MR. BURGER: KAART OP TAFEL P.v.d.A. blijft bereid tot meeregeren LANDSBELANG - ZEGT MINISTER STAF Prof. Beel sprak eerst met socialistenleider DOORMAN TERUG VAN LANGE OEFENREIS Onlusten in Constantine HEEL NEDERLAND ZWEEG VOOR ZUN DODEN De Bilt: Zon [unitiedepots ver teren en vakantie Voorlopig geen opvolger van Van Beinum Is 't nou uit Charles Geen verandering Vrienden onder elkaar Koningin laat koplastig' schip te ieater PROTESYANTS-CHRISTELIJK dagblad voor zeeland Ontslag en verlies van pensioen Vooraf zekerheid VIJF FOUTLOZEN IN POOL VAN K.N.V.B. Overal even warm ontvangen Dinsdag 5 mei 1959 Nieuwe staatslening rente 4 V4 a 98/4 Ongeluk op Rijksweg Prinses Irene belde politie LAATSTE NIEUWS Bromfietser door auto gedood Twee minuten lang is Moederdag Nachtvorst Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen] Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havennark 24' tel. 01110-2991. P Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1591 Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Voorlopig zal er geen dirigent van het Concert gebouworkest worden benoemd. Het bestuur van de Nederlandse orkest stichting tot het beheer van het Concertgebouworkest heeft besloten geen opvolger van Eduard van Bei num te benoemen voor het begin van het seizoen 1960—1961. Het bestuur zal eerst de nodige maatregelen treffen om vervangers te vinden voor de concerten die dr. Van Beinum in het komende seizoen zou leiden. Daarna zal het zich beraden over de aanstelling van een- nieuwe vaste dirigent, die in ieder geval niet voor 1 september 1960 zijn functie zal aanvaarden. Gisteren is het Concertgebouw orkest in Leeds aangekomen voor een vierdaagse toernee, gedurende welke het orkest door Bernard Haitink en Eugen Jochum geleid zal worden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Aan de liand van een verder uitgewerkt regerings- program lieeft prof. dr. L. J. M. Beel gistermiddag met de socialis tische fractievoorzitter rnr. J. A. W. Burger gesproken. Deze heeft na het onderhoud de volgende verklaring afgelegd: „Professor Beel heeft met mij de politieke situatie doorgenomen Ik heb hem meegedeeld, dat de Partij van de Arbeid onveranderd bereid blijft tot het voeren van onderhandelingen die zouden kunnen leiden tot een meedragen der regeringsverantwoordelijkheid door de Partij van de Arbeid, onder erkenning van de moeilijkheden die alsdan zouden zijn te overwinnen. Ik heb hem voorts meegedeeld, dat waar mijns inziens dit hem bekend was, terwijl tot dusver niet gebleken is de bereidheid van de K.V.P. tot zodanige formatie, ik de volgorde van deze bezoeken niet heb begrepen." SCHREVEN WIJ OP 11 APRIL JL. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De tv/ee land bouwers in Ommen, die gewei gerd hebben een deel van hun grond aan het ministerie van oorlog te verkopen, worden be dreigd met onteigening. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Zegering Hadders heeft minis ter Staf geantwoord dat het een .alge meen landsbelang" is een munitiedepot juist op die grond neer te zetten. De keuze is zorgvuldig geweest, aldus de minister, in nauw overleg met de Pro vinciale planologische dienst, het Staats bosbeheer en Grond- en pachtzaken. Er kan met meer van de beslissing worden afgeweken. „WOESTE GROND Weet echter de minister we) dat deze grond bestemd was voor ontginning en dat de boeren er een boerderij voor hun zoons op wilden stichten? had het Kamerlid geviangd. Jawel, antwoordde de minister, maar deze nog woeste grond wordt niet ge schikt geacht voor ontginning. Van de twee boeren willen wij maar een klein stuk kopen, veel te klein om daarop een boerderij te kunnen stichten. Dit antwoord van de minister lijkt beneden de maat voor wie de situatie in Ommen kent. De twee landbouwers hebben aan weerskanten van de weg ieder twee lange stroken grond, elk tien hectare groot. Iedere boerderij zou dus een terrein van twintig hectare omvatten. Het ministerie van oorlog heeft zijn oog laten vallen op het zui delijk deel van het bezit, dat nog niet ontgonnen is. Het wil daarvan een „hapje" van enkele hectaren, maar dit versnippert het terrein zo zonderling (namelijk eerst honderd meter diep particulier bezit, dan vierhonderd meter diep een munitiedepot en dan weer particulier terrein) dat de aar digheid er voor de twee boeren af is. Of deze grond niet geschikt is voor ontginning? De boeren denken er anders over dan minister Staf. Zij kunnen wijzen naar de overkant van de weg waar precies dezelfde grond door hen al in cultuur is gebracht. Waarom het depot niet gebouwd in het staatsbos, dat 500 meter verder ligt en zo'n 700 hectare groot is, wil de heer Zegering Hadders verder weten. Hierop zegt de minister: dit bos is bedoeld voor massarecreatie en nage noeg geheel voor het publiek open gesteld. Hij laat in het midden hoe groot of klein dit „nagenoeg" is, maar Arbeiders dubbel gedupeerd Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De vrees dat het met de landaanwinning langs de Wad- denkust van Friesland en Groningen steeds meer achteruit zal gaan, is op nieuw gevoed door het ontslag van veertig Friese en twintig Groningse ar beiders, dat de minister van verkeer en waterstaat heeft aangekondigd. Verder schijnt het in de bedoeling te liggen voortaan ieder jaar vijftig arbei ders (25 Friese en 25 Groningse) te ontslaan, tot in beide provincies nog ongeveer honderd arbeiders .aan de, landaanwinning werken. Dat lijkt voor een project, dat in de afgelopen jaren voor deze zo door werkloosheid getrof fen streek van veel betekenis is ge weest, dus niet gunstig. Op enige uitzonderingen na verliezen de ontslagen arbeiders hun pensioen rechten, waarvoor zij vele jaren hebben betaald. Er zijn er zelfs die wanneer zij nog één jaar hadden gespaard, hun pen sioenrechten zouden hebben behouden. Nu verliezen zij zowel die rechten als het geld dat zij ervoor hebben gespaard. Het provinciaal bestuur van Friesland heeft in verband met het ontslag een tele gram aan de minister van verkeer en waterstaat gericht, waarin wordt ge zegd dat een nadere overweging door de minister van het ontslag zeer op prijs zal worden gesteld. in elk geval is het daardoor ongeschikt. Er is dan ook niet verder over gedacht, <5o geeft hij toe. Wanneer men echter bedenkt, dat een tweede munitiedepot in Ommen serieus wordt overwogen, op een plek, aan sluitend aan een toekomstig kampeer- centrum en gebied van zomerhuisjes, lijkt dit argument van"* de minister niet bijzonder steekhoudend. Voor de twee boeren is dit intussen een schrale troost. LONDEN (Reuter, AP) Het jongetje tien jaar zat met zijn moeder, zijn zusje en zijn grootmoeder onder een grote tent naar een polowedstrjjd te kijken waar zijn vader aan mee deed. Het regende de hele wedstrijd door. Daarom had het gezelschap zijn toevlucht genomen tot de tent. Het regende zelfs zo hard dat het tentzeil helemaal door dreigde te zakken onder het gewicht van het regenwater dat er op neer kletterde. Dat vond het jongetje veel mooier dan de hele polo wed strijd. Hij keek en keek en kon zich op het laatste niet meer beheer sen. Hij sprong op en gaf een fer me duw tegen het tentdoek. Ge volg: een aanzienlijk watervalletje vlak bij de stoel van zijn moeder. Haar schoenen en nylons werden nat. Mamma fronste haar wenk brauwen. OMA DEED MEE Even later wees'oma haar klein, zoon op een tweede watervoorraad op de tent en het jongetje her haalde het spelletje. Maar nu had zijn moeder er genoeg van. Char les ga zitten, ogenblikkelijk! klonk het duidelijk verstaanbaar voor vele van de 4000 toeschou wers die deze reprimande veel leu ker vonden dan de polowedstrijd. Het gebeurt ook niet elke dag dat men een koningin een kroon prins een standje hoort geven. De moeder was niemand minder dan koningin Elizabeth van Enge land Prins Philip voerde zyn ploeg intussen tot de overwinning. Dit alles speelde zich af in het park bij het kasteel van Windsor. Voor zover de verwachting mocht heb ben geheerst dat er door het overleg met mr. Burger enige verandering in de poli tieke legkaart zou komen, zullen de opvat tingen die uit de mededelingen van mr. Burger spreken aan die verwachting wel een einde maken. Het bezwaar van de socialistische fractievoorzitter gaat ken nelijk tegen hef feit. daf hij als eerste was gevraagd, waardoor ieder verder gaand overleg met'Nle andere fractielei ders over «het regerin^program werd uitgesloten. Overigens komt uit de ver klaring niet tot uiting of mr. Burger om trent de hem voorgelegde algemene pun ten van het program zijn opvattingen nog kenbaar wil maken tegenover prof. Beel. Indien dit wel het geval is, zal dit spoedig blijken. Aan prof. mr. C. P. M. Romme, de fractieleider van de K.V.P. die daarna door prof. Beel is ontvangen, waren de algemene lijnen van het program al be kend Zijn bijdrage aan het werk van prof. Beel komt .er veel meer op neer, dat hij zijn bereidheid tot de medewer king omzet in daadwerkelijke bijstand om de geschiktste mensen te vinden. Prof. Beel heeft naar aanleiding van het standpunt van mr. Burger .laten we ten dat hij van oordeel is dat onderhan delingen, die zouden kunnen leiden tot het mede dragen van de regeringsver antwoordelijkheid door de P.v.d.A., slechts vrucht kunnen dragen, indien voor af zekerheid wordt gekregen nopens over eenstemming van inzicht over enige pun ten van het regeringsbeleid, die van we zenlijke betekenis zijn. Deze punten zijn bij de besprekingen, door hem onmid dellijk na de verkiezingen als informa teur met de fractievoorzittres gevoerd, als contraversieel naar voren getreden. In verband hiermede heeft prof. Beel een schrijven gericht aan de fractievoor zitters van K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P en C.H.U. waarin hij deze punten heeft omschreven. Hij heeft hun verzocht hun standpunt terzake hem uiterlijk woensdagavond 6 mei. kenbaar te ma ken. Prof. Beel zal de politieke situatie van daag achtereenvolgens bespreken met prof. mr. Oud. dr. Bruins Slot en dl'. Ti- lanus. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Voor de eerste prijs van de voetbaltoto van de KNVB hebben zich tot dusver vijf deelnemers met een poolformulier zonder fouten gemeld. Het aantal rechthebbenden op de tweede prijs is echter gestegen tot honderd. T)IT MEISKE is lid van de drumband, die op het dek van de Karei Doorman kwam paraderen, toen het Nederlandse vliegkampschip afmeerde aan de marinebasis te Mayport in Florida. Dat was in het begin van het jaar, toen smaldeel V voor een vier maanden durende oefenreis in de West en in de Amerikaanse wateren was. Er is hard gewerkt gedurende drie maanden op zee, maar de maand in stukjes en brokjes aan de wal was niet minder de moeite waard. TJOE DIE zestien weken-van-huis geweest zijn, heeft een speciale verslaggever van ZEEUWS DAGBLAD als enige journalist van een Nederlandse krant gehoord op de laatste twee dagen van de reis. Daartoe vloeg hij met een Neptune van de Marine Luchtvaartdienst van het vliegveld Valkenburg bij Leiden naar het Britse militaire vliegveld Culdrose op de zuidwestelijke punt van Engeland. Daar wachtte een helikopter van de Karei Doorman hem op om hem aan boord te brengen. Zijn verslag vindt u op pagina 5. DEN HAAG. Op 20 mei zal de in schrijving worden opengesteld op een nieuwe staatslening, die een rente zal krijgen van 4% pet. en zal worden uit gegeven tegen een koers van 98Va pet. Behalve met geld kan op deze lening ook worden ingeschreven met obligaties van d'e 3 pet. Nederlandse staatslening 1962-'64. Het prospectus van de lening zal op 11 mei verschijnen. Eigen nieuwsdienst DEN BRIEL. Ernstige onge rustheid heeft er gisteravond en kele uren geheerst over het lot van een vlet met vier mannen van de rijkswaterstaat in Den Briel. Van 's middags vijf uur tot middernacht was de boot met opvarenden spoor loos, doordat zoals later bleek het scheepje omhoog was gevaren op een zandplaat voor de dam van de afgedamde Brielse Maas. Met deze vlet worden dagelijks aan de zeekant bij de dam peilingen verricht vanwaar zij steeds 's middags om vijf uur weer thuis is. In de loop van de avond werd evenwel assistentie gevraagd aan vier andere bo ten om de oorzaak van het uitblijven van de vlet te vinden. De reddingvlet uit Hoek van Holland voer uit. Uit Hellevoetsluis vertrokken twee vletten van rijkswaterstaat. Een boot van de rijkspolitie te water ging aan de binnenkant van de dam op zoek. Verder ondernam de groepscom mandant uit Brielle van de rijkspolitie in gezelschap van een opzichter van rijks waterstaat met een motor met zijspan een speurtocht langs het strand. Kort nadat de bemanning van de boot van de rijkspolitie te water op de dam de motorrijders had ontmoet, doken in eens tot aller opluchting de zoekgeraakte peilers op. Zij vertelden, dat zij met veel moeite van een zandplaat waren losge komen. Zij hadden de vlet tegen de dijk getrokken en wilden te voet verder gaan. HARMELEN. Prinses Irene heeft gisteren de politie in Utrecht gewaar schuwd, dat op rijksweg 12, onder Har- melen een ongeluk was gebeurd. De Utrechtse politie was daardoor eerder ter plaatse dan de rijkspolitie te Har- melen. Bij het ongeluk een personen auto was het *ilud van de rijksweg afgereden waren twee dames licht gewond. CONSTANTINE ((Reuter, AP) Wil de vechtpartijen braken maandagavond uit in de Algerijnse stad Constantine tus sen groepen Fransen en Mohammedanen. Een onbekend aantal Algerijnen raakte ernstig gewond. De onlusten begonnen na de begrafenis van twee jonge Fransen die zaterdag door de rebellen waren gedood. Portret ten van president De Gaulle werden door de verbolgen Fransen vertrapt Op vele plaatsen in de stad werden Moham medanen door Fransen gemolesteerd. Na dat de avondklok was vervroegd kon de rust worden hersteld. SOMEREN (ANP De 65-jarige heer S. Donkers uit Someren is daar gister middag met zijn bromfiets van achter een vrachtwagen onder een tegemoet komende auto gereden. Hij was meteen dood. Zijn vierjarig kleinzoontje, dat achterop zat, kwam er met een ge broken been af. AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn van plan om van 7 tot 10 september een bezoek te bren gen aan Amsterdam. Eigen nieuwsdienst het gisteravond stil ge weest in ons land. Inge togen herdacht Neder land zijn doden uit de bezet tingstijd. In lange, stomme stoeten had men zich van half acht tot acht uur naar de plaat sen van herdenking begeven. Bij het Nationaal monument op de Dam hebben koningin Juliana en prins Bernhard gistermorgen een krans ge legd. Bij de plechtigheid waren de ministers Staf en Beel aanwezig. Naast de Koningin loopt burgemeester Van Hall van Amsterdam. Om acht uur viel de stilte in. Alle verkeer was als bij tover slag stop gezet. Machines zwe gen. Er rinkelden geen tele foons. De oorden van openbaar vermaak waren gesloten. Gezwegen werd uit eerbied voor hen, die hun leven gaven voor de kostbare vrijheid. Voor de grote Rotterdamse reder Willem Ruys, die als gijzelaar werd gefusilleerd. Voor het kleine Am sterdamse Jood'se meisje Anne Frank, dat ihet leven liet in een concentratie kamp van de nazi's. Voor de onbekend gebleven matroos van de koopvaardij, voor de soldaat, die aan de Grefbbe- berg werd getroffen. Halfstok hingen de vlaggen, in grote steden en in gehuchten. Roerend klopk Advertentie het Wilhelmus hier op een druk punt in het centrum van de stad, daar op een stil terrein buitenaf. Krans van Koningin Duizenden Amsterdammers hebben bij het Nationaal monument op de Dam de doden herdacht. Een militaire kapel speelde enkele koralen voordat de droeve stilte van ieder jaar zich over de stad legde. Na afloop van het eer betoon klonk het Wilhelmus, dat door de menigte met ingehouden stemmen werd meegezongen. Enny Mols-de Leeuwe droeg de herdenkingstekst voor van A. H. Nijhoff, „Aan de doden". Schroomvallig hervatte het leven rondom de Dam zijn normale gang, nadat de laatste woorden waren ver klonken: „Blijft waken over ons, de levenden die zich schamen". Eerder op de dag hadden Koningin Juliana en prins Bernhard een krans aan de voet van het Nationaal monu ment gelegd. De ministers Beel en Staf waren bij de kranslegging aanwezig. In Baarn hebben Koningin en Prins gisteravond om acht uur de twee mi nuten stilte in acht genomen bij het monument voor de gevallenen op het Stationsplein. Enkele minuten voor acht arriveerden zij in een hofauto bij het eenvoudige gedenkteken. Daar legden zij een krans. Het leger, de marine en de lucht macht hebben gisteren op de Grebbe- berg, in Den Helder en in Soesterberg de doden herdacht. Na de plechtigheid in Soesterberg verzamelden de officie ren zich. in de mess, waar ds. L. A. Bodaan, koopvaardijpredikant te Am sterdam, de sabel aanbood van zijn broer, wijlen de reserve vlieger eerste- luitenant A. H. Bodaan, die op 10 Mei 1940 bij luchtgevechten is gesneuveld. De sabel werd aangenomen door generaal-majoor Zielstra, die hem over handigde aan de commandant van de vliegbasis Leeuwarden. Op die basis zal de sabel een plaats vinden. SIENA. Tijdens een vriendschappelijk^ wedstrijd tussen twee elftallen /an scheidsrechters, die te Siena werd gespeeld, konden de twee nart inn het niet eens worden over een doelpunt, dat door de leidende arbiter al dan met ten onrechte, was toegekend. In plaats van het verwachte academische spelregel-debat, gingen de partijen, in groepjes van drie en vier met elkaar op de vuist. Het. duurde ongeveer een kwartier, voordat de'politie mlt gummiknuppels de orde hersteld had. HARDINXVELD—GIESSENDAM - Als koningin Juliana op zaterdag 30 mei de doopplechtigheid heeft verricht van het passagiersschip Koningin Wil- helmina, zal daar een merkwaardige tewaterlating op volgen. Het is im mers zeer ongebruikelijk dat een schip met een waterballast van tweehonderd ton koplastig van de helling glijdt «ij met èen flinke trim wordt afgemeerd, zodat het voorschip twee meter dieper ligt dan het achterschip. Nog wonderlijker is de functie van twee speciaal ontworpen tanks, die aan de achterzijde van hef schip worden be- vestigd. Zij moeten met hun inhoud van zestig kubieke meter het schip meer wa terverplaatsing geven, maar dit mag slechts enkele seconden duren. Direct daarop zullen zij volstromen met water en naar de bodem van de Merwede zin ken. In het voorschip wordt voor een te genwicht gezorgd door ballasttanks met water te vullen en door plaatijzer te stouwen. Het gewicht van deze ballast zal in totaal tweehonderd ton bedragen. AMSTERDAM. De zeventigjarige G. H. van der Kamp is gisternacht bij de Hobbemakade te Amsterdam in het water gelopen en verdronken. Een vrouw, die het ongeluk zag gebeuren, waarschuwde de politie, die na enige tijd het lijk van de man ophaalde. Het K.N.M.I. in De It berichtte gistei avond om 23.15 uur: Zonnige perio den en slechts een enkele ver spreid voorko mende bui. Zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Ongeveer dezelf de middagtempe- raturen. MIESJE: Dat was hem dan. Onze weerkundige medewerker De nacht van zondag op maan dag heeft een nieuwe inval van koude lucht gebracht. Deze ging overal met regen gepaard. In Zuid-Limburg regende het ook gisterochtend nog enkele uren, maar elders waren er toen al opklaringen. Vlak aan de kust werd het gis teren niet warmer dan tien gra den en alleen in Volk el werd nog vijftien graden bereikt; het was voor de tijd van het jaar dus niet bepaald warm. Gisteravond was er van enige warmte niets meer te merken. Om tien uur was de temperatuur in het binnenland op tal van plaatsen reeds tot slechts vier graden bo ven nul gezakt en dat bij heldere hemel en bü weinig wind, ideaal weer dus voor nachtvorst Hoewel de toevoer van koude uit het poolgebied is verminderd, is een flinke stijging van de tem peratuur nog niet te verwachten. Een boven Engeland gelegen rug van hoge druk breidt zich naar onze omgeving nit, waardoor de kans op buien veel vermindert en overdag de zon weer zal kunnen schijnen, hetgeen een goede tegen prestatie is tegenover de koude van de avond, nacht en vroege ochtend. Ook in de komende nacht bestaat er kans op nachtvorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1