GIFTIG WATER DRINGT steeds verder op in Marcinelie in goede staat Mijn was Sunil wast stralend wit... FEEST VAN GERINGE OMVANG IN ALGERIJE Vesseur maakte eerste tv-décor voor De Zotskap Stank ondragelijk VRAGEN OVER DIEFSTAL VAN WAPENS De boosdoener OORDEEL VAN DESKUNDIGEN WITTER DAN DE WITSTE POES Duitsland bouwt tweede tv-net Vliegtuig viel in stukken uiteen Café-restaurant uitgebrand In stukken gebouwd en... in de rondte en spaart uw linnenkast Donderdag 14 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pafr We zullen wel zien De bron van ellende Kritische blik Spel vol jaloezie Lastige taal Strop voor vissers Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, -waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend witl Bleken en blaitwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was* werk, minder te wringen, r&uss... minder slijtage. Waar Sunü de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bijl Neem meteen het voordelige reuzenpak Paniekzaaiende panter gedood Te weinig tijd Slap koortje voor Marseillaise LAAT U HOREN! Voorzitterschap Comité chefs van staven Van onze speciale verslaggever RIJNLAND Met de smerige lucht nog in neus en kleren zijn de fotograaf en ik gisteravond op de krant terug gekomen, na een urenlange tocht door het gebied van Hollandse IJsel, Gouwe en Oude Rijn. De stank van rottende, ontbindende vis waart door de prachtige oude dorpjes en de stadjes die aan het water lagen te dromen in het mooist denkbare weer. Het leven zou er schoon zijn geweest, als het niet werd vergald door die weeë, misselijk makende lucht en de ongerustheid. De mensen zijn er letterlijk en figuurlijk vol van; zij praten er onder elkaar over en begrij pen maar niet dat er tot nu toe niets aan gedaan, wordt. In één inham van de Oude Rijn in Alphen: duizenden dode vissen- lijven die in een niet aflatende ca dans van het water heen en weer liggen te schommelen; een beetje vooruit, een stukje terug, óp neer, óp neer. Het gezicht alleen al is weerzinwekkend. Komt er een drif tig schip voorbij, dan gooien de gol ven telkens nieuwe cadavers op het erf van het gezin C. Voets aans de Prins Hendrikstraat. HET IS verschrikkelijk, meent de vrouw des huizes. Die rommel ligt er nu al van zaterdagmiddag af. We kunnen geen raam open heb ben. Vanmorgen om zeven uur heb ben we de politie gebeld, met de vraag of er wat aan. gedaan kon worden. Een half uur later kwamen ze kijken. ,,We zullen wel eens zien", werd er gezegd, maar nu is het drie uur en nóg geen mens geweest. Ik denk dat ze wel harder zouden lopen als ze het zelf zouden moeten ruiken. Ik ben naar, de gemeentesecretaris van Alphen gegaan en heb hem de zelfde vraag voorgelegd. Dit behoort niet tot onze taak, was zijn antwoord, wij Jiebben geen zeggenschap over het water, het Hoogheemraad Rijnland en de provinciale waterstaat wel. En is de volksgezondheid dan geen argument tot zelf handelen?, heb ik hem gevraagd. De vliegen komen op de vis af en zitten even later op de boterhammen, die de kinderen bui ten -spelend opeten. Hij belde direct de politie. ,,Wij heb ben het doorgegeven aan de directeur van Gemeentewerken". Ook daarheen een telefoontje. ,,Het 'spijt me zeer. Dit is echt voor Rijnland en de pro vincie." De gemeentesecretaris zou er met de burgemeester over spreken, zodra hij terug was ze het me gevraagd hadden zou ik die dooie vis er best uit hebben gehaald, desnoods zonder betaling, al zou een vergoeding me heel welkom zijn ge weest na de strop van 45 die ik heb geleden In zijn bun drijft dertig pond paling, nog niet dood, maar waardeloos. Ik weet niet wat ik er nu aan moet, ze stinken verschrikkelijk en hun ingewanden zien er uit of ze zijn verbrand. Het vorige jaar was de paling ook slecht, maar in goed water knapte ze weer op. Nu niet, de laatste dagen sterven ook deze ster ken onder de vissen. Bij het sluiten van de bun zegt hij nog: zodra ik met m'n handen in het water ben geweest, beginnen ze te prikken Zoals het in Alphen is, zo is het overal in de wijde omtrek. Stank, en nergens kinderen in het water, dat anders, op deze vrije woensdagmid dag zou hebben gekrioeld van de jongens en meisjes die best willen zwemmen als de zon zo lekker schijnt. We rijden naar de stortplaats te Gouderak. die de bron van alle ellen de moet zijn. Op de oprit naar het veer in Moordrecht heeft het hoge water ook al weer dode vissen achter ge laten. Autowielen heWben de beesten kapot gereden. Niemand die er aan denkt de vieze boel weg te halen. Tus sen de muren blijft de lucht als een walm hangen. De vuilnisbelt en de schuiten die het afval aanvoeren liggen er verla ten en stinkend bij. Johan Evengroen uit Gouderak staat er naar te kijken en peinst hardop: Het is hier ieder jaar hetzelfde liedje, maar het was nog nooit zo erg als nu. Vooral ver leden week is er een massa vis dood gegaan. Als een soort tolk van de hele ge meente: Wij vinden het allemaal ont zettend erg. Het is te hopen dat de oorzaak nu eens wordt gevonden. DEN HAAG. Het Eerste-Kamerlid de heer T. D. J. M. Koersen (K.V.P.) heeft de minister voor defensie naar aanleiding van de zaterdag in Amster dam gepleegde gewapende overval enige vragen gesteld over het bewaken van munitiedepots. De daders van de overval hebben na melijk bekend dat ze hun wapens heb ben gestolen uit twee Amsterdamse wa pendepots, één van de Technische dienst en één van de Oranje-Nassaukazerne. Dat laatste zou zijn bewaakt door een ziekelijke oude man. De heer Koersen heeft de minister nu gevraagd of het juist is, dat in de Oranje-Nassaukazerne wapens en muni tie bij elkaar liggen opgeslagen, waar door met de wapens tegelijk munitie kon worden meegenomen. Verder wil hij weten of er na de eerste inbraak ook voor de andere depots maatregelen voor betere be veiliging zijn genomen en, ais dat niet het geval is, zoals de tweede inbraak doet vermoeden, waaróm niet. Ten slotte heeft de heer Koersen ge vraagd welke maatregelen er nu zijn genomen om de beveiliging van wapen en munitiedepots zo goed mogelijk te garanderen. De jaarlykse knobelrit van de Ring Walcheren van het C.J.V. werd zaterdag verreden. Er werd gestart in Nieuwland en Oostkapelle. De groepen van Grijps- kerke en Biggekerke wonnen de bekers. Het jeugdkoor „De Scheldezangertjes" te Borssele hield onder leiding vart direc teur H. J. Tamminga hun jaarlijkse uit voering. Na enkele zangnummers werd opgevoerd het kindertoneelspel. ,,De vro lijke schoenmaker". De collecte voor de gezamenlijke mili taire fondsen bracht te St. Maartensdijk 47,35 op. ER IS één man die de televisieuitzending van vanavond met bijzondere spanning tegemoet ziet: Wim Vesseur, die voor Pi randello's De Zotskap zijn eerste televisie decor ontwierp. „Zo'n tv-decor bouw je in stukken, meestal in de rondte om het opereren van de camera's zo ge makkelijk mogelijk te maken. Tot nu toe had ik altijd één geheel op de planken neergezet, en wat ik dus vooral in de gaten moest houden, was de eenheid die deze afzonderlijke stukken op het ca merabeeld moesten vormen." Wim Vesseur legt de laatste hand aan zijn decor voor het t.v.-spel De Zotskap. Vesseur zegt het een beetje afwezig terwijl hij met half toegeknepen ogen verschillende delen nog eens kritisch bekijkt, voordat de camerarepetitie in studio Vitus begint. „Een televisiedecor zou je eigenlijk van veel natuurlijker materiaal moe ten maken, omdat het juist in détail veel sterker meespeelt dan een toneel decor," voegt hij er bedachtzaam aan toe, en loopt dan even weg om een timmerman nog wat aanwijzingen te geven. „Wat zijn jullie decors toch lekker stevig, vergeleken bij toneel. Ze hoeven ook niet iedere dag uit elkaar gehaald te worden," horen ze Vesseur zeggen. Eigenlijk heeft hij één bezwaar tegen tv-decors, het ontbreken van kleur! De Zotskap is anders kleurig genoeg, zo wel wat de costuums als de taal be treft. In de meeste stukken van Pirandello komt een jaloerse vrouw voor, en van avond is Siegrid Koetse in de figuur van Beatrice Fiorica degeen die zich tot de onzinnigste dingen Iaat verlei den om de vermeende ontrouw van haar man te bewijzen. Een gemakkelijke uitzending zal het 4 Eenzaam en verlaten lag daar gis teren tegen de avond de boosdoener langs het water van de Hollandse IJssel te Gouderak. Het is de vuil stortplaats, waarop waarschijnlijk de afval is terecht gekomen die het water in het gehele Rijnland heeft vergiftigd. eten. Het dier waggelde door de lucht en moest geruime tijd op een hek gaan zitten om bij te komen. De waterskischool, die bij de heer Ze- gers thuishoort en op Tweede Pink sterdag een skifeest zou organiseren, Tk ziet daar vermoedelijk van af omdat 1/C ailffSt groeit het risico te groot is dat de deelne- mers in het besmette water terecht komen en ziek worden. Of het zwem bad vlakbij opengaat? Het is nog niet te zeggen, maar men verwacht van niet fAN HET gemeentehuis naar de be roepsvisser D. Verlcade, ook in Alphen. Natuurlijk, zegt hij, als Ria Blom, de struise negentien-jari ge dochter van een landbouwer uit Leimuiden heeft gisteren niet gezwom men en zich niet gewassen met pomp water uit de Drec-ht voor haar huis. Zij is bang geworden. Langs het Braassemermeer groeit de angst. Bij de jachthaven Zegers wordt niet meer gezwommen sinds er een paar dode vissen zijn komen aan spoelen en sinds men daar een meeuw een vissenlijk heeft zien op- Zo kruipt de vrees langzaam verder op naar het noorden, naargelang het gif door het water wordt meegevoerd. In de Wouwetering bij Woubrugge heerst al een aanzienlijke vissterfte en zelfs in de Leidsevaart zijn vissen dood gevonden. CHARLEROI (Belga). Twaalf getuigen hebben gisteren op het proces te Charleroi verklaringen af gelegd over de ramp van Mar cinelie in augustus 1956, waarbij 262 mensen om het leven kwamen. Onder meer is het moedige gedrag ter sprake gekomen van de Neder landse ingenieur Stroom, die di rect in de brandende mijn was af gedaald omdat hij het zijn plicht achtte in gevaarlijke ogenblikken Advertentie a - w fM'L bij het personeel te zijn. De heer Stroom is om het leven gekomen. Deskundigen, zowel van de mijn- directie als van de mijnwerkersorgani- satie spraken als hun mening uit dat de mijn in goede staat verkeerde en dat de ramp is veroorzaakt doordat een liftkooi te veel wagentjes met kolen bevatte. De uitstekende delen van de wagentjes sneden enige kabels door, er ontstond kortsluiting en even later werd er brand gemeld. De schuldige De man wiens schuld dit vermoede lijk is, woont nu in Canada. Het is de Italiaan Yanetta. die destijds, kort na de ramp reeds werd verhoord. Yanetta zou, zodra hij bemerkte dat er brand was uitgebroken, in paniek zijn ge raakt. Hij was in elk geval zo overstuur, dat hij nooit een brandblusapparaat zou hebben kunnen bedienen, zelf als dat beschikbaar was geweest. In zijn ver warring heeft Yanetta bovendien ge meld dat de brand was uitgebroken op een diepte van 975 meter, terwijl de ramp zich in werkelijkheid voltrok op 835 meter, zodat er bij het^ verlenen van hulp aanzienlijke vertraging ontstond. sw ff.esój BONN (Reuter). De Westduitse PTT heelt besloten, ruim 36 miljoen mark te besteden aan de bouw van een tweede televisiezendernet, zo is officieel meege deeld. Volgens welingelichte kringen zou het plan bestaan, het tweede tv-programma toe tc wijzen aan een onafhankelijke tele visie op commerciële grondslag, BALTIMORE (UPI) De Vis count van de luchtvaartmaatschap pij Capital Airlines die eergisteren in een onweersbui verongelukte boven de staat Maryland is volgens des kundigen die een voorlopig onder zoek hebben ingesteld naar de oor zaken van de ramp tijdens de vlucht in stukken uiteen gevallen. Die ramp kostte 31 inzittenden het leven. Een tweede vliegtuig van de zelfde maatschappij, een Constella tion, verongelukte op dezelfde dag tijdens een noodlanding. Daarbij kwamen drie mensen om. De oorzaak van de ramp met de Viscount zou een plotseling wegval len van de druk in de cabine heb ben kunnen zijn, menen sommige deskundigen. Ook is het mogelijk dat de ramp te wijten is aan een constructiefout. BRUSSEL (UPI) In een deel van Zuidoost-België heerst een soort alarmtoestand om dal er een panter is ontsnapt uit de dierentuin van Spa. Het beest verdween in de bossen en werd een paar uur later al op een af stand van 25 kilometer opge merkt. De jacht wordt geleid door de politie, die de hulp heeft in geroepen van de boeren met hun honden. Overal wordt het vee uit de weiden gehaald en politie brengt kinderen naar en van school- Via de radio is da mededeling verspreid dat het dier, een twintig maanden oud mannetje, ge vaarlijk is. De panter was verkocht aan een Frans circus en in een houten kot ge- plaatst om vervoerd te worden. In d« nacht heeft het dier kans gezien hel gat waardoor het zijn eten kreeg mei zijn klauwen en tanden zo ver te ver. groten, dat hij er doorheen kon krui- pen. Vannacht hebben twee mannen, die op hun motorfiets in de buurt van Spa reden, kans gezien de panter dood te schieten. BRUMMEN (ANP) In Eerbeek is gisteren het gebouw, waarin het café-restaurant van het kampeercen- trum Coldenhove is gevestigd, uitge brand. Het was eigendom van de Nill- mij. Vandaag zou er een groot gezelschap arriveren. Daarvoor maaste men giste ren het grote fornuis al aan Vermoede lijk is een vonk terecht gekomen op noch voor de artiesten, noch voor regis seur Van Iersel worden. De vertaling, die Max Nord direct uit het Italiaans maakte, is literair uitste kend geslaagd, maar de acteurs en ac trices hebben de grootste moeite zich die taal eigen te maken, zodat er speciaal een souffleuse tijdens de uit zending rondloopt voor het geval de grammatikale construktie hun teveel wordt! En Van Iersel heeft niet al te veel vertrouwen in de pure televisiekant van de uitzending. „Op zo'n stuk moet je vier weken kunnen werken, en door allerlei om standigheden waren er maar twaalf dagen beschikbaar, de drie studiodagen incluis," zegt hij een beetje bitter. En dan gaat hij weer door, om in ieder geval te maken wat er van te maken valt. gaand Kaleidoscoop (20.10) en een Filmintermezzo (20.45) Op België Frans: Télé-Match (20.35), en een nieuwe uitzending in de serie over Het kind (21.35). De Duitse t.v. biedt vanavond een satirische komedie van Shaw: De keizer van Amerika (20.20). O. E. Hasse en Kathe Haack spelen de hoofdrollen, wat dus het beste doet verwachten. televisie vandaag j DONDERDAG. Wie de waarheid nastreeft, komt in botsing met de mensen, omdat die <Je schone schijn prefereren. Dat is in het kort de mo raal van het tv-spel van vanavond: De Zotskap (21.00). De beroemde Italiaanse auteur Lui- gi Pirandello heeft dit thema uitge werkt in een geval van huwelijksbe drog in een klein dorp op Sicilië. Vooraf ziet u o.m. een documentair programma over de groei van de we- Advertentie reldbevolking, en de problemen die daaruit voortvloeien (20.30) Vlaanderen neemt om 21.00 het Ne derlandse spel over, en geeft vooraf- programma's In het kort] VRIJDAG 15 MEI j RADIO"] Hilversum I, 402 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.05 Kamermuz; 10.30 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram. middag 12.00 Middagklok-Noodklok; 12.03 Volkslie deren; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d vrouw; 14.00 Lichte muz; 14.20 Gram; 14.45 Idem; 15.00 Schoolradio; 15.30 V d zieken; 16.30 Mezzo-sopr en piano; 16.55 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.15 Kinder koor; 17.40 Beursber; 17.45 Fluit en cla- vecimbel of piano. avond 18.05 Dansmuz; 18.30 V d jeugd; 18.45 Gram; 18.50 Regeringsuitz; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 Pol caus; 19.30 Verz progr v d militairen; 20.30 Een man naar haar wens, hoorsp; 21.00 Brabants half uur; 21.30 Rigoletto, opera (2e en 3e ac te); 22.40 Gram; 22.50 De kunst van luis teren, caus; 23.00 Nws; 23.1524.00 Jazz. Hilversum II, 298 m ochtend VARA; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram. VPRO; 10.00 Thuis, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 v d huisvrouw; 11.00 Gitaarspel; 11.20 V d kleuters; 11.35 Orgel en zang. middag AVRO; 12.00 Lichte muz; 12.20 Rege ringsuitz: Landb rubriek.' Bestrijding van veeziekten in de grensgebieden. 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Tenor en piano; 14.30 Boekbespr; 14.50 Fluit en claveclm- bel; 15.10 Alsof het gisteren was. VARA: 16.00 Muzikale caus.; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.30 Lichte muz; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Metropole Ork; 18.50 X>e puntjes op de i, caus; 19.00 V d jeugd; 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, rep; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Boek bespr; 20.10 Lit caus; 20.20 Voordr en piano; 20.35 De Verenigde Naties in de afgelopen weken; 20.45 Kerk en Ned Ver v Sexuele Hervorming, caus. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp; 21.20 Lichte muz; 21-35 Pol cabaret; 22.05 Jazzmuz; 22.25 Buitenl weekoverz. VPRO; 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws; 23.15—24.00 Vergelijkenderwijs. Koning Paul van Griekenland zal binnenkort naar Zürich gaan om daar te worden geopereerd aan zijn rechter oog, dat door staar wordt bedreigd. Twee lijfartsen zullen de koning verge zellen. het rieten dak van het gebouw, dat het model h«.d van een Drer.tse boerderij, alsof deze dag voor hen "een dag was van Eigen nieuwsdienst ALGIERS Ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de Algerijnse opstand, die leidde tot de val van de vierde republiek, heeft gisteren Paul Delouvrier, de vertegenwoordiger van de Franse regering, in een toe spraak tot een menigte van on geveer 50.000 mensen gezegd dat de ontevreden Europeanen hun mond moeten houden of anders maar heen moeten gaan, omdat zij met hun kritiek de vijand -in de kaart spelen. Die ontevredenen, de activisten die vinden dat president De Gaulle hen in de steek heeft gelaten, bevonden zich echter niet onder het gehoor van Delouvrier. Dat bestond in hoofdzaak uit mohamme danen die bij duizenden in militaire auto's van heinde en verre waren aan gevoerd. Tot die meerderheid van mohamme danen richtte Delouvrier zich met de raad te streven naar meer invloed op de Al gerijnse politiek. „Er zijn lieden in dit land", zei hij, „die te veel praten." Zijn mohammedaanse toehoorders begrepen drommels goed wie hij bedoelde. „Ande ren", zo vervolgde hij, „laten lang niet genoeg van zich horen." Delouvrier liet blijken dat hij er niet over denkt te wijken voor de druk van een minderheid van extremisten die hun wil door willen drijven. Men neemt aan dat hij nu voldoende steun heeft, zo wel van Europeanen als mohammedanen, om aan die druk het hoofd te kunnen bieden. De activisten deden aan de feestelijke viering van de eerste verjaardag van de Algerijnse opstand niet mee. In plaats van feest te vieren lieten zij het voorkomen rouw. Ongeregeldheden lokten zij niet uit. Daarvoor was trouwens het toezicht van de politie en van de strijdkrachten te scherp. De feeststemming zat er ook onder de menigte die Delouvrier aanhoorde niet al te goed in. Generaal Massu, de in Alge rije zeer populaire parachutistenleider, merkte dat toen hij de Marseeillaise had ingezet. Even scheen het alsof de menigte uit volle borst zou meezingen, maar toen stierf dat martiale volkslied jammerlijk weg. Niet overal gaven de mohammedanen uiting aan fransgezindheid Zo werden in Constantine na een militaire parade spreekkoren aangeheven waarbij werd geroepen: Lang leve het mohammedaan se Algerije. DEN HAAG. Het socialistische Eerste-Kamerlid de heer W. Wierda heeft de minister voor defensie ge vraagd waarom het voorzitterschap van het Comité verenigde chefs van staven in het vervolg door een speciaal daar toe benoemd vlag- of opperofficier zal worden bekleed. De heer Wierda vraagt zich af of daar een eerste stap op de weg naar een algehele reorganisatie van de leiding der militaire departementen moet worden gezien. Het Eerste-Kamerlid heeft de minis ter verder gevraagd om een omschrij ving van de aan bedoelde functionaris op te dragen taak en om d® redenen, die eep onmiddellijke voorziening in de aangelegenheid noodzakelijk hebben ge maakt. Tenslotte heeft de heer Wierda de mi nister gevraagd of hij kan meedelen of de maatregelen ter ontlasting van de chef luchtmachtstaf een gevolg zijn van gewijzigde inzichten omtrent het tempo, waarin geleide wapens bij de Koninklijke luchtmacht zullen worden ingevoerd en de daaruit voortvloeiende reorganisaties hun beslag zullen krij gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7