BOSCH JEUGD EN MUZIEK Prof. Zeemanlyceum neemt nieuwe etage in gebruik ZES MAANDEN VOOR DIEFSTAL VAN 1000 zeeuwsei ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwscli Dagblad Met reserve Ruim dertig korpsen naar muziekfeest 'S Heer Arendskerke Cursus in kennis landbouwmotoren Concours chr. zangkoren in Aardenburg BESTELAUTO'S ZWAAR BESCHADIGD OFFICIËLE OPENING OP 29 MEI a„s. Beveiliging voor badgasten in Cadzand een „felle** vonk Weinig vraag naar aardappelen Politierechter Middelburg Onderwijzer met inkt besmeurd Haardenfabriek in andere handen Vlissingse industrie breidde na de oorlog aanzienlijk uit PrinsV erf fabriek en Glasbedrijf betrok nieuw gebouiv Geldkistje niet veilig Projectielen gevonden Excuses Hukt In Hulst begon de victorie Zelfstandig Actief Ds. J. Hoekstra 85 jaar Pag. 3 Protestants-Christelijk U ET NIEUWE KABINET is er. Op zichzelf schrijven we dit met blijd schap mee. Zoals we ook dankbaar no teren, dat de kabinetsformatie dit maal minder lang heeft geduurd dan in 1956, toen de mannen met de grote bereidheid om te regeren, onder lei ding van de heren Burger en Drees de formatie tot stand brachten. Toen wa ren de moeilijkheden het grootst om de formulering van het program, waaraan de socialisten toen al een zekere bin ding van de fracties wilden koppelen, wat ze naar eigen besef wel, maar in werkelijkheid niet verkregen. Nü zat de moeilijkheid in het vinden van de personen, omdat het ministersambt on der de huidige omstandigheden niet zo aantrekkelijk bleek te zijn. We menen te moeten zeggen, dat dit kabinet geen parlementair kabinet is, maar in feite een zakenkabinet, zij het dan, dat bij het samenstellen daarvan de fractieleiders van KVP, AR, CH en VVD gekend zijn en hun instemming hebben betuigd, zodat er een zekere achtergrond van steun in de Tweede Kamer aanwezig is. Dit betekent, dat we dit kabinet met reserve tegemoet moeten treden. Het .wacht op onze daden", dat Thor- becke aan het begin van onze parle mentaire geschiedenis eens met zelf verzekerdheid sprak, geldt in bijzonde re mate voor dit kabinet. Naar de sa menstelling gezien, moet die reserve ook zeker gelden. Het zal in de komende parlementaire periode moeten gaan om een Chrisle- lijk-sociale politiek. Wij nemen dat woord hier in zijn volle betekenis. Al leen een zodanige politiek zal de moge lijkheid bieden, om aan het volk te laten zien, dat werkelijk sociale poli tiek te beter zonder socialisten kan ge voerd worden. |}E VRAAG IS NU, of een dergelijke politiek bij dit kabinet verzekerd zal zijn. In de heren Van Aartsen, De Pous en Zijlstra hebben wij op dit punt vol doende vertrouwen. De beide eerste hebben we als functionarissen van het Christelijk werkgeversverbond, als wet houders en als lector aan de V.U. kun nen gadeslaan. De laatste hebben we nu een reeks van jaren gekend als een uitermate bekwaam econoom, die de mens niet ondergeschikt maakt aan de economie. Deze ervaring heeft ons ge leerd, dat deze drie mannen en mr. Beerman, die wij persoonlijk niet zo kennen, sluiten we daar toch graag bij in van de Protestants-Christelijke zijde stellig een bijdrage zullen geven aan het brengen van een Christelijk- sociaal accent in het werk der regering. Van de liberale ministers echter me nen wij niet anders te kunnen ver wachten, dan dat zij liberaal zullen zijn, misschien zelfs erg liberaal. Voor de ontwikkeling van een Christelijk- sociale politiek lijkt ons dit beslist geen sterke bijdrage, al willen wij hopen, dat het zal meevallen. Het merkwaardige is echter, dat we ten aanzien van de RK medewerking aan een Christelijk-sociaal beleid met grote vraagtekens moeten staan. Die gelden het minst voor de reeds- zittende ministers. Zetten we de dame voorop, dat heeft mej. Klompé ons al ler sympathie als minister voor maat schappelijk werk, een taak, die ze met een warm hart vervult. Minister Luns is een minister van buitenlandse zaken van een grote allure. Ten aanzien van minister Cals zitten we aan te kijken tegen zijn mammoetwet voor het voort gezet onderwijs. Wat de nieuwe minis ters aangaat, kent men onze reserves tegenover minister-president De Quay als man voor de leiding van de lands- politiek uit vroegere artikelen. Van de heer Van Rooy weten wij heel weinig; maar dat houdt ook in, dat hij zeker niet de eerste is, aan wie wij uit het oogpunt van Christelijk-soeiale politiek als minister van sociale zaken zouden denken. Dan blijft nog rar. Marijnen als minister van Landbouw. Hij is de derde werkgeverssecretaris, die we in het gezelschap ontmoeten. In het licht hiervan zou men kunnen zeggen: het werkgeverssecretariaat leidt tot de mi- nisterssteek. Maar een man, die het vertrouwen van grote groepen werk nemers heeft, uit hoofde van zijn vroe gere arbeid, missen we in het gezel schap van ministers. Zoals gezegd - dit alles leidt ertoe, dat we niet anders dan grote gereser veerdheid kunnen opbrengen bij het optreden van dit ministerie, voor de samenstelling waarvan prof. Beel on getwijfeld veel werk heeft verzet. Voor dit werk, waardoor hij de impasse door brak, verdient hij waardering. Voor het resultaat van zijn werk past reserve. De vleugel, genomen vanaf het schoolplein. Beneden de gemoderni seerde gymnastiekzaal; hoven: het nieuwe gedeelte met de aula. 's-HEER ARENDSKERKE. Niet min der dan 32 Zeeuwse muziekkorpsen zul len deelnemen aan de 37ste muziekwed- strijd te 's-Heer Arendskerke, die op tweede pinksterdag zal worden gehouden, ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de muziekvereniging Excelsior, dat vorig jaar reeds werd gevierd. Toen was echter de beurt aan Walcheren voor het houden van een concours, zodat de Zuid- Bevelandse gemeente geen kans kreeg. Maandagmorgen om kwart voor elf be gint het muziekfeest, met de derde afde ling Fanfare, waarin Advendo uit Wol- phaartsdijk, Concordia uit Krabbendijke en Veeres Genoegen uit Veere spelen. Om half twaalf begint Apollo uit Wissenkerke! te blazen, deelnemende in de derde af- i deling harmonie. Kwart voor twaalf ko-i men de korpsen in de tweede afdeling Fanfare aan bod. Het zijn Arnes Genoe gen uit Arnemuiden, O.K.K. uit Borssele, Onda uit Middelburg, Ons Genoegen uit Nisse, Rillandia uit Rilland en Vooruit uit Waarde. De eerste afdeling fanfare begint om kwart over een 's middags. Hierin spelen E.M.M. uit Serooskerke (W.), Luc- tor et Emergo uit Zoutelande, Onda uit Nieuw en St. Joosland, Onda uit Ritthem, Ons Genoegen ui Kamperland en Ons Ge noegen uit Kapelle. E.M.M. uit Kruinin- gen, Excelsior uit Kats en Mozart uit Yer- seke spelen in de eerste afdeling Harmo nie, die om drie uur begint. Drie kwartier later, om kwart voor vier gaat de afde ling uitmuntendheid Fanfare van start met Crescendo uit Oostkapelle, Excelsior uit 's-Heer Arendskerke, Excelsior uit Middelburg, Oefening en Ontspannig uit Kattendijke. O.K.K. uit Wemeldinge en O.K.K. uit Westkapelle. Uitmuntendheid Harmonie, (wkart voor vijf) bevat voor dit concours Sint Ceacilia uit Vlissingen, en Voorwaarts uit Koudekerke. In de ere- afdeling Harmonie, concerteren Wilhel- mina uit Colijnsplaat en de Kon. muziek vereniging E.M.M. uit Kortgene. Zij be ginnen om kwart over vijf. De hekkeslui- ters vormen de muziekgezelschappen in de Hoogste Ere-afdeling Fanfare, die kwart voor zes van leer trekt: Excelsior uit Kloetinge, Euterpe uit Heinkenszand en Vlijt en Volharding uit Oost- en West- Souburg. OVEZANDE. De heer A. C. de Jonge te Ovezande heeft een cursus gegeven in kennis van landbouwmotoren te Ove zande en te Oudelande. In bijzijn van de commissie van toe zicht van de Streekverbetering werden de diploma's door de heer Dees, voor zitter van de commissie voor de Streek verbetering in de Landbouwschool te Ovezande uitgereikt. De geslaagden zijn: P. de Meij. P. J. Koole. H. Raas, A. v. d. Dries, M. van Steenbergen, allen te Ovezande; A. Drie- dijk. W. Nijsse, L. Melio te •Driewegen; P. Boonman te Nisse; E. Meulblok te Kwadendamme; J. J. Zeevaart te Baar land; J. Dobbelaar. J. G. Dees. C. J. Sinke te Oudelande. De heer L. R. uit Sint Annaland had op het kruispunt Van Overstratenlaan Noordsingel een aanrijding met 'n brom fiets, bestuurd door de heer H. J. uit Bergen op Zoom. De heer R. verleende geen voorrang aan de bromfietser, die kwam te vallen. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Tegen R. werd proces-ver baal opgemaakt. AARDENBURG. Op zaterdag 30 mei i zal in de St. Baafskathedraal een zang concours van de Kon. Bond van Christ. zang- en oratoriumverenigingen in Ne derland, ring Zeeland, worden gehouden. Twintig koren zullen aan dit concours deelnemen: jeugdkoor „De Jonge Zan- igers", Nw.. en Sint-Joosland; jeugdkoor j „Zuiderstemmen" te Souburg; „Harpe Davids", Colijnsplaat; „De Heer is onze Banier", Waterlandkerkje; „De Lofstem", Baarland-Oudelande; „Nieuwlands dames- koor". Nw.- en Sint-Joosland; „Tot nut en genoegen". Nieuwdorp; „Ons Genoe- j gen", Heinkenszand; „Jubilate Deo", Goes; „Sursum Corda", Oostkapelle; „Ons iLied". Ritthem; Kamerkoor, Souburg, dubbelkwartet. Souburg; „Kunst naar Kracht", Driewegen-Ovezande; „Looft jden Heer", Wolfaartsdijk; „Soli deo Glo ria", Kruidingen; „Soli deo Gloria", Oost burg; „Eén in geest en streven", Seroos- kerke; Ned. Herv. kerkkoor, Kloetinge en „Soli deo Gloria", Souburg. Als jurylid fungeert de heer H. de Wolff te Rotterdam. TERNEUZEN. Twee bestelauto's botsten donderdag op de Axclsestraat te Terneuzen. J. C. M. uit Terneuzen reed vanuit de stad over de Axelse- straat en wilde links de Zuidlandsstraat inslaan, maar lette niet op het hem te gemoet komende verkeer. De bestel auto bestuurd door de Terneuzenaar C. P. K. kon een aanrijding niet meer voor komen. Beide auto's werden zwaar be schadigd, maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De dragline, in gebruik bij de firma Sanders uit Delft, die te Sint Annalaml in de nieuw aangelegde haven verzakt was en daar ruim vier weken een flink modderbad gehad heeft, is met veel moei- te gelicht. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE Het Prof. Zee manlyceum te Zierikzee heeft een belangrijke uitbreiding on dergaan.' Op vrijdag 29 mei a.s., zal een vertegenwoordiger van de minister van O., K. en W. de officiële opening verrichten van het nieuwe gedeelte. Er is veel gebouwd en verbouwd, maar de eigenlijke uitbreiding' is het bouwen van een nieuwe verdieping op een der vleugels. Dit nieuwe gedeelte boven bood de gelegenheid om er een ruime en fraaie aula met podium en to- neelaccomodatie in te richten, welke zaal tevens gebruikt zal worden als te kenlokaal. De oude „aula". die eigen lijk die schone naam niet verdiende, is verbouwd en biedt nu plaats aan twee klassen. Voorts is de gymnastiekzaal, die in de nieuwe vleugel onder de aula is gelegen, belangrijk gemoderniseerd. Ernaast is ruimte gevonden voor zeer doelmatige en moderne was- en badge legenheid. Douches en voetbaden staan in batterijen gereed om de transpireren-, de gymnasten weer fris in hun lesloka len te doen terugkeren. Er wordt momenteel nog druk getipi- merd, maar op 29 mei a.s. hoopt men de gehele vernieuwing te hebben gere aliseerd en ingericht, zodat de fraaie aula de trots van het lyceum in staat zal zijn op waardige wijze de gas ten voor de openingsplechtigheid te ont vangen. Van een onzer verslaggevers CADAND. Tijdens de donderdag gehouden raadsvergadering te Cadzand, deelde burgemeester, de heer J. A Leenhouts, mee, dat contact zal worden opgenomen met de Koninklijke Maat schappij tot Redding van Drenkelingen, om te komen tot het plaatsen van een motorvlet op het strand Aan de com mandant van de rijkspolitie is ver zocht, zijn manschappen te bewegen, EHBO-Iessen te gaan volgen, dit alles ter meerdere beveiliging van de bad gasten De raad ging akkoord met de ge meenschappelijke regeling voor het b.l.o.-onderwijs. De eer A. A. Bril (PvdA) maakte bezwaar tegen de er- haaldelijk in het ontwerp voorkomende term „b-l-o.-onderwijs voor zwakzinnige kinderen". Hij meende dat deze for mule de ouders ervan zou kunnen weer houden, hun kind naar een b.l.o.-school te zenden. De burgemeester verklaarde dat dit de officiële term is. maar dat na aanvaarding van het voorstel, deze uitdrukking niet meer zal worden ge bruikt. De burgemeeester werd be noemd tot bestuurslid van de school I en van de commissie voor het vervoer.) De gemeentesecretaris, de heer P. J. I. Verhage, is zijn plaatsvervanger- Het departement van sociale zaken heeft de uitvoering van de riolerings werkzaamheden in D-A.C.W.-verband aan de Badhuisweg goedgekeurd, voor al met het oog op de badgasten, die hun pension hebben in de woningen aan de Badhuisstraat. Van de stichting Godshuizen te Sluis zal, voor uitbreiding van de begraafplaats, getracht worden 970 vierkante meter grond aan te kopen, voor twee gulden per vierkante meter. B. en W. hadden voorgesteld 644 vierkante meter te ko pen, maar de raad kon zich hiermee niet verenigen. Deze hoeveelheid grond werd onvoldoende geacht. Tegen het ruimen van de begraafplaats binnen 30 jaar maak ten raadsleden bezwaar uit piëteitsover- wegingen. Advertentie BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 BRUINISSE In het Zuidwestelijk kleigebied hebben verschillende land bouwers nog meer of minder belang rijke hoeveelheden consumptieaardappe len in voorraad, die moeilijk verkoop baar zijn nu, na de voorspoedige gang van zaken in de export die in de perio de november-januari de prijs steeds ho ger deed lopen, de reactie is gekomen. Er gaat thans in de aardappelen han del wat betreft goede kwaliteit klei aardappelen weinig om en het ras fu J. „Ik moet hem spreken." „Het spijt me," zo sprak het hoofd bedaard, „maar ik kan u niet toelaten." De woedende man liet zich echter niet terugsturen en ondanks de protesten van de directeur baande hij zich een weg door de haag leerlingen en rende de school binnen Van een onzer verslaggevers nTmri De onderwijzer in kwestie begreep al MIDDELBURG. De onder- gauw, dat zyn ud-leerling geen beleefd- wii7pr C F T V uit 'c-Ffppr-prT- heidsbezoek kwam afleggen en vroeg een wijzei L. r. J. V. Uil s-neeren- beetje bttiuusd wit hjj Wenste. De J. hoek, heeft het 13 februari maar suuwde vuur en vlam. Het bleef niet bö ruwe woorden. Want even later duwde Zwaar te verduren gehad. De J. de onderwijzer bruusk tegen een bank aan, zodat de inkt in het rond en De los werkman W. de J., die in op het costuum van de onderwijzer spal- rore, altijd een gewild soort na de jaar- raad en stelde zich krijgshaftig bij de wisseling, wordt bijna niet gevraagd. 1 schoolpoort op. „Waar is V.," loeide De Voor de boulevard De Wielingen, die onder aan de duinen is gelegen, zal een snelheidsbeperking worden ingevoerd, omdat in het badseizoen hier vaak, on verantwoordelijk snel wordt gereden. Aan een zijde van de Duindoornstraat en van de Noordzeestraa-t wordt een par keerverbod ingesteld. Voor het vervoer van het brandweerpersoneel zal een re geling worden getroffen terwijl zal wor den bevorderd dat dit korps meer zal oefenen. Op de vraag; van de heer P. C. de Bruijne (CHU), of er inderdaad plannen bestaan bij het parkeerterrein aan de duinen een benzinestation met openbaar sanitair te plaatsen, antwoordde de voor zitter bevestigend. Vermoedelijk zal deze zaak de volgende maal op de agenda wor den geplaatst. DEN HAAG De N.V. Haardenfa briek ..De Schelde" te Bergen op Zoom heeft surseance van betaling aange vraagd. Naar wij vernemen moet het niet onmogelijk worden geacht dat de fabriek binnenkort in andere handen overgaat. In dit verband is de naam van een Bredase firma genoemd. Be sprekingen hierover zijn thans in volle gang en zouden nog deze week hun be slag kunnen krijgen. Er is een nieuw werkplan gemaakt, dat sanering en mo dernisering van het be-staande bedrijf inhoudt. Onlangs is voor 65 man van het personeel een ontslagaanvrage in gediend bij het gewestelijk arbeidsbu reau. Gedeeltelijk zou deze aanvrage inmiddels zijn ingetrokken. In elk ge val hoopt men met ongeveer 55 man personeel een produkt op de markt te kunnen brengen, dat de zware concur rentie op dit gebied het hoofd zal kun nen bieden. ziin vervlogen jeugdjaren van de-'te- °p dat °senb,ik renden het schooi- J hoofd'en de vader van de verbitterde bin- zelfde onderwijzer les mocht ont-|nen. vangen, hoorde van zijn jongere Beiden grepen De J. beet en trachtten hrnpr riat Hp Waar in VwpetiP hem hem vïm de meestel' af rukken wat hen oroer aat ae ieiaar in Kwestie nem na heeI veel moeite geiUkte. De j. had slecht gezind was. Zo verteldeechter toch nog kans gezien de onderwij- zer enkele welgeplaatste stompen te ver- broer, dat hij weleris straf en strekken. Voor de politierechter mr. A. W. Thöne had verdachten een vorige keet- gezegd, dat hij de onderwijzer helemaal niet had geslagen. De zaak was toen aangehouden om de man zelf te kunnen horen. Uit zijn relaas bleek echter spoe dig dat verdachte dit maar uit zijn duim had gezogen. Mr. Ph. M. Schenkenberg Van Mierop, de officier van justitie noemde de aanval een ernstig feit. De oudere broer en zijn verdere familie hadden zonder meer ge loofd wat de jongere broer had gezegd. Hij zei dat het wel zeer lomp van ver dachte was geweest om op een dergelijke manier op te treden. J. werd veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 30 subs, zes dagen. slaag ontving. Grote broer, die dit aandachtig had aangehoord, wond zich geleidelijk op. Misschien dat ook hij in zijn tijd niet erg met de onderwijzer op had, in elk ge val rende hij even later, onderweg zijn jas aanhijsend, in de richting van het in een vredige winterzon gehulde school gebouw. De directeur, die de aanvaller vanaf het schoolplein zag naderen vermoedde on- Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, zal van stichten in Roosendaal, welk filiaalbe drijf zich tot heden zeer gunstig ont wikkeld heeft. De grote vraag naar bouwmaterialen (verf en glas) nood zaakte ook weldra Vlissingen tot uit breiding. In 1947 verkreeg de glas-in- loodafdeling een atelier voor brand schilder werk. Lonend werd ook de glas- bewerkingsafdeling in H949 aan te vullen met een glasslijperij. Na 1950 voelde men tengevolge van het sterk uitgebreide bouwprogramma middag om half drie het nieuw ge- in Zeeland en Brabant steeds meer be bouwd en uitgebreid bedrijf van de hoefte aan meer en beter ingerichte fa. F. D. G. Prins en Zonen, Verffa- opslagruimten. Tegelijkertijd ontwikkel- briek en Glasbedrijf, aan de Paul Kru- de zich de verfindustrie door nieuwe De gedetineerde fabrieksarbeider H. F. A. A. uit Vogelwaarde stal op 6 februari uit het geldkistje van zijn schoonvader, bij wie hij in huis woonde, een bedrag van f 1000. Met het geld reisde hij haastig naar Rotterdam en verbraste de duiten. Naar zijn familie had hij geschreven dat hij in het vreemdelingenlegioen was ge gaan. De politie wist hem evenwel vry spoedig in Rotterdam op te sporen. De officier van justitie mr. T. Lebret eiste in deze vrij ernstige zaak een ge vangenisstraf van twintig weken, waar van tien voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest, een proeftijd van drie jaar en als bijzondere voorwaarde, dat het geld binnen twee jaar terugbetaald moest zijn. gerstraat in Vlissineen officieerin ire- verfprodukten en verfsystemen zodanig, Dc Politierechter, ™r- B- S. Sieperda, b^lk stellen Bovend^en zTt aan deze volledige om-tot een gevange- opening nog een ander feestelijk tintje. ZZtZr^Z D"£ namelijk de viering van h$t 35-jarig bestaan van het bedrijf. De oorspronkelijke opzet, die ook thans eigenlijk nog wordt nagevolgd, was een groothandel in verf- en glaswaren met als arbeidsterrein Walcheren en West- Zeeuws-Vla anderen en als klanten tim merlieden en wagenmakers. Naast die •verf- en glashandel ontwikkelde zich in de loop der jaren een drogisterij. Gelei delijk aan werd het accent echter meer gelegd op het „bewerken" van schil ders en industrie. In 1935 werd de iglas- in-loodaf deling opgericht. Itl augustus 1940 werd de eenmanszaak F. D. G. Prins omgezet in een vennootschap on der firma F. D. G. Prins en Zonen. Ondanks zeer vele problemen kon hét bedrijf zich in de oorlog staande houden, terwijl het te toewerken terrein werd uit gebreid met Tholen en Schouwen-Dui- veland. De drogisterij werd in 1942 op geheven in verband met gebrek aan voldoende en goede geneesmiddelen. Een jaar later kocht de directie het terrein Paul Krugerstraat-Van Dishoeckstraat aan, waarop nu de. nieuwbouw is geves tigd. De werkingssfeer van de firma breidde zich na de oorlog uit tot West-Bratoant, waardoor het nodig werd een filiaal te i naast nam de verkoop van zgn. ,,doe het zelf"-schildersverven een zeer grote vlucht. In het eigen bedrijf won de mening steeds meer veld de gehele industrie „onder één dak" te torengen, waardoor een economischer bedrijfsvoering kon worden verkregen. Het nu gereedkomen gebouw voldoet ten opzichte hiervan aan zeer hoge eisen. nisstraf van zesmaanden waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest, een proeftijd van twee jaar en terugbetaling binnen twee jaar. GOES. Nog steeds vindt men pi'ojec- tielen bij het verrichten van werkzaam heden in de landbouw. Een zoon van de landbouwer P. Schout te Biggekerke ên"ook"hrt^ebrS^v^deAllefoince'l Enige tijd geleden hadden de eerste scheepswerktuigkundige W. G. T. en zijn vriend de technicus J. "W. K., beiden uit Sas van Gent nogal huisgehouden in een cafétaria in Terneuzen, met het gevolg dat de eigenaar hen verbood nogeens het etablissement te betreden. Ze deden dit toch. Bij het binnenkomen echter wendde de eigenaar zich tot de dienstertjes en sprak: „Voor die heren wordt niet getapt!" Toen ze dan ook koffie bestelden werd hen dit geweigerd bracht bij het eggen een projectiel boven de grond en bij spitwerk langs de Duin weg te Biggekerke kwam een landmijn bloot te liggen. In Noordgouwe kwam bij graafwerk in herverkavelingsverband 'n granaat aan het licht. De mijnoprui- mingsdienst heeft de projectielen on schadelijk gemaakt. De heren E. d'e Groene en M. Pries ter, werkzaam op het kantoor van 's rijks belastingen te Terneuzen slaagden voor het examen adijunct-commies. ting, waarvan componist-dirigent-pia nist en hoogleraar aan de Academie in Den Haag Sem Dresden als ik mij wel herinner de oprichter en in elk geval jarenlang directeur is geweest. Ondanks zijn hoge leeftijd reisde hij bijna dage lijks door stad en land om met de jeugd te praten over zijn grote passie: mu ziek. Actief musiceren. Met accordeon VAN HULST begint de victo rie. Tenminste, als naar ik hoop de tournee van de heer Max Vredenburg door Zeeland een succes wordt. Gisteren heb ik een gesprekje gehad met deze ambassadeur, wiens ambtsgebied geen grenzen kent het rijk van de muziek. En dan speciaal Jeugd en Mu ziek. Max Vredenburg die directeur is van de Stichting Jeugd en Muziek, ge vestigd te Amsterdam heeft een bliksem-tournee door onze provincie gemaakt: Tholen, Zierikzee, Goes, Mid delburg, Vlissingen, Oostburg, Axel en Hulst. Om er afdelingen te helpen op richten. En laat nu juist van de laatst- bezochte pleisterplaats, de Reijnaert- stad, de victorie beginnen. Daar had deze week al een oprichtingsvergade ring plaats. De eerste afdeling in Zee land. De Stichting Jeugd en Muziek is iets van na de jongste wereldoorlog. Ik her inner me nog de befaamde Nederlandse musicus Sem Dresden, de in de muziek vergrijsde pedagoog, die zich tot zijn overlijden beijverde om de Nederlandse jeugd in aanraking te brengen met goede muziek en de smaak van onze jongelui voor de kunst te bevorderen. Want dat is het streven van die Stich De afdelingen in den lande vroegen veel aandacht en tijd. Aan Zeeland kwam men eenvoudig niet toe. De ja ren verstreken, maar het is verheugend, dat de huidige directeur van Jeugd en Muziek, Max Vredenburg, de kruis tocht naar het Insulinde van jonkheer De Casembroot heeft aangedurfd. Hij is in contact getreden met de heren Henk Stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool, en Jo Yvens, musicus te Hulst. En hier bleek weer eens duidelijk, hoe belangrijk de stuwkracht van slechts één persoon in een bepaalde plaats kan zijn. Op verschillende plaat sen in Zeeland worden voorbereidingen getroffen voor het oprichten van een of op zo'n blaasding afdeling, maar in Hulst waar de laatste besprekingen werden gevoerd is al zon afdeling op poten gezet. Dank zij het werk van Jo Yvens, die zich daarvoor heeft gespannen- En zo werd deze week in Hulst de 20e Nederlandse afdeling geboren. De heer Vredenburg heeft me een heleboel van zijn stichting verteld. Dat de stichting de Nederlandse ^ectie is van de federatie van de „Jeunesse mu- sicale", die 700.000 leden telt, verspreid over twintig landen en in drie wereld delen. Zon plaatselijke afdeling heeft een geheel zelfstandige taak. Er is een be stuur bestaande uit volwassenen en een nevenbestuur van jongeren die het „grote" bestuur assisteren en zoveel mogelijk zelf doen. Zo'n afdeling kan werkgroepen vor men, discoclubs en discussiegroepen, en liefst elke week wordt een contact bijeenkomst gehouden. In een seizoen zijn er meestal zes grote avonden, waarvan ed drie door Den Haag ver zorgd worden met speciale Jeugd en Muziek-ensembles (waarvoor de Stich ting subsidie ontvangt van de minis ter). Ook worden er wel uitwisselings programma's gehouden van afdelingen onderling. werd niet toegestaan. Mokkend gingen de beide vrienden aan een tafel zitten, doch dit beviel de eigenaar maar half, die dreigde de politie in het geval te betrek ken. Het bleef echter niet bij een bedrei ging want juist wandelde er een wacht meester langs de ramen. Snel werd hij binnengehaald. Vrijwillig gingen de twee vrienden toen het cafétaria uit. Enige dagen later boden zy de eigenaar hun excuses aan. Thans zijn ze weer welkom. Beiden werden veroordeeld tot een geldboete van f15.subs, drie dagen. De timmerman H. E. de K. uit Bier vliet reed pp 8 februari een zeer mis tige dag 's avonds per fiets over een beijzeld fietspad. Toen hij motorgeronk achter zich hoorde draaide hij zich om. maar slipte hierbij enigszins. De macht over zijn stuur kwijtrakend helde hij naar links over zodat de bromfietser te gen hem aanreed. Verdachte was echter doorgereden. Daarom werd hij veroor deeld tot een geldboete van 40,subs, acht dagen. De expediteur T. G. S. uit Borssele vervalste in augustus van het afgelopen jaar verschillende vrachtbrieven van de N.S., zodat kleine geldsbedragen op deze Wijze zijn deel werden. Hjj werd ver oordeeld tot drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en daarnaast een geldboete van ƒ100,subs, twintig da gen. De gedetineerde arbeider J. S. uit Sou burg nam honderdvijftig gulden weg als ook enkele gebruiksvoorwerpen. Hij werd veroordeeld tot vier maanden met af trek. Belangrijkste van alles is, dat ge streefd wordt de jeugd niet alleen be langstelling voor muziek bij te bren gen, maar hen ook te stimuleren tot het actief beoefenen van muziek. Er wordt dikwijls geklaagd, dat onze jeugd liever gramofoonplaatjes draait en naai de radio luistert, dan dat zij -nog eens zelf achter de piano kruipt, t Mocht wat! Wié zjjn oor even te luister legt in Zeeland, staat verrast over al de mu zikale klanken die uit alle hoeken ko men aangewaaid. Niet het getingel- tangel van sullige jongetjes, die zo als we vroeger gewend waren van ma pianoles moesten volgen, omdat zo iets bij je opvoeding hoorde, hoewel Jantje er noch aardigheid noch aanleg voor had. Neen, wat ge nu hoort is echte muziek. Wat wild misschien, on besuisd en ongeschaafd dikwijls, maar enthousiaste, uit liefhebberij gemaakte muziek. .of zelfs op een omgebouwde theekist! Overal in Zeeland zijn ze opgedoken, de bandjes. Een kwartet van H.B.S.- ers, een mandolinebandje, een echte swingband, een blaassextet en noem maar op. Ik kan ze bij rissen opnoemen: in Zierikzee, Goes, Middelburg, Oost burg, Vlissingen, Terneuzen en waar niet al. En niet te vergeten al die jon gelui die uit eigener beweging de Mu ziekscholen bezoeken. Een paar dui zend in totaal. ZEIST Ds. J. Hoekstra te Zeist, emeritus-predikant der Nederlands Her vormde Kerk, viert morgen zijn 85ste verjaardag. Ds. Hoekstra werd te Sloten (Fr.) ge boren en was aanvankelijk op een scheepswerf van zijn vader werkzaam. Op gevorderde leeftijd ging hij naar het gymnasium te Doetinchem. en daarna studeerde hij aan de universiteiten van Amsterdam en Utrecht theologie. In 1907 werd hij kandidaat in Fries land en op 17 november van dat ja/ff werd hij te Burum in het predikambt bevestigd. Na 11 jaar vertrok ds. Hoek stra naar zijn tweede en laatste gemeen te te Ternaard. waar hij werkzaam was tot aan zijn emeritaat op 28 december 1943. Daarna was hij nog enige tijd hulpprediker in zijn laatste gemeen te. In april 1952 vestigde hij zich te Zeist. Ds. Hoekstra was van 19-191935 le raar kerkgeschiedenis aan de chr. h.b.s. te Leeuwarden en aan de hervormde kweekschool aldaar. Voorts was hij lid van de Algemene Synode der Neder lands Hervormde Kerk, vice-president van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is altijd vergeten door Jeugd en Muziek. Dat is erg jammer. Maar we kunnen de schade inhalen. De jeugd wil wel. En juist het werk van deze afdelingen kan het muzikale enthou- friesland, praeses van het classicaal be- siasme van de jongelui in volle vrijheid iïu.ur van Bokkum. bestuurslid van de reguleren. Laat ze over muziek praten, J-m TYan erover discussiëren en elkaar hvkriti Hoofdbestuur van de Christelijk-His- erover discussiëren en elkaar bekriti- torische Unie. voorzitter van de Kamer seren desnoods. Als ze maar iets doen. kring Leeuwarden dezer unie, idem van Actief. Daarom is dit bezoek van Max de confessionale vereniging in Friesland, Vredenburg belangrijk voor onze lid van het dagelijks bestuur van dé Zeeuwse jeugd. Tenminste als Jeugd en Muziek een kans krijgt. Daarvoor is de steun, de stimulans van ouderen nodig. Ik hoop, dat zij dat voor de jeugd van vandaag over heeft. Zoals in Hulst. hervormde stichtingen voor zenuw- en geesteszieken „Zon en Schild" te Amers foort en „Licht en Kracht" te Assen. Gedurende 24 jaar was ds. Hoekstra voorzitter van de redactie van het christelijk-historisch weekblad „De Ba nier". Ook was hij eindredacteur van ,het „Hervormde Zondagsblad" voor Friesland. Ds. Hoekstra is ridder in de orde va» Oranje Nassau.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3