NA ASTING IS ONRECHTVAARDIG w Amerikaans jurist hekelt Indonesiërs daad: WEGWIJZER WIJST NAAR OPZET Reactie uit Djakarta: „We betalen wèl" IJslandse trawleroorlog woedt op volle kracht Vandaag rijdt deel van Franse treinen niet RIVALEN IN SCHOONHEID Dongense jeugd bedacht nieuwe „tak van sport De Bilt: Droog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De Axelse moordzaak 11 „Geen rechtstitel' Schip voor K.N.S.M. te water gelaten Duitse schilderes uitgewezen Bevri j dingsf eest voormalig verzet Zuid-Holland Zaak over boekverkoop teruggewezen Volgeling van Lou wil niet ..herhalen" Nederlanders zijn tegen voorgestelde huurverhoging Schriftelijke vragen over spijtoptanten BOLLENVLUCHTEN DOEN HET BEST GEEN EIGENDOM J eugdprijsvraag VLIEGTOERISME GROEIT SNEL Vandaag Rustigmaar koud -A Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; °ij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenoark 24 tel. 01110-2991. venparK 44, Directeur: .1 ACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaai'g. No. 1592 i Eigen nieuwsdienst AXEL. Een afgedekte wegwijzer op het loruispunt Axel—Hulst—Zaam- slagKijkuit in Zeeuws Vlaanderen is gistermorgen de rol van kroongetuige toebedeeld tijdens een bezoek, dat Bel gische en Nederlandsche ambtenaren van Justitie en politie hebben gebracht aan de plek, waar bijna een maand geleden de Axelse moordzaak begon. Tijdens het langdurige verhoor van de verdachte in deze affaire, de 39- jarige Brusselse huisknecht Xavier de B. heeft deze nooit willen toegeven, dat hij zijn vrouw Julia Schietse met voorbedachte raad van het leven heeft beroofd. Om de telastlegging tegen de B. op dit punt sluitend te krijgen, zijn zowel de onderzoeksrechter mr. Ooms als de procureur mr. Charles met ver schillende andere deskundigen uit Brussel en twee artsen uit Gent naar Axel gegaan, waar zij op het kruis- - punt bij Axel een aantal Nederlandse confraters troffen onder meer het parket van Middelburg, majoor van Thiel, die aan Nederlandse zijde het onderzoek namens de Rijkspolitie heeft geleid en de patholoog anatoom dr. Zeldenrust. Zij constateerden, dat Xavier de B. met zijn vrouw een stuk gestremde eenzame weg moet zijn opgereden in de wetenschap, dat hij op een gegeven ogenblik niet verder kon: de richting aanwijzer was duidelijk afgedekt. Samen met de vondst van de revol ver en de benzine, waarmee de ver moedelijke dader na de moord het lijk van de vrouw heeft overgoten om het daarna in de brand te steken meent de Gerechtelijke Politie in Brussel nu voldoende materiaal in handen te heb ben om Xavier de B. voorbedachte raad voor de voeten te kunnen werpen. In het verweer van Xavier, dat hij zijn vrouw na een twist al rijdend heeft doodgeschoten, zijn eveneens bressen gekomen: de politie neemt aan, dat de moord in een stilstaande auto of daar buiten is gebeurd. ASHINGTON (Reuter). De rechtskundige adviseur van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Loftus Becker, heeft scherpe kritiek ge oefend op Indonesië, omdat het geen ernst heeft gemaakt met het betalen van schadevergoeding voor de genationaliseerde Nederlandse ondernemingen. Hij noemde in een rede voor de jaarlijkse vergadering van het Amerikaanse ge nootschap voor internationaal recht in Washington een onteigening zonder compensatie onrechtvaardig. „Deze onrechtvaardigheid", aldus Becker, „spreekt des te meer indien de maatregelen zuiver politieke doeleinden moeten dienen, wanneer om een recent voor beeld aan te halen particuliere eigendommen in bezit worden genomen als onderdeel van een campagne om een oplossing af te dwingen in een geschil over betwist gebied." Becker besloot: „Hier is de rol van de internationale jurist duidelijk: hij moet dergelijke aanvallen afslaan". De rede van de jurist van in ternationale faam, die Becker is, heeft tal van reacties uitgelokt, ook in Djakarta. Hij had de Indo nesische maatregelen tegen Ne derlandse ondernemingen ge noemd onder voorbeelden van „nationalisatie met minder dan volledige schadeloosstelling", in één adem met „gebeurtenissen in de Russische satellietlanden, die met de Anglo-Amerikaanse oliemaatschappij en het Suez- kanaal". Indonesië had volgens Becker, „of schoon geen rechtstitel daartoe bestond, onlangs volledig bezit genomen van de meeste Nederlandse eigendommen en deze onder zijn beheer gesteld, met een bepaling voor schadeloosstelling, zonder echter enige werkelijke stappen te heb ben ondernomen om deze bepaling uit te voeren De heer Becker wilde geen enkel land het recht ontzeggen om particuliere eigendommen over te nemen voor open- Van onz£ correspondent LONDEN. De toestand in de wate ren rondom IJsland is de laatste tijd weer zeer verscherpt. Vandaag zal Groot-Britannië een protest indienen bij de IJslandse regering tegen het be schieten van de trawler Arctic Viking door de kanonneerboot Thor, het grootste vaartuig van de bescheiden IJslandse kustwacht. Voorts zal de Britse zaakgelastigde te Reykjavik een protest overhandigen tegen de agres sieve manier van doen van de IJsland se kanonneerboot Maria Julia, die on der bevel staat van een communistisch. commandant. De Thor heeft de Arctic Viking be schoten met twaalf granaten van 57 mm, afgeschoten van zeer geringe afstand. Het was duidelijk een poging om de zender van de trawler te vernielen, waar mee juist op dat ogenblik de Britse torpedobootjager Contest te hulp werd geroepen. Toen het oorlogsschip op volle kracht kwam aanvaren en op zijn beurt een paar schoten afvuurde voor de boeg van de Thor, verdween het IJsland se oorlogsscheepje ijlings. Er zijn bij dit incident doden noch gewonden gevallen, maar de toestand was bijzonder gevaar lijk, vooral omdat de Thor het vuur opende op een afstand van slechts enkele tientallen meters. De Britse oorlogsschepen in de wateren rondom IJsland hebben nu nieuwe, krachtiger instructies van de Admiraliteit ontvangen. Het is namelijk al de derde maal dat Britse vissersschepen zijn be schoten en het geduld van de Admirali teit begint op te geraken. Engeland er kent slechts de viermijlszone in de IJs landse kustwateren en de Thor heeft zelfs bulten de twaalfmijlszone, dus in open zee, geprobeerd de Arctic Viking te en teren, hetgeen voldoet aan de definitie zeeroof. Het andere Britse protest houdt de klacht in dat de communistische com mandant van het patrouillevaartuig Maria Julia heeft geprobeerd door plot seling snelheid te vermeerderen Britse visserschepen te rammen. Hij toont zich vaak bijzonder agressief. De Britse vissers zijn tot het uiterste getergd doordat een van hen op aan raden van zijn reder vrijwillig op IJs land aan land ging om een beschuldiging wegens vissen binnen de viermijlszone met zijn trawler, de Lord Montgomery, te beantwoorden. Zodra hij aankwam kreeg hij nog tal van andere klachten tegen zich inge diend. hij kreeg een boete van dertig duizend gulden en confiscatie van vangst en tuig en werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Nu is hij tegen een borgsom van negentig duizend gulden losgelaten. Generaal- majoor sir Frandale Phillips, voorzitter van de federatie van Britse trawlvissers, verklaarde gisteravond „Wij zijn nog veel te beleefd tegen deze IJslanders". bare doeleinden tegen betaling van een rechtvaardige schadevergoeding. „Het recht van een staat om dat te doen wordt niet betwist en is- nooit betwist. Ik spreek slechts over een po ging van sommigen, onder wie zich tot mijn spijt ook internationale juristen bevinden, om wettige grondslagen te leggen ter ondersteuning van en veront schuldiging vóór het in bezit nemen van particulier eigendom zonder een vol doende schadevergoeding." In september van het vorig jaar had de „International law association" in New York een resolutie aangenomen, waaraan de heer Becker nu herinnerde. In de resolutie wordt verklaard dat: de grondslagen van het inter nationale recht over de onschend baarheid van de verbintenissen van de overheid en de eerbiediging van verkregen rechten van vreemde lingen betalingen vereisen van zodanige volledige schadevergoeding aan de vreemdeling als wordt vast gelegd in een overeenkomst tussen de staat en de vreemdeling of, in geval van een geschil, wordt vastgesteld door een internationaal lichaam, dat in de kwestie com petent is". De resolutie werd toentertijd aanvaard CAPELLE AAN DEN IJSSEL. Van een der hellingen van A. Vuyk en zo nen: scheepswerven n.v. te Capelle aan den IJssel is gistermiddag te water gelaten het m.=. Ammon, dat in aan bouw is voor de Koninklijke Nederland- sche Stoombootmaatschappij n.v. te Am sterdam. De Ammon heeft een draagvermogen van circa 4.500 ton. Van de 193.000 ku bieke voet laadruimte is 12.500 bestemd voor koel-, vries- en diepvrieslading. Het schip is ruim 111 meter lang en zal worden uitgerust met een dieselmotor met een vermogen van 3.600 pk. De snelheid zal zestien mijl per uur gaan bedragen. Er zal aan boord accommo datie komen voor twaalf passagiers. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Vandaag moet een 26-jarige Duitse schilderes, Barbara Bergler, op bevel van de vreemdelin genpolitie ons land verlaten. Sinds en kele maanden leeft zij samen met een Amerikaanse schilder, Alan Schmer, die in Amsterdam zijn atelier heeft. Daar door heeft zij „inbreuk gemaakt op de richtlijnen die het ministerie van 'usti- tie ten aanzien van het gedrag van vreemdelingen hier te lande heeft uit gevaardigd". Barbara Bergler zal binnenkort met Schmer in het huwelijk treden. Het wachten is op enkele officiële papieren uit Amerika en Duitsland. De Amster damse vreemdelingenpolitie wil die pa pieren eerst zien. Daarom wordt Bar bara Bergler vandaag uitgewezen. „Wij kunnen er niet aan beginnen de hand te lichten met de bepalingen van het ministerie", is de commentaar van de vreemdelingendienst. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het voormalig ver zet Zuid-Holland, district Rotterdam, heeft gisteravond voor de veertiende keer een bevrijdingsfeestavond gehou den ten bate van het centraal Rotter dams verzetsmonument. De zorgen voor dit monument zijn thans overgedragen aan de stichting Centraal verzetsmonu ment Rotterdam, die kort geleden m het leven is geroepen. Deze stichting zal tot taak krijgen, acties te voeren om het nodige geld voor het monument bij elkaar te krijgen. Daarmee zal men in september begin nen. Als aanvangsbedrag heeft het voor malig verzet de stichting een bedrag van twintigduizend gulden ter hand ge steld. Zeker is. dat hel een zuiver Neder landse schepping moet worden. Elke beeldhouwer kan zijn idee inzenden. Naar alle waarschijnlijkheid, zal het be stuur van de stichting Centraal verzets monument Rotterdam een prijsvraag uitschrijven. Het feest, dat dit jaar door meei mensen werd bezocht dan andere jaren, werd verder omlijst door harpspel door Rosa Spier, liedjes van Jules de Corte en andere artiesten. De bevrijdingsrede werd gehouden door de oud-wethouder van sociale zorg A. Hogeweg. Burgemeester G. E. van Walsum zei, dat hij zeer verheugd was, dat zowel in de Rivièrahal als bij het bevrijdings concert in de Ahoy'-hal. zeer velen aan wezig waren De avond werd besloten met een bevrijdingsbal. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Hoge Raad heeft de zaak betreffende de boekverkoop op culturele avonden teruggewezen naar het Amsterdamse gerechtshof aange zien nog feitelijke omstandigheden moe ten worden onderzocht. De Rotterdamse boekhandelaar H. B. was in twee in stanties veroordeeld wegens overtreding van de winkelsluitingswet door het ope nen van de mogelijkheid tot het plaat-, sen van bestellingen op boeken van auteurs, die spraken op door hem ge organiseerde culturele avonden. met alleen de stemmen van het commu nistische blok en Indonesië tegen Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Rudy Gontha, heeft gisteren in antwoord op de uitlating van Loftus Becker verklaard, dat „het Indonesië ernst is met zijn voornemen om schadevergoeding te be talen voor de genationaliseerde Neder landse ondernemingen." Gontha betwijfelde of Loftus Becker een goed beeld had van de Nederlands- Indonesische betrekkingen en of zijn opvattingen representatief waren voor het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Advertentie de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN /raag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pegina's in kleuren) bij postbus 2-Leiden Van onze correspondent PARIJS. De Efanse staatsspoor wegen Hopen vandaag in weerwil van de staking ongeveer zeventig procent van de internationale verbindingen in stand te kunnen houden, maar op ve le kleine lijnen in het binnenland zal vermoedelijk geen enkele trein kun nen lopen. Met autobussen van het leger hoopt men het verkeer tussen Parijs en de voorsteden op gang te kunnen houden. Ook particuliere bus sen zullen daarvoor worden gebruikt. Aan de vooravond van Hemelvaarts dag valt deze staking, waaraan onge veer 18.000 van de 24.000 machinisten en wagenvoerders zullen deelnemen, na tuurlijk bijzonder ongelukkig en dat zal ook wel de opzet van de stakers zijn, die het feit dat zij zich zowel bij de Fransen als bij de talloze buitenlanders die Frankrijk per trein bereizen, impo pulair maken van minder belang achten dan de overweging dat er nu ten min ste over hun actie wordt gepraat. Minderhteid werkt De stakers behoren tot de communis tische en onafhankelijke Vakverenigin gen. De socialistische en de kerkelijke vakbonden hebben niet aan de staking willen meewerken, maar het aantal van hun leden staat in geen verhouding tot dat van de stakers; het zijn er slechts zesduizend. Om middernacht of in dé vroege och tenduren van woensdag hebben de sta kers het werk neergelegd. Door de werk willigen uit te smeren over de belang rijkste lijnen hopen de spoorwegen al thans het grootste deel van de interna tionale lijnen en van de lijnen die Pa rijs verbinden met de grote havens in het noorden, het zuiden en het zuidwes ten te kunnen blijven berijden. Het vreemdelingenverkeer, dat met Hemelvaartsdag een hoogtepunt ver wacht, en het verkeer van Fransen die in het lange weekeinde de steden verla ten, zullen echter grote last van de sta king ondervinden. Ook de economische schade zal aanzienlijk zijn, al is er na tuurlijk vanwege Hemelvaartsdag wat minder vervoersaanbod dan anders. De grootste schade is Voor rekening van de staat, daar de spoorwegen tot de gena tionaliseerde bedrijven behoren. Het te kort bij de spoorwegexploitatie is echter al zo groot, dat een dag staking meer of minder nauwelijks iets uitmaakt. Ook brievenbestellers Wie overigens mocht hebben veronder steld, dat de Vijfde republiek eindelijk eens van de stakingsplaag van zijn voor gangers bevrijd mocht zijn, komt bedro gen uit. Ook de brievenbestellers lopen met het plan rond om een dag te sta ken, namelijk komende zaterdag. Dat is een officiële feestdag vanwege de be vrijding. De directie van de P.T.T. heeft echter besloten dat er dan toch één be zorging zal zijn. Dat is de juiste maat regel omdat na een feestdag als Hemel vaartsdag het postverkeer, toch al een paar dagen lang in de whr pleegt te zijn, zoals de ervaring van andere ja ren heeft geleerd. De brievenbestellers wensen echter zaterdag vrij te hebben en de drie grote vakbonden, de com munistische, de socialistische en de ker kelijke hebben een protest tot de minis ter van P.T.T. gericht, dat door een staking van één dag zal worden ge volgd. DEN HAAG. Een jaar en drie maan den minder dan was opgelegd heeft de advocaat-fiscaal bij het Hoog militair gerechtshof in hoger beroep geëist tegen de 26-jarige M. J. V. uit Laren, die had geweigerd voor herhalingsoefeningen op te komen, omdat hij intussen een volge ling was geworden van Lou, de stichter van een godsdienstige sekte in het Gooi. De krijgsraad had V. veroordeeld tot twee jaar en drie maanden met aftrek en ontslag uit de dienst, maar de advo caat fiscaal vond dat te veel, omdat V. zijn normale diensttijd heeft volbracht en nu pas dienst weigert. Wel achtte hij ont slag noodzakelijk. V. heeft gevraagd voor de dienstweige ringscommissie te mogen verschijnen, maar op het laatste ogenblik is hij daar niet toe overgegaan, omdat hij in de commissie ,4e satan" zag. Deze meisjes dongen gisteravond in het Casino te Amsterdam naar de titel van Miss Holland 1959. Het zyn: eerste rij van links naar rechts: Ansje Schoon, Petra Pottw, Minnie Methorst, Gerrie van Tilburg; tweede rij van links naar rechts: Jeanne Peters, Ina Stuy, Ivonne Smit, Gees Klijnderde rij van links naar rechts: Jacqueline van Boom, Hannie Landman, Fransje. Meyer, Gerda Veis, Sonja Ovenneer; achterste rij: Peggy Erwich, Jeanetle Mook, Sonja Tengé. Het werd Peggy Erwich uit Rotterdam, De Sjah van Perzië is gisteren op zijn Europese reis in Londen aangekomen. Op Victoria Station werd hij begroet door koningin Elizabeth, prins Philip en prinses Margaret, die een diepe révérance voor de oosterse bezoeker maakte. (telefoto) Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Uit een recent on derzoek van het Nederlands instituut voor de publieke opinie blijkt, dat maar weinig Nederlanders iets voor een huur verhoging voelen. Het Nipo ondervroeg verleden week een groot aantal mannen en vrouwen naar hun oordeel over de door de Sociaal-economische raad voor gestelde huurverhoging van 25 procent. De ondervraagden mochten de huur verhoging op twee manieren beoordelen: ten eerste vanuit hun eigen belang en ten tweede vanuit het algemeen belang. Ging het om hun eigen portemonnaie dan waren slechts 21 procent van de on dervraagde mannen en twaalf procent van de ondervraagde vrouwen vóór de huurverhoging. Van de mannen waren 71 procent en van de vrouwen 75 procent tegen. De rest had geen oordeel. Bekeek men de kwestie uit het oog punt van het algemeen belang, dan wa ren 27 procent van de ondervraagde mannen en vijftien procent van de vrou wen voor, en 63 procent van de mannen en 59 procent van de vrouwen tegen de huurverhoging. De rest had geen oor deel. Woensdag 6 mei 1959 DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid, mejuffrouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (VVD) heeft aan de ministers van buitenlandse zaken, van justitie ad interim en van maatschap pelijk werk, de volgende schriftelijke vragen gesteld: „Om welke redenen wordt aan de nog in Indonesië verblijvende vrou wen, die tussen 27 december 1949 en 1 augustus 1958 met Indonesiërs zijn gehuwd, geen Nederlands paspoort verstrekt, hoewel zij op grond van de overgangsbepalingen en de toelichting van de Indonesische nationaliteitswet, in augustus 1958 in werking getreden, nog tot 1 augustus 1959 de Nederlandse nationaliteit bezitten? Zijn de ministers alsnog bereid deze paspoorten te verstrekken aan degenen, die dit verlangen, en wel op een zoda nig tijdstip, dat deze mensen vóór 1 augustus 1959 Indonesië kunnen verla- ten? Indien de tweede vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan niet van mening, dat ook aan deze vrou wen de gelegenheid moet worden gebo den om zo nodig op rijksvoorschot- basis naar Nederland te komen? Zijn de ministers bereid, evenals dit vroeger wel gebeurde, de niet-Neder- landse minderjarige kinderen op de pas poorten, die aan deze vrouwen worden verstrekt, te doen bijschrijven, zodat de ze kinderen op dezelfde voorwaarden als de moeder naar Nederland kunnen rei zen? Zijn de ministers bereid bun mede werking te verlenen, indien de gezinnen zelf deze noodoplossing als enige uitweg willen aanvaarden?" Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een reusachtig succes, zo noemde Harland Clarke, de jeugdige afgezant van H. Clarkson Air and Shipping Services te Londen, de vliegtochten naar de Nederlandse bol lenvelden, die uit Southend aan de monding van de Theems worden gemaakt. Komende zondag eindigen deze vluchten en dan zullen naar schatting 1900 passagiers van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt. Clarkson biedt twee uitstapjes. Een gaat via Parijs naar het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven, de andere is direkt op de Maasstad gericht. In het eerste geval blijven de passa giers een dag in de Franse hoofdstad. Komen zij van daar te Rotterdam aan, dan geldt hetzelfde programma als voor degenen, die rechtstreeks uit Engeland arriveren met een Viking van Tradair. De laatsten vertrekken om tien uur uit Southend, landen een uur later op Zes tienhoven, gaan dan verder met een autobus. Eerst naar een aardewerk fabriek in Delft, vervolgens naar Den Haag om te lunchen, daarna maken zij een toer langs de bollenvelden met als doel de Keukenhof. De bus brengt hen in de vooravond terug naar het vliegveld én dan zijn de bollenreizigers (ieder met een gratis bos tulpen) omstreeks acht uur weer in Southend. Dus in tien uur uit en thuis. 11 Eigen Nieuwsdienst TILBURG. Zwanen, eenden en andere siervogels ter waarde van enige duizenden guldens zijn door de Don gense baldadige jeugd mishandeld, ge dood of gestolen. Dat schrijft de bur gemeester van Dongen, de heer A. Kooiman aan de gemeentenaren in een boze brief, waarin hij uitweidt over deze nieuwe ongewenste „tak van sport". Kwajongens hebben zich niet ont zien de vogelnesten in de parkvijvers en volières van de gemeente uit te halen en daarbij de hun nesten verde digende zwanen met stokken te lijf te gaan. Verscheidene koppels eenden zijn verdwenen, vermoedelijk meegenomen. Ook is ontdekt dat op enkele volière- vogels met buksen en andere wapens is geschoten. Een nare bijkomstigheid is, dat de gemeente de dieren in bruikleen heeft gekregen van particulieren, die er thans uiteraard weinig voor voelen om hun eigendom nog langer aan het openbare wanvermaak bloot te stellen. B. en W. van Dongen roepen nu de bevolking op toe te zien op het gedrag van de jongeren in de parken. Tevens zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld naar genoemde vergrijpen. DE VPRO heeft een prijsvraag uit geschreven voor een programma, samengesteld c'oor jongeren. Tot 1 juli kunnen bandor amen worden ingezon den. Inzenders zijn volkomen vrij in de keuze van hun inderwerp(en), maar het geheel mag et langer dan 14 mi nuten duren. De eerste prijs is een bandrecorder, en de beste program ma's worden uitg :onden. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De CTI-vliegreizenur- ganisatie te Haarlem, die vorig jaar nog genoeg had aan Schiphol voor haar vakantievluchten naar Mallorca, de Ca- narische eilanden, de Rivièra en zo, is door een toenemende belangstelling voor vliegtoerisme genoopt daarnaast thans de luchthavens van Rotterdam en Beek in te schakelen. Zondag vertrekt het eerste toestel van de luchthaven Rotterdam naar Mallorca. Het is een van de Tradair-Vikings die de organisatie onlangs heeft overgeno men van de Britse koninklijke familie. HEMELVAARTSDAG Morgen, Hemelvaartsdag, zal blad niet verschijnen. ons j Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zonnige perio den en droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordoostelijk. Ongeveer dezelf de middagtempe- raturen. MIES JE: Morgen dauwtrappen 7 mei: zon op 5.01, zon onder 20.13; maan op 5.08, maan onder 10.51. VAN ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER DE BILT. Rustig maar tamelyk koud kan het weertype worden ge noemd, dat op liet ogenblik in een groot deel van Europa en ook in ons ïand heerst. Het wordt veroor zaakt door een groot hogedrukgebied, dat zich van het zeegebied ten westen van Ierland over onze streken tot over Polen uitstrekt. In ons land kwam in de nacht van maandag op dinsdag zware nachtvorst voor met plaatselyk 2 tot 4 graden vorst op 10 centimeter hoogte. Het nachtvorstgevaar was dinsdagavond nog niet geweken. Door de aanwezigheid van het hogedrukgebied blijft ons land in tamelyk koude polaire lucht. Er is niet veel kans op, dat met Hemel vaartsdag warmere lucht zal arriveren. Hoogstens zal de temperatuur tydens zonnige perioden wat hoger worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1