Tijd van droom zoete voorbij RUIM HALF MILJOEN VOOR EEN PICASSO Geen latijn J meer voor Oxford Zomerzegels in de put Weinig veranderde resultaten bij Van BerkeFs Patent Vallend toestel miste stadion Complot tegen premier van Portugal ontdekt Achter de schermen van de Britse Labourpartij Flessenpost bracht geen romance Wij zijn nodig Vrijdag 8 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 STAATSSECRETARIS DRS. VAN DER BEUGEL OVER EUROPESE GEMEENSCHAP: Minister Klompé op de wereldvrijgezellendag Bestuursleden Oost en West kregen onderscheiding Brits vliegtuig had geheimen Havenstaking in Willemstad geëindigd Tibetanen melden een overwinning MYSTERIEUZE GEDRAGINGEN VAN IRAK MET VLIEGTUIG Geen gratie voor Ronald Marwood Generaal Foulkes in Wageningen Vreugde en woede om volkslied Frankrijk krijgt zijn atoom onderzeeër D i i Rijkswaterstaat neemt Keeord aantal orders voor! J.„ rijksweg 15 onder handen Verdrag V.S.-Nedetland over opleiding kernwapens Telefoonkabel door Stille Zuidzee Twee maanden hield regering het geheim: Luisterspel van H. Teirlinck Tv-distributie mogelijk maar niet exploitabel Nieuw revalidatiecentrum voor blinden Westduitse industrie AANEENSCHAKELING VAN INTRIGES 49 opgelegde schepen eenschakeling van bittere ge vechten achter de schermen, in- in Nederland WARENHUIZEN REBOET VOOR VROEGTIJDIGE UITVERKOOP Drie kwart eeuw bij dezelfde firma Trein greep arbeider Londense première van Anne Franks Dagboek HENGELO (A.N.P.) Nederland zal met de grootst mogelijke hardnekkigheid zijn belangen in de Europese gemeenschap moeten gaan verdedigen. De balans zal meer moeten doorslaan naar de verdediging van het reële belang. Er zal wat minder gedroomd moeten worden en met energie moeten worden getracht de kleur te handhaven. Deze waarschuwing werd woensdag middag door de gewezen staatssecre taris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel, uitgesproken in een vergadering van het Economisch-tech- nologisch instituut Overijssel. Met klem betoogde hij in een rede, dat de tijd van zoet dromen over de Europese eenheid voorbij is. Wat kwam ervan terecht? De heer Van der Beugel ging eens na wat er van terecht is gekomen van Van onze correpondent KOPENHAGEN. De achttienja rige Haagse elektricien Abraham Jouvenaar is helemaal naar Tjaere- borg in Denemarken gereisd, om het meisje te ontmoeten, dat zijn fles senpost had beantwoord. Karen Kusk heet dat meisje en zij is zeventien jaar. x In september van het vorig jaar was Abraham Jouvenaar zeeman. In de Golf van Biscaye wierp hij, bij wijze van grap, een whisky fles over boord, waarin hij zijn foto, zijn naam en zijn adres had gestopt. Een half jaar later wandelde Ka ren Kusk langs liet strand van West- Jutland en zij vond de fles. Sinds dien schrijven beide jongelui elkaai'. Dezer dagen klopte Abraham on verwacht bij Karen aan. Hij kwam vragen waarom Karen de laatste tijd niet meer zo geregeld schreef. In Denemarken heeft zijn bezoek nogal opzien gebaard, temeer omdat Abra ham voor een paar maanden een vaste aanstelling heeft gekregen als visser in het Westjutlandse stadje Esbjerg. Abraham en Karen zijn kwaad over al die drukte. Er is helemaal geen sprake van een romance", wij zijn alleen maar goede vrienden ge worden, zeggen zij. de drie veronderstellingen waarmee Nederland indertijd de Euromarkt is ingegaan. De eerste veronderstelling was dat de gemeenschappelijke markt zou worden gevolgd door een vrijhan delszone. Maar die is er niet gekomen en ook over de naaste toekomst hoeft men zich niet al te veel illusies te maken, aldus de heer Van der Beugel. Daarvoor draait de gemeenschap thans teveel om de condities van één partner. Een andere veronderstelling was in dertijd dat het Duitse liberalisme het Franse protectionisme in evenwicht zou houden. Maar wat gebeurde er? De Frans-Duitse controverse sloeg om in een Frans-Duitse as in het Kleine Europa. Frankrijk streeft er daarbij naar weer een grote mogendheid te worden. Politieke factoren hebben derhalve het veronderstelde evenwicht onmogelijk gemaakt. Als derde veronderstelling noemde de heer Van der Beugel, dat de Euro pese commissie ook de belangen van de kleine partners zou behartigen. De commissie heeft de prioriteiten even wel op andere zaken gelegd. Typerend voor de huidige situatie achtte hij de kolencrisis. Zolang alles naar wens ging functioneerde de Kolen- en staalgemeenschap uit stekend. Maar nu er een crisis is, draait ook daar alles meer om Duits land en Frankrijk, zo zei hij. UTRECHT. Maandagochtend zal de directeur-generaal van de PTT in een bouwput in het Haringvliet de eerste serie zomerpostzegels 1959 te koop aanbieden. Deze symbolische handeling vormt het begin van de actie zomerpost zegels, die tot 27 juni zal duren. Als eerste verkoopplaats is een bouw put gekozen, omdat de zegels, die ont worpen zijn door Lex Horn, alle afbeel dingen vertonen van het Deltaplan. Een serie bestaat uit een postzegel van vier, zes, acht, twaalf en dertig cent, respectievelijk met een toeslag van vier, vier, vier, negen en negen cent. De zegels zijn geldig tot en met 31 de cember 1960. Tijdens de actie zullen ook prentbrief kaarten worden aangeboden, die even eens door Lex Horn zijn ontworpen. Een serie van vijf stuks kost 75 cent. DEN HAAG. Jhr. rar. W. W. Feith en de heer J. D. Daubanton zijn door de Koninklijke vereniging Oost en West onderscheiden met de gouden legpen- ning. Zij zijn beiden meer dan 25 jaar voor- zittel'^ van respectievelijk de afdelingen Gronfngen en Rotterdam van de vere niging. De heren C. Varkevisser én P. C. Woudsma, beiden meer dan 25 jaar bestuurslid van respectievelijk de afdelingen Nijmegen en Haarlem, kre gen de zilveren legpenning. Van onze correspondent NICOSIA. - Zware verkenningsvlieg tuigen van de RAF hebben gisteren de gehele dag in sneeuwstormen boven Oost-Turkije gevlogen om de bijna ge heel uitgeputte groep van zeventien leden van het RAF-bergreddingsteam te schaduwen, die zeven dagen lang in de bergen hebben doorgebracht om wrakstukken te redden van het Britse transportvliegtuig, dat daar op weg naar Woomera neerstortte. Het blijkt nu, dat de geheime lading van zeven ton raketonderdelen zó kostbaar en geheim is geweest, dat sedert het wrak werd gevonden straal jagers van de Turkse luchtmacht op Brits verzoek doorlopend een „para plu" hebben gevormd boven het ter- ren van de ramp om te voorkomen, dat vliegtuigen van achter hpt ijzeren gor dijn, slechts enkele tientallen kilome ters verder, foto's zouden nemen. UTRECHT (A.N.P.) In de gebouwen van het provinciaal Utrechts elektrici teitsbedrijf is gisteravond omstreeks negen uur een generator uit elkaar ge sprongen. Er volgde een felle uitslaande brand die door de Utrechtse brandweer binnen twintig minuten werd geblust. In de machinehal ontstond een ravage en er kwam een storing op het electrici- teitsnet. TAIPEH (AP). Volgens het officiële) persbureau van nationalistisch China! hebben de Tibetaanse vrijheidsstrijders een overwinning behaald op de Chinese troepen bij gevechten in het zuiden van Tibet. Tot de doden aan Chinese zijde zou een generaal behoren. Het gevecht heeft plaatsgehad op 29 en 30 april. ROTTERDAM. Omstreeks half tien hedenmorgen zal op de opbouw van het bij de RDM in aanbouw zijnde s.s. Rot- terdam de 23 meter hoge radarmast worden geplaatst. De mast is geheel uit aluminium vervaardigd en heeft aan de basis een druppelvorm. Aan de radarmast bevindt zich, 45 me ter boven de waterspiegel, een bordes waarop de „radar-scanner" is opgesteld. De mast dient tevens voor de bevesti ging van antennes, lichtsignalen en vlaggelijnen. Van onze correspondent BAGDAD (A.P.). De Iraakse auto riteiten hebben gisteren een Italiaans lijnvliegtuig vrijgegeven, nadat zij het meer dan een etmaal zonder opgave van redenen hadden vastgehouden. Volgens berichten uit Teheran had het toestel geschenken aan boord van de sjah van Perzië, bestemd voor de ko ningshuizen van Nederland, Zweden en Denemarken. DEN HAAG. WILLEMSTAD (ANP) De havensta- n„ [king in Willemstad' op Curasao is geëin- v. P?" digd. Een commissie van bemiddeling, Van onze correspondent LONDEN De Britse minister van binnenlandse zaken, Butler, heeft be kend gemaakt dat hij geen termen aanwezig acht om koningin Elizabeth te adviseren gebruik te maken van haar recht om gratie te verlenen aan Ronald Marwood, een 25-jarige En gelsman. die ter dood is veroordeeld wegens moord op een politieagent. Het opzettelijk doden van een agent is een van de misdaden die in Engeland nog worden gestraft met ophanging. Voor andere soorten moord luidt het vonnis eveneens de doodstraf, maar deze wordt dan niet ten uitvoer ge bracht. Er is van de zijde van de geestelijk heid zowel als door het publiek hevig gepleit voor gratie in dit geval. Mi nister Butler heeft echter geen rede nen gevonden voor gratie, zodat Mar wood vanochtend zal worden opgehan gen. Dinsdag heeft Marwoods vrouw hem voor het laatst bezocht. Mar wood had haar daarna via een gees telijke laten weten dat hij geen ver der bezoek wenste wanneer hem geen gratie verleend zou worden. heeft de vrijgezellen hard nodig. De|die het vertrouwen had van zowel dè maatschappij zou zonder vrijgezellen eigenlijk onmogelijk zijn. Dit zei gis termiddag de enige vrijgezel in onze (demissionaire) regering, de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Zij sprak tot een Kurzaal vol met vrijgezellen, die gis teren in Scheveningen de Wereldvrij gezellendag vierden. De minister dacht in haar toespraak eigenlijk meer een overpeinzing, zei zijzelf aan verpleegster, maatschap- pelijke werksters, aan allen die in on derontwikkelde gebieden werk verrich- iten en in het algemeen allen die op een jof ander gebied pionierarbeid verrichten en daarmee een zeker persoonlijk risi- ico aanvaarden. De wereldvrijgezellendag met toespraken, feestmaal en bal tot midder nacht was georganiseerd door de Ne derlandse vrijgezellenbond, die gisteren ook nog het eerste lustrum van de Haag se afdeling van de bond vierde. Het Eerste Kamerlid ftir. J- de Wil- geningen. de sprak er over de vrijgezellenbelas ting en kwam tot de conclusie dat de overheid de vrijgezel laat meebetalen voor typische gezinslasten. De vrijge- gezel wordt fiscaal onrechtvaardig be handeld, besloot hij. vakbonden als de stakers, heeft de her vatting van het werk tot stand gebracht. De verdere ontwikkeling zal echter nog afhangen van besprekingen, die de com missie van bemiddeling gaat voeren met de scheepvaartvereniging Curaïao. Eigen nieuwsdienst WAGENINGEN De opperbevelheb ber van het Canadese leger, generaal Charles Foulkes, die in 1945 in Wage ningen de onderhandelingen heeft geleid, die hebben gevoerd tot de capitulatie van de Duitsers, heeft woensdagmid dag een kort bezoek gebracht aan Wa- Hij was met zijn vrouw en zoon op weg van Brussel naar Londen en wilde van de gelegenheid gebruik maken zijn zoon in aanraking te brengen met de achtergrond van de historische gebeurte nissen op 5 mei 1945. LONDEN (Reuter, V.P.l.) Het Italiaanse voetbalelftal, dat woensdag in het stadion van Wembley opgesteld stond voor de met veel spanning ver wachte wedstrijd tegen Enge land, luisterde geamuseerd toen de Engelse militaire kapel het verkeerdeItaliaanse volkslied speelde. Inplaats van Inno di Mameli, werd met veel overgave het oude Italiaanse monarchistische lied, Marcia Reale, gespeeld. Miljoenen Italiaanse radio luisteraars sprongen op dat ogenblik van hun stoel en be gonnen verhitte debatten. De monarchisten, waarvan er in Italië nog vele zijn, waren door het dolle heen van vreugde; hun leider, signor Renato Marmiroli, heeft direct bekendgemaakt dat hij naar Londen zal gaan om de onfortuinlijke dirigent persoon lijk te bedanken en om in Hyde Park de Engelsen toe te spreken over de noodzaak van een monarchistische herleving in Europa. In republikeinse kringen in Italië is de Britse vergissing echter als een belediging opge vat, en parlementsleden hebben deregering reeds verzocht een protest in Londen in te dienen. De Engelsen zitten zeer in hun maag met het geval; zij hebben zich op alle mogelijke wijzen uitgeput in verontschul digingen en verklaringen van het misverstand. Het regiment waartoe de kapel behoort was vorige zomer ge legerd in Noord-Afrika en op Cyprus, juist in de tijd dat het nieuwe Italiaanse volkslied per legerorder werd voorgeschre ven; deze legerorder is daar toen waarschijnlijk over het hoofd gezien. Het vliegtuig was een de-6b van de Alitalia, met 17 passagiers aan boord op weg van Teheran naar Rome. De gezagvoerder verklaarde ó'at hij bevel tot landen had gekregen van de autoriteiten op het vliegveld van Bag dad; hij had dit bevel direct opgevolgd'. Hij beschikte niet over een speciale ver gunning om over Irak te vliegen, doch had op het vliegveld van Teheran een circulaire gelezen waarin werd meege deeld ó'at het vliegveld' van Bagdad van 's morgens zes uur tot 's avonds zes uur geopend was; hieruit had hij opge maakt dat het toegestaan was overdag over Irak te vliegen. Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben de laatste twee maanden voor iedere vlucht' over Irak steed's opnieuw een speciale vergunning moeten aanvra gen; de lijnvliegtuigen van Alitalia vlie gen op hun route van Teheran naar Rome gewoonlijk om Irak heen. Nadat het Italiaanse vliegtuig op het vliegveld van Bagdad was geland, werd het ogenblikkelijk omringd door soldaten. De boorefpapieren en de paspoorten van de passagiers werden in beslag geno men. De passagiers en de bemanning werden naar een hotel gebracht, waar zij onder huisarrest bleven; het werd hun vebboden uit te gaan. Van onze correspondent PARIJS. Te Washington is een Amerikaans-Franse overeenkomst on dertekend krachtens welke de Ver enigde Staten Frankrijk in staat zul len stellen een door kernenergie voort gestuwde onderzeeboot te bouwen en in gebruik te nemen. De Verenigde Staten zullen Frankrijk 440 kg ver rijkt uranium leveren dat als brand stof voor de kerngenerator van de on derzeeboot zal dienen. Die voorraad is ook voldoende voor het nemen van proeven. Het zal ook niet lang meer duren eer Frankrijk de beschikking heeft over zijn eigen atoomwapens. In de Sahara wordt alles in gereedheid gebracht voor de eerste beproeving van een Franse atoombom. Een legertje mili tairen en technici bouwt daar alle nodige installaties. Er woont natuurlijk niemand in de buurt; niettemin is de Franse regering bereid, de levens, eigendommen en ge zondheid van ieder te garanderen die in de buurt mocht zijn wanneer de bom tot ontploffing wordt gebracht. De Fransen zijn er absoluut zeker van, dat er een minimum aan radio-actieve afvalstoffen vrij zal komen. LONDEN In de statige veilingzaal Sotheby's te Londen is woensdag het schilderij „La belle hollandaise", een naakt uit Picasso's jonge jaren, ver kocht voor 55.000 pond sterling. Dat is het hoogste bedrag, dat ooit voor een werk van een nog levend kunstenaar werd betaald. Drie van Picasso's schilderijen gingen naar een bleke, verlegen Australiër, die nog nooit eerder op een veiling had ge kocht. Nu echter versloeg hij enkele van de grootste kunsthandelaren uit de wereld. Het was de 42-jarige vertegenwoordi ger van de Australische staat Queens land, David Muir. Namens zijn regering moest hij de schilderijen in handen zien te krijgen voor het museum van zijn land. Terwijl honderden toeschouwers hun adem inhielden en het zweet de heer Muir van het voorhoofd stroomde, deed hij tenslotte het laatste bod: 55.000 pond sterling voor La belle hollandaise. De gehele veiling bracht 393.813 pond I sterling op. Dat is op één na het hoogste bedrag, dat ooit is gehaald. Het hoogste bedrag werd vorig jaar genoteerd, toen in oktober de beroemde Goldschmidt- collectie in Londen binnen het half uur voor 781.000 pond sterling van de hand ging. De Australiër kocht van Picasso ook een pentekening „Vrouw met parasol aan strand" voor 4200 pond en een aquarel van een mannenkop voor 4.000 pond. Nog niet tevreden Daarmee was de heer Muir echter nog lang niet tevreden. Hij kocht verder: Drie balletdanseressen van Degas voor 22.000 pond, twee kinderkopjes van Renoir voor 7.000 en een meisjeskopje van Toulouse Lautrec voor 6.000 pond. Er werd zwaar geboden, maar niet voor alle schilderijen. Terwijl bij de veiling van de Goldschmidtcollectie een Cézanne 220.000 pond opbracht, haalde een zelfportret van die meester nu maar 32.000 pond. Veilingmeester Peter Wilson keek heel beteuterd en herhaalde dat laatste bod verscheidene malen. Na afloop van de veiling zei David Muir: „Ik was eerst van plan een bod te doen op alle twaalf schilderijen, die majoor Rubin op de veiling had inge bracht. Maar men had mij gewaar schuwd, dat ik zwaar beconcurreerd zou worden voor het Pieasso-meisje en daar om durfde ik mijn budget niet te vroeg verspelen aan de schilderijen die eerder aan de man werden gebracht. Ik werd echt bang toen het bod boven de 30.000 ging en ik beefde als een rietje toen wij bij de 50.000 kwamen, maar ge lukkig werd mijn land er de eigenaar van. CARDIFF (Reuter). Een groet uit de lucht door een tweemotorig vliegtuig aan een tentoonstelling in de stad Cardiff in Wales is in een ramp geëindigd. Het toestel stortte neet'. Vier inzittenden kwamen om het ieven een vijfde is met ernstige brandwon den in een ziekenhuis opgenomen. Het vliegtuig stortte neer op een bestel auto en vloog in brand. De piloot kon nog juist vermijden dat zijn toestel in het plaatselijke sta dion terecht kwam. waar 600 school jongens spoijwedstrjden bijwoonden. Gillend van angst zochten de jongens dekking onder hun banken, toen het vliegtuig laag over het stadion scheer de. Men kreeg de indruk dat de piloot probeerde een noodlanding in het sta dion uit te voeren. Toen hij zag dat het vol kinderen was, gaf hij dat voornemen blijkbaar op. ROTTERDAM De omzetten in 1958 van de Maatschappij Van Berkei's Patent ad 81,4 (v.j. 82,7) miljoen lieten na aftrek van kosten ad 71,1 72,6) mil- jóen een voordelig saldo van 10,3 10.1) miljoen Na afschrijvingen van 2.1 1,9) miljoen resteert een onver anderde bedrijfswinst van 8,2 miljoen. Als saldo winst blijft na belastingen en andere voorzieningen 3,4 2,5) mil- joen, waaruit een onveranderd dividend van 12 pet. wordt voorgesteld. Door con- j versie van obligaties on een aandelen- emissie is het kapitaal verhoogd van 12.258.000 tot 17.087.000. Het minder gunstige conjunctuurver loop beïnvloedde in de eerste maanden van 1958 de resultaten in verscheidene landen. De ne-'—hand veelal ingetreden verbetering kon worden benut om in deze landen de 'emitgang t.o.v. 1957 weer enigszins in te lopen. Tegenover deze landen met lagere winst staan an dere met verb de resultaten. Dé total- omz aan derden zou in gul dens een toeneming hebben getoond, ware het niet dat enkele per eind de cember 1958 aanzienlijk verlaagde om- rekeningkoersen het eindcijfer ongunstig hebben beïnvloed. Hetzelfde geldt voor de bedrijfswinst. In het algemeen werd bij de verkoop meer weerstand ondervonden. De ver grote inspanning in verschillende lan den ging gepaard met hogere kosten of terugnameprijzen voor gebruikte artike len. die de winstmarge verkleinden. De fabrikanten waren goed van werk voor zien. In het lopende jaar is de gang van za ken bevredigend. PARIJS (UPI). Binnenkort zul len de Verenigde Staten aan Neder land inlichtingen verstrekken over het gereedmaken en afvuren van raketten met kernlading. Dat is gisteren op het hoofdkwartier van de Navo bekend gemaakt. Ook met West-Duitsland, Grieken land en Turkije hebben de Verenigde Staten een dergelijk verdrag gesloten. Overeenkomstige verdragen met an dere landen in de Navo zijn in de maak. De overeenkomsten vloeien voort uit het besluit van de Navo van mei 1957 dat de Noordatlantische strijdkrachten van moderne wapens zouden worden voorzien. Het is niet bekend of de te verstrek ken inlichtingen en de oefening van militairen in het omgaan met de kern- ladingen ook inhoudt dat kernwapens naar de landen in kwestie zullen wor-i den gezonden. TOKIO (Reuter). Particuliere tele- foonondernemingen in Amerika en Ja pan zullen voor gezamenlijke rekening een onderzeese telefoonkabel leggen tus sen Japan en Hawaii. Het zal de lang ste telefoonkabel ter wereld worden: de afstand tussen Japan en Hawaii is ruim 5400 kilometer. Tot nu toe was de trans atlantische kabel, met ruim 4000 kilo meter, de langste. De aanleg van de nieuwe verbinding zal bijna 150 miljoen gulden kosten. LISSABON (Reuter) Twee maan den lang heeft de Portugese regering geheim weten te houden dat er in maart van dit jaar een complot tegen het bewind van de 70-jarige premier Sala- zar onschadelijk is gemaakt. Een en dertig mensen zijn in verband daarmee gearresteerd; onder hen bevinden zich negen offiqieren. Behalve communisten zouden ook aan hangers van de oppositiepartij die aan de jongste presidentsverkiezingen heeft deelgenomen, tegen de regering heb ben samengespannen Dit werd donder dag tijdens een interview onthuld door de Portugese minister van binnenlandse zaken, kolonel Arnaldo Schulz. Het was de bedoeling van de samen zweerders de indruk te wekken, dat er een revolutionaire stemming heerst in het land. Er zouden duidelijke aan wijzingen zijn dat generaal Delgado, de bij de verkiezingen voor het presi dentschap veslagen kandidaat van de oppositie, bij het complot betrokken was. Delgado geniet thans asiel in Brazilië. Hij vond het in Portugal blijkbaar te onveilig voor zijn persoon. Tijdens de verkiezingscampagne had men hem willen arresteren, heeft Delgado des tijds verklaard. Na de verkiezingen is hij op nonactief gesteld. „Niet nodeloos" Het politieke fanatisme van de zg. oppo sitie heeft met inspiratie van de com munisten bijgedragen tot de samen zwering, aldus minister Schulz. De regering heeft haar zonder incidenten kunnen oprollen en het bestaan ervan geheim gehouden „om het onderzoek niet te storen en om de bevolking niet nodeloos ongrust te maken over iets dat uiteindelijk niet is gebeurd." Volgens kolonel Schulz is het oogmerk van diegenen die generaal Delgado hebben aangeraden asiel te vragen, het veroorzaken van een conflict met Brazilië. Delgado was de eerste kandidaat van een oppositiepartij sinds 1928 die een ver kiezingscampagne tot het einde toe heeft gevoerd. ~VTANAVONO wordt door de VPRO een hoorspelbewerking uitgezonden van Herman Teirlinck's toneelspel Ik dien (20.45 u.). v De nu tachtigjarige Vlaamse schrij ver Herman Teirlinck is na Heyer- mans de belangrijkste vernieuwer in onze toneelliteratuur geweest. Was Heyermans een voorman van het naturalisme (in zijn beste werk tenminste), Heirlinck heeft met zijn Vertraagde Film en met Ik Dien de revolutionaire toneelvorm van het ex pressionisme in ons land geïntrodu ceerd', met een vrijheid in scenische afwisseling waarin de invloed van de film ook is waar te nemen. Ik Dien behandelt de eeuwenoude geschiedenis van de non Beatrijs d'ie door de Duivel wordt verlokt en het zondige leven ingaat. Als ze dertien jaar later echter vol berouw naar baai- klooster terugkeert, blijkt dat niemand haar gemist heeft, omdat de Heilige Maagd Maria die tijd haar plaats had ingenomen. Het stuk stamt uit 1925, en Sn 1958 gaf de Belgische nationale omroep aan de schrijver de opdracht er een hoor spelbewerking van te maken ter mede dinging naar de Prix Italia. Deze be werking wordt vanavond' uitgezonden. A\' televisiedistributie kan voorlopig geen sprake zijn, aldus is van de zijde van PTT verklaard. Technisch is het mogelijk, vier tv- programma's via een distributiekanaal in de. huiskamers te brengen. Maar omdat overneming van buitenlandse programma's veel te duur zou worden, zou men zich toch moeten beperken tot het Nederlandse programma. Heruitzenden van buitenlandse pro gramma's door regionale zendertjes I* eveneens uitgesloten, aldus PTT. Hier aan zitten te grote problemen vast wat betreft de beschikbare golflengten en de auteursrechten. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De revalidatie van mensen, die op latere leeftijd blind ge worden zijn, zal in de toekomst worden geconcentreerd in één revalidatiecen trum. Tot nu toe verzorgden vier ver schillende instellingen dit werk. Het nieuwe centrum zal worden onder gebracht in het landhuis De S.chansen- berg te Loenen, dat de Stichting alge mene en individuele blindenbelangen heeft gehuurd. Verschillende instellin gen voor blinden werkten samen bij het tot stand komen van het centrum. D „1. - 1 Lr [het boek afgeschilderd als een in zich DOCK vail JOUllldllSt zeIf gekeerde, maar vastberaden figuur. LONDEN (Reuter) BONN Ass.Pr.) De Westduitse industrie heeft in maart een record aantal orders geboekt. Indien de index van de orders voor 1954 op 100 wordt gesteld, dan was dit cijfer voor maart 161 (v.j. 138) en 143 voor februari 1959. Vergeleken bij maart 1958 zijn de buitenlandse orders met 22 pet. geste gen. Van onze correspondent LONDEN. De ge leerde heren van de uni versiteit te Oxford heb ben na felle strijd, met 249 tegen 244 stemmen besloten om het Latijn af te schaffen als vak voor het toelatingsexamen. In Engeland doet men name lijk geen eindexamen van de middelbare school, maar toelatingsexamen tot een van de colleges van de universiteit Een motie weid aanvaard om Duits ol Russisch als alterna- tiel vak te doen gelden. De verdedigers van het voorstel verklaarden dat zij niet vijandig stonden ten opzichte van de oude talen, maar dat zij het Latijn op deze hoogte „met een cultureel pro ces' vonden Volgens hen zou het Latijn misschien zelfs populairder worden onder de scholieren als het niet gedwongen vak was. Hun tegenstanders, die het er niet bij laten zitten, zijn van mening, dat indien Oxford het Latijn niet langer als gedwongen vak voor het toelatingsexamen eist, hel ook op de middelbare scholen zal uitsterven en een erfenis van duizend jaar verloren zal zijn." De str(jd in het college van de hoofden van col leges, professoren, bui tengewone hoogleraren, AMSTERDAM. Op 1 april waren in Nederland 49 schepen opgelegd tegen 51 op 1 maart en 53 op 1 februari van dit jaar. Hiervan waren 43 voor droge la ding en zes tankers. Van het totaal wa ren negentien Nederlandse schepen en dertig buitenlandse. Op 1 april waren bovendien te Singa en lectoren was hevig Lang werd gedebatteerd tot de vice-kanselier ..fiat scrutinium" zei (laten onze stemmen geteld worden) Door twee deuren, de een met opschrift placet (ja) en de andere non placet (neen) gingen de hoogleraren naar buiten, met bovengenoemde uit slag: fabula quae puero omni placeat, oftewel, een verhaal dat iedere school jongen mooi zal vinden. Kwade tongen beweer den echter dat het Latijn van verscheidene profs niet al te best was en dat zij zich in de deur ver gisten. Eigen nieuwsdienst HARDINXVELD-GIESSENDAM. Rijkswaterstaat heeft voor dit jaar grote plannen met rijksweg 15, waar op het verkeer in de richting Duits land steeds drukker wordt. Men is bezig de weg tot Tiel door te trekken en de plannen om een tweede rijbaan aan te leggen zijn in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Onder de gemeente Hardinxveld-Gies- sendam werkt men aan het grondwerk voor een viaduct, dat een berucht kruis punt zal overbruggen. Als dit op alle verkeer berekende via duct gereed is, zal een schakel gereed zijn gekomen in het lokale verkeer tus sen Boven-Hardinxveld en Giessenburg en Giessendam. Tot dusver wordt dat verkeer geremd door het geringe draag-, vermogen van een van 1885 daterend bruggetje over het Kanaal van Steenen-- hoek. Deze ..Huibjesbrug" heeft een ophaal- DEN HAAG. Twee grote wa- baar gedeelte, dat als een katterug om- renhuizen in Den Haag zijn woens- hoog staat. Zelfs als er een fietser over dagochtend beboet omdat zij begin rijdt protesteertde brug. piepend en rin- januari de wet op de uitverkopen Zijn integriteit was boven elke twijfel Een aan-verheven, maar hij heeft volgens de schrijver fouten gémaakt die zijn partij op grote verliezen zijn komen te staan. triges en ruzies tussen de hoogste leiders, dat is het beeld dat op rijst uit een boek over de geschie denis van de Britse Labourpartij na de oorlog, dat vandaag in Lon den verschijnt. The road to Brighton Pier, luidt de ti- porè opgelegd 27 Nederlandse schepen, j tel van dit boek dat geschreven is door waaronder vijf tankers, en in Antwerpen: Leslie Hunter, een Brits politiek journa- twee Nederlandse tankers. list. Clement Attlee, premier van Enge- De tonnenmaat van de op 1 april op-Hands eerste socialistische regering, die gelegde schepen was 253.400 brt. in 1945 aan de macht kwam. wordt in Eigen nieuwsdienst kelend mei kettingen. Deze brug mag niet worden verw j- derd. Een oude overeenkomst met de polder Hardinxveld zegt dat de Linge- uitwatering hier een „sufficante brug" moet onderhouden. Van een vaste oever verbinding kan geen sprake zijn, omdat ..brugwachter" De Bruin nog ten hoog ste vijf keer per jaar de hefinstallatie moet bedienen om een schip door te laten ten gerieve van de ingelanden, die in deze buurt grienden hebben en het hout per schip vervoeren. Van nor maal scheepvaartverkeer is geen spra ke: het kanaal is slechts gegraven voor de afwatering van de Linge. zouden hebben overtreden Tegen hel ene warenhuis in Den Haag eiste de officier van justitie een boete van tienduizend gulden. Hij nam het warenhuis de actie zeer kwalijk en meende een duidelijk voorbeeldige straf te moeten vorderen. De verdediger mr. H. F. Blaisse uit Amsterdam betoogde dat zijn cliënt slechts enkele in het najaar goedkoop ingekochte partijen ten verkoop had aangeboden. Volgens hem was er geen sprake van een uitverkoop. Hij wees er op dat de kantonrechter in Almelo een filiaal van het warenhuis had vrijgespro ken. Laatdunkend Attlee zou bittere vijandschap gevoeld hebben voor Herbert Morrison, destijds de tweede man in de Labourpartij. Men ver wachtte aanvankelijk dat Morrison Attlee zou opvolgen. Maar in 1955, na Attlee's aftreden als partijleider, werd Morrison overweldigend verslagen door de tegen woordige partijleider Hugh Gaitskell. Attlee zou zich, voor de opvolging gere geld was, tegenover de schrijver van het boek zeer laatdunkend over Morrison hebben uitgelaten. Herbert zou er een volledige janboel van maken, zei Att lee. Voor een opvolging door de aartsrebel Bevan was Attlee destijds wel te vinden, al had hij in politiek- opzicht zeer veel last van hem ondervonden. Hij vond hem alleenwat erg weinig standvastig. Niet haten Morrison voelde er weinig voor om mee te werken abn een revolte om Attlee van het leiderschap te beroven. De politierechter was het niet eens met mr. Blaisse en hij legde een boete van zesduizend gulden op en hij gelastte openbaarmaking van het vonnis in de twee dagbladen waarin de advertenties hadden gejstaan, namelijk het Algemeen Dagblad en de Haagsche Courant. Het andere Haagse warenhui- kreeg In 1947 was er onder leiding van Sir boetes van 750 en driehonderd gulden.Stafford Cripps, de minister van finan ciën, al een soort complot tegen Attlee geweest om hem van de leidersstoel te stoten. Dat is toen niet gelukt. Ernest Be- vin, de minister van buitenlandse zaken weigerde er aan mee te werken. Ik doe altijd mijn best om niemand te haten, was de reactie van graaf Attlee. toen hem van het boek verteld werd en van de haat die h(j ten opzichte van Mor rison zou hebben gekoesterd. Ik vind niet dat ik journalisten haat, voegde Attlee er aan toe. Maar soms maken ze me wat ongeduldig, vooral de Amerikaanse. DEN HAAG. Nog een week en dan heeft de nu 93-jarige heer Chrs Jagers op de kop af 75 jaar gewerkt bij één en dezelfde firma. Drie kwart eeuw geleden trad hij in dienst van de apotheker dr. H. Nan- ning, toen nog gevestigd in de Korte Houtstraat in Den Haag. De heer Jagers kwam te werk in de inmiddels- opgerichte fabriek en groot handel en werd chef van een afdeling in deze fabriek. In deze functie hij drie geslachten apothekers trouw gediend Hij werkt nog steeds, zij het niet meer in een toezicht houdende functie, bij de firma Nanning. Bij vele vorige jubilea werd hem al voorgesteld eens van een welverdiende rust te gaan genieten. Steeds was het antwoord en dat zal het ook zondag op de jubileumdag zijn „Als ik niet meer mag werken ga ik dood." De heer G. J. Oorlog, directeur van de rubberfabriek Vredestein in Doetin- chem, heeft zijn gouden jubileum ge vierd. Hij werd van vele zijden toege sproken en o.m. onderscheiden met de gouden Vredestein-medaille, de gouden medaille van de Maatschappij voor han del en Nijverheid. De fabrieksharmonie speelde een speciaal voor hem gecom poneerde mars, King of Rubber. Bij Pakhuismeesteren, n.v. te Rotter dam heeft de heer D. L. Romeijn zater dag het feit herdacht, dat hij vijftig jaar geleden daar in dienst trad. Dé heer Romeijn werd, na een opleiding, als voorman aangesteld in de afdeling veem en expeditie. Hij is onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De officier had duizend en vijfhonderd gulden geëist. Eisen nieuwsdienst LEEUWARDEN De veertigjarige H. ten Cate uit Hoogeveen is woensdag morgen tussen Wirdum en Leeuward'en door een trein gegrepen en zwaar ge wond. De man was bezig met herstel lingswerk aan de spoorlijn. LONDEN (A.P.). Alle dure plaat sen voor de première van de film Het j dagboek van Anne Frank die een Lon- dens comité onder voorzitterschap van Lady Churchill op 4 juni organiseert, zijn reeds uitverkocht. De prijzen van die dure plaatsen be dragen 265, 110 en 55 gulden. De goed kopere plaatsen zullen in het algemeen beschikbaar worden gesteld voor Israë lische studenten in Londen. De opbrengst van de voorstelling wordt verdeeld tussen het Brits-Israë lisch verbond en de organisatie voor hulpverlening aan Israëlische kinderen. Van 9 tot 31 mei wordt in de kunst zaal M. L. de Boer te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van schilderij en en gouaches van de schilder Jan Stekelenburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5