ui 2 Zierikzeese gasfabriek wil niet concurreren met de middenstand UIL' Vakdiploma's melk- en zuivelhandelaar uitgereikt Verbinding Vlissingen- Amsterdam hoofdtraject Gebouw kantongerecht wordt inwendig vernieuwd Naspel van aanrijdingen voor de kantonrechter Zuidzande vernieuwt torenwerk Opening zwembad op zes juni Jongetje onder schillenkar Chr. lagere landbouwschool te Middelburg in 1960 met nieuw lesprogramma van start Kind niet naar school gestuurd Van mug werd in Zierikzee olifant gemaakt OUDE STIJL WAAR MOGELIJK IN ERE COACH 27 CBnt Zeewering boulevard De Ruyter aanbesteed Oranjefeest in 9s H. Abtskerke OPLEIDING LERAREN TECHNISCH ONDERWIJS Verkoop zomerzegels Glad I MUZIEKFESTIVAL IN ZWS.-VLAANDEREN Glad II Licht N.S. animeert bezoek aan Walcheren Bondsconcours werd iveer succes voor Harmonie Terneuzen VERLADERSBELANGEN BINNENSCHEEPVAART ZOMERDIENSTREGELING N.S. Diamanten jubileum LT.-KOLONEL WATTS NAAR ZIERIKZEE Vrijdag 8 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 ZIERIKZEE In de dinsdag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft burge meester F. Th. Dijckmeester zijn vreugde uitgesproken over de aanwijzing van Zierikzee als in dustriekern. Hij merkte op, dat zich voor heel het eiland grote perspectieven openen, mede ge let op de goede verkeersverbin dingen, die na uitvoering van de Deltawerken zullen ontstaan. Wij zullen, aldus de burgemeester, de kansen, die zich nu voordoen, ge-I meenschappelijk moeten aangrij pen. J I Van den Doel duidelijk dat dit werk door elke installateur mag geschieden, vanaf de gasmeter tot waar ook in het huis, echter onder controle van de gas fabriek, aangezien de leidingen aan de eisen moeten voldoen. Na deze uiteenzetting trok de heer Doeleman zijn voorstel in. Bibliotheek Een voorstel van de commissie tot nazien van de rekening van de Nuts- bibliotheek om de rekening 19571958 niet goed te keuren, aangezien geen be wijsstukken waren bijgevoegd, werd door de raad niet overgenomen. Bij het verlenen van subsidie speelt namelijk de rekening van de bibliotheek geen rol. doch wel het aantal boeken. De voorwaarden voor subsidieverle ning aan biblio* ïeken zuilen worden ge> wijzigd. De raad ging akkoord met voorstel len tot het aanvaarden van een schen king van vier zwanen, tot verhoging van de bijdrage in de kosten van het aan de gemeente Amsterdam aangebo den monument en tot het verlenen van een subsidie voor de wielerwedstrijden. Zwembad Medegedeeld werd dat het zwemibad op 6 juni officieel zal worden geopend. Als badmeester werd benoemd de heer J. Baerwalt te Rotterdam en als twee de badmeester de heer De Bie te Zie rikzee. Mej. J. J. C. Loters ontving eervol ontslag als onderwijzeres aan de Bea- trixschool. h'tvoerige discussie ontspon zich i naar aanleiding van een opmerking »e- maakt in een schrijven van de cómmis- hchl!nvrnve g2Sfabr!ek en de straatver-! KIT yerkoop van gastoestel-1 ien dooi de gasfabriek. De heer M. C. C Doeleman (V.V.D.) maakte ernstige bedenkingen tegen de I *.1. hoge winst, die de gasfabriek zou maken op de verkoop van gastoestel- 2* aan de afnemers van de fabriek, dus de bevolking van Zierikzee. Hij stelde voor te bepalen dat welis waar de showroom van de gasfabriek kan blijven bestaan, dotf.i dat de daarin te bezichtigen toestellen via de plaatse lijke middenstand dienen te worden ver kocht. Dt heer J. C. v. d. Doel (a.r.) merk te namens de gascommissie op, dat het Van één onzer verslaggevers ZIERIKZEE. Van een (groot formaat) mug is in Zierikzee een olifant gemaakt. Op het ogenblik wordt in bijna alle kamers van het gebouwd van het Zierikzeese j kantongerecht gebroken en ge- zal worden toegejuicht als de p'iaatselij metseld. De aanleiding hiertoe is voe^irf»,enfSlan.dn0p het gebie.d v.an ver-1 geweest een kast, die in een wat koop dei toestellen meer activiteit zal i ontwikkelen. Hij meende dat het daar- wankele staat begon te verkeren, aan wel eens ietwat gemankeerd heeft. E«n kast, maar niet zo maar een kast. Elke installateur heeft het recht, aldus Deze kast, bergmeubel op het kantoor »pr. om met zijn cliënt naar de show- van de griffier, behoort tot de klasse room van de gasfabriek te komen om waardevol antiek en is dan ook niet maar elke gewenst apparaat te bezichtigen, weer een beetje in elkaar getimmerd, deskundige voorlichting te vragen en maar werkelijk gerestaureerd, liet apparaat zelf bij de fabrikant te Het meubel is inmiddels al weer in bestellen en rechtstreeks aan de klant zijn oorspronkelijke glorie hersteld, maar ;zal tot september moeten wachten, voor vraagt j het zijn oude taak weer mag opvatten. De te leveren. De Zierikzeese middenstand echter, aldus spr. te weinig voorlich-1 plaats waar het gestaan heeft is nu een ting; wat betreft de aanleg van gaslei-geul, van een halve meter diep. dingen in de woningen maakte de heer Advertentie Bouwkundige heren van de Rijksgebou wendienst hebben, toen kwamen kij ken of de kast de kosten van de restau- j ratie (loopt in de duizenden) waard was, geconstateerd dat de houten vloei' van de meeste vertrekken op de begane grond 'van het rechtsgebouw in miserabele toe- i stand was. Derhalve heeft men deze planken verwijderd, teneinde een beton- vloer met hout daarop te gaan leggen. Nu is er een streven, rijksgebouwen van enige grootte, te voorzien van cen trale verwarming. Het gebouw van het Zierikzee's kantongerecht verkeert door zijn opgebroken vloeren in een zeer ont vankelijke toestand voor de uitvoering van dit werk. Er wordt in de kelder van het gebouw een centrale vuurhaard ge plaatst, die zal worden gevoed door olie. In de tuin van het gebouw zal een grote tank worden geplaatst, die enige duizen den liters brandstof kan bevatten. Er zal vermoedelijk een hijskraan nodig zijn, om de tank over het gebouw heen, in de tuin te zetten. De zittingszaal opnieuw worden ge meubileerd, in een stijl, die het oude gebouw waardig is. De tafel voor kan tonrechter en griffier, alsmede die voor de officier van justitie, zal een gebeeld houwde voorzijde krijgen en wordt met leder, waarop biezen van bladgoud, be dekt. Het bekende groene laken vervalt. De banken voor beklaagden, getuigen en publiek zullen los van elkaar komen te staan, zodat men desgewenst wijziging in de opstelling kan aanbrengen. Een of meer kroonlampen zorgen vood verlich ting in stijl. De wachtkamer, tot nog toe een wei nig aanlokkelijk vertrek, krijgt een mo derne meubilering, die bestaat uit een tafel en een aantal metalen stoeltjes. Voor het kantoor van de griffier, dat, om in stijl te blijven, zou moeten zijn uitgerust met lessenaars en bevolkt met bedienden, 2oals we die kennen uit de boeken van Charles Dickens, hoopt men een meubilering te vinden, die werken naar de eisen des tijds mogelijk maakt, maar die ook aan het gebouw geen on recht doet. Gedurende de werkzaamheden in het Van één onzer verslaggevers MIDDELBURG. In het gebouw van de rijkswaterstaat aan het Koorkerkhof te Middelburg werd gistermorgen een verzwaring van ongeveer 450 meter zee wering voor het oostelijk gedeelte van de Boulevard De Ruyter t.b.v. de rijks zeewering te Vlissingen aanbesteed. De inschrijvingen waren: A. W. G. van Hattum en fa. W. van Hattum en Zonen, Zaltbommel f 1917.000; Fa. Bat. D. van Se venter, Sliedrecht f 1895.000; B. Stegink, Vlissingen f 1890.000; Aannemersbedrijf D. Verstoep, Den Haag f 1833è000; S. A. Sancleris, Aannemersbedrijf N.V., Delft f 1879.000; Aannemers Maatschappij P. C. Zanen N.V., Heemstede f 1831.000; N.V. Amsterdamse Ballast Mij, Amsterdam f 1833.000; N.V. Aannemers- en Wegen bouw Mij T. J. Heymans, Rosmalen f1833.000; N.V. C. J. van de Hornen, Den Haag f 1838.000; Amsterdamse Aannemers Mij N.V., Den Haag f 1838.000; N.V. Aan^ nemers F. van Oord ei\. N.V. Gebr. van Oord, Werkendam f 1749.000; Aannemers bedrijf, Oosterwijk N.V., Rotterdam f 1749.000; Aannemersbedrijf E. Blake, Rotterdam f 1925.000; Fa. Gebr. Hakkers, Werkendam f 1888.000; Gebr. C. en Th. Wijnands N.V., Werkendam 1893.600 Hall. Beton Mij N.V. te Den Haag f 1748.000; N.V. T. en P. de Klerk, Wer kendam f 1743.000; C.V. Gebr. Van 't Ver laat, Hardingsveld f 1683.000; D. Blanken voort en Zn. N.V., Bloemendaal f 1880.000; Reef's Aannemers- en Handels Mij N.V., Oldenzaal f1866.000; Aannemers Mij Jac. G. van Oord N.V.. Utrecht f 1623.000; N.V. Aannemersbedrijf J. v. d. Vlies te Sliedrecht f1800.000; N.V. Aannemers- en Wegenbouwbedrijf P. H. Offringa, Den Haag f1841.000. De gunning is aangehouden. Bejaarden genoten in Bogardzaal Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Vele bejaarden waren woensdagmiddag in de Bogard zaal te Middelburg bijeen om onder auspiciën van de Nederlandse Chr. Vrouwenbond een gezellige middag te hebben. De ouden van jaren hebben zich opperbest vermaakt. Zij luisterden aandachtig naar het openingswoord van mevr. Jongstra en daarna met veel ge noegen naar de vertelling van mevr. Boot over Arjaan en Tonia en hun pa pegaai. Er was ook nog een postkoets de Bogardzaal, die werd voorgere- im den door dames van de afd. Vlissingen van de NCVB en waarbij geamuseerd werd gezongen. Zang, declamatie en schetsjes completeerden, het geheel. 's-HEER ABTSKERKE. De Oranje vereniging ,,'s-Heer Abtskerke" heefteen feestprogramma bekend gemaakt ter ere van de 50ste verjaardag van H. M. de Koningin, dat zal worden afgewerkt op zaterdag 9 mei a.s. In tegenstelling tot wat eerdér werd bericht zullen de kinder- en volksspelen niet worden gehouden op het sportveld, doch op een speelweide achter de boer derij van de heer J. Tolhoek in de Dorps straat. Het programma ziet er als volgt uit: 's morgens 9.15—9.30 klokgelui; 9.30 ope ning door de burgemeester. Hijsen van de vlag en het zingen van het Wilhel mus' 9.3011.30 feest voor alle lagere school bezoekende kinderen van 's-Heer Abtskerke. 's Middags: 2.00—5.00 volksspelen. Niet voor lagere school bezoekende kinderen: a. tot 16 jaar en b. boven 16 jaar. Dit programma vermeldt o.a. zaklopen, hoogspringen, estafetteloop, hindernis- wedloop, stoeltje dansen, hindernisrijden met fietsen en touwtrekken. 's Avonds: 7.008.00 optocht voor kin deren met versierde steps en fietsen, met voor alle deelnemende kinderen een prijsje; 8.00—10.00 concert op de tent door de muziekvereniging uit 's-Heer Arendskerke. GOES. In het gebouw van het Christelijk Lyceum vond de installatie plaats van de Commissie van Toezicht voor opleindingscursus voor leraren aan technische scholen te Goes. Het voorgaande zou geplaatst kunnen zijn als het bericht van een klein ver keersongeval, om te lezen en weer gauw te vergeten. HMet feit, dat wij hier in Zeeland eem opleiding voor toekomstige leraren aan technische scholen hebben, is echter van niet te onderschatten belang voor onze provincie. Met de installatie van bovengenoemde commissie is immers een belangrijke schrede voorwaarts gedaan op de weg, waardoor voorkomen wordt, dat Zeeu wen, die graag een opleiding tot leraar bij het nijverheidsonderwijs zouden wil len ontvangen, naar Rotterdam of Eind hoven moeten gaan. De opleidingscursus te Goes gaat uit van het Nederlands Genootschap tot op leiding van leerkrachten voor het Nijver heidsonderwijs te Amsterdam en is ge vestigd in het gebouw van het Christelijk Lyceum. Toelating volgt, indien een genoegzame Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Maandag 11 mei begint overal in den lande de verkoop van de ..zomerzegels". In Middelburg vindt de vendutie plaats onder auspi ciën van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers. De zegels zullen van 11 mei tot en met 6 juni in een stalletje in de hal van het Middelburgse postkantoor te koop worden aangeboden. Mevr. S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, de echtgenote van de commissaris der Koningin, zal maandagmorgen om tien uur de eerste postzegel kopen. De bekende kunstenaar Lex Horn ont wierp de zomerzegels en ook de brief kaarten. Zij laten zien wat in Neder land door volharding en eendrachtige in spanning werd en wordt bereikt. Het zijn afbeeldingen van echt Nederlandse arbeid: het Deltaplan. Van één onzer verslaggevers MIDDELBURG. Op de avond van de negentiende februari, toen het zo ont zettend mistng was, dat het zich mis schien vijftien meter bedroeg, maakte de chauffeupr M. C. P. uit Kruiningen, een vrfó ernstige fout, waarvoor hij gister morgen voor de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, moest verantwoorden. Met zijn bus naderde hij een bushalte, waar een drom mensen hem stond op te wachten. Mistroostig misschien door het sombere weer, bleven deze lieden niet in het wachtlokaaltje, doch drongen zich naar de bus op, zodat de chauffeur niet geheel rechts kon parkeren zonder op de menigte in te rijden, waar hij van af zag. Hij parkeerde nu echter zo, dat een gedeelte van de bus op de rijweg kwam te staan. Er kwam hem een tweede bus achterop gereden, een bus van de concurrent zowaarDe chauffeur hier van, eveneens misleid door de mist, zag de autobus te laat enreed ér tegenaan, zodat enige schade ontstond. De kanton rechter vroeg nieuwsgierig aan verdach te, hoe het toen tussen beide chauffeurs in het ongetwijfeld gevolgde twistgesprek was toegegaan. „Er zijn helemaal geen woorden ge vallen, edelachtbare", klonk het laconiek. Mr. Moolenburgh, die wel inzag, dat verdachte in een moeilijke positie had verkeerd, vroeg zich echter wel af, waar om verdachte niet had geclaxonneerd, of de mensen te beduiden had gegeven zich terug te trekken in het wachtlokaal tje. Verdachte bleef hier uiteraard het antwoord schuldig op. Gezi ende omstandigheden werd P. ver oordeeld tot een geldboete van f10 sübs. twee dagen. De chef de bureau J. F. D. uit Vlis singen, reed op 12 januari op de Rijks weg in de buurt van Arnemuiden met ongeveer een snelheid van zestig kilo- Van één onzer verslaggevers VLISSINGEN. Gistermiddag om streeks 12.15 uur, is de achtjarige H. de R. uit Vlissingen zonder dat de bestuur der het zag, in de Blöemenlaan op een met paard bespannen schillenwagen ge klommen en daar afgevallen. Het ventje kwam met het onderlichaam onder het achterwiel van de wagen terecht en moest met inwendige kneuzingen per ambulance naar Bethesda worden ver voerd. RETRANCHEMENT. Ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan hoopt de muziekvereniging „Ons Genoegen" zater dag een festival te houden. Hieraan zal worden deelgenomen door de jubileren de vereniging, de Chr. muziekvereniging „Excelsior", Cadzand, „Apollo", Sluis, „Veronica", Zuidzande en „Oefening Kweekt Kunst", Schoondijke. Verder ver-j leent ook medewerking het Dameszang koor „Juliana" uit Zuidzande. Om 14.45 uur zullen de besturen der deelnemende verenigingen met hun diri gent door het gemeentebestuur worden meter. Voor hem reed een personenauto, die hij ging inhalen. Eensklaps dook echter een tegenligger op. D„ radeloos gooide het stuur weer naar rechts, doch daar hij geen rekening met de snelheid had gehouden, reed hij de wagen voor hem zodanig aan dat deze volkomen werd ingedeukt. De schade bedroeg dan ook f 1100,—. Verdachte voerde aan, dat het wegdek die dag erg glad was en hij daar veel hinder van had ondervonden. Ook stipte hij nog aan, dat de bestuurder voor hem plotseling had afgeremd om een of an dere reden, zodat hij erg werd gehinderd. Verdachte werd conform veroordeeld tot eén geldboete van f 35,subs, zeven dagen. De Vlissingse melkhandelaar G. P. wil de op 29 januari met zijn bestelauto in de Paul Krugerstraat linksaf slaan, doch lette niet voldoende op het verkeer ach ter hem, zodat een achteropkomende be stelauto tegen hem opreed. „Ik remde normaal af", aldus verdach te, „doch het wegdek was glad en dus gleed ik". Mr. T. Lebret zei dat er ter plaatse een behoorlijke bermbreedte was. Ver dachte had alle gelegenheid gehad om té stoppen en het andere verkeer te laten passeren. Hij eiste f 40 subs, acht dagen. De kantonrechter maakte er f 25 subs, acht dagen van. De landbouwer J. J. K. uit Nieuwland parkeerde zijn auto zonder parkeerlichten buiten de voorgeschreven afstand van dertig meter bij een lantaarn. „Ja, maar", zo sprak verdachte, „het was maar drie en dertig meter. Ik had geen duimstok in mijn zak; dat is toch niet voorgeschre ven en daarom heb ik de afstand afge stapt". Hij werd veroordeeld tot f 10,— subs, twee dagen. Tot slot werd de vertegenwoordiger J. H. H., die zich beriep op de aller afgrijselijk slechte verlichting ter plaatse, veroordeeld tot f 2 subs, één dag. Omdat hii het Domburgsch Schuitvlot te Mid delburg was ingereden in het gedeelte, waar dit is verboden. MIDDELBURG. In een door de Ned. Spoorwegen uitgegeven folder over vakantiedagtochten 1959 is een beschrij ving gegeven van een tocht naar Wal cheren en de Deltawerken. Een bezoek aan „Miniatuur Walcheren" wordt zeer aanbevolen evenals het bezoeken van de badplaatsen. Zeer speciaal wordt de schoonheid van Veere genoemd en ten slotte worden gegevens vermeld over de boottochten van Veere (steiger Caimpveerse Toren! naar de Deltawer ken. Deze boottochten duren 1 uur en een kwartier en de boten vertrekken om 9.00, 10.15, 12.05, 13.15, 15.00 en 16.35 uur. Het is mogelijk op een aantal sta tions en bij reisbureaus gecombineerde biljetten te kopen, t.w. voor een trein reis (retour) naar Middelburg, een dag abonnement op de lijnen van de N.V. Stoomtram Walcheren, toegang tot .Mi niatuur Walcheren" en voor een boot tocht naar de Deltawerken. SINT KRUIS. De harmonie E.N..Z.K te Sint Kruis, die gisteren haar 75-jarig jubileum vierde, viel de eer te beurt het jaarlijkse concours van de Bond van Muziekgezelschappen in Zeeuwsch Vlaanderen als gastvrouwe te mogen optreden. Burgemeester J. M. A. C. C. van Dongen ontving de deelne- menden in bet dorpshuis en reikte na afloop ook de prijzen uit. Apollo uit Nieuwe Tonge, die niet bij de bond is aangesloten, verwierf met 111 punten een eerste prijs met lof in de eerste afd. fanfare. In dezelfde af deling won Uit het volk door het volk uit Breskens met 94 p. een 2e prijs. Met 101 punten kreeg Harmonie uit Terneuzen in de afd. uitmuntendheid een eerste prijs en verwierf daarbij de medalje van H.M. de Koningin. De Vol harding uit Zaamslag kreeg eveneens een le prijs met 100 puntén. Vaandelafdeling harmonie: Oefening Kweekt Kunst, Schoondijke 2e prijs 94 p.: Harmonie Oostburg 2e prijs 81 p. Afd. uitmuntendheid fanfare: E.M.M., Groede 2e prijs 93 p.; Veronica, Zuid zande 2e prijs 96 p. (med. gemeente Aardenburg). 2e afd. fanfare: Kon. Aar- denburgse Fanfare 94 p. 3e prijs; E.N..ZK. Sint Kruis 77 p. 3e prijs. 3e afd. fanfare: Oefening Baart Kunst, Hoofdplaat 76 p. 3e prijs. 4e afd. har monie: Jeugdorkest Terneuzen 50 p. le prijs. Marswêdstrijd: le afd. fanfare: Apollo, Nieuwe Tonge 33 p. le pr. Van één onzer verslaggevers MIDDELBURG. De Chr. La gere Landbouwschool in Middel burg zal in 1960 in een vernieuwd en uitgebreid gebouw met een volledig nieuw lesprogramma van start gaan. Aanvankelijk was er een stille hoop, dat dit nog bij de aanvang van het nieuwe cursus jaar in september a.s. zou kunnen gebeuren, maar dit bleek ij dele hoop. Op 7 april j.l. heeft de ar chitect de opdracht gekregen de bestekstekening voor de aanbeste ding gereed te maken. Dit werd woensdag medegedeeld tij dens de eindles van de school, die daar de huidige school hiervoor de ruim te niet heeft gehouden werd in „De Eendracht" en die ook werd bijgewoond door ir. Bollen uit Helmond, inspecteur van het landbouwonderwijs in het 5de district, de heer J. W. Kögeler, wethou- TERNEUZEN. In de onder voorzit terschap van ir. R. H. van Krevelen, uit Sas van Gent, gehouden algemene ver gadering van de Stichting Verladers- belangen Binnenscheepvaart Zeeland werd de voorzitter met algemene stem men herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer G. J. W. van der Peijl (Terneuzen), werd gekozen de heer J. G. van der Peijl (Terneuzen). De secretaris, de heer A. Drost, kwam aan het eind van zijn uitvoerig jaar verslag tot de conclusie: Er heerst al gemene ontevredenheid over de regelin gen betreffende het binnenlandse vervoer ter water. Volgens de binnenvaartorga- nisaties zouden de basisvrachten met ca. 30 pet moeten worden verhoogd om te komen tot een lonende exploitatie van het gemiddelde binnenvaartbedrijf. Bo vendien heeft men van schipperszijde bezwaren teg enhet zgn. relatievervoer en tegenx de mogelijkheid van eigen ver voer met huurschepen, omdat hierdoor lading zou worden of kunnen worden ontrokken aan de wilde vaart. Uiteraard ageren de verladers tegen de regeling van verplichte bevrachting via de beurs met vaste tarieven en genor maliseerde voorwaarden. Mede in ver band met het ontbreken van vervoers- zekerheid verlangt men, dat vervoers- contracten voor meer reizen kunnen wor den gesloten, dan wel voor een bepaalde tijd tegen vrachtprijzen en verdere voor waarden, welke zijn aangepast aan de dit het geval is. Het wordt een tehuis eisen en mogelijkheden van het betref fende vervoer. Ook de overheid acht het bij wijze van overgangsmaatregel toe gepaste systeem van vrachtverdeling met kunstmatige prijsvorming zeker niet ide aal. Het is echter niet eenvoudig om de tussen verladers en vervoerders bestaan de tegenstellingen te overbruggen, waar bij nog komt, dat rekening moet worden gehouden met de ontwikkeling terzake van de internationale vaart in K.S.G. en E.E.G. verband. De gemeenschappelijke belangen van de verladers en van de vervoerders zou den het meest gebaat zijn met een zo danige regeling, dat de binnenvaart zich volledig kan richten naar de behoefte van de individuele-verlader. In dit geval zou de binnenvaart met behulp van een doelmatige acquisitie kunnen komen tot een aantrekkelijk groter aandeel in het totale vervoer en daarmede tot een ho gere bezettingsgraad, waardoor de kos ten per eenheid zou dalen. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte van de vergadering hield de Rijks havenmeester van Terneuzen, de heer R. J. L. Brouwer, een interessante cau serie over de ontwikkeling en de toe komst van de binnenvaart in de haven van Terneuzen. Van onze correspondent ZUIDZANDE. De raad besloot in zyn woensdagavond gehouden vergade ring, In de toren van de Ned. Herv. kerk een nieuw uurwerk aan te brengen. De kosten daarvan zijn f2300. Tevens zullen, als de prijs daarvan niet boven de f1000 is, ook aan de beide andere zijden van de toren wijzerplaten worden aange bracht. Er werden in de discussie over dit punt harde noten gekraakt over de leve rancier, die het huidige uurwerk acht a negen jaar geleden plaatste. Het heeft helemaal niet aan de eisen voldaan. Daarom zal het nieuwe uurwerk nu bij een te goeder naam en faam bekende firma besteld worden. GOES. De vakdiploma's melk- „„„„„„.v. ontvangen op het gemeentehuis. Het ver- jzuivelhandelaar zijn uitgereikt, algemene ontwikkeling is aangetoond. Dijk Verbetering aanbesteed Te Axel kon de gewestelijke directeur w r <5 1-i Muio-A fmet wisk.) Mulo- 1 en rondgang door de gemeente, 1719 van het vakonderwijs, ir. W. L. Harmsen, R .f .en BewH, van voldoende algemene ST. MAARTENSDIJK. Het dagelijks uur muziek- en zanguitvoering; 20 uur „aast de geslaagden, de heren Schoen- ïntwikkêirngafgegevendoorboven- bestuur van de polder Tholen heeft aan- j^otconcert J—- genoemd Genootschap. Na plm. 5 jaar studie kan men gereed zjjn, om als leraar bjj de technische scholen een ver antwoordelijke, doch mooie taak gaan vervullen. De cursisten, die zich t.z.t. na oproep per advertentie aanmelden, komen twee avonden per week benevens de zaterdag middag naar school en werken de ove rige avonden thuis. De cursus is eropj gebaseerd, dat men overdag normaal werkt. Ruime overheidssubsidie maakt de studiekosten vrijwel nihil. Het ge noemde Nederlands Genootschap beoogt biermede, meer Zeeuwen in de gelegen heid te stellen, zich tot leerkracht b(j het nijverheidsonderwijs te bekwamen, zonder dat zij al te grote afstanden moeten afleggen. Gevaarlijk spel RILLAND-BATH. Bij het spelen in de nieuwbouw kwam de 13-jarige Wlm Meeuwsen zodanig met zijn hoofd op de scherpe kant van een tegel te vallen, dat dokter Kamps niet minder dan een half uur nodig had, om de wond te hechter besteed: het verhogen en verbeteren van i Kunst", ■het gedeelte van de zeedijk van de tot het voormalige waterschap St. Maartens dijk behorende polder Noord over een lengte van 1630 m en het maken van een betonblokglooiing met een opper vlakte van ongeveer 1200 vierkante me ter. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, de fa. Joh. v. Vossen en K. J. Moerland te St. Annaland, voor een door „Oefening Kweektmakers van de R.K. Bond van Melk- en bedrag van 139.500. Hoogste inschrij ver was P. T. K. de Jonge uit Renes- se. voor 195.900. Etalagewedstrijd Westkapelle WESTKAPELLE. De winkeliersver- eniging heeft de uitslag van de etalage wedstrijd bekend gemaakt. De eerste prijs won bakker F. A. Dominicus. De totale lengte van het lint, waarvan een stuk in elk der etalages lag, is het best geschat door de heer A. Jannisse, die daardoor f 20,— won. Zuivelhadelaren, Pollet en Zee van de Zeeuwse Melkfederatie, Boone van het Bedrijfschap Melk en Booij, hoofd van de Lagere Landbouwschool, die met de heren Zee en Boone de opleiding ver zorgde, begroeten. Nadat de heer Harmsen met een voor ieder toepasselijk woord het begeerde diploma aan de geslaagden overhandigd had, werden zij gefeliciteerd door de heren Schoenmakers, Pollet, Boone en Booij. Namens de cursisten werd het woord gevoerd door de heer De Smet. Het diploma kon worden overhandigd aan mej. I. Picavet te Hulst (zuivelhan del) en de heren J. R. v. d. Bent, Ter neuzen; H. van Boven te Clinge (boeken- bon); G. A. M. de Maat, Stoppeldijk; P. J. Pladdet, Zaamslag en Th. de Smet te Philippine. Te Middelburg heette ir. Harmsen wel- KAMPERLAND. Vandaag is het zestig jaar geleden, dat de heer M. Faasse als 13-jarige jon gen in dienst trad op de hofstede „Antonette" van de familie Luik. die gedurende de eerste veertien jaar van zijn werk nog In gebruik wa» b(J wijlen J. de Kam. De zeld zame jubilaris wordt vandaag 73 jaar. Hij verricht ook thans nog alle voorkomende werkzaamheden. GOES. De op 31 mei ingaande zo- .uerdienstregeLitig van de Nederlandse Spoorwegen heeft niet allêen het nieuws van de verschijning in een breder for maat (waardoor het spoorboekje zo on- geveer twee maal zo breed wordt als het in het grijze verleden was, vóór i de huidige vorm, maar heeft voor Zee land deze bijzonderheid, dat de lijn Vlissingen-Amsterdam nu op rose blaad jes voorin is opgenomen, met drie ande re „hoofdtrajecten". Tot dusver werden die in een afzonderlijke kleine dienstre ling vermeld, die nu niet meer ver schijnt. Het enig bezwaar is, dat de aansluitingen op andere lijnen hier niet bij vermeld staan. Om die te vinden, moet men nu tabel 18 opslaan, waar de dienst Vlissingen-Roosendaal is te vinden. Het aantal sneltreinen is ditmaal ge lijk gebleven, vijf per dag in beide richtingen. Wij hadden gehoopt, dat er in de zomer uitbreiding aan zou worden gegeven. Verder hopen we nog altijd op een sneltrein in de late avonduren, waar door veel Zeeuwen hun verblijf in het centrum van het land voor vergaderin gen e.d. zouden kunnen uitbreiden en waardoor ongetwijfeld ook velen, wier familie voor vacantie hier verblijft, ter wijl de vader bijv. reeds weer werkt, gediend zouden zijn. Het blijft ons treffen, dat de spoor wegen reeds zó vooruitlopen op de vijfdagen-werkweek. dat het teken ,,w" geldt voor de werkdagen, maar niet voor de zaterdag en dat dit niet-zater- dagteken alle sneltreinaanduidingen in Zeeland bepaald ontsiert. ZIERIKZEE. Op maandag 11 mei a.s. zal het jeugdclubhuis ..De Licht- ooei" een officieel bezoek ontvangen van een buitenlandse gast, t.w. luit.- kolonel B. Watts, internationaal jeugd- secretaria van het Leger des Heils uit Londen. De kolonel maakt een korte tournee door Nederland en in dit programma is ook Zierikzee opgenomen. Deze Engels man zal tussen de middag de scholie ren, die dan in het clubhuis vertoeven voor hel nuttigen van de boterham, toe spreken en 's avonds een openbare bij eenkomst 'leiden. Een aantal Nederland se Heilsofficieren zal de kolonel verge zellen, o.a. majoor C. A. Verwaar, lan delijk clubhuisleider van het Leger des Heils in Nederland. en kom de heren Polderman van de Prot. Chr. Bond van Melk- en Zuivelhande laren, Voogd en Zee van de Zeeuwse Melkfederatie en Boone van hel Bedrijf schap Melk. Te Middelburg waren aan de opleiding verbonden de heren Voogd, Zee en Boone. Na de overhandiging van de diploma's werd het woord gevoerd door de heren Poldermai, Voogd en Boone. Namens de geslaagden sprak de heer De Visser te 's-Gravehpolder. Het diploma kon worden overhandigd aan de dames N. de Buck te Colijns- plaat en mevr. E. Poppe-Janse te Mid delburg en de heren J. C. Abrahamse te Sint-Laurens; A. Barentsen te O.- en W.- Souburg; J. Goud te Groede; J. van Hinte te Vlissingen; J. Kaijser te Aarden- burg; C. de Klerk te Kloetinge; J. Lu- teijn te Cadzand; J. M. Pieters te Lcwe- dorp: R. Pol te Vlissingen; J. Poppe te Middelburg; M. de Visser te *s-Graven- polder (boekenbon) en M. C. Wondergem te Kruiningen. Aan het te Goes gehouden examèn werd ook deelgenomen door een drietal Thoolse cursisten, die allen slaagden, n.l. de heren Chr. Hoek te Sint Maartensdijk; A. Kot te Tholen en J. J. Stoutjesdijk te Stavenisse. MIDDELBURG. Er heeft zich een comité gevormd, dat bedoelt, op het graf van ds. C. F. Nolte, aan wiens arbeid als Evangelisch-Luthers predikant o.m te Middelburg en Vlissingen velen goede herinnering hebben, een gedenksteen te plaatsen. Twee van de drie leden van het comité zijn Zeeuwen, n.l. mej. W. ,1. j van Kesselen, Verk. Quakkelaarstraal 22. Vlissingen en J. Postma. Seisstraat 2, Middelburg. De raad ging akkoord met het voorstel van G.S. om de salarissen van de wet houders te verhogen tot f720. Het subsidie aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid zal verhoogd worden tot 10 cent per inwoner. De raad ging eveneens akkoord met het ontwerp gemeenschappelijke regeling voor de B.L.O.-school voor W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, die zal starten in enkele verbouwde noodwoningen te Oostburg. Het bestuur der stichting voor deze school is er reeds in geslaagd enkele onderwij zers aan te trekken. In het stichtings bestuur werd als vertegenwoordiger der gemeente benoemd burgemeester H. P. Everwijn en als zijn plaatsvervanger wet houder A. Luteyn. Voorts besloot de raad tot aankoop van de grond, waarop reeds trottoirs zijn aangelegd. Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en de S.B.M. stonden de hun toebehorende stukjes af voor i 1,in totaal. De particuliere eigenaars zullen 11,— per vierk. meter krijgen. Concert- en fakkeloptocht ST. ANNALAND. Op de muziektent werd geconcerteerd door het muziek gezelschap „Accelefando" onder leiding van directeur A. C. L. Laenen en door de Hervormde Gemengde Zangvereni ging „V.Z.O.S.", onder leiding van de heer J. Geluk. Voor deze concerten be stond van de zijde der bevolking, dank zij het gunstige weer, zeer goede belang stelling. Na afloop van deze concerten maakte het muziekgezelschap nog een rondgang door de gemeente, waaraan tevens een lampionoptocht met de kinde ren verbonden was. middelburg. Geboren: Elisabeth, d. v. H. Vader en J. Izeboud; Erwin, z. v. H. G. C. G. Wohler en S. M. Murk: Alex M., z. v. M. B. Mai- lissa en J. J. Luhukaij; Jan G.. z. v. M. P. v. Ouwerkerk en C. Contant; Anne M., d. v. H. A. de Zeeuw en J C. v. d. Klippe; Catharina M., d. v. T. W. Attema en L. J. A. v. Vliet; Cornelia c„ "d. v. F. Sturm en M. v. d. Broeke: Ingrid J., d. v. L. G. Gil lissen en J. F. Schellings, Ondertrouwd: P. J Baan, 26 j. en J. I. Woittiez, 22 j.; T. Douw, 21 j. en J. P. Da- vidse, 21 j.: j. van Oosten. 25 j. en' M. Meertse, 29 j. Gehuwd: A. Bastiaanse, 23 j. en C. Flipse, 22 j. Overleden: S. Willemse, 74 j.: D. van Soe- len, 67 j.; J. W. Wedts de Swart, /3 j. dgr van onderwijs van Middelburg en de heer A. W. Cevaal, voorzitter van de Kring Walcheren van de Z.L.M. Nadat de directeur der school, de heer J. K. Voogd, en een der leraren, de heer De Jong, de leerlingen van de klassen 4a en 4b enige vragen hadden gesteld, hield ir. Bollen een toespraak, waarin hij het betreurde dat nog niet kon wor den overgegaan tot de uitvoering van het nieuwe lesprogramma. Hij schetste verder in het kort welke eisen aan de hedendaagse boer worden gesteld. Het komt vooral aan op het bereiken van een goede kwaliteit van de produkten en op een juiste bedrijfsvoering. Ir. Bollen sprak er zijn vreugde over uit, dat meer dan de helft van de thans ge slaagden overstapt naar de middelbare landbouwschool. In dit verband deelde hij mee, dat Zeeland op landbouwgebied een goede naam heeft. De geslaagden zijn: 4a: P. W. Reinierse, Nieuwdorp; A. Boone, Grijpskerke; M. Louwerse, Grijpskerke; C. M. Kroon, Vlissingen; C. Jasperse, Koudekerke; W. Boone, Arnemuiden; A. Cijvat, Koude kerke; C. A. Meulenberg, Nieuwdorp; C. Janse, Middelburg; C. Baas, Ritthem; F. Meijler, Middelburg; W. van Sluis, Zou- telande; C. Francke. Biggekerke; P. Koole, Souburg! S. Koets, Biggekerke; J. Dekker, Ritthem; H. v. Gorsel, Nieuw dorp; Jac. Tevel, Koudekerke; P. J. Cevaal, Ritthem; 4b: S. Janse, Nieuw- en St.-Joosland; P. K. Geschiere, Grijps kerke; J. Boogaard, Meliskerke; N. Moes, Middelburg; P. J. Cevaal. Middelburg; C. M. v. Nieuwenhuijzen, Nieuwdorp; t/L. Jobse, Middelburg; P. L. Ton, Middel burg; T. B. J. Hoogenboom, Den Haag; H. J. Allaart, Serooskerke; J. de Bree, Grijpskerke; C. Boogaart, Grijpskerke; J. Marinussen, St. Laurens. De onlangs in de gemeente Noord- gouwe gehouden collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding (Emmabloem-collec- te) heeft opgebracht f36,25. In de vergadering van de afd. Geers- dyk van de N.C.V.B. waren dinsdag bij na alle leden aanwezig. Mevrouw Kaste- lein-Heystek had de leiding. Mevrouw Homburg, uit Vlissingen, sprak over „De macht van de vrouw". Van één onzer verslaggevers ZIERIKZEE. „Du£ ik moet tien gul den betalen, omdat ik onschuldig ben", informeerde J. H. uit Zierikzee, toen de kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, hem had veroordeeld tot een boete van f30 subs, zes dagen, waarvan f 20 of vier dagen voorwaardelijk. Hij kreeg ten ant woord, dat hij in hoger beroep kon gaan bij de rechtbank te Middelburg. „Dat zal Ik doen, óók!", antwoordde H. vast beraden. In december van het vorig jaar had J. H. verscheidene malen zijn leerplich tig kind thuis gehouden, of, althans niet gezorgd, dat het kind naar school ging. H. zette uiteen, dat het kind eind no vember bronchitis had de huisarts had dit bevestigd. H. legde voorts een dok tersverklaring over, waaruit bleek, dat het kind begin januari 1959 weer ziek was geweest. Van ziekte in de daar tus sen liggende maand kon hij echter geen bewijs leveren. De officier van Justitie, mr. Ph. Schen- kenberg v. Mierop, zeide, dat kinderen, die vaak ziek zijn, neiging hebben, de tussenliggende tijd er maar aan vast te koppelen. Hij eiste f 30 of zes dagen on voorwaardelijk. Verdachte heeft de verantwoordelijk heid te licht genomen ik heb de eer te vorderen f 100 boete of 20 'dagen hech tenis. Aldus mr. Schenkenberg v. Mierop in zijn eis tegen de Ouwerkerker L. T,, die er van werd beschuldigd dat hij niet had gezorgd, dat het beveiligingssysteem van een van de machines in zijn bedrijf in orde was. Een arbeider had zijn hand bij het werken met de machine gewond. Dit was echter niet ten laste gelegd, het was alleen voor de arbeidsinspectie aan leiding, eens in het bedrijf van T. te komen kijken. Met een lineaal en de hamer van de kantonrechter, zette getuige W. H. van Hattum, van de arbeidsinspectie te Bre da, uiteen, welke afwijking de machine in T.'s werkplaaas vertoonde. Mr. Van Vloten achtte schuld wettig bewezen en voiyiiste conform. bru1nïsse. Geboren: Willem, z. v. D. W. Bal en G. A. Bos; Jacomina M. M., d. v. W. van Gilst en W. J. v. Houdt; Karin M„ d. v. A. T. van de Roest en M. M. M. Zwarter; Jan C. M., z. v. W. M. Feijtel en W. J. de Bil; Adri- aan, z. v. A Verwijs en L. van Popering. Overleden: D. Wesdorp, 49 j. (overleden te Zierikzee). axel. Geboren: Reinier, z. v. M. Boeije en R. J. Buijze; Cornelia C., d. v. C. Dekker en C. N. Cadzand; Johannis M.. z. v. A. P. de Ruijter en E. van Luyk; Stanley J. J„ z. v. J. Vink en A. M. Lambert; Willem, z. v. P. Witte en E. N. M. Riemens; jan, z. v. J. de Putter en W. J. P. Boeije; Maria P., d. v. J. Witte en F. de Blaeij. Overleden: J. Scheele, 47 j.. echtg. van J. E. van Drongelen: L. S. Zegers, 48 j„ echtg. v. C. J. Vinke; M. Jansen van Rosendaal, j„ echtg. v. N J. Bolleman; J. Vinke, j., wed. v. J. Dekker. 64 j. en N. IJzebaart, 41 j.; A. J. Schluter Ondertrouwd: A. Geijp, van Terneuzen, (van Zevenbergen), 23 j. en M. M. C. Lip pens, 19 j. Gehuwd: P. van Langevelde, 25 j. en L. de Kraker, 22 j.A. G. Spruijt, 31 j. en C. C. Koster, 23 j. serooskerke (W.). Geboren: Willem, z. v. A. de Wolf en G. Beukema. Gehuwd: p. b. Mulder, 21 j. te Arnemui den en J. E. Allaart, 21 j.; w. J. de Haan, j. en A. M. Kop, 25 j. dreischor. Geboren: Jasper N., z. v. M. A. Fonteine en M. Koningh; Adriaan N„ z. v. J. L. Vane en c, J. Krakeel, geboren te Zierik zee; Jacobus A., z. v. H. J. van der Linde en G. van Vliet; Maria C„ d. v. C. M. Pad mos en C. Haeck. Overleden: C. P. van Dijk, 74 j„ wedr. v. S. M. le Due: L. Heijboer, 98 j., wedr. v. M. van de Panne. aagtekerke. Ondertrouwd: C. Steijn, 25 j. te Domburg en J. van den Driest, 22 j. HOEK <Z.). Gehuwd: W. Notebaart te Terneuzen, 26 j. cn C. F. "Witte, 20 J. Geboren: Amelia M. A., d. v. M. van dei- Staal en M. A. Jansen; Clazina A, M„ d. v. L. Mariens en N. J. Goense; Helena C., d. v. J. A. de Braai en W. Jansen. Overleden: J. Cové, 90 j., wed. v. A. Koo le. stavenisse. Geboren: Paulus, z. v. h. de Vos en H Hout; Abrahamina P., d. v. J. I. Hagen eii T. Ridderhof; Marinus, z. v. A. Oosdiik en H. W. Kruijsse. en Gehuwd: L. J. van Haaften, 24 i. en C C. van Oeveren, 22 j. Overleden: C. Janse, 80 j„ wed. van A SuurlanderenJ' Leune' 80 ech*S- v. H. nieuw- en st. joosland. 20 j? Moens, 24 j. en g. n. Fritz, Overleden: P. de Kraker, 69 j„ echtg v A. Hannewijk. J v* u meliskerke. Geboren: Astrid, d. v. j. Koene en C T burg Cen T0rMelff' d' V" K' Wisse te Middel- se en M df Kon"' Johanna' v' w' Wis- Francke' 23 3' e» w- Cop- A0rttrl™en: M; Minderhoud, 40 j„ echtg. v K. Janse.SSer' Matthl)sse> 78 J-> wed?, v. t grijpskerke. Geboren: Jellc J„ z. v. c. P. de Schionpr f"* van der Heide; Jacobus C., z. v K Dingemanse en A. J. Flipse kloetinge. Geboren: Berber, d. v. w h tthhi«v H. Wormgoor. Ubbink en 2 Gehuwd; F. P. Rijk. 23 j. en j. A. Priem> B°Rerieadnen£ooD W<?SlStrate' 88 J- echtg. v. BORSSELE. va®CVwèl"e:warhoute7n5e-COrstai1^' M. ia*" G' de Jonge, 38 j. ourtin, 46 j. en J. OOSTKAPELLE. Geboren: Maaike E M. M. Sturm; Jannie'p fi' f)' en en D. Dekker; Abraham' n Riemens poolse en L. de Visser v' Cop" \v?estène,' RoMe' '2B i' C van de Schoef HeBra4msanM'jM 3" echtg' van w'

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4