NU KANS OP SPOEDIG SLAGEN Socialisten wijzen programma af Vliegende" aanval op marinebasis Prof. Beel formeert met erfenis van prof. Quay DRAMA IN POOL STREEK Protest van menigte bleef vruchteloos V.S. vragen Rusland mee te werken aan welslagen Boot kapseist op de Nijl: 150 doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 9 mei 1959 Geen gesprek met P.v.d.A. Indonesische Nederlanders voor de politierechter Kern-program NEGEN FAMILIELEDEN OMGEKOMEN Verwachtingen Vraagtekens Pres. Soekarno wil Philips-artikelen Ontploffing generator kost miljoenen Moordenaar van agent opgehangen Moedige jongen Stukje afgescheurd MOEDER EN ZOON brandend als fakkels ERNSTIG GEWOND Pan American vliegt op Paramaribo Tweede arrestatie na overval AAN DE VOORAVOND VAN GENÈVE Soekarno houdt rust Gevangene ontsnapte aan escorte Meisje door vrachtwagen doodgereden Snelle reactie redde bejaarde man Gouden Iris voor A. P. W. van Dal sum VI iegtuig J e veran t i es aan Indonesië nog niet definitief „Rakettenminister" Quarles overleden Reactorijsbreker Lenin bijna klaar De Bilt: Onweer Vandaag Enkele buien Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01130-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e jaairg. No. 1594 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Prof. dr. L. J. M. Beel is gisteren met de eigen lijke formatie van een nieuw kabinet begonnen en hij volgt daarbij de zelfde lijn als die bij de formatie-De Quay is in geslagen. De eerste kandidaat-ministers heeft hij al ontvangendrs. H. A. Korthals (lib.), prof. dr. J. Zijlstra (a.r.) en mr. J. M. L. Th. Cals (kath. v.). Buitendien pleegt prof. Beel veelvuldig telefonisch overleg, zodat het zeer wel mogelijk is dat hij ook al met een ver trouwensman uit de chr.-historische kring in gesprek is geweest. Verder kan prof Beel een groot gedeelte van de erfenis van prof. De Quay gebruiken. Alles ligt er, zo vernamen wij gisteravond van bevoegde zijde, waarmee werd bedoeld dat niet alleen een con cept-regeringsprogramma ter be schikking is, maar dat ook ver scheidene leden van het ontwerp- kabinet dat prof. De Quay ten slotte bijna voltallig bij elkaar had geformeerd, in aanmerking komen om ook in deze „herop voering" een rol te spelen. Zoals de poging-De Quay plotseling mislukte, kan onder deze omstandig heden een nieuw kabinet even onver wacht tevoorschijn springen. Daarom nam men niet aan dat er in deze periode, dit in tegenstelling met de formatiepoging-De Quay, zoveel aan de openbaarheid zou worden prijsge geven. De soms wel opzienbarende openbaarheid heeft het werk van prof. De Quay geen goed gedaan en dit zou voo prof. Beel reden zijn om zoveel mogelijk in de binnenkamer gereed te maken en pas naar buiten te treden als hij van succes verzekerd zou zijn. De mensen die dus in de komende dagen een bezoek bij prof. Beel afleggen, kan men dus wel beschouwen als ernstige gegadigden, voor wie zulk een bezoek eerder een afsluiting van reeds gevoerd overleg betekent dan een eerste kennis making. In het bijzonder wat de gegadig den uit kringen van de KVP en de CHU betreft, is dit wel te beschouwen als het profijt trekken van de lessen der erva ring, opgedaan met de vele bedankjes uit die regionen. Een tweede positief element in het werk van prof, Beel is dat voor bepaal de groeperingen ook al weer in de KVP en de CHU nu wel onomstotelijk moet zijn gebleken dat er zelfs van een kans op een gesprek met de socialisten geen sprake kan zijn. Aan hun fractie voorzitter mr. J. A. W. Burger heeft prof. Beel vijf punten uit zijn ontwerp- prog'ram voorgelegd, waarover verschil van mening met de socialisten bestond. Dit waren de vijf essentiële verschil punten. Indien daarover met de socialis ten te praten zou zijn, zo meende prof. Beel, zou het met de rest van het pro gram dat hij verder had uitgewerkt, wel meevallen. Mr. Burger liet echter weten Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Onvoldoende aan passing aan het Nederlandse maat schappelijke leven. Dat was er volgens de officier van justitie de diepere oor zaak van geweest, dat de negen jonge Indonesische Nederlanders, die gister middag voor de politierechter te Am sterdam stonden, op het verkeerde pad waren geraakt. De jongelui in leeftijd variërend van zestien tot dertig jaar hadden eind vorig jaar en de eerste drie maan den van dit jaar pakjes sigaretten uit automaten en flessen pap en yoghurt gestolen. De politierechter veroordeelde hen tot een gevangenisstraf, gelijk aan de tijd,, die zij van 18 april af in het Huis van bewaring hadden doorgebracht. De officier van justitie had voor de twee minderjarigen van het groepje een gevangenisstraf van een maand met aftrek en tegen de overige zeven ver dachten een gevangenisstraf van drie maanden geëist. De politierechter zei bij de uitspraak, niet van mening te zijn. dat de jonge Indonesische Nederlanders zoveel slech ter zijn dan de Hollandse jongens. Maar. zo richtte hij zich tot de verdachten, als je in een vreemd land komt, is het een groot schandaal om zo op te treden. Nederland heeft toch werkelijk begrip voor jullie moeilijkheden, aldus de rech ter. dat hij niet wenste in te gaan op die pun ten. In de eerste plaats al niet omdat de andere partijen het hierover reeds met prof. Beel eens waren geworden en voorts niet omdat hij een algemeen program voorgelegd wilde hebben, waarover in zijn geheel onderhandeld zou kunnen worden. Daarmee was voor prof. Beel de zaak wat de socialisten' betreft afgedaan. Het is bovendien wel een uitgemaakte zaak dat mr. Burger al tijdens de informatie periode van prof. Beel, die dus aan de formatie van prof De Quay voorafging, had laten weten, dat er op grond van het toentertijd ter tafel liggende plan voor een regeringsprogram met de socialisten geen overeenstemming zou zijn te ver krijgen. Inmiddels is er aan dit plan in wezen niet zoveel veranderd. De kern van het ontwerp-regerings- program wordt gevormd door de volgende vijf punten, waarvan wij de belangrijkste reeds op 9 april publi ceerden: 1 Geen welvaartsloonronde, maar vrijere loonvorming, zodat de werknemers bedrijfstaksgewijs kun nen meedelen in de produktiviteits- stijging. O Geleidelijk afschaffing van 1 consumenten- en huursubsidies, met als gevolg stijging van de melkprijs en van de huren. Geen verhoging van de belastin- gen, in deze zin dat er geen be lasting komt op de winsten uit de stijgingen van effectenkoersen en een bepaalde aanwas van ver mogens. 4 Voorlopig geen verkorting van de werkelijke diensttijd, in afwachting van het advies van de commissie Van Voorst tot. Voorst. C" Aanpassing van de dienstplichtwet aan de grondwet, zodat ook dienst plichtigen van het leger en de luchtmacht naar Nieuw-Guinsa zullen kunnen worden uitgezonden. Geen spijziging ook in het Nieuw- Guineabeleid. Wilde tonelen speelden zich gister morgen af voor de gevangenis van Pentonville in Londen omstreeks de tijd, dat de 25-jarige Ronald Murivood daar werd opgehangen. Herhaaldelijk moest de politie optreden tegen mensen die luid protesteerden tegen de uitvoering van het doodvonnis. Op de foto is het wegdragen te zien van een van hen. Over de te Verwachten samenstelling van het aanstaande kabinet doen intus sen in politieke kringen allerlei veronder stellingen opgeld. De algemen gedeelde opvatting is dat de katholieke ministers mej. dr. Klompé, mr. Luns en mr. Cals op hun post zullen blijven en dat ook prof. dr. Zijlstra in de nieuwe ploeg zal wor den opgenomen, zij het <Jan toch belast met de portefeuille van financiën. Verder houdt de K.V.P, onveranderd vast aan haar eis, dat een van haar men sen moet komen in de driehoek financiën, sociale zaken, economische zaken. Voor de laatste post hoort men nu weer de naam noemen van de Chr.-historische staatsraad dr. De Pous, die zich tijdens de formatie-De Quay daarvoor niet be schikbaar wilde stellen, daar hij nog zo kort tevoren zijn werk in de Raad van State was begonnen. In deze constellatie zouden de katho lieken sociale zaken op zich kunnen ne men en dan wordt voor deze post de se cretaris van de katholieke arbeidersbe weging, de heer Lelieveld, aangeduid. Voor de liberalen kan binnenlandse za ken weer ter beschikking komen. Aange nomen wordt dat uit deze hoek ook zal worden gezorgd voor de bezetting van defensie en mogelijk ook verkeer en waterstaat. Vraagtekens staan er voor landbouw, justitie en volkshuisvesting. Voor de portefeuille van landbouw schijnt het oog weer te zijn gevallen op een anti revolutionair en hier is weer de naam van het jonge Tweede-Kamerlid mr. Biesheuvel opgedoken, hoewel al eerder zo ongeveer als vaststaand kon worden aangenomen dat diens ambities niet in deze richting gaan. zodat tegen het einde; van de formatiepoging-De Quay zijn par-, tijgenoot Bieweriga werd gevraagd: deze heeft dit aanbod toen ook aanvaard. De K.V.P.'er prof. Van d'er Grinten, kan weer in aanmerking komen voor justitie en dan zou een gegadigde uit de C.H.U. de portefeuille van volkshuisves ting op zich kunnen nemen. Als aanvoerder van dit geheel zou dan moeten optreden het kan voor geen enkele belangstellende in het wel en wee van al deze kabinetsformatiepogin gen een verrassing zijn: prof. dr. J. E. de Quay KAIRO (Reuter). In de omgeving van Kairo heeft zich gisteren op de Nijl een scheepsramp voltrokken die aar, ongeveer 150 mensen het leven heeft gekost. Een boot met 270 vakan tiegangers is na een ontploffing aan boord gezonken. Een deel der slacht offers kwam in de vlammen om, de overigen zijn verdronken. Hoeveel mensen er konden worden gered was gisteravond nog niet be kend. Nadat er een lek aan boord van het schip was ontstaan, zette de kapitein koers naar de oever. Voordat deze werd bereikt drongen de opvarenden aan een kant van het schip samen om het zo snel mogelijk te kunnen verla ten. Op dat moment is het gekapseisd. Er was een groot aantal ambtenaren aan boord met hun vrouwen en kin deren. Eigen Nieuwsdienst KOPENHAGEN. Voor zijn ver trek naar Moskou heeft president Soekarno een langdurig zakelijk ge sprek gevoerd met enige vertegen woordigers van Philips. Het gesprek wordt beschouwd als een inleiding tot nadere onderhandelingen over le veranties van elektronica aan de re publiek Indonesia. Eigen nieuwsdienst UTRECHT De schade, veroorzaakt door het ontploffen van een turbogene rator bij de Provinciale Utrechtse elek triciteitsmaatschappij, bedraagt twee a drie miljoen gulden. Men veronderstelt, dat een gebroken as de oorzaak van de explosie is geweest. De generator één van de zes in de centrale was ge bouwd in de oorlog en had een vermo gen van 42.000 kw. Eigen nieuwsdienst LONDEN De 25-jarige Engels man Ronald Henry Marwood ein digde zijn leven vrijdag aan de galg. Vroeg in de morgen werd hij opge hangen in de gevangenis van Pen tonville, een grauw en grimmig uit ziend gebouw. De terechtstelling van Marwood, ter dood veroordeeld wegens imoord op een politieagent, betekende de climax van een der meest intensieve campagnes in Engeland om gratie te verkrijgen voor een ter dood veroordeelde. Tot het laatste moment heeft men gepro beerd de uitvoering van het dood vonnis te voorkomen. De minister van binnenlandse zaken Butler had echter tot de galg beslist en daar is het bij gebleven. Een woedende menigte van zeker duizend mensen protesteerde gister morgen fel voor het gevangenisgebouw op het moment waarop de jonge ter dood veroordeelde naar de galg werd geleid. Vergeefs bestormde men de grijze muren van de gevangenis. Er klonken kreten als: beesten, moorde naars, wilden. Politie te paard moest er aan te pas komen om de orde te herstellen. Luidruchtig protest r Ook honderden gevangenen hebben luidruchtig' tegen de voltrekking van het vonnis geprotesteerd. Ze gingen hevig tekeer in hun cellen, sloegen rüiten stuk, wierpen tafels en stoelen tegen deuren en muren en schreeuw den 'het uit. Een der laatste pogingen om de jonge Brit van de galg te redden werd gedaan door zijn 52-jarige vader. Hij drong" bij de procureur-generaal aan op gratie voor zijn zoon. Het mocht hem niet gelukken. Ronald Marwood is schuldig bevon den aan het vermoorden van de politie agent Raymond Summers, Tijdens een gevecht tussen twee bendes opgescho ten jongens, waar ook Marwood bij betrokken was, diende hij hem enige messteken toe. Dat geschiedde op de eerste verjaardag van zijn trouwdag, toen hij met zijn vrienden was uitge gaan naar een danslokaal. Marwood was de eerste Engelsman die sinds 1952 is opgehangen wegens moord op een politieagent. Sinds 1957 kan men in Engeland alleen nog we gens moord op leden van de politie en gevangenisbewakers ter dood ver oordeeld worden. Deze beperking is het gevolg van de bijzonder felle cam pagne die in 1955 in Engeland tegen de doodstraf is gevoerd na het op hangen van Ruth Ellis, een vrouw die in een nachtclub werkte en die haar vriend had gedood. Honderdvijftig leden van het Lager huis hadden zich met een petitie bij degenen geschaard die gratie voor Marwood vroegen. Duizenden inwoners van Londen deden hetzelfde, evenals vele leden van het Hogexiauis. Velen is het vooral een doorn in het oog dat men de doodstraf voor be paalde soorten moord van kracht heeft gelaten, maar voor andere niet. De driejarige Tryntje Brouwer uit Drachten is daar gistermiddag, toen ze in het vuur van haar spel plotseling de rijweg opliep, door een auto oveiTeden en gedood. TROMSö (A.P.) Negen leden van één familie zijn eergisternacht omgeko men toen een aardvei-schuiving de helft van het Noorse gehucht Sokkelvik in de zee deed. verdwijnen. Terwijl West-Europa zich koesterde in het eerste zomerweei'. zochten vissers en vrijwilligers van het Noorse Roode Kruis in een sneeuwstorm naar oveiie- venden, doch hun taak was hopeloos: zware zeeën, mist, sneeuw en een loeiende storm maakten het gebruik van vliegtuigen en helikoptei"s onmogelijk. Sokkelviken ligt ruim 100 kilometer ten noordoosten van Tromsö, binnen de poolcirkel, waar op het ogenblik de zon niet ondergaat. Door het slechte weel was het echter toch vrijwel donker toen vier kinderen en vijf volwassenen in het ijskoude poolwater verdronken. De aardverschuiving verbrak alle ver bindingsmiddelen; het eei'ste bericht over de ramp werd naar de buitenwe reld gebracht door een zesjarige jongen, die op zijn fiets zeven kilometer door het noodweer reed om de dichtstbijzijn de telefoonbeambte te bereiken. Vier huizen dreven intussen de kol kende zee in. Een jongen van elf jaar werd wakker toen zijn huis reeds 800 meter uit de kust dreef; hij wist zwem mende de kust te bereiken, maar zijn moeder, zijn broer en zijn zusje zijn ver dronken. Acht personen konden van de daken van hun huizen gehaald worden voor dat zij te ver afdreven. ,,Het leek alsof een stukje van Noor wegen was afgescheurd en in zee ge worpen," zei de plaatselijke dokter, die de gehele nacht in de weer was met het verlenen van eerste hulp aan de overle venden. Vier mensen zijn met gebro ken armen en benen opgenomen in het ziekenhuis van een naburig dorp. Sokkelvik biedt nu een troosteloze aanblik. Er is nog slechts een huis on beschadigd, twee huizen liggen half om vergeworpen aan de waterkant. De fjord ligt vol wrakken van vissersvaartuigjes, en in de didhte mist die nog steeds tus sen de barre, rotsige bergen hangt, zoe ken de overlevenden naar de schamele resten van hun bezittingen. Eigen Nieuwsdienst ERICA. Als brandende fakkels renden mevr. Horstman en haar vijf tienjarige zoon Dolf gistermiddag hun huis in Erica uit. Luid gillend rolden ze zich in het gras om zo het vuur te doven. Dat lukte pas met hulp van toe geschoten buren. Mevrouw Horstman is levensgevaarlijk gewond. Haar zoon kwam er beter af. De brand ontstond toen de vrouw het gas wilde aansteken in de keuken, waar haar zoon bezig was met benzine zijn kleren schoon te maken. De buren hebben het binnenbrandje geblust. PARAMARIBO (ANP) De lucht vaartmaatschappij Pan American world airways begint tegen het einde van deze maand een passagiersdienst op Parama ribo. De dienst zal worden onderhouden met verkeersvliegtuigen van het type Boeing-707. Op het Surinaamse vliegveld Zanderij zijn voor die toestellen landingsbanen aan gelegd. Donderdagavond zijn ze voor de eerste maal door een Boeing-707 gebruikt. Het aantal studenten aan de Neder landse universiteiten en hogescholen is ten opzichte van vorig jaar met acht procent gestegen. Vorig jaar bedroeg het volgens tellingen van het Centraal bu reau voor de statistiek op 1 april 32.400, dit jaar 34.900. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben vrijdag een beroep gedaan op de Sowjetunie om eraan mee te werken dat de onderhandelin gen tussen Oost en West in Genève een zinvol verloop hebben. Dat ge schiedde in de vorm van een nota die als antwoord bedoeld was op een Rus sische boodschap aan de Amerikaanse regering van 2.1 april. De beschuldiging van Russische zijde, dat het leveren van moderne Ameri kaanse wapens aan de landen van de Navo een poging is om de besprekingen in Genève schipbreuk te doen lijden, wordt door de Verenigde Staten van de hand gewezen. Het vervolmaken van de defensieve kracht van de Navo is het gevolg van een politiek op lange termijn, aldus de Amerikaanse nota, een politiek die geen agressieve bedoe lingen heeft. De Verenigde Staten zijn van mening dat de ministers van buitenlandse zaken in Genève tot een positieve overeen komst moeten zien te komen op een zo wijd mogelijk terrein. In elk geval moeten zij de kloof die er ligt tussen de verschillende standpunten zoveel mogelijk zien te overbruggen Het Amerikaanse standpunt aan de vooravond van de besprekingen in Genève kan volgens de nota als volgt worden samengevat: de Verenigde Sta ten zullen alles doen wat m hun ver mogen ligt de conferentie een vrucht baar slot te geven. Lntussen zijn in Genève de voorbereidin gen voor de conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken in volle gang Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, leidt persoonlijk het technische voor- bereidingswerk voor de conferentie in het Palais des Nations. MOSKOU (Rtr.) President Soekar no is na een kort verblijf in Moskou doorgereisd naar Sochi, een vakantie plaats aan de Zwarte Zee. Daar houdt hij rust. Dr. Subandrio, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken die Soekarno op zijn wereldreis begeleidt, is in Mos kou gebleven. Daar sprak hij gistermid dag met zijn Russische collega, Gromy- ko. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De politie in het hele land kijkt uit naar de 23-jarige H., die deze week kans heeft gezien uit gevangenschap te ontvluchten. H. was voor een gering misdrijf in Arnhem gedetineerd, maar moest in Den Haag voor de politierechter ver schijnen. Op het Haagse Staatsspoor had H., die niet geboeid was, onder bewaking van de parketgroep van de rijkspolitie een tijdje in de wachtka mer op de trein moeten wachten. Toen zij in moesten stappen, zag hij kans zich plotseling uit de voeten te maken en tot nu toe spoorloos te ver dwijnen via het stationsemplacement. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het zestienjarige Am sterdamse meisje H, J. van der Sluis is gistermorgen met haar fiets op de Hoogte Kadijk onder een militaire vracht wagen geraakt en gedood. Zij schrok zo van de auto, toen die haar inhaalde, dat zij begon te slingeren, en onder het achterwiel terecht kwam. De chauffeur had niets gemerkt. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Aan de bliksem snelle reactie van de zestienjarige dek- knecht Reane Halwieh uit de Hendrik Kosterstraat in Rotterdam dankt de zeventigjarige heer J. Ringelenberg het leven. De man was gisteravond tegen zessen als gevolg van een duizeling van het Charloise hoofd te water geraakt. De dekknecht, die op een sleper voorbijvoer zag het en sprong de drenkeling achter na. Hij wist hem boven water te houden tot de kapitein kon helpen en samen hebben zij de man op het droge ge bracht. Per ziekenauto is de heer Rin geling naar het Coolsingelziekenhuis ge bracht, waarbij twee politieauto's ruim baan moesten maken tijdens het spits uur. ROTTERDAM. Van het Zweedse schip 'Otto Bonck, dat in de Rijnhaven te Rotterdam ligt, is gistermorgen de 51-jarige kok Gunhar Johansson uit Malmö door nog niet opgehelderde oorzaak overboord gevallen en ver dronken. Eigen Nieuwsdienst HILVERSUM De Gouden Iris is dit toegekend aan de Amsterdammer A. W. van Dalsum. die zich o.m. door ele publicaties verdienstelijk heeft ge naakt voor de bevordering van de amaij ^urfotografie. De heer Van Dalsum ontving deze on- "erscheiding gisteren op een feestavond Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Triljoenen kleine want de vliegjes „landden" bij voorkeur op de zonnende buiken en ruggen, i Hotel Gooiland, waarmee de Week der eendagSviiegjes zwermden gistenruddag otografie (9—16 mei) werd ingeluid. !,n sn om Qen j-jelder. Bromfietsers dach- jten, dat zij plotseling in een hagelbui 1 verzeild waren geraakt, zoveel vliegen De netto intrinsieke waarde van de;belaagden plotseling de marineveste. aandelen Beleggingsmaatschappij Unitas bedroeg op 30 april 460. Dit komt over- Wandelaars baanden zich wuivend eer een met een proforma-afgifteprijs van weg door de kriebelende vliegenmassa. lcGp jr| rff jnTPYl". Op de oorlogsschepen legden de ma trozen hun verfkwasten maar neer, want de door hen beschilderde plaatsen fun- j geerden als grote vliegenvangers. Zwaar had tijdens de vliegenplaag do zeilcommissie het te verduren, die op het Wierhoofd de periodieke zeilwed strijden leidde. De gele vlag, die aan duidt dat er zeilwedstrijden gaande zijn, por» niik krentenbrood AMSTERDAM Opnieuw heeft de politie een arrestatie verricht in verband met de overval die twee jongemannen vorige week vrijdag in Abcoude hebben gepleegd. In Oegstgeest werd de twintigjarige L, R, aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zijn pistool, waarmee hij het echtpaar Van Gelderen in de slaapkamer bedreig de, heeft hij in zee geworpen. Zijn al eerder gearresteerde 25-jarige .neef L. R. blijft ontkennen dat hij iets [met de overval te maken heeft gehad. Zoals bekend namen de indringers vorige week vrijdag uit het huis van de familie Van Gelderen in Oegstgeest een portefeuille mei. 530 gulden mee. Rusland gaat ook een filmfestival hou den. Van 3 tot 17 augustus. Een gerieflijk kampeer- en vakantie- centrum (140.000 m2) van de Nederlandse reisvereniging is gisteren by Wapenveld on dp Nnnrd-Voluwp geopend O CD DJAKARTA (A.F.P.). Uit een verklaring van premier Djuanda van Indonesië valt op te maken, dat de aankoop van vliegtuigen door Indo nesië in Amerika en Japan nog niet zeker is. Alvorens Indonesië de zestig Ame rikaanse vliegtuigen, die in de Tweede Wereldoorlog zijn gebruikt, koopt, zul len eerst enkele Indonesische militai ren het aanbod in de Verenigde .Sta ten nader bezien, aldus Djuanda. Naar aanleiding van een bericht uit Tokio als zou een Japanse fabriek Indonesië 52 militaire vliegmachines leveren zei Djuanda, dat er geen bepaalde plannen waren om in Jauan vliegtuigen te kopen. De Indonesische regering zou offertes van Japanse vliegtuigfabrikanten echter wel in overwp^irv»? wiRen WASHINGTON (Reuter) Donald Quarles, de Amerikaanse onderminis ter van defensie, is in de nacht van donderdag op vrijdag plotseling in zijn slaap overleden, Hij is 64 jaar oud «e- worden. Quarles. die in januari verscheidene Westeuropese landen, waaronder Neder land, heeft bezocht, was onderminister van defensie sedert april 1957. Daarvoor was hij sedert augustus 1955 minister van de luchtmacht. LONDEN (AP) De reactoren die de kernenergie voor de voortstuwing van de Sowjetrussische ijsbreker Lenin zullen leveren hebben volgens Radio Moskou met goed gevolg proefgedraaid. De Benin is vrijwel gereed voor te waterlating. Het schip, dat de eerste door kern energie voortgestuwde ijsbreker ter we reld zal zijn, meet 16.000 ton. Voor de voortstuwing zorgen drie reactormotoren een gezamenlijk vermogen van ai nnn W Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regen- of on weersbui. Onge veer dezelfde middagtempe- raturen als gis- teren of iets la- GV gere. Zwakke tot *7^ matige wind uit oostelijke richtin gen, maar langs de kust ook wind uit zee. MIESJE: Houen zo met het weekeinde! 10 MEI: zon op 4.56, onder 20.18; maan op 6.51, onder 22.39. 11 MEI: zon op 4.54. onder 20.19; maan op 7.36, onder 23.26, Van onze weerkundige medewerker DE BILT. Hel weer heeft gisteren nog een schepje op de temperatuur gedaan vergeleken bij Hemelvaartsdag; zowel in het oosten als in het zuiden van het land is plaatselijk 25 graden ge meten. Het minst warm werd het in Vlissingen en in Zuid-Limburg, waar 22 graden als hoogste tem peratuur werd genoteerd. Op Ter schelling was het een graad war mer dan in Zuid-Limburg, dat is in deze tijd van het jaar wel een bijzonderheid, een gevolg van de vrij zware bewolking in de zuide lijke provincies. Op sommige plaatsen kwam het opnieuw tot onweer. In het zuiden hoorde men hier en daar dc donder rommelen, ook in het noorden was dat het geval en om negen unr gisteravond bevond er zich nog een onweersbui in de huurt van de Waddeneilanden. In de Achterhoek heeft men het ook al horen rom melen. De meeste regen is naar het schijnt aan de andere kant van de grens gevallen, waar Bocholt acht tien mm regen meldde. In Vlis singen is gisteren twee mm en in Leeuwarden een mm regen ge meten, enkele andere stations heb ben nog van een aantal druppels melding gemaakt. Er zit op het ogenblik heel wei nig schot in het weer. De depressie hij IJsland wordt minder diep, het gebied van hoge druk boven Scan- amavie neemt in betekenis af. De verschillen in luchtdruk worden dus kleiner waarbü de wind zwak en veranderlijk wordt. De kans op een plaatselijke bui blijft bestaan. De temperatuur zal zich vandaag nog wel ongeveer op hetzelfde ni veau als gisteren bewegen, moge lijk dat aan de kust de zeewind voor enige afkoeling zorgt. Voor zondag is de situatie onzeker, de kans op enige verdere afkoeling zyn e eravond zeker aanwezig t#

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1