is alleen op staat Gereformeerde jeu gaan over tot gdbonden fusie NAMEN EN GIFTEN STROMEN BINNEN Christelijk Jongerenverbond hield congres te Doorn De veroordeelde", een aangrijpend tv-spel Meisjes en jongens spraken zich duidelijk ir* Ingrijpend besluit te Rotterdam Prettige sfeer Bij de meisjes Fusie CJMV en Meisjesverbond goed bevallen ZEEPOST Wandeltocht op Schouwen Bondsdag gereformeerde mannenverenigingen Rotterdam wenst ouderraden Nieuwe voorzitter Baptisten-Unie Internationale bijeenkomst van Baptisten Geladenheid ontbrak in „S 14 vermist Voor cle actie Dankbaarheid" Zeeland-Zaal C.N.V. en S.E.R.-advies Gebrek aan voorgangers Humoreske Vrijdag 8 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Advertentie Van een onzer verslaggevers KOTTERDAM. Zes mei 1959, de dag voor Hemelvaartsdag, zal in de geschiedenis van het gereformeerde jeugdwerk in ons land genoteerd worden als een uitermate belangrijke en ook histo rische dag. De afgevaardigden van de Ned. Bond van Jongelings verenigingen op G.G. en de bond van meisjesverenigingen op G.G. hebben op de middag van de zesde mei besloten over te gaan tot fusie van beide bonden. Weliswaar een diepingrijpend besluit, maar toch verandert er in wezen heel weinig. De beide bondsbesturen worden vervangen door één bestuur en voor het overige blijft de organisatorische opbouw gelijk. En wat nog belangrijker is: de grondslag en de doelstelling van de nieuwe bond van gereformeerde jeugdverenigingen blijft precies eender als voor de fusie. Aan de inhoud van het werk wordt evenmin iets veranderd. Er heerste toch wel enige spanning in de ruime Ahoy'-hallen. Terwijl de dames met een overweldigende meerderheid voor de fusie stemden waren de jongelingen nog druk aan het discussiëren. Ook in deze verga dering viel spoedig het besluit tot fusie en eveneens met een over grote meerderheid. Eigenlijk was het bestuur van de jon-: 91 gelingsbond met vrees en beving; achter de bestuurstafel gaan zitten. In de loop van de maanden was n.l. nog al wat oppositie gerezen tegen het besluit tot fusie. En er lag ook een amendement van de j.v. „Joh. Bogerman" uit Leeu warden op tafel, waarin gezegd werd niet over te gaan tot fusie, alvorens in de organisatorische bouw van haar pro vinciale en ring- en kringverbanden reeds gefusioneerd wordt samengewerkt en daar de behoefte aan een landelijke fusie ontstaan. Een federatief verband werd wenselijk geacht. En al werd ongezouten kritiek gele verd, toch verliepen de discussie in een bijzonder prettige sfeer mede dank zij de slagvaardige leiding van de bonds voorzitter, ds. G. N. Lammens. Toen zich in eerste instantie een zestal spre kers voor het voetlicht kwamen, die zich allen tegen de fusie verklaarden, zagen wij toch wel bedenkelijke rimpels op de voorhoofden van de bondsbestu ren. „Nog niet rijp voor fusie"; „ge vaar voor overheersing van g.j.v," „vanzelfsprekend dat het voorstel wordt verworpen" (gejoel en applaus). Maar er waren ook andere geluident e horen: „Wij hebben het bondsbestuur zelf op dracht gegeven om met dit fusievoor- stel te komen"; „laten wij de vooruit strevendheid van het bondsbestuur prij zen en ons met hart en ziel achter het voorstel scharen". Ook bij deze en an dere spontane opmerkingen klonk her haaldelijk het applaus en gejoel. En de oud-bondsvoorzitter H. Algra verklaarde geen bezwaar te hebben te- I gen de fusie, mits uitdrukkelijk vast- 1 staat („en dat staat vast") dat geen fu sie wordt opgedrongen naar beneden. De heer A. Groot Nibbelink uit Grijpskerke was ongetwijfeld de tolk van alle Zeeuwse J.V.-ers, toen hij verklaarde niet tegen de fusie te zijn, ondanks enkele bezwaren (te laat met voorstellen, meer voorbereiding was beter geweest). Dat daarna reeds tot stemming kon worden overgegaan had zelfs de groot ste optimist niet kunnen verwachten. Toch gebeure het. De spanning steeg tot het uiterste en eindelijk kon ds. Lammens het verlossende woord spre ken: 400 voor en 5 tegen, geen blanco. Een overweldigenda pplaus volgde. Dat betekende tevens dat de fusie een feit was, want de uitslag van de meisjes lag al lang op de tafel van het bestuur. In de bijeenkomst van de meisjes, die tegelijkertijd werd gehouden, was de spanning niet zo voelbaar als bij de jon gens. De bondspresidente, mej. P. M. van Doorn, had in haar openingswoord gewezen op de belangrijkheid van de ze dag. De jaarverslagen werden vast gesteld en het fusievoorstel kwam ter sprake. Vele dames tra-den achter het spreekgestoelte om hun mening ten bes te te geven en ook werd nog wel enige kritiek uitgeoefend op een aantal pun ten maar toch was de algemene ten dens, dat men zich het achter het be stuursvoorstel schaarde. De stemming van de dames, liet daar geen twijfel over bestaan: 347 voor, 14 teg-ene n één blanco. In deze vergadering werd ook afscheid genomen van mej. A. ten Kate, die ve le jaren secretaresse is geweest van de meisjesbond.. Hartelijke en waarderen de woorden vielen haar ten deel. In de avonduren vergaten de dames al hun fusiezorgen en genoten van een bijzonder aardig ontspanningsprogram ma. De jongens hielden zich intussen bezig met enkele huishoudelijke zaken. Nadat de moderamenleden van het bondsbestuur in gloedvolle bewoordin gen eo op overtuigende wijze (waarbij ook de financiële consequenties nader werden toegelicht waarover enige zorg bestond) van repliek hadden gediend kwamen in de tweede ronde van de dis cussie niet veel gezichtspunten meer naar voren. Het moderamen had duidelijk gesteld, dat het alleen gaat om de organisato rische opbouw in de top, de verenigin gen zelf zijn vrij op welke manier zij gereformeerd jeugdwerk bedrijven. Als het maar goed is entot eer van Gods Naam. „Het essentiële van het jeugd werk is, dat er vrijheid bestaat voor de plaatselijke verenigingen en de rin gen en kringen", aldus ds. Lammens. DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijrr bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: Willem Ruys 14/5; Brazilië: Edda Cords 13/5; Canada: Noordam 14/5 en Statendam 16/5; Chili: via New York 16/5; Indonesië: Utrecht 14/5; Ned. Antillen: Doris 12/5 Baarn 14/5 en Poseidon 16/5; Ned. N\v.- Guinea: Peleus 11/5; Nieuw-Zeeland: Wil lem Ruys 14/5 en Gothic 16/5; Suriname: Eil- bek 14/5; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: Winchester Castle 16/5; Brits Oost- Afrika: Pierre Loti 16/5. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan tóren. NEW YORK (AP) De lood- en zinkcommissie van de Verenigde Naties heeft meegedeeld, dat de leden-staten vrijwillig besloten hebben hun voorra den in te krimpen. Daardoor zal het wereldoverschot aan lood worden gehal veerd en zal de zinkvoorraad met 80 pet. afnemen. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen! ZIER1KZEE. De 19e wandeltocht op Schouwen-Duiveland over 25 km-, die zaterdagmiddag a.s. 9 mei zal worden ge houden, belooft weer een succes te wor den, want reeds plm. 140 deelnemers gaven zich op. Om 2 uur wordt gestart van „Concordia", waarna het via het Vrije, de nooddam, langs 't Rode Kruis- ziekenhuis naar Schuddebeurs gaat. Van daar langs Dreischor, door het gedemp te Dijkwater naar Sirjansland, waar ge rust wordt. Vandaar richting Nieuwer- kerk en Capelle terug naar Zierikzee. De tocht, die voert over goede wegen, zal bij gunstig weer, zeker voor de deel nemers een mooie en prettige zijn. DOORN Voor de eerste keer heeft het Christelijk Jongeren Verbond, dat verleden jaar ont stond door fusie van het Chr. Jongemannenverbond en het Meisjesverbond, een congres ge houden. Men deed dit in „Het Grote Bos", recreatiecentrum van de Ned. Herv. Kerk te Doorn. Onder leiding van de voorzitter, ds. H. J. van Heerden te Scheve- ningen, zijn op dit congres enige belangrijke voorstellen besproken en met algemene stemmen aan vaard. Deze voorstellen betroffen het nieuwe s tas tuut en huishoudelijk reglement van het C. J. V., die de reorganisatie van het verband vastleggen. Ds. Van Heerden had in zijn openings rede deze voorstellen verheugend en ge vaarlijk genoemd. Verheugend omdat de fusie goed bevallen is en men de voorlopige toestand wil consolideren; ge vaarlijk omdat de organisatorische kant van het C.J.V. thans „rond" is en men nu kans loopt als jeugdbeweging te ver starren tot een dode organisatie. Erg groot zal die kans overigens niet zijn. Het C.J.V. heeit altijd een grote mate van bewegelijkheid gehad en dat voor komt verstarring. Nu de reorganisatie van het C.J.V. een feit is geworden, was er aanleiding om zich te bezinnen over de wijze waar op het jeugdwerk thans wordt beoefend. Daarom heeft het congres zich op de tweede dag onderverdeeld in vier werk vergaderingen. Het meisjeswerk beneden 16 jaar, het jongenswerk beneden 16 jaar, het „oude renwerk"' boven 16 jaar en het open jeugdwerk kregen elk afzonderlijk de aandacht van hen, die daarbij het nauwst zijn betrokken. NIEUW BESTIUR Had men vorig jaar bij de fusie een voorlopig bestuur gekozen, thans stelde men een definitief bestuur in, waarbij ds. Van Heerden de voorzittershamer in handen bleef houden. Tweede voorzit ster werd mevr. L. J. E. Struben-Vale- ton te Zwolle. De dames S. J. Kleijn- van Wijk te Haarlem en A. H. van de Graaff-Lammerink te Heiloo gaan als le en 2e secretaresse fungeren, de he ren R. van der Torn te Bilthoven en D. Broer te Rotterdam als le en 2e pen ningmeester. Overige bestuursleden: mej. mr. T. Ritmeester en ds. S. Kranenburg, beiden Rotterdam; mevr. A. A. E. Bodisco Massink-Eggink te Hoogland, C. P. Klap te Tienhoven en ir. G. Gerritse te Dor drecht. Hieraan zullen nog vier leden uit de sectie vrije jeugdvorming worden toege voegd. Naast dit door heel het verband gekozen bestuur, wees men nog provin ciale bestuurders aan. Voor Zeeland wa ren dat mej. R. Dekker te Kloetinge en de heer L. Evertse te Oudelande. Verschillende leden van liet interim bestuur traden af; o.a. was dat mevr. A. C. Quispel-Tonsbeek te Barendrecht, 2e voorzitster van het verbond. Zij werd met mevr. C. Vermeulen-Calis en de heren K. Kuiper en drs. G. J. Kriste tot erelid van het C.J.V. benoemd. Me vr. Quispel sprak namens dit eerste viertal ereleden van het C.J.V. een dankwoord. OVERIGE ACTIVIETITEN Had men de eerste congresdag be sloten met een kampvuur, de tweede dag begon met een wijdingsdienst, ge leid door ds. J. Monteban te Drieber gen, tekst Phil. 2:9-11. 's Middags werd de volksdans druk beoefend. Men had daarvoor op de ter reinen van „Het Grote Bos" volop ge legenheid. Dr. H. Berkhof, rector van het semi narie der Ned. Herv. kerk te Drieber gen, sloot het congres met een toespraak in het openluchttheater. De 700 congres smen hoorden uit zijn mond. dat bij al wat de laatste jaren in de organisatie veranderd is, toch dit blijft, dat men als christen met bijzondereverantwoorde- lrjkhied in de wereld gesteld is. Datgene, wat men mist in de jange- renwereld van vandaag, namelijk ver wachting en gemeenschap, moet door chris ten jonger en worden beleden en be leefd. Maar dat kan alleen wanneer men bereid is om te dienen. 's-GRAVENHAGE. De 37e bonds dag van de Bond van Gereformeerden Mannenverenigingen in Nederland zal op 9 en 10 juni te Middelburg onder voorzitterschap van ds. Van de Zee van Castricum, worden gehouden. De huis houdelijke vergadering wordt gehouden op 9 juni in de Hofpleinkerk; de toog- dag op 10 juni in de Noorderkerk. Op deze toogdag zal ds. Van de Zee de ope ningsrede houden getiteld „Trouw moet blijken". In de ochtendvergadering zal ds. A. I. Koffeman, geref. predikant te Nijkerk, en vice-voorzitter van de bond, referen over: „En nu.... aanpakken". In de middagvergadering zal prof.- dr. H. Bergema, zendingshoogleraar te Kampen, spreken over: „Problemen rondom Israël". Ds. J. Ytsma, geref. predikant te Middelburg, zal een slot woord spreken. De heer J. B. Ooster- werlde uit Amsterdam zal declameren. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. B. en W. van Rot terdam hebben de raad voorgesteld een ouderraad voor het lager onderwijs en een ouderraad voor het kleuteronderwijs in te stellen. Zij moeten worden geko zen uit de leden van de oudercommissies en hebben tot taak de gemeenschappe lijke belangen van de verschillende scho len te behartigen. AMSTERDAM Tijdens de 79e algemene vergadering der Unie van Baptistengemeenten in Nederland die woensdag ein digde, in de Weteringkerk te Am sterdam gehouden, is tot opvolger van ds. H. van der Werf uit Em- men als Unie-voorzitter gekozen de heer E. de Haan, burgemees ter van Beerta. D'e heer De Haan, die in 1906 te Mus- selkanaal werd geboren, was voor hij 1955 burgemeester van Beerta werd, wethouder van Heerenveen en lid van de Provinciale Staten van Friesland voor de Partij van de Arbeid. Hij was bo vendien van 1942 tot 1946 secretaris-ad ministrateur van de Unie en van 1949 tot 1953 beheerder vanhet bureau der jeugdbeweging. Hij volgde ds. Van der Werf op omdat deze periodiek niet her kiesbaar was. Tot andere leden van het dagelijks bestuur zijn gekozen ds. G. Vegter te Rotterdam-centrum (vice-voor zitter) en de heer .W Modderman uit Sneek (algemeen adjunct). Als Unie-predikant werdep erkend: ds. W. Harkema uit Den Haag, ds Ph. Lin- dena uit Staveren, ds. J. Ketelaar uit Hoogezand en ds. G. van 't Woud uit Coevorden. Er zal voorlopig geen jeugdpredikant in volle dienst worden aangesteld. De vergadering verwierp namelijk een post op de begroting die een garantie Bevat te voor de Baptistenjeugdbeweging ten behoeve van het salaris vóór deze pre dikant. Als motief hiervoor werd aan gevoerd dat het tekort aan predikanten voor de gemeenten te groot is. Na afloop der vergadering werden de afgevaardigden ten stadhuize ontvangen door Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall. De voorzitter van de Baptis ten Wereld Alliantie, dr. Th. F. Adams, dankte voor de ontvanst en bood mr. van Hall een boekwerk aan over de bap tistenhistorie. In de Doopsgezinde Kerk aan de Sin gel te Amsterdam werd 's avonds een dank- en wijdingsdienst gehouden ter ge legenheid van de herdenkinsbijeenkom sten die donderdag werden gehouden. Ds. Van der Most van Spijk zestig jaar predikant 's-GRAVENHAGE. Gisteren vierde ds, A. M. van der Most van Spijk te Oegstgeest, emeritus-predikant der Ne derlands Hervormde kerk zijn zestig jarig ambtsjubileum. Ds Van der Most van Spijk werd op 5 december 1873 te Utrecht geboren. Hij aanvaardde op 7 mei 1899 het predikambt te Opwierde (Gron.) en vertrok, na deze gemeente ruim 27 jaar te Hebben gediend, op 6 maart 1927 naar Kortgene (Z) waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn eme ritaat op 1 oktober 1942. Na zijn emeri taat was ds Van der Most van Spijk nog werkzaam als hulpprediker te Rijns- burg en daarna te Oegstgeest. AMSTERDAM. In het RAI-ge- bouw te Amsterdam is donderdagoch tend de grote bijeenkomst begonnen van Baptisten uit vele westerse landen ter herdenking van het feit, dat 350 jaar geleden de Engelse ballingen John Smyth en Thomas Helwys te Amsterdam de eerste Baptistenge meente stichtten. Uit deze gemeente zijn later via Engeland en Amerika de Baptistengemeenten over de ge hele wereld gegroeid met thans een gezamenlijk ledental van 23 miljoen. Ds. H. van der Werf uit Emmen, die de leiding van de ochtendbijeenkomst had, sprak een openingswoord. Over de gebeurtenissen in 1609 sprak tijdens de ochtendbijeenkomst de alge meen secretaris van de Baptisten-Unie voor Groot Brittannië en Ierland, dr. Ernest A. Payne uit Londen. In dat jaar, zo vertelde hij, maakte een van de onderscheidene gezelschappen van godsdienstige vluchtelingen uit Enge land zich los uit de bestaande kerkge meenschap en herstelde deze op basis van het doop-op-belijdenis van het per soonlijke geloof. Amsterdam was toen een groot handelscentrum, dat aan de om gewetensvrijheid vervolgden een veilig bestaan bood. De leider van de ze groep, die door bijbelstudie en con tact met de plaatselijke Doopsgezinden tot het inzicht kwam dat niet de kin derdoop doch de doop op Belijdenis ba sis voor de kerkelijke gemeenschap moet zijn, was John Smyth. Deze doop te zichzelf door overgieting en vervol gens een vijftigtal andere personen. Zo was de eerste Engelse Baptistengemeen te gesticht. Ze was volgens dr. Payne niet de eerste. De Baptisten geloven dat de al lereerste gemeente in het Nieuwe Tes tament wordt beschreven. De gevolgen van dit gebeuren in 1609 noemde dr. Payne van de grootste be tekenis voor het gehele christendom. De kleine gemeenschap van Smyth (die later uit berouw over de zelfdoop naar de Doopsgezinden overging) en Helwys (die het werk van Smyth krachtig voortzette) is uitgegroeid tot een we reldwijde gemeenschap van verbazing wekkende grootte. Aan deze bijeenkomst verleenden me dewerking het chr. muziekkorps De Ba zuin uit Groningen onder leiding van Piet Dolk en een aantal zangkoren on der leiding van K. Pieket Weeserik uit Utrecht. De herdenkingsbijeenkomst werd on der meer bijgewoond door de predikant van de Wereld Alliantie der Baptisten (23 miljoen leden in 105 landen), dr. Th. F. Adams uit Richmond in de Ver enigde Staten; dr. E. A. Bell namens de Amerikaanse (vroeger noordelijke) Baptisten Conventie; ds. G. W. Sadler, vertegenwoordiger van de Southern Bap tist Convention in Amerika; dr. J. Nor- denhaug, president van het theologisch Baptisten seminarium te Rüschlikon in Zwitserland en dr. H. Cook, de secre taris van de Europese Baptisten Fede ratie. WAS HET dan geen echt weekeinde, de afgelopen da gen, het leek er toch wel wat op. En de televisieprogramma's wa ren voortreffelijk daarop afge stemd. De Avro zorgde o.m. voor een ge slaagde Perry-Comoshow, en een prima Sportpanorama, waarin vooral de voetbalproblemen der Papoea's op interessante wijze werden belicht. Hoofdschotel vormde op beide avon den t.v.-toneel met een dramatische inslag. Wij aarzelen niet, de eenacter De Veroordeelde, van Patrick Alexan der, een waar meesterstukje te noe men. Suggestief Zijn probleemstelling van de ter dood veroordeelde verzetsstrijder is weliswaar niet nieuw, maar werd suggestief en geloofwaardig uitgewerkt. Regisseur Walter van der Kamp had voor de vertolking een uitstekende be zetting gekozen. Ko van Dijk maakte van zijn rol als verzetsman, die door gewetenloze voorstellen van -de tegen stander aan het weifelen moet worden gebracht, een prachtige, vaak aan grijpende creatie. Zo ook zijn celge noot John Leddy. Bijgeluiden Bijzonder suggestief speelde Max Croiset, als de opportunistische gevan genisdirecteur. De óverigen vulden dit jdrietdl naai1, behoren aan. Jammer Alleen, dat Willy Ruys, overigens zeêr aanvaardbaar als de bulderende bewaker, soms niet hele- maal verstaanbaar was, en dat hin derlijke bijgeluiden in de studio dit boeiende en goed geregisseerde spel wel enige afbreuk deden. S 14 vermist Het t.v.-spel S 14 vermist, dat gister avond op het scherm kwam, gaf minder (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen! televisie vandaag I n Confessionele vereniging in N.H. Lerk vergadert ZEIST. De Confessionele Vereniging in de Nederlands Hervormde Kerk zal op 2 en 3 juni op Woudschoten te Zeist haar jaarvergadering en conferentie hou den onder presidiun van ds. C. M. Lu- teijn van Groningen. Op de algemene vergadering zal de voorzitter een refe-i raat houden over verscheidene actuele zaken. Op de conferentie op dinsdagavond 2 juni zal prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de gem. universiteit te Amsterdam en dr. H. Schroten, her vormd predikant te Rotterdam-Charlois refereren over: Wat moeten wij ver staan onder beroep op Gods Woord? Op woensdagmorgen 3 juni zal prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker, hoogleraar aan de r.u. te Groningen refereren over: De mij ding van het Heilig Avondmaal. Ter jaarvergadering komt onder meer aan de orde de verkiezing van vijf leden van het hoofdbestuur wegens het perio diek aftreden van de heren prof. dr. Th. L. Kaitjema te Groningen. D. van der Kwaak, wethouder van Leiden, J. T. Bagchus te Ede, W. J. van Muiswinkel te Bodegraven en ds. G. F. A. Car- stens, herv. predikant te Spannum. UTRECHT. In geheel Nederland lopen deze maand leden van het C.N.Y. te piekeren op een naam. Van de op brengst van de actie „Dankbaarheid" zal n.l. een rusthuis worden gebouwd. Voor de naamgeving aan dit rusthuis heeft het jubileum-actie-comité een beroep ge- jdaan op de C.N.V.-leden. De vorige week is de naam-actie gestart. Reeds direct kwamen de eerste suggesties binnen. Sindsdien verstrijkt geen dag zonder dat de Posterijen nieuwe namen naur Utrecht brengen, Het ziet er naar uit dat de jury een enorme massa suggesties te be oordelen krijgt. Zelfs per telefoon geven sommigen namen op. Maar dat hebben de comité-leden liever niet in de drukte die de actie „Dankbaarheid" toch al geeft. Tot 31 mei kunnen namen worden in gestuurd. De eerste dagen van juni reeds zal de jury beslissen. De inzender van de uitverkoren naam is, om te beginnen, op 3 juli tijdens de jubileumviering de gast van het C.N.V. in Utrecht. Maar bovendien zal hij (of zij) t.z.t. worden uitgenodigd bij de opening van het rust huis zelf de naamsaanduiding in de gevel van het rusthuis te komen onthul len. „Waarom moet een autoriteit zoiets altijd doen?", zo heeft het jubileum-actie- comité zich afgevraagd. „Het rusthuis is een dankbaarheidsgeschenk van alle C.N.V.-leden. Laten alle leden ook mee denken bij het geven van een naam. Laat een lid het rusthuis openen." Sommige C.N.V.-ers gaven per brief 'n 'naam op. Maar anderen gebruikten daar- voor zeer tot tevredenheid van de j penningmeester, de heer G. Lenderink de blanco ruimte „Mededelingen voor geadresseerle" op postwissels en giro biljetten. Want het is ook mogelijk indi viduele giften rechtstreeks te sturen. Postwissels naar Kr. Nieuwe Gracht 8-10, Utrecht. Girogiften op nr. 156.000, ten name van Jub.-actie „D.E.L.", Utrecht. Op 't ogenblik is reeds meer dan f 15.000 binnen. „Individuele giften en afdrachten van plaatselijke comité's" ver- telde de heer Lenderink. „Doch slechts zes comité's hebben pas het resultaat van hun inzamelingsactie afgedragen. We hebben er 600. Er gaat dus nog heel wat komen. Van sommige plaatsen weten we au dat er behoorlijke bedragen klaar lig gen. Vlissingen moet heel goed zijn". De actie „Dankbaarheid" is opgezet om uitdrukking te geven aan de gevoelens van dc^nk van protestants-christelijk Nederland voor de zegenrijke gevolgen van een halve eeuw Chr. Nationaal Vak verbond. Een rusthuis ergens in Neder land zal het blijvend „Monument van Dankbaarheid" zijn. „Dit wordt géén bejaardentehuis", waarschuwde de heer Lenderink. „Uit sommige van de bin nengekomen naamsuggesties krijgen we de indruk, als zouden enkelen menen dat waarin C.N.V.-leden (jong en oud) op verhaal kunnen komen, wanneer zij op medisch advies rust moeten houden. Hoe groot het rusthuis gaat worden hangt af van de opbrengst van de actie „Dankbaarheid". Een ruwe raming is, dat per zaal ongeveer f 10.000 bijeengebracht moet worden. Daarom die provincies, die f 10.000 of meer bijeenbrengen, in een zaal vernoemd". „Of er kans op een Zeeland-zaal is?" De heer Lenderink knikte. „Gestreefd wordt naar een mi nimum-dankbaarheidsgift van één gulden per lid. En het blijkt zelfs dat verschil lende plaatsen ver boven dit gemiddelde komen." VRIJDAG. Dwars door heel Afri-j ka, van noord naar zuid, loopt de route van de autorally AlgiersKaapstad. I Zestienduizend kilometer, die de deel nemers in ongeveer zes weken o.a. door de Sahara en het Kruger wildpark voeren. Vanavond kunt u een film van ruim een uur over dit auto-evenement op het scherm zien (20.30). Vlaanderen geeft een televisiespel: De rozen van Henri Thayer (20.10). Daarna de filmrubriek Première (21.40). België Frans biedt een concert van Louis Armstrong (20.40) en Enquête chez les vivants (21.25). Van Donald Duck tot Thomas Mann: zo heet een discussie over wat de Duitse jeugd van vandaag leest. Dit programma komt om 20.20 op de Duitse zenders. Een luchtige amuse mentsshow met muziek volgt om 21.00. UTRECHT. In verband met het| door de Sociaal-Economische Raad uit gebrachte advies over lonen, prijzen, hu ren en subsidies belegt het Christelijk Nationaal Vakverbond zaterdag a.s. een nationale kaderbyeenkomst. In deze bij eenkomst zal secretaris B. Roolvink na mens het Verbondsbestuur het C.N.V.' standpunt inzake de te voeren loonpoli tiek en de te nemen maatregelen op het gebied van de huren, prijzen en sub sidies uiteenzetten. Deze nationale kaderbijeenkomst is in de eerste plaats toegankelijk voor afge vaardigden van de besturenbonden, en de overige kaderleden van plaatselijke afdelingen en besturenbonden. Voorzover de plaatsruimte dit toelaat, kunnen leden van de christelijke vakbeweging, die geen functie in afdelingsbestuur of be sturenbond vervullen, eveneens worden toegelaten. De bijeenkomst een eerste landelijke vergadering van veretenwoordigers van Christelijke Besturenbonden wordt ge houden in „Tivoli", Lepelenburg te Utrecht. De aanvangstijd is bepaald op 3 uur. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen! 's-GRAVENHAGE. De classis Mid- delharnis van de Gereformeerde Ge meenten omvat acht kerken, die, nu ds. H. v. Gilst van Middelharnis naar Lis- se vertrokken is, alle vakant zijn. Ds. Van Gilst vervulde namelijk zeven con sulentschappen. De classis Middelhar nis heeft nu besloten zich om hulp te wenden tot de classis Rotterdam. De classis Rotterdam omvat zestien ge meenten en heeft vier predikanten. In dit ressort zijn niet minder dan twaalf vacatures. De zesdelige televisiefilm So weit a'ie Füssen tragen, wordt komend na jaar. opnieuw uitgezonden, op zondag middagen. Dit spannende vervolgver haal over een krijgsgevangene die ont snapt uit Siberië, heeft afgelopen win ter bij het Westduitse publiek de groot ste kijkdichtheid! geboekt. radio vandaag 1 VRIJDAG. Hangmat (18.20) en Tip Top Taptoe (18.45) daar is de lichte muziek vanavond wel mee be keken. De Hilversumse programma coördinatie is weer eens zoek. Een paar programma's van lichte klanken uit het buitenland: 19.35 Brussel III (198 m); 21.00 Duitsland (309,430 m); 22.20 Hessen (506 m). Voor een belangrijk hoorspel zorgt de VPRO: Ik dien, naar de gelijkna mige roman van Herman Teirlinck (20.45, Hilv. 2). De Russische componist Tsje- repiün, die nog muzikaal leider van het Diaghilef- ballet in Parijs is geweest en Moes- sorgki's opera De jaarmarkt van Sórotsjinski vol tooide, heeft vele kamermuziek werken gecompo neerd, die men zelden meer te A'a?zav<w/vsr<=7Ts>/ horen krijgt. Tot deze groep werken behoren zes kwartetten voor vier hoorns, die u vanmiddag kunt horen in een uitvoering door de hoornisten Adriaan Woudenberg, Marinus Cla- rijs, Sijmen van Brederode en Gerben Sikkema. Om 14.40 (Hilv. 2) begint dit recital met een Suite voor vier hoorns van Bozza. Een uitzending in het kader van het Nederlands-Belgisch Cultureel Accoord brengt om 20.05 (Hilv. 2) een concert uit de Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam met werken van Bach, PurcV en Monteverdi. reden tot enthousiasme. De „oudere" kijkers zullen zich ongetwijfeld nog de succesvolle opvoering 'van dit stuk in 1956 herinneren. Daarom was was het op zichzelf een gelukkige gedachte van de NCRV dit spel nog eens zij het in enigszins gewijzigde bezetting te herhalen voor een kijkerschare, die inmiddels ongeveer tot een zevenvoud is toege nomen. De dramatische spanning in de ge zonken duikboot leek ons echter muider tastbaar dan drie jaar geleden; dit niettegenstaande het feit, dat de drie hoofdrolvertolkers Maxim Hamel, Henk van Ulsen en Herbert Joeks ook nu van de partij waren. Minder geladen Het kwam ons voor, dat de opvoe ring werd beïnvloed door het besef, dat het geen directe uitzending betrof, maar een telerecording, wat vaak de artistieke geladenheid nadelig beïn vloedt. Het decor, waartegen het geheel werd geprojecteerd, was uitstekend. De in het begin vaak moeilijk verstaanbare passages, en de uitgesproken slechte kwaliteit van de telerecording kwamen het geheel niet ten goede. Maar goed, degenen die dit stuk voor het eerst zagen, zullen het toch hebben gewaar deerd. Gert Stempher (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen! kritisch bekeken- Gisteravond hoordeiï wij een hi'cuwe aflevering van Humoreske, vier varia ties op een thema. Ditmaal werd als thema het onderwerp Daar sta je dan, opgegeven aan actrice Mary Dressel- huys, de schrijver-onderwijzer John O'Mill, violist Theo Olof en quizmiss Mies Bouman. Het is een kostelijke uitzending ge worden, omdat ö'itmaal mensen iets uit hun eigen loopbaan kwamen ver- telllen over zaken, waar zij vertrouwd mee waren. Over het algemeen is de serie Hu moreske ons niet meegevallen. De keuze van veelal humoristische mede werkers wekte verwachtingen, die ech ter zelden werden beantwoord. De kunst van improviseren is dan ook niet iedereen vertrouwd'. Gisteravond was een gunstige uitzondering. Ingez. med.-advertentie Van Nelle bestellen! programma's 1 1 In het kort] ZATERDAG 9 MEI j RADIO HILVERSUM I 402 m ochtend Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 i V- 7.40 Gram; 7.45 Morgense- v'V'tUrg kal: 8-m) Nvvs= 8-15 Gram; ,,d'J'rOUW <9'35-9.40 Waterst); 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben ie zestig?11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram, middag 13.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Prome nade ork en sol; 12,50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d Sas Ir d.' jeu6d"' >410 Amus muz;' 14.45 Kron v letteren en kunsten; 15.20 Pianospel; 15.40 Boekbespr; 15.50 De schoonheid v h Gregoriaans; 16.20 V d )®uSd;T 16,50 Gram- 17.00 Engelse les- 17.20 Lichte muz; 17.40 Amus muz. avond «1?n00TrJSur" "eekoverz; ls.io Strijkork; 18.30 V. d. jeugd; 18.45 Van klanten eii ioa?» caus: 19'00 Nws: 19.10 Act; H'?! Lichtbaken, caus; 19.45 Philh ork; ™3 Caus: 22-°5 Amus muz, 22.35 Wij luiden de zondag in, aan- ,^rndgebeS, en uturS kal; 23.00 Nws, 23.15 Nws m Esperanto; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend Tï°,.N^s: 7'10 Gym; '-20 Gram; 8.00 Nws, 8.18 Gram; 8.50 V. d. vrouw; ym v' d- vrouw; 9.10 Gram. VPRO; >0.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d huisvr: 10.45 Lichte muz; 11.15 Buitenl weekoverz; 11.30 Pianorecital. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Jazz- muz; 13.40 Sportnws; 14.05 V. d. jeugd- 14.40 Harmonie-ork: 15.05 Van de wieg tot het graf, caus; 15.20 Kamerork en sol; 16.10 Sportfeest; 16.20 Boekenwijsheid; 16.40 Meisjeskoor; 17.00 Nieuwe gram; 17.30 Act. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Jazzmuz; 18.35 Muziek-kiosk; 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus; 19.40 In Bijbelland, caus; 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Thuis best? schets; 20.13 Gevar progr; 21.30 Socialis tisch comm; 21.45 Nieuwe gram; 22.00 Dansmuz; 22.35 Opsporing verzocht; 23.15 Nws; 23.30—24.00 Gram. TELEVISIE avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO: 20.20 Beelden uit de jaren 1912—1913; 20.35 Zo zijn ze; 21.10 Dansork; 21.45 Film- progr; 22.10 Epiloog. (Ingez. med.-advertentie) Van N«lle bestellen!

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9