ZEELAND HERDACHT ZIJN GEVALLENEN Vrederust vandaag vijftig jaar Echtpaar Glerum 70 jaar getrouwd Ledental Zeeuwse Dambond vorig jaar teruggelopen Zeeuwsch Dagblad Vijf mei j Intrede ds. Van Dijk te 's H.H. Kinderen GOUVERNEMENTEEL-ZIJN IS NIET OVER JE HEEN LATEN LOPEN 1 Youth-for-Christ- rally te Goes Nog witter... stralend wit.., zó wast... ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Posannenkoor in Westkapelle Samenvoeging van Goes en Kloetinge Burgemeester opende nieuw clubhuis ZOMERZITTING PROV. STATEN VAN ZEELAND PUBLIKATIE OVER HET SLOEPLAN Beenbreuk bij val van fiets Zweefvlieger kende geen grenzen Stukje Zeeland in Brabant Personeel biedt jubilerende vereniging zwembad aan Zwembad Te weinig water Dinsdag 5 mei 1959 Protestants-Christelijk Zeeland heeft zijn gevallenen herdacht. In steden en dorpen UIST OP HET MOMENT, dat we I hingen vlaggen halfstok en overal in de provincie trokken stoeten ons gereed maakten, om dit artikel door de straten om een stil eerbetoon te brengen aan hen die in de te gaan schrijven, daverde de gehele oorlogsjaren hun leven gaven voor onze vrijheid, omgeving van een klap. veroorzaakt door het breken van de geluidsbarrière' Stilte daalde op het markt-]piëteitvolle ouverture tot enkele minuten door een vliegtuig, dat niet al te ver verwijderd zijn oefeningen deed. Het was wel een bittere onderbreking van onze gedachten over de bevrijding, die veertien jaar geleden ons gehele grondgebied bereikte. Er is in die eerste tijd na de vijfde mei 1945 een neiging geweest, om die dag elk jaar weer als een blijde feest dag te vieren. Dat voornemen heeft echter geen stand kunnen houden. Daarvoor was allerlei reden. In de eerste plaats: niet alle delen van ons land waren tegelijkertijd bevrijd. In de tweede plaats: niet in alle delen van het volk werd gelijk gedacht over de viering van deze dag. In de derde plaats: een groeiend volk, dat moet strijden óm zijn plaats onder de vol ken met ere te behouden, kan het plein, toen de stadhuistoren, die van kwart voor acht af haar oproep over de stad had uitgestrooid, zweeg. Het ge tjilp van enkele vogels in de late avond lucht maakte de stilte haast onhoorbaar en onderstreepte de spanning van de herdenking door een aantal autoriteiten, om wie zich een ruime kring van bur gers had geschaard bij de gedenkplaat voor de gevallenen aan de voorgevel van het raadhuis. Toen de twee minuten om waren, leg de eerst burgemeester H. K. Michaëlis namens het gemeentebestuur en daarna de heer A. de Roo namens het verzet een krans bij het gedenkteken. Een moeder met een kind en een oudere da me volgden dit voorbeeld. Het overgrote deel der toeschouwers volgde B. en W. hierna naar de Maria Magdalenakerk, waarvan de naam haast te meer spreekt voor de herdenkings dienst, die volgde. Voorganger daarin was ds. E. Jansen, predikant der Ge- ref. Kerk, die naar aanleiding van Psalm 66:12 en 13 sprak over „Over- economisch verlies van te veel feest-'vloed en dankoffer". Er tegen waar- dazen niet draven In de vierde nlaats- schuwerld' dat de herdenking een lege, aagen niet aragen in de vierde plaats. |zinloze traditie wordt, verwees hij voor juist omstreeks die vijfde mei zijn het leren van de Les der Dankbaar- er andere feestdagen, in een aantal, heid die in overvloed het moeilijkst die het derde bezwaar te sterker doen :s naar Golgotha, waar we-er ons over spreken. Wij menen, dat dit complex van bezwaren genoeg is voor het besluit, om dan alleen de kroonjaren der be vrijding te vieren. Bij leven en welzijn zal dat dan volgend jaar weer ge schieden. JNTUSSEN KAN JUIST, als we over zulke vraagstukken mediteren, het doorbreken van de geluidsbarrière ons terug brengen tot de werkelijkheid van deze tijd, dat er in bepaald opzicht na die bevrijding op de vijfde mei 1945 zo weinig ten goede is veranderd. Inte gendeel de spanningen, waarvan we op die dag meenden verlost te zijn, zijn in de daarop volgende jaren steeds verwonderen moeten, dat Gods Liefde zo zondaren zoekt. stilte, die ter nagedachtenis aan de ge-| vallenen daarna in acht werden geno-1 men. Met een eenvoudige bloemenhulde brachten de pelgrims de gesneuvelden j op symbolische wijze dank voor de me de door hen bereikte vrijheid. Met het zingen van het eerste couplet van het; Wilhelmus werd deze korte plechtigheid op de dodenakker besloten. De stoet be gaf zich daarna even zwijgend als voor dien naar de Dam, waar een herden kingsdienst werd gehouden. Het muziek korps Onda leidde de openlucht-bijeen komst in. Ds. J. Ytsma, Gereformeerd predikant te Middelburg, sprak vervol gens een herdenkingsrede uit, waarin hij opmerkte, dat het ons niet geoorloofd is een waardige punt achter deze zaak te zetten. „Wij mogen niet vergeten, wat vele hekfen onder ons in de jaren 1940 1945 hebben gedaan. Zij offerden hun leven, opdat wij onze vrijheid zouden: herkrijgen. Hoe treffend is het, dat de: dodenherdenking juist valt tussen Pasen en Pinksteren. Tussen de Opstanding j van Christus en de uitstorting van de Heilige Geest. In deze periode immers juist moet de kerk het luide verkondi-l gen „dat de dood is overwonnen en dati wie in Christus gelooft zal leven, al wa re hij ook gestorven". Met het zingen van ,,Wilt heden nu j treden voor God den Here" en het eerste couplet van het Wilhelmus werd deze bijeenkomst, die door enkele honderden KLOETINGE. De dodenherdenking mensen werd bijgewoond, beëindigd, te Kloetinge begon met klokgelui en een stille tocht naar de begraafplaats waar een kranslegging plaats vond, namens het gemeentebestuur. Hoornsignaal, twee minuten stilte en .,The last post" besloten deze plechtig heid. TERNEUZEN. In Terneuzen ver trok een kleine stoet van de Markt om te voet de tocht naar het monument aan de Westsluis te maken. Voorop lie pen de leden van verschillende jeugd groepen, welke later bloemen aan de voet van het monument legden. Namens de gemeente werd een krans van witte tulpen gelegd. Op de Markt speelde de Harmonie na afloop het Wilhelmus. MIDDELBURG. Op indrukwekken- u j. de wijze zijn in Middelburg de doden toegenomen en hebben juist in onze hcrdaJcht, Een lange, zwijgende stoet be- dagen nog aan benauwing gewonnen. Als we denken aan de conferentie van de ministers van buiteftlandse zaken, die in voorbereiding is als voorspel op een topconferentie, dan mogen we wel hopen en bidden, maar dan kan er ook vrees in ons hart sluipen. Als we denken aan wat nu in Tibet ge schiedt en aan het lot, dat de volkeren achter het ijzeren gordijn moeten dra gen, als we denken aan het Midden oosten, aan de ontwikkeling ook in het Verre Oosten, dan weten we wel, dat ons volk in vrijheid leeft, maar dan komt de vraag naar voren, of de dankbaarheid daarvoor zich wel in feestvreugde kan uiten. En we denken aan nog meer. Aan de strijd die ook in West-Europa wordt gevoerd, toch feitelijk om de nationale macht in de internationale samenwer king, die vlak na de oorlog als vanzelf sprekend werd beschouwd en werd gezien ais een verbinding van vrije en gelijke volkeren VAN 1940 TOT 1945 hebben de vol keren tot de tanden gewapend tegenover elkaar gestaan. Nu staan ze zo mogelijk nog meer bewapend en in eik geval toegerust met wapentuig, dat het toenmalige in vernietigende wer king nog verre overtreft. De conferen ties, die gehouden worden schijnen alleen maar te dienen tot uitstel van executies, want de spanning neemt niet afNeen, het is geen tijd om vijf mei te vieren. In hun boodschap, die Protestantse en Roomse kerken zondag jl. hebben doen voorlezen, hebben zij dan ook niet gesproken over feest en blijd schap. Wel sprak er grote bezorgdheid. En dringend was de oproep tot inke ring en gebed. Wij geloven, dat, al was deze boodschap daarvoor niet bestemd, de kerken daarmee het juiste woord voor 5 mei 1959 hebben gege ven. Inkering en gebed. Het klinke tot ieder door. Ieder zeggen het tot zijn naaste, nadat hij het eerst tot zichzelf heeft gezegd. En ieder streve er bid dend naar, daarbij te leven. WESTKAPELLE. Op de muziektent gaf zaterdagmorgen het Posannenkoor uit Duis'burg een concert van gewijde muziek. Honderden Westkapellaars ge noten van dit prachtige concert. Dit koor, dat op uitnodiging van de C.J.M.V. een weekend doorbracht in Westkapelle ter versteviging van de vriendschaps banden had reeds een dag eerder een concert op het kerkplein gegeven. Zaterdagavond werd in de hervormde kerk een zang- en muziekavond gegeven met medewerking van het Posannenkoor en de chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heere". De heer M. Alle- wijn, bestuurslid van de prov. commis-1 sie van het C.J.M.V. hield een medita- tie in het Duits en daarna in het Neder lands. De heer P. Cijsouw zorgde voor goed orgelspel. Het was indrukwekkend aan het eind van de diensten uit hon- derden kelen, met het zangkoor en Po- sannenkoor het mooie li^d Dankt, dankt nu allen God" te horen. Na afloop van de dienst werden de Duitse gasten met de gastvrouwen en heren ontvangen in het jeugdgebouw, waar door de leden van de jongensclub souvenirs werden aangeboden. De leider van het Duitse koor dankte in hartelijke bewoordingen voor de souvenirs en bood op zijn beurt namens de C.J.M.V. uit Duisburg-Hüttenheim een tweetal foto's aan ,,Er is een tijd geweest, dat men in Duitsland de knielende jongeman verdrong en alleen maar oog had voor het werk. Dit heeft tot datgene geleid, waar wij nog zc dikwijls aan herinnerd worden, vooral bij het zien van de vele kerkhoven. Wij willen echter bidden en werken tot glorie van onzen Heer en Heiland. Jezus Christus", aldus deze Duitse C.J.M.V.-leider. woog zich om half acht naar de be graafplaats aan de Nieuwlandseweg om door haar aanwezigheid bij het oorlogs monument te tonen, dat men hen, die voor het vaderland het leven lieten, niet vergeten is. Het christelijk muziekkorps Onda bracht op het kerkhof, waar velen zich rond het monument hadden geschaard, treffende liederen ten gehore als een 's HEER HENDRIKSKINDEREN. Met een preek over 1 Cor. 13 vers 13 heeft ds. G. J. T. van Dijk voorheen vicaris te Meppel intrede gedaan in de Ned. herv. kerk van 's Heer Hendriks- kinderen. In de morgendienst was hij bevestigd door zijn vader, ds. T. G. A. van Dijk, te Oldenzaal en vroeger te Wolfaarts- dijk. Na de inti'eepreek werd ds. Van Dijk toegesproken door ds. J. H. Klui ver te 's-Gravenpolder, namens de clas sis Goes, door burgemeester D. M. Ver met namens de burgerlijke overheid, door ds. C. Metselaar, namens de ring en namens de vertrokken predikant van 's H.H. Kinderen, ds. S. P de Roos en tot slot door de consulent, ds. K. van Liere te Wolf aartsdijk. Na afloop van deze drukbezochte dienst was er gelegenheid om met ds. Van Dijk kennis te maken Binnenkort voorbereiding van het wetsontwerp Eigen nieuwsdienst KLOETINGE. Binnenkort zal een wetsontwerp worden voorbereid voor de samenvoeging van de gemeenten Goes en Kloetinge. Het ontwerp dient door het provinciaal bestuur van Zeeland te wor den opgesteld en aan de minister Van Binnenlandse Zaken is de voor derge lijke zaken gebruikelijke vraag gericht, of de minister toestemming verleent, het wetsontwerp voor te bereiden. GOES. Zaterdagmiddag heeft burge meester H. K. Michaëlis met het geven van een fluitsignaal het nieuwe terrein en clubhuis van de padvinders van de Jacob Valckegroep en de Hertog van Beierengroep officieel geopend. Velen waren van deze plechtigheid, die plaats vond op het terrein aan de Berweg, ge tuige, o.a. het voltallige gemeentebestuur van Goes. De heer J. van IJssel, voorzitter van de Stichting Zuidbevelandse padvinders en voorzitter van de plaatselijke com missie te Goes, dankte allen, die mede werking hebben verleend voor de tot standkoming van gebouw en terrein. Toespraken werden, nadat burgemees ter Michaëlis de officiële opening had verricht, na vooraf te hebben verklaard dat het gemeentebestuur grote waarde ring heeft voor het streven der padvin ders, gehouden door mevr. Israël te Goes, die namens het N.P.G. een signaalhoorn en een emmer en twee bezems aanbood. Het bestuur der Ned. Padvinders was vertegenwoordigd door de heer J. ten Bokkel Huininck uit Den Haag, die een schilderij van de stichter der padvinderij offreerde. Districtscommissaris J. J. Meijboom bood de heer IJssel het waar deringsteken aan en namens alle pad- vindsters uit Zeeland overhandigde mevr. Fransen van de Putte de Goese groepen enkele rollen touw. Oubaas R. van Dijk vertolkte de dank van de Goese pad vinders voor gebouw en terrein, de heer C. L. Soeters, directeur van de Centrale Werkplaats voor minder valide arbeids krachten, deelde mede dat het personeel van de werkplaats, dat het clubhuis heeft gebouwd, nog een geschenk zal aan bieden, waarna nog het woord werd ge voerd door de heren J. de Regt namens dè groep uit Heinkenszand en C. F. v. d. Peijl uit Kloetinge, die eveneens een ge schenk aanbood. De plaatselijke commissie verrastte de beide Goese groepen met een prachtige olielamp. De collecte voor „Het Hoogeland" heeft te 's-Gravenpolder f 108,opge bracht. De Simavicollecte heeft te Zaamslag f 639,57 opgebracht. MR. BEERNINK VOOR C.H. JONGEREN Van een onzer verslaggevers In sommige kringen heeft men er blijk van gegeven, de houding van de C.H.U. bij de formatie-De Quay niet te begrijpen, laat staan te waarderen. Men heeft ons zelfs verweten niet gouvernementeel meer te zijn. Wij blijven gouverne menteel in deze zin, dat we ieder kabinet loyaal tegemoet treden. We zijn er dus nimmer op uit om een kabinet ten val te brengen, eenvoudig omdat er geen geestver wanten zitting in hebben. Maar dit betekent niet, dat wij bereid zijn overal „ja en amen" op te zeggen... Met deze woorden oogstte Unie voorzitter Mr. Beernink zaterdag middag de stormachtige bijval van VLISSINGEN. Woensdag middag werden in de hal van de De Ruyterschool de doden, die in de Tweede wereldoorlog tij dens de strijd ter zee, zijn omge komen, plechtig herdacht. De voorzitter van de commissie ge denkplaat „de Ruyter", de heer J. Anker, sprak aan het begin van de plechtigheid een welkomstwoord tot het college van B. en W. van de gemeente Vlissingen, de verte genwoordigers van de maatschap pij Zeeland, de Kon. Marine en het Loodswezen. Terwijl op de achtergrond zachte orgelmuziek klonk legde de oud-gezagvoerder van de maatschappij Zeeland, ka pitein W. L. C. van der Plank, geassisteerd door twee leerlingen van de zeevaartschool een grote krans aan de voet van de ge denkplaat. Na dit plechtig moment werd een minuut stilte in acht ge nomen en direct hierop klonken de tonen van het zesde couplet van het Wilhelmus dat staande werd gezongen. Enkele tientallen familieleden van de omgekome nen trokken hierna langs de ge denkplaat en legden bloemstuk ken neer. Na de plechtigheid bleef men nog even tesamen in de leraarskamer. In zijn toespraak sprak de voor zitter de wens uit dat in de toe komst de organisatie van de com missie over zou gaan in handen van jongeren. 's Avonds vertrok van de hbs in de Brouwenaarstraat een lange stoet naar de Al gemene Begraafplaats, waar leden van de Vlissingse Ora toriumvereniging het „Wien Neerlands bloed" zongen. Na de twee minuten stilte werd de nationale vlag ge hesen en werden twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. Burgemeester mr. B. Kolff en wethouder M. A. van Popering legden een krans aan de voet van het monument. Ook hij de militaire graven werden bloemen gelegd. Op het examen voor tweede auto monteur, gehouden te Scheveningen, slaagde de heer A. Toutenhoofd Jz. uit Westkapelle. Als kleuteronderwijzeres aan de Christelijke kleuterschool te Westkapelle is mej. I. Douw uit Zoutelande benoemd. De heer P. van Eenennaam te Sou burg slaagde voor het examen adspirant V.E.V.-cursist B. In het wijkgebouw te Tholen zijn 123 kinderen ingeënt tegen polio. Van een onzer verslaggevers GOES De vijftig bejaarden, die in huize „Randwijck" te Goes wonen, komen zaterdagmorgen bijeen in de conversatiezaal van het tehuis, om hun felicitaties over te brengen aan de heer L. Glerum en mevrouw J. Glerum- op 't Hof, die zaterdag niet min der dan 70 jaar getrouwd zjjn. De heer Glerum is 93 jaar en zijn vrouw 92. Het "was bepaald geen „liefde op het eerste gezicht", die de heer Glerum 70 jaar geleden in het huwelijk deed treden met mej. Op 't Hof. Vanaf hun derde jaar kenden zij elkaar: beiden groeiden op in het weeshuis te Goes. Meer dan 55 jaar, tot twee en een half jaar geleden, woonde het echtpaar Glerum in de Lange Voorststraat, waar de heer Glerum een bierhandel dreef. Toen huize Randwijck werd geopend, sloegen zij hun tenten in dit thuis op tot grote tevredenheid. Zaterdag zal de familie zes kinderen, drie kleinkinderen en drie achterkleinkinderen het oude echtpaar geluk komen wen sen. Dan zullen ze wel even door gaan naar Ovezande, waar de jongste zoon Glerum op die dag zijn 25-jarig huwelijksfeest viert. MIDDELBURG. Op 28 juli a.s. ko- men Provinciale Staten van Zeeland in openbare zitting bijeen. De agenda zal. naar wij gisteren vernamen, geen voor stel tot polderconcentratie bevatten, doch wel een voorstel betreffende de verbin ding met Schouwen-Duiveland. MIDDELBURG. Onder voorzitter schap van de heer M. F. de Jonge hield de Zeeuwse Dambond in de Een- Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Het Provinciaal Be stuur van Zeeland overweegt door mid del van een publikatie grotere bekend heid te geven aan de mogelijkheden tot vestiging van industrieën in het Sloe. Men wacht nog op enkele concrete ge gevens, doch daarna zal het mogelijk zijn een geschrift te doen verschijnen, waar in belanghebbenden ingelicht worden om trent de mogelijkheden, die het Sloe biedt. In tegenstelling tot het Kreekrakplan, dat nog in het stadium van de „wens" zich bevindt, heeft het Sloeplan reeds vrij concrete vormen aangenomen. 's-GRAVENPOLDER. Zaterdagmor gen kwam de heer A. G. zo ongelukkig te vallen met zijn fiets, waarop zijn zoontje gezeten was, dat hij daardoor zijn been brak. De plaatselijke E.H.B.O. was spoedig ter plaatse om eerste hulp te verlenen, waarna hij per ambulance is vervoerd naar het ziekenhuis te Goes. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. De 19-jarige Fred van Breemen, een der leden van de West-Brabantse Aero en Zweefvlieg- club, heeft zijn eerste overlandvlucht ge maakt en had daarmee de primeur. Hij was met een eenpersoons zweef vliegtuig, type Prefect opgetrokken tot 650 m en koppelde het toestel ter hoog te van het PNEM-gebouw los. Hij had een gunstige termiek en een stijging van 2 it 3 m per seconde zo dat hij spoedig op een hoogte van 1100 m vloog. Hij zette toen koers schuin naar Woensdrecht, toen hij door vloog en in de buurt van Herenthals was, wilde hij daar gaan landen, doch kreeg toen in eens weer een stijging van 3 m per se conde waarvan hij gebruik maakte en in een rechte lijn, een 30 km door kon vliegen in de buurt van Diest. Daar landde hij in een bietenveld dicht bij de abdij, waar de witte paters hem behulpzaam waren. Van Breemen had een overland vlucht gemaakt van een kleine 70 km waar mee hij zijn eerste proef voor het zil veren brevet heeft behaald, maar hij was ook de eerste zweefvlieger van de club die een overlandvlucht volbracht. De collecte van de vereniging Het Hogeland heeft te Wolphaartsdjjk opge bracht f 174,52. De collecte voor de vereniging „Het Hoogeland" heeft in Reneese opgebracht f33,67. Vrede en rust ademt de gehele om geving. Hier een rustiek doorkijkje met op de achtergrond het hoofdgebouw. zijn in deze 50 jaar heel wat paviljoens bijgekomen. Er zijn nu 12 paviljoens. De ze inrichting kan men eigenlijk een stuk je Zeeland in Brabant noemen. Er zijn prachtige bossen, schitterend aangelegde tuinen en boomgaarden, een grote boerderij met veel vee en veel land bouwgrond; een ruim kerkgebouw; een moderne kantoorinrichting en een groot ontspanningslokaal. De patiënten vinden hier liefderijke verzorging voor hun ontspanning en ge nezing wordt veel gedaan. De oorlog is hier ook niet onopgemerkt voorbijgegaan. De Duitse bezetters gebruikten Vre- dt.-ust grotendeels voo:r Marinelazaret, waa. door de patiënten in villa's en grote gebouwen in- en om Bergen op Zoom moesten worden ondergebracht. Na de bevrijding werden de gebouwen door de Engelsen en Canadezen oezet. Voor het welzijn van de patiënten wordt heel veel gedaan, hetzij door hen werk te verschaffen in de boerderij: in de moestuin, in de bloemenparken en kassen of wel in de andere afdelingen. Vooral de laatste tijd wordt veel gedaan aan de arbeidstherapie, waar in de zgn. stille bedrijven, tal van vrouwen en meis jes en mannen en jongens bezig worden gehouden. De Inrichting „Vrederust" bij Bergen op Zoom van de vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in de provin cie Zeeland, viert vandaag een gouden jubileum. Aan dit gouden jubi leum wordt geen uiterlijk vertoon gegeven, maar dit feit, dat deze inrichting, die van zo groot belang voor Zeeland is, een halve eeuw j koptj temurpaüëntem'vwpfegend per- bestaat, is echter wel vermeldenswaard. soneel en omwonenden in vrtfe tijdsbe- Op 5 mèi 1909 werd de inrichting officieel in gebruik genomen, j statos werk uitvoeren. Met de aanleg van dit fraaie open- HetJ personeel van de gehele inrichting had gemeend, om ter gelegenheid van dit gouden jubileum de inrichting een blijvend cadeau aan te hielen en men had gedacht een zwembad aan te leggen,! waarvoor men spontaan van het bestuur! de volle medewerking verkreeg. De vereniging doet hiervoor alle aan dracht te Middelburg de algemene jaar vergadering welke druk bezocht werd. In het kort memoreerde de heer De de vele C.H.-jongeren, die in Drie bergen bijeen waren op de alge mene vergadering van de Federa tie van C.H.-Jongerengroepen. Met nadruk wees Mr. Beernink de beschuldiging van de hand, dat de C.H. er op uit zou zijn geweest om prof. De Quay te doen struike len bij zijn streven naar een kabi net zonder socialisten. De P.v.d.A. heeft zichzelf uitgerangeerd door te eisen, dat een kabinet gevormd zou worden, waaraan de fracties gebonden zouden zijn door allerlei beloften. Een dergelijke strakke binding achtte spr. onjuist, omdat op deze manier geen ruimte over blijft voor het juiste evenwicht tussen regering en volksvertegen woordiging. Mr. Beernink achtte het dan ook begrijpelijk, dat prof. De Quay de bedoeling heeft gehad |om geen socialisten in zijn kabi- jnet op te nemen. De C.H. hebben niet geweigerd, aan een dergelijk kabinet deel te nemen, maar zjj hebben er voor gepast, als sluit stuk te fungeren. Het is dan ook de ver keerde tactiek geweest, die de formatie- De Quay heeft doen mislukken. Nadat eerst A.R.P., K.V.P. en V.V.D. hun kan didaten hadden veilig gesteld, mocht de C.H.U. de restkluif consumeren en daar voor hebben we hartelyk bedankt (ap plaus). Daaruit is alweer geconcludeerd, dat de C.H. bepaalde departementen zouden hebben geëist. Mr. Beernink kon dit uit de beste bron ontkennen. Het protest van de C.H. is er slechts op gericht ge weest, dat zonder hen beslist was over de departementen, die voor C.H.-kandi- daten beschikbaar zouden blijven. Mr. Beernink gaf de A.R. niet de schuld van de mislukking. Zij zijn, zo meende hü, slachtoffer geworden van een mis verstand. Een misverstand, dat de C.H. genoegen zouden nemen met 1 portefeuil le om er 3 aan de A.R. te laten. Toen duidelijk bleek, dat de C.H. niet in zo'n goedgeefse bui waren, hebben de A.R. op het laatste moment voor de eer bedankt. Ook zjj hebben zich vergist in de mee gaandheid van de C.H. Er is gesteld, dat de C.H.U. moeilijk geschikte kandidaat-ministers op kon le veren. Mr. Beernink ontkende dit niet geheel. Deze gang van zaken had hem zelfs versterkt in de opvatting, dat men binnen het Unieverband veel meer des kundigen bij het werk moest betrekken. Een werkwijze, waarvoor hij ongetwij feld steun zal vinden bij de jongeren, die hiervoor ook reeds hadden gepleit in hun belangrijke rapport over de in- en externe situatie van de C.H.U. Spr. wees er evenwel op, dat de formateur het de C.H. ook niet gemakkelijk had gemaakt door zijn sluitpost-constructie. Daardoor kwamen C.H.-kandidaten, die uitnemend geschikt zouden zijn geweest voor andere departementen dan èr be schikbaar waren gebleven, niet volledig aan bod. Mr. Beerman en Mr. Lichten- auer bijv., die beiden gevraagd zijn voor Binnenlandse Zaken, waren aangewezen personen voor Verkeer en Waterstaat. Bijzonder pijnlijk vond Mr. Beernink het, dat de Uniesecretaris Mr. Van Gel der, die door Dr. Tilanus genoemd was voor Volkshuisvesting, niet gepolst is door de formateur. Deze heeft kennelijk meer vertrouwd op wat anderen hem wensten toe te fluisteren dan op wat hem door de C.H. was verteld. Spr. verklaar de deze handelwijze te betreuren en sorak onder hartelijke instemming van de vergadering nog eens zijn vertrouwen uit in Mr. Van Gelder. Een combinatie van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. met 75 van de 150 zetels in de Tweede Kamer, achtte spr. niet wénse- In het begin van de twintigste eeuw gingen de ogen van velen open voor de noden van anderen. Wetten verschenen in het Staatsblad; diaconessenhuizen werden opgericht en de eerste sanatoria verrezen. Ook in Zeeland begon men belangstel ling te tonen voor deze arbeid. Zo was dan 20 mei 1904 een datum van veel be lang voor onze provincie want toen werd opgericht de vereniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zee land; Ds. J. H. Donner van Nieuwdorp en Ds. N. M. de Ligt van Middelburg waren de steunpilaren van deze vereni ging. Er werd veel werk verzet en uiteinde lijk wilde men de inrichting die op de duur gebouwd moest worden, in Zeeland stichten. Walcheren, dat zou de aangewezen plaats zijn. Er werd gedacht aan Ter Boe- de bij Koudekerke, daarna aan Seroos- kerke doch bij de eerste was te weinig water en de tweede gelegenheid was te klein. Men was toen aangewezen op N. Brabant en op de jaarvergadering van 3 oktober 1906 werd medegedeeld, dat was aangekocht een terrein in de nabij heid van Bergen op Zoom. Feitelijk bestond dit aangekochte ter rein uit twee aan elkaar grenzende land goederen Klein Loo en Buitenlust, samen omvattend 44 ha bouw- en weiland: 57 ha dennebos en 3 ha bewerkte en onbe werkte grond. Men kon beginnen met de opbouw. E. Knevel ontwierp de plannen voor twee observatiepaviljoens, twee gebouwen voor onrustigen, een keuken, watertoren en diverse woningen. De aanbesteding vond plaats en op oktober 1908 vond de eerste steenlegging plaats voor paviljoen I. Een gedenksteen in de zijgevel van dit gebouw met opschrift: „Eerste steen ge legd door de weleerwaarden heer Ds. J H. Donner te Breda, voorzitter der ver eniging tot Chr. verzorging van Krank zinnigen in Zeeland, den 9e October, Je? 45b" herinnert aan dit feit. Twee dagen na de opening van dit pa viljoen en de inrichting kwamen de eer ste patiënten en vier maanden later was het aantal patiënten gestegen tot 150. Thans zijn er bijna 900 patiënten. Er luchtzwembad werd in december begon rien en men hoopt het deze zomer gereed te krijgen. Overdag werken er zo een 3060 pa tiënten aan, dit project; terwijl in de avonduren en zaterdagsmiddags, de ver plegers het meer technische gedeelte uit voeren van het bouwwerk. Maar de jeugd van de inrichting blijft ook niet achter, soms zijn er wel een 100 kinderen, die dapper mee helpen. Het zwembasin is al uitgegraven op diepte, het betonwerk, voor de gebou wen, kleedkamertjes en de basinwand, is grotendeels gestort: de beplanting rondom het zwembad is al in de grond gezet en men is ook al ver opgeschoten met de aanleg van de kinderafdeling, wsjftr een kleine zwembak komt: een zandbak, schommels en ander speelgerei voor de jeugd. Er korpt ook nog een veld, voor de kleinere sporten, zoals korfbal en volley bal. Het zal dan ook niet lang meer duren of dit geschenk kan aan het bestuur worden overgedragen, een cadeau waar van allen zullen kunnen genieten. GOES. Zaterdagavond zal in de Prins van Oranje een grote Youth-for- Christrally worden gehouden met veel zang. John Buurman zal de leiding heb ben en ook zal Flip de Koning optre den, voorts is er spel te beluisteren van het Thomasorgel. Ds. H. J. Hegger te Kortenhoef, ex-priester, zal een rede uit spreken. Ds. Hegger, die in 1940 tot priester werd gewijd trad op 8 juni 1948 uit de rooms-katholieke kerk en ging aan de V.U. theologie studeren. In 1951 deed hij zijn kandidaatsexamen en in hetzelfde jaar werd hij beroepen als evangelisatiepredikant bij de gerefor meerde kerk van Brussel met stand plaats Denderleeuw. Momenteel studeert ds. Hegger weer aan de V.U. Ook heeft ds. Hegger grote bekendheid gekregen met zijn boeken „Mijn weg naar het licht" en „Moeder, ik klaag u aan". Des middags wordt een kindersamen- komst gehouden in de vrij evangelische kerk in de Corn-Eversdijkstraat onder leiding van Herman van Brummelen. betekenen. Spr. verheelde intussen niet, dat de medewerking van de V.V.D. ook grote bezwaren heeft. Wanneer de V.V.D.- mlnisters een oud-liberale koers voor staan, heeft het kabinet geen lang leven voor de boeg. Is het kabinet echter zo danig samengesteld, dat een krachtig christelijk-sociaal beleid gevoerd kan worden, dan achtte spr. het zeer wel mogelijk de felle oppositie van de P. v. d. A. te weerstaan. Advertentie Jonge het wel en wee van de dambond ijjk. De afwezigheid van één afgevaar- in het afgelopen De sekretaris, j Ran aan de Val van het kabinet de heer H. v.d. Vreugde, deelde in zijn jaarverslag mee, dat het ledental was teruggelopen van 281 tot 266, maar dat deze tendens in geheel Nederland is waar te nemen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer J. J. Engel- vaart, bleek dat de inkomsten in 1958 2344,87 de uitgaven 2347,03 bedroe gen, wat dus een nadelig slot oplevert van 2,16. Het spaarfonds van de Z.D.B. sloot met een batig saldo van 324,77. De voorzitter reikte daarna aan de jaarlijkse kampioenen cfe prijzen uit: D.I.D. uit Vlissingen voor het behaalde clubkampioenschap hoofdklasse en Yer- seke voor de eerste-klassetitel. De heer L. Anderson, de pas gepromoveerde kampioen van Zeeland, ontving het als wisselprijs beschikbaar gestelde dam bord. Op zijn beurt overhandigde de heer Anderson de tweede prijs aan de heer M. F. de Jonge; de derde prijs kwam in het bezit van de heer Joh. Lere. In de eerste klasse werden de prijzen als volgt verdeeld: le prijs: (wisselbeker) J. Louwerse; 2e prijs: A. Krijger; 3e prijs: L. Boogert, De prijs in de jeugdklasse viel ten deel aan de jeugdkampioen Bertus van Hove uit Vlissingen. Zonder hoofdelijke stemming werd de heer De Jonge als voorzitter herkozen. In de vakature Anderson, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer J. J. Ganzeman uit Kapelle met alge mene stemmen gekozen. De heer Van de Vreugde trok zich terug als sekretaris, maar was bereid de heer Anderson op te volgen als algemeen adjunct. De heer P. Goedbloed uit Vlissingen werd afgevaardigd naar de K.N.D.B.- vergadering op 23 mei te Utrecht. In verband met de noodzakelijke contribu tieverhoging zal het bondsvoorstel hier over worden gesteund. De heer Ivens, sekretaris van de K.N.D.B. sprak daarna nog een propa- gandawoord, waarbij hij vooral wees op het acitveren van de jeugd voor het damspel. Correctie. In het bericht Margari ne duurder, dat gisteren in ons blad was opgenomen, stond vermeld, dat de duurste merken margarine vier cent in prijs zouden stijgen. Dit moest zijn drie cent.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3