dkw HRISSGoj Hervormd Walcheren richt tot provinciale overheid zich Pas op Mevr. X uit Arnhem betaalt niet! door Zeeland Pag. 3 Gemeentelijke herindeling Walcheren bestudeerd Waken voor een te kleine visie Zeeuwsch Dagblad Is de weg te smal of niet? Pastorale verzorging militairen moet voortgang vinden CARELS Prachtig resultaat van werfactie K.W.F. Monument omgekomen Joodse ingezetenen Nieuwe ambachtsschool te Goes Dansen op stille zaterdag in Groede Boottocht chronische patiënten 13-18 juli Veertig jaar in dienst van de provincie Aardbeienaanvoer is begonnen Zevende kikkerrit was zwaar 25 jaar Drie gulden Lopertje Vraag naar Bramley Werkloosheid daalde weer minder dan in het land Rode Kruis Souburg- Ritthem vergaderde Woensdag 6 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestant s-Ch ristelijk 1 i Hemelvaart ^"IE DEZE TIJD BEZIET, vraagt zich menigmaal af, wie nu wel de geschiedenis der wereld schrijft. De mens zonder God gelooft: de mens. Hij ziet de machtigen der we- MIDDELBURGDe classicale vergadering van Middelburg van reld als makers der geschiedenis. Héél I de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren in Het Koffiehuis te Middelburg df ^®reld ziet h'J ^verdeeld in twee besloten zich informerend tot de provinciale overheid te richten imet de aanduiding van enkele bezwaren met betrekking tot de voorge nomen herindeling van de burgelijke gemeenten op Walcheren, die zich naar algemeen gevoelen voordoen. Voorts besloot de vergadering een motie te zenden aan de Gene rale Synode, waarin er op wordt aangedrongen dat de pastorale verzorging van de strijdkrachten voortgang moet vinden, onafhankelijk van de beslissing der kerk ten opzichte van de bewapening. De aan vaarding van deze pastorale roeping, wordt in de motie gezegd, is een wezenlijke opdracht van de predikant en impliceert geen keuze t.a.v. deze bewapening. strueerd. De gemeenten toch zijn nog steeds levende gemeenschappen en de gemeentewet biedt ook andere mogelijk heden. Gelet op de twee gestalten van Chris tus op aarde dreigt de medeverant woordelijkheid van de kerk naast de overheid bij grote gemeenschappen zo klein te worden, dat deze verdwijnend klein wordt. Een zo gering mogelijke ingreep in de bestaande verhoudingen achtte ds. Boon te verkiezen boven aan tasting van de dorpsgemeenschappen. Het vraagstuk van de bewapening en het nauw daarmee verbonden leger- predikantschap werd in de middag vergadering belicht door ds. T. J. M. Kantongerecht Terneusen TERNEUZEN. Voor het kanton gerecht moest zich gisteren verantwoor den de heer J. J. v. L., vrachtrijder te Hontenisse (Kruispolder) met zijn met -z. p, -> aardappelen geladen vrachtauto reed hij! (Haitjema uit Souburg. "Waar de atoom- jn de vroegemorgen en dichte mist achter oorlog niet doelmatig' blijkt te zijn j uj^ zjjn garage uit, terwijl zijn vrouw ^Yordt immers geen betere we- op uitkijk stond. Een chauffeur met reld bereikt kan er dan een weg ge- een fous me^ werkvolk bemerkte de dwars machtige kampen: het Oosten en het Westen; en de leiders zijn de wereld groten: Chroetsjew en Eisenhower. Dié regeren de wereld. Of eigenlijk: ieder een halve wereld, want achter de een staat de wereld van communisme en achter de ander de wereld van de vrijheid. Maar ach, die vrijheid is eigenlijk ook al geen vrijheid meer, want niemand kan in het Westen iets beginnen zonder Amerika en zo zijn wij toch weer gebonden. Ziet men nog even verder, dan is er bij die geweldige macht van het Oos ten toch ook weer angst. Neen, niet direct voor het Westen, want dat is nog wel te overschreeuwen, maar in de rug van dat geweldige regiem staat het ondoorgrondelijke China als een nog grotere wereldmacht, die pas aan het opkomen is. En waar de mens .,Dfze tw,fe besluiten vloieden voort i. a x - a U1^ besprekingen over de herindeling en zonder God nu heenstaart, overal zietjket ontwapeningsvraagstuk. Na het hij de ellende, de nood en rde angst;morgengebed' in de Engelse kerk waar de ellende van een nieuwe wereldoor-1 in voorging ds. J. A. van Duyne te ïava-A* „nor hi,Souburg, werden in Het Koffiehuis on- log, de nood voor de ontzaglijke wa-.der p?esidium van ds. E. Duikstra penen, de angst voor alles wat kan! te Koudekerk-'t-Zand deze kwesties gaan gebeuren. aangesneden. De beraadslagingen wer- den ook bijgewoond door ds. Boon. ge- Aan de tijden, die wij beleven heb- j delegeerde der Ned. Herv. kerk bij de ben onze vaders nooit kunnen denken, overheid. In het „langzame" leven van hun Zeven gemeenten uit de classis had- riairitr» w9s Ha* ov„n,i i,a* den bezwaren ingezonden. De praeses Was ket avond en werd ,het sprak zijn teleurstelling uit over de morgen zonder grote verontrusting, mening van de gemeenteraden van die Men kon bij een oorlog zeggen: „Het gemeenten, waar praktisch niets ver- is ver van mijn bed". Maar in een /n die,de Plannen toejuichen. i z j Zij konden toch weten welke moeihjk- orte penode is de ontzaglijke ontwik- j heden er elders zouden rijzen. Ander- keling gekomen. Van het izeilschip zijds zullen wij te waken hebben voor naar het stoomschip, en van de trek- een te kleine visie op de dynamische kar naar rfp dnnmirnin cn4,iia„ i ontwikkeling van Zeeland, waarin ook "f naa' de stwomtlei"- Sneller kon dc classis jfaddelburg wordt betrokken. net niet. Een mens vliegen. Dat is Deze evolutie maakt het onmogelijk de onmogelijk! Die eerste stuntelige vlieg- dingen te laten zoals ze zijn. Waar ve- tuigies, samengesteld uit wat hout en len de voorkeur willen geven aan sa-: draad kwamen er toch Men kon zich ">enwerkraS- ™>et daar tegenover toch zlt de vraag worden gesteld of samenvoe- er waarlijk nog even mee in de lucht ging niet een juistere weg is. De kerk verheffen. Maar het „dan zou de moet onder ogen zien, hoe zij deze mens wel vleugels gekregen hebben Plannen moet beoordelen, om te vliegen" verstomde, want achter Ds- ®00n vroeg of de overheid de die eerste vlieetuieies Int™,. kerk m enig overleg of vooroverleg heeft cue eerste vnegluigjes kwamen de gro- betrokken en of de noodzakelijkheid van teie, en nu zijn wij al in, laten wij d;t plan door die overheid na zorgvul- zeggen, vijftig jaar bij de straaljagers, dig overwegen voldoende is gead- die sneller kunnen vliegen dan het geluid. Zelfs die straaljagers worden weer achterhaald. Eer de blauwdruk is omgezet in een snelle jager, is het toestel al verouderd. Vandaag gaan de satellieten in geweldige snelheid om de aarde; ja zelfs in een baan om de zon. y^/AT HEEFT HET dan vandaag nog voor zin om over Christus' „he melvaart" te denken? De mens is op permachtig geworden! Doch wie met God en Zijn Woord rekenitig houdt ziet toch de dingen van deze tijd anders. Die ziet niet de mens, die geschiedenis maakt, noch de ontdekkingen, die steeds sneller elkan der opvolgen, maar die ziet boven al het wereldgebeuren dc verhoogde en verheerlijkte Christus. Hém is gegeven alle macht in de hemel en op de aarde. Dan staat ook alles onder Zijn bestuur. De machtigste staten van deze wereld ook; de geweldigste gebeurtenissen. Want in de hemel en op de aarde regeert Hij alléén. Want Hij is opge varen, opdat Hij alle dingen vervullen zou, schrijft de apostel Paulus aan de gemeente van Efeze, en dat woord be strijkt alles, wat er gebeurd is, en ge beuren zal. Want vanaf dat ogenblik, dat Christus opvoer ten hemel is er een proces begonnen, dat niet eer voleindigd zal ,zijn, dan bij Zijn we derkomst. Of men er nu aan wil of niet: héél de wereld en alles wat er gebeurt is in dat proces betrokken. Want Chris tus' hemelvaart is niet de dag van het beëindigen van Zijn werk. Hij is niet emeritus geworden, geen rustend Vorst en Koning, maar regérend. Zijn arbeid is niet ten einde, maar anders ge worden. Zijn verwerving voor Zijn dood is veranderd in de toepassing na Zijn hemelvaart, en dat werk zet Hij voort over de gehele wereld. Op de zendingsvelden, waar eigenlijk geen Advertentie official dealer: TEL. 01106—227 HEINKENSZAND vonden worden om er niet aan te be ginnen, stelde spr. de vraag. Een ant woord is niet eenvoudig. Men wil de atoombewapening om at te schrikken, maar als zodanig is en blijft de atoombom gevaarlijk. De kerk kan, aldus spr. de overheid, ook al is deze Gods dienaresse, niet haar gang laten gaan. Toch kan ook de kerk het geweld van de overheid niet zonder meer afwijzen of aanvaar den. Ds. Haitjema drong aan op ge leidelijke ontwapening en middelerwijl de kerk te stuwen in de richting van het onderling vertrouwen. We zullen so lidair moeten blijven zoeken en denken, controleren en bidden. Zoeken naar een politiek, die fantasie vertoont en waar bij een zekere mate van risico wordt genomen. Vrees alleen is een slechte raadgever. Ten slotte werd nog besloten in sa menwerking met and'ere kerken met edirecties van middelbare scholen en andere onderwijsinrichtingen naar moge- lijkhedn te zoeken om gedurende de maanden oktober tot april een vaste avond per week voor het catechisatie- werk te reserveren. ZIERIKZEE. De ledenwerfactie vóór het Koningin Wilhelminafonds heeft 173 nieuwe leden, 292 donateurs en een aan tal vrije giften tot een bedrag van f 797.15 opgeleverd. Daar de contributie van die genen, die reeds voor de aanvang van deze actie lid waren, hier niet is bijge teld, mag dit wel een zeer goed resul taat worden genoemd. Comité te Zierikzee ZIERIKZEE. Het ligt in de bedoe ling een monument op te richten ter nagedachtenis van de twee en twintig Joodse ingezetenen van Zierikzee, die in de oorlog zijn omgekomen. Een co mité dat zich met de uitvoering van het plan heeft belast, zal gaarne giften ont vangen op postrekening no. 104.991, t.n.v. de gemeente-ontvanger van Zie rikzee. In de herdenkingsdienst, die na afloop van de stille tocht in de Gasthuiskerk is gehouden, is voor de stichting van het monument 155,26 ontvangen. Het comité ontving bovendien nog enkele gif ten, in totaal 29 gulden. Er zit vaart in de bouw van de nieuwe ambachtsschool op het terrein tussen de Bergiveg-Vogelzangsiveg en J. van Mellestraat. Het hoofdgebouiv is verlost van de stellingenzoals de foto laat zien. In het reusachtige bouwwerk, dat mei I960 klaar zal zijnzal straks plaats zijn voor 800 leerlingen. Met de vrije binnenplaats mee beslaat de school een oppervlakte van 80 bij 80 meter. Het hoofdgebouw is drie etages hoog'. Voor meer gegevens verwijzen wij naar ons blad van 24 april jl.waarin een uitvoerige beschrijving van het com plex wordt gegeven. GROEDE. Tijdens de raadsvergade ring van Groede stelde het raadslid J. trent het verlenen van een dansvergun- ning op Stille Zaterdag, de dag vooraf gaande aan de Groese Kermis en Pasen. In zijn antwoord zeide de burgemeester, dat hiermede niets gedaan was, dat bui ten het kader van de wet valt, daar de Stille Zaterdag geen erkende Christelijke feestdag is. Er kunnen steeds dansvergun- ningen worden gegeven, terwijl de café's reeds een muziekvergunning bezitten. De heer R. van Damme (K.V.P.) ging nader op de kwestie in. Hij betreurde het, dat er thans ruzie bestaat tussen de geestelijkheid en de burgemeester. Na deze uiteenzetting gaf de burge meester een nadere omschrijving. Toen B. en W. de gevraagde vergun ningen hadden verleend, kwam één der plaatselijke pi'edikantèn bij de burge meester om opheldering vragen. Toen hem bevestigend werd geantwoord dat er op Stille Zaterdag gedanst zou wor den, dreigde deze predikant G.S. te vra gen de vergunning in te trekken. „Ik hou er niet van", aldus de burgemeester, „dat men het mes op mijn keel zet". De dansvergunningen zijn derhalve niet in getrokken. Op de vraag waarom er nu wel ge danst wordt en andere jaren niet, merk te wethouder Casteleijn op, dat men nu wel een dansvergunning heeft gevraagd en andere jaren niet. De heer R. van Damme vroeg nog, hoe B. en W. er tegenover zouden staan, als de gezamenlijke kerken in Groede zouden vragen op Stille; Zaterdag geen dans vergunningen meer te verlenen. Hierop antwoordde B. en W. de raad stellig om advies zouden vragen, doch tevens dat hij zich thans niet over het al of niet verlenen van een dergelijke vergunning wenste uit te laten. Voor dit danspraatje voteerde de raad j f 1,voor de aankoop van een krot- Kumien wij zen net woning van de heer Risseeuw. Met sub den; dan haalt het een het ander weer COrrCSpOllClCIlt isidie van Rijk en Provincie zal men in. Maar even zo snel nadert de tijd trachten deze krotwoning af te breken van Ziin wederkomst. Hij roept het! jn R]1 lail.1-Bath j£ zottin" dat levens toch zelf uit Zijn hemel Zijn kerk op ,T„ WH d aan een schrijnend woongeval in de ge aarde toe: „Zie, Ik kom hartelijk".i ingat',g van 5 meij™™^ ^Tntn^aris^a^de nieuwe Wij lezen het misschien nog duidelijker 1959 fe aangesteld correspondent voorchl™ de scf100,tawesrd bdeedr™* ruim f 9000,— gevoteerd, nadat enkele 'bedragen, welke niet direct op het onder- jwijs betrekking hadden, waren geschrapt. [Dit betrof vooral de voorzieningen voor de overblijvende kinderen uit de andere gemeenten. GOES. In de kringvergadering van het Rode Kruis is namens het hoofd bestuur het provinciaal campagnebord, dat Zeeland voor de zesde maal wist te veroveren aan de kringcommissaris, de heer mr. J. A. Heynse te Middelburg overhandigd. De afdeling St.-Philipsland ontving het afdeling-campagnebord voor de vijfde keer in successie, evenals de landelijke zijden wimpel, die enige tijd zendeling meer werken kan: in China, geleden in haar eigen ledenvergadering u„n r o li a arhoifler* in GnrK Koninkriik ite Anna Jacobapolder werd overhandigd, waar alle arbeiders in Goas KomnKrijK Twee hQge onderscheidingen, namelijk verbannen worden; in Indonesië, waar ,de medaljes van verdienste in zilver de deuren van de zendingsterreimen j werden uitgereikt, namelijk aan mej. A. gesloten worden. Ook die dingen zijn|£-- Houtman, secretaresse der afdeling Schouwen Westhoek en burgemeester D. in Zijn legeringsplan opgenomen. En|(-, gouwense van St.-Maartensdijk, voor als wij de ondergang der wereld zienizitter van de afdeling Tholen. naderen; (Wij vrezen immers allen een De gfewezen waarnemend kringcommis saris, mr. M. Tydeman, oud-burgemees ter van Westkapelle, werd in gloedvolle woorden door de voorzitter dank ge bracht voor het vele in Zeeland ver richte werk ten dienste van het Rode Kruis. De heer mr. J. J. van der Weel te Middelburg werd als waarnemend kringcommissaris geïnstalleerd. Bij de behandeling van de huishoude lijke punten van de agenda vormde de boottocht chronische invalide patiënten de hoofdschotel. Op 23 mei zal het nieu- 1AAN IS HET HEMELVAARTFEEST we R.K. schip „J. Henry Dunant" door niet „uit de oude doos", dan iside N.V. Scheepswerven v'h H. H. Bode- nnJc wes te Millingen a.d. Rijn aan het Neder- het nog actueel, want dan kan «ods Iandscbe R00de Kruis worden overgedra- kerk en kind het vieren met blijcl-|gen te Rotterdam, waarna een korte tocht schap, wetend, dat die Koning ééuwig zal plaats hebben over de Nieuwe Water- l*AP*PPI*t I cs Van 1318 juli e.k. gaan de Zeeuwse In dat geloof kunnen wij rustigj patiënten, die door huisartsen in Zee- leven te midden van alle woelingen' dezer wereld, en dit feest vieren! nen WOrden omgegeven een tocht maken Ja dan gaat alles veel sneller dan naar Alblasserdam, Utrecht, Durgerdam, ja, aan gaai c Wijhe, Wijk bi] Duurstede, Moerdijk, af- vroeger. Dan zouden onze vaders m,en naar de jn- en ontschepingsplaatsen deze tijd niet meer kunnen leven. Dan Terneuzen, Vlake en Zijpe. kunnen wij zelf het niet meer bijhou- oorlog met de verschrikkelijke wapens) en anderzijds de verovering zien van het heelal, (en wie zal bepalen, wat in de nabije toekomst zijn zal in het verkeer tussen de planeten) dan moe ten wij niet beven en sidderen, want ook dat is naar Zjjn, voor ons onbe grijpelijk, plan. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Op de provinciale griffie is gistermorgen de heer C. Doek- heer, die op de griffie veertig jaar werkzaam is geweest, gehuldigd. De griffier, mr. J. M. Pilaar, wenste de ju bilaris geluk en merkte op dat het hem had getroffen dat de heer Docklieer een van de weinige zeelieden is, die zich na zijn tijd als varensgast op de grif fie vestigde. Hij prees de jubilaris als chef van het bureau en hoofdcommissie en bood een enveloppe met inhoud aan. Namens de personeelsvereniging feli citeerde de heer J. Parent de jubilaris en bood een geschenk aan. over de weg staande auto te laat, waar door er een aanrijding volgde en aan zienlijke schade ontstond. M. L. ontkende ten stelligste dat hij met zijn auto achter- uit de garage kon inrijden, omdat daar de weg te smal voor zou zjjn. Mr. Lebret was van mening dat het hier wel zou zijn. Om iemand van de verkeerspolitie de gelegenheid te geven daar ter plaatse te laten onderzoeken of het achteruit rijden mogelijk zou zijn, werd deze zaak voor onbepaalde tijd aan gehouden. „Het is geen werk van de politie om een getrouwd man op te pakken en een dronken zeeman te laten lopen". Dit was de mening van C. E. v. S„ losarbeider te Terneuzen, die terecht moest staan omdat hij op straat was aangetroffen in staat van dronkenschap en O. geslagen en gestompt zou hebben. Hoewel hij veer tien biertjes op had, beweerde v. S. dat er geen sprake was dat hij dronken was en als O., die in het café in de Korte Kerkstraat naast hem had gezeten, zijn colmbertjasje niet van onder tot boven kapot getrokken had, dan was er niets gebeurd. Ook deze zaak werd tot 2 juni a.s. aangehouden om de twee Terneuzense agenten te horen. Op 14 april was te 6 uur in het be wakingsgebied aangetroffen mevr. G. de R. uit Zelzaete, die niet in het bezit was van een eenzelvigheidskaart. De officier eiste f 7,50 of 2 dagen, maar mr. v. d. Belt, rekening houdende met de hoge leeftijd van verdachte en het feit dat ze weduwe is, deed uitspraak: f5 of 1 d. D. M., vertegenwoordiger te Terneuzen, reed te Sas van Gent in een personen auto, waarin zakken waren opgestapeld en waardoor het zich werd belemmerd. Eis f 25 of 5 dagen. Uitspraken f 20 of 4 d. O. B., vertegenwoordiger uit Goes en de chauffeur E. J. de K. uit Sas van Gent, stonden terecht, omdat zij op 20 maart in Sas van Gent met elkaar in botsing waren gekomen, waardoor er aanzienlijke schade was ontstaan. O. kwam rijdende van het stationsplein en gaf geen voorrang aan De K„ die van de Poelstraat het stationsplein wilde op rijden. Hij reed echter teveel links, wat de officier veel ernstiger vond dan geen voorrang. Met de raad aan beiden voort aan voorzichtiger te zijn, eiste hij voor B. f 15,of 3 dagen en voor De K. f30 of 6 dagen. De kantonrechter was het met de straf voor B. eens, maar voor De K. werd de uitspraak f 25 of 5 dagen. KAPELLE. De aanvoer van aard beien op de veiling is deze week op gang gekomen. Ook in de voorgaande weken werd dit produkt reeds aangeboden, maar toen uit de verwarmde kassen. Dinsdag begon echter het aanbod van onder plat- glas en er waren reeds heel wat kwekers, die enkele tientallen doosjes konden vei len. De prijs voor de mooie aardbeien lag tussen 10 en 17 ct. per stuk. Ver wacht mag worden dat in de komende tijd de aanvoer van glas-aardbeien vlug zal gaan toenemen. In Kapelle en om geving heeft deze teelt de laatste jaren een grote uitbreiding ondergaan. Voor de aanvoer van aardbeien van de koude grond gaat beginnen, zullen we nog wel minstens drie weken ouder zijn. Tot 1 mei 1959 werd bij de spaar bank van de Coöp. Boerenleenbank te Hoedekenskerke ingelegd f728.469,21, te rugbetaald werd f 459.419,54. Het saldo der spaarbank bedroeg op 1 mei 1959 f 3.961.374,78. Er kwamen in deze vier maanden van 1959 63 nieuwe spaarders bij. Advertentie in de vertaling: „Zie Ik ben haastelij'k Rilland-Bath. de heer J. Moerland, Sta- komende". In deze dooreengeschokte tionsstraat A 119. wereld is Hij reeds onderweg, om de Zijnen eeuwig thuis te brengen. Dan zal het wéér hemelvaart zijn door Zijn verworven en toegepaste genade. Want dan brengt Hij al de Zijnen in het Vaderhuis hierboven. Dat zal liet gróótste feest zijn! Hemel vaartsdag moge ons dit uitzicht geven. heeft alles mee Bij de Rijkspostspaarbank te Tcrncu- zen werd over de maand april ingelegd f 190.845.84 en terugbetaald f 165.399,94. In het gemeentelijk badhuis te Ter- l neuzen werden in de maand april 2632 baden genomen. TERNEUZEN. De zevende Kikkerrit had ditmaal een zeer zwaar parcours, Het aantal deelnemers was dit jaar bui tengewoon groot, 50 auto's en 15 moto ren. De route liep dit jaar geheel over Nederlands gebied. De start aan de West- sluis te Terneuzen verliep vlot. Na de aankomst in Aardenburg volgde een ge zamenlijke koffiemaaltijd in de „Rode Leeuw", waarna de heer A. Wolfert de prijzen uitreikte. Bij de motoren was eer ste J. de Visser te Serooskerke met 102 strafpunten; 2de J. de Feijter, Axel 103 strafp.; 3de H. G. v. d. Hemel, Biervliet 124 strafp.; 4de S. Jongepier, Serooskerke 188 strafp.; 5de P. Buijze, Sluiskil 188 strafp.; 6de J. J. Franse, Goes 202 strafp. Auto's le A. Schijve, Groede 17 strafp.; 2de Dr. Brouwer, Oostburg 25 strafp.; 3e W. A. de Kraker, Zuidzande 29 strafp.; 4e M. J. de Hullu. Zuidzande 33 strafp.; 5e G. Wijns, Axel 79 strafp.; 6e C. Drent, Oostburg 80 strafp. Bij de teams moto ren was I.M.A.C.A., Axel met 548 strafp.; 2de motorclub „De Zeeuw" B 685 strafp.; 3e motorclub „De Zeeuw" A 894 strafp. Auto-teams 1ste S.A.M. B Sluis 253 straf punten; 2de S.A.M. B, Sluis 480 strafp.; 3de M.A.C.A. Axel 679 strafp. Om hef persoonlijk kampioenschap van de damclub Kapelle werden de af gelopen week wedstrijden gespeeld, met de volgende uitslagen: J. Koster—G. J. Lepoeter 20; Chr. KorstanjeL. Schip per 2—0; C. van Liere—C. Sulsters 2—0; Jac. LindhoutC. v. d. Schraaf 02; Jac. LindhoutL. Schipper 02; Chr. Kor stanjeC. v. d. Schraaf 11. ïn de gemeentelijke badinrichting te Zaamslag zijn in april 1014 baden ge nomen. Ten overstaan van notaris Van Dissel uit Goes vond een openbare verkoping plaats van een woonhuis met erf en tuin, ten verzoeke van de heer J. A. Heyboer te Wemeldinge. Het hoogste bod werd ge daan door de heer J. Hamelink te Wemeldinge (f6005,De eigenaar heeft de verkoop echter niet doen doorgaan. 0 Bij de rijkspostspaarbank te Wemel dinge is in april ingelegd f 10605,14 en terugbetaald f 22493,52. 0 De postduivenvereniging te Tholen hield een wedvlucht uit Venlo. De uit-; slag was als volgt: L. Janse, 1. 2 en 10; f A. Burgers 3; A. Wagenmaker 5; G. Soo-l mers 6 en 8; D. Janse 7 en 9, 0 De collecte ten bate van het Hoge- j land heeft in Tholen f65,70 opgebracht.; 0 Ten overstaan van Notaris H. van j den Briel te Middelburg werd geveild het huis met tuin, aan de Dorpsstraat 18 j te Biggekerke, groot 29.05 are. Koper] werd de heer D. A. Hart'voor f6175, In het badhuis te Wemeldinge zijn in de maand april 1959 788 baden-ge-] nomen. Met 158 oude duiven nam de P.V. „O.W.T.B." uit Kapelle deel aan een wedvlucht vanuit St. Ghislain. afstand 117 km. De uitslag was: 1, 5, 7 J. de Schipper; Van Stel; 3. A. Luteijn; 4. M. Bruinooge;~6, 9, 10. J. Ridderhof; 8. J. op 't Hof. Ter gemeente-secretarie van Wemel dinge zijn over de maand april 1959 de volgende gevonden voorwerpen aange geven: een paar zwarte handschoenen; een Lipssleutel; een studentenmuts; een broche; een bolero; een vulpotlood; een bruine handschoen en een collier. De collecte te Ellewoutsdijk, gehou den voor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft opgebracht f 28.32. 0 Mr. F. W. Meylink. notaris te Mid delburg, heeft in het café „Tramzicht" te Domburg, publiek verkocht: het huis en erf. Weststraat 20, groot 1.78 are. Ko- pers werden de heren J. Vreeke en A.' De algemene ledenvergadering van de Pagter voor f8025,—. VLISSINGEN. Tot onderwijzeres de Vereniging Openbare Leeszaal en Bi- Bij de p»stcommandant van de Rijks- aan de Prins Willemschool (chr. volks- bliotheek te Goes wordt gehouden op Jongens aan de inpaktafels. De gehele dag doorstapels pakken. Elke dag een P.T.T.-aulo met aanhanger vol. (foto Zeeuwsch Dagblad) HULST De familie X. uit de Poststraat in Arnhem kan beter maar niet met vakantie naar Hulst gaan. Want het zou bepaald onprettig zijn, wanneer ze dat opsechriftje ontdekten, dat we dezer dagen zagen: „Pas op! Poststraat nummer zoveel in Arnhem be taalt niet!" mannen werkten er toen in het hokje van vier bij vier meter, 't Begon met 9.95. De concurrentie van grote fir ma's zakte met eenzelfde aanbieding zelfs twee gulden lager, maar toen de Hulstenaars brutaalweg 7.50 vroegen werd de concurrentie stopgezet."'t Be gon met tapijten, maar allengs werd een aanbieding van drie tapijten voor het assortiment uitgebreid tot textiel, kleinmeubelen en schoenen. Later kwamen er meer van deze bedrijven in ons land, maar tot 1952 was de Textielcentrale de enige in Hulst. Toen schoten ze als paddestoelen uit de grond. In Hulst alleen al tien, waar van er nu nog vijf over zijn. Ik wandelde door het archief van de Textielcentrale N.V. te Hulst, waar in de tientallen bakken en laadjes de financiële doopceel van 700.000 Ne derlandse gezinnen ligt opgeborgen. In drie categorieën: normale bonafi de klanten, moeilijke betalers en niet-betalers. Op witte, groene en ro se kaarten. Daaronder zijn een half miljoen vaste klanten. En daarmee is dit bedrijf het grootste verzend huis of zo u wilt: postorderbedrijf van Nederland. Dat zou op zichzelf geen aanleiding zijn om over deze zaak in de krant te schrijven. Wèl het feit dat deze textielcentrale het eerste verzendhuis in ons land is geweest. En dat is nu juist 25 jaar geleden. De huidige procuratiehouder, de Vlaamse heer Demanez die (aLs krullenjongen) bij de wieg van deze zaak stond, weet zich nog precies te herinneren, dat hem voor de eer ste week een „honorarium" van drie harde guldens werd uitbetaald. Drie Hi, liggen de doopcelen van 700.000 Nederlandse gezinnen, waarvan dc ze meisjes het geheim bewaren. (foto Zeeuwsch Dagblad) Boerenleenbank Lewedorp LEWEDORP. De jaarvergadering van de boerenleenbank vond plaats in de zaal van de heer v. d. Dries. De vergadering stond onder leiding van de heer W. Remijn en werd door een zeer groot aantal leden bezocht. De heer Bilterijst las het jaarverslag over 1958 voor. Hieruit bleek, dat 1958 een zeer goed jaar Ls geweest voor de bank. Het balans-totaal steeg van 3.233.926 tot 4.025.458, het spaarte goed steeg van 2.552.331 tot 3.297.159 de omzet van 23.515.605 tot 26.032.000. De heren C. de Baar en Boonman werden herkozen, respectieve- KAPELLE. De in de gascellen be waarde Bramley Seedling, die op het ogenblik op de veilingen van Goes en Kapelle-Biezelinge worden aangeboden voor de verkoop, ontmoeten een grote vraag, voornamelijk voor Belgische re kening. Er werd dinsdag in Kapelle weer een kwantum van 20 ton van deze appels aangeboden en evenals in de voor gaande weken ging dit gehele kwantum weer naar België. De prijs voor de grote huishoudmaat- lag rond 61 cent per kg. en voor de kleine maat werd 4(546 "2 cent per kg. betaald. Dat is een zeer be- De heer Demanez maakt er .ge.e» geheim van: „Wij verkopen niet het beste van het beste, maar ook zeer beslist niet het allerslechtste." Een half miljoen min of meer vaste klan ten voorziet hij en zijn honderd man personeel van hun waren. Om éen ideetje daarvan te geven: in één sei zoen alleen al 500 km flanel, een' lo pertje van Vlissingen tot ver achter het IJzeren Gordijn. Elke dag komt er een speciale PTT-auto met aanhan ger uit 'Roosendaal om de pakketten op te halen. Speciaal voor de jubile rende zaak heeft ook de PTT in Hulst tweemaal het postkantoor móeten uit bouwen. De zaken zijn dus goed gegaan en zo is er alle reden om dit zilveren feest te vieren. Dat gebeurt vrijdag avond' a.s. dan ook met een feest avond voor het personeel in „De Ko ning van Engeland", 'k Weet het na tuurlijk niet zeker, maar ik heb zo'n flauw vermoeden, dat de familie X. uit de Poststraat in Arnhem die avond wel niet van de partij zal zijn. GOES. In april liep de werkloos heid in. ons land terug van 89.902 tot 72.597, een daling met !9y4 procent. Ook ditmaal was de teruggang van het aantal werklozen in Zeeland weer iets geringer. Het aantal daalde va-n 4.286 tot 3.515, een teruggang van nog geen 18% pro cent. In het rayon Terneuzen was er een daling van 1844 tot 1497 (347), in het rayon Middelburg van 1166 tot 1011 (155), in Zierikzee van 576 tot 430 (146), en in Goes van 700 tot 577 (123). lijk als lid van de Raad van Toezicht vredigende prijs, zeker in vergelijking en bestuurslid. Van een onzer verslaggevers SOUBURG. In het Rode-Kruisge- bouw belegde gisteravond d«e afdeling Souburg-Ritthem van het Rode Kruis een ledenvergadering, die helaas niet druk werd bezocht. In zijn openingswoord maakte de voorzitter o.m. bekend, dat op 8 mei, de sterfdag van Henry Dunant, over heel de wereld een hoorspel zal worden uitgezonden over het leven van de op richter van het Rode Kruis. De Neder landse luisteraars zullen voor dit hoor spel hun radio moeten afstemmen op België. Zaterdag a.s. zullen op Souburg dis trictwedstrijden plaats vinden waaraan vele Walcherse dorpen zullen meedoen. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental dat thans 791 bedraagt, nog schommelt. In verband met de hoge kos ten zullen er geen filmvoorstellingen worden vertoond. Voor de viering van het 5e lustrum van de vereniging zal een feestavond worden belegd. In het af gelopen jaar, waarin constant en vrij goed werd geoefend, leverden de col lecten 1918.16 op. Vijftien personen slaagden voor de cursus E.H.B.O. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat men met een nadelig saldo van 316.03 te maken heeft, als gevolg van de hoge aanschaf- fingskosten van diverse materialen. Onderwijzeres benoemd I met de prijzen, die tot dusver steeds voor appelen zijn betaald. politie te Kapelle werden als gevonden voorwerpen aangegeven: 1 kinderporte monnee, 1 sjaal, enige bankbiljetten, 1 ballpoint, 1 damesportemonnee met in houd, 1 herenjekker met bontkraag. onderwijs) Grote Markt Vlissingen is met ingang van 1 september a.s. be noemd mejuffrouw F. W. van Zuilen, thans onderwijzeres aan de Oranje-Nas- sauschool te Oss. dinsdag 12 mei. In deze vergadering komt o.a. het plan tot verplaatsing' van de bibliotheek naar de voormalige vakschool voor meisjes aan de Beestenmarkt aan d® orde. Publieke verkoping KAMPERLAND. In het café „Ha venzicht" werd ten overstaan van no taris J. J. W. Klop te Kortgene op ver zoek van de erven van de heer P. Pro voost het woonhuis no. 133 met schuur tje, kippenhok en tuin aan de Veerweg te Kamperland, groot 3,35 are, publiek verkocht. De hoogste inschrijver was da heer J. Filius sr. voor 5127, die t» vens ook koper werd voor 5150.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3