Kwalijke dampen in (te) nijver Dinteloord Caballero Riolen spuien afval in water MICHAEL TATUM (24) IN WINCHESTER GEHANGEN In enkele dagen vergif uit besmette wateren? GEEN SUPRANATIONALE OPLOSSING VOOR EUROPESE KOLENCRISIS Ministers verwerpen plan f! GIFTIG WATER OOK VOOR HUISDIEREN GEVAARLIJK Schacht in niet in goede staat hoofdpijn Hagejiaartje rolde helemaal mis Zoekt U iets beters? Geen demonstraties Afval Te duur Nieuwe lijn op W^-Afrika» A'u en dan Contrast PAUS ONTVING SOEKARNO Den Haag wilde mij niet, zei Molotof Sjah van Perzië in Denemarken Chr. aannemers vóór S.E.R.-advies Engelse staalproduktie april weer hoger in Huwelijksgeschenk Een hoofd Zelfs voor Urk te bar Juidgenezing j PU L Vrouwen protesteren in proces Student raadde raak NEGER KREEG FUNCTIE AAN BRITSE HOF Franse export in april op recordhoogte Veiling op Tweede Pinksterdag Vakantiepot gestolen dukten aardbeien en asperges ontheffing Duurste postzegel op expositie rierter naar Kome protesteerd toen een elektricien verklaar de, dat de schakelaar waarmee in geval GENÈVE (Reuter). De Amerikaanse Van kortsluiting de stroom in de schacht Vrijdag 15 mei 1959 ZEEIJWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van een onzer verslaggevers DI.\ J ELOORD V ergiftigd water in het hart van Holland; dood water in Dinteloord. In het welvarende suikerstadje aan de Dintel in esthrabant is allang geen leven meer in het water, el zitten de sloten en de kreek die midden door het centrum loopt berstens vol ziektekiemen en schadelijke bacteriën. Kreek en sloten zijii daar open riolen, waarin al het afval van mens en huis terecht komt. zonder een redelijke kans dat de steeds maar dikker wordende brei kan worden afgevoerd. iedere dag naar Rotterdam, waar in de haven en de bedrijven van Pernis vol op werk gevonden wordt. Daarom reizen deze mannen dag in dag uit naar Rotterdam en terug. Zij schrikken niet terug wat meer moeite te doen om volwaardig werk te vinden. Zou het dan niet een grove onbillijk heid zijn, de nodige verbetering te laten afhangen van deze mannen? Zij en hun gezinnen zouden het deel van de kosten moeten betalen. DEN HAAG (ANP).. De Haagse po litie heeft zich ontfermd over een der tienjarig jongetje, dat vrij duistere aspi raties had, maar wie het aan geld ont brak. Om zich wat bedrijfskapitaal" te verschaffen, nam het ventje een fles melk weg. die hij leeg dronk en daar na bij een melkboer inleverde. Hij kreeg daarvoor twintig cent statiegeld. Hij kocht toen een perronkaartje en stapte in de trein naar Rotterdam. Tóen hij de conducteur zag aankomen om de kaartjes te knippen zocht hij een veili ge schuilplaats op het toilet. In Rotter dam aangekomen, wist hij onopgemerkt het station té verlaien. Hij ging zijn geluk met zakkenrolle rij proberen. Hij bad echter geen suc ces en keerde als lifter naar Den Haag terug. De volgende dag begaf hij zich j voor het andere dubbeltje op dezelfde i wijze naar Rotterdam, waar hij besloot I in de Bijenkorf te gaan opereren. Het geluk was niet met hem en hij werd gegrepen. De Haagse politie heeft vroeger al twee keer met hem te doen] gehad voor zakkenrollerij. Advertentie Van onze correspondent LONDEN. Zonder dat er dit maal iets te merken was van demon straties tegen de doodstraf is er don derdag in Engeland weer iemand door ophanging terechtgesteld. Het betrof de 24-jarige Michael George Tatum, ter dood veroordeeld omdat hij een 85-jarige gepensioneerde ka pitein met een knots had doodgesla gen en beroofd. Tatum is in de gevangenis van Win chester opgehangen. Voor het gevan genisgebouw was een uitgebreide politiemacht samengetrokken om de monstraties te voorkomen zoals vorige week in Londen bij de terechtstelling van de 25-jarige Ronald Marwood die dit jaar een politieagent had vermoord. Achter de huizen van de twee hoofdstraten ligt de kreek. Vroeger gevuld met helder water waarin de vrou wen het wasgoed spoelden. Nu een ontstoken blindedarm waaruit kwalijke dampen op stijgen. Sinds de bouwplannen in de polder verder tot ont wikkeling kwamen, is de uit- wateringsschuif aan die kant vastgeroest. De duiker is ver stopt geraakt door afval en vuil uit de w.c.'s, dat zich maar blijft ophopen daar aan het einde van de Voorstraat-Oost en -West. Verversing is alleen nog maar mogelijk via de haven die aan de andere kant van het dorp in ver binding staat met de Dintel. Maar als de schuif op de kade wordt open gezet bij eb, loopt hoogstens een klein gedeelte van de vieze boven laag weg. De rest van het vuil zit zo muurvast, dat het er alleen nog kan worden uitgeschept. Intussen wordt in het raadhuis druk gedelibereerd over de vraag of bij een eventuele aanleg van riolering in het centrum, de kreek behouden moet blijven of niet. Hoewel voor de nieuwe wijken een plan tot riolering in uitvoe ring is en buiten de dijk een pomp station verrijst, is er voor het centrum nog geen plan voor riolering opgesteld. Niet dat de bestuurders van deze ge meente de noodzaak van verbetering niet zouden inzien. Zij zuchten echter onder de financiële consequenties van een dergelijk werk, dat boven de draag kracht van de gemeente uitgaat. Ook al behoort de gemeente niet tot de armlastige, dan nog is het niet eenvoudig zo maar een miljoen op tafel te leggen. Inconsequent wordt het ge vonden, dat als er maar werklozen waren, de lasten1 vijf en zeventig pro cent lichter 2ouden worden. De werklozen van Dinteloord hebben zich zelf boven deze status uitgewerkt. Meer dan driehonderd man pendelen „De bewoners zitten in hun éigen drek, maar veel van het ongemak is eigen schuld. Zij gooien allerlei af-val in de kreek, die (laardoor verstopt raakt." Dat is een verwijt, dat telkens wordt gehoord als men met de plaatselijke.be stuurders spreekt. Het sterke beeld van de oude matrassen, bleek meer spreek woordelijk dan waar. Nergens hebben wij stukken huisraad in de sloten of de kreek gezien, hoewel wij naarstig de kwalijk riekende geulen vol vuil heb ben nagespeurd. „Als je maar een papiertje in- de kreek gooit, loop je kans een- proces verbaal te krijgen" zeggen de bewoners, die van het bestaan der plaatselijke politieverordening maar al te goed af weten. De politie trouwens ook. Die let er streng op, wat door niemand kwalijk wordt genomen. Alleen vindt men het wel vreemd, dat op het een wel streng wordt toe gezien. terwijl niet afdoende wordt in gegrepen om het vuil dal. via talloze buizen uit de.woningen in kreek en sloten wordt geloosd, ook inderdaad wordt afgévóerd. Eigen nieuwsdienst J ROTTERDAM. De Nigerian Natio nal Line Ltd is toegetreden tot de West- African Lines conference. De N.N.L. zal dit jaar met zes schepen opereren. Dat aantal zal in de volgende jaren tot tien worden verhoogd. De beide eerste schepen van de N.N.L. zijn het m.s. Oduwuwa (5570 brt), .at op 28 mei van Rotterdam rechtstreeks naar Freetown, Takoradi. Lagos, Apa- pa en Port Harcourt vertrekt, en het m.s. Dan Fodio (6189 brt) waarvan de eerste afvaart van Londen naar Lagos en Port Harcourt op 23 mei is bepaald. Meyer en co's scheepvaartmaatschap pij n v. in Rotterdam,. Amsterdam en Zaandam is de agente van de nieuwe den. zoals destijds was gemeld. Hij is lijn vcior Nederland. Zo nu en dan gebeurt dat ook. Maar dit is verre van toereikend. Het ..spuien", voor zover daar nog van ge sproken kan worden, heeft om de paar fveken plaats, eveneens zonder al te veel effect Op tal van plaatsen groeit het gras op de plakken vuil in deze poel, die niet onderdoet voor al die andere „sloten", die in feite open riolen zijn. Overal kronkelen deze gifslangen tussen de huizen. Het wemelt er van de ratten. Het ongedierte is al zo gewend aan de mensen, dat de ratten alleen nog maar vluchten, wanneer op hen geschoten wordt. Overigens moeten de bewoners de aanwezigheid van het ongedierte maar voor lief nemen, hoewel menig een er al lang van heeft afgezien, in de keuken te eten, omdat die pal grenst aan het open riool. Deze toestanden staan in scherpe tegenstelling met de nieuwe wijken, waar wel riolering is.. Dit contrast is nog schriller geworden na de opening van het moderne centrum voor volks gezondheid, dat Dinteloord van de be woners van Triest cadeau heeft ge kregen. Het is al hygiëne wat de klok slaat in dit hypermoderne gebouw. De tegen stelling is zo groot, dat de bewoners van het centrum van Dinteloord sma lend zeggen: „Dat is show, dit is wer kelijkheid". VATICAANSTAD (UPI) Presi dent Soekarno heeft paus Johannes XXIII gistermorgen uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië. De paus antwoordde, dat hij dankbaar was voor de uitnodiging en dat het niet geheel en al onmogelijk was, dat hij er gevolg aan geeft. Het Indonesische staatshoofd had een audiëntie van bijna een uur bij de op perherder van de rooms-katholieke kerk. Na een kort persoonlijk onderhoud tus sen hen beiden, werden ook de andere leden van Soekarno's reisgezelschap en die van de Indonesische ambassade bij de Paus toegelaten. De Paus liet zijn gasten enkele ka mers zien. Soekarno bood hem verschei dene geschenken aan. o.m. een portret van zichzelf, zilverwerk en een Indone sische dolk. De Paus schonk zijn gast ook een portret van zichzelf, een gou den medaille en een van de achttien de eeuw daterend mozaïek van het Ro meinse forum. Toen Soekarno in Vaticaanstad aan kwam werd hem de volle eer bewezen. Het Indonesische volkslied werd ge-j speeid toen hij de grens tussen Italië en 's werelds kleinste staat overschreed. Een erewacht presenteerde de wapens MOSKOU (Reuter) Ik wilde niet naar Den Haag gaan omdat men mij daar niet wilde hebben. Dit zou de vroe gere Russische minister van buiten landse zaken Molotof gezegd hebben tij dens een gesprek met de ambassadeur van Ceylon in Moskou, die een bezoek heeft gebracht aan Buiten Mongolië, waar Molotof ambassadeur van de Sow- jetunie is. Molotof heeft toegegeven dat hij in aanmerking kwam om ambassadeur van de Sowjetunie in Nederland te wor- Vooral zijn ter dood veroordeling had een storm van protesten veroorzaakt. Er wordt grote druk op de regering uitge oefend de doodstraf ook voor de caté- gorieën moordenaars waar deze thans nog voor geldt af te schaffen. Moord op i een politieagent, moord gepaard met diefstal, vermoorden door schieten of door het veroorzaken van een ontplof- i fing en moord tijdens een poging te 1 ontvluchten kan in Engeland met op hanging worden gestraft. De gisteren terechtgestelde Tatum laat een vrouw en een dochtertje van vijftien maanden achter. Zijn executie was de elfde na het van kracht worden van de nieuwe wet op de doodstraf die I in 1957 in Engeland van kracht is ge worden. i KOPENHAGEN (U.P.I.) De sjah van Perzië, die volgende week woensdag in ons land wordt verwacht, is gister morgen uit Engeland in Kopenhagen; aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Deense koninklijke fa-1 milie. Maandag reist hij naar Aarhus. op Jutland, om daar aan boord van H.M. j de Ruyter te gaan. ►i^ïi Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) ENCHEDE (ANP). „De door de S.E.R. geadviseerde huurverho ging en de daarmee corresponderen de verlaging van de subsidies door de overheid ten behoeve van de woningbouw, begroet ik als een wel kome bijdrage tot herstel van de ge zonde basis onder een belangrijk deel van onze activiteit als bouwers." Aldus spi;ak gisteren de beer H. Stam huis uit Utrecht, voorzitte" van de Ne derlandse Christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond te Enschede. Hij opende de dertigste jaarvergadering van de organisatie. Hij voegde daar aan toe, dat zin voor realiteit gebood er rekening mee te I houden dat de premies b.j herstel van evenwicht op de woningmarkt zullen moeten verdwijnen. ..Ik aarzel niet", zei hij, ..de wens uit te spreken dat de premies binnen af zienbare tijd geheel zullen vervallen, als een bewijs, dat huurpeil en bouwkosten weer met elkaar in evenwicht zijn." in 1957 in ongenade gevallen omdat hij anti-partifgroern uitgemaakt van de z g" j Ir. F. J, Ribbius, hoofdingenieur van De Ceylonese amhbassadeur heeft inRijksinstituut voor zuivering van Moskou bijzonderheden over zijn ge- j afvalwater vertelde dat het spoor leidt LONDEN (Reuter, UPI). Dt Engelse staalproduktie bedroeg in april op jaar basis 20.1 miljoen ton. tegenover 18.9 miljoen ton de maand daarvoor en 21,2 miljoen ton in april 1958. Voor de^ruw- ijzevproduktie waren deze- eijfers resp. a-, 11,5 en 13,4 miljoen ton. De staalindiV in Engeland werkte ae afgelopen maand op SlVz pet. (maart 76^ pet.) van haar capaciteit. De voor raden daaiaen van 4,6 miljoen ton per eind maart 1958 tot 3,8 miljoen ton een jaar later. In het eerste, kwartaal waren de leve ringen aan binnenlandse verbruikers 8 pet. hoger dan in het laatste kwartaal J van 1958. Toch is dit getal nog 17 pet. j beneden het xeaord^Hfer, dat in het eer- ste kwartaal van vorig jaar werd be- re. sprek met Molotof verteld aan journa listen op een diplomatieke receptie. Mo lotof voelt zich in Buiten Mongolië best op zijn gemak, aldus de ambassadeur. Hij zag er jonger uit dan ik hem ooit heb gezien. Er bestaan hier veel pro blemen, aldus Molotof. Dit is een inte ressante post. Ik heb me nergens toe verbonden en heb geen spijt. Molotof schrijft geen memoires. Daar voor ben ik veel te lui, heeft hij gezegd. MANILLA (U.P.I.) De Filippijnse politie heeft in een beek in een dei- noordelijke provincies een onthoofd lijk gevonden, een teken dat bij de wilde Hongot-stam het voorjaarshuwelijkssei- zoen begonnen is. Trouwlustige jongemannen trekken er dan op uit om een hoofd te bemach tigen: zijn plaatsen het bij het huis van hun geliefde als bewijs dat zij moedig genoeg zijn om hun latere vrouw te be schermen. Het jachtterrein van de Ilon- gots wordt gevormd door de christen dorpen in de omgeving. De Filippijnse regering tracht al ja renlang een einde te maken aan deze koppensneller spraktijken, doch heeft daarbij tot nu toe geen enkel succes ge boekt. Advertentie Neem één of twee "Akkertjes" en 10 minuten later denkt U «weg pijn". Het lijkt wel toveren. De verklaring Die zit in het genees krachtige micropoeder in die kleine „ouweldoosjes". naar een bedrijf, dat enerzijds reeds lang afvalstoffen bij Gouderak depo neert en anderzijds pas kort bezig is met nieuwe giftige middelen. Met enkele dagen hopen wij veel van het vergif door doorstroming uit de be smette wateren te kunnen verwijde ren, zei hij. Vervolg1 van pag. 1.1 Voorts bleek tijdens de conferentie, dat het R.I.Z.A. bij het laboratoriumonderzoek samenwerkt met chemici van de Shell, omdat, naar men zei, hier gegevens kun nen iworden verkregen waarover vrijwel geen ander laboratorium beschikt. Ten slotte werd nog meegedeeld, dat ook in de Braassemermeer, de Westeinderplas en De Kaag niet kan worden gezwommen zolang daar vissen sterven. Na de uiteenzetting hebben wij de hoofdingenieur van het R.I.Z.A. gevraagd of het hem bekend was, dat in Gouderak vrijdag voor het eerst een nieuw soort afval werd gelost en of hij wilde ont kennen. dat dit afval van Shell Pernis afkomstig was. Ir. Ribbius: Dat kan ik ontkennen noch bevestigen. Is er tijdens het laboratoriumonderzoek gebleken, dat men te doen heeft met een van de sterke giften van de alcaloïden- groep? Waarom denkt u dat? Omdat onder andere dit gif het cen trale zenuwstelsel aantast, wat bij de stervende vissen duidelijk is waar te nemen. Ir. Ribbius: Nee, ik kan u er verder niets over zeggen. En bij het afscheid: Ik heb dus uw vraag betreffende Shell Pernis bevestigd noch ontkend, nietwaar? Eisen nieuwsdienst ZWOLLE. Ook deze strafzaak leert, dat de Urker jeugd nog wel wat moet worden bijgeschaafd, zei gisteren de po litierechter te Zwolle, mr. J. H C. M. van Meerwijk. Hij behandelde de zaak tegen een achttienjarige opperman uit Urk, die er van werd verdacht, dat hij een meisje van de fiets had gesleurd en gemolesteerd. Mr. Van Meerwijk maakte zijn opmer king over de jeugd te Urk toen hij zijn verbazing uitsprak over een rapport, dat door de Raad van de kinderbescherming te Zwolle over de zaak was uitgebracht. Met een beroep op de streekmoraal wordt het gepleegde strafbare feit waar overigens een gevangenisstraf op staat van maximaal acht jaar gebaga telliseerd, aldus de politierechter. De Urker folklore is mij uit publicaties en ook uit andere strafzaken bekend. Plaat selijke zeden en gebruiken kunnen van belang1 zijn voor het bepalen van de straf maat; het gepleegde feit wordt er niet minder ernstig om. Uit de afkeurende opmerkingen van twee achttienjarige jbhgens uit Urk, die bij de aanranding tegenwoordig waren geweest, leidde de politierechter af, dat de opperman zelfs naar Urker begrippen de grenzen had overschreden. Hij veroordeelde de jongen tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van vijftig gulden. De offi cier van justitie had zes weken voor waardelijk geëist. Achter de huizen in Dinteloord ligt het open riool, uit de w.c.'s ophoopt. waarin zich afval en vuil STRAATSBURG (Reuter, A.P.) De raad van ministers heeft gisteren geheel in de lijn van de verwachtingen het plan verworpen, dat de Hoge autoriteit hem had voorgelegd ter beteugeling van de koléncrisis in de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Het was de bedoe- ling van de Hoge autoriteit dat de töe- 1 stand van duidelijke crisis zou worden afgekondigd, wat geleid zou hebben lot bepaalde beperkingen van de produktie 'en invoer van steenkool.voor het gebied i van de gemeenschap. Bij de stemming over de voorstellen van de gemeenschap verklaarden zich de ministers van Frankrijk, Duitsland en Italië tegen en die van de landen van Benelux voor. Aangezien de goedkeu ring van öf Duitsland öf Frankrijk was vereist, was het plan van de Hoge auto- I riteit daarmee van de baan. Uiteraard betekende deze weigering I van de regeringen om een deel van hun subsidies concurrerend naar Italië moe ten kunnen worden verkocht. Waarschijnlijk zal de Hoge autoriteit er wel toe overgaan het Europese par lement in spoedzitting bijeen te roepen souvereiniteit aan de Hoge autoriteit j ter bespreking van de ontstane kloof, over te dragen een slag voor het pres tige van de K.S.G., al had de raad van ministers per slot van rekening j krachtens het verdrag wel het recht; voorstellen van de Hoge autoriteit te I\og werkzaam Advertentie uidzutverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Eigen nieuwsdienst LONDEN (U.P.I.) Voor het eerst in de Britse geschiedenis heeft j een neger een functie gekregen aan de' 3h9-far£emjfsephE:B^nni* Odun CHARLEROI (Belga) Luid scheeuwden donderdag twaalf Italiaanse ton. uit Ghana, benoemd tot assis- vrouwen bij de voortzetting van. het proces in Charleroi het proces dat wordt tent-perschef. gevoerd naar aanleiding van de mijnramp in Marcinelle. Odun ton heeft tijdens de oorlog ge- De twaalf vrouwen protesteerden luid- de vrouwen, weduwen van omgekomen studeerd aan de universiteit van Ox- keels toen een Belgische voorman ver- mijnwerkers, tot de orde roepen. Met drie ford: hij wordt algemeen beschouwd i klaarde dat de schacht waarin de ramp- mannen vormden zij het enige publiek; a_ Jien eJ-, zalige brand ontstond m goede staat ver-dat het proces gisteren bijwoonde. keerde. Dit was ook de dag tevoren ge-i zegd. De president van de rechtbank moest j verwerpen. Heengaan lag echter niet in de bedoeling van de Hoge autoriteit, naar haar voorzitter Paul Finet ver klaarde. omdat zij al demissionair is. Zij zette later de besprekingen met de ministers voort, waarbij maatregelen tot bijzondere hulp aan de Belgische mijnindustrie ter sprake kwamen. Naar verluidt heeft Duitsland een programma voorgelegd om verlichting in de Euro pese koléncrisis te brengen buiten de K.S.G. om. VRIJWILLIG Alle zes landen zouden volgens dit program vrijwillig hun kolenproduktie moeten verminderen. Hun invoer van steenkool van buiten de gemeenschap zouden de zes ook vrijwillig moeten beperken. Tenslotte zou de kolenin- dustrie gemoderniseerd moeten worden en de onrendabele mijnen moeten wor den gesloten. HULP VOOR BELGIË Voorts zou de gezamenlijke financiële hulp aan de zwaar getroffen Belgische kolenindustrie moeten worden vergroot. Belgische kolen zouden met behulp van PARIJS (Reuter) De Franse ex port bereikte in april met een waarde van 163 miljard frank een nieuw hoogte punt. De export in maart beliep 145 mil jard frank. De import in deze beide maanden bedroeg resp. 168 en 159 mil jard frank. Het invoersaldo van Frankrijk bedroeg over de eerste vier maanden 60 (v. j. 2001 miljard frank. Wat wel werd bevestigd is, dat de vergiftiging zich nog steeds voortzet. Zes dagen, nadat het gif via het water van de Hollandse IJssel het hart van Zuid-Holland binnendrong, is het nog werkzaam. Het is zelfs doorgedrongen in het Waterschap Delfland tot aan Delft en tot aan Amsterdam. Ook drijft nogal wat dode vis in de Haagse kanalen en grachten. Tijdens de uiteenzetting werd mee gedeeld, dat Rijkswaterstaat en het Hoog heemraadschap Rijnland maatregelen hebben genomen er is onder andere een controledienst ingesteld om in de toekomst bij de geringste verdachte ver schijnselen onmiddellijk te kunnen in grijpen. De heer Schuursma adviseerde de inwoners van gemeenten in het gebied van de massale vissterfte, de plaatsen, waar de opeengehoopte vissen liggen te rotten, onverwijld mee te delen aan de autoriteiten. Met de hulp van het destructiebedrijf Gekro te Overschie zul len zij zo spoedig mogelijk worden op geruimd. (Niet zonder voldoening maken wij gewag van het besluit, het opruimen van de dode vis in het hart van Hol land nu ter hand te nemen en bij voor komende gevallen eerder in te grijpen. Toch is onze voldoening gemengd met een grote dosis spijt over het feit, dat er eerst veel gepraat moest worden, voor het zover kwam. Er zijn in dit geval zes dagen ver streken alvorens tot handelen werd besloten. En die termijn is, gezien het onhoudbare van de toestand waarop wij in de afgelopen dagen herhaalde lijk wezen veel en veel te lang geweest. Red.) GOES. Het Produktschap voor Groen- T j 1 -J I ten en Fruit heeft* besloten voor de pro- 1 c? te verlenen van 1 HILVERSUM Uit de leraressen- kamer van een huishoudschool in Hil versum is een portefeuille met zeshon derd gulden gestolen. De helft van dat geld vormt de vakatiepot van een aan tal leerlingen. Er is ook nog een porto het verbod om te veilen op tweede Pinksterdag. Indien er bij de veilingen dus behoefte bestaat mogen deze twee produkten op tweede Pinksterdag worden geveild. Voor de overige tuin- bouwprodukten is dit verboden. Deze maatregel is genomen in verband met de ligent vertegenwoordiger van zijn jon ge republiek. UTRECHT. De bezoekers aan de De officiële verklaring voor zijn be stand van de Vereniging Nederlands noeming is dat Odunton van veel nut Fabrikaat op de beide voorjaarsbeurzen. kan zjjllt ais de koningin in november konden raden hoeveel artikelen van een van dit jaar een bezoek brengt aan bepaald soort worden verwerkt in het Ghana, de vroegere Goudkust-kolonie, in aanbouw zijnde s.s. Rotterdam van de Maar de draagwijdte van het konink- Holland Amerika Lijn. j lijk besluit is veel groter: in het gehe- Ie gemenebest wordt thans erkend dal Gevraagd werd het aantal verwerkte ^et cJe gritten ernst is met hun poli- minister laselektroden van een meter op te ge-;tiek van voikomen gelijkheid van alle ven. het aantal gebruikte sloten en het leden hetgeen voor een land als Nige- binnenkort eveneens zelfstandig wordt, van overwegend belang kan zijn. Interpost 1959 in Hamburg monnaie m'et dertig' gulden verdwenen, weersomstandigheden. ÜOK voor de dierenwereld zijn de geconstateerde vergiftigingsver- MEER PROTEST Een van de i Een advocaat van een der nabestaan- - - den van de slachtoffers heeft gisteren ge- i HAMBURG (UPI) kostbaarste postzegels ter wereld, een j exemplaar van de beroemde blauwe Ir. Koekebakker overleden aantal verwerkte houlschroeven. De ge tallen waren respectievelijk 5.793.000. 4.009 en 5.048.000. De medisch kandidaat J. H. M. Bol len uit Utrecht was de enige inzender van de ruim tienduizend, die twee ge-;, BERGEN OP ZOOM. In een zieken- tallen nagenoeg benaderde. Hij vulde te Bergen op Zoom is gisteren over in: 6.000.000 laselektroden, 4.000 sloten leden ir. H. Kuekebakker, een bekende en 500.000 houlschroeven. Alle overige figuur in de vliegerij. Hij was 54 jaar. inzenders raadden slechts één getal na- Ir. H. Koekebakker, die in Den ^aa2 genoeg juist. werd geboren, genoot vooral bekendheid als ontwerper van motor- en zweefvlieg- De heer Bollen mag nu met een tuigen. Hij had onder andere een groot reisgenoot een tocht maken van Rot- aandeel in het ontwerpen van de beken- terdam naar Southampton en terug. 5 de Pander rostjager. Mauritius, is te zien op de internatio nale postzegeltentoonstelling Interpost 1959 in Hamburg. De expositie is ge-I opend van 22 tot 31 mei. De eigenares, mevrouw Louise Boyd1 on - Dale uit New York, komt de postzegel, van buitenlandse zaken zal in moest worden verbroken, op de dag van persoonlijk naar Europa brengen, het komende weekeinde van Geneve uit j de ramp goed werkte. Volgens de advo- Van _.de blauwe Mauritius van 1 pen- een bezoek brengen aan Italië om be- caat is de schakelaar pas 87 seconden na- sprekingen te voeren met de Italiaanse dat de kortsluiting was ontstaan - die legeiing. Hij zal spreken over het toe- de brand veroorzaakte overgehaald laten van Italië tot de conferentie van Een- ondergrondse opzichter meende ministers van buitenlandse zaken te Ge neve. Mocht de Sowjetunie bij haar eis blij ven dat Polen en Tsjechoslowakije wor den uitgenodigd tot deelneming aan de conferentie, dan zal hel Westen de eis si-" dat Italië (dat n.b. eerst aan de zijde van Duitsland heeft gestreden) eveneens wordt uitgenodigd als volwaar dige deelnemer. dat de toestand in de rampmijn niet slecht was, maar deze had beter kunnen zijn. De opzichter had een )aar voor de ramp eens geprotesteerd omdat hij te weinig tijd voor herstelwerk had gekregen. Er moest veel hoogmateriaal voor een nieuwe schacht naar beneden worden gebracht. ny zijn slechts enkele ongebruikte exemplaren bekend. Ongeveer Iwee jaar geleden is er een op een Londense vei ling verkocht voor ruim 46.000 gulden. Meer dan achthonderd particulieren en postale instanties hebben collecties! gezonden naar de Hamburgse tentoon stelling. BONN (Reuter), De Howaldtwerke in Kiel hebben van Rusland een order gekregen ter waarde van DM. 40 miljoen vr de bouw van speciale schepen. De Duitse werf voert in M ^-:kou nog onder handelingen over orders tot een totaal va DM. 250-300 miljoen. schijnselen in de Rijnlandse boezem van zeer veel betekenis. Niet alleen de visstand wordt in ernstige mate be dreigd. maar ook voor onze huisdieren en ons vee is er volop reden om op te passen. De laatste jaren zijn er veel insecti ciden, plantenbespuitingsmiddelen en dergelijke op de markt gekomen, waar van de meeste bij mens en dier ver giftigingsverschijnselen teweeg kunnen brengen. Van de meeste daarvan is geen specifiek tegengif bekend, en hoe wel hel nog niet geheel duidelijk is, van welke stof nier sprake is. zal ook tegen deze vergiftiging wel geen kruid gewassen zijn. Uit. de eerste berichten is inmiddels gebleken, dat we met een zeer zwaar vergif te doen hebben; hetgeen bete kent dat dieren die er mee in contact gekomen zijn moeilijk te redden zullen zijn Dit houdt in dat de eigenaren van huisdieren, in deze streek de komende weken zeer waakzaam moeten zijn en bij de eerste verdachte verschijnselen de dierenarts moeten roepen Het is namelijk zo, dat in een zeer vroeg stadium een behandeling nog wel kans van slagen heeft. Gewoonlijk bestaan de verschijnselen uit ontbreken van eetlust, braken en diarrhee Zit het vergif voor een groot deel nog in de maag, dan kan dat worden verwijderd door het dier te laten braken. Hiervoor heeft de dieren arts een middel tot zijn beschikking, waarvan slechts enkele milligrammen voldoende zijn voor een snelle maag- onllediging. Daarnaast wordt vaak een laxans gegeven, waardoor eventueel in de darm voorkomende giftige produk ten snel worden uitgescheiden. Is dit eerste stadium reeds voorbij, dan kun nen we alleen nog de symptomen be strijden. We moeten dan hel verdere verloop grotendeels aan de natuur, in easu de weerstand van het dier, over laten. Ook hier is echter voorkomen beter dan genezen, wat inhoudt dat de hondenbezitters hun viervoeter zo veel mogelijk vast moeten houden en ze alleen zuiver kraanwater moeten laten drinken. Katten zullen in het algemeen op deze wijze minder snel het slacht offer van eeij vergiftiging worden, om dat deze kieskeurige dieren zich bij voorkeur bepalen tol het drinken van helder, vers water. Maar ook voor hen moet de eigenaar toch wel enige voor zorgen in acht nemen. Zo mag het niet uitgesloten worden geacht, dat katten zich door het eten van vis kunnen De smetten. reden dus om ze voorlopig dit voedsel te onthouden. Zeker niet in de laatste plaats moe ten we aan het vee denken. Deze dieren kunnen eveneens vergiftigd worden wanneer ze besmet water drinken. Ook voor hen geldt dus dat ze van voldoen de zuiver water voorzien moeten worden. Dierenarts

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5