Mei-betoging getuigt van vast voornemen: Berlijn blijft vrij Ons land moet tekort op het staatsbudget in I960 inkrimpen Invasiegroep in Panama bereid tot capitulatie NIEUWE ARRESTATIE BIJ HET ONTWARREN VAN MILJOENENFRAUDE Vorderen van woningen moet op naam gebeuren Mevrouw Luce's tong te scherp voor diplomatie 400.000ste OP DE KEUKENHOF PRINS BERNHARD OPENT NIEUWE LABORATORIA Jaarverslag Verbond van Werkgevers Aanpassing Concurrentie sterker Het conjunctuurbeleid Schade verzachten Belemmering Geen toegang Rigter-Herenschoenen opent vierde filiaal Duits echtpaar in auto beklemd Geen bekeuringen voor ballende gymnasiasten Voorgeschiedenis van de Citeria ,TE VEEL PLANNEN" VINDT BURGEMEESTER VAN WALSUM Op- en overslagbedrijf Müller-Hanna Werkt Rudi Carrell eerste in cabaretconcours Stranding van Sont voor Raad voor de Scheepvaart Sigarettenindustrie had uitstekend kwartaal PROCUREUR-GENERAAL HOGE RAAD: Ook in 1960 twee voor j aarsbeurzen Soekarno's democratie in (lange) behandeling Uit de kerken Verdere liberalisering Westduitse invoer WEST: WAARDIG OOST: PARADEPAS POORT OPEN Leningsoperaties Bank Nederl. Gemeenten Van rechtsvervolging ontslagen Zaterdag 2 mei 1959 ZEEUW SOS DAGBLAD Pag. 7 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. - Het Verbond van Nederlandse Werkgevers betreurt dat de regering geen kans heeft gezien door een ver mindering van de uitgaven het tekort op de begroting van 1959 zoveel te verminderen, dat de tijdelijke belastingver hogingen automatisch zouden aflopen. Ware dat wel het ge val geweest, dan zou de bedrij vigheid op een natuurlijker wijze zijn bevorderd, zo zegt het verbond in zijn jaarverslag over 1958. Bovendien, alduï het verslag, maakt een sterke groei van de over heidsuitgaven het de regering vrij wel onmogelijk middelen te reser veren voor het voeren van een con- junctuurpolitiek. Daarom mag wor den verwacht dat de regering bij het opstellen van de begroting voor 1960 ernstig streeft naar een aanpassing van de uitgaven aan de beschikbare middelen. Voorts wenst het Verbond te wijzen op de nog steeds aanwezige noodzaak om de totale belastingdruk op een be langrijk lager peil te brengen, wat nog scherper grenzen stelt aan een ver antwoorde ontwikkeling van de over heidsuitgaven. In de komende jaren, zo wordt ver der gezegd, zal door de over de ge hele wereld voortschrijdende industria lisatie de concurrentie op de export markten en op de binnenlandse markt eer sterker dan zwakker worden. In deze strijd kunnen alleen die onder nemingen meekomen, die in staat zijn de noodzakelijke vernieuwingen en uit breidingen tot stand te brengen. Ver nieuwingen en uitbreidingen dus, die nationaal-economisch gezien dringend noodzakelijk zijn. Aan het sociaal-eco nomische beleid mag dan terecht de eis worden gesteld, dat het de om standigheden schept waaronder dit mo gelijk is. Het Verbond wijst erop dat slechts wanneer de industriële ondernemingen die in zeer vele gevallen geen of in on voldoende mate een beroep kunnen doen op de kapitaalmarkt, zelf over voldoende reserves blijven beschikken om vernieuwing en expansie te finan cieren, het gevaar dat de bevolking sneller zou groeien dan het opnemings vermogen van de industrie redelijk be perkt is. Gezonde industriële onderne mingen zijn dan ook noodzakelijk in het belang van de gehele bevolking. In het licht van de ontwikkeling van de conjunctuur in Europa wordt in het verslag nog eens de aandacht geves tigd op het belang van een internatio naal gecoördineerd conjunctuurbeleid. Want zolang als de Westeuropese lan den elk een afzonderlijke conjunctuur- politiek voeren, worden de gevolgen van deze politiek veelal afgewenteld op andere landen. Een internationale samenwerking op dit gebied is een steeds dringender ver eiste, aldus het verslag. Maar helaas valt er zowel in Europa als in Ameri ka de laatste tijd een toenemende nei ging tot protectie van bepaalde be drijfstakken waar te nemen. Door deze beschermende maatregelen worden de concurrerende bedrijfstakken en die niet alleen in het buitenland, die veelal tegen een lagere kostprijs pro duceren, ernstig gedupeerd. Door de beperkte belangen van deze bedrijfstakken op de voorgrond te stel len wordt over het hoofd gezien dat de welvaart in alle betrokken landen erdoor wordt verminderd. Bovendien lokt de ene protectionistische maatre gel de andere uit. Verlangd mag dus worden, dat de Nederlandse regering met kracht stelling neemt tegen deze ontwikkeling en alles doet om de moge lijke schade voor ons bedrijfsleven te verzachten. Ten aanzien van de Euromarkt en haar gevolgen wordt in het verslag o.m. opgemerkt dat het huidige belas tingstelsel kan leiden tot een keuze van samenwerking tussen ondernemin gen, die uit economisch oogpunt niet de meest gewenste is. Het betreft hier de keuze tussen fusie of een minder ver gaande vorm van samenwerking als onderlinge leveringen of het ver richten van diensten. De aanmerkelijk-belangregeling, als zij door het ministerie van fi ciën wordt uitgelegd, vormt een ern stige belemmering voor het aangaan van fusies door ruil van aandelen. Ook de grondslag, waarop de omzet belasting wordt geheven, kan een grote hinderpaal betekenen voor ondernemin gen, die hun produktieprocessen wil len coördineren zonder tot een vol ledige fusie over te gaan. Het is teleurstellend dat tot dusver door de minister van financiën geen wettelijke maatregelen zijn getroffen of algemene voorschriften zijn uitgevaar digd om deze concentratie niet langer te bemoeilijken. De ondernemingen moeten immers in staat zijn op econo mische gronden hun keuze te doen, aldus het verbond. In verband met de bezwaren die wel tegen interne financiering worden aangevoerd, wijst het verbond erop dat deze vorm van financiering is ge groeid door het in gebreke blijven van de kapitaalmarkt, mede door de sterke progressie in de inkomstenbelasting. Als men de veelvuldige toepassing van interne financiering wil tegengaan, zo als bijv. in Duitsland wordt gedaan door de herziene vennootschapsbelas ting, dan zal men toch eerst moeten nagaan of de kapitaalmarkt in haar huidige vorm opgewassen is tegen de taak de industriële expansie te finan cieren. Bovendien hebben, gelijk opgemerkt, vele ondernemingen geen toegang tot de kapitaalmarkt. Zij zouden in hoge mate worden gedupeerd als men de ingehouden winsten volgens een hoger tarief zou gaan belasten dan de uitge keerde winsten. Het verbond acht het vanwege de grote belangen die gemoeid zijn met een regelmatige voortgang van de in dustrialisatie in Nederland, geboden zeer voorzichtig te zijn met het op grote schaal beïnvloeden van de spaar- stromen. Maar dat neemt niet weg dat het nog altijd grote bezwaren heeft tegen het geldende systeem van dub bele belastingheffing over uitgekeerde winsten, nl. een keer bij de onderne mingen en een keer bij de winstge rechtigden. ROTTERDAM Vandaag opent de firma Rigter, herenschoenenmagazijn, in Rotterdam, haar vierde filiaal op de Binnenweg 129B. Sinds 1876 is de firma in Rotterdam gevestigd. Er werden toen echter vrijwel alleen schoenen aan zee lieden verkocht. Hoewel dit nu wel is veranderd, ver koopt men toch nog steeds geen dames schoeisel, maar uitsluitend herenschoe nen. Wij weten daar alles van, zo ver klaarde de heer J. Rigter jr., en daar om blijven wij maar bij onze „heren schoenen" leest. BENEN GEAMPUTEERD Eigen nieuwsdienst ZEVENAAR. De toeristeninvasie uit Duitsland is gistermorgen bij Ze venaar enige uren gevoelig afgeremd door een hevige botsing, die drie ern stig gewonden tot gevolg had. In een flauwe bocht van de weg naar Arnhem, even buiten Zevenaar wilde een uit Herten jn Westfalen afkomstige 39 jaar oude politie-agent zijn Volkswa gen langs een voor hem rijdende truck trekken. Hij merkte te laat, dat er een tegenligger naderde en sneed daardoor de vrachtauto zodanig, dat hij de voorwielen van de truck raakte en de macht over het stuur verloor. De vrachtwagen, die met stenen was geladen, drukte de personenauto met geweld tegen een boom in elkaar, waardoor de bestuurder en zijn 37- jarige echtgenote naast hem op gru welijke wijze beklemd raakten. Het heeft anderhalf uur geduurd, voor de slachtoffers uit de auto waren gezaagd, waarbij bleek, dat zowel de vrouw als de man beide benen moesten missen. Het echtpaar was tijdens de reddings pogingen voortdurend bij bewustzijn. De bestuurder merkte tegenover zijn redders op, dat hij wel zwaar was ge straft voor zijn verkeersfout. Beide mensen, die naar het zieken huis te Zevenaar zijn gebracht, Ver keerden gisteravond laat, na de ampu tatie, nog in levensgevaar. Hun ne genjarig zoontje dat achterin zat, kwam met lichter letsel vrij. ROTTERDAM. Het is een paar keer voorgekomen, dat er een Rotterdamse agent op een gymnastiekleraar van het Gymnasium Erasmianum afschoot, terwijl deze met zijn leerlingen een balspel be oefende op het terrein bij de Ahpy'-hallen en hem een bekeuring uitreikte. Volgens de Rotterdamse politieverorde ning is het spelen met een bal op de openbare weg of andere dan daartoe aan gewezen terreinen niet geoorloofd. Dat de leerlingen van het gymnasium wel naar het Ahoy'-terrein moesten om aan veldsport te doen vindt zijn oorzaak in het feit, dat de school haar sportterrein moest afstaan voor de tentoonstelling E 55. Ondanks herhaalde toezeggingen is het veld nog niet teruggegeven en er is zelfs, toen de Floriade 1960 werd voorbe reid, meegedeeld dat het nu nóg langer zou duren. Dit verdroot niet alleen de leraren en de leerlingen, maar ook het raadslid mr. A. C. W. Beerman, die het m een aantal schriftelijke vragen aan B. en W. voor het gymnasium heeft opgenomen. Hij dringt er bij het college op aan, op zeer korte termijn voor een sportveld te zorgen en herinnert eraan, dat B. en W. nog onlangs met succes aan de raad voorstelden een belangrijke subsidie te geven aan tribune- bouw voor betaald voetbal. Onmiddellijk nadat deze vragen bij B. en W. binnen waren is aan het gymna sium meegedeeld, dat de leerlingen op het Ahoy'-terrein ontheffing van de poli tieverordening krijgen voor zover het de balspelen betreft. Over de toewijzing van een sportveld is nog geen beslissing ge nomen. PANAMA (Reuter) Groezelige, gebaarde soldaten, in groene rimboe uniformen, zaten gisteren te Balboa, in de zone van het Panamakanaal aan een mahoniehouten tafel tegenover on berispelijk geklede diplomaten. Het waren de leiders van de kleine in vasiegroep die sinds bijna een week het dorp Nombre de Dios aan de Panamese kust bezet houdt. Zij waren per helikopter naar Balboa gebracht om met vertegenwoordigers van de organisatie van Amerikaanse sta ten te onderhandelen over een even tuele capitulatie. De leider van de guerrillastrijders, de 32-jarige Cubaan Caesar Vega, verklaar de dat hij bereid was „de bevrijding van Panama" op te geven, om de Cubaanse premier Fidel Castro niet in moeilijk heden te brengen. „Toen we samen vochten voor de vrijheid van Cuba, dachten we beiden op dezelfde manier over zulke dingen, maar nu Fidel aan het hoofd van een rege ring staat moet hij natuurlijk ander* handelen," verklaarde Vega. Hij geloofde zijn medestrijders wel te kunnen overhalen de strijd op te geven en in Panama voor een rechtbank te ver- ZO- :inan- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ontwarren van de miljoenenfraude rond de eerste Nederlandse sportauto Citeria heeft een nieuwe arrestatie ten gevolge gehad. De 27-jarige J. N., directeur van een im- en exportmaatschappij tevens financieringsonderneming, is als verdacht van medewerking aan valsheid in geschrifte door de Haag se recherche aangehouden. De Citeria sportauto werd in novem ber gelanceerd door zijn 27-jarige ont werper en autohandelaar L. J. van B. Enige dagen later werd Van B. gear resteerd onder verdenking van fraude en wei in het bijzonder wegens het benadelen van de Zuid-Hollandse bank voor een bedrag van 450.000 gulden door middel van valse wisselbrieven. WANHOPIGE CREDITEUR Hoe was deze bank er toe gekomen in Van B. vertrouwen te stellen? Bij onderzoek door de recherche kwam een stuk voor de dag, getekend door N. waarop financiering werd gevraagd voor een project tot aankoop van dump auto's uit Frankrijk. Van B. had zich ruim anderhalf jaar geleden met dit stuk tot de Zuid-Hollandse bank ge wend, die op haar beurt inlichtingen inwon over de ondertekenaar N. en zijn bedrijf. Toen deze goed uitvielen, heeft de bank aan N. een bedrag van 200.000 gulden voor het project ver strekt. N. was een stevige en wanhopige cre diteur van het garagebedrijf van Van B. Hij had een kwart miljoen gulden in die zaak gestoken voor de financiering van de handel in tweedehandse auto's, een bedrag dat Van B. aan andere plannen (o.m. de vervaardiging van een Zwitserse scootmobiel) opmaakte. In maart 1957 kwam het tussen Van B. en N. tot een breuk, waarbij bleek dat de maatschappij van N. een vordering van twee ton op Van B. had, die niet was te innen. 99 Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Burgemeester mr. G. E. van Walsum sprak er zijn ver bazing over uit, dat het gisteren door hem in bedrijf gestelde overslag- en opslagbedrijf van Müller-Hanna in het Botlekgebied in zulk een hoog tempo tot stand was gekomen. Hij gewaagde daarom van een mijlpaal in de ontwikkeling van dit haven gebied. Hij repte ook over de koortsachtige haast, waarmee overal plannen voor havenuitbreidingen worden gelanceerd. Om „de bus niet te missen" wil elke stad. die zich respecteert, een zeehaven zijn. Ik vraag me wel eens af, of de plannen niet zo veelvuldig worden, dat wij toch de bus zullen missen, gaf bur gemeester Van Walsum zijn talrijk ge hoor ter overdenking mee Hij bepleit te. dat een redelijke verwezenlijking van dergelijke plannen overeenkomstig de verwachte behoefte moet zijn. Met het hoogst moderne bedrijf van Müller-Hanna meende hij, dat "dit net geval is. De burgemeester van Rotter dam sprak de hoop uit, dat het onder deel zal worden van de legkaart, die moet worden de Rottterdamse haven- in-nieuwe-stijl. Namens het nieuwe bedrijf bood de heer E. van Veelen de Rotterdamse burgemeester een chèque aan voor het kopen van een kunstwerk ten behoeve van Museum Boymans-Van Beuningen. Hij bedacht de burgemeester van Ro zenburg met een schilderij van het be drijf om het een plaats in het gemeen tehuis te geven. Om N. aan geld te helpen heeft Van B. toen de stunt met de Franse dump auto's bedacht. Het schijnt dat N. hem een blanco stuk heeft gegeven met al leen zijn naam en handtekening er op, Het verhaal over de Franse wagens met het verzoek om financiering zou Van B, boven die handtekening hebben ge tikt. De Zuid-Hollandse Bank ging op het verzoek in. - Op deze manier kwam Van B. in re latie met de bank, die hij later voor veel grotere bedragen met valse wis sels heeft opgelicht. Aan schade heeft de bank aan haar relatie met Van B. nu bijna zeven ton geleden. De arrestatie van N. staat dus buiten het Citeria-project en ook buiten de valse wisselbrieven, waarvoor Van B. op 12 mei voor de Haagse rechtbank terecht moet staan. Aan N. zal in een afzonderlijke zaak valsheid in geschrif te te laste worden gelegd. Men kan immers niet straffeloos zijn handteke ning op een blanco blad papier zetten, wetend of althans vermoedend dat er met deze handtekening fraude wordt gepleegd om van een derde geld los te krijgen. schijnen; in dat geval zou hij na zijn terugkeer in Nombre de Dios een wit laken uitspreiden dat vanuit de lucht ge zien kan worden. Overigens voelen de bevrijders zich zeer op hun gemak in het bezette dorp; zij klagen dat het eten er niet naar hun zin is, maar zij kunnen uitstekend opschieten met de bevolking en drie van hen gaan trouwen met meisjes uit 'Nombre de Dios. AMSTERDAM. Gisteravond was in het Amsterdamse I.C.C. de prijsuitrei king van het cabaretconcours. De finalisten brachten het reeds van hen bekende programma en de eerste prijs (toegekend door een jury, bestaan de uit Hetty Blok, Mary Dresselhuys, Wim Sonneveld, Wim lbo en Albert Mol) viel ten deel aan Rudi Carrell, een man wiens prestaties in onze bespreking van verleö'en zondagmiddag ook reeds als de grootste verrichting van het concours werden aangeduid. De tweede prijs werd gewonnen door Fiet Koster en de derde door ó'e jonge actrice in het Sonneveldcabaret Marijke Morley. De eerste prijs van het publiek werd toegekend aan Rudi Carrell en de twee de aan Ingrid Valerius, terwijl liedjes van Guus Vleugel (muziek Han Rey- siger) en P. Schonenberg (muziek Ger- ton van Wageningen) eveneen® -een be kroning ontvingen. AMSTERDAM. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart heeft gisteren de Raad voor de scheepvaart voorgesteld de 26-jarige kapitein van de kustvaarder Sont, W. R. uit IJsselmuiden, een maand zijn bevoegdheid te ontnemen en tegen 'de even oude bestman P. J. B. uit Ede een berisping uit te spreken. De hoofdinspecteur, de heer J. Metz, achtte beiden mede schuldig aan de stranding van de Sont in de Bothnische golf op 6 augustus van het vorig jaar. De kapitein, die de reis als aflos- kapitein had gemaakt, verklaaar-de, dat toen hij het schip van zijn voorganger overnam, het standaardkompas niet werk te, het stuurkompas grote fouten had en de log een paar mijn te weinig aanwees. Hoewel hij daartoe in de gelegenneid was geweest had de kapitein de kompas sen niet in een haven laten stellen. Het aan de grond lopen gebeurde tijdens de wacht van de bestman. Hij gaf toe een peiling verkeerd te hebben afgezet op de kaart. NEW YORK (Reuter) Het eerste kwartaal is voor de Amerikaanse siga rettenindustrie uitstekend geweest. De vooruitzichten voor de rest van het jaar worden goed beoordeeld. De verkopen van Liggett Myers Tobacco lagen 6 miljoen dollar boven die van het eer ste kwartaal 1958. Verkopen en winsten van R. J. Reynolds Tobacco waren ho ger dan in enig voorafgaand eerste kwartaal. De verkopen stegen met meer dan 32 miljoen dollar tot 287 miljoen dollar en de winst per aandeel van 0.84 dollar tot 0.97 dollar. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Met spanning zien de grote gemeenten in Nederland de beslissing tegemoet, die de Hoge raad op 12 juni zal nemen in de zaak van de gemeente 's-Gravenhage tegen een Haagse aannemer over vordering van woonruimte. Nadat al meer dan tien jaar door de gemeenten blanco werd gevorderd, oor deelde het Haagse gerechtshof onlangs, dat dit in het vervolg niet meer zou kunnen gebeuren. Om het afwegen van belangen, vereist volgens de wet, moge lijk te maken zou bekend moeten zijn. ten behoeve van wie wordt gevorderd. De procedure om dat vast te stellen zou de gemeenten voor grote moeilijk heden plaatsen. Vordert men op naam, dan komt de gegadigde voor de te vor deren woning in een relatief ongunstige positie te verkeren; door de tijd, die met de vordering verstrijkt, zal hij langer moeten wachten dan wanneer hem een niet-gevorderd pand wordt toegewezen. De procureur-generaal bij de Hoge raad heeft geconcludeerd, dat de vor dering op naam, gezien de tekst van de wet en de jurisprudentie, beslist nood zakelijk is. Wanneer de bezwaren in ver band hiermee onoverkomelijk blijken, dan moet de wetgever ingrijpen, zo meende hij. Hii merkte op, zich wel te kunnen voorstellen, dat er aanzienlijke bezwaren zullen ontstaan, omdat de ge meenten voor de urgente gevallen toch over een zekere woningvoorraad zullen moeten kunnen beschikken,die met vordering op naam wellicht niet te effec tueren is. Blij verrast lachte mevrouw G. W. Franssen-van Dijk uit Hilversum gisteren toen haar op de Keukenhof een zilveren tulp werd aangeboden. Zij was de vierhonderdduizendste bezoeker van de tentoonstelling en het bestuur van de Keukenhof wilde haar daarom een blijvende herinne ring aan haar bezoek geven. Behalve het zilveren exemplaar kreeg ze ook nog een boeket echte tulpen. UTRECHT De volgende voorjaars- beurs te Utrecht zal, zo staat nu reeds vast, weer worden gesplitst in twee af zonderlijke beurzen, zoals dit voorjaar voor het eerst is gebeurd. Dit besluit is genomen, hoewel verschillende groepen van exposanten aan één grote jaar- beursmariifesktatie de voorkeur geven. In 1960 zal eerst weer een beurs voor gebruiksgoederen worden gehouden, daarna een, gewijd aan alles wat met gemeenschapsverzorging heeft te maken. Zo zal deze beurs een oriëntering zijn op het gebied van bouwmaterialen en -machines, de inrichting van scholen en ziekenhuizen, het brandwèerwezen en de B. B. Het experiment van de splitsing is in zoverre geslaagd, dat het bezoek aan beide beurzen niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief goed is geweest. Het zakelijke gevolg was over het al gemeen bevredigend; vooral de afdeling scheepsbouw was uitermate tevreden. DJAKARTA (UPI). De behande ling van Soekarno's voorstel om de „geleide democratie" mogelijk te ma ken door terug te keren tot de grond wet van 1945 zal wel enige tijd ver gen. Tot dusver hebben 65 van de 527 afgevaardigden in de grondwetgeven de vergadering het woord gevraagd. De behandeling in eerste instantie duurt twee weken. De regering heeft een week de gelegenheid om haar antwoord voor te bereiden. De behandeling in tweede instantie zal slechts twee dagen duren. Niemand twijfelt er echter aan, of Soekarno's voorstel zal worden aangenomen. Verwacht wordt dat de Masjoemi, waarvan aanvankelijk werd aangeno men dat zij zou tegenstemmen, zich bij de behandeling op de achtergrond zal houden. Het feit dat haar voorzit ter, Mohammed Natsir, zich bij de op standelingen op Sumatra heeft gevoegd, is de positie van de partij niet ten goede gekomen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Gronin gen vac. C. M. Luteyn L. van Hartingsveld te Maassluis; voor Scherpenzeel (Gld.) A. L. van der Smit te Maarssen. Ver. Vrijz. Hervormden. Benoemd tot voor ganger te Boskoop A. Kalis, hulppredf. te Kinswerd (Gr.). Doopsgez. Broederschap. Drietal te 's-Gra- venhage (vierde pred. plaats) E. H. Boer te Koog a. d. Zaan. G. J. W. den Herder te Amsterdam en F. R. v. d. Meulen te Ternaard Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Een alles behalve diplomatieke woordentwist heeft een voortijdig einde gemaakt aan de di plomatieke carrière die mevrouw Clare Luce in Rio de Janeiro had zul- Van een speciale verslaggever BERLIJN. „West-Berlijn is geen gezwel, maar ook geen zwakke plek. Wij laten ons geen schijnoplossing opdringen tegen de wil van de bevolking!" Dat riep Willy Brandt, de populaire burgemeester van West-Berlijn, gistermorgen uit op de Platz der Republik, de uitgestrekte kale vlakte, die met vlaggen was omzoomd en die grenst aan de oostelijke sector van de stad, een vlakte, die zich had gevuld met zeker zeshonderdduizend mensen. BONN (A.P.). De Duitse minister van economische zaken, Erhard, heeft bekend gemaakt, dat West-Duitsiand op de deze maand in Genève te houden conferentie van de G.A.T.T. een verdere liberalisering van de invoer zal bekend maken. Ongeveer 16 pet. van de West duitse invoer is nog niet vrij. Land- bouwprodukten vormen met 12 pet. het grootste deel hiervan. Zij waren gekomen om op een 1 mei-betoging te getuigen van de vaste wil: Berlijn blijft vrij. Deze woorden stonden ook met reusachtige letters achter de tribune, vanwaar Willy Brandt zijn stadgenoten toesprak. De Platz der Republik was vrijdag voor het eerst sinds vijf jaar weer het toneel van een grote betoging, zoals die in de dagen van burgemeester Ernst Reuter zo dikwijls werden gehouden. Ook nu is de bijeenkomst uitgegroeid tot een rustig verlopen, waardig en ingetogen protest tegen de in het oos ten heersende terreur. De zware be waking door de Oostduitse volkspolitie op de gisteren vrijwel hermetisch af gesloten toegangsplaatsen op de sector grens was daarvan een grimmig ge tuigenis. Terwijl Willy Brandt sprak klonken uit Oost-Berlijn door de luidsprekers de rauwe onheilspellende beschudigin- gen van de kopstukken van partij en staat, -die eveneens op een 1 mei-beto ging het woord voerden. Deze betoging duurde vele uren lang. Was het karakter in het westen vre delievend en in volkomen vrijheid; in de communistische sector van de stad marcheerden dreunende laarzen en ra telden oorverdovend de rupsbanden van tanks en pantserwagens. Stram en straf marcheerden dicht opeen, in blokken van honderd man, afdelingen van het Volksleger, Volkspolitie en groepen ar beiders en jeugdorganisaties in parade pas voorbij hun leiders op de brede tribune, die permanent voor deze ge legenheid is gebouwd op de Marx- Hngelsplatz. Ulbricht, Grotewohl en heek zaten daar tegen een achtergrond 'an brallende leuzen op spandoeken, rredesduiven, rode en nationale vlag- ;en. Aan de kop van een der grootste stoeten betogers die naar de Platz der Republik optrokken, was Willy Brandt met een rode anjer in het knoopsgat naar het beroemde plein voor het ge deeltelijk gerestaureerde Rijksdag- lebouw gelopen. Hij bracht de bood- chap mee dat nog tienduizenden on derweg waren om aan de demonstratie deel te nemen. Gejuich van de mensen zee was de reactie daarop. „De Berlijners zijn net eieren", zei de voorzitter van het 1 mei-comité die de sprekers inleidde. „Hoe langer men ze kookt, hoe harder ze worden" „De dag zal komen", riep Willy Brandt daarna zijn stadgenoten toe, dat de Brandenburger Tor niet meer aan de grens zal staan. Tot die dag roepen wij, bidden wij, eisen wij: Maak de poort open! Maak een eind aan de on natuurlijke deling van onze stad!" Brandt hoopte dat het westen hans het politieke offensief zal jpenen en dat het zal volhouden bij de komende onderhandelingen. „Vastberadenheid hoeft echter geen starheid te betekenen, maar het heeft geen zin concessies te doen zonder tegenprestaties van de tegenpartij". Behalve Willy Brandt sprak nog de Amerikaanse vakbondleider Waiter Reuther en de bondsministe- voor aangelegenheden betreffende geheel "«uitstand. len hervatten. Mevrouw Luce, die am bassadrice van de Verenigde Staten in Rome is geweest, liet zich dezer dagen na de bekrachtiging van haar nieuwe benoeming door de Senaat op al te vin nige wijze uit over de wijze waarop een der senatoren, Wayne Morse, zich tegen die bekrachtiging had verzet. Zo vinnig zelfs, dat vele senatoren die haar hun stem hadden gegeven, veront waardigd zeiden dat zij tegen haar zou den hebben gestemd indien zij hadden geweten dat zij zo tegen Morse zou uit varen. TE KRAS Dat vinnige uitvaren van mevrouw Luce, die ondanks haar 56 jaren nog steeds een zeer knappe verschijning is, was ook wel wat al te kras. Morse vond haar ongeschikt omdat zij in het verleden nogal eens te ver was gegaan in haar kritiek op president Eisenhowers voor gangers Roosevelt en Truman. Mevrouw Luce, de echtgenote van de uitgever van Time, Life en Fortune, reageerde met de onparlementaire opmerking dat haar moeilijkheden met senator Morse ver scheidene jaren geleden waren begonnen toen deze een klap van de molenwiek had gekregen. Na de verontwaardigde reacties van de senaat gaf Henry R Luce, haar echt genoot, haar de raad zich terug te trekken als ambassadrice. Die raad nu heeft zij opgevolgd. Gisteren aanvaardde presi dent Eisenhower haar verzoek om ont slag na een gesprek van een uur dat hij onder vier ogen met haar voerde in het Witte Huis. DOEK De ruchtbaarheid die over de gehele wereld aan de rel was gegeven beteken de het einde van haar diplomatieke car rière. Mevrouw Luce gewaagde in haar schriftelijk verzoek om ontslag wel heel onschuldig van een vergiftiging van de atmosfeer door allerlei lelijks dat men haar had aangewreven, maar president Eisenhower zal, hoe diplomatiek hij haar verzoek om ontslag ook inwilligde, haar zeker wei ongezouten zijn mening gezegd hebben. Koninklijke onderscheiding voor seer. Britse legioen NIJMEGEN De heer J. R. Griffin, secretaris van het Britse legioen voor xre J)evorc^erinë van de pelgrimages van Nederlandse en Engelse pelgrims naar de oorlogsgraven van hun bloedverwan ten, is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van 1 tot 6 mei zullen 120 Engelse pelgrims dertig oorlogskerkhoven in Nederland bezoeken. Het is de veertig ste Britse pelgrimstocht naar ons land. DEN HAAG In het eerste kwartaal werden door de Bank voor Nederland- sche Gemeenten wegens op te nemen vaste geldleningen overeenkomsten ge sloten voor ruim 448 miljoen. Hiervan was 300 miljoen afkomstig van de ou- blieke en 148 miljoen van de onder handse kapitaalmarkt. In dezelfde periode werd door de bank 371 miljoen aan gemeenten aangebo den, waarvan voor consolidatie van vlot tende schuld 183 miljoen en voor de financiering van nieuwe kapitaalswerken 188 miljoen. AMSTERDAM Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 37-jarige Arnhem se kunstschilder H. G. G. ontslagen van rechtsvervolging omdat het de opzet niet aanwezig acht van het hem te last ge legde verborgen houden en onttrekken aan nasporingen der politie van een twintigjarig meisje. Het meisje was van haar moeder in Arnhem weggelopen en G. zou haar naar Amsterdam hebben gebracht waar hij een kamer voor haar zou hebben gehuurd. Op 21 april had de procureur-geny- raal tien maanden tegen de kunstschil der geëist. De Amsterdamse rechtbank had hem tot zes maanden veroordeeld. Zijn raadsman in tweede instantie, mr, Francois Pauwels, had het ontslag van rechtsvervolging bepleit. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Prins Bernhard heeft gistermiddag de centrale labora toria van de Caltex in Pernis officieel geopend door via een druk op de knop een aluminium deur omhoog te schui ven. Daardoor werd de 24ste DAF- personenauto, die bij Van Doorne van de band is gekomen, voor het aan wezige hoge gezelschap zichtbaar, op gesteld op een zg. chassis-dynamo meter. Dit apparaat wordt gebruikt om nauwkeurige gegevens te verkrijgen omtrent de behoeften van auto's op het gebied van brandstof en smeerolie onder allerlei weg- en weersomstandig heden. BIJ DE FOTO; Nadat prins Bernhard gistermiddag in Pernis de centrale labora toria van Caltex officieel had geopend, werd hem de werking van de chassis- dynamometer gedemonstreerd. Het DAF-je dat op het apparaat stond opgesteldliet men tegen topsnelheid met zijn achter wielen over de twee rollen die deel uit. maken van het apparaat, draaien. De directeur, de heer L. H. Mulit, wees de Prins op de gegevens, die langs elektroni sche weg op het controlebord werden overgebracht. De directeur van de laboratoria, de heer L H. Mulit. zei in zijn welkomst woord dat zijn onderneming de tech nische ontwikkeling van de produkten verzorgt voor alle Caltex-maatschap- pijen in de Europese landen en de landen van het oostelijk halfrond buiten het IJzeren gordijn. Het personeel dat in de laboratoria in Pernis werkt, is van dertien verschil lende nationaliteiten, meest Nederlan ders. In totaal werken er 83 mensen. Prins Bernhard, die de uniform van vice-admiraal droeg, uitte zijn voldoe ning over het feit dat de Caltex deze centrale laboratoria in ons land had gevestigd. Na een rondgang door het bedrijf vertrok hij naar de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, waar hij een onderzeeboot bezichtigde en een nieuw droogdok in bedrijf stelde.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7