In het zelfbewuste hart van Rotterdam nachtegaal niet zingen Ongebroken strakke lijnen Vreemdeling in Spanje Maar Brouwer krijgt zijn zwaarden... V PM Geen winst ten behoeve van bestuurders Veel dorpen in Nieuw-Guinea vormen raden ZAANSE KLAS NAAR ITALIË? Maandag 4 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Gekker en gekker In de piepzak Neem Langweer Niet overal komt or niets mooi NIEUWE WET OP DE STICHTINGEN D1 "VrU SPANJE als toeristenland in de mode is gekomen, verschijnen de reisgidsen en landbeschrijvingen van het Iberische schiereiland in groten geta le. Ook van Nederlandse auteurs, want de menigvuldige aantrekkelijkheden van het land ten zuiden der Pyreneeën hebben ook duizenden Nederlanders der waarts gelokt. Bij H. P. Leopold is een Nederlandse vertaling verschenen van H. V. Mor tons boek over Spanje. Het heet Vreem deling in Spanje, is goed vertaald door C. Groot en versierd met aantrekkelij ke foto's van J. van Male. Morton is een ervaren reiziger, die al meer boeken over zijn tochten heeft geschreven. Voor de Nederlandse lezer lijkt het ons enigszins een bezwaar dat hij de toeristische geneugten van Span je in dit boek wel heel sterk meet aan Engelse normen en maatstaven. De Nederlander zwerft in het al gemeen gesproken duidelijk op een andere wijze door vreemde landen dan de Engelsman; zijn voorliefden, zijn ge woonten etc. zijn totaal verschillend, zijn oordeel over land en volk vermoe delijk ook alweer: generaliserend sterk afwijkend van dat van een En gelse reiziger. Wie zoals schrijver dezer regelen Spanje goed kent, is het herhaalde lijk met Mortons conclusies oneens. Niet met zijn beschrijvingen; die zijn wel juist en exact en geven de toerist die naar Spanje wil gaan volop infor matie. HOL.LANDIA (ANP). —De idee van een dorpsraad, ter behartiging van gemeenschappelijke belangen, be gint in verschillende delen van Ne derlands Nieuw-Guinea meer en meer ingang te vinden. Geïnspireerd door het voorbeeld van Weraboer in de hals van de ..Vogelkop" besloten vier dorpen van de onderafdeling Bintoeni onlangs eveneens een raad in het le ven te roepn. Een van de belangrijkste gemeen schappelijke belangen is wel de aanleg van cacaotuinen, waaraan alle dorpen samen zullen meedoen. Onder leiding van de voorlichtingsdienst voor de land bouw worden op het ogenblik gezinstui- nen in het bos uitgezet. Met de ontgin ning zal nog in mei worden begonnen. Inmiddels is de bevolking van Wera boer (onderafdeling Ransiki) onder lei ding van een zeer actieve dorpsraad reeds enige tijd bezig met het openleg gen van een strook bosgrond, ter grootte van ongeveer vijftig hectaren, met de bedoeling dit areaal binnen vier jaar met cacao te kunnen beplanten. Tot dus ver is 6,5 hectare schoongekapt, op welk gedeelte al in maart de eerste lantoro- schaduwbomen werden geplant. Onlangs werd ook in het dorp Jembe- kiri op het eiland Roemberpon (onder afdeling Ransiki) een dorpsraad in het leven geroepen. Hoewel de formele in stallatie nog niet is geschied, is het toch verheugend dat ook in dit deel van het eiland de inheemse bevolking tot een ze ker verantwoordelijkheidsbesef begint te geraken. ZAANDAM. De kinderen uit de hoog ste klas van de Duinjagerschool in Zaandam hebben het in de eerste plaats te danken aan hun onderwijzer, de heer C. J. Braam, als zij deze zo mer een schoolreisje gaan maken naar het Italiaanse plaatsje Torre del Greco. Zelf op vakantie kwam de heer Braam met zijn Italiaanse collega Antonio Ascione overeen een uitwisseling te or ganiseren tussen de lagere scholen, waaraan zij les gaven. Het idee werd verder uitgewerkt en de oudercommis sie van de Duinjagerschool voert nu verscheidene acties om het nodige geld voor het uitstapje van de dertig jon gens en meisjes bijeen te krijgen. Bij de uitgifte van nominaal 2.904.000 5% preferente in gewone aandelen con verteerbare aandelen Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. uit over het bestuur, en hebben an derzijds tegenover de vereniging be paalde verplichtingen. Een vereniging bestaat pas als van te voren haar statuten door de overheid zijn goed gekeurd, zodat de positie van de le den aan een zekere controle door de overheid is onderworpen. Voor de op richting van een stichting is echter geen goedkeuring van overheidswege vereist. INGEVOLGE de nieuwe wet moet I de stichting wél een vermogen hebben, welks omvang verband houdt met het doel van de stichting; maar niet nodig is dat al direct bij de op richting dit vermogen afgezonderd kan worden, als maar duidelijk is, dat binnen afzienbare tijd het vermo gen bij elkaar kan worden gebracht. Is aan een van deze eisen niet vol daan, dan is de stichting niet nietig, maar kan de rechtbank haar ontbin den. Maar oude stichtingen kunnen om een van deze redenen pas ont bonden worden 5 jaar na het in wer king treden van de wet, dus na 1 ja nuari 1962. Voor die tijd echter kun nen zij op vereenvoudigde wijze wor den omgezet in een naamloze ven nootschap, een vereniging of een coöperatieve vereniging, al naar ge lang een van die organisatievormen het beste aan de aard van de be trokken stichting beantwoordt. TAE WET op stichtingen is overi- gens lang niet op alle stichtin gen van toepassing, b.v. niet op kerk genootschappen en op kerkelijke stich- tingen. Ook niet op de instellingen van weldadigheid" die in de Armen wet worden opgesomd en op de spaarfondsen, die krachtens de Pen sioen- en Spaarfondsenwet zijn goed gekeurd; voor deze stichtingen wordt de in de genoemde wetten gegeven regeling voldoende geacht. En op stichtingen die tot doel hebben het u«*eren van studiebeurzen, is de wet van 1956 ook in het algemeen niet van toepassing, want daarvoor wer den reeds in de eerste helft van de vorige eeuw per Koninklijk Besluit re gelingen uitgevaardigd. Verder vallen door de overheid opgerichte stichtin gen niet onder de wet; er is een commissie ingesteld ter bestudering van de speciaal met overheidsstich- tingen samenhangende problemen Voor al deze stichtingen geldt dus ni.eX hetgeen hierboven over oude stichtingen is gezegd. O TEEN, staal, glas. Het montere hart van Rotterdam is ervan ge maakt. Het klopt in het strenge ritme van zelfbewuste voetstappen. Het is nieuw. Het tintelt van leven en kracht, maar de nachtegaal kan er niet zingen. Niet alleen 's avonds, wanneer een mens in het centrum van de stad vergeefs zoekt naar park en nachtegaal, is er iets benau wends in de betonnen straklijnigheid van Rotterdam. Ziet de voortjagende stroom van mensen eens aan in het middaguur tussen de stenen wanden, langs de vlakke open plekken. Zie, hoe twee jonge mensen, hand in hand, zich losmaken uit die stroom en afdwalen naar een bank. Het is behagelijk weer. Zon. Op de gezichten staat het verlangen naar wat koesteren te lezen. Ze gaan zitten. Vóór hen het fascinerend lijnenspel van een lange tegel vloer. Rechts, keurig gerangschikt, kleine, ordelijke bomen in een smalle grasmat. Links de gevel van een hoog, plat bankgebouw. Een man. moe van de uren achter een bureau, strijkt neer op een terrasje. Zijn oog rust op een zee van auto's op een parkeer plaats, op kleine ordelijke bomen in een nette grasmat, op gebouwen. Een kind speelt op een ruime binnenplaats tussen hoge flatgebouwen. Het trekt een autootje voort over een van de twee brede tegelpaden, die de ruimte in vier strakke grasvierkanten verdelen. Het kind komt op het kruispunt van de paden. Onwillekeurig speelt de toeschouwer een wiskundig spelle tje. waarin het kind middelpunt is- Kijk, de diagonalen door het kind getrokken eindigen in de vier hoekpunten precies in vier kleine, ordelijke bomen. De loodlijnen door het kind getrokken lopen van de ene kleine groep struiken naar de andere. De schaduw van een flatgebouw verdeelt het vlak in twee gelijke helften. Ziedaar de gegevens. Ge vraagd: Hoe kan dit kind vrijuit diep adem halen? Gevraagd bovenal: waarom kan in dit mooie nieuwe hart van Rotterdam niet érgens het groen van bomen en struiken de gelegen heid krijgen om onder de overheersing van het steen uit te komen? Waarom is er niet ergens een park. dat al deze strakke lijnen doorbreekt? Waarom komt men niet tegemoet aan de noodzaak van een beetje fluisterende sfeer van wat wild groeiende struiken en statige bomen tussen al dat hard terugkaat sende lawaai? D OTTERDAM is geen stad zonder longen. J l Verre van dat. Waar er ook maar even plaats voor was, is een strookje groen aan gebracht. Overal staan de ordelijke bomen. Maar je ziet ze niet. Een paar mooie singels zijn er. In de nieuwere straten zijn perkjes, bloembakken, boompjes. Ieder driehoekje, dat niet be bouwd wordt, is begroeid. Maar nergens heeft in dat nieuwe centrum iets ruimere park- aanleg de ordening doorbroken. Ner gens verademing. Alles is onderge schikt gemaakt aan wetten, door lijnen en vlakken gesteld. De stadsmens heeft juist in het centrum van zijn stad behoefte aan een plek waar rus tige gedachten de jachtigheid kunnen verjagen. Natuur lijk, er is het park achter Museum Boymans, maar het wordt door de ge vel van het gebouw van het centrum weggehouden. Waar ruimte is, is parkeerterrein. Waar een park zou kunnen zijn staan auto's. Waar geen auto's staan, staar op papier al een gebouw. Waar moeten die mensen naar toe, die even uit die stroom willen bre ken? Die twee, hand in hand, die man, dat kind? Zij wil len ontkomen aan het dynamische, aan het krachtige, aan de haast. Rotterdam is mooi, sterk- Indruk wekkend. Maar zo'n kleine mens uit de grote stroom getreden voor een ogen blik rust is soms wat zielig verloren. nROUWER moet zijn zivaurden hebben, meneer, maar zorgen geeft het wel. Kijk het ivas zo: het Skütsje silen in Friesland was nergens. Er waren er nog maar een stuk of vier over, nou? Skütsje silen is voor de particuliere schippers niet meer te doen de andere Friese steden zwerven veel Langweerderszeggen ze in Lang weer Moet dat nou zo blijven? Wij willen ook een Skütsje. Maar waar moet het geld vandaan komen? Enfin ze pra ten erover. De Drie Zwaantjes gonzen ervan, maar I ze zijn er nog niet aan toe. Eerst moett Brouwer zijn zwaarden hebben. Het! schijnt erom te houwen, maar ze wor den er gekker en gekker mee, de Erie zen met hun Skütsjes. Maar ja, je moet ook de men sen maar zien te vinden. Ze moeten zich maar vrij kunnen maken. Want een wedstrijd kost toch altijd twee dagen er er komen er steeds meer. En het draai! altijd om de centen 'n Stel zwaarden kost meer dan 1200 gulden en die moeten er ko men. Ten slotte was het Brouwer, die het Skütsje silen uit de mo'eilijkheden geholpen heeft. Hij kon het zo druk niet hebben of het kon hem niet zo veel geld kosten, maar hij moest en zou mee doen. Het werd hem wel eens te zwaar hoor, maar als we dan een beroep op hem deden, was Brou wer d'r altijd bij En nou zit Brouwer in de piep zak en nu moet-ie geholpen worden. Dat kan niet anders, je kunt Brouwer toch niet zonder z'n zwaarden laten varen. Met alle kosten, die hij al heeft.... 't Is rtiei. maar in Friesland leeft het Skütsje silen al. Je kunt nergens komen in dit wonderschone ;and met zijn on overtrefbare vergezichten, met zijn hel dere luchten, waar het altijd is als was de atmosfeer luchtiger, prikkelend als champagne, of na tien woorden inlei ding valt het woord Skütsje. 't Raakt er meer en meer bezeten van, dit land. Neem Langweer, het dorp, dat eigenlijk alleen maar een met bomen overhuifde straat is. Een straat met bomen en de Wielen. Hoeveel men- sen wonen er helemaal. Achthonderd, negenhonderd? Misschien. Maar het j brengt vorig jaar me: veel pijn er vppJ moeite de vijftig gulden per Skütsje startgeld bij elkaar voor een wedstrijd i op de Wielen. Ze praten er nu nog over. daar in Langweer. Maar ja, op de Skütsjes uit Het is niet overal zoals in de Lemmer, waar ze de dijk kunnen af zetten en waar ze geld kunnen heffen. Neem eens Geastmar nou? Vorig jaar hebben ze daar ook hun Skütsje silen gehad, 't Was spannend, maar 't heeft eigenlijk alleen maar centen gekost nou? Ja, ja, ja. d'r komen d'r wel steeds meer. Nou gaat Philips in Drachten ook al mee doen. Het zijn er nu ai een twaalf of een dertien Er goeie. Allemaal. Da's prachtig nou? Frieslandwat een land. wat eer rust, en we zouden willen, dat de Frie se zorgen de onze waren.... Maar Brouwer krijgt zijn zwaardei Ze hebben nog maar vijftig gulden no dig nou? En als die er niet komen, kom. er niets meer op deze wereld. door mevr. mr. E. J. A. Fiseher-Keuls HP 1 JANUARI 1957 is de wet op stichtingen in werking getre- den. Deze wet bracht zekerheid op tal van punten, waarover daarvóór, bij het ontbreken van een wettelijke regeling, grote on zekerheid bestond. Een stichting is een organisatievorm, waarbij een vermogen wordt bestemd voor een bepaald doel, b.v. voor de bevordering van de huisvesting van studenten; het vermogen wordt bestuurd door in de statuten aangewezen personen. Vóór de nieuwe wet nu was niet zeker, of voor de oprichting van zo'n stichting, als dat niet bij testament gebeurde, een notariële akte nodig was; of een stichting ook een niet- ideëel, maar een commercieel doel kon hebben; of de stichting alleen kon worden opgericht als tegelijkertijd het vermogen beschikbaar werd gesteld en zo ja, of dit vermogen dan di rect al een zekere omvang, naar ge lang van het doel van de stichting noest hebben. Al deze kwesties zijn n de «ieuwe wet geregeld. Vóór 1 januari 1957 opgerichte stich- ingen moeten met ingang van 1 ja- luari 1960 aan bepaalde in deze wet gestelde eisen zijn aangepast. Dan moeten hun statuten in een notariële akte zijn neergelegd, zodat gewaar borgd is dat deze statuten bevatten letgeen op dat moment ook de statu- 'en van de oude stichtingen moeten in- ïouden. O.a. moet uit de statutci. dijken, dat het woord stichting" in Ie naam van de stichting is opgeno- nen; het thans veel gebruikte woor^ .fonds" is niet voldoende om in dc iaam het karakter van de organise. ïevorm aan te geven. De statuter noeten ook het doel van de sticntir.g ?n de wijze van benoeming van dc bestuurders omschrijven, en een aan vVijzing bevatten van de zaken die haar kapitaal vormen of van de mid delen, waarmee een kapitaal zal wor den verkregen. De notariële akte moet voorts worden ingeschreven in het stichtingenregister. Oude stichtin gen die op genoemde datum aan de ze vereisten niet voldoen, verliezen hun rechtspersoonlijkheid. Dit houdt o.m. in, dat haar bestuurders per soonlijk aansprakelijk zijn als zij daarna namens de stichting optreden DESTUURDERS van oude stich- D tingen er bestaan stichtingen van een paar honderd jaar oud dienen dus wel na te gaan, of er een stichtingsakte aanwezig is en of deze' aan de nieuwe eisen voldoet. De notarissen zullen dit jaar wel het een en ander te doen hebben met het op maken van nieuwe stichtingsakten voor oude stichtingen. Winst )E NIEUWE WET bepaalt voorts, dat de stichting niet ten doel mag hebben het behalen van wins; ten behoeve van de oprichters of dc bestuurders; en aan andere personer mogen alleen uitkeringen worden ge daan, indien die uitkeringen een ide ele of sociale strekking hebben. Dc stichting mag dus wel commercieel verkzaam zijn, b.v. een onderneming drijven, als maar niet de winst aar. de oprichters of de bestuurders zelf ten goede komt. lE STICHTING mag ook niet leden hebben zoals een vereni ging die heeft. De leden van een ver eniging oefenen enerzijds zeggenschap

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9