OP DE PLAAT.. KIEKEN DE NATUUR EBIP0 Dynamiek van Ger Oord werkt op alle uren van het etmaal KAPPIE en de Kletzkische vlam Uit de kerken Woensdag 6 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK 'Zióée#,... Kikkers in frituurpan Pullen-rijm Autobotsing - een dode Bromfietser gedood op onbewaakte overweg Werkloosheid daalde Dilemma Bloesemtijd: geknipt om te 1 DE I TINTELS Jack Dunkley in en om uw huis april Advertentie Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook ni drieën! „Kijk, hier maken wij onze platen", wijst de heer G. M. Oord, directeur van de n.v. Verkoopmaatschappij Bovema te Heemstede, aan Dave Dexter, directeur van Capitol, tijdens een bezoek aan Capitol Tower in Hollywood. DEN HAAG. Een paar kikkers zijn maandag in een pan met koken de olie in een Haagse patates frites kraam aan hun eind gekomen. Een paar opgeschoten jongens had den de dieren in de kraam gegooid. Twee van de jongens zijn door de po litie meegenomen. 172 WIE een dode eer bewijst, maakt zich verdienstelijk, vooral als men zelf de dode is. Maar eerst moet hij in zijn grootboek nakijken of zijn laatste afrekenin gen kloppen. Hij wil een sluitend kasboek bij zich in zijn graf heb ben. Daar zit zijn zoon Alexas nu, die altijd alles zo goed wist en verstandiger was dan alle ande re mensen, maar met al zijn ver stand heeft hij nu toch niets te eten. Hij heeft plotseling diep medelijden met zijn zoon Alexas en natuurlijk is Alexas gelijk Job. Alexas' baard is nu veel grijzer dan zijn eigen, hoewel hij veel jonger is. Maar zijn eigen baard Nachums baard, is nu ook niet vierhoekig meer. Toch is het ei genlijk onuitstaanbaar, dat men hem, Nachum Ben Nachum, de glasblazer en grossier, niet de ge bruikelijke eer bewijst. Dat hij zelf zijn eigen lijkstoet is, is een zware beproeving van Jahve. Hij begrijpt Job en het is hem nu vol komen duidelijk, dat niet zijn zoon Alexas, maar hij zelf over eenkomst met Job vertoont: „tot de groeve roep ik: Gij zijt mijn vader; tot het gewormte: Mijne moeder en mijne zuster. Waar zoude dan nu mijne ver wachting wezen? Ja, mijne ver wachting, wie zal ze aanschou wen? En nu kom, mijn spade. Graaf, spade, graaf." Met de grootste moeite richt hij zich steunend op. Zoiets is heel moeilijk, want als men gra ven wil, moet men ook kunnen zien en er zitten aldoor hele zwermen vliegen op zijn gezicht, zo dat alles hem voor zijn ogen schemert. Langzaam glijden zijn blikken over de grauwe aarde, de beenderen en de laatste overblijf selen der stenen lijkkisten. Dicht in zijn buurt ziet hij iets opaal hij dat niet reeds eerder ontdekt kleurigs blinken. Vreemd, dat heeft. Het is een stuk Murrijns glas. Zou het echt zijn? Als het niet echt is, moet het toch een bijzon der kunstvol procédé zijn. Waar zou men dit maken? Waar kan In Tyrus? In Carmanië? Hij moet weten, waar men zulk edel glas vervaardigt en hoe men het maakt. Zijn zoon Alexas zal het wel weten. Hij is immers verstan diger dan alle anderen. Hij zal het zijn zoon Alexas vragen. Hij kruipt op zijn knieën, pakt het stuk glas en verbergt het zorgvuldig in de tas aan zijn gordel. Misschien is het van een reukfles afkomstig, die men een gestorvene in zijn lijkkist heeft meegegeven. Hij heeft het glas nu. Het is niet echt, maar be- driegelijk nagebootst en alleen een vakman kan deze vervalsing constateren. Hij denkt er niet meer aan, zich in het graf te leg gen en heeft alleen maar de wens zijn zoon Alexas naar dit won derlijke glas te vragen. Hij staat op staat nu werkelijk recht overeind, zet zijn rechter voet vooruit en dan zijn linker, wag gelt nog een beetje, dreigt soms te vallen, als hij over beenderen en stenen stapt, maar loopt toch. Hij gaat naar de poort te rug. Het is een afstand van acht minuten en hij heeft maar wei nig tijd nodig, niet eens een uur. Nu is hij bij de poort. De Jood se wachten zijn juist goedge luimd, openen het uitvalspoortje en vragen: „Als je wat te vreten gevonden hebt dooie, moet je het met ons delen." Trots toont hij zijn stukje glas. Ze lachen en laten hem door. En hij keert terug in de Zalfmakers- straat in het huis van zijn zoon Alexas. De Romeinen wierpen nieuwe wallen op tegen de stad. De sol daten, die daar niet aan meewerk ten, deden hun gewone dienst, exerceerden, slenterden wat rond, keken nu en dan naar de stille, witte, stinkende stad. De officieren organiseerden, om- de verlammende verveling te ver drijven, jachtpartijen op de vele wilde dieren, die door de lijken lucht naar de stad waren gelokt en zich in de omtrek verzamel den. De dierenwereld in de omge ving van Jeruzalem was nu geva rieerder dan ze hier sedert vele geslachten geweest was. Van de Libanon kwamen wolven naar het dal, uit het stroomgebied der Jor- daan leeuwen en uit Gilead en Ba- zan panters. Vossen werden nu vet, zonder dat ze al hun listen hoefden aan te wenden en ook de hyena's en huilende zwermen jak halzen ging het naar den vleze. (Wordt vervolgd) Advertentie Van een onzer redacteuren .AN GER OORD (45) zegt iedereen, dat hij een bijzonder dy namisch mens is. Dat klopt, maar het beeld is daarmee niet compleet. De di recteur van de n.v. Verkoop maatschappij Bovema te Heem stede is vooral ook mens ge bleven. In de eerste plaats is hij een zeer succesvol impor teur en fabrikant van gram mofoonplaten. Dat brengt zo zijn speciale manier van werken mee. Bij de Bovema kan het gebeuren, dat de directeur op zondagavond een paar telefoontjes pleegt: Ik wil morgenochtend om zes uur vergaderen met de staf. Op de Bronsteeweg, ja. Tot straks! De heren van de staf zijn er om zes, maar dan ook geen vijf minuten later. Zij worden op het bordes van de Zwitserse villa waarin zij werken begroet door de „baas" zelf. „Kom binnen, ik heb de koffie klaar" Of hij belt 's avonds laat één van zijn mensen met de uitnodiging: „Kom even langs als je wilt, ik heb een idee voor een plaat." Een dergelijke be- tpreking heeft wel eens geduurd tot een uur of vier 's nachts, maar om (Advertentie) Feest in tuin bier: Oud Bruin elck wat wils Gold of Pils snaar muziek romantiek voorjaarsweer Amstelsfeer! l"'ï-SSS«' Eigen nieuwsdienst ZALTBOMMEL. Een 32-jarige ver tegenwoordiger uit Bussum, de heer J. H. Schor, is gisteravond onder Zalt- bommel het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. Bij het oversteken van de voorrangsweg Utrecht-Den Bosch wachtte hij met zijn auto niet tot een aankomende wagen voorbij was. Die reed toen recht op de auto van de ver tegenwoordiger in. De heer Schor was meteen dood. De situatie op de plaats van het on geluk is erg onoverzichtelijk. Er zijn op de secundaire weg nog geen tekens ge plaatst, die de kruising met de voor rangsweg aankondigen. Eigen nieuwsdienst HOORN. René Glandorf uit Beets is gistermiddag met een bromfiets op e«n onbewaakte overweg door een trein doodgereden. René was vijftien. Zijn twaalfjarige broer Jan, die ach terop zat, werd ernstig gewond en zal waarschijnlijk een been moeten missen. 1 tien uur de volgende ochtend was de opname al gemaakt ook. Enthousiasme yo is Ger Oord, dynamisch, vol ideeën en in staat binnen dertig seconden belangrijke beslissingen te nemen. (,,Niet over praten. Doen zo!") Denkt 24 uur per etmaal aan grammofoonplaten, werkt ongelofelijk hard. Als de anderen 's morgens om half negen de villa Gramophonehouse binnenstappen, heeft de post al geen geheimen meer voor hem, zijn kant tekeningen staan erop. Even later maakt hij met haastige tred zijn ge bruikelijke rondgang langs zijn drie ,,label-chefs" de mensen die verant woordelijk zijn voor de merken His Masters Voice, Columbia (met sinds kort Roulette) en Capitol zijn pro grammaleider en zijn verkoop-dito. Zij zouden zeggen: Hij verkoopt zijn ideeën eerst aan iz chzelf en dan op precies dezelfde manier ideeën aan ons. Hij doet het zo fan tastisch goed, dat iedereen er en thousiast voor wordt. Hij is één van die mensen die van anderen hetzelfde eisen als zij zichzelf opleggen. Maar hij doet het op een bijzonder innemen de manier, dat wel Al jong L'EN gesprek met directeur Oord is een volledige beves tiging van het voorgaande. Er is eigen lijk nooit sprake geweest van iets an ders, zegt hij. Ik ben als zoon van een der oudste Haarlemse dealers voor H.M.V. als het ware geboren in de grammofoonbranche. Als jongen al werd ik compleet meegesleept in de muziek en de voor uitstrevende ideeën. Toen ik zestien was stuurde mijn vader me al naar Engeland voor een opleiding bij H.M.V. en in een Londense detailhandel. Na m'n terugkomst waren mijn ideeën echter zoveel vooruitstrevender dan de zijne dat hij er niet aan wilde. De jonge Oord ging naar Amster dam. Bij een kleine groothandel werd hij een soort éénmans-importeurtje dat alles zelf deed. In de oorlog liet hij opnamen maken niet de Kilima Ha- waians, Jacques Gerlach, de Honolulu Queens, Klaas van Beek met zijn ge camoufleerde Ameriaknase muziek jes Het waren plaatjes die er in die dagen (mét het Nonnenkoor) in gingen als koek. De grondslag AL vertellend haalt hij ergens diep in zijn bureau een dos sier te voorschijn. Het is de grondslag voor wat nu zijn trots en glorie is, gemaakt in zijn onderduikperiode. Een week na de bevrijding stuur de ik volledige gegevens over de gram- mofoonhandel en de marktsituatie hier naar de E.M.I., de Electrical and musical industries, eigenaren van H.M.V., Capitol, Columbia en nog enkele. Een jaar lang heb ik iedere veertien dagen een brief geschreven, opdat ze me niet zouden vergeten. Dat hebben ze niet, nee. Deze zomer \2Vz jaar geleden werd Ger Oord op een éénkamer-kantoortje aan de Amsterdamse Keizersgracht, met een geleende schrijfmachine en een onge lofelijke hoeveelheid enthousiasme, importeur voor Columbia. Geld had ik niet, maar in het zelfde dossier uit de oorlog zaten ook mijn plannen voor een eigen fabriek in Nederland. Ik heb toen de E.M.I. zo enthousiast gekregen dat zij me wel wilden helpen, onder andere met een paar platenpersen en de toestem ming dat ik al hun merken zelf hier mocht persen. Nog nooit ben ik zo enthousiast geweest als op- die zesde december 1948, toen aan de Binnenweg te Heemstede de eerste plaat uit de pers rolde. Met drie persen mochten we 300.000 platen per jaar maken. fU staan er in een nieuwe fa briek aan de Bleekersvaart- weg tien automatische machines, die een jaarproduktie van drie miljoen stuks kunnen halen. Volgens Amerika nen die het kunnen weten is de outil- lage een van de meest geperfectioneer de die zij kennen. Als het wéér najaar zal zijn geworden staat er bij de fabriek ook een gloednieuwe opname studio, gebouwd volgens de laatste normen op het gebied van de acoustiek. De wanden staan geen van alle haaks op elkaar, één muur helt voor over, het plafond loopt schuin om hoog. In de kelder een elektronische en een natuurlijke echo, waardoor nieuwe effecten mogelijk zullen zijn. Er zal een opname-apparatuur worden geplaatst, waarvan er tot nu toe maar drie bestaan, één in Amerika, één in Engeland en één in Heemstede Zonder steun van de grote mer ken is het heel moeilijk op dit gebied iets te bereiken. Niettemin zijn wij van de 59 nederzettingen van de E.M.I. de enige zelfstandige maat schappij, met een beter resultaat dan de andere in Europa. GER OORD heeft een tijdje geleden een prachtige aanbie ding gekregen. De machtige E.M.I. bood hem de leiding aan over haar volledige wereldproduktie aan gram mofoonplaten. Het was een moeilijke beslissing, bekent hij eerlijk, maar mijn geestes kind Bovema kon ik toch echt niet in de steek laten. Er staan ons op het gebied van de techniek zo grote moge lijkheden te wachten, dat ik hier nog lang niet ben uitgedacht en uitgepraat, kocht. Dat zegt de man die eens tot ver bazing van Amerikanen een villa kocht. Werken jullie hier?", vroegen zij. Ja, was zijn antwoord en hij ging gewoon verder, met dynamisch wer ken! Advertentie JONKER FOTO TOE STEL ZEGT; Üiiliiliiliiliililiiliiiliiitlliiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIinlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHl: De laatbloeiende tulper staan nog in volle bloei, doch straks zal men ze van de dorre bloemresten moeten ontdoen. Ze vormen na de bloei vrij gemakkelijk zaad, doch dat is niet bevorderlijk voor de normale ontwikkeling van de bol en dat dient men dus te verwijderen. Nu kan men de mooie kleuren en soorten nog op de Keukenhof bewonderen en noteer dus eens enkele namen; ze kun nen dan in de herfst voor eigen tuin besteld worden. in Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In april is het aantal werkloze mannen in ons land met 11.841 gedaald tot 54.183 en het aantal werkloze vrouwen met 751 tot 4.810. Rekening houdend met de werknemers, die aan de slag zijn op aanvullende wer ken, is de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen gedaald van 89.902 per eind maart tot 72,597 per eind april. De aantallen openstaande aanvragen voor werknemers zijn gestegen van 22 468 tot 26.759 voor de mannen en van 36.284 tot 28.104 voor de vrouwen. 56. Het was wel vreemd, maar het slot van prins Kletsky's kamertje wil de nog steeds niet werken, ondanks het' feit, dat er nu al drie vaten petroleum doorheen gespoten waren. De vloer van net kamertje was al lang niet meer te zien en de vorst stond daarbinnen nu zo wat tot zijn knieën in de Ruwaanse aardolie. De vlam evenwel, branc le nog steeds in zijn fier opgeheven han den. En hoemeer de vorst door de op komende petroleumvloed werd be dreigd, des te trotser tilde hij het Kletz- kisch vuur omhoog. Eerst was een stoel voldoende. Doch alras diende die op een tafel geplaatst te worden. Nog even en de prins zou met zijn vlam op de rugleuning" moeten balanceren Buiten werden inmidd oogingen ge daan. om de graaf tot andere gedach ten te brengen. Maar toen het Ka. e duidelijk werd, dat de graaf zijn pogin gen om het slot met oehulp van petro leum te herstellen niet zou opgeven, zo min als vorst Kletzky van plan was om het Kletzkisch vuur eigenhandig te do ven, zon hij op een ander middel. Peinzend liet hij zijn blikken over het gebouwtje dwalen en toen die waren aangeland bij het dak, trok hij Okkie terzijde. „Jij kunt het beste klimmen van ons allemaal", fluisterde hij de scheepsjon gen in het oor. „Zorg dat je als de weerlicht op dat dak terecht komt. Maar, aan de achterkant, zodat Bande- los je niet ziet! Schuif de pannen j en het stro eronder en probeer of je die dwarskop van een Kletzky op die ma nier uit de brand kunt halen!" „Belangrijk!" riep Okki. „Da's echt iets voor mij!" NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenhage (wijkgem. 21), A. J. Jorg te Delden: te Nieuw- Lekkerland, W. L. Tukker te Rotterdam. Bedankt voor het beroep door het Breed Moderamen der classicale ver gadering van Dordrecht tot pred. voor buitengew. werkzaamheden te Bolnes en omgeving: D. Broeren. kand. te Slikker veer; voor Waddinxveen (vac. J. v. d. Haar): T. Langerak te Vinkeveen. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Ferwerd: A. IJkema te Tweede Exloërmond. CHRIST. GEREF. KERKEN. Tweetal te Haarlem-Noord: J. J. Re bel te Murmerwoude en S. van Zwoll te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Ridderkerk: C. Molenaar te Leiden. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen le Nieuw-Weerdinge: Th. v. d. Laan, kand. te Stadskanaal. REMONSTR. BROEDERSCHAP Tweetal te Amsterdam (vac. prof. dr. G. J. Hoenderaal): F. E. van Leeuwen te Rotterdam en J. v. Goudoever te Lei den. Eerstgenoemde is 'beroepen, die het beroep inmiddels heeft aangenomen. De heer S. Zuyderhoudt, adjunct-ha venmeester te Rotterdam, is benoemi tot officier in de orde van Oranje-Na«- sau.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2