België stopt visinvoer Luchtschip neergestort DE NATUUR Examen doen KAPPIE en de Kletzkische vlam Vrijdag 15 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 P. W. RUSSEL'S Tien (zwarte) meisjes Zelfs de druiloren Collectioneur Zelf koken Meneer uit Madrid 7&t-wat? T&tUwka! Met toeter Een Renoir voor 255.000 dollar Nieuwbouw Hoogenbosch maar geen emissie FLITS GORDON in het heelal in en om uw huis Uit de kerken Hier wil ik vijf jaar doorbrengen CITGES In Sitges is bijna elk balcon een klei ne bloementuin en de ijzer smid Llorenc een waar kun stenaar. Op nog geen veertig kilometer ten zuiden van Bar celona ligt het stadje dat normaal tien- en in het druk ke vakantieseizoen meer dan twintigduizend mensen telt. Een uitgezochte plek, vlak achter de stevige berg en de kronkelweg, wanneer u van het noorden komt. Een plek om van te getuigen: hier wil ik vijf jaar doorbrengen. En er zijn landgenoten, die u daarin voorgingen. t Daar lijn bijvoorbeeld de Snoecken. Ik zei gewoon „Dag mevrouw en meneer Snoeck", toen ik ze zag en zoiets zou u ook kunnen doen. Uit Amsterdam komen ze en zes jaar ge leden ruilden ze hun woonplaats voor Spanje. Eerst een jaar op Mallorca en nu sinds vijf jaar in Sitges. LA SONRISA" is de naam waar achter ze schuilgaan en die „Glim lach" zetten ze boven de ingang van hun vorstelijke hotel. Ik woon nu al een paar dagen bij de Snoecken en het bevalt me hier meesterlijk. Ik weet de getallen niet precies meer, maar ik geloof dat het vier of vijf kamers waren, waar ze in 1954 mee begonnen. Nu herbergen ze 125 gasten en tien gitzwarte Spaanse meisjes lopen bedrijvig te doen door de vier witgeschilderde en aan elkaar ge bouwde huizen. Vier, jawel. De Snoe cken begonnen met één huis, maar steeds maakten zij hun La Sonrisa gro ter en het is nu, zoals gezegd, voor dik meer dan honderd mensen dat de Spaanse kok in de keuken onder toezicht van mevrouw Snoeck de le pel zwaait. ALLES wat een mens, naar mijn smaak, nodig heeft in zijn vakantie, is te vinden in Sitges. Om te begin nen het strand. Warm zand en vissers bootjes en in drie dagen ziet meh de witte buitenlander in een rode kreett veranderen, om hem na een week als een bruingebakken aardappel aan de hoteltafel te ontmoeten. Persoonlijk ben ik niet zo'n bruin- bakker en uren-in-de-zon-ligger. Geef mij maar de Paseo de la Ribera Playa: het boulevardje met de pal men, daar waar het dorp naar de zee toebuigt. Geef mij maar Gustavo met zijn terrasje en zijn cinzano met spuitwater, voor even in de veertig cent. De groene luifel is wat verscho ten, maar de rieten stoeltjes zitten best en het uitzicht op het strand waar de vissers 's ochtends rond tie nen met hun vangst arriveren het is allemaal zo machtig heerlijk dat de grootste druiloor weer plezier in zijn leven moet krijgen. Een poes ligt lui in het zonnetje de linkerachterpoot te likken en twee be jaarde mannetjes zitten ernaast te sla pen. Een knaap op blote voeten en met de blauwe broekspijpen omhoog gerold loopt van het strand de trap pen naast de kerk op. Hij is op weg Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met ingang van gisteren heeft de Belgische regering besloten de invoer van vis stop te zetten. Zij geeft geen invoerlicenties meer uit, maar de lopende vergun ningen mogen worden afgewerkt. Voor de Nederlandse visserij is dit een gevoelige klap, daar België onze voornaamste afnemer is. De Belgen motiveren hun maatregel door een binnenlandse prijsdaling, maar van Nederlandse zijde wordt er op gewe zen dat het handelsverkeer in vis tus sen ons land en België geheel vrij is. Een dergelijk eenzijdige stopzetting wordt dan ook niet geoorloofd geacht. De Nederlandse regering heeft zich tot de Belgische gewend om nadere ophelderingen. LAKEHURST (U.P.I.) Een klein observatieluchtschip van de Amerikaan se marine, een blimp, is gistermorgen op het dak van een hangar in Lake- hurst gestort toen het in dichte mist wilde landen. Een officier werd gedood, acht leden van de bemanning werden ge wond. Het luchtschip had acht officieren en tien manschappen aan boord. Het kostte de redders meer dan zes uur om het lichaam van de gedode of ficier uit de wrakstukken te bevrijden: de grote met helium gevulde ballon hing over het wrak van de gondel, zodat de reddingswerkzaamheden ernstig bemoei lijkt werden. In 1937 stortte in Lakehurst de Duit se zeppelin Hindenburg neer; 36 perso nen verloren bij die ramp het leven. ROTTERDAM. De directeuren van de havens van Gdansk, Gdynia en Szcecin, alsmede de directeur van de afdeling havens van het Poolse irunis- terie van scheepvaart zullen vandaag Rotterdam bezoeken. De delegatie blijft tot 21 mei in Nederland. Gisteren bezochten de Polen Amsterdam, waar zij in enkele bedrijven werden rondge leid en een rondvaart maakten door de haven. Al de mensen die onder die bomen gaan zitten, die krijgen het: La Sonrisa, de Glimlach. En daar zorgt dan voor de heer H. Snoeck, die u hierbij mét zijn Sonrisa ziet afgebeeld. naar de markt en over de grond sleept hij twee monsterachtige grote vissen mee; op de manier, waarop een kind een hondje-op-wielen achter zich aantrekt. Die markt, die overdekt is, mag gelden als een voorbeeld van de Spaanse helderheid. Keurig gesor teerd liggen de vissen er, naar groot te ingedeeld en tentoongespreid op vers gewassen groene koolblaren. T^ÉN VAN DE plaatselijke politie- agenten zag ik 's ochtends in een straatje van zijn fiets afstappen. Op die fiets hangt een ijzeren plaatje: „Gemeentelijke Politie". Als u twee keer fiets zegt, zakt het hele geval in elkaar. Spatborden zitten er niet op, wel een soort autolamp aan de voorkant en de bagagedrager hangt vast met touwtjes. Wat er voor de rest overblijft is verroest. Om zijn uniformbroek draagt de agent twee ijzer^a klemmen, want een kettingkast rtioogt u op een der gelijk voertuig niet verwachten. De man haalde een klein notitieblokje uit de uniformzak en noteerde druk ze ven, acht nummers van niet-Spaanse auto's. Ik vroeg hem of er bekeurin gen werden uitgedeeld, al vond ik het wat vreemd dat de agent alle num mers op één en hetzelfde blaadje schreef. „Hombre, neen", lachte htf, „ïk verzamel buitenlandse nummers en schrijf ze thuis weer over. Ik heb al een hele lijst". Alle dromen van elf maanden wachten bij elkaar op één foto: de zon, het strand, de palmen, het bou levardje, het vissersbootje en op de achtergrond het kerkje. Sitges is de naam van het oord, waar men het allemaal kan vinden. twee of acht mensen (of daar tussen in) en dan woont u bij meneer Juan Ferret Plana. Dat kan op drie plaatsen in het stadje zijn en het verschil zit hem alleen hierin: 100, 50 of 25 me ter van de zee. Met eigen kookgelegen heid. Maar over die markt met vis, kippetjes, eieren en vlees lichtte ik u al in, dus dat is ook geen bezwaar. ER ZIJN van die verrukkelijke din gen hier, die wellicht alleen maar in Spanje kunnen voorkomen. Aan die boulevard (van mij) trach ten altijd een twintig auto's een par keerplek te vinden, maar dan is het wel vol en moet u elders zoeken. Daar gaan we iets aan doen, zei de gemeen te energiek een stel jaren terug. „We halen die rotsen daar naast het strand weg en we maken er een heel best parkeerterrein". Mooi; men begon en er komt na een paar maanden zo maar een me neer op vakantie in Sitges. „Maken jul lie daar?" Een parkeerterrein, me neer. „Zo, zo, dat is fijn". Drie dagen later was de meneer weg en weer terug in Madrid waar hij iets hoogs bij het ministerie van marine is. Een brief van het minis terie naar de burgemeester van Sitges, of men maar een, twee, drie wilde ophouden met het maken van dat parkeerterrein, want bij de kust mag alleen iets worden veranderd met goedvinden van genoemd ministerie. Dat is nu zo'n drie jaar geleden. En er kunnen nog altijd maar twin tig auto's staan. Op elke straathoek tetterde hij eens hard de lucht in en riep: „Vanavond begint de bioscoop om half tien en van af negen uur kan men dansen bij....". Héérlijk, dit Spanje. TOEN Titus bericht ontving, dat de Joden de laatste lammeren van hun God hadden gestolen en opgegeten, wat hij daar zeer ontdaan over. Die mensen waren waanzin nig en van alle goden verlaten. Waarom beroofden deze ondoor- grondelijken, die toch geen ande re bescherming meer hadden dan hun Jahve, nu Jahves altaar? In ieder geval bleek hier voldoende uit, dat de belegerden ten einde raad waren, zodat het heel ver leidelijk was, nu een stormaanval op de uitgeputte stad te beginnen. Het leger snakte ernaar, na het lange, afmattende beleg en het was tevens de kortste en zekerste weg naar de triomf. Zijn vader had geen reden meer, nog vast te houden aan de voorstelling alsof het hier om een strafexpeditie ging. Zijn positie in Rome was nu ste vig genoeg, ook al had hij de veldtocht niet zelf tot het einde toe geleid. Als Titus nu de stad stormenderhand inneemt, kan Ro me hem de triomftocht niet meer onthouden. Die nacht sliep de prins slecht. Hij kon niet tot een besluit komen. Een triomftocht is iets prachtigs. Maar heeft hij niet Be renice en zichzelf bezworen, zijn woede tegen de opstandelingen niet op de tempel te koelen? Met geweld heeft hij dit keer bij Berenice niet veel goeds bereikt. Zou hij niet veel goed maken van wat hij die vrouw heeft aangedaan, als hij „dat daar" nu spaart? Hij droeg Jozef op, nog eens, voor de laatste keer, in onderhan deling te treden en gaf hem op dracht voor een aanbod, dat alle tot dusver gedane concessies verre overtrof. Jozefs hart klopte hem plotseling in de keel, toen hij diep voor Titus boog en naar Joods ge bruik de hand aan het voorhoofd bracht. Wat de Romein nu deed, had de waarde van een groot ge schenk, te meer daar hij het wer kelijk niet nodig had om geschen ken te geven, daar hij zijn wil immers met sterke hand kon door drijven. Hij wil trachten dit de be legerden bij te brengen Nu heeft het dus ondanks alles toch zin ge kregen, dat hij hier bij de Ro meinen vóór Jeruzalem toeft en niet binnen de muren, zoals Jus tus. Op het vastgestelde uur begaf hij zich naar de muur. Hij was alleen, eenvoudig gekleed, zonder wapens en zonder tekenen van zijn priesterlijke waardigheid. Hij stond tussen belegerden en belegeraars, een nietig mensje op het kale land hoorde alleen het kloppen van zijn bloed. Achter zich vöelde hij de koude spottende blik van Tibe rius. Alexander, voor zich las hij haat, woede en verachting in de ogen van Simon Bar Giora, van Amram, zijn jeugdvriend en van Johannes van Gischala. Ondanks de hete zon was hi] ijskoud over zijn gehele lichaam. Toen hij be gon te spreken, klonken zijn woor den hem zelf eerst hol en vreemd, maar gaandeweg werd hij meege sleept en sprak hij helder, vurig en onomwonden als nooit tevoren. De Romeinen luidde zijn aanbod, zouden in geval van overgave de bezetting weliswaar gevangen ne men, maar niemand van hen zou ter dood gebracht worden. Verder zouden de Romeinen nog vandaag offerdieren voor de tempel door laten, mits men ook het voor Jah ve bestemde offer van de keizer, het volk en de Senaat van Rome aannam en aan Jahve opdroeg, zo als dat vroeger ook was gebeurd. De Joden op de muur hadden Jozef met weinig hoop op uit komst zien komen, maar nu ke ken zelfs velen van de Makkabi- lieden verlangend naar Simon en Johannes en hoopten, dat ze dit aanbod zouden accepteren. Dit was toch werkelijk een groot en mild aanbod. Maar Simon en Johannes dach ten er niet aan. Als ze zich over gaven, wat voor leven wachtte hen dan? Ze zouden dan meege voerd worden in de triomftocht en daarna als lijfeigenen in de één of andere mijn moeten wer ken! En zelfs als de Romeinen hun hun vrijheid lieten, zouden ze dan onder Joden kunnen blijven leven, na alles, wat er gebeurd was? Ze zouden, als hun oorlog mislukt was, voor hun verdere leven door de Joden gemeden worden. Maar deze overweging gaf niet alleen de doorslag. Er waren diepere gronden. Ze waren nu zover gegaan, dat het land met de bodem gelijk was ge maakt en de tempel een doden huis was geworden. Ze hadden de lammeren van Jahve opgegeten. Er was nu iets in hen, dat hen drong deze weg tot het einde toe te gaan. Ze hadden dus, nog zon der te weten hoe het aanbod van de Romeinen zou luiden, hun ant woord al voorbereid. (Wordt vervolgd) Advertentie veerkrachtig-plooihoudend-wasbaar VANACHTER het tafeltje voor de open deuren, waar ik zit te schrij ven, kijk ik op de weg. Tien minu ten geleden wandelde er een agent langs (niet die van de autonummers, maar een collega) met een grote trompet in de hand. NOG EVEN zakelijk. Ik vertelde u een vorige keer al, dat ik naar Spanje ging om te kijken hoe die Air tour-reis in elkaar zat. Wel, ik deed het andersom, maar de officiële volg orde is eerst Sitges en dan Barcelona. In die laatste plaats zit men dan dus in die Residencia Benelux en u eet maar rustig een eindje weg, drie keer per dag. In Sitges is het anders. Daar krijgt u een appartement, voor NEW YORK (U.P.) De New Yorkse kunstverzamelaar Wal ter P. Chrysler, een der erfge namen van het Chrysler automo biel concern, heeft op en veiling in New York een schilderij van Renoir gekocht voor 255.000 dollar. In totaal bracht de veiling van zeven tien Franse schilderijen uit de verzame ling van Thelma Chrysler o.a. van Renoir, Degas, Toulouse Lautrec ruim anderhalf miljoen dollar op. AMSTERDAM. Hoogenibosch Schoe nen zal een nieuw magazijn bouwen, dat uit eigen middelen zal worden ge financierd, zo werd in de jaarvergade ring meegedeeld. Er is geen emissie te verwachten. De maatschappij is zeer li quide. De berichten over de prijsverhoging van schoenen acht de directie nogal sen sationeel. Een feit is, dat de huiden- prijs is gestegen en het leer interna tionaal duurder is geworden. De landen achter het ijzeren gordijn verstoren het prijspeil. In Argentinië werd aan de huiden grote schade toegebracht. De winstmarge is op het ogenblik sta biel. De verkoop is zeer gunstig. De uitgebloeide vroege tulpen zien er nu niet zo fleurig meer uit en ik kan mij voorstellen dat men de ruimte graag benutten wil voor iets anders. Dat kan, doch dan dient men de bol- en voorzichtig op te nemen en ze elders in de tuin dicht bij elkaar op te kuilen; liefst op een licht schaduw plekje of althans zo dat ze op het heetst van de dag niet in de felle zon staan. Daar kunnen ze dan langzaam afster ven en de lege ruimte kan men voor andere bloemsoorten benutten. Advertentie met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten De regeringen van Nederland en de Federatie van Malakka hebben nota's uitgewisseld om te komen tot afschaf fing van paspoortvisa. piimmMnmminiuMmHwiiinmiwiiimimmmimiwiiMHiiHimmmiwmHiiimmnimnmwiniiiimmMninmiwimmiuiinmmiiinnmiiinwiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimNiiiiiiiiimwiiiiiiiiiiiiis 63. Hoe was het vuurwerk aan de he mel gekomen? Dat laat zich licht raden. De maat was zozeer geschrokken van de magnesiumfakkel, dat hij deze zon der zich te bedenken in het schuurtje van zich had afgeworpen. En, zoals de lezer weet, bevond zich daar de voorraad vuurwerk, die graaf Bandelos bewaarde ter gelegenheid van de val van het Huis Kletzky. Terwijl achter hem het vreug devuur losbarstte, was de maat gillend weggelopen. Het was wel erg sneu voor de graaf, dat het vuurwerk op zo'n onge legen moment ontbrandde. Het Huis Kletzky was immers helemaal niet ge vallen integendeel, het had nog nooit zo hecht overeind gestaan. Wat gevaar liep, was het Huis Bandelos, waar nu aan alle kanten vuurpijlen, gillende keu kenmeiden, zevenklappers en donderbus sen doorheen schoten! En de graaf had nog wel zoveel moeite gedaan, om zijn slot voor de overslaande Kletzkische brand te behoeden! Er ontstond natuurlijk een grote ver warring. Nu overal kleine en grote bran den woedden, wist niemand meer goed, wat er nu het eerst moest worden ge blust....Maar niet alleen op het eiland Punt werden de gemoederen door het vuurwerk verhit. In Tovstad, waar alle aanhangers van graaf Bandelos woon den, werden onder groot gejuich de vlag gen uitgestoken. De inwoners twijfelden er niet aan, of het Huis Kletzky was werkelijk gevallen.... Een paar vakantiegangers, die gisteren in de Drentse staatsbossen bij Orvelte hebben gepicknickt, zijn te on voorzichtig met vuur omgegaan. Daar door is zes hectare bos en een heide veld verbrand. Drie brandweerkorpsen en zestig vrij willigers hebben een urenlange strijd geleverd tegen het vuur. NED. HERV. KERK Beroepen te Sliedrecht W. C. Tuk ker te Rotterdam, te Ommen A. J. de Jong te Scheveningen, te Vreeswijk J. Smit te Groot Ammers. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pasto raat arnhem, ds. H. J. Hak, em. pred. aldaar. GEREF. KERKEN. Beroepen te Warns K. Bisschop, kand. te Rotterdam, te Wanmels P. M. Brou wer te Schilwolde, te St. Pancras L. C. Rietveld, kand. te 's-Gravenhage; te Numansdorp P. C. L. de Jager te Raamsdonk, te Wormerveer (tweede maal) A. Prins te Winsum. Examen: de classis Stadskanaal heeft prep. geëxamineerd en beroepsbaar ver klaard de heer J. Noordhoff, Raadhuis kade 20, Wildervank. Hij is terstond beroepbaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2