Ok Sibil begroet de Nieuw-Guinea expeditie WIJ ZIJN AL VRIJ BEDREVEN IN DE KNOKELGROET H Mooi scheldwoord De Oostzee van vitaal belang voor Westen Schooljeugd ving aardhommels N" O' Herman Th. Verstappen Chauffeurs plukten luchtballons Meer gewicht voor zee- en luchtmacht Vergelijking Toegangspoort Donderdag 14 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Dag. 9 HET begint druk te worden aan de Ok Sibil. Langzamer hand verzamelen zich daar de geleerden, de mariniers, de politiemannen en de technici, in totaal een zeventig man, die in de komende weken als doel zullen hebben: „Exploratie van een zo groot mogelijk gebied van het Ster rengebergte op het terrein van zoveel mogelijk wetenschap pen." Zo zei het enkele weken geleden dr. L. D. Brongersma, algemeen en tevens weten schappelijk leider van de expeditie naar Nieuw Guinea. Ons blad maakt deze be langrijke expeditie, een van de grootste, die ooit naar Nieuw Guinea gehouden is, mee. door dr. Herman Th. Verstappen ET eist enige oefening, maar we zijn er nu toch al vrij aardig bedreven in: de knokelgroet, waarmee de Sibillers nabij het basis kamp van de Nieuw-Guinea-expeditie aan de Ok Sibil ons begroeten. Met de gebogen ring- en middelvinger van de rechterhand omklemt men de ringvinger van de ander en trekt dan los, hetgeen een knappend geluid maakt. De bevolking is direct naar liet vliegtuig gekomen om ons van alle kanten te be kijken. Het zijn kleine vriendelijke mensen. De meeste zijn zeer donker, maar een enkele is lichter van tint. Ook zijn er wat uitgesproken Semitische typen. De mannen zijn versierd met een enkele ket ting van varkenstanden of kaurischelpen of wel met een beentje door de neus dan wel met twee pennen recht op de neus. De vrouwen die zich op de achtergrond houden dragen een kort rokje van een soort gras. Opmerkelijk is het ongedwongene in hun optreden. Ze lopen vrolijk rond tussen de deel nemers en voelen aan kleding en huid van ieder van ons. Alles gaat in de beste verstandhouding. Wij voelen ons wel even als in de dierentuin, maar dan aan de verkeerde kant van het hek werd op 30 juli 1925 te Den Haag geboren. Hij studeerde physische geografie (natuurkundige aard- rijkskunde) aan de Rijksuniver- siteit te Utrechtwaar hij in maart 3949 doctoraal examen af- u legde. Hij specialiseerde zich in j de geomorfologie. d.i. de weten- NM9B jf schap die zich bezighoudt met. de ontwikkeling van d.e land- A v schapsvormen. Als zodanig werd hm?' fiSf" me' verbonden aan het Geografisch Instituut van de A Topografische Dienst te Djakar- MSf S ta. Reeds zijn eerste veldonder- L j zoek bracht hem in contact met j Nieuw-Guinea toen hij in augus- *us de Wisselmeren in het Centrale Bergland bezocht. Daar- 11111? jï: na volgden talrijke onderzoe- i -I kingstochten in Indonesia waar- k wil ilÉMI bi? hij o.a. Java, Sumatra, Nias, m 'M Minahasa, Halmahera en de JL, jf lÉÉll Aru- en Kei-eilanden leerde Wm' ME kennen. In juni 1953 promo- veei'de hij aan de Rijksuniver- siteit te Utrecht op een proef- ma .1 «dHR schrift getiteld: „Djakarta Bay" dat handelde over de verande ringen van de kustlijn van deze baai en over de erin gelegen koraaleilanden. Promotor was prof. dr. J. B. L. Hol. Na een tweede verblijf in Indonesië keerde hij in maart 1957 in Nederland terug waar hij als wetenschappelijk hoofdambtenaar werd ver bonden aan het Instituut voor Luohtkaartering (ITC) te Delft en speciaal werd belast met het fotogeologisch on derzoek van Nieuw-Guinea. In dit verband bezocht hij einde 1958 delen van de Noord-Vogelkop en voorts de bewesten Sorong gelegen Radja Ampat eilanden. De heer Verstappen zal zich in het Sterrengebergte speciaal bezig houden met de vorming van dit hoogge bergte waarbij veelvuldig gebruik zal worden gemaakt van luchtfoto's. Binnen een paar dagen echter is ieder uitgekeken en ieder gaat rustig zijn gang, wij zowel als de Sibillers. Deze laatsten verrichten kleine werkjes in het kamp en fungeren soms als gids op onze eerste kleine tochten die we maken om de omgeving te verkennen. Drie maal scheepsrecht HET heeft anders wel om ons ver trek naar het Zilveren Huis aan de Ok Sibil gespannen. Ook op Nieuw- Guinea is echter gebleken, dat drie maal scheepsrecht is. Het had de nacht voor ons vertrek, dat reedss gehele nacht voor ons vertrek, dat reeds tweemaal was uitgesteld, ge regend. 's Morgens als de wekker met een geluid als van een kanonschot afloopt, blijkt het vijf uur te zijn, hetgeen wij met een wat katterig gevoel in ons opnemen. Niemand gelooft het nog, dat wij het die dag zullen halen en als wij van het vliegveld Sentani op- De Iwol in het dorp Koekding HOEWEL ER in de structuur van een woord niets verandert, maakt de betekenis, welke achter de letters van zulk een woord verscholen ligt, vaak een merkwaardige ontwikkeling door. Sommige woorden krijgen op een gegeven ogenblik de kracht van een klaroenstoot of de ontroering van een martelaarsgezang, om dan later weer los van deze strekking alle kenmerken te krijgen van een scheldwoord. Wanneer tegenwoordig door de Rus sische letterkundigen een scherp ooi- deel wordt uitgesproken over een dich ter als Pasternak, verwijt men hem als intellectueel, dat hij last heeft van een sterke neiging om zich zelf te zijn. dat wil zeggen, niet conform te gaan met de leerstellingen, welke in Sovjet- Rusland voor de literatuur zijn vast gesteld. Men heeft Pasternak een ziektegeval genoemd, namelijk pathologie van het individualisme. Men heeft hem eer^ zwakkeling genoemd, omdat hij zich niet met huid en haar heeft overgele verd aan de staatscultuurmachtdra- gers. Pasternak heeft zijn lot niet wil len verbinden, zo beschuldigt men, aan het lot van het communistische volk. Kortom: Pasternak is een nonconfor mist. Daarvoor wordt hij uitgeschol den. zoals de straatjongens elkaar ook uitschelden. Noneonformisme Het woord noneonformisme stamt uit de kerkelijke strijd, welke in het En geland van-de zeventiende eeuw vaak fel oplaaide. De nonconformisten of dissenters gingen niet accoord met de wijze, waarop de Engelse Staatskerk werd georganiseerd. Men weet, dat het Henry VIII was, die zich ,,los van Rome" maakte en de grondvester werd van de huidige Anglicaanse kerk. In de praktijk bleken er heel wat moeilijkheden aan de or ganisatie van die nationale kerk ver bonden te zijn, vooral toen er een al gemeen verplicht gebedenboek werd ingevoerd. Niet slechts de katholieken, die er nog wel waren overgebleven, maar ook presbyterianen en puriteinen moesten van dat gebedenboek niet veel hebben. Hun verzet was zo sterk, dat in 1660 zelfs de „Act of Uniform ity" werd afgekondigd, waardoor de ze nonconformisten sterk in de uitoefe ning van hun godsdienst werden be perkt. Rilke, geschilderd door Leonid Pasternak Men kon dus toen onder noneonfor misme verstaan het niet door dik en dun meegaan met de van staatswege verordineerde kerkelijke instellingen. Velen van deze Britse nonconformis-' ten zijn in de loop der jaren naar dej Ver. Staten geëmigreerd en men kan; aannemen, dat hun neiging om niet! conform te gaan met wat de over-j heid wilde, een belangrijke bijdrage; heeft geleverd tot de onafhankelijkheid! van de States. Maar ook later is de zucht, om niet Zo maar aan te ne men, wat over hen bepaald werd, tot' uitdrukking gekomen en deze vaak vrome mensen hebben steeds bezwaar gevoeld tegen de uitgesproken mate-l rialistische opvattingen in het jonge en) zo sterke Amerika. Tegenwoordig pleegt men dan ook in de Ver. Staten het woord noneonfor misme te gebruiken in de minder ker kelijke. maar meer ethische zin, wan neer bezwaar geuit wordt tegen het ..business" gedoe en de pompeuze filmsterren-adoratie. Ook op zedelijk gebied gaan de nonconformisten in de Ver. Staten vaak stevig te keer tegen wat zij zondig achten. Het noneonformisme blijkt onuitroei baar en er lopen door de tijd heen duidelijke draden. Rainer Maria Rilke was nonconformist. Men moet dat niet verkeerd begrij pen en van mening zijn, dat allen die iets tegen de bestaande orde op welk; gebied ook hebben, als nonconformis ten moeten worden beschouwd. De re-! volutionair breekt af om later w eer op te bouwen en dan uitgesproken confor mist te worden, omdat hij met alle macht, die hem eerst deed breken, la ter het nieuwe zal verdedigen en dan conservatief worden. Zo'n type was Rilke zeker niet. En nu is het opmerkelijk, dat de va-; der van Pasternak de schilder Leo nid Pasternak een zeer fraai portret' heeft geschilderd vanRilke, toen deze in Moskou vertoefde. Dat was omstreeks de eeuwwende! Zo loopt de draad van het noneon formisme via drie kunstenaars. Zij zullen er steeds blijven: de mannen en vrouwen, die zich niet kunnen voegen noch naar het staatsgebedenboek, noch naar de zeden van de tijd, waarop ook onze Da Costa al zo los kon branden, noch naar politiek of cultureel despo tisme, al wordt dat met veel grote woorden als het heil der massa aan geprezen. Zij zijn niet altijd de bou wers van de toekomst, maar wel, steeds de dragers van het gewetejr vani hun tijd! CR.) stijgen druppelt het nog, maar als wij een kwartiertje hebben gevlogen Jigi plots de vlakte van de Sepik rivier helder onder ons. Het is een prachtig tropenlandschap. Onder ons de nu hel verlichte vlakte en. in de verte tekenen de bergcon- touren zich messcherp af tegen een egale lucht. Indrukwekkend is hel enorme massief, dat in de verte op rijst. Eén hoogte is getekend met een witte kap: de berg Juliana'. Zilveren Huis STEIL is het gebergte hier en ons vliegtuig tornt brommend op tegen de klim, die het moet maken om boven de vlakte te komen, waarop ons basiskamp is gevestigd. Dan plots, onverwacht, gelijk alles in dit enorme land een verrassing is, behalve het eeuwige groen van het oerwoud, ligt onder ons een duidelijke lange grasstreep: de startbaan. Vlak ernaast de rivier de Ok Sibil en iets hoger het Zilveren Huis, de aluminium daken van de vestiging. Zodra het toestel stil staat, springen we eruit. De algemene leider van de expeditie, dr. Brongersma, schudt ons hartelijk de hand. Verder zijn daar ir. Reynd,ers, de bodemkundige, dr. An- ce&ïixde taalkundige, dr. Pouwer, etnoloog en de botanicus Kalkman, die fe voet van Mindiptana is gekomen en dus al een hele tocht achter zich heeft. Vrijwel alle deelnemers zijn nu in het basiskamp aangekomen. De geolo gen Bar, Escher en Cortel zijn nog on derweg: zij komen lopend van Ta- nahmerah langs de Digoel rivier. Be halve met hun geologisch werk zullen zij zich ook belasten met het kappen van clearings voor de helicopters. De overste Venema is nog in Tanahmerah of daaromtrent om de opvoer van bagage per hëlikopter te regelen. Gezamenlijk gaan we nu over een grind- paadje naar het basiskamp. Via een kleine trap bereiken we de bestuurs post waar de heren Sneep en Herberts de scepter zwaaien. Ernaast ligt het politiebivak. erachter de voorraad schuur van het bestuur. Aan de andere kant van de rood- wit-blauwe vlag bevindt zich het on- derzoekersbivak waar wij snel een plaats vinden. Direct beneden ons is de voorraadschuur van de expeditie en geheel rechts is het Zilveren Huis waar de leiders wonen, waar de dok ter spreekuur houdt en waar we ge zamenlijk eten aan een lange houten tafel. Twee keer per dag is er radiover binding: 's morgens met Hollandia en 's middags met Tanahmerah. Zo blij ven we op de hoogte met de vorderin gen van de opvoer van levensmiddelen en materialen: de Twin Pioneers komen van Hollandia en de helikop ters uit het Zuiden. EEN van onze eerste tochten geldt het dorp Koekding. Alle huizen zijn min of meer ovaal van grondvlak en staan in een grote kring rond een met hout afgesloten „plein", een soort brink. In het midden daarvan staat het sacrale huis, de zogenaamde Iwol. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Toerwagenchauffeus, 54 in getal, hebben gisteren in Eist bij Arn hem onder het rijden een aan de kant van de weg groeiende luchtballon moe ten afknippen, met een 2,50 m brede autobus achterwaarts een 2,55 m brede garage moeten inrijden en andere rijvaar- digheidsproeven moeten afleggen tijdens de jaarlijkse toerwagenrallye, georgani seerd door de Koninklijke Nederlandse vereniging van toerwagenondernemera. Iedere gelukte stunt werd beloond met een applaus van de supporters van de chauffeur, die 's ochtends met hem wa ren meegereden van Alphen aan den Rijn, Zwolle, Made of Gemert. Aan die ritten van negentig kilometer elk waren ook opdrachten verbonden met kans op straf- punten." Na de proeven in Eist, moesten de chauffeurs hun talenten nog uitbuiten in een geheime rit door de Betuwe. De route moest via allerlei geheimzinnige tekens worden ontdekt De rallye werd besloten met een groot feest in de veilinghallen van Eist. Het speelt een belangrijke rol bij oogstfeesten en bij initiatieplechtig heden. De bevolking komt ons tegemoet en spoedig zitten we in een Sibil-huis op onze hurken rondom het vuur dat in het midden ervan wordt gestookt. Ge pofte bataten blijken uitstekend te smaken. Het gesprek verloopt vlot: zij in het Sibils tegen ons en, wij ant woorden in het Nederlands! Geen van ons snapt er een jota van, maar ieder amuseert zich best. Op de terugweg, lopend langs de Sibil rivier ontmoeten we een oude man die ons een pisang aanbiedt. Vanzelfsprekend gebeurt dit anders dan we gewoon zijn. Terwijl we naast elkaar zijn gezeten gooit hij voor ieder van ons een pisang in de rivier welke dan even stroomafwaarts weer wordt opgevangen en vervolgens aan ons wordt aangeboden. Tot zover kunnen' we in elk geval het Sibils menu volgen-: even verder op echter treffen we een vrouw die kikkervisjes vangt en direct genoeg lijk verorbert (rauw). Daar zijn we echt nog niet aan toe. Trouwens, ook rupsen behoren tot de lekkernijen. Gesmuld van de rupsen Eigen nieuwsdienst ARNHEM. De schooljeugd van Gen- dringen heeft in de afgelopen twee maan den vierhonderd aardhommels gevangen en daarmee honderd gulden verdiend (een kwartje per exemplaar). De rijks- bijenteeltconsulent had haar daarom ge vraagd. De aardhommels die zo'n kleine tong hebben dat de nectar in de rode klaver voor hen moeilijk bereikbaar is, beten gemakshalve van de buitenkant een gat gat in het bloempje. Zij kwamen dus niet in aanraking met het stuifmeel. De honingbijen, die een langere tong I hebben dan de aardhommels, vonden het veel gemakkelijker om ook door de gaat jes de nector te halen, met het gevolg dat ook zij niet in aanraking met het stuifmeel kwamen. Aangezien rode klaver zonder bestui ving geen zaad vormt, zou de zaadteelt in het gebied rondom Gendringen op den in het bloempje. Zij kwamen dus niet duur ten dode zijn opgeschreven. Daarom werd besloten een beroep te doen op de schooljeugd teneinde de schadelijke aardhommels te kunnen vërdelgén. Feestmaaltijd 'THDEN het vliegveld pas klaas was bedreigde een rupsenplaag de gras mat. IJlings werd toen een entomo loog uit Hollandia gestuurd die nog net de laatste exemplaren kon be machtigen: Van de overigen had de bevolking al wekenlang feestmaal tijden bereid! Nee, wij houden ons voorlopig maar bij onze rijst, onze zuurkool met worst en niet te vergeten.. onze cream- crackers! De laatste spoelen we weg met koffie en thee, terwijl 's avonds een oorlam wordt uitgereikt ter be strijding van de nachtelijke kou en ter verhoging van de spraakzaamheid. Pouwer en Anceaux zijn al enkele dagen weg naar een kampong aan de overzijde van de rivier om de taal en studeren. Morgenochtend vertrek ik- de zeden en gewoonten daar te be- zelf met de bodemkundige Reynders en de zoöloog Vervoort voor een vijf daagse tocht naar het gebied van de OOk Tsjop. Daarover hoop ik een an dermaal te vertellen. Het kasteel Groot-Drakestein, dat temidden van de bossen van Lage Vuursche ligt, is aangekocht door prinses Beatrix. Het ziet er naar uit dat zy haar nieuwe bezit zeer binnen kort al zal betrekken. Zij heeft het landgoed gekocht van jhr. F. L. M. Bosch van Drakensteb'n, die het enige tijd geleden te koop had aan geboden. Prinses Beatrix was een van de vier gegadigden. door lt.-adm. b.d. C. E. L. Helfrich A AN HET SLOT van een artikel in dit dagblad van 7 april 1959, getiteld: Strategische consequenties van een nautische zone" werd gewezen op de strategische positie van Denemarken en Noorwegen. Beide landen zijn onze bondgenoten in de Noord-Atlan tische Verdedigings-organisatie (N.A.V.O.); beide landen zijn, met Duitsland, direct betrokken bij de beveiliging van de zeeverbindingen tussen de Noordzee en de Oostzee, beide landen zijn zeevarende naties met een belangrijke koopvaardijvloot, vooral Noorwegen met zijn zeer grote tankervloot en beide landen kunnen dus in maritiem opzicht een welkome misschien zelfs bijna onmisbare bijdrage leveren aan het geallieerde zeeverkeer, waarvan de instandhouding in oorlogstijd eerste voorwaarde is om op en boven het Europese continent te strijden en in die strijd te volharden. [AAR mijn mening had dit uiter mate belangrijke maritieme ele ment bij de opzet der verdediging- van Europa in N.A.V.O.-verband, wat Denemarken en Noorwegen betreft, een groter gewicht in de schaal moe ten werpen dan geschied is. Het zijn in de eerste plaats de Deen se en Noorse zee- en luchtstrijdkrach ten, welke in samenwerking met die van Westduitsland de zee- en luchtver- bindingen tussen Oostzee en Noordzee dienen te beheersen, enerzijds om te beletten, dat de Russische Baltische vloot uitbreekt naar de Noordzee, an derzijds om de N.A.V.O.-strijdkrach ten in de gelegenheid te stellen, de) toegangen tot de Oostzee te benutten voor operaties tegen de Russische strijdkrachten in de Oostzee en aan de Duitse Oostzeekust. Het zijn de maritieme strijdkrachten ter zee en in de lucht van Denemar ken en Noorwegen, welke voor die lan den prioriteit moeten hebben boven hun landstrijdkrachten. Dit geldt zeker voor Noorwegen, dat alleen in het uiterste Noorden aan Rusland grenst. EEN eventuele poging van Moskou, in geval van oorlog Noorwegen ge heel of gedeeltelijk te bezetten, komt van over zee, zoals Hitler in de laatste wereldoorlog deed. Het komt er op aan, een dergelijke maritieme ope ratie op zee te bestrijden en onschade lijk te maken. Noorwegen heeft zich met zijn zwakke maritieme middelen en kustbatterijen flink tegen Hitiers expeditie geweerd, maar toen de Duit se troepen eenmaal geland waren, was het spoedig bekeken. BIJ de behandeling van de mari nebegroting in de Tweede Kamer werd van zekere zijde een ver gelijking gemaakt tussen hetgeen Noorwegen en Nederland aan hun ma rine besteden, uitgedrukt in percenta ges van het „nationale inkomen" en/ of ..per hoofd der bevolking". Uit de ze cijfers (welke men, zoals de staats secretaris van marine aantoonde, ove rigens zeer voorzichtig dient te hante ren) trok de spreker de conclusie, dat het N.A.V.O.-lid Noorwegen relatief minder aan zijn marine besteedt dan zijn medelid Nederland en dat Neder land dus belangrijk op zijn vloot zou kunnen bezuinigen. Ik zou het liever willen omdraaien. Met hetgeen Neder land aan zijn vloot besteedt voor ogen (en dat is in het grote geheel nog maar erg weinig!) zou het logisch zijn, dat de N.A.V.O.-raad bij de Noren aan zou dringen op verhoging van hun maritieme bijdrage. Hetzelfde geld't, hoewel wat de om vang der koopvaardijvloot betreft, in veel mindere mate, voor Denemarken. Noorwegen en Denemarken zijn lid van de N.A.V.O. en zeevarende naties, gelegen in maritiem-strategisch zeer belangrijke gebieden. Maar zij weige ren N.A.V.O.-bases en strijdkrachten in hun rechtsgebied en zij concentreren naar mijn mening hun middelen niet voldoende op hetgeen voor henzelve en in N.A.V.O.-verband het voornaamste is: zee- en luchtstrijdkrachten. jOK in mijn vóórgaande artikelen werd de aandacht van de lezers verzocht voor de Oostzee, vooral nu er steeds weer sprake is van een neutrale of gedemilitariseerde of uit gedunde of hoe men dat in de poli tiek ook noemen mag zone in Mid den Europa. Hei komt allemaal op het zelfde neer. De toegang van Moskou tot West-Europa wordt er door vergemak- celijkt, eventuele steun aan West-Ber- lijn bemoeilijkt. De vrije Oostzee geeft de Sovjetvloot altijd de gelegenheid, naar de Noordzee en de Atlantische Oceaan uit te breken, indien dit niet door N.A.V.O.-zee- en luchtstrijdkrach- en wordt tegengegaan. Beheersing /an de Oostzee door de Sovjets bete cent dat door middel van overzeese expedities geland en geopereerd kan morden in landgebieden, welke ten wes ten van de hogerbedoelde zone üggen, hoe sterk of zwak de zone ook bew» pend is.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9