„Europeanen" uit kolenprobleem kwamen niet WILLEM KLOOS de ontluisterde Tachtiger NA VO DIENT OOK DE WETENSCHAP F Vliegende Hollandertjes ADENAUER EN DEBRÉ IN VOORCONFERENTIE Het woord aan het Hof in zaak Baarl Hog< Ministerraad en i;e Autoriteit volgende week weer bijeen Nieuw licht over Churchill wordt oorzaak vliegramp een dagje ouder Manchester United - de starre tivee - Reizen als een vorst in de Duitse hoteltrein nieuwe Jerome K. Jerome Kloos' jaargenoot ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 WEL VOORUITGANG Prinselijk huwelijk in stilte EISENHOWER: ALGEMEEN HEIL OPLEVING Zweeds kunsthart voor Soekarno Liefdesverlangen NA DE RAMP. De Tachtigers DE TROUWFOTO VAN WILLEM KLOOS Toch bewondering SAMENWERKING GAAT VERDER DAN ALLEEN DE DEFENSIE Rusland viert „dag van de persvrijheid" NIET SOEPEL EN DE GAULLE Prof. dr. J. de Graaf voorzitter P.S.P. GOEDE HOOP Francoontmaskerd Kal laanse <ira fiek door generaal mr. H. J. KRULS Woensdag 6 mei 1959 LUXEMBURG (A.N.P.) Zoals te voorzien hebben de Raad van ministers en de Hoge autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal gisteren geen overeenstemming kunnen bereiken over de voorstellen van het laatstgenoemd college om het kolenprobleem in de K.S.G. te bezweren met behulp van de afkondiging van de toestand van „duidelijke crisis". Daaruit zouden voorgeschreven beperkingen van de produktie en de invoer van steenkool zijn voortgevloeid. Met name de Westduitse dele gatie toonde zich een principiële tegenstander van deze procedure. moeilijk zal zijn een definitieve oplos sing te vinden. Met deze mening be vond hij zich in gezelschap van minis ter Zijlstra, die verklaarde dat het niet verstandig zou zijn de kans op het als nog bereiken van een oplossing met al te groot optimisme tegemoet te zien. Op 14 mei zullen de Raad van minis ters en de Hoge autoriteit verder pra ten, ook aan de hand van tegenvoor- Raad van ministers werden ingediend stellen die in de afgelopen dagen in de van Duitse, Franse en Nederlandse zij de. Een commissie van deskundigen zal intussen met de Hoge autoriteit de ze voorstellen aan een nauwkeurig on derzoek onderwerpen. Op 14 mei zal de Raad van ministers in Straatsburg de toestand op de ko- lenmarkt in behandeling nemen. Dit werd na rijp beraad besloten om on gunstige repercussies, die een abrupte verwerping van de voorstellen onge twijfeld op de andere Europese instel lingen zou hebben gehad, te vermij den. Tot een officiële stemming over de voorstellen van de Hoge autoriteit Ls het gisteren dan ook niet gekomen. Na afloop van de conferentie ver klaarde de vice-voorzitter van de Ho ge autoriteit, de heer D. P. Spieren burg. dat er wel een zekere vooruitgang is geboekt. Toch meende hij dat het MADRID (UPI) De 24-jarige prin ses Beatrix von Hohenlohe, die al ver scheidene jaren in Spanje woont treedt zaterdag in het huwelijk met de 25-ja- rige Spaanse hertog van Ario. Wegens een sterfgeval in de familie van de brui degom wordt het huwelijk in alle stilte ingezegend in de kapel van het herto gelijke landgoed El Quijigal, op 75 kilo meter van Madrid. Er worden maar 50 gasten verwacht. Overigens was de heer Spierenburg van oordeel dat het afkondigen van de crisistoestand niet meer zo dringend geboden is als enkele weken geleden, als men tenminste België buiten be schouwing laat. Maar niettemin blijft de Hoge autoriteit voorstander van el ke oplossing die naar haar aard een gemeenschapsoplossing is en gekant te gen nationale maatregelen, zoals Duits land en Frankrijk die wensen. Zij wenst de zekerheid te hebben, zo zei hij, dat als het in de toekomst weer minder goed mocht gaan dan thans wordt aan genomen, de artikelen 58 (afkondiging crisistoestand) en 74 (beperking van produktie en invoer) automatisch in werking kunnen worden gesteld. Volgens de heer Spierenburg zijn er de laatste tijd factoren te bespeuren die erop wijzen dat de situatie op de kolenmarkt zich wijzigt. Hij wees erop dat de contracten voor de invoer van Amerikaanse steenkool in Duitsland grotendeels zijn geannuleerd, dat zich door invoering van de vijfdaagse werk week in Duitsland een. vermindering van de produktie aftekent en dat in het algemeen een opleving van de conjunc tuur valt waar te nemen. Een aftreden van de Hoge autoriteit zolang er geen opvolgers zijn, ver wachtte de heer Spierenburg niet, voor het geval haar (nieuwe) voorstellen definitief zouden worden verworpen. De heer Spierenburg wees er nog op dat voor België een oplossing gevonden moet worden, waardoor dit land zijn steenkoolprijzen kan verlagen en in staat zal zijn steenkool uit te voeren naar bijv. Italië, dat thans in hoofd zaak goedkope steenkool uit Amerika afneemt. Door middel van een subsidie zal de Belgische regering moeten trach ten de prijslijsten voor de Belgische steenkool laag te houden en hierop zal dan een controle moeten worden toe gepast. Uit de onderhandelingen was voorts duidelijk gebleken, dat de Duitsers het principe van artikel 58 (afkondiging crisistoestand) niet wensen te onder schrijven. Voor de Fransen was zulks wel het geval en de heer Spierenburg beschouwde dit als een vooruitgang vergeleken met drie weken geleden. Bij de Fransen zit echter kennelijk voor, zo liet hij er op volgen, dat zij een op lossing wensen waarbij zij in. nationaal opzicht alles kunnen doen wat zij wil len. STOCKHOLM (A.P.) De Zweedse regering heeft president Soekarno van Indonesië bij zijn bezoek aan Stock holm een kunsthart geschonken. Het apparaat wordt gebruikt bij hartopera- Ities. Een Indonesische chirurg, die op 'staatskosten in Zweden studeert, zal Izich met de werking van het kunst- hart vertrouwd maken. Na een lunch met het Zweedse ko ninklijke paar is Soekarno gisteren van Stockholm naar Kopenhagen vertrok ken. De hele stad was versierd in ver band met de bevrijdingsfeesten, die ook in Denemarken op 5 mei worden ge vierd. Van omze kunstredactie ONDERD jaar geleden werd Willem Kloos geboren, de dichter- -L criticus, die 25 jaar later door zijn leeftijdgenoten bewonderd zou worden als de geniaalste dichter van zijn eeuw. Nog eens 25 jaar later zouden die jonge vrienden hun eigen weg gaan, hun leermees ter overvleugelen en zich van hem afkeren. Nu, na honderd jaar is Willem Kloos nog slechts een naam in de literatuur geschiedenis, staan een handvol van zijn verzen in bloemlezingen en zijn het wellicht nog wat ouderen, die zich zijn eens zo hoog geprezen kritieken herinneren. Nauwelijks een eeuw was nodig om van een beroemd dichter een vergeten man te maken. Tussen roem en ver getelheid liggen vele jaren van mis kenning en verachting. Er is in de Nederlandse literatuurgeschiedenis dan ook welhaast geen voorbeeld van de wisselvalligheid in waardering en ver guizing te vinden. WILLEM JOHAN THEODOOR KLOOS werd op 6 mei 1859 geboren als zoon van een Amsterdamse kleermaker. Zijn moeder stierf al, voor dat het jongetje twee jaar oud was. Haar plaats werd ingenomen door een hooghartige vrouw, van wie pas later toen hij voor de formaliteiten van de dienstplicht officiële papieren nodig had hoorde, dat zij zijn moeder niet was. „Dat stiefmens". zoals hij haar her haaldelijk aanduidde in de op hoge ouderdom geschreven Binnengedachten WASHINGTON (Reuter). Ook pre sident Eisenhower is het niet ont gaan dat zijn oude krijgsmakker Sir Winston Churchill een dagje ouder is geworden. Hij noemde hem gisteren op zijn wekelijkse, perscon ferentie nog wei goed bij de pin ken, maar net als bij ons allemaal is de tand des tijds duidelijk te zien, aldus de president. Eisenhower vertelde zijn gehoor dat Churchill kort na aankomst in Washington maandagavond een pret tig gesprek met de familie Eisenho wer had gevoerd tijdens het diner. Ei was over alle mogelijke problemen en mensen gepraat. Iemand wilde graag weten of - er ook over veldmaarschalk Montgomery was gesproken. Onder daverend gelach van alle aanwe zigen antwoordde de president, dat Sir Winston en hij geprobeerd hadden over belangrijke zaken te praten. Gisteravond was er een diner voor Churchill aangericht waar alleen man- men aan zouden deelnemen. Het was immers zijn bedoeling in Amerika oude kameraden uit de oorlog te ont moeten. Oud-president Truman was ook uitgenodigd. Hij heeft evenwel be dankt. Truman kan niet bijster goed opschieten met president Eisenhower. BONN (Reuter) Britse luchtvaart-1 deskundigen zijn het niet eens met hun Duitse collega's over de oorzaken van de vliegramp op het vliegveld van München, waarbij ruim een jaar ge leden vele leden van de Engelse voet balploeg Manchester United om het leven kwamen. De Britse ambassade in Bonn heeft gisteren een brief over handigd aan het Duitse ministerie van Verkeer, warin nieuwe feiten worden vermeld. De Duitse autoriteiten, die na de ramp een onderzoek instelden, kwamen tot de slotsom dat het vliegtuig direct na de start niet van de grond had kunnen komen door ijsafzetting op de vleugels. Het Duitse rapport hield ernstige kritiek in op de Britse piloot, James Thain, die zich voor het vertrek had moeten over tuigen dat er geen ijs op de vleugels was. De vrouw van Thain, een scheikunde- lerares, heeft nu met talloze proeven aangetoond dat het ijs ontstaan kan zijn na de ramp, door het bevriezen van het schuim dat bij de blussing werd gebruikt. Vele Britse piloten geloven dal de werkelijke oorzaak van de ramp eerder de dikke modderlaag op de startbaan van het vliegveld was. I vergalde met haar liefdeloosheid zijn jeugd. Daaruit valt wellicht zijn altijd durende verlangen naar genegenheid en zijn angst om het verliezen van eenmaal verworven liefde en vriend- i schap te verklaren. Na de H.B.S wilde Kloos ingenieur worden, maar de plotselinge dood van een vroegere schoolvriend, de vriend schap met de H.B.S.-leraar dr. Dooren- bos en de kennismaking met de ge dichten van Shelley wekten de dichter in hem. Hij ging Nederlands studeren en schreef nauwelijks twintig jaar oud het drama-fragment Rhodopis. Hij maakte zijn studie niet af, maar leefde verder als dichter-bohémien. IN 1880 leerde hij de even oude Jacques Perk kennen. De twee jonge dichters sloten vriendschap die maar van korte duur was. Het karakter van de aristocratische Perk paste niet bij dat van de in wezen burgerlijke, onuitstaanbare Kloos. „Hij zal zich door zijn verbittering, en door zijn gebrek aan savoir vivre ongelukkig maken. Het leven zal onuitstaanbaar voor hem worden en de mensen even eens", voorspelde Perk. Toen Perk in 1881 gestorven was, wist Kioos diens handschrift van de later zo beroemd geworden Mathildecyclus te bemachtigen. Volgens eigen inzichten rangschikte hij de sonnetten en schreef er de inleiding bij, die^z'ou dienen als het program van de Tachtigers. Ja, Kloos werd de leider van de Tachtigers, de dichters en schrijvers die omstreeks 1880 voor het voetlicht kwamen. Met Frederik van Eeden, Albert Verwey, Frank van der Goes en Willem Paap richtte hij het tijd schrift De Nieuwe Gids op. Als redactie secretaris werd hij' de centrale figuur van de jonge beweging. Zijn vrienden erkenden hem als zodanig zowel om zijn prachtige ver zen als om de manier, waarop hij hun kunsttheorieën verwoordde. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat op de Nederlandse middelbare scholen de leraren Nederlands in ver voering raakten bij het lezen van die i verzen en dat diezelfde leraren Kloos' j uitspraken als even zovele kenmerken van de gehele Tachtiger beweging ci teerden: L'Art pour l'Art en Kunst is de allerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie. DE vrienden van 1880 waren echter allang eigen wegen gegaan na meningsverschillen en hef tige ruzies met hun vroegere leider. Kloos bleef alleen met zijn muze en met zijn tijdschrift, dat hij sinds zijn huwelijk in 1900 tot aan zijn dood voortzette met behulp van zijn ijdele jonge vrouw Jeanne Reyneke van Stuwe. Jongere dichtergeneraties kwamen, en vooral na de eerste wereldoorlog wilde men van de kunstenaar niet, dat hij, zoals Kloos, eenzaam en trots ver van de menselijke samenleving bleef staan. Toch bleef de bewondering voor dë Tachtiger, voor diens dichterschap en diens vernieuwing van de Neder landse literatuur nog vele jaren voort bestaan. Totdat door publicaties van herinne ringen van tijdgenoten, door brieven en documenten een einde gemaakt werd aan de legende rondom Kloos, die in 1880 was ontstaan en door Jeanne Reyneke van Stuwe angstvallig in stand gehouden was. Nadat Kloos' gedichten voor de jonge mensen uit andere nieuwe tijden al verouderd en bijna onbegrijpelijk waren geworden, werd door onbarm hartige openbaarmaking van intimitei ten ook een einde gemaakt aan de legende van Kloos als leider van de Tachtigers. Met name na de enkele jaren geleden gepubliceerde Documen ten uit de geschiedenis van De Nieuwe Gids bleef er niets meer dan een ont luisterde dichter, die van zich zelf gedicht had „Ik ben een God in 't diepst van mijn gedachten", maar die in werkelijkheid niets ^anders bleek te zijn dan een ijdel en egocentrisch mens, een slecht vriend, een machteloos min naar, een deerniswekkende geesteszieke. Dank zij een liefdevolle en eerzuch tige vrouw, die het nieuws uit de buitenwereld ver van hem verwijderd hield, en dank ook zij de enkele trouwe vrienden, kon Kloos tot aan zijn dood op 31 maart 1938 blijven leven in de droom van de trotse dichter. OP het eeuwfeest van zijn geboorte, nu vrijwel al zijn werk en geheel zijn leven voor ons open liggen, kunnen wij Kloo» niet meer zien als de halfgod die hij zich zelf waande. Maar ondanks deernis en minachting soms voor de mens Kloos, hebben wij opnieuw met bewondering zijn verzen herlezen. Nu wij alles van zijn leven weten, zijn wij zelfs meer dan vroeger ontroerd door versregels als „Ik ben te veel een mens geweest, een mens die gilde en klaagde" of als „Ik ween om bloemenen om mijn harte, dat niet wérd verstaan Ook al zijn er brieven en docu menten, die Kloos' leiderschap hebben vernietigd en zijn betekenis verkleind, alleen al om de kritieken en uitspraken zoals die in de inleiding op Perks gedichten en in de Veertien jaren lite ratuurgeschiedenis staan, blijft hij een grote plaats in de geschiedenis der Nederlandse letterkunde innemen en zullen er ook nu en later mensen zijn, die zijn mooiste verzen en kritieken lezen. MOSKOU (A.P.) De Sowjetunie heeft gisteren ,,de dag van de pers vrijheid" gevierd. Alle dagbladen wijd den hoofdartikelen aan de persvrij heid. De regering van de Sowjetunie staat op he* standpunt dat alleen de pers in de communistisch, geregeerde landen ,,vrij' is. De Prawda gaf uit drukking aan medelijden met de uit gebuite journalisten in de kapitalistische landen". (Het persbureau Associated Press voegt hieraan veelbetekenend toe: Dit bericht is de Sowjetrussische censuur ge passeerd (Red.). ROF. NORMAN F. RAMSEY, een wetenschapsman van naam, is de wetenschappelijke adviseur van de secretaris generaal der Noordatlantische verdragsorganisatie, aange steld volgens het besluit van de bekende topconferentie van de NAVO-Raad, in december 1957 gehouden. BONN De regeringsleiders van de twee landen die tegen over de Russische politiek de meest onbuigzame houding aan nemen bondskanselier Aden auer en de Franse premier Michel Debré komen vandaag in Bonn bijeen. Zij zullen over de voorbereidingen van het komen de overleg met de Sowjetunie in Genève spreken. Het heeft wel enige verwondering ge wekt dat Adenauer en Debré het nodig vinden, na het geslaagde vooroverleg van de westelijke ministers van bui,en- landse zaken, het westelijke standpunt nog eens afzonderlijk te besprexen. Men wijst er in Parijs echter op dat Debre s bezoek aan Bonn al lang geleden was aangekondigd en dat beide staatslieden beslist geen wijziging zullen aanbrengen in het standpunt dat de twee landen in Genève zullen innemen. De Franse mi nister van buitenlandse zaken. Couve de Murville, zal Debré vergezellen. Belangstelling voor nieuwe Noorse motortorpedoboot PARIJS (Reuter. Enige landen van de Navo hebben belangstelling ge toond voor een nieuwe Noorse motor torpedoboot, maar het is niet bekend welke landen dit zijn. Noorse deskundigen hebben de per manente bewapeningscommissie van de Navo in Parijs volledig ingelicht over het nieuwe type, maar met het proto type is nog niet gedemonstreerd. De commissie bestaat uit bewapeningsdes kundigen van alle Navolanden en heeft tot taak de wapenproduktie te, coördi neren. De motortorpedoboot, die bestemd is voor de strijd tegen onderzeeboten, is uitgerust met twee Britse motoren van het type Napier Delta. Vast staat dat Adenauer en Debré niets voelen voor een soepeler houding van het Westen voor geval de Russen het westelijke tegenvoorstel inzake de1 kweslie-Bevlijn van de hand wijzen. Het is geen geheim dat de verwachtingen van de twee staatslieden allesbehalve hoog gespannen zijn. Adenauer had veel liever in Genève helemaal geen wes telijk tegenvoorstel gezien. Bondskanselier Adenauer en zijn Fran se gast die een dag in Bonn zal Blij ven zullen zeker nagaan wat er ge daan moet worden wanneer men in Genève al spoedig in een impasse zal geraken. Vooral in Bonn vreest men dat dit zal gebeuren. Ook van de voorliefde van Engeland voor een neutralisering en demilitariso- ring van een bepaald gebied in Midden- Europa moeten Frankrijk en de Bondsre publiek mets hebben. In Bonn herinnert men aan de uitspraak van president De Gaulle: Een uitgedunde zone heelt alleen zin wanneer de ontwapening hel I gehele gebied omvat van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. Vliegende baby's die ook alleen reizend steeds meer in getal toe nemen, kunnen nu lid worden van de Babyclub van de vliegende Hollanders. De kentekenen van het lidmaatschap zijn een geborduurde slab en een def tig certificaat met handtekening van de president-directeur van de KLM. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Prof. dr. J. de Graat uit De Bilt is gekozen tot voor zitter van de Pacifistisch socialistische partij. Hij is de opvolger van ir. H. J. van Steenis, die zich wegens tijdgebrek niet herkiesbaar had gesteld. De heer Van Steenis is gekozen tot vice-voorzit- ter. Op de dag van de uitspraak zal de zon der gerechtigheid schijnen over Baarle, zei mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom in zijn slotwoord, wij hopen dat die zon opgaat over Nederlands gebied. Hij bracht hulde aan zijn Bel gische tegenpleiter de oud-minister Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De juridische veld slag tussen Nederland en België over de twee percelen in Baarle- Nassau is ten einde. De Nederlandse pleiter heeft gisteravond in het Vre despaleis zijn laatste kruit met grote welsprekendheid verschoten. Pas als Marcel Gregoire, die hem zijn kritiek alle kruitdamp is opgetrokken zal fe-?paaA blijken welke partij heeft gewonnen I voren nog eens op Pewezetl daUbeide - en wanneer -dat zal zijn is nog partijen in 1843 iets anders hebben niet bekend. De president van het j opgenomen in het grensverdrag dan zij van plan waren. De Belgische me ning is gebaseerd op twee verschil lende versies van het gemeentelijk procesverbaal, maar mr. Grégoire heeft het bestaan van die twee versies Internationale gerechtshof zal over onbepaalde tijd uitspraak doen. DEN HAAG. Het Hoog militair gerechtshof heeft nog geen uitspraak gedaan in de zaak over het beruchte schot „op de spoorbaan" te Oldebroex. Twee weken geleden bepaalde het hof de uitspraak op 5 mei, maar het von nis is kennelijk nog niet gereed. Er zal in Bonn zeker aan Debré ge vraagd worden eens wat meer te zeggen over de uitlating van president De Gaulle, dat Duitsland herenigd -behoort te worden binnen zijn tegenwoordige grenzen; waarbij het dus de gebieden ten oosten van de Oder-Neisselijn aan Polen laat. Dit is vrijwel het enige punt van wrijving tussen beide landen. Het is waar dat men in Bonn niet i veel illusies koestert de aan Polen af- j gestane gebieden in geval van een hei- eniging terug te krijgen, maar openlijk Duitsland en Hamburg zeggen doet men dat met. Vooral met1 Zwitserland. De slaap- het oog op de twaalf miljoen vluchte- Wagens in deze bijzon- lingen uit de betrokken gebieden achtdere trejn bieden alles men dat hoogst tactloos. iwat een nachtelijke reis ook maar tot in de verste verte zou kun nen veraangenamen. Eigen nieuwsdienst KEULEN. Op 1 juni zullen de West duitse spoorwegen een geheel nieuw type ho teltrein in gebruik ne men, dat men gere geld zal kunnen tegen komen op de lijnen Dortmund—Zuid- Gisteravond verluidde in Bonndat Christian Herter, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, zaterdag naar de hoofdstad van de bondsrepubliek komt voor besprekingen met Adenauer en zijn Westduitse ambtgenoot von Bren- tano. SLAPEN Het nieuwe van deze wagens is dat de ver schillende compartimen ten gebruikt kunnen wor den als slaapkamer voor een, twee of drie perso nen, maar ook als slaap vertrek voor een gezin met drie kinderen. Na het opstaan behoeven de reizigers geen soms over volle coupé meer te gaan opzoeken in de rest vari de trein. Met slechts en kele handgrepen verdwij nen de bedden en komen er gemakkelijke stoelen te voorschijn waarin men de reis kan voort zetten. WAND WEG Wil men voor een ge zin een gehele salon ter beschikking hebben, dan is dat ook mogelijk door het wegnemen van een tussenwand tussen twee compartimenten. Men krijgt dan een van di vans, fauteuils en tafels voorziene grote hotelka mer, waarin men op zijn gemak de maaltij den kan gebruiken zon-1 'der omgeven te zijn door medereizigers, niet kunnen bewijzen. NAPELS (UPI) Ik ben generalissi mo Franco. I-k wens onmiddellijk een onderhoud met de hoofdcommissaris van politie. Met deze woorden verbaasde een on bekende gisteren de portier van het Napolitaanse hoofdbureau van politie. Ieder bed heeft natuur-1 De man bleek na ondervraging Érnes-i lijk een leeslamp, een schel voor het bedienend personeel, een vaste was-1 tafel, een stopcontact j voor het electrisch sche- ren en een grote spiegel. I De temperatuur in elk compartiment kan door j de reiziger worden gere- j geld. Op 1 juni to Ballavita te heten. De politie bracht hem naar een zenuwinrichting. DORDRECHT. Vrijdag zal de am- wordenbassadeur van Italië in Nederland. marJ twintig van deze wagons kies Raimondo Giustiniani in het teken- in gebruik genomen. Zijgenootschap Pictura te Dordrecht een1 kosten per stuk 360.000tentoonstelling openen van hedendaagse mark ol ongeveerItaliaanse grafiek. 325.000 gulden. Ook in Aan de tentoonstelling nemen onge-, Nederland zal men ze af veer vijftig Italiaanse kunstenaars deel' en toe kunnen zien, wan-1 met vrijwel alle grafische technieken I neer zij worden gebruikt i zoals ets, zwart-wit- en kleurenlitho, m extra-treinen tussen i aquatint, gravure en houtsnede. De ten- Nederland en Oostenrijk, toonstelling duurt tot en met 31 mei. Prof. Ramsey's benoeming was niet het enige gevolg van deze december bespreking. Er werd tevens besloten een wetenschappelijk comité in te stellen, waarin alle NAVO-landen ver tegenwoordigd zouden zijn en dat is intussen gebeurd ook. Aanleiding tot de genoemde topcon ferentie was de lezer zal zich dat herinneren de onrust, welke het lanceren van Ruslands Spoetnik in het Westen had gesticht. Was de Sov jetunie dan werkelijk het Westen zo ver vooruit? In elk geval moesten er maatregelen worden genomen en daar aan dankten adviseur en commissie hun bestaan. Het bleet niet bij een benoeming, maar in de sedert december 1957 ver lopen zestien maanden kwamen er re sultaten, die zich niet beperkten tot het meer enge terrein der gezamen lijke defensie. De bedoeling was juist om de samenwerking op het gebied van wetenschap en technologie in de meest ruime zin te versterken. Een uitstekend beginsel. UITWISSELING Een van de belangrijkste resultaten is een regeling voor de uitwisseling van inlichtingen over onderwerpen van research en ontwikkeling op defensie gebied en over de stand daarvan. Hierdoor wordt veel tijd, geld en ar beid gespaard. De oprichting van een technisch centrum voor de maritieme defensie, m het bijzonder voor onderzeebootde- tectie, is in overweging. Het al vóór december 1957 in Den Haag opge richte technische luchtverdedigings centrum is een succes geworden. Er is een ,,NAVO fellowship"pIan in uitvoering genomen, waardoor reeds driehonderd academici deel kon den nemen aan de bestudering van verschillende wetenschappelijke onder werpen. Zowel de academici als de onderwerpen worden door de verschil lende landen zelf aangewezen. Er wordt naar gestreefd die vraagstuk ken te behandelen, die het grootste ef fect voor alle NAVO-landen sorteren. ZOMERSCHOLEN Een ander plan. dat door de we tenschappelijke commissie werd uitge werkt. betreft de z.g. zomerscholen. Daar komen des zomers gedurende twee weken tot twee maanden acade mici samen om voordeel te trekken van de colleges van geleerden van internationale reputatie. Dergelijke zo mercursussen stuitten veelal op finan ciële bezwaren, omdat de landen, waar zij werden gehouden niet altijd be reid waren grote kosten te maken voor studerenden uit andere landen. Het is de verdienste van NAVO's weten schappelijke commissie geweest voor deze financiële moeilijkheden snel en radicaal een oplossing te hebben ge vonden. Ook het stichten van een NAVO- fonds voor research subsidies is een in behandeling zijnd plan. Het is de bedoeling dergelijke subsidies te ver- strekken voor onderzoekingen, waar bij twee of meer landen kunnen sa menwerken op een wijze, welke hun wetenschappelijke standaard ver hoogt. Dit subsidie-systeem zal er veel toe kunnen bijdragen dat dubbel werk wordt voorkomen. RESULTATEN Zowel de bevordering van de ruim tevaart, als de onderzoekingen van de Oceaanbodem zijn onderwerpen, welke zich voor wetenschappelijke samen werking bijzonder lenen. De weten schappelijke commissie van de NAVO onderzoekt dan ook op welke wijze op deze gebieden tot samenwerking kan worden gekomen. Er zijn in de korte tijd sedert de cember 1957 op dit terrein van we tenschappelijke samenwerking opmer kelijke resultaten bereikt. Opmerkelijk te meer, omdat de activiteit van de NAVO zich niet beperkt tot de defen sie, maar terecht uitgaat van de ge dachte, dat elke versteviging der sa menwerking en elke verhoging van het wetenschappelijk niveau tot verhoging der defensiekrachten moet leiden. Bijna tegelijk met Willem Kloos werd honderd jaar geleden in Walsall de En gelse schrijver Jerome K. Jerome gebo ren. De K. staat voor de naam Klapka; zo heette een Hongaarse generaal die een vriend van de familie Jerome was. Hij was een bekend journalist en richtte o.a. het weekblad The Idler op, dat een jaar of vijf heeft bestaan. Zijn roem in de wereld heeft hij geves tigd met Three men in a boat, dat in 1889 verscheen. Het was niet de opzet van Jerome om met Three men in a boat een humoris tisch boek te schrijven. Hij bedoelde in de eerste plaats de geschiedenis van de Theems en een beschrijving van het stroomgebied te geven. Maar gelukkig schreef hij de humoris tische gedeeltes eerst en omgaf die met geschiedkundige stukken. De uitgever liet die stukken prompt schrappen en zo bleef Three men in a boat over. zoals de hele wereld het boek kent. Jerome K. Jerome schreef verscheidene toneelstukken, waarvan het religieuze drama The passing of the third floorbacll zeer vele opvoeringen beleefde. Jerome schreef verder o.m. een auto. biografie My life and times.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5