ZWEMMEN GEVAARLIJK IN HARTV^™ Z. -HOLLAND Giftige stof door vuilstorting in binnenwater geraakt Opstand in NOG GEEN SLUITEND KABINET Marteldood voor vissen Weer anderhalf uur onenigheid in Genève SCHEPEN OP ST. LAURENS PLOTS VOOR BARRICADE Twee vliegrampen; 34 doden De Bilt: Zonnig B B- BESTE BLUSSERS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Algerijn onschuldig aan inbraak Penningmeester in arrest Blindheid Gromvko's gezicht leek onweerswolk Geen getimmer op kunstmaanbasis Nieuwe namen voor genaaste bedrijven HENGELS UIT OP 31 MEI? Woensdag 13 mei 1959 La Courtine wacht op Ned. militairen Zij moeten knopen gaan doorhakken Mond gespoeld met ammoniak Vreemdelingen aan banden in Indonesië Navigatie-eisen werden verzwaard Beeldenstorm in Indonesië Genèvaria MAKKE GROMYKO D TAALSTRIJD TOEPASSELIJK NOG EENS: TAFEL NOODLANDING IN KLOOSTERTUIN Loodsje te Schoondijke uitgebrand Gisteren Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen' Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havennark 24' tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, lie Jaarg. No. 1596 Van onze speciale verslaggever ALPHEN AAN DEN RIJN. oor een groot deel van Zuid- Holland geldt een ernstige waarschuwing tegen zwemmen in buitenwater. Het water is levensgevaarlijk geworden door een uitermate giftige stof die met afval is gestort op de toch al beruchte stortplaats aan de Hollandse IJssel te Gouderak. Het besmette gebied omvat de Oude Rijn, de Gouwe, het Aar- kanaal, de Heymanswetering en het Brasemermeer. Zelfs is de vergiftiging al doorgedrongen tot het Paddegat bij Roelofarends- veen, van waaruit de grote Veender- en Lijkerpolder van vers wa ter wordt voorzien. Binnenkort moet water worden ingelaten, het geen gevaarlijk zal zijn voor het vee. Huisdieren en eenden (vooral eenden in Koudekerk) zijn na het eten van vis gestorven. Voorts kan de vergiftiging doordringen tot het tuinbouwgebied van Roelofarendsveen, waar tuinders de groenten (nog) in sloot water wassen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De verwachtingen omtrent de kabinetsformatie waren gisteravond aanzienlijk minder hoog gestemd dan aan het einde van de vorige week, toen men in bevoegde politieke kringen er al zo ongeveer zeker van meende te zijn dat prof. Beel wel binnen een week met zijn werk gereed zou zijn. Het begint er nu op te lijken alsof prof. dr. L. J. M. Beel tenslotte met moeilijkheden van dezelfde aard te kampen heeft als die welke prof. dr. J. E. de Quay vlak voor de eindstreep deden struikelen. De posten van justitie en sociale zaken zijn nog altijd niet bezet. Over de pogingen van prof. Beel om voor deze portefeuilles gegadigden te vin den ligt een nevel van geheimzinnig heid. Omtrent de houding van enkele personen, die zijn aangezocht of in aanmerking kunnen worden gebracht, is niets met zekerheid bekend. Gistermiddag deed plotseling in poli tieke kringen in en rond het Binnenhof, waar de Eerste Kamer vergaderde, het gerlicht de ronde als zou mr. A. C. W. Beerman, de chr.-historisehe kandidaat voor het departement van justitie, ht j- ben bedankt. Mr. Beerman deelde ons desgevraagd mede, dat hij op het standpunt staat, dat bekendmaking hieromtrent uitslui tend kan worden verstrekt door prof. Beel, maar dat wat hem betreft de situa tie nog dezelfde was als de avond tevoren, toen hij liet weten dat hij zijn beslissing nog steeds in beraad had. Het was ons echter gisteravond ook bekend dat in de boezem van de Chris telijk Historische Unie gistermiddag reeds vernomen kon worden dat mr. Beerman zou hebben bedankt. Men kon er zelfs al horen dat er een andere geschikte chr.-historische kandidaat voor justitie ter beschikking was, namelijk oud-minister mr. H. Mulderije, die reeds van maart 1951 tot september 1952 deze portefeuille had beheerd. Zwijgzaamheid Ook "wat betreft de bezetting van so ciale tzaken was gisteravond geen nieuws te verkrijgen. Van de aanvankelijk in aanmerking komende kandidaat, de heer W. J. Lelieveld, secretaris van de Katho lieke Arbeidersbeweging, kwam er een mededeling waarom hij had bedankt, namelijk „uit louter persoonlijke over wegingen". Van welke aard deze per soonlijke overwegingen waren, heeft de heer Lelieveld echter niet bekendge maakt. Gisterochtend noemden wij reeds de namen van twee nieuwe gegadigden, mr. C. J. B. Becht. burgemeester van Tilburg en drs. A. C. J. Rottier, lid van de directie van de Staatsmijnen. Inmid dels kwamen gisteren uit katholieke kring nog twee andere namen tevoor schijn: de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. J. van der Ven en het Tweede-Kamer lid C. J. van der Ploeg. Het is evenwel niet bekend geworden of een van deze vier genoemden door prof. Beei is gepolst. In dit stadium heeft deze zich geheel in zwijgzaamheid gehuld uit vrees dat openbaarheid zijn werk zou kunnen schaden. 1-Iet contact dat prof. Beel zou heb ben met prof. De Quay is reeds maandagavond tot stand gebracht. Beide heren hebben toen ten huize van de commissaris der Koningin in Den Bosch gepraat. Prof. Beel was pas om twee uur in de nacht in Wassenaar terug. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De 25-jarige Mohammed O. blijkt onschuldig te zijn aan de zon dagavond gepleegde inbraak met mis handeling aan de Haagse Regentesselaan. De vijftienjarige Gerard Lobel, die het zondagavond aan de stok kreeg met twee misdadigers, die zijn ouderlijk huis over hoop haalden, bleek bij de confrontatie de Algerijn niet te kennen. Ook de vingerafdrukken bewezen Mohammeds onschuld in deze zaak. Hij blijft echter in arrest. Zijn schuld aan de inbraak in de sigarenwinkel aan de Maasstraat is zonneklaar. De inbraak werd ook op zondagavond gepleegd. De buit, geld en sigaretten, kwam bij de fouillering van O te voorschijn. De recherche verdiept zich nu verder in het verleden van de Algerijn, die nog steeds bijzonder zwijgzaam is. Al met al ontbreekt nu elk duidelijk spoor van de twee misdadigers, die zon dagavond de moedige Gerard bewuste loos sloegen. SCHIEDAM. De secretaris-penning meester van de personeelsvereniging van een groot Schiedams bedrijf, de 48- jarige Schiedamse fabrieksbaas B. H. H. is gearresteerd Hij wordt ervan verdacht een bedrag van zevenduizend gulden gestolen te hebben ten nadele van zijn vereniging. De vergiftiging kon zich snel verspreiden doordat het Hoogheemraadschap Rijnland, aanvankelijk onkundig van de bewuste vuilstorting, veel water uit de Hollandse IJssel heeft in gelaten in de Gouwe. Duizenden vissen drijven sinds zater dag, toen de inlating van het water uit de Hollandse IJssel begon, aan de opper vlakte. Zij sterven een marteldood. In grote groepen zwemmen de vissen in kringen in het rond, waaruit is af te leiden dat ze geweldige krampen hebben. Bovendien zijn ze blind en opgezet. Het duurt vele uren voor zij sterven en met de stroom meedrijven naar Katwijk, waar ze in zee worden geloosd. In vele inhammen in de Rijn liggen honderden vissen te verrotten. Als ge volg van het broeierige weer hangt er een afschuwelijke stank. De massale sterfte werd vrijdag ont dekt in de Hollandse IJssel nadat een schuit was gelost met afval van de fa bricage van een chemisch verdelgings middel. De op het vuilnisterrein toezicht houdende rijksambtenaar verbood de storting van een tweede schuit afval, toen bij kort na dé eerste storting con stateerde dat veel vissen stierven. Maandag werd op scholen en in fa brieken op het gevaar gewezen. Diezelf de dag kwam een aantal ongeruste moe ders met hun kinderen bij de dokters. De kinderen vertoonden stoornissen in de spijsvertering en neiging tot overge ven nadat zij hadden gezwommen. Ofschoon bij mensen nog geen enkel ernstig geval is geconstateerd, bestaat de mogelijkheid dat besmetting door het water blindheid tengevolge heeft. Het is mede om die reden dat de inspecteur van volksgezondheid voor vrijwel ge heel Zuid-Holland tegen zwemmen in bui tenwater waarschuwt Na onderzoekingen van dode vis en wateranalyse is gebleken dat de vergiftiging zich ook voortzet in de op de Rijn, de Gouwe, de Heymans wetering en het Aarkanaal uitkomende binnenwateren. Zelfs in de buurt van Den Haag en Warmond is het water be smet. In de laboratoria is gebleken dat 0.1 mg van het vergif in een liter water voor mensen en dieren levensgevaarlijk is. Het gift is vermoedelijk slechts op losbaar in water, waardoor het slechts langzaam zal kunnen worden afgevoerd en lange tijd, gevaar kan blijven opleve ren. Van onze correspondent NEW YORK Opnieuw is er in een Amerikaanse gevangenis een opstand uitgebroken. Veer tien uur lang hebben de ge vangenen in Fort Pillow in de Amerikaanse staat Tennessee zich in hun slaapzalen weten te verschansen en het hoofd ge boden aan een beleg door een grote macht staats- en federale politietroepen. Toen gaven zij het op. Zij gaven zich over en leverden twee bewakers uit die zij als gijzelaars hadden vastgehouden. Hun was geen haar gekrenkt. De rebellie in de gevangenis van Fort Pillow brak maandagavond laat uit toen het sein werd gegeven de lichten uit te doen. Honderd negen en twintig gevangenen gooiden de lampen kapot en barricadeerden de slaapzalen met kasten, bedden en matrassen, nadat zij twee bewakers hadden overmeesterd. De rebellen bleken messen te bezitten. Gistermorgen begonnen de gevangenis autoriteiten onderhandelingen met af gevaardigden van de opstandige gevan genen. Wanneer jullie de gevangenis bestormen, zullen we de twee bewakers zoveel messteken toebrengen, dat die later niet meer te tellen zijn, dreigden zij. Alles wat wij verwachten is een beetje gerechtigheid. De gevangenen hadden een groot aantal grieven. Ze klaagden over slecht eten, te lange werktijden en mishandelingen door de bewakers. Voor het grootste deel zijn de gevan genen van Fort Pillow wegens kleine vergrijpen veroordeeld. Er is met de autoriteiten overeen gekomen dat de ontevredenen worden overgebracht naar een andere gevan genis en dat de rebellen geen straf zullen krijgen voor hun veertienurige opstand. Öok bun aantekeningen voor goed gedrag blijven van kracht. COCOA BEACH. Florida (AP). De timmerlieden die wetten op de,kunst maanbasis op kaap Canaveral gaan sta ken. Zij doen dat omdat zij meer loon willen hebben. De ontevreden timmerlie den hebben de steun van het bestuur van hun vakbond. De kans is groot dat de helft van de duizenden werklieden op kaap Canaveral uit sympathie met de timmerlieden ook het werk neer zul len leggen. Mocht de staking een grote omvang nemen dan zal een vermindering van het aantal proefnemingen van grote ra ketten er het gevolg van kunnen zijn, ook al zal de commandant van de basis, generaal Yates, een deel van de stakers door militairen mogen vervangen. DJAKARTA (UPI). De Nederlandse bedrijven, die door Indonesië zijn genaast, krijgen nieuwe namen. Zij zullen worden genoemd naar bergen en rivieren op Ne derlands Nieuw-Guinea als „een symbool voor de brandende geest van het volk om het door Nederlanders bezette Irian te herwinnen". Het plantarium in Eefde wordt op 20 mei door de burgemeester geopend. Het is een moderne versie van de hortus, be doeld als voorlichtingscentrum voor kwekers van tuin- en kamerplanten. Eigen nieuwsdienst GENÈVE. De eerste echte, tot werken bestemde, bijeen komst van de vier ministers van buitenlandse zaken (die van maandag was informeel) is geëindigd na anderhalf uur twisten onder voorzitterschap van Gromyko. De onenigheid had ditmaal tot onderwerp de toelating van twee communistische landen tot de con ferentie. Gromyko stelde de eis dat Polen en Tsjechoslowakije als deel nemers zullen worden toegelaten en het Westen weigert dat toe te staan. Met een gezicht als een onweerswolk verliet Gromyko aan het einde van de vergadering het gebouw na nog te heb ben meegedeeld, dat de Sowjetune niet zal rusten eer Polen en Tsjechoslowa kije hun plaats aan de conferentietafel hebben ingenomen. Omdat vandaag de tactvolle Amerikaan Herter de bijeen komst zal voorzitten, hoopt men niet temin dat Gromyko kan worden over tuigd van de onhoudbaarheid van zijn stelling dat de conferentie niet com pleet zou zijn zonder de aanwezigheid van vertegenwoordigers uit Warschau en Praag. Verontwaardigd Gromyko opende de vergadering met een rede waarin hij de eis stelde en verdedigde. Daarop verzochten zijn ambtgenoten van Frankrijk, Groot- Britannië en de Verenigde Staten hem, nu eens op te houden met het aan snijden van procedurekwesties en over te gaan tot behandeling van de onder werpen Duitsland, Berlijn en de veilig heid in Europa. Verontwaardigd ver klaarde de Rus daarop, dat de toelating van Polen en Tsjechen volstrekt geen kwestie van procedure was, maar een principiële zaak. Na negentig minuten over- en weer praten was men nog even ver als aan het begin van de ver gadering, alleen waren de standpunten misschien wat duidelijker geworden. Het Westen heeft laten weten dat het Poolse en Tsjechische afgevaardigden wil horen op dezelfde basis als waarop men. de Duitsers in d'e besprekingen kan betrekken: komener zaken aan de orde die van belang zijn voor de betrokken landen, dan kan men hun vertegenwoordigers toestaan, het woord te voeren. Steun Gromyko kreeg na afloop van de vergadering steun van de Russische vice-minister van buitenlandse zaken, Zorin, die herhaalde o'at Rusland niet van het standpunt af te brengen zal zijn dat Polen en Tsjechoslowakije als volwaardige deelnemers aan de con ferentietafel ct'ienen te worden geno- d'igd. De Amerikaan Herter heeft het Wes telijke standpunt uiteengezet, dat Ita lië dient te worden uitgenodigd wanneer ook Polen en Tsjechoslowakije aanwe zig zouden zijn en dat men Nederland', België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen enz. ook zou moeten-uitno digen wanneer men uitging van het Russische standpunt dat alle landen die tegen Hitier hebben gestreden, een stem in het kapittel moeten hebben. „Dat zijn er", zei Herter, „45, waarvan er 22 daadwerkelijk aan d'e oorlog heh- ,ben deelgenomen". Beniodderd en half versuft komt Jacqueline Desmont weer aan het daglicht na een gedwongen verblijf in de grotten van Belvaux sur Lesse in de Ardennen. Tot gisteravond hel moment van haar redding kwam had zij twee etmalen tot haar middel in ijskoud water geslaan. Zondag daalde zij, gekleed als een echte grotonderzoekster, naar de in gewanden van de aarde af. Door plot selinge hevige regenval drong zoveel water de grot binnen dat haar de terugweg naar de buitenwereld werd afgesneden. In de nauwe spleet waar zij zich (op vijftig nieter diepte) be vond steeg het water steeds hoger. Het reikte ten slotte tot haar middel. Zo bleef zij staan, uren lang, in de hoop dat redding zou komen op dagen. Militairen en hulptroepen zwoeg den twee dagen en nachten om haar te bevrijden. Het was ten slotte haar Parijse verloofde, Jacques Noël, zelf een ervaren bergbeklimmer en speleo loog, die haar het eerst bereikte. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Hoogstwaarschijnlijk zal het hengelseizoen dit jaar ingaan op zondag, 31 mei, in plaats van zoals ge- gebruikelijk op 1 juni, welke aag dit jaar op een maandag valt. Minister Staf, in de functie van minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening, heeft wel oren naar het ver zoek van de hengelaarsbonden, deze zon dag al met het seizoen te beginnen. Het vroege en warme voorjaar heeft de waterbewoners eerder dan normaal kuit laten schieten, zodat die ene dag er wel bij zal kunnen, zonder de visstand schade te berokkenen. Een ontheffing van het visverbod op 31 mei zal door een ministeriële beschikking kunnen worden gegeven. CUBAANS BANKPAPIER WAARDELOOS Van onze correspondent PARIJS. De Franse genie is zo goed als gereed met de restauratie en het ver ven van de kazernes bij het oefenterrein van la Courtine tussen Limoges en Cler mont Ferrand. Zoals men weet zullen daar deze zomer de Nederlandse troepen hun manoeuvres houden. Twee maanden is er door de Fransen hard gewerkt; men heeft kapotte vensters door nieuwe ver vangen, lekke kranen gerepareerd, meur we douches geïnstalleerd en zo meer. Ook in het kleine dorp la Courtine zit men niet stil. Er is, zoals de burgemees ter van het plaatsje ons gisteravond te lefonisch meedeelde, een comité gevormd, dat zich voorstelt de Nederlandse mili tairen te laten blijken hoezeer men hun komst op prijs stelt. Voor het eerste con tingent zal dat comité op zondag 12 juli a.s een groot folkloristisch feest orga niseren. Men denKt aat later voor het tweede contingent nog eens te zullen herhalen. Luns en von Brentano.... Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Deze zomer zullen de ministers van buitenlandse zaken van Nederland en Duitsland, mr. Luns en dr. von Brentano, bijeen komen om beslissingen te nemen over de geschil len tussen beide landen. Deze verwachting werd gisteren uit gesproken door de Duitse onderhande laar, dr. Lahr, na afloop van tweedaagse besprekingen in Den Haag met dr. H. R. van Houten, zijn Nederlandse tegen speler. Het zullen de ministers zijn, die uit eindelijk de knopen moeten doorhakken; tussen de Nederlandse en Duitse delega ties is nog steeds geen volledige over- eensteming bereikt over het gehele pak ket vraagstukken. In het uitgegeven communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken wordt meegedeeld, dat in de loop van de ko mende veertien dagen de commissie voor de kwestie Eems-Dollart bijeen zal ko men. In juli zullen zowel de Nederlandse en Duitse delegaties, als de commissies in Bonn en Den Haag in permanente zit ting bijeen komen. AMSTERDAM. Een 51-jarige Am sterdamse dame, die haar mond moest spoelen met waterstofperoxyde, deed dat gisteren bij vergissing met ammoniak. Ze spuwde het meteen uit, maar haar mondholte werd toch* zo aangetast, dat ze in een ziekenhuis moest worden op genomen. DJAKARTA (Reuter). Het doen en laten van d'e vreemdelingen in Indonesië wordt steeds meer aan banden gelegd. Het militaire gezag in de Indonesische provincies heeft de bevoegdheid gekre gen gebieden voor vreemdelingen geslo ten te verklaren. Aan vreemdelingen, die worden beschouwd als „een gevaar voor de openbare rust, het welzijn of de moraliteit" kan een verbod worden opgelegd een bepaald gebied te verlaten. De maatregelen zijn genomen wegens „de veiligheiö'stoestand". Diplomaten DEN HAAG De Cubaanse regering zÜn niet aan de nieuwe bepalingen on- heeft alle zich in het buitenland be vindende Cubaanse bankbiljetten waar deloos verklaard. MEDAN (U.P.I.) Alle standbeel. j den in de Indonesische stad Medan, „die het Nederlandse koloniale be wind symboliseren", zullen worden neergehaald. Zij zullen worden ver nietigd tijdens de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de stad. i WASHINGTON (U.P.I., Reuter) Een Viscount van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij is gisteren boven de staat Maryland neergestort. Alle 31 in zittenden, onder wie 27 passagiers, kwamen om het leven. Een Constellation van de zelfde maatschappij maakte gisteren een noodlanding in de staat VVest-Virginia. Het toestel brandde geheel uit. Drie van de inzittenden kwamen om. GENÉVE Zo lastig als Gro myko, de Russische minister van buitenlandse zaken, zich ge draagt op de conferentie, zo ge makkelijk is hij tegenover iedere fotograaf die zijn lens op hem richt. Hij is daarbij van een ver bijsterende soepelheid. Een Ame^ rikaanse fotograaf die er niet in was geslaagd, een foto van de Russische minister te maken, riep schreeuwend achter hem aan: Gromyko, Gromyko!" De Rus bleef staan en liet zich gewillig fotograferen, nam beleefd zijn hoed af voor dè fotograaf en liep weer verder. E Oostduitsers en de Westduit sers vermijden elk contact, maar dat verhindert hen niet, el kaar in de haren te zitten. Vol gens de Oostduitsers hebben de Westduitsers het gebruik van het Duits als een van de officiële talen op de conferentie verhinderd. Vol gens de Westduitsers is de kwes tie van het Duits nooit ter sprake gebracht. Ï^EN ander onderwerp van twist J tussen de twee Duitse delega ties vormt de perskamer. Er was een grote en een kleine beschikbaar en er moest worden geloot. De Oostduitsers kregen de grootste. ..Omdat ze de grootste monden hebben", zeiden de vertegenwoor digers van Bonn. EN nu, naar wij hopen, voor het laatst iets over de beruchte vierkante of ronde tafel: De tafel is werkelijk rond (of bijna rond), maar wordt door het westen be schouwd als vierkant omdat zij uit vier stukken bestaat, een voor ?lke delegatie en symboliserend dat er voor meer dan vier geen plaats is. Eigen nieuwsdienst OTTAWA De scheepvaart door de pas-geopende waterweg naar Chicago via .de St. Laurens- rivier en de Grote Meren is op een onverwachte barricade ge varen als gevolg van een plotse ling besluit van de Canadese mi nister van Transport, Hees. Deze ambtsdrager heeft namelijk be kendgemaakt dat de nieuwe ver binding voor niet-Canadese en Amerikaanse schepen met on middellijke ingang gesloten wordt, voorzover deze schepen niet voldoen aan bepaalde, strin gente navigatievoorschriften. VELE EXTRA'S Deze eisen zijn vlak voor de ingang van het zomerseizoen 1959 geformuleerd, maar omdat al gauw bleek, dat vele rede rijen er onmogelijk aan konden voldoen, werden zij verlicht op een aantal voor waarden na. Zo moesten de schepen, die de waterweg wilden gebruiken zijn toe gerust met enkele extra navigatievuren, een speciaal toplicht en enkele speciale ankervuren. De radio-telefonie-installa- tie moest van het zes-kanalentype zijn, waardoor zowel het radioverkeer tussen de schepen onderling als het contact met de wal zou zijn gewaarborgd. Bovendien moesten de schepen boven de 200 ton zijn uitgerust met vier lijnen, waarvan er drie via een motorisch te bedienen winch moesten kunnen lopen. In eerste instantie moesten deze lijnen door draai bare kluizen lopen, poorten die naar de fabriek van herkomst „port colbornes" worden genoemd. GEEN KLUIZEN GENOEG Toen bleek dat'er in Canada geen mo gelijkheden waren om alle schepen op korte termijn van deze kluizen te voor zien, is deze laatste eis facultatief ge steld. Niet helemaal duidelijk was de voorwaarde, waaraan de lozing der scheepstoiletten moest voldoen: de Cana dese overheid schreef weliswaar anti septische afvaltanks voor om lozing in de meren te voorkomen, maar stelde deze voorwaarde later weer facultatief. Een extra hekanker was aanvanke- kelijk evenmin verplicht. Nu zijn echter de voorwaarden plot seling ei) voor de meeste reders onver wacht verscherpt, waardoor de facul tatieve eisen dwingend werden. Op het moment dat het besluit viel, lagen er 55 schepen te wachten op hun beurt om aan de kant van Ontario de waterweg op te varen. Nu liggen er al 120. Er ontstaat een ernstige en kostbare vertraging, doordat verscheidene inspec teurs de schepen onderzoeken op hun na vigatiemiddelen; de schade per schip va rieert van 500 tot 1500 dollar per dag. VERBAZING Op onze vraag, waarom de Canadese schepen buiten deze uitsluiting worden gehouden deelde men ons namens de Canadese ambassade mee, dat de eigen vloot, die de waterweg naar Chicago bevaart voor het overgrote deel uit niet-zeegaande schepen bestaat. Zij vol doen alle aan de eisen, die om veilig heidsredenen moeten worden gesteld. Bij de Oranje-lijn, die zoals bekend, een intensieve dienst via de nieuwe waterweg onderhoudt, toonde men zich zeer verbaasd over het besluit. „Hek ankers hebben onze schepen op één na ook niet". Overigens was het bericht nog niet officieel bij de rederij binnen gekomen. Eigen nieuwsdienst OIRSCHOT. Aan de voeten van een paar nonnetjes, tussen de kruisbessen van een Oirschotse kloostertuin, eindigde gisteren de vlucht van een Duits zweef vliegtuig. De pilot ervan, de heer A. Werner uit Frankfurt, had eigenlijk van het vlieg veld Gelmhausen bij Frankfurt naar Bonn willen vliegen, maar hij was een beetje uit de koers geraakt. Wegens gebrek aan thermiek moest hij bij Oirschot landen. Hij had dat wil len doen op een stuk weiland achter het klooster, maar hij kreeg bij het neerko men zo veel vaart dat hij bang was tegen de muur van de kloostertuin te pletter te zullen: slaan. Daarom trok hij zijn toe stel er net overheen. derworpen. Van onze correspondent SCHOONDIJKE. Een golfplatenloods, gebouwd tegen de hangar van de heer A. Contant te Schoondijke, vatte door onbe kende oorzaak dinsdagmiddag vier uur vlam en brandde geheel uit. Door snel op treden van de brandweer werd verwoes ting van de hanger voorkomen. De auto die in het loodsje zijn stallingsplaats heeft was juist in gebruik. Het K.N.M.I. ill De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en zon nig weer met overwegend ma tige wind tussen oost en noordoost en iets lagere temperaturen. MIESJE: Het wordt iedere dag minder warm. 14 zon °P 4.49, zon onder 20.24; maan op 10.28, maan onder 0.44. max. neer- in gr. 7-19 u. wind C. in mm Helsinki 1. bew. NW 19 0 Stockh. zw. bew. ZO 22 0 Oslo onbew. zw 25 0 Kopenh. zw. bew. wzw 18 0 Aberdeen zw. bew. z 13 3 Londen zw. bew. zo 27 0 A'dam onbew. ONO 23 0 Brussel onbew. ONO 26 0 Luxemb. onbew. NO 23 26 0 Parijs half bew. NNO o Bordeaux geh. bew. WNW 18 0 Grenoble zw. bew. NNW 24 20 1 Nice half bew. zzw 0 Berlijn half bew. ONO 21 0 Frankf. onbew. NO 25 0 München 1. bew. NNO 20 0 Garm. P. zw. bew. N 19 4 Zürich onbew. O 22 0 Genève zw. bew. NO 20 25 0 Locarno half bew. Z 1 Wenen onbew. N 19 2 Eigen nieuwsdienst DELFT. De Delftse B.B. is maandagavond aan het oefenen geweest in haar loods aan de Hugo van Rijkenlaan. Er was een vuurtje gestookt dat vol gens de regelen der kunst diende te worden geblust. Na afloop^n de „efentog toen de loods al weer enige tijd gesloten was, werd de brandweer gealarmeerd' Er was brand 111 de loods. Dc blussing door de B.B. was niet voldoende géweesL

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1