GEHEIM VAN HUN SUCCES IS HET GEHEIM VAN DE KONI-SCHOKBREKER KAPPIE en de Kletzkische vlam Maandag 4 mei 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Moeizaam begin met zeven man Altijd „aan het werk gebleven Koni - rui een beroemd bedrijf Meer kernwapens buiten dampkring ontploft Twee geslaagde mannen voor het produkt dat voor een groot deel tot het succes bijdroeg: de Koni-schokbreker. Links de commerciële directeur A. de Koning, rechts zijn broer Kor, de technicus. Telefooncellen gelicht Téb-wat? TehÊmka Hjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Het begin Als renpaarden Het geheim MET MUMMIE MEER MANS Produceren Wakker blijven Tien jaar Raad van Europa Een telegram Herinnering aan bloedige dagen Jack Dunkley iiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii Gruppelaar onder zijn paard terechtgekomen WASHINGTON (UPI) Ook in augus tus van het vorig jaar zijn buiten de dampkring van de aarde Amerikaanse kernwapens tot ontploffing gebracht. Dit verrassende nieuws is gisteravond in Washington bekend gemaakt. Evenals na de explosies die in september waren teweeg gebracht het project Argus was het radioverkeer ernstig gestoord. De kernwapens die in augustus zijn ge bruikt er waren proefnemingen op de eerste en de 12de waren aanmerkelijk zwaarder dan die van het project Argus. Ze werden op een hoogte van achttien en veertig km tot ontploffing gebracht boven het eiland Johnston in de Atlan tische Oceaan. RADIO GESTOORD Radioverbindingen over een groot ge bied wer.den onmiddellijk na de explo sies verbroken. Dagenlang was het radio verkeer tussen Australië en Nieuw Zee land en de Verenigde Staten, Canada en de Hawaii eilanden volkomen onmoge lijk. In september was het radioverkeer veel korter gestoord. Van een onzer redacteuren IN EEN DER DIRECTIEKANTOREN van Koni Oud- Beijerland prijkt op een nikkelen voet een keurig zwartgelakte schokbreker. Om eventuele verkeerde indrukken weg te nemen staat er in vier talen „De Begin neling" onder. Koni heeft zijn honderdjarig bestaan al even achter de rug, maar deze ene schokbreker is toch echt wel het begin van het bedrijf, dat vanaf dat Zuidhol landse eiland zijn roem over de wereld heeft uitgedragen. Kor de Koning geestelijke vader van de Koni-schok breker en de man ook die „De Beginneling" eigenhandig in elkaar zette „speelt" terwijl hij het verhaal-van-het- succes vertelt met een ander exemplaar. Het is doorzich tig, zonder dat het nochtans zijn geheim prijsgeeft Het was kort na de oorlog dat ik een stel zelfgemaakte schokbrekers monteerde op een Plymouth anno 1939. Ik zou er wat mee rondrijden, maar na vijf kilometer waren ze allemaal kapot, vastgelopen door verkeerde materiaalkeus. een slecht oppervlak zoveel te meer. Moet de demper daar plotseling een flinke schok opvangen, dan remt hij met extra grote kracht doch soepel af. Daarmee was ons systeem een heel ander dan destijds op de markt verscheen. Zo is de schokbreker na de oorlog een belangrijk artikel geworden van een bedrijf dat al honderd jaar van vader op zoon zadelmakerij was ge weest, maar dat zich met de komst van het T-Fordje onder de Beijer- landse boeren mee ging aanpassen. Toen er uitgedeukt moest worden kon dat beter met de kleine hamertjes van de zadelmaker dan met de voorhamer van de dorpssmid. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. In Haarlem zijn twee Hagenaars gearresteerd, die in Haarlem twaalf en in Den Haag elf geldbakjes van telefooncellen hebben gelicht. Hoe veel zij in Den Haag hebben buitgemaakt is niet bekend; in Haarlem was dat echter ruim achthonderd gulden. De Haarlemse recherche was, nadat in de loop van de afgelopen week verschei dene cellen waren gelicht, gaan posten. Vrijdagnacht zag een nachtelijke wande laar twee jongelui in een cel aan de Rustenburglaan. Bij zijn nadering vlucht ten zij. Later probeerden zij weer in dezelfde cel hun slag te slaan. De twintigjarige Haagse bankwerker T. v. A. kon worden gearresteerd, nadat hij met waarschu wingsschoten tot staan was gebracht. Zijn maat, de 21-jarige straatmaker J. K„ wist te ontsnappen, maar kon in Den Haag worden gepakt. 170 Van de tempel ging Nachum de glasblazer dikwijls naar de 'beurs, naar de Kippa. Ouder gewoonte kwamen daar vele burgers bij el kaar, ondanks de honger. Men sjacherde nu niet meer over kara vanen met specerijen of ladingen nout, maar over zeer geringe hoe veelheden levensmiddelen. Over of twee pond bedorven meel, een een handvol gedroogde sprinkha nen of een vaatie vissaus. Begin juni had men het gewicht van het brood met het gelijke ge wicht aan glas moeten betalen, daarna met het gelijke gewicht aan koper en daarna zilver. De 23ste juni betaalde men voor een sche pel graan, dat was 8,75 liter, 40 menes en nog vóór juli een heel talent. Deze handel moest echter geheim gehouden worden, daar de militaire autoriteiten reeds lang alle levensmiddelen voor de troe pen hadden opgeëist. De soldaten doorzochten de huizen tot in de ver ste hoeken, met hun dolken en sa bels pookten ze onder vloeken en graaiden de laatste restjes levens middelen te voorschijn. Nachum zegende zijn zoon Ale- xas. Wat had hij zonder hem moe ten beginnen? Hij voorzag het he le huis in de Zalfmakersstraat van levensmiddelen en zijn vader kreeg steeds het grootste deel. Nachum wist niet, waar Alexas zijn voorra den verborgen hield en wilde het ook niet weten. Op een dag kwam Alexas binnen, bloedend uit een diepe wond. Waarschijnlijk was hij door patrouillerende soldaten ge molesteerd, toen hij in één van zijn geheime bergplaatsen wat van zijn voorraden wilde halen. Met een gevoel van doodsangst zat Na chum de glasblazer naast het bed van zijn oudsten zoon, die met een asgrauw gelaat buiten bewustzijn lag. Ach en wee, waarom was hij zijn Alexas niet eerder gevolgd. Zijn zoon Alexas was immers ver standiger dan alle andere mensen, maar hij zijn eigen vader had zich niet openlijk aan zijn zij de durven scharen, omdat de spi onnen der machthebbers hem steeds op de hielen zaten. Maar nu zal hij met hem naar het „geelge- zicht" gaan. Want ondanks alle verschrikkingen doken uit het eeu wenoude labyrinth van onderaard se gangen en holen onder Jeruza lem voortdurend nieuwe profeten op, die vrede en onderwerping pre dikten en dan weer in de onderwe reld verdwenen, voor de Makkabi- lieden hen konden grijpen. Na chum was er stellig van overtuigd dat zijn zoon Alexas met één van de voornaamsten dezer profeten in verbinding stond. Waarschijn lijk met die donkere geheimzin nige man, die door iedereen ,,het geelgezicht" werd genoemd. Zó groot was zijn haat tegen de Makkabilieden, dat hij zijn honger nauwelijks meer merkte. Zijn he vige opwinding verdreef de hon ger. Zijn woede richtte zich voor al tegen zijn zoon Ephraim. Ephraim gaf weliswaar van het rijkelijke rantsoen, dat hij als sol daat ontving, een deel aan zijn va der, broers en zusters, maar diep in zijn hart vreesde Nachum, dat Ephraim misschien degeen geweest kon zijn, die de soldaten op het spoor van Alexas had gebracht. Dit vermoeden, zijn onmacht en woede maakten Nachum de glas blazer bijna krankzinnig. Alexas genas, maar de honger werd steeds nijpender, de arm zalige voeding bestond steeds uit hetzelfde en de zomer was bran dend heet. Het jongste zoontje van Alexas dat twee jaar was stierf en een paar dagen later ook het andere, dat vier was. Het jongetje van twee kon men nog begraven, DOO/ZtX L/on FSUCUTWAN6ER. maar toen dat van vier stierf, wa ren er al te veel lijken en waren de krachten reeds zó geslonken, dat men zich tevreden moest stellen, met de lijken in ravijnen, in de buurt van de stad te werpen. Nachum bracht met zijn zonen en schoondochters het lijkje naar de zuidoostpoort om het daar door kapitein Mannaeus Bar Lazarus, die over de lijken toezicht hield, in het ravijn te laten werpen. Na chum wilde de lijkrede houden, maar versprak zich, daar hij ge heel uitgeput was; in plaats over de kleine Jannai Bar Alexas had hij het over kapitein Mannaeus, die nu reeds 47203 lijken had weg gewerkt en dus 47203 sestertia had ontvangen, zodat hij daar op de beurs twee schepel graan voor kon kopen. Alexas hurkte op de grond en treurde zeven dagen, zoals is voorgeschreven. Hij wiegelde zijn hoofd en streek langs zijn ver vuilde baard. De liefde voor zijn vader en broers had hem zware offers gekost. (Wordt vervolgd) Advertentie veerkrachtig-plooihoudend- was ba ar ker. Net zo lang tot de coureur zegt; Dit is hem.' En dan kan het gebeuren, dat na afloop de beroemde heer Enzo Fer rari persoonlijk een telegram naar Oud-Beijerland stuurt zoals dit; Machine vincitrici Sebring monto- vano vostri ammortizzatori. Grazie cordiale collaborazione Vreugde aan de Langeweg, want in onze eigen taal staat er gewoon: Win nende wagens Sebringraces uitge rust met uw schokbrekers. Dank voor prettige samenwerking. Zijn blik koestert De Beginneling als hij zegt: Hij zit zo vast als een muur, maar toch hebben we hem in ere gehouden. Hij kon het ook niet helpen en zijn nakomelingen doen het meer dan best. Dat weet inmiddels de halve wereld. Vandaar: dat het bedrijf, dat na de bevrij ding moeizaam overeind krabbelde met zeven man, nu in Oud-Beijerland 460 mensen in dienst heeft; dat de Franse markt wordt voor zien door een eigen fabriek in Nice; dat daar deze zomer een nieuwe fa briek in bedrijf zal komen, die aan zienlijk groter zal zijn dan de be staande; dat een van de grootste Europese automobielfabrikanten er toe is over gegaan een licentiecontract met Koni te sluiten; dat steeds meer „merken" Koni- schokbrekers gaan monteren, óók B.M.W. en Porsche, óók de Ameri kaanse Fords die in Europa worden ge assembleerd, óók het Dafje; dat er zevenhonderd verschillende types zijn ontwikkeld, waarvan u er een aantal kan terugvinden onder Ne derlandse treinen en Zwitserse trams. In één zin gezegd: de export die in 1952 25 procent van de productie be droeg. is nu hard op weg naar de zestig procent. Er is maar één vraag: meer, meer, meer! De commercieel aangelegde helft van de Koni-directie heeft een hobby die iedereen eerder zijn technisch- begaafde broer zou toedenken. „Me neer Arie" heeft geen televisie, wel zes stokoude automobielen. Zy worden vertroeteld als kostbare renpaarden, die Brasier van 1905, die Peugeot anno 1910, met nog maar 6000 kilometers in zijn spaakwielen, toen de heer De Koning hem in Wenen opdook. Wat doet een mens met die oud heden? Nu en dan meeryden in een of andere spectaculaire rit, van de Pionier Automobiel Club byvoor- beeld. Wat dacht u? Met Koni-schok- brekers eronder natuurlijk HET GEHEIM van het succes zit voor een groot deel in het ge heim van de schokbreker. De technische helft van de gebroe ders De Koning verklaart het zo: Wij hebben een progressieve dem per gemaakt die zich automatisch bij het wegdek aanpast. Is de weg goed dan is er weinig demping nodig, op MAHUSEKWE, ZUID-RHO- DESIiS (Reuter) Voor het eerst sinds 23 jaar heeft de stam der Va-mhani's weer een stam hoofd: de 50-jarige Willie Sa- muriwo is gisteren plechtig ge ïnstalleerd nadat hij de nacht had doorgebracht in een grot temidden van de mummie's van zijn voorouders. Het stamgebmik wil dat een stamhoofd op deze wijze moet bewijzen zijn hoge post waard te zijn. Toen de Va-mhani's Willie gistermorgen uit de grot kwamen halen, waren er vlak voor de ingang ver se leeuwensporen te zien maar Willie was ongedeerd. Hei gevaar was echter verre van denkbeeldig, want toen zijn va der in 1936 stierf, werd Willie's oom aan dezelfde proef onder worpen: hij werd 's nachts door de leeuwen verscheurd. HET HART van de gebroeders trok echter meer naar produce ren dan naar repareren. In de oorlogsjaren kwam hun droom ?en beetje tot leven in de be roemd geworden verdeelkraan voor gasgeneratoren. Na de bevrijding eerst een motorcarrier, daarna met veel succes garagegereedschappen en auto- accessoires. Toen er al maar jeeps met kapotte schokbrekers voor de deur verschenen begon de victorie. Het huis werd te klein, Koni werkte tenslotte op elf verschillende plaatsen aan een hele reeks producten: de electrische hef- brug, cricks, hefbokken en autoka chels. In 1952 de grote stap: een hal aan de Langeweg, die optimistisch ,,Het gebouw van ons leven" werd ge noemd. Want wie kon toen de groei voorzien, die nóg een flink stel hallen nodig zou maken. DE DE Konings hebben zo hun eigen mening over succes. Het komt vanzelf, als je maar aan het werk blijft.' Natuurlijk heb ben ook ons vaak dingen tegen gezeten. Maar de constante druk er achter, dat is het. Geloven in je eigen product dat steeds verbeteren en vóór blijven op je concurrenten. En oppassen dat je niet alle maal bedrijfsblind wordt. Wij hebben er iets op gevonden. Iedere zaterdag ochtend gaat de hele staf directie incluis in de schoolbanken voor een cursus in organisatie en leidinggeven. Fouten die we maken komen automa tisch voor de dag en we leren er ge lijkgericht denken, hetgeen het beste is voor ons bedrijf. We worden er, figuurlijk gesproken, wakker geschud. Dit is het niet alleen natuurlijk. Hetgeen in de fabrieken gebeurt is waarschijnlijk even belangrijk. Van de kwaliteit van de producten kunnen mensenlevens afhangen. Daarin kunt u de oorzaak zien van de viervoudig toegepaste controle, van de proeven in het laboratorium, van het secure werk in de meetkamer, van de capriolen op de bar slechte eigen proefbaan. Van onze parlementaire redacteur 3 DEN HAAG De vlaggenkasten van de Eerste en de Tweede Kamer zijn ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van de Raad van Europa verrijkt met twee nieuwe dundoeken, namelijk de blauwe vlag met de twaalf sterren van de Raad van Europa en de groen-witte vlag van de Europese beweging, naar een ontwerp van niemand minder dan Churchill. In de Tweede Kamer, waar de her denking zaterdag geschiedde, over handigde mr. H. R. Nord, voorzitter van de Europese beweging, deze vlag gen aan mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst. Dat gebeurde aan het slot van de bijeenkomst, nadat mr. J. M. A. H. Luns en dr. L. Ben- venuti, secretaris-generaal van de Raad van Europa, redevoeringen had den uitgesproken. Minister Luns zag in de Raad een soort moederorganisatie, wie de zorg over de andere Europese organisaties bijzonder ter harte gaat. Dr. Benve- nuti wees erop dat de Raad van Euro pa het enige forum is waar Europa in politiek opzicht als één geheel wordt beschouwd. WIE PROEFBAAN zegt denkt aan autoraces. Koni weet ervan mee te praten, tegen de tijd dat weer ergens ter wereld de cou reurs zich opmaken voor de grote strijd. De specialisten van Oud-| Beijerland gaan er heen, zoeken erl dagenlang naar de gewenste, aan eenl bepaalde wagen aangepaste schokbre- Vrjenden namen parade af MADRID (UPI). Twee vroegere generaals van het leger van Mussolini en vliegers uit het legioen Condor van nazi-Duitsland, sloegen zondag met ge neraal Franco een parade van de Spaanse strijdkrachten gade in de hoofdstad Madrid. Deze parade die twee uur in beslag nam werd gehouden omdat twintig jaar geleden de Spaanse burgeroorlog eindig de. Vijftienduizend man van Spanjes leger, vloot en luchtmacht trokken voor bij de caudillo en zijn strijdmakkers van weleer. De Italiaanse generaals voerden inder tijd het leger aan dat Mussolini naai Spanje had gezonden om Franco in zijn strijd tegen de republikeinen te helpen. De Duitse vliegers hebben tijdens de bur geroorlog voor het eerst laten zien wat een bombardement op een open stad betekent. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINilnilININNNNINNNNNNNNNNIINNIINIINIIIllllIIHII 54. Wat het huismiddeltje was, waar mee graaf Bandelos )-et slot van Tletz- ky's deur wilde openen, werd onmiddel lijk duidelijk, toen ij het vat liet open- schroeven. De pomp werd in de opening geplaatst, de slang op de pomp aangeslo ten en toen werd er een kwaïijk-rieken- de vloeistof door het weerbarstige slot naar binnen gespoten. „Petroleum!" stelde de meester snui vend vast. „Dat is altijd een goed mid del tegen roest!" AL. „Nietwaar? Er is geen beter middel dan petroleum!" beaamde de graaf. „Probeer eens of het al lukt, Kletzky," riep hij vervolgens het logeervertrek in. Een vruchteloos gemorrel aan de deur was het enige resultaat. „Nog maar even doorgaan" zei de graaf. „Flink wat petroleumdaar van hebben we in R'-anië toch meer dan genoeg!" „Wat een snert lucht...." zei Okki met een vies gezicht. „Dat zijn gassen jong," legde de mees ter uit. „Erg ongezond om ze in te ademen, hoor.... en deksels gevaarlijk als cr vuur in de buurt is!" „Ach!" riep de graaf uit. „Dat is waar ook! Kletzky zal toch geen vuur bran dend hebben, daarbinnen? Dat zou erg onverstandig zijn „Alle kniezebieters!" riep Kappie. „Die Kletzkische vlam...,!" Zou de sluwe graaf werkelijk verge ten zijn, dat vorst Kletzky het vuur bij zich had....? ROME. De Nederlandse springrui ter J. J. Gruppelaar is zaterdag bij het springconcours op de Piazza di Sienaprijs van het concours hippique te Rome bij het nemen van een dubbele hindernis gevallen en onder zijn paard Passe Pied terechtgekomen. Hij heeft zijn pols verstuikt, doch zal aan het concours blijven deelnemen. Gisteren bereed Irene Jansen Passe Pied in het concours om de Aventinoprijs, doch zij werd uitgeschakeld wegens tweemaal weigeren. De winst van Lone Star Cement over het eerste kwartaal lag met 2,92 (v.j. 1,98) miljoen 47 pet. boven die van vó rig jaar. Zij bedroeg per aandeel 0.38 (v.j. 0,26). De omzet steeg tot 20,5 (v.j. S 17,8) miljoen. WILLEMSTAD (A.N.P.) De haven staking in Willemstad op Curacao, die er aanvankelijk niet ernstig uitzag, duurt nu al meer dan een week. De Nutsspaarbank Den Haag boekte in april een spaaroverschot van f 2.37 mil joen. Inleg en terugbetaling bedroegen resp. 12,69 en 10,32 miljoen. Eind april was aan de 256.451 spaarders 206,23 mil joen verschuldigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2