De Doorman zocht de zon op VEEL GELEERD VEEL GEZIEN Oceaanreuzen voor 8000 passagiers Zorg dat je eribij komt Bloeiend koolzaad in O.-Flevoland Pullitzer-prijzen Arrestatie met traangas Minister Lloyd naar Berlijn WILLEM PAREL EN BARTELS KOMEN VANAVOND TERUG Dinsdag 5 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 LISSABON-NEW YORK VOOR 50 DOLLAR? FLESJE GEZONDHEID VOOR PRESIDENT SOEKARNO Radiohistorie herleeft Winnaar Rudy Carrell Dodenherdenking Treffend debuut Op dit kaartje staat schematisch aangegeven, hoe onze speciale verslaggever zijn reis naar de Karei Doorman maakte naar de ingang van Het Kanaal, waar de twee smaldelen elkaar ont moetten: Karei Doorman (1), jager Gelderland (2), jager Am sterdam (3), onderzeeboot Zeeleeuw (4) en kruiser De Ruyter Ijager Drenthe (II), jager Limburg (III), fregat De Leeuw (IV) en onderzeeboot Zwaardvis (V). B Zij behoorde tot de jonge meisjesdie in luchtige kostuumpjes onze murine na mens Jacksonville begroetten. Zij werden vereerd met een lint van een matrozenmuts. Tot de grootste attracties tijdens het verblijf in Florida behoorde het bezoek aan de gedresseerde dolfij nen. Deze sierlijke dieren springen boven water uit om hun voedsel uit de hand te eten. Ook de bezoekers mogen zich met deze sport bezig houdenmet het voederen wel te verstaan. ET at onder anderen com mandeur Van Karnebeek en kapi tein ter zee Van Oostrom Soede geluktehet verkrijgen van het cer tificaat van qualified jumpmaster", moest Karei Doormans facteur Bruijnoogc gepaard laten gaan met een hap in zijn hand van een al te gulzig exemplaar. Haaienvangen behoorde eveneens lol het tijdverdrijf. Ara dit exemplaar van anderhalve meter volgden nog twintig van zijn broertjes en zusjes: knapen van één tot drie meter. KAMPEN (ANP) n de polder Oos telijk Flevoland staat zesduizend hecta re koolzaad in volle bloei. De velden lig gen langs de weg naar de toekomstige dorpen Dronthen en Ketelhaven. Die is vanaf Harderwijk en Elburg over de polderdijk te bereiken en vanaf Kam pen over de Roggebotsluis. MASSA's opgezette krokodilletjes en rumbaballen zitten naast kimono's en gramofoonplaten als souveniers in de bagage van de 1750 marinemannen, die nu met smaldeel V (bijna) zijn thuisgevaren. Op de kop af zestien weken heeft de reis naar de West en de Amerikaanse wateren geduurd. Negentig van de 112 dagen werden op zee doorgebracht. „De ge oefendheid is nu dan ook zeer hoog", zei ons commandeur A. van Karnebeek. „En het geld voor het hoekdek is er dik uit", meende kapitein ter zee H. van Oostrom Soede, commandant van de Karei Doorman. JAJVIVEIV STONDEN VERSTOMD Maar de maand, die in stukjes en brokjes in diverse havens werd doorgebracht, was niet minder succesrijk. Wie verwacht een welkom met een rij knappe meisjes in badpak, die voorop glimmende sleeën langs de kade rijden, zoals dal op de Amerikaanse marinebasis Florida het geval was. Onze Jantjes waren zo verbluft, dat de commandant van het vliegkamp schip door de microfoon riep: „Er kan gejuicht worden". Kort tevoren had het schip een tot de Amerikaanse verbeelding sprekende prestatie geleverd door in dikke mist naar deze haven op te varen. Dat had nog geen enkele carrier eerder gedaan onder zulke weersomstandigheden. Overrompelend was de gastvrijheid van de Amerikanen. „Dat was een van mijn vrezen", vertrouwde de commandeur ons toe, „dat de jongelui te weinig geld zouden hebben. Maar de manier, waarop zij' als gast behandeld werden, bracht hen nooit in verlegenheid/ Kapitein ter zee Van Oostrom Soede zei het zo: „In Port Ever glades byv. had je weinig kans om op straat te blijven lopen. Als er een paar matrozen bij elkaar liepen, stopte er zomaar een auto instappen en je kreeg geen kans om een cent uit te geven. Commandeur Van Kar nebeek: „In Miami had ik een ontmoeting met een Amerikaanse admi raal in een van de grootste en duurste ho tels, maar daar zaten ook enkele matrozen heel rustig te eten met hun gloednieuwe gast heren." Dat dit fantastische dagen waren, zal nie mand ontkennen. De ene iiaven verschilde met de andere, maar ook de ontvangsten in de West zullen heugen en het verblijf op Cuba en Bermuda had even eens zijn charme. Na vier maanden van huis kun je over dui zend onderwerpen pra ten. Over het ongeluk met de Avenger, waarbij telegrafist Müller het leven verloor, maar ook over de piëteit te zijner gedachtenis, toen op de terugreis een krans boven de noodlottige plek werd vrijgezet. Over bootsman Hermans, die midden in de grote taart stapte, waarmee de oliegevende Amerikaanse tanker Wae- camaw verrast had moeten worden. Over de optocht in Mayport, waarin twee dozijn marinemannen de cowboy filmster Roy Rogers gezelschap hielden. Over de redding van twee Ameri kaanse schipbreukelingen. Over de matrozen, die in Jackson ville aan een fietswedstrijd deelnamen. Over de duizenden, duizenden en duizenden mensen, die de schepen tij dens „open house" kwamen bezichtigen. Over het succes van de tientallen film voorstellingen en causerieën, die aan de wal werden verzorgd voor clubs en scholen. Over het optreden van de Kadoband voor het televisiestation Guantanamo op Cuba. Over de trouwerij in Mayport aan boord van de Karei Doorman. Over het geschenk van de burge meester van Holland in Michigan aan de commandeur: een paar klompen De stad Jacksonville dacht kennelijk: jonge mannen zien graag jonge meisjes. Ziehier het resultaattoen onze schepen arriveerden. Spannend Maar ook over het met scherp vuren op een radiografisch bestuurd Ameri kaans vliegtuigje. Over de 25 landingen, die 's nachts werden uitgevoerd op een inktzwart dek met alleen wat geleide- lichten. Over de landingen midden op de oceaan, zodat er geen uitwijkmogelijk heid was. Dat waren allemaal span nende prestaties, waartoe onze marine nooit in staal was geweest. Dat kon nu ook door de teamgeest en de sportieve rivaliteit, die in het lange tezamen werken gegroeid waren. Er is geoefend met Amerikanen, die met de tweemotorige vliegtuigen van het type Sentinel op de Karei Door man landden Amerikanen, die eerlijk verbaasd waren over de moderne in stallaties (en wat ermee gedaan werd) op de Karei Doorman en de jagers. Hun verbazing strekte zich ook uit tot het flesje bier. aan boord, dat op zee voor hen maar vijf dollarcents kostte. Een borrel bracht het maar tot twee- en-halve cent. betrokken waren op deze tocht, waarop 16.500 zeemijlen 30.000 km), dus driekwart van de omtrek der aarde werd afgelegd Bovendien brachtten de laatste twee dagen nog de unieke gebeurtenis, dat aan de ingang van Het Kanaal het operationele smaldeel V (Karei Door man, de jagers Gelderland en Amster dam, onderzeeboot Zeeleeuw) het op leidingssmaldeel I (kruiser De Ruyter, de jagers Drenthe en Limburg, fregat De Zeeuw en onderzeeboot Zwaardvis) ontmoette en om samen oefenend thuis te varen. Dit betekende een zeldzaam voorkomend rendez-vous van een groot en belangrijk deel der Nederlandse vloot. YanmUldtifi binnen Vanmiddag omstreeks het middag uur wordt de Karei Doorman weer in Rotterdam verwacht. Iedereen van smaldeel V krijgt dan vier dagen extra verlof. Die hebben zij ruimschoots ver diend, zei commandeur Van Karne beek gisteren in zijn dagorder. Op de uitreis hebben de schepen gedurende tien dagen nogal met slecht weer te kampen gehad. Bij de thuisvaart was het dikwijls bijzonder fraai weer. Bij honder den tegelijk zochten de Jannen toen de zon op. Beter strand dan het vliegdek tan de Karei Doorman u>as toen moeilijk denkbaar. LISSABON (ANP) Te Lissabon is een scheepvaartmaatschappij opgericht, die twee zeer grote schepen zal laten bouwen voor een passa- giersdienst tussen New York en Europa. De maatschappij, die haar zetel in de Portugese hoofdstad zal hebben, werkt met Amerikaans en Portugees kapitaal. Ontmoeting Zo schijnt deze reis naar alle kanten een succes te zijn geweest. Naar eigen aanschouwing ook voor de jongelui, die een prachtige baard hebben gefokt. Idem voor de vliegers en de vele an deren die bij de 1500 deklandingen NEW YORK (A.P.). De Pullitzer- prijs voor romans 1959 is toegekend aan Robert Lewis Taylor voor zijn boek The Travels of Jaimie McPheeters. Voorts zijn drie journalisten en een persfotograaf met een prijs beloond. In een oude kerk in Monasterolo in Italië is een groot fresco ontdekt van de zestiende-eeuwse schilder Pellegrino Pellegrini. Het stelt Christus, de apos telen en de heiligen voor. BLACKPOOL (Reuter) Met assis tentie van soldaten tleeft de politie eer man die niets met de justitie te maken wilde hebben met traangas uit zijn wo ning verdreven. Verscheidene Blackpoolse politieagen ten drongen met gasmaskers op de wo ning van Gerald Baines, de weerspan nige man, binnen nadat zij traangas- bommen naar binnen hadden geworpen, maar het was een politiehond die de man overmeesterde. Baines, die voor de rechter moet ver schijnen in verband met een autodief stal, had zich volgens zijn huisgenoten vijf maanden lang thuis schuil gehou den en was al die tijd met een pistool en een dolkmes gewapend geweest. De twee, in Japan te bouwen sche pen van elk 110.000 ton, de New- Yorker en de Lisbon, zullen een dienst onderhouden tussen New York en Lissabon en een haven in Frankrijk en een in Engeland. Elk schip zal 8.000 passagiers kun nen vervoeren. De passageprijs zonder maaltijden zal 50 dollar be dragen. In Lissabon worden reeds voorbe reidingen getroffen voor de bouw van kade met verderè accommodatie om er tegelijkertijd een der beide super schepen en een schip van 80.000 ton te kunnen behandelen. VAN WIE? (Dit bericht wekt de indruk, dat alles in kannen en kruiken is. Noch tans is het niet volledig. Onder an dere ontbreekt de naam van de promotor. In de jongste jaren heb ben twee Amerikanen, Cantor en STOCKHOLM, (U.P.I.). President Soekarno van Indonesië, die een wereldreis maakt en nu in Stockholm is, heeft bij een bezoek aan de fabriek van telefoontoestellen L. M. Ericsson een flesje met C- en B-vitamine tabletten gekregen. Belangrijke gasten ontvangen doorgaans een telefoon toestel in een bijzondere uitvoering. Soekarno zei echter, dat hij zo'n apparaat al bezat. Toen hij hoorde dat het bedrijf aan zieke employé's geneesmiddelen verstrekte vroeg hij om de vitaminen. Detuiiler ieder afzonderlijk plannen voor dergelijke schepen be kend gemaakt. De eerste sprak over twee 90.000 tons drijvende reuzen- hotels. De andere gaf verhalen over vier passagiersschepen, elk van 108.000 ton. Deze laatste zouden ge bouwd worden bij Verolme op Ro zenburg. Vele maanden is het rustig geweest rondom deze giganten. Bij Verolme vernamen wij, dat dit bericht geen betrekking kan hebben op Detwilers plan, want men heeft nog steeds contact met hem. Alleen is de finan ciering nog niet in orde. „Als die in orde is, gaan wij bouwen". Dan moeten het de groter ge projecteerde schepen van Cantor zijn, ofweer een ander. Red.). LONDEN (Reuter). De Britse mi nister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd, heeft een uitnodiging aanvaard van Willy Brandt de burgemeester van West-Berlijn, om een bezoek aan die stad te brengen. In beginsel is de uit nodiging aanvaard. Lloyd hoopt in de loop van de zomer een bezoek aan Ber lijn te kunnen brengen. GLORIEUZE figuren uit een nog tamelijk vers radio verleden maken nog één keer hun opwachting in het feest programma van vanavond: Wij leven vrij, wij leven blij; om vijf over acht over beide zen ders. Willem Parel zult u weer kunnen horen Niet-op-reageren-Lena! en Kossie van Tutte. Het mannetje Baar- tels, Sjaan en Willem, en de onvergete- Iijk-gekke Adèle de Bonbon. En ook de tophits uit de jaren sinds de Be vrijding gaan vanavond nog eens de ether in. HELEENTJE Heleentje van Cappelle, die als 7- jarige debuteerde met het Succesliedje Naar de speeltuin, is nu uitgegroeid tot een blonde Mulo-leerlinge. Zó groot was haar succes, dat mevrouw Van Capelje zich nog steeds voorstelt als ,,de moeder van Heleentje".... Heieen is de speeltuin-genoegens inmiddels ont groeid, maar ze zal het liedje met een kinderlijk stemmetje nog eens in her innering brengen. Joop de Knegt, de militair die door zijn vertolking van High Noon jaren geleden promoveerde tot bejubeld zan ger, zal het indringende filmlied nog eens aan de microfoon toevertrouwen. High Noon werd zyn eerste grote suc ces, en later zijn privé-nachtmerrie, want liedjes die hij later aan zijn reper. toir toevoegde vonden nooit zo'n gretig gehoor als de eersteling. GEMOPPER Natuurlijk waren er in de radio- periode 19451959 méér successen dan U vanavond hoort. De overtuigende op komst van vocalisten als Willy Alberti, Johnnie Jordaan en Maria Zamora (Grand prix artistique) blijven in deze uitzending geheel onvermeld. Hierover wordt in Radioland al fiks gemop perd Er blijft echter voldoende te genie ten. Met dit programma toont de radio zich weer eens een geduchte concur rent van de televisie. Menig kijker zal tóch nog een keer de stem van het „Parel-genootschap" willen horen, de dwaze grappen van orgeldraaier Willem (Parel) Sonneveld. BEDRUKTE RIJK Na afloop van de feestelijke opname van deze oude radio-successen, troffen Rudy Carrell, bekend uit vele Avro- radioprogramma's, is winnaar gewor den van het ICC-cabaret-concours. Dinsdag 12 mei komt hij voor de mi crofoon met zijn winnende liedje en conference in Avro's Gastenavond. radio vandaag DINSDAG. Willem Parel,' Adèle de Bonbon, Baartels en andere ouae bekenden keren terug in Wij leven vrij, wij leven blij (21.05), de amusements show in het nationaal programma van vanavond. 's Middags, ook voor beide zenders, is er een herdenkingsbijeenkomst in de Rotterdamse Ahoy'-hal (16.20), en een licht programma over ons land en zijn bewoners (17.30). In het avondprogramma hoort u voorts een herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk in Deventer (20.05), een klankbeeld over Emmen (19.00), en lichte muziek om 18.15 en 22.45. In het nationaal programma over beide zenders Hilversum kunt u vanmiddag om 16.40 luisteren naar oude opnamen van het Radio Fil harmonisch Orkest onder leiding van zijn eerste dirigent en oprichter, de in 1952 overleden Albert van Raalte. De uit te voeren werken zijn van eigen bodem, en wel van de com ponisten Johan Wagenaar, Dina Appeldoorn en Bernard' Ziveers. Dan is er op de late avond, om 23.15. een stereofonische uitzending, waarbij onlangs in de handel ge brachte stereofonische grammofoon platen worden gedraaid. Alleen zij, die de beschikking hebben over twee ontvangtoestellen kunnen dit ruimtelijke experiment meemaken. "yANAVOND om kwart over elf geven v de Hilversumse zenders weer een stereofonische uitzending. Het is een programma van pas uitgebrachte ste reofonische grammofoonplaten. Wat u doen moet om mee te kunnen genieten van dit ruimtelijke klank menu.? Hier is het recept. Zorg dat u de beschikking hebt over twee ontvang-apparaten. Dat mogen zijn radiotoestellen, televisietoestellen, of draadomroepaansluitingen (uiter aard' met luidspreker). Iedere combi natie van deze mogelijkheden is goed, als het er maar twee zijn. OPSTELLING Zet nu de twee ontvangapparaten op ongeveer drie meter van elkaar, en zo dat de geluidsrichtingen een hoek van circa vijfenveertig graden maken. Stem het toestel links af op Hilver sum 1, d'at rechts op Hilversum 2, ga zitten bij het snijpunt van de twee geluidsstromen, en u hoort als alles goed gaat muziek met diepte, waar bij elk instrument helder en apart tot zijn recht komt. televisie 1 vandaag 1 DINSDAG. De t.v. viert vanavond feest met een vrolijk programma uit de Philips Jubileumhal in Eindhoven (20.50). Daar zijn o.a. te gast Christine Spie renburg en Herman Emmink, de panto mimekunstenaar Rob van Reyn, het parodistentrio Triplesec en de Britse Songfestivalfinalisten Pearl Carr en Teddy Johnson. Vooraf: Onderaardse schoonheid, een film over sprookjesachtige grotten in Frankrijk (20.30). Vlaanderen presenteert het poppen spel De verdronken hoed (20.45), een klassiek ballet (21.15), en de rubriek Vergeet niet te lezen (21.45). Op België Frans: de film Le fil a la patte (20.30), en flitsen van het film festival in Cannes (22.05). De Duitse t.v. vertoont de spannende film Berlin-Express, met Merle Oberon (20.20), en een documentaire over Af ghanistan (21 40). WILLEM PAREL aan de slag wij Rijk de Gooyer wat bedrukt achter een kleintje koffie. „Ik heb Baartels weer gedaan", ver telde hij, 't Was écht moeilijk om hem na al die tijd weer in m'n systeem op te nemen Wat denk 'ie waaét Goeiedaaag". kritisch bekeken SOBER was de reportage die de tele visie gisteravond wijdde aan de Dodenherdenking bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. De roerloze mensenmenigte, de voor dracht van Nijhoff's Ode aan de Doden, het défilé van burgers die bloemen leg den: van dat alles was de televisie een terecht bescheiden getuige. Dat gold zo wel voor de beelden, als voor het com mentaar, dat werd verzorgd door G. Sluizer. Door heel ons land zullen de kijkers deze indrukwekkende plechtigheid in tens hebben meebeleefd. kritisch beluisterd i Het „stemmenspel" De laatste, gister avond uitgezonden door de Vara, was een treffend, merkwaardig debuut van de 21-jarige auteur André Kuyten. Merkwaardig omdat de schrijver, die zelf in oorlogstijd nog een kind was, voldoende verbeeldingskracht bezat om een aangrijpend facet van de oorlogs sfeer in een woordenspel vast te leg gen. André Kuyten bewaarde daarbij wellicht juist door zijn gebrek aan persoonlijke herinneringen een dich terlijke afstand die gecombineerd met con zuiver menselijk meegevoel voor de figuren die hij opriep tot een prachtig resultaat leidde. Het fraaie samengaan van de dich terlijke taal (verbonden met de dro men over het meisje Eline) en de ge wone dialogen vormde de kern van dit belangrijk debuut. Helaas werd de stem van Eline wat te uitbundig gespeeld door Barbara Hoffman. Zeer goede rollen hoorden wij van Johan Wolder, Johan Fiolet en Han Bentz van den Berg. B. J. v. S. programma's (ln het kort WOENSDAG 6MEI RADIO HILVERSUM I 402 m ochtend NCRV7.00 Nws: 7.10 Gram; 7.40 Idem: 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws- (f,ram: 9'00 v d zieken; 9.30 Gram; ft ¥rst: ?,4° Vd vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.10 Hoorsp. middag 12.00 Voiksmuz; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 Lichte muz; 12.53 Gram en }H° Nws; 1315 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muz; 13.50 I] filosofo di Cam- PfKa'„opera <gr)-: 15-°° Harmonie-ork; 15.40 Gram; 16.00 V d jeugd; 17.20 Mu- settemuz; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 18.00 Idem; 18.15 Spectrum v h Chr or ganisatie en Verenigingsleven; 18.30 Jazz- Uuz: .l .i5 Boekbespr; 19.00 Nws en weer- 19-10 Koorzang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Pianorecital; 20.15 Kamerork en solist; 21.00 Calviin en het Apostolaat, caus: 21.20 Gram- 21.30 Geestelijke liederen; 22.00 Dagb uit de wildernis, rep; 22.15 Gram; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nws en SOS ber; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram VPRO !?'25 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Gevr progr. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb cried; 12.33 V h platteland; 12.38 Gram; 13.00 Nws en tentoonstellingsagenda; 13.20 Orgel en zang; 13.50 Medische kron; 14.00 Gram: 14.45 Idem; 15.00 V d jeugd: 17.00 Emigratiepraatje.St°e^: 1750 Rcgeri»gsuitz. avond .A8-00. ?ws en eomm: 18.20 Dansmuz; 18.50 Act; 19.00 V d kind; 19.10 De da- ls Hassan, toespr: 19.25 VARA-Va- Iia' U'30 v d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Comm; 20.15 Sport; 20.25 Weense muz; 21.10 Misdaad per brief hoorsp; 22.20 Lichte muz; 22.45 Tussen mens en nevelvtek, caus; 23.00 Nws: 23.15 Gram; 23.30 Orgelspel; 23.50—24.00 nws in Esperanto. Soc TELEVISIE NTS: 14.50—16.45 Eurovisie: Interl voet- balwedstr Engeland—Italië. NCRV 17 00 V d jeugd. NTS: 17.30 V d jeugd. avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz AVRO- 20.20 Sportpanorama; 20.50 De veroordeel de. TV spel; 21.30 Pauze, 21.36—22.15 The Perry Como Show.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5