studerende vrou wen vooral als studierichting gekozen. Het was een opleiding die het best paste bij hun sociale belangstelling. Ook andere faculteiten De eerste vrouwelijke ingenieur in ons land was mejuffrouw ir. M. E. Bes, die in 1904 in Delft haar studie voltooide. De eerste vrouwelijke eco noom mejuffrouw S. F. A. Prins, die in 1921 haar doctoraal examen deed. In 1924 had Nederland de eerste vrouwelijke psycholoog. Het is mej. J. C. Verhoeven, die toen in Gronin gen afstudeerde. De eerste Nederland se vrouwelijke doctor in de sociologie is dr. Hilda Verwey Jonker, nu kroon- lid van de Sociaal Economische Raad. In het begin van de twintigste eeuw waren er hier nog geen honderd vrou welijke studenten. Nu vormen de meis jes meer dan een vijfde van het to taal aantal studerenden aan universi teiten of hogescholen in ons land. Plato twyfelde er aan of men de vrouwen tot de redelyke dan wel de redeloze schepselen moest rekenen, Aristoteles noemt hen zonder meer misgeboorten in de schepping en bij Euripides zijn de schimpscheuten op vrouwen niet van de lucht. Lastinea en Axiothea, die lessen van Plato wilden bijwo nen, moesten daarvoor mannenkle ren aantrekken. Eerste vrouwenbeweging De eerste „vrouwenbeweging" was het gebaar van Eva, toen zij de hand uitstak naar de vrucht van de ,,boom van erkentnis", stel de Ellen Key vast* toen men er eindelijk eens over wilde gaan den- DE eerste vrouwelijke professor in ons land was mejuffrouw dr. Johanna Westerdijk. Haar be noeming in 1917 tot buitenge woon hoogleraar aan de Rijks Uni versiteit in Utrecht was een evene ment in de vrouwenwereld. Vijf van haar leerlingen, waaronder drie vrouwen zijn ook hoogleraar ge worden. Daartoe behoorde professor dr. L. C. P. Kerling, haar opvolgster voor het onderwijs in de ziektekun de der planten. Twee jaar na de benoeming van de eerste vrouwelijke hoogleraar te Utrecht kreeg ook Groningen eenj vrouwelijke professor. Het was mejuf-j frouw dr. J. Tammes die daar als; buitengewoon hoogleraar genetica ging. doceren. Op het gebied van de ver edeling van vlas deed zij veel onder- zoekingen. Het vlas dat zij voor het nemen van proeven kweekte, spinde! zij in haar vrije .tijd zelf om er kle ren van te makeff. Drie en twintig vrouwelijke hoogle-1 raren heeft Nederland nu. Delft heeft bijvoorbeeld een vrou-1 welijke buitengewoon hoogleraar in de theoretische scheikunde. Dat is mej. A. Advertentie Oriane de B: kousen die f-a-n-g-e-r (even: alléén >n de Bijenkorf E. Korvezee, die in 1954 als zodanig werd benoemd. In Amsterdam aan de Gqmeente Universiteit doceert de vrouwelijke professor C. H. E. Haspels archeolo gie en kunstgeschiedenis der oudheid. Mej. C. J. de Vogel is gewoon hoog leraar in de wijsbegeerte te Utrecht. De jongste in de rij van de huidi ge vrouwelijke professoren in ons land is wat de benoeming aangaat mejuf frouw dr. Johanna Clementina Hudig die op 27 april van dit jaar haar ambt aanvaardde als buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs in het kinder recht cn de kinderbescherming te ge ven. Professor Hudig is de eerste vrou welijke kinderrechter in ons land. Zij werd als eerste vrouwelijke rechter van Nederland in 1947 in Rotterdam geïnstalleerd. ken, dat misschien ook de vrouw wel enig recht op ontwikkeling zou hebben. Voor; dat gebaar moest zij als straf aan de wil van de man onderworpen zijn en hoeveel erger zou haar dochters dan de we tenschap bekomen, zo oordeelde men tot diep in de vorige eeuw! Horen en zwijgen „Der Mannen ampt Is het lee- ren, dat van de Wijven te liooren". „'t Betaemt de Mannen te spreken en te regeren, de Vrouwen te zwij gen en te dienen." Deze uitspraken uit de zeventien de eeuw laten niets aan duidelijk heid over, hoe men tegenover vrou wenstudie stond. Zo heel veel was in die opvattin gen nog niet veranderd tot in het begin van onze eeuw. Liever niemand 0 Toen prof. dr. H. W. Bakhuis in 1904 moest vaststellen dat 14 pet. van de dat jaar ingeschreven studenten aan de Amsterdamse uni versiteit vrouwen waren. merkte hij op dat dit hoge getal wees op „zeer ernstige storingen ill de na tuurlijke toestand onzer maatschap pij! Grote moeilijkheden moesten ook worden overwonnen, vóór de acade mica als werkende vrouw werd ge accepteerd. Toen in 1887 voor mej. Schilt- liuis een plaats werd aangevraagd ais conservator van het zoölogisch laboratorium te Utrecht, stelden de curatoren vast dat de aanstelling van een vrouw „niet voegzaam" zou zijn. Men verzocht de minister, de be trekking onvervuld te laten, tot er een geschikte mannelijke kracht was gevonden. Gekken Het bestuur van het Tandheel kundig Genootschap achtte het in het belang van de tandheelkundi ge stand dat vrouwen buiten die in stelling werden gehouden, toen de vorige eeuw de eerste vrouwelijke tandartsen daarvan lid wilden wor den. Nu heeft de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst een vrouwelijke voorzitter So Wijven gaen in het Raedhuys trecken. Gaen dra di Raedsliên met haer gecken. Dat stond poëtiscii onder spot prenten die werden verspreid, toen de eerste vrouwen met academische opleiding zo vermetel waren zich met de politiek te gaan bemoeien. Aan wiens gedrag heeft het nu eigenlijk gelegen, dat vrouwen waar mannen studeerden of werkten niet gezien mochten worden? Equal Pay Dat een vrouw voor haar presta ties als zij haar studie in de praktijk ging: brengen ook nog be taald wilde worden, zag men in de tijd van de eerste vrouwelijke stu denten en afgestudeerden helemaal als een absurde eis. Een patiënt van de eerste vrou welijke arts, Aletta Jacobs, schreef toen men onti'ekte dat de rekening even hoog was als wanneer men een mannelijke dokter zou hebben bezocht: Hoe komt die vrouw op dat denkbeeld. Niemand denkt er toch over vrou wenarbeid even hoog als werk van mannen te betalen! Aletta Jacobs Van onze correspondent LONDEN. Engeland en West- Duitsland gaan samen een tank ont werpen die door andere Europese lan den kan worden overgenomen en in de Verenigde Staten kan worden ver vaardigd. Dit opzienbarende nieuws is vrijdag in Londen bekend gemaakt door de Westduitse minister van de fensie Franz Josef Strauss, die de af gelopen dagen besprekingen met de Britse regering heeft gevoerd over de fensieaangelegenheden. Het project voor een Brits-Duitse tank is. pas twee dagen geleden geboren, zei ■Strauss op een persconferentie. Deskundigen van de twee landen zullen samen de vereisten uitwerken waar de nieuwe tank aan moet voldoen. Tenmin ste een. misschien zelfs twee prototypen zullen door West Duitsland en Engeland worden beproefd, om vast te stellen welke in zuiver militair opzicht de beste is. De bedoeling van het project is dat de onderdelen van de tank door verscheide ne Europese landen vervaardigd kun nen worden. Daardoor zal de militaire samenwerking nog intensiever kunnen worden. Minister Strauss deelde mee dat be halve de twee betrokken landen ook Sndere leden van het westelijke bond genootschap lcunhen deelnemen aan de vervaardiging van de nieuwe tank. Dat slaat ook op Frankrijk, dat eveneens een tank aan het ontwerpen is. Engeland en de bondsrepubliek ziin tot de slotsom gekomen dat het nood zakelijk it een gemeenschappelijke tank te maken voor de eerstvolgende zes tot acht jaar. Op het ogenblik gaat er veel inspanning verloren bij de bewapenings- produklie in de Europese landen als ge volg Van gebrek aan coördinatie, aldus Strauss. Hel is in de Navo niet mogelijk opdracht te geven van het in gebruik nemen door alle leden van een stan daard type tank. Bij de Brits-Duitse tank zal volgens de Westduitse minister van defensie vooral gelet worden op vuurkracht, sterkte van de bepantsering cn snelheid. Prototypen zullen worden beoordeeld ongeacht nationale vooroordelen en gevoelens. Tot nu toe heeft West Duitsland in Engeland bestellingen geplaatst voor mi litaire uitrusting en materiaal voor een waarde van 47.5 miljoen pond. Er zijn besprekingen gaande over leveranties ter waarde van nog eens 20 miljoen pond. Aflevering zal binnen de komende twaalf maanden geschieden, verklaarde minister Strauss. Hij deelde nog mee dat de Ver enigde Staten zich vooral concentreren op de ontwikkeling van hun programma's voor raketten, o.a, van het intercontinen tale type. De Westduitse minister toonde zich redelijk tevreden over de voortgang die er in zijn land wordt gemaakt bij de be wapening en de opbouw van dé strijd krachten. Het leger is iets op de plan nen vooruit, zei hij, maar bi] de lucht macht is men wat achter, voornamelijk als gevolg van het gebrek aan bases, In het communiqué over de besprekin gen van Strauss met zijn Britse ambtge noot Duncan Sandys wordt er de nadruk op gelegd, dat de twee landen niet alleen zullen samenwerken bij het ontwerpen van een gemeenschappelijke tank, maar ook van verschillende soorten militaire voertuigen waar eveneens een standaard type van kan worden geproduceerd. De twee landen gaan voorts o.a samen werken bij de ontwikkeling van anti- tankraketten, onderzeeërs. WASHINGTON (A.P.h Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de voorwaarden tot het verkrijgen van een Amerikaanse visum lichter ge maakt. Het aanvraagformulier is veel korter geworden en het zal niet meer nodig zijn vingerafdrukken te laten nemen. De enigen die op moeilijkheden kunnen stuiten zijn zij, „wier politiek verleden aanleiding geeft tot de veronderstelling dat hun aanwezigheid in de Verenigde Staten schadelijk zou kunnen zijn voor de veiligheid van de staat". Het ministerie geeft reizigers naar Amerika de raad het visum geruime tijd van te voren aan te vragen, maar voegt, eraan toe dat als iemand eenmaal voet aan wal in Amerika heeft gezet, niemand hem verder naar pas of visum zal vragen Als men zich bijvoorbeeld als buitenlan der in een hotel laat inschrijven, belv ft men geen enkel identiteitsbewijs te tonen. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11